Liviu Dragnea: Am foarte mari rezerve in privinta obligativitatii vaccinarii copiilor

de Nicoleta Onofrei     HotNews.ro
Joi, 27 aprilie 2017, 13:49 Actualitate | Esenţial

Liviu Dragnea
Foto: Captura Antena 3
Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat joi, la Parlament, intrebat despre proiectul Legii vaccinarii care a fost pus in dezbatere publica pe site-ul Ministerului Sanatatii, ca are "foarte mari" rezerve in ceea ce priveste obligativitatea vaccinarii copiilor, scrie News.ro. Pe de alta parte, premierul Sorin Grindeanu a spus ca parintii au dreptul sa decida ce e mai bine pentru copilul lor, dar nu si in cazul in care alegerile ii afecteaza pe cei din jur. 

Chestionat daca sustine vaccinarea obligatorie pentru copii, liderul PSD a spus ca are "foarte mari rezerve" in acest sens.  

"Eu am foarte mari rezerve pentru a obliga, pentru a fi o masura obligatorie. Va spun sincer, am foarte mari rezerve aici", a raspuns Liviu Dragnea.  

Premierul Sorin Grindeanu a declarat, joi, la o dezbatere pe tema imunizarii, ca si-a vaccinat ambii copii, desi a avut "probleme" in a gasi vaccinul de care avea nevoie, si a precizat ca sustine ideea ca parintii pot alege ce considera ca este mai bine pentru copiii lor, dar nu si in cazul in care aceste alegeri ii afecteaza pe cei din jur, asa cum se intampla in absenta imunizarii.  

"Un copil nevaccinat nu-si risca doar propria sanatate, ci si pe a celorlati copii din jurul sau", a aratat premierul.  

Sorin Grindeanu a vorbit si despre nevoia de informare si educare a populatiei in acest sens, spunand ca aceasta este "calea corecta". 

Inscrierea copiilor intr-o colectivitate se va face numai dupa prezentarea documentelor care atesta ca au fost facute vaccinurile obligatorii, iar parintii isi asuma in scris refuzul vaccinarii, potrivit proiectului Legii vaccinarii, pus in dezbatere publica pe site-ul Ministerului Sanatatii.Proiectul prevede, de asemenea, ca in cazul in care parintii refuza vaccinarea copilului pot fi sesizate institutiile abilitate "privind constatarea infractiunii de rele tratamente aplicate minorului de catre parinti sau reprezentanti legali in cazul minorului care implineste varsta de 3 ani si nu a primit vaccinurile obligatorii corespunzatoare varstei".  

Initiatorii legii spun ca scopul acesteia nu este acela de a-i sanctiona pe parintii sau pe reprezentantii legali ai copiilor, ci acela de a asigura o informare mai buna a acestora asupra tipurilor de vaccinuri administrate, asupra beneficiilor acestora si asupra riscurilor la care se expun prin nevaccinare. Astfel, devine primordial rolul medicului de familie privind informarea parintilor.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

7600 vizualizari

  • +24 (26 voturi)    
    corupt si prost pe deasupra (Joi, 27 aprilie 2017, 14:29)

    Adrian_. [utilizator]

    locul tau este doar la puscarie!
    • +14 (16 voturi)    
      E și normal că stăpânii lui ruși doresc... (Joi, 27 aprilie 2017, 15:11)

      ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_.

      ... o Românie fara copii sănătoși și alți de a gândi sau a se apara de mujici.
    • +1 (1 vot)    
      Infractorul condamnat Dragnea se pricepe (Joi, 27 aprilie 2017, 17:06)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_.

      si la medicina. El se pricepe la orice, parca ar fi reincarnarea lui Ceausescu, da sfaturi peste tot si-si arata cu aroganta puterea. Cel mai mult insa se pricepe la furat. Si, in orice tara normala, acest fel de om priceput la hotie, ar trebui sa infunde puscaria pe viata. Sau, ma rog, poate sa ne explice cum dintr-un salariu de bugetar, e drept mai saltat, a reusit sa-si faca un castel cu iesire la doua strazi, si-si cumpere un hotel cu 10 etaje, sa-si cumpere 200.000m2 de teren construit cu doar 200.000E ???
  • +21 (23 voturi)    
    De ce (Joi, 27 aprilie 2017, 14:32)

