O politiciana si doua jurnaliste din Finlanda, impuscate mortal in fata unui restaurant

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 4 decembrie 2016, 16:52 Actualitate | Internaţional

O politiciana si doua jurnaliste din Finlanda au fost impuscate mortal in noaptea de sambata spre duminica in fata unui restaurant din oraselul Imatra, a anuntat duminica politia finlandeza. Un tanar de 23 de ani, care are antecedente penale, a fost retinut de politisti, fiind suspectat ca le-a impuscat pe cele 3 femei cu o arma de vanatoare. Motivele triplului asasinat sunt deocamdata necunoscute, scrie Reuters.

Una dintre victime este Tiina Wilen-Jappinen, presedintele Consilui Local din Imatra, iar celelalte doua victime sunt jurnaliste, a precizat politia.

"In acest moment, se pare ca victimele au fost alese intamplator", a declarat un inspector de politie, intr-o conferinta de presa.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

9129 vizualizari

  • +10 (20 voturi)    
    "intamplator" (Duminică, 4 decembrie 2016, 20:07)

    mache [utilizator]

    ... da da...
  • -2 (28 voturi)    
    Nu se spune ce origine avea? (Duminică, 4 decembrie 2016, 20:48)

    BEDE [utilizator]

    Era finlandez 100%? Sau cumva provenea dintr-o familie de arabi? Si, bineinteles, trebuie ca era crestin! Da, un crestin care era foarte suparat pe ce spun jurnalistii deste Domnul...
    • -1 (3 voturi)    
      E pur si simplu un criminal (Luni, 5 decembrie 2016, 12:14)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Oamnenii se judeca dupa ceea ce fac nu dupa unde s-au nascut. Cred ca nici in cazul tau nu ar fi foarte avantajos sa fii evaluat dupa locul nasterii !
  • -11 (15 voturi)    
    ha (Duminică, 4 decembrie 2016, 22:56)

    john70 [utilizator]

    Nici o paguba.
  • -2 (16 voturi)    
    E ceva putred în... Scadinavia (Duminică, 4 decembrie 2016, 23:32)

    zizin [utilizator]

    Un fel de Anders Breivik mai mic, finlandezul ăsta.

    Norvegianul, în 2011, a acumulat 77 victime la activ!

    În aprilie anul ăsta, mass-killer-ul, din închisoare, a dat în judecată statul norvegian cum că, chipurile, îi sunt violate drepturile omului în timp ce se află în detenție. Guess what? Judecătoarea Helen Andenaes Sekulic de la Oslo District Court i-a dat câștig de cauză, hotărând că statul norvegian a încălcat articolul 3 al Convenției Europene a Drepturilor Omului și l-a obligat și la plata cheltuielilor de judecată ale deținutului Breivik în sumă de 331.000 coroane (cca. 37.000 euro)!

    Vorba lui Shakespeare... ”something is rotten in the state of Denmark” ... de fapt, în toată Scandinavia aia.
    • 0 (2 voturi)    
      Scandinavia.... (Luni, 5 decembrie 2016, 14:52)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Chiar şi ignorând faptul că Finlanda NU face parte din Scandinavia ca regiune culturală, n-ai nici o şansă să fii apreciat pentru comentariul respectiv.
      Pe de-o parte ai downvote-uri din stânga, din partea socialiştilor care idolatrizează modelul scandinav, pe de altă parte ai downvote-uri din dreapta fundamentalistă, din partea psihopaţilor pro-Breivik.
  • +1 (9 voturi)    
    macar (Luni, 5 decembrie 2016, 0:02)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    de s-ar trezi inca o data genele de viking in astia...
    • +2 (4 voturi)    
      Oare de ce nu mă miră faptul că (Luni, 5 decembrie 2016, 4:29)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      nu poţi face distincţia între suedezi şi finlandezi...
  • 0 (0 voturi)    
    Tot rusii... (Joi, 8 decembrie 2016, 13:56)

    Prostu' satului [utilizator]

    ...sunt de vina. Oraselul asta e la o aruncatura de bat de Rusia. E clar, nu?