Surse: Guvernul Tudose ia in calcul amanarea OUG care trece contributiile in sarcina angajatului

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 6 noiembrie 2017, 8:48 Actualitate | Esenţial

Sedinta a guvernului Tudose
Foto: gov.ro
Guvernul Tudose ar putea amina OUG de modificare a Codului Fiscal care ar produce o revolutie extrem de controversata a fiscalitatii, au declarat pentru Hotnews.ro surse guvernamentale. Aminarea OUG era scenariul de lucru cel mai vehiculat in Guvern duminica seara, dupa protestele mediului de afaceri, sindicatelor si societatii civile, precum si dupa protestele din strada, dar situatia in Guvern si PSD e fluida si pot interveni schimbari, potrivit surselor citate.

UPDATE: Premierul Tudose a anuntat luni dimineata ca urmatoarea sedinta de guvern va fi miercuri, adaugand: "Cred ca nu va intra in sedinta trecerea contributiilor de la angajat la angajator".

Reamintim ca Guvernul urma sa se reuneasca astazi in sedinta extraordinara pentru adoptarea OUG prin care Codul Fiscal se modifica radical: contributiile trec in sarcina angajatului, angajatorii platesc o noua taxa de solidaritate, impozitul pe venit scade de la 16% la 10%. Citeste aici mai mult. 

Nu e clar ce se va intimpla cu Legea Salarizarii Unitare in scenariul neadoptarii OUG. Legea trebuie sa intre in vigoare la 1 ianuarie, dara fara trecerea contributiilor la angajat, cresterile de salarii pentru bugetari ar urma sa aiba un impact major asupra bugetului de stat, cu o crestere masiva a anvelopei salariale.  

Guvernul a decis vineri amanarea sedintei extraordinare in care ar fi urmat sa fie aprobate masurile fiscal-bugetare care au revoltat mediul de afaceri si sindicatele si care au starnit critici dure din partea presedintelui Klaus Iohannis. Motivul este ca nu a fost obtinut pana acum avizul necesar din partea Consiliului Legislativ. 

Presedintele Klaus Iohannis a tinut joi o declaratie publica in care a criticat extrem de dur “bulversarea fiscala” pe care o pregateste Coalitia PSD-ALDE si Guvernul, spund ca este "caraghios" ca aceasta "revolutie fiscala" aduce 3 lei in plus la salariul mediu. "De ce este nevoie de aceasta mega-topaiala fiscal-bugetara?", a intrebat presedintele. 

CNSLR - Fratia a decis inceperea procedurilor in vederea declansarii grevei generale in economia nationala, unul dintre motive fiind scaderea tuturor salariilor si pierderea de locuri de munca din cauza trecerii platii contributiilor sociale de la angajator la angajat.

Nici mediul de afaceri nu este de acord cu masurile pe care doreste Guvernul sa le adopte. Marile organizatii de business critica puternic mica revolutie fiscala anuntata recent de guvern, principalele aspecte vizate fiind trecerea contributiilor de la angajator la angajat si impozitul pe cifra de afaceri, acuzand, totodata, lipsa consultarii.





















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

16423 vizualizari

  • +56 (58 voturi)    
    Nu se poate (Luni, 6 noiembrie 2017, 8:54)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Pai era singura smecherie de care se agata Olguta Frantuzoaica cand zicea ca se maresc salariile la bugetari. Ce o sa faca acum, isi va da demisia in semn de protest? Te pomeni ca vine cu noi in strada :))
    • +29 (31 voturi)    
      anumite lucruri interesante (Luni, 6 noiembrie 2017, 9:21)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      1) principala voce cerebrala din toata scena politica si media ramane presedintele Romaniei care a punctat bine ca este o topaiala care ca rezultat pentru angajator si angajat este o crestere de DOAR 3 lei !!!
      ASTA in conditiile in care impozitul SCADE de la 16% la 10% !!

      Cui serveste? furtul din pilonul II cu un artificiu foarte larg, deci guvernului pentru a aduce la pilonul I bani din care ei pot da pomeni,
      apoi reducerea de impozit de la 16% la 10% din programu de guvernare PSD sa fie dat cu toata TZOPAIALA in modul in care de fapt angajatul si angajatorul NU CASTIGA NIMIC !

      Asta era tinta! Beneficiarul este doar PSD

      2) interesant ca ei sunt gata sa renunte TEMPORAR sa amane aceasta OUG pentru trecerea contributiilor de la angajator la angajat
      DAR in nici-un caz la legile JUSTITIEI !!!