    Cosanzeana9 [utilizator]

    se baga Dragnea sa-si dea cu parerea intr-o asemenea problema? Vezi-ti, domne, de politica si ingineria dumitale, lasa sanatatea sa-si dea cu parerea cei ce lucreaza in acest domeniu. Te bagi ca musca-n lapte! Cand ti s-a cerut parerea despre modificarea codurilor penale, ai spus ca nu te pricepi, ca esti inginer. Cum se face ca aici te pricepi?
    • +11 (11 voturi)    
      Ei ash! (Joi, 27 aprilie 2017, 16:07)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Cosanzeana9

      la comunisti conducatorul suprem se pricepe la toate celea, cum sa nu-si dea cu parerea. El e far calauzitor, atoatestiutor, e un messi al finantelor, al justitiei, al sanatatii, al invatamantului, al alegeri lor ( :D ) si tot asha. Unde te crezi? In vro tara din aia imperialista in care politicianul face doar politica si expertii din spate vorbesc cind vine vorba de detalii tehnice?
  • -13 (17 voturi)    
    Copii nevacinati (Joi, 27 aprilie 2017, 14:36)

    Un cititor [utilizator]

    vor avea drepytul sa circule in mijloace de transporti comun, pe plaja, in sali de spectacole, la bazine, pe strada, in puscarie sau vor fi obligati sa stea doar in casa restul vietii?
    • +12 (14 voturi)    
      hai sa-i intebam pe aia cu copii morti (Joi, 27 aprilie 2017, 16:10)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Hai sa intrebam o mama cu copilul mort la virsta de 3 luni de rujeola ce parere are despre chestia asta. Ce zici, te bagi? Ca tocmai ce-a murit un copil de genul asta. Ca aici nu mai puteti baga placa aia cu "daca s-a vaccinat aunci de ce-a murit".
      • -1 (3 voturi)    
        dar intrebati (Joi, 27 aprilie 2017, 17:19)

        CD. [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        si pe cei cu copii cu autism facut in urma vaccinarii, copii perfect sanatosi pana la un an si o viata de chin si pentru ei si pentru familie dupa aceea. Ei nu au dreptul sa fie intrebati? Sau drepturile sunt doar pentru unii, altii au doar indatoriri.
        • +1 (3 voturi)    
          Da bai (Vineri, 28 aprilie 2017, 1:39)

          alexpro [utilizator] i-a raspuns lui CD.

          Dar de ce nu intelegeti o data ca riscurile vaccinarii sunt mult mai mici decât riscurile bolii. Si din perspectiva individului, si din perspectiva societății.

          Nimic pe lume nu vine fara riscuri. Se moare din vitamina C...
    • +2 (2 voturi)    
      @un cititor (Joi, 27 aprilie 2017, 17:00)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Daca prin faptul ca nefiind vaccinati pun in pericol sanateatea altor copii... cam care crezi ca ar fi raspunsul.


      Sau daca copilul tau ar muri din cauza ca vecina e fan proasta casei (OS) si nu-si vaccineaza copii impotriva rujeolei, cam ce decizie ai lua tu ?
  • -14 (18 voturi)    
    corect. (Joi, 27 aprilie 2017, 15:01)

    louisjr [utilizator]

    "Un copil nevaccinat nu-si risca doar propria sanatate, ci si pe a celorlati copii din jurul sau", a aratat premierul.

    adica ce vrea sa spuna...ca vaccinatii "din jur" s-au vaccinat degeaba, adica... inutil?! rau e sa fii proxt!
    • +17 (19 voturi)    
      exact, rau e sa fii prost (Joi, 27 aprilie 2017, 15:14)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui louisjr

      vaccinatii din jur sunt protejati, dar cei din jur care din diverse motive (varsta prea mica) nu se pot vaccina, nu sunt protejati
    • +12 (14 voturi)    
      dar aia care n-au ajuns inca la vorta vaccinarii? (Joi, 27 aprilie 2017, 16:12)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui louisjr

      Cu aia ce facem? Aplicam selectia naturala pentru ca niste atoatestiutori vad peste tot doar conspiratii mondiale ale industriei pharma si nu-si vaccineaza copiii?
  • -10 (14 voturi)    
    Intrebare: (Joi, 27 aprilie 2017, 15:05)

    CD. [utilizator]

    Daca eu aleg sa nu ma vaccinez, dar toti ceilalti se vaccineaza, deci sunt imuni, cum sunt eu un pericol pentru ei? Vreau un raspuns logic, nu aberatii. Multumesc!
    • +12 (14 voturi)    
      e greu sa te informezi? (Joi, 27 aprilie 2017, 15:19)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui CD.

