Ministrul Educatiei, dupa ce CNATDCU a identificat probleme de citare in 4% din doctoratul sefei DNA: La universitati cu toleranta 0, intr-un caz ca al lui Kovesi se cere refacerea tezei, dar inaintea sustinerii

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 8 decembrie 2016, 16:10 Actualitate | Esenţial

Mircea Dumitru
Foto: Agerpres
Ministrul Educatiei, Mircea Dumitru, a declarat, joi, ca, la universitatile cu "toleranta zero la copiat", in cazuri similare cu cel al Codrutei Kovesi, se solicita refacerea tezei si aceasta nu ajunge sa fie sustinuta, informeaza News.ro. Ministrul a spus ca, daca vor fi formulate contestatii la decizia CNATDCU, acestea vor fi cu siguranta analizate.

"In referatul tehnic, decizia a fost exact aceasta: 4% reprezinta o copiere dupa surse care nu sunt mentionate in corpul tezei si 1% plagiat, copiere care a fost preluata din surse generale din domeniul jurisprudentei", a adaugat Dumitru.

Ministrul Educatiei a precizat ca propunerea facuta atat de comisia tehnica, cat si de comisia juridica a fost ca "pedeapsa sa fie proportionala cu frauda". "Si au insistat ca la aceasta proportie de 5%, dansii nu pot sa recomande retragerea titlului", a spus Dumitru, subliniind ca acest raport a fost inaintat CNADTCU.

Mircea Dumitru a tinut sa precizeze insa ca, "intr-o astfel de situatie, la universitatile care au toleranta zero de copiat, recomandarea care se face este sa se refaca teza si nesustinerea tezei".

Ministrul a spus insa ca, in cazul discutat de CNADTCU, teza a fost sustinuta, iar titlul acordat.

"Daca vor exista contestatii (fata de decizia CNADTCU - n.r.), ministerul le va lua in considerare si CNADTCU le va discuta", a dat asigurari Mircea Dumitru.

Consiliul General al CNATDCU a stabilit joi ca Laura Codruta Kovesi nu a plagiat in lucrarea sa "Combaterea crimei organizate prin dispozitii de drept penal", aproband, cu 35 de voturi "pentru" si o abtinere, raportul comisiei de lucru. Comisia de lucru a identificat nereguli de citare in 4% din teza, insa a cosiderat ca retragerea titlului ar fi o sanctiune excesiva, recomandand mentinerea titlului.

CNATDCU a votat un raport inaintat de Comisia juridica, acesta rezultand in urma unei evaluari facute de o comisie tehnica, formata din trei profesori de drept - unul de Strasbourg, unul de la Paris si unul de la Universitatea Babes-Bolyai.























VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

7695 vizualizari

  • -2 (24 voturi)    
    Kovesi n-a plagiat destul? (Joi, 8 decembrie 2016, 16:28)

    man_and_twin [utilizator]

    Ce lucrare e aia in care din 11512 de randuri 6807 reprezinta text de lege si alte fragmente pt care nu exista drept de autor. Conform raportului Univ. de Vest Timisaora.
    Asta inseamna ca numai 40% din lucrare reprezinta contributia autorului. Si atunci 4% din total reprezinta 12% din aportul presuus a fi personal. Adica a plagiat vreo 20 de pagini din 200.

    Daca ar fi indesat acolo tot codul penal probabil ca alea 20 de pagini nu mai reprezentau nici 1%. Dar calculul asta nu e decat o modalitatea de a dezinforma.
    • +2 (14 voturi)    
      pai asha e la drept (Joi, 8 decembrie 2016, 16:39)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

      Vorbesti despre legi, ceea ce presupunesa prezinti macar pasaje din ele. Asta se intimpla si pe parte tehnica, sa prezinti intii cadrul existent la momentul x si sa vii ci citeva idei noi. Si la concluzia asta au ajuns 3 profesori univerrsitari, dintre care doi din Franta. Oare aia cum de nu s-or fi scandalizat de ce zici tu