UPDATE Criza migrantilor: UE a aprobat acordul cu Turcia

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 18 martie 2016, 16:37 Actualitate | Internaţional

Summit UE-Turcia pe tema migratiei
Foto: Captura YouTube
Cele 28 de tari membre ale Uniunii Europene au incheiat un acord crucial cu Turcia in privinta ajutorului acordat acestei tari pentru a stopa fluxul de migranti care ajung pe insulele grecesti, a anuntat vineri dupa-amiaza premierul finlandez Juha Sipila, citat de AFP.

"Acordul cu Turcia a fost aprobat", a scris pe Twitter Sipila, o informatie care a fost confirmata rapid de mai multe alte surse europene.

Toti noii migranti care ajung pe insulele grecesti de pe coastele turcesti vor fi retrimisi in Turcia, incepand de duminica, a confirmat premierul ceh Bohuslav Sobotka.

"Acordul cu Turcia aprobat. Toti migrantii care ajung in Grecia din Turcia incepand de duminica (vor fi) retrimisi", a scris acesta, pe Twitter.

UE, confruntata cu cea mai grava criza migratorie dupa 1945, cerea de sase luni ajutorul Turciei pentru a stopa valul migratoriu din Marea Egee.

Vineri, la jumatatea zilei, cele 28 de tari membru au aprobat proiectul de acord negociat toata dimineata la Bruxelles intre presedintele Consiliului European si premierul Ahmet Davutoglu.

Video-uri de prezentare a summitului UE - Turcia pe tema crizei migrantilor





Citeste mai multe despre   











VIDEO Fiul unui primar din Suceava a luat 10 la romana, la evaluare nationala. Ce au aflat inspectorii cand s-au uitat pe lucrare

DNA verifica lucrarile de la Evaluarea Nationala intr-un oras din Suceava. Lucrarea de la romana, notata cu 10, a baiatului primarului este diferita ca scris fata de cea de la matematica.
9459 vizualizari
  • +7 (21 voturi)    
    Criza migrantilor: UE a aprobat acordul cu Turcia (Vineri, 18 martie 2016, 17:09)

    ViorelGeorgescu1 [anonim]

    cu tot acest acord, presedintele si guvernul MEU o sa ceara o cota suplimentara de refugiati pe care ii va integra in programul "litoralul pentru toti" 2016 la Vama Veche...??
    • -4 (12 voturi)    
      . (Vineri, 18 martie 2016, 17:28)

      Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui ViorelGeorgescu1

      Hipsterite acneice fredonand visator un cantec despre gasitul perechii intr-un sat de pe litoral.
  • -7 (17 voturi)    
    Mujicia va primi surplusul de refugiati (Vineri, 18 martie 2016, 17:18)

    un domn [utilizator]

    ....pe mare ..similar cu expeditia lui Fidel Castro a cubanezilor in US....pana la 31.12.2016 Kremlinul va fi Geamie
    • +4 (10 voturi)    
      ? (Vineri, 18 martie 2016, 21:27)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Ultimii neuroni dusi?
  • +16 (20 voturi)    
    ce contine acordul?! (Vineri, 18 martie 2016, 17:42)

    liviu_ [utilizator]

    mai exact:
    - cata spaga dau vasalii turcilor
    - cand ii vom primi in ue pe turci (stiindu-se ca este una din cele mai democrate tari)
    - ce se intampla daca dupa ce primesc turcaletii dreptul de a circula in UE, acestia vor da dubla cetatenie imigrantilor?!
    • +1 (1 vot)    
      ...3...+ (Sâmbătă, 19 martie 2016, 7:54)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ...inca 3 miliarde daca pe primii 3 i-au cheltuit
      " cuminte " ....( acu vreo 2 saptamini Erdogan anuntza in public ca lor le trebuie 10 miliarde ! )
  • +4 (12 voturi)    
    acum (Vineri, 18 martie 2016, 17:50)

    PaulPastout [anonim]

    ni se poate explica ce i-a ieșit lui Putin din asta? Adică din moment ce bombardamentele rusești i-au spus pe drumuri pe refugiați - cum spunea proaspăt concediatul Breedhate, și citat imediat în toată presa progresistă - trebuie să fie ceva folos pt Putin și Rusia... care e? Că Turcia, nu Rusia, primește câteva miliarde de euro ca să contruiască lagăre pt refugiați, iar în curând aterizează și în marea grădină a domnului care a ajuns UE... deci Putin a ajutat interesele Turciei?
    • -1 (7 voturi)    
      multe ii ies lu' taica Putin! (Vineri, 18 martie 2016, 20:07)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui PaulPastout