      pe scurt: unii nu se pot vaccina pentru ca sunt prea mici. daca numarul nevaccinatilor este mare, copilul care nu se poate vaccina poate fi infectat de tine care nu te-ai vaccinat
      • -1 (3 voturi)    
        e greu... (Joi, 27 aprilie 2017, 17:14)

        CD. [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

        daca informatia este doar dintr-o parte si se ignora cealalta parte! Mancarea contine e-uri. Daca toata lumea spune ca e-urile iti fac bine, vei fi convins ca asa e, chiar daca realitatea este alta. Ce te face sa crezi ca vaccinurile sunt infailibile? Rapoartele "trusturilor"? Dar toate celelalte dovezi sunt false? Toate cazurile de autism si reactii adverse grave?
        Atunci de ce reactioneaza presa si nu numai atat de vehement atunci cand apar comentarii anti vaccinuri? Ar trebui sa fie un foc de paie si sa se stinga singur daca nu ar fi si adevar.
    • +13 (13 voturi)    
      CD: raspuns (Joi, 27 aprilie 2017, 15:23)

      topwriter [utilizator] i-a raspuns lui CD.

      raspunsul este foarte simplu.
      Cei din jurul tau care s-au vaccinat deja nu sunt pusi in pericol, just.
      Insa, nu toti se pot vaccina (din motive medicale) ori nu au ajuns la varsta vaccinarii ori a repelurilor care asigura imunitatea despre care tot vorbim.
      Exemplu: ai un copil cu varsta de sub un an. Nu este vaccinat impotriva rujeolei, vaccin care conform schemei de vaccinare se face la vasrsta de un an. Acest copil este expus bolii. Cum deja nu mai are anticorpii de la mama (care se pierd in primele 6 luni de viata), iar sistemul lui imunitar este inca foarte fragil, el este dependent de ceea ce medicii numesc "efectul de turma". Daca peste 90% din cei din comunitate sunt imunizati, riscul aparitiei unei epidemii este minim, asadar respectivul bebe protejat de ceilalti.
      Cam asta ar fi explicatia foarte pe scurt.
      Un raspuns mai elaborat cred ca poate oferi un medic de specialitate.
    • +13 (15 voturi)    
      /// (Joi, 27 aprilie 2017, 15:26)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui CD.

      Uite un raspuns logic:
      poate nu esti un pericol pt ei, dar daca te imbolnavesti poti fi un pericol pentru altii din jurul tau, nevaccinati ca tine. Sau sa te imbolnavesti chiar tu.
      Banuiesc ca nu te plimbi intr-un mediu steril si intre oameni 100% vaccinati, nu ?
      Priceput?
    • +11 (15 voturi)    
      cazul prezentat de tine e o aberatie in sine (Joi, 27 aprilie 2017, 15:27)

      CostelTofan [anonim] i-a raspuns lui CD.

      nu meriti un raspuns logic, fiindca nu te duce mintea sa-l intelegi.
    • +12 (12 voturi)    
      RE: (Joi, 27 aprilie 2017, 15:44)

      @dummy [utilizator] i-a raspuns lui CD.

      Dar nu toti ceilalti se vaccineaza. Ori sunt prea tineri, ori prea batrani, ori prea "inteligenti".
      Iar cand o sa ai vreo complicatie sau suferinta pe care o va complica si mai mult nevaccinarea ta o sa plangi cu lacrimi de crocodil sau ti se vor aprinde candele.
      E ca si cum ai alege sa conduci pe partea stanga a drumului. Te vor ocoli multi, dar intr-un final unul n-o sa mai poata ...
    • +14 (14 voturi)    
      Imunitate de grup (Joi, 27 aprilie 2017, 15:50)

      mikeyu [utilizator] i-a raspuns lui CD.

      https://en.wikipedia.org/wiki/Herd_immunity

      In jurul tau nu sunt doar oameni vaccinati, pentru ca nu se poate. Fetita de 6 luni care a murit saptamana asta de rujeola nu era vaccinata, pentru ca vaccinul de face la 9 luni. Mai sunt oameni cu imunitate scazuta (cancer, sida, etc) care pot muri.
      In plus, vaccinul nu este 100% eficient. Pentru cca. 5% nu functioneaza.
      Dar daca toti cei din jurul tau sunt vaccinati, atunci tu nu te mai imbolnavesti, ceilalti protejandu-te si pe tine. Dar asta inseamna sa lasi responsabilitate pe seama altora.
    • +6 (8 voturi)    
      Ete aici de ce (Joi, 27 aprilie 2017, 16:14)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui CD.

      https://www.agerpres.ro/sanatate/2017/04/19/timis-bebelus-de-3-luni-nevaccinat-decedat-din-cauza-rujeolei-19-40-03

      E suficient de logic?
      • -1 (3 voturi)    
        Tu ai citit? (Joi, 27 aprilie 2017, 17:32)

        CD. [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Au declarat surse... Nimic oficial, doar surse medicale...
    • +1 (3 voturi)    
      @CD (Joi, 27 aprilie 2017, 17:02)

      adrian_rolland [utilizator] i-a raspuns lui CD.

