Le Monde: Romania, noul taram al imigratiei. Toti africanii si asiaticii cred ca au ajuns in Germania

de Ionut Baias     HotNews.ro
Marţi, 14 iulie 2009, 23:42 Actualitate | Esenţial

Romania, o tinta pentru imigrantii africani
Foto: AFP
A parcurs mii de kilometri, lasandu-si viata in mainile calauzelor care l-au insotit din Somalia in Ucraina, apoi in Romania, acum cateva saptamani. Acesta este lungul periplu de imigrant al lui Kasim, 29 de ani. La fel ca cei 50 de imigranti aflati in Centrul pentru Refugiati din Somcuta Mare, comuna situata in nord-vestul Romaniei, el visa la Europa de vest ca la un paradis care sa justifice asumarea tuturor riscurilor, scrie Le Monde citat de Rador.

Criza economica, somajul, greutatea de a te stabili in Occident? "Mergeti cateva zile in Somalia si veti vedea ca toate acestea sunt un fleac, explica el. In Europa avem cel putin sansa de a supravietui si ne este de ajuns". Chiar daca mirajul Occidentului exista in continuare, candidatii la imigratie nu sunt la adapost de surprize. "In limba mea, numele meu inseamna «Cel care controleaza ingerii», spune Kasim.

Recunosc ca am pierdut putin controlul si de aceea ma aflu in Romania". De fapt, el a pierdut controlul periplului sau de la plecare, incredintandu-si soarta unei retele de calauze care i-au promis, contra unei sume mari de bani, sa-l duca in Germania. Noaptea transportului din Ucraina in Romania i s-a parut scurta, dar dorinta de a calca pe pamantul fagaduintei era foarte puternica. A fost dezamagit de primul contact cu satele Romaniei profunde care nu corespundeau cu imaginea din Germania pe care televiziunea i-o aratase.

Dar, respectand instructiunile date de calauze, saluta fiecare taran pe care il intalnea, sperand ca unul dintre ei va accepta sa-l conduca la centrul pentru refugiati. "Ne aborda pe toti in germana, se amuza Vasile Alb, primarul din Somcuta Mare. Cand vedem un african sau un asiatic debarcat la noi, stim ca ne va spune «Guten Tag» («Buna ziua»). Toti spun acelasi lucru, cred ca au ajuns in Germania!".

Socul civilizatiilor. Tarani ai Romaniei profunde, care n-au vazut negri in viata lor, intalnindu-se cu acesti imigranti care ii saluta in germana.
Pe terasa din centru, unde serveste o tanara etiopiana, taranii vorbesc sincer. "N-am vazut negri decat la televizor, recunoaste batranul Nicolae. La inceput, ma temeam de ei. Dar m-am obisnuit, iar africanii sunt in regula, muncesc si nu fac probleme".

Le Monde citat de Rador, scrie ca sunt 65.000 de imigranti in Romania, o cifra care creste constant. Acest nou val de imigranti -africani, indieni, afgani, irakieni- este administrat, aici, de Centrul de primire din comuna Somcuta Mare. Statul roman le asigura gazduirea, masa, cateva haine, dar banii de buzunar se limiteaza la 80 de eurocenti pe zi, pretul unei sticle de suc de fructe. Pentru a se descurca, ei fac mici lucrari pentru taranii din zona. De curand, De curand, Kasim a inceput o relatie cu o tanara taranca romanca, care n-a fugit atunci cand i-a propus sa fie sotia sa. Kasim pare sa fi preluat controlul asupra ingerilor sai.


Citeste mai multe despre   






















4905 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    interesant (Miercuri, 15 iulie 2009, 0:29)

    daniel [anonim]

    Vedeti ca nu e bun linkul de sub Le Monde. E pacat sa nu citim si varianta originala, pare o poveste fermecatoare, adica ceva ce ziaristii romani preocupati doar de scandaluri nu prea scriu.
  • -11 (13 voturi)    
    intunericul este foarte aproape (Miercuri, 15 iulie 2009, 1:16)

    suuuper!!! [anonim]

    nu ne ajungeau lautarii nostrii, care in aproape 1000 de ani nu au avut niciun gand de integrare..acum vine urmatorul val.. sa vezi ..manele vs.afro,genetic vorbind africanii sunt superiori rromilor..noaptea in timp ce iti intra in curte chiar nu vezi nimic. dar din pacate pentru corpul victimei (romanilor,maghiarilor)asta inseamna ca dupa invazia capuselor urmeaza ivazia lacustelor. niciodata cetatenii de drept ai acestei zone nu ar trebui sa fie mai uniti. pentru ca astfel ultimul OM ,fie maghiar fie roman, v-a fi nevoit sa stinga lumina sa poata fura in voie acesti venetici.nu sunt rasist doar realist.chiar m-am saturat de rromi pana in gat sa mai pot accepta o generatie de afro(sdica tot cu muzica si munca tot pe seama noastra).
    • +3 (5 voturi)    
      invers (Miercuri, 15 iulie 2009, 1:44)

      Dragos Stefan [utilizator] i-a raspuns lui suuuper!!!