      Adica degeaba mii si zeci de mii de oameni au protestat impotriva legilor JUSTITIEI (nu neaparat si a OUG economice! care nu a fost motivul principal al protestelor) dar ei acum dau inapoi pe un alt front si nu cel care este principal contestat - cel al Justitiei !

      Cu alte cuvinte, nu le pasa celor de la PSD !
      • +7 (7 voturi)    
        Citand unul din ideologii PSD (Luni, 6 noiembrie 2017, 11:39)

        Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

        Radu Mazare,despre el este vorba intreb la PSD : Da..voi acolo nu va mai calariti intre voi ?
        Amintesc publicului ca Mazare in vizita de lucru la o gradinita le a adresat aceasta intrebare copiilor de 5-6 ani...Intelegem natura profund bolnava a individului si de aici lumea PSD de la care asteptam reactii normale.
        Nu exista in tara asta atata dispret cat poate sa duca obrazul lui Dragnev,Iordache,S.Nicolae,Tudorel,Tariceanu etc
        Indivizii sunt profund degradati moral.
        Un studiu asupra degradarii morale a prostituatelor indica ca justificarea lor este lipsa de morala.Nu le mai pasa ce zice lumea.
        • +2 (2 voturi)    
          exact ! (Luni, 6 noiembrie 2017, 15:34)

          Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

          pai de ce credeti ca multe din "congresele" PSD se tineau la Constanta - la Mazare acolo , la fetitze ???

          degradarea morala arata cat de gaunoasa este conducerea PSD
    • +25 (25 voturi)    
      se descurca (Luni, 6 noiembrie 2017, 9:51)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      Pai la votantii pesedisti nu trebuie sa le maresti pensiile sau salariile, trebuie doar sa le spui non stop la Haznaua3 si la Rromanika TV ca le-ai marit sau o sa le maresti uite-acus-acus-acus. Si , bineinteles, ca Sorosii, Putinii si Hamericanii nu ii lasa sa o faca mai repede,
      • +16 (16 voturi)    
        Deja nu mai merge (Luni, 6 noiembrie 2017, 10:47)

        mikeyu [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

        nici cu A3 si nici cu rtv. Am fost la parinti in week-end (in provincie, deh) si s-au prins si ei. Incet incet, se scufunda.
        Din pacate, alegerile de anul trecut nu au fost castigate de psd (care cade in fiecare zi), ci pierdute de cei ce n-au iesti. Sorry, dar asta e. Din 18 milioane de votanti, 3 milioane au decis, pentru ca alte 12 n-au fost la vot. (sau 9 daca scadem diaspora ca nu poate vota la parlamentare).
    • +3 (5 voturi)    
      Ipoteza ta este senzationala ! (Luni, 6 noiembrie 2017, 11:02)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      Iti dai seama cum, dintr-o miscare, PSD ar "confisca" protestul Strazii ? ;))
    • +2 (2 voturi)    
      hai ca românului ii place in frig afara (Luni, 6 noiembrie 2017, 11:07)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      e obisnuit cu el din case,
      e obisnuit si cu inghesuiala... de la atatea cozi
      ne plac floricelele si cartile politicienilor!

      PS. Sa nu uitam de coliva!
  • +32 (36 voturi)    
    Si cei care va dadeati de ceasul mortii (Luni, 6 noiembrie 2017, 9:08)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    ca am iesit degeaba, mucles.
    • +17 (17 voturi)    
      protest (Luni, 6 noiembrie 2017, 9:22)

      nimrod [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      Da' sa iesiti si la vot data viitoare ca sa nu va mai ia fata asistatii comunistilor astora de-si spun pesedisti!
      • +2 (2 voturi)    
        in curand o sa jignim (Luni, 6 noiembrie 2017, 12:39)

        silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui nimrod

        comunistii, atunci cand ii vom face pe liderii PSD "comunisti" !
        este incredibila degradarea continua a acestui "partid"
    • +28 (30 voturi)    
      nu au/ati/am iesit degeaba (Luni, 6 noiembrie 2017, 9:28)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      pentru ca toate aceste manifestatii se vad si la Bruselles dar se vad si ... de catre co-nationalii nostri care sunt votanti de trandafiri, care nu toti, dar o parte isi pun mari intrebari... si nu degeaba PSD sta mult mai rau azi decat in ziua alegerilor !

      desi au dat multe pomeni !