      Impingand refugiatii spre UE si Rusia e castigata- pt ca UE e deja puternic dezbinata de acest subiect. Acceptarea lator refugiati de UE (chiar daca pe principii umanitare decizia e corecta) va inflama si mai mult opinia publica, deja xenofoba si va intari euroscepticismul. Mai ales in Germania. Ori asta e interesul Rusiei- sa slabeasca unitatea UE, o colectie de state dezbinate e mult mai usor de manevrat, de cucerit etc. Deja se tot aud voci in establishmentul Germaniei ca sa se ridice embargoul Rusiei, plus faza cu NorthStream2, va dati seama ce incurajati se vor simti rusii daca vad ca dupa Ucraina si Crimeea nu li se intampla nimic? Ce urmeaza, ghici?! Statele baltice, Moldova, poate chiar si Romania?! Putin are oricum planuri pe termen lung si sa nu va amagiti ca astea nu ne includ!

      Chiar daca acum inamice, si Turcia si Rusia ies paradoxal ambele castigatoare. Pierde doar UE pt ca nu are lipsa de viziune, de curaj, pt ca trateaza efecte (refugiatii si imigratia sunt efecte) nu cauze (jihadism, saracie si pb economice, razboaie in proximitatea ei) etc.

      In mare turcii sunt oricum mai civilizati decat irakienii sau alte natii arabe. Nu uitati ca Turcia vine dupa aproape 100 ani de secularism, doar de cativa ani are loc la ei ascensiunea islamismului, via Erdogan.
      In Germania turcii au deja de prin anii 70 o diaspora uriasa, de peste 5 milioane de turci+etnici kurzi. Din cate se stie, acestia nu au creat mari pb, nu sunt precum maghrebienii neintegrati din Franta si Belgia. Deci nu as fi asa de "speriat" de vizele ridicate pt turci, ci de pericolul ca acestia sa nu dea cetatenie la multi imigranti/refugiati si astfel sa intre si acestia "la liber" pe langa turci. Turcii oricum circulau f mult si cu vize (ca si noi la ei, cati nu ati fost deja la Istanbul si/sau in vacante in Turcia, e cu viza dar se rezolva f usor si repede la aeroport/granita? V-a decapitat cineva pe acolo?).
      • +4 (4 voturi)    
        Nu uita ca Turcia a fost imperiu (Vineri, 18 martie 2016, 22:42)

        xan [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

        Doar de cativa ani are loc la ei ascensiunea islamului, mai exact din 1071 pana in 1922 sunt 851 de ani, dupa care au urmat 94 de ani de secularism, si de acum incolo nu e prea clar ce va fi acolo. Asta doar asa, pentru corectitudine.

        Poate ne spui cum ar trebui UE sa trateze cauzele jihadismului, primind islamisti fara limite si fara verificari, sau cum ar trebui UE sa rezolve un conflict care nu e al ei, nu l-a inceput, si de fapt nici nu are o armata.
        • +4 (4 voturi)    
          simplu si logic (Vineri, 18 martie 2016, 23:44)

          Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui xan

          asa, UE ar trebui sa isi faca:
          1) o armata unica, comuna, cu care sa pazeasca granitele si sa returneze automat orice refugiat/imigrant care vrea sa patrunda ilegal;
          2) sistem de vize pt refugiati/imigranti bazate pe analiza dosarului, situatiei, cum au si americanii, canadienii, australienii- adica sa nu intre oricine are chef in UE;
          3) cu armata UE intervenit terestru in Siria si "curatat" terenul de jihadisti si chiar pus la punct Assad- guvern de tranzitie, negocierea unei guvernari comune, alegeri libere, supervizarea atenta pt a evita derapajele spre islamism extrem cum era sa pateasca Egiptul, etc. Hai ca se poate, daca Tunisia a putut, si Siria trebuie sa poata;
          4) acordarea de autonomie largita regiunilor din Siria -locuite de kurzi, suniti etc, pt a evita tensiuni ulterioare;
          5) pt Africa- UE sa se implice pt stoparea cauzelor migratiei "la fata locului"- prin stoparea (chiar cu forta) a conflictelor locale (tribale, jihadiste,razboaie civile etc), si finantarea dezvoltarii economice locale (agricultura, educatie etc)