      Sau poate e cineva cu imunitatea foooarte scazuta.... si tu-l omori...
    • -1 (3 voturi)    
      ... dar cazurile de esec ale vaccinurilor? (Joi, 27 aprilie 2017, 17:07)

      CD. [utilizator] i-a raspuns lui CD.

      Sunt boli si boli, nu pentru toate vaccinul este suprem. Cat timp esti imun dupa o vaccinare si cat timp dupa imunizare pe cale naturala? Care sunt simptomele unei boli " a copilariei" la un copil si care la un adult? Din ce se alcatuieste un vaccin si de ce se regasesc metale grele gen mercur si compusi toxici de aluminiu in vaccinuri? De ce apar cazuri de autism in urma unor vaccinari? De ce se folosesc vaccinuri prea putin testate? De ce sa nu pot sa aleg daca vreau sau nu vreau un vaccin? Eu asta nu inteleg! Daca un vaccin este bun sau nu. De ce nu se prezinta si partile rele sa le pui in balanta si sa alegi asumat, da vreau sa fac acest vaccin, sau nu nu sunt de acord.
    • 0 (2 voturi)    
      Tu poti sa alegi sa nu te vaccinezi.... (Joi, 27 aprilie 2017, 20:23)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui CD.

      Poate te imbolnavesti si mai scapam de unul cu un neuron. Dar sa decizi acest lucru si sa pui in pericol viata copiilor tai, asta-i cu totul altceva. Eu te-as baga la puscarie direct pentru asa ceva.
      • +1 (1 vot)    
        esti incapabil (Vineri, 28 aprilie 2017, 9:14)

        CD. [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        sa judeci logic. Pentru ca de fapt nu gandesti tu. Daca tu accepti sa ti se ingradeasca un drept, acela de a alege in viata esti deja un nimic. Esti doar unul din turma care se duce sa cada in prapastie. Mai rau este ca te-au transformat in trambita, si te crezi atotstiutor, dar nu esti decat un ignorant, dar o sa vezi ca pana la urma mai departe in selectia naturala nu vor ramane imbecilii imunizati chimic. Habar nu ai ce inseamna pentru organism bombardamentul asta de chimicale, daca cineva iti va da cianura pentru ca iti face bine vei inghiti pe nemestecate. Pentru ca esti incapabil sa judeci singur. Ce te face sa fii atat de vehement? Esti cumva vreun medic si nu ai spus? Puscarie pentru ce? Iti dai seama macar ce spui? Spune-ti parerea ta proprie si personala daca esti in stare sa ai vreuna, dar nu da verdicte pentru altii pe care nu ii cunosti. De ce te crezi tu mai destept? Doar pentru ca ai alta parere? Sa fii sanatos!
  • +18 (18 voturi)    
    ioi (Joi, 27 aprilie 2017, 15:47)

    Crist y [anonim]

    ...sa traim cu speranta ca poate, poate, drac.nea este nevaccinat?
    • +2 (2 voturi)    
      La boala lui nu e vaccin (Joi, 27 aprilie 2017, 17:20)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Crist y

      Poate pentru carii mai gaseste.
    • +1 (1 vot)    
      N-avem noi norocul acesta (Joi, 27 aprilie 2017, 20:14)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Crist y

      Ar fi prea frumos daca ar fi pedepsit asa...
  • +2 (2 voturi)    
    Niuliuk, mazeta, uitati-va cu atentie la poza (Joi, 27 aprilie 2017, 17:18)

    Wanheda [utilizator]

    Pt ca un prost 100% e acolo.
  • +1 (1 vot)    
    pai din partea ta, (Joi, 27 aprilie 2017, 17:39)

    Stapanu [utilizator]

    bombache, nu ma mai mira nimic! baga-l pe gospodarie
  • +3 (3 voturi)    
    Nu va doresc decat (Joi, 27 aprilie 2017, 18:16)

    subcultura [utilizator]

    sa aveti parte de un coleg de celula nevaccinat