      Asa ca BRAVO PROTESTATARILOR !
      Un mare BRAVO !
      • +5 (5 voturi)    
        Tocmai (Luni, 6 noiembrie 2017, 10:19)

        Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

        ca nu au dat pomeni. Nu votantilor de la baza, doar oamenilor lor apropiati. Deci nici macar istoria de baza pesedista nu se mai repeta.
    • +13 (13 voturi)    
      Daca PSD continua cu aiureala asta (Luni, 6 noiembrie 2017, 10:06)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      data viitoare vor fi 40000 de oameni la proteste.
    • +2 (2 voturi)    
      Care mucles?! (Luni, 6 noiembrie 2017, 12:32)

      un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      Dumneata nu intri pe FB?
      Azi-dimneat era plin de postarile pedeseristilor, care spuneau ca 30.000 de persoane este irelevant, ca noi suntem "sorosisti tristi si frustrati", si ca degeaba am iesit 30.000 "nopatea, ca hotii", deoarce 500.000 de membrii pedesere au stat in case la caldura si au ras de noi!
  • +21 (21 voturi)    
    a (Luni, 6 noiembrie 2017, 9:18)

    adrian67 [utilizator]

    Nu trebuie sa renuntam!
    Trebuie sa protestam pana la demisia actualului parlament si a guvernului si organizarea de alegeri anticipate.
    Sa va mai prind ca nu iesiti la vot!
  • +11 (15 voturi)    
    Tudoseeee (Luni, 6 noiembrie 2017, 9:38)

    aerrea [utilizator]

    vezi ca nu respecti cartea sfanta !!!!! Te mananca Dragnea cu fulgi cu tot, si aia care nu ii ai.
  • +14 (14 voturi)    
    P$D Ciuma Roshie In Ilegalitate (Luni, 6 noiembrie 2017, 9:52)

    un domn [utilizator]

    NU se poate continua In Ritm De Conga...
  • +23 (23 voturi)    
    tactica de negociere (Luni, 6 noiembrie 2017, 10:02)

    Francisc 1 [utilizator]

    ceri mult ca sa ai de unde lasa , dragnea cu vocea lui tudose va zice: hai c-am renuntat la smecheria cu salariile ne lasati macar cu justitia sa ne facem de cap!
    • +23 (23 voturi)    
      Nici o Sansa (Luni, 6 noiembrie 2017, 10:18)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Ieri Doar Ne am Incalzit, s a scandat si Ultima Solutie/ Inca O Revolutie!!!
  • +13 (13 voturi)    
    Astia vor sa inchida gura strazii (Luni, 6 noiembrie 2017, 10:22)

    UltimulStingeLumina [utilizator]

    Dupa mintea lor daca nu dau drumul la ordonanta se potoleste strada

    Mai baga si prin Antene un discurs din ala cu "Justitie, hotie ,,, vedeti, tot pentru bani au iesit in strada ... nu le mai ajunge ce le da Soros"

    Si la adapostul idioteniei fiscale sa prinda momentul sa-si voteze legile pe justitie

    Nu-i problema ... suntem cu ochii pe ei!
  • -19 (23 voturi)    
    Eu nu cred că muncitorii protestează (Luni, 6 noiembrie 2017, 10:54)

    Un cititor [utilizator]

    Protestează cei instigati de multinationale care nu au interesul ca muncitorii sa fie platiti mai bine, iar ei sa nu-si plateasca taxele catre asigurari. Despre asta e vorba . Restul e vrăjeală.
    • +4 (4 voturi)    
      Stim deja de ceva timp (Luni, 6 noiembrie 2017, 11:10)

      eleVenereCtions [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      ca tu crezi numai prostii.
    • +3 (3 voturi)    
      atat ai putut si tu sa gandesti (Luni, 6 noiembrie 2017, 11:10)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      ei si noi.... lupta de clasa... clasa muncitoare vs aialalti....
      aici ai ramas cu neuronul.
      macar ai incercat.
    • +5 (5 voturi)    
      vezi (Luni, 6 noiembrie 2017, 11:20)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      ca ai postat textul din februarie.
      oricum, nici tu nu crezi in vrajeala cu Soros si multinationalele, da' n-ai ce-i face, ca deh, iti mai da dragnea de-o pileala pentru postari d-astea, patriotarde.
    • +3 (3 voturi)    
      :)) (Luni, 6 noiembrie 2017, 11:49)