          Garantat va costa mult mai putin pe termen mediu si lung, plus ca ar calma isteria nationalistilor si xenofobilor din UE, plus ar uni si popoarele UE in jurul unor proiecte comune (armata comuna, interventii externe, asistenta acordata unor tari si populatii sarace).
          UE nu are cum sa se dezvolte izolata si sa ignore pb uriase date de ascensiunea islamismului extremist-jihadist si pb economice din vecinatate- pt ca logic ca masele mari de oameni se pun in miscare, in speranta unei vieti mai bune, spre UE.
          Trebuie tot timpul rezolvata cauza, nu efectul!

          Similar si pt Afghanistan si IrakI

          Interesul UE trebuie sa fie stabilizarea politica, sociala, economica etc acolo, nu sa gasim solutii acum sa "aruncam" oamenii de colo, colo, sa facem ping-pong cu Turcia, sa le permitem sa ne santajeze cu ei si sa ne incaieram intre noi pt ca nimeni nu ii vrea! Se poate face ordine cu forta, daca prin negociere si cu vorba buna nu!
          • +1 (1 vot)    
            Problema e (Sâmbătă, 19 martie 2016, 2:08)

            V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

            Ca nimeni in UE nu vrea sa se implice.
            • 0 (0 voturi)    
              pentru ca (aproape) toti gresesc (Sâmbătă, 19 martie 2016, 12:33)

              Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

              se concentreaza doar si doar strict pe pb maselor de oameni ce ne asalteaza acum. inclusiv comentatorii de aici.
              Daca o mare parte a publicului ar fi vocala si ar cere politicului sa rezolve pb "la sursa" evident ca acestia s-ar simti presati sa caute asemenea solutii.
              Prosperitatea si pacea in jurul UE nu e ceva necesar doar acelor oameni. Inclusiv noua, ca furnizori de servicii/produse ne ajuta- sa avem in proximitate piete de desfacere. Asa cum a facut UE si cu noi. Chiar daca nu ne convine ca ni s-a "distrus" industria, nu avem cum sa nu recunoastem ca ne-a crescut f mult nivelul de trai acum fata de anii 90 sau 80. La majoritatea. Industria nu a distrus-o UE cat ai nostri, incepand cu anii 90, odata si cu devalizarea sistemului bancar si apoi din 2000 cu tunurile date la buget, la restituiri etc.
    • -2 (4 voturi)    
      Eh, hai (Sâmbătă, 19 martie 2016, 2:22)

      Ovidiu M [utilizator] i-a raspuns lui PaulPastout

      Nu cred că Rusia a bombardat preponderent în teritoriile neocupate de ISIS pentru a speria cetățenii și a-i transforma în refugiați, dar cred că valul de refugiați a fost o consecință favorabilă Rusiei.

      De ce? Privește retrospectiv ce s-a întâmplat cu politica externă a Europei. Care era focusul înainte? Ucraina și luptele de acolo. Care este focusul începând din august-septembrie? Criza refugiaților. Bonus: Franța și Italia vorbești public despre nevoia de a colabora cu Rusia pentru a opri emigranții, implicit despre abandonarea sancțiunilor europene împotriva Rusiei. Iar marele bonus va fi dacă Merkel pierde alegerile. De ce? Pentru că doamna Merkel s-a dovedit a fi un adevărat lider al europei cu care domnului Putin i-a fost destul de greu să negocieze pe poziții de forță, iar asta în pofida concesiilor făcute în numele vechii prietenii ruso-germane.

      Suficient de explicit?
      • 0 (0 voturi)    
        în presa mainstream (Sâmbătă, 19 martie 2016, 12:01)

        PaulPastout [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu M

        nu sunt relatate protestele agricultorilor din țări UE... am văzut așa ceva într-un oraș francez din provincie, au blocat cu tractoarele piața din fața prefecturii, și mulți strigau, aveau și pancarte, pentru ridicarea sancțiunilor, pentru că exporturile spre Rusia erau o parte importantă a activității lor. În general de fapt nu se vorbește deloc de efectele negative semnificative ale sancțiunilor asupra economiei țărilor UE. Și industria de utilaje grele germană a primit astfel o lovitură dură. Etc. UE suferă masiv, mai puțin SUA...
  • +14 (14 voturi)    
    Elita tradatoare (Vineri, 18 martie 2016, 19:03)