      Din fericire africanii astia care vin sunt dispusi sa munceasca.
      Cine are curiozitatea sa aprofundeze subiectul o sa vada cati africani si-au efectuat studiile la noi in tara (in special inainte de '89). Astia saracii sunt vai de capu' lor.

      Din partea mea ar trebui primiti cu bratele deschise, 2-3 luni de acomodare si dupaia la lucru. Cel mai bine i-ar trimite la malul marii, ca oricum sunt obisnuiti sa pescuiasca/repare barci etc.
      • +2 (4 voturi)    
        daaaaa (Miercuri, 15 iulie 2009, 2:29)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui Dragos Stefan

        S-asa romanii au care mai de care facultate, nu ne mai place munca de jos... bine ca vin oamenii astia sarmani sa ne faca treaba. Sper doar sa fie tratati cum trebuie, ca ar fi in stare unii nesimtiti sa profite de pe urma lor.
        Daca tot vin multi, ar fi bine sa le fie acordat sprijin din partea statului, sa aiba om pe care sa-l contacteze in caz ca se poarta romanii "urat" cu ei.
    • +3 (3 voturi)    
      intunericul este foarte aproape (Miercuri, 15 iulie 2009, 12:27)

      Vorbe goale [anonim] i-a raspuns lui suuuper!!!

      Mai aproape decat crezi, se afla chiar in creierii tai. Nimeni nu poate fi de acord ca Romania sa devina tara de imigratie pe scara mare, de altfel nici nu exista riscul asta. Pe de alta parte oamenii astia nu au nici o sansa decenta in tarile de unde vin (e vorba aici de _supravietuire_ decenta). Ca dovada ca isi risca viata ca sa plece de acolo, merg pe jos si pe mare mii de km in conditii improvizate. Daca are conditii minime si un scop in viata, africanul sau asiaticul munceste, poate chiar mai mult decat un roman neaos... Se vede treaba ca n-ai fost niciodata in Africa sub-sahariana, sunt oameni ca oricare altii, chiar deschisi daca sunt tratati cu respect. Poate un pic mai naivi decat alte rase, ceea ce (din nefericire) ii predispune la exploatare.

      In alta ordine de idei, mi-as face probleme daca tara asta ar avea o natalitate exponentiala dar in conditiile actuale... chiar ca mai e loc...
  • -1 (5 voturi)    
    saracii (Miercuri, 15 iulie 2009, 9:15)

    Adriana2009 [utilizator]

    Nici nu stiu in ce s-au bagat. O sa trebuiasca sa se obisnuiasca sa fie tratati ca la circ, ca la Romania nu s-a vazut om de culare inca si, dupa cum a spus nea taranu' din articol, le e frica de ei...
    Dar, oricum, mai bine decat intr-un loc unde sa nu stii daca maine vei avea ce manca sau vei mai fii in viata.
  • 0 (0 voturi)    
    Linkul din Le Monde (Miercuri, 15 iulie 2009, 12:22)

    roxana [anonim]

    http://www.lemonde.fr/europe/article/2009/07/13/la-roumanie-nouvelle-terre-d-immigration_1218239_3214.html
  • 0 (0 voturi)    
    Hmmm (Miercuri, 15 iulie 2009, 14:39)

    ik [anonim]

    Atitia "capsunari" plecati dar cu sotiile care ii asteapta acasa..Si cu negrii aia care se plimba prin sate ... D-lor le doresc putere de abstinenta in continuare... :))
  • +1 (1 vot)    
    Vai de capul nostru! (Miercuri, 15 iulie 2009, 18:30)

    stan patitu' [anonim]

    Sinteti dusi cu totii...Ba, baieti, voi nu va d-ati seama de primejdie!!!Asa apare cite unul, mai negru sau mai colorat, si noi romanii ne uitam la ei ca la circ...Emigrantii astia sint ce mai mare primejdie pentru tara noastra...nu din cauza ca sint colorati sau necivilizati ci pentru ca dupa unul or sa apara mii si apoi milioane...intrebatii pe francezi despre musulmani...sau pe nemti...sau pe neozeelandezi despre chinezii lor....la inceput toti au crezut ca emigrantii astia sint mana cereasca, forta de munca ieftina si care nu face scandal...acum nu mai stiu cum sa scape de ei ca sint ca lacustele care vor a doua limba nationala, in special chinezii...asta se va intimpla in timp f. scurt nu peste milenii...sa ne rugam la Dumnezeu sa ne scape si de primejdia asta!