Extreama dreapta din UE exulta dupa Brexit. Prietenii lui Putin: E rindul nostru

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 24 iunie 2016, 14:19 Actualitate | Internaţional

Marine Le Pen, lidera Frontului National
Foto: Agerpres
Partidele de extrema dreapta din Europa, multe dintre ele sustinute fatis de Kremlin sau care si-au exprimat simpatia pentru politicile regimului Vladimir Putin, au salutat votul britanicilor de a parasi UE. Potrivit The Guardian, ele privesc rezultatul referendumului din Marea Britanie drept "o victorie pentru propriile lor pozitii anti-imigratie si anti-UE", determinandu-le sa preseze pentru referendumuri similare in tarile lor.

Potrivit sursei citate:
  • Frontul National din Franta considera votul pro-Brexit drept un impuls pentru aspiratiile prezidentiale ale lui Marine Le Pen, in alegerile de anul viitor, dar si pentru politica antieuropeana si anti-imigratie a partidului de extrema dreapta. Le Pen, pentru RTL: "Ce am crezut ieri ca e imposibil acum a devenit posibil".
  • Liderul extremei drepte olandeze, Geert Wilders, a cerut la randul sau, vineri, organizarea unui referendum privind statutul Olandei de membru UE. "Cred ca [referendumul din Marea Britanie - n.red.] e istoric si ar putea avea consecinte imense pentru Olanda si restul Europei. Acum e randul nostru. Cred ca poporul olandez trebuie sa aiba sansa sa-si spuna cuvantul intr-un referendum"
  • In Germania, europarlamentara Beatrix von Storch, reprezentanta a partidului Alternative fur Deutschland, care recent facea comentarii despre "impuscarea refugiatilor", a salutat rezultatul Brexit.
  • Liderul Ligii Nordului din Italia, Matteo Salvini, a salutat rezultatul Brexit si "curajul cetatenilor liberi (...) Multumim Marea Britanie, acum e randul nostru"
  • Liderul dreptei populiste din Austria, Norbert Hofer, care recent a pierdut la mustata alegerile prezidentiale din aceasta tara, dar a contestat rezultatul in instanta, a transmis si el pe Twitter: "Marea Britanie voteaza sa plece! In zilele urmatoare vom recunoaste pe deplin semnificatia acestei decizii"

Reuters scrie, separat, ca Partidul Libertatii, gruparea austriaca de extrema dreapta condusa de Hofer, a cerut sefilor Comisiei Europene si Parlamentului European sa demisioneze, dupa ce Marea Britanie a votat pentru plecarea din UE. Liderul partidului, Heinz-Christian Strache, a spus ca un referendum austriac privind statutul de membru UE ar putea deveni o tinta politica pentru gruparea sa, daca UE continua sa refuze reforme si sa dea o sansa de aderare unor tari precum Turcia.


Citeste mai multe despre   









5315 vizualizari
  • +9 (13 voturi)    
    mmm (Vineri, 24 iunie 2016, 14:25)

    liviu_ [utilizator]

    cred ca o sa isi inghita destul de repede extremistii gura...
    anglia deja incepe sa aiba probleme... si o sa mai urmeze
    • -11 (21 voturi)    
      Anglia va prospera în afara UE (Vineri, 24 iunie 2016, 14:46)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Dacă reușește să țină sub control imigrația africană și islamică. Și ei sunt croiți din același aluat ca norvegienii, elvețienii, islandezii.
  • +7 (13 voturi)    
    Deciziile (Vineri, 24 iunie 2016, 14:26)

    V. Veroiu [utilizator]

    Ar trebui luate cu capul nu cu inima. Nationalismul si populismul sunt de "inima". Economia si numerele sunt de "cap".
  • +11 (21 voturi)    
    usurel cu pianul. (Vineri, 24 iunie 2016, 14:28)

    hamham [utilizator]

    "In Germania, europarlamentara Beatrix von Storch, reprezentanta a partidului Alternative fur Deutschland, care recent facea comentarii despre "impuscarea refugiatilor"

    ba,voi delirati? beatrix a solicitat apararea granitelor impotriva emigrantilor care intra ILEGAL.
    si da,apararea granitei se face cu arma.
    ce, granicerii romani n-au arme? au flori cumva?

    io inteleg simpatiile voastre stangiste,dar mai usurel cu manipularea.
  • +10 (12 voturi)    
    Independenta cracii fata de pom (Vineri, 24 iunie 2016, 14:54)

    Metusala [utilizator]

    Intr-o lume globalizata orice fel de separare produce dezavantaje. Avantajele apartenentei unei tari la UE sunt incomparabil mai mari decat dezavantajele. Chiar daca M.Britanie are o situatia mai speciala , avand inca imperiul si fiind racordata la economia mondiala, iesirea din UE va avea costuri uriase. In ultimii ani PIB-ul M.B. depasise pe cel francez, inca cativa ani va ramane iar in urma Frantei.
    • 0 (2 voturi)    
      Povesti de adormit copii (Vineri, 24 iunie 2016, 17:10)

      Robert M [utilizator] i-a raspuns lui Metusala

      Pastreaza-ti povestile pentru tine, nu mai raspandi pe internet propaganda neo-marxista.
      Englezii nu au dorit niciodata o uniune de tip URSS.
      Voua va convine pentru ca sunteti platiti de ONG-uri sa raspanditi dezinformari.
      Lasati europenii sa isi exprima parerile si nu le mai impuneti gandirea voastra marxista.
  • -4 (10 voturi)    
    helloooou! (Vineri, 24 iunie 2016, 15:31)

    PaulPastout [anonim]

    deci democrația a devenit chestie de ”extrema dreaptă”?!! Numai extremiștii salută rezultatele unui vot democratic?! V-a luat mințile politica corectă!
    • +2 (6 voturi)    
      problema e ca decizia e proasta (Vineri, 24 iunie 2016, 16:44)

      Metusala [utilizator] i-a raspuns lui PaulPastout

      si pentru englezi, nu ca n-ar fi luata democratic. Si Hitler a fost ales democratic.
      • 0 (2 voturi)    
        reductio ad hitlerum! (Vineri, 24 iunie 2016, 18:02)

        PaulPastout [anonim] i-a raspuns lui Metusala

        când ne plictisim de asta?... Între Germania după primul război modial și Marea Britanie 2016... numai dacă vrei să închei discuția faci comparația asta.
  • 0 (0 voturi)    
    FRanta (Sâmbătă, 25 iunie 2016, 8:37)

    Qwertz [utilizator]

    Sa iasa afara si talibanii din Europa. Nu are nevoie nimeni de atentate in Europa. Franta si Belgia - OUT