    Vlad-I [utilizator]

    Sa nu credeti ca multiculturalistii si-au schimbat parerea , islamizarea va merge inainte dar mai incet. Trebuie schimbata calasa politica de la Bruxelles.
    • +2 (2 voturi)    
      ... varza aceea de Bruxelles... (Sâmbătă, 19 martie 2016, 11:16)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      ... trebuie scoasa cu radacina cu tot .
  • +5 (13 voturi)    
    E foarte rau (Vineri, 18 martie 2016, 20:08)

    area51rmc [utilizator]

    Daca turcii vor avea posibilitatea sa tranziteze liber spatiul Uniunii Europene asta inseamna mana de lucru ieftina, ocuparea unui teritoriu important de persoane de religie mahomedana, formarea de minoritati ale etnicilor turci, export de produse ieftine si ... cresterea somajului in randul populatiei majoritare din statele membre ale spatiului UE, cresterea dezechilibrelor economice ale statelor membre UE, exacerbarea ideologiilor extremiste, disensiuni intre statele membre UE etc.... Un amestec ideal de turci, sirieni, mai nou libanezi ...
    Nu numai ca i s-a recunoscut posibilitatea Turciei de a-si lasa propria populatie libera prin Europa, pe langa asta i s-au mai dat si fonduri enorme.
    Ce n-au reusit Baiazid, Mohamed al II-lea, Soliman sau Mehmet al IV-lea prin razboaie sangeroase a reusit Erdogan.
    Probabil ca Europa a trebuit sa aleaga intre supunerea in fata expansiunii rusesti si invadarea turca, siriana si libaneza. O fi mai bine asa.
    Dar Turcia va ajuta Europa in fata dezbinarii rusesti?
    Mi-e teama ca suntem din nou in fata unu nou razboi ruso-turc pentru controlul Europei. Numai ca acum se duce cu altfel de arme.
    Desi este o putere economica, financiara si militara daca arsenalul se pune in comun, din cauza diferentelor dintre statele membre ale UE, fiecare stat prefera sa-si negocieze interesele singur. Cata vreme statele membre ale UE nu vor renunta la propria suveranitate, raliindu-se unui singur set de valori/ideologii/civilizatii, UE nu este decat un turn Babel care se va narui daca "vantul" rusesc sau turcesc va sufla un pic mai tare. De aceea e imperios necesar ca statele ce compun UE sa adopte cat mai repede modelul de organizare sociala al SUA altfel risca ocupatia mai devreme sau mai tarziu. Nici nu vreau sa ma gandesc la amestecul de populatii de religie diferita, de culturi diferite, de educatie diferita etc. Imaginati-va ca la treaba asta intr-un tarziu vor participa si chinezii care nu sunt decat vreo 1,3 miliarde ...
    • -1 (3 voturi)    
      Hear! Hear! (Sâmbătă, 19 martie 2016, 13:54)

      LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui area51rmc

      You speak nothing but the truth.

      Întrebarea sinistră (pentru noi) este: în barca cui ne suim? a Turciei sau a Rusiei?

      Că barca europeană ia apă serios și e pe cale să se sufunde sub propria prostie, iar barca americană e muuult prea departe ca să fie de vreun folos, make no mistake.
  • 0 (0 voturi)    
    Doar jumatate de stire: EU va si PRIMI migranti (Sâmbătă, 19 martie 2016, 14:58)

    andipetre [utilizator]

    Stirea e incompleta. Conform acordului, pentru fiecare imigrant ilegal preluat de Turcia, UE va primi cate un sirian "legal". Sirienii vor fi trimisi in toate tarile UE, in cadrul unui plan de relocare.

    Deci islamizarea Europei continua, acum pe cai oficiale. In termeni constitutionali romanesti, chestia asta se cheama stramutare de populatii si e interzisa explicit in Constitutie (art. 3 alin. 4).

    http://www.bbc.com/news/world-europe-35840272

    http://www.reuters.com/article/us-europe-migrants-turkey-davutoglu-idUSKCN0WK0QQ
  • 0 (0 voturi)    
    Ăsta nu e acord crucial (Duminică, 20 martie 2016, 10:27)

    LianBerthold1 [anonim]

    Este un acord curcial, adică rîd și curcile de el.