      Kevi [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Ti-as da un HAHA daca as putea!
    • +4 (6 voturi)    
      Ce gândire! (Luni, 6 noiembrie 2017, 11:59)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Tu chiar crezi că cei din multinaționale protestează că așa vrea firma? SERIOS??? Și ai gândit-o singur?
      În primul rând, protestul de aseară nu a avut legătură cu salariile ci cu justiția!
      2, cei din multinaționale au înțeles poate mai ușor că salariile nu se pot crește doar că așa vrea guvernul. Numai un angajat la stat poate să nu se gândească la faptul că dacă salariul crește fără motive întemeiate ar putea duce la scăderea numărului de locuri de muncă. Dacă îți e greu să înțelegi îți pot desena, pe bune.
    • +1 (1 vot)    
      Va felicit pentru certitudini! (Luni, 6 noiembrie 2017, 12:34)

      un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      In opinia Dvs, sindicatele sunt "cei instigati de multinationale"?
    • +2 (2 voturi)    
      Exact asa e ! (Luni, 6 noiembrie 2017, 15:04)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Cum "vrajeala" esti si tu ! ;)
  • +4 (4 voturi)    
    mai baieti, (Luni, 6 noiembrie 2017, 11:12)

    iodixit [utilizator]

    da de ce nu luati voi in calcul sa nu mai implementati panarama asta de ordonanta deloc?
  • +2 (2 voturi)    
    Protesteaza muncitorii! (Luni, 6 noiembrie 2017, 12:15)

    Jijell [utilizator]

    Sunt angajat la o microintreprindere si am fost aproape la fiecare protest, inclusiv aseara. Protestam cot la cot tineri, batrani, angajati, patroni.

    Aceasta brambureala fiscala, dusa pana la capat, va afecta in principal micii intreprinzatori.
    Multinationalele au capital, avocati de renume si economisti priceputi in spate. Aceste legi facute "pe genunche" nu vor duce ca prin minune la un comportament economic cinstit al tuturor multinationalelor, cum sunteti mintiti la televiziunile aservite partidului. Din contra, odata cu instabilitatea economica, vor creste preturile bunurilor si serviciilor, sau mai grav, vor inchide afacerile si se vor muta in alte tari, daca previziunile si studiile le vor arata o scadere accentuata a profitului.

    Codul fiscal impune o perioada de minim 6 luni inainte de anuntarea unor modificari si aplicarea acestora. Acest articol de lege de ce nu este mentionat de sustinatorii PSD?

    Art. 4 din Codul fiscal al Romaniei pe 2017:
    (1) Prezentul cod se modifică şi se completează prin lege, care intră în vigoare în termen de minimum 6 luni de la publicarea în Monitorul Oficial al României, Partea I.
    (2) În cazul în care prin lege se introduc impozite, taxe sau contribuţii obligatorii noi, se majorează cele existente, se elimină sau se reduc facilităţi existente, acestea vor intra în vigoare cu data de 1 ianuarie a fiecărui an şi vor rămâne nemodificate cel puţin pe parcursul acelui an.
    (3) În situaţia în care modificările şi/sau completările se adoptă prin ordonanţe, se pot prevedea termene mai scurte de intrare în vigoare, dar nu mai puţin de 15 zile de la data publicării, cu excepţia situaţiilor prevăzute la alin. (2).

    Asadar, chiar facute prin OUG, orice modificari care privesc introducerea, eliminarea sau modificarea de taxe, se aplica obligatoriu de la inceputul unui nou an, si in termen de minim 6 luni de la publicarea sa in M.Of.! Realizarea transferului contributiilor catre angajat, de la 1 ianuarie 2018, este ILEGALA!!
  • +3 (3 voturi)    
    M-am saturat (Luni, 6 noiembrie 2017, 12:50)

    Jan2016 [utilizator]

    Asa m-am saturat de manevrele acestor penali care incearca tot felul de tertipuri, numai sa le iasa lor planurile.

    La puscarie cu jigodiile astea. Jos cu ei.

    Sa ne zica si nou desteptul asta de Tudose , care sunt firmele maaaari care au zis da trecerii contributiilor. Sa le numeasca.

    Sa lase justitia in pace !
  • +5 (5 voturi)    
    amanati-o definitiv, (Luni, 6 noiembrie 2017, 13:07)

    suckthepen!!!!! [utilizator]

    mermelitilor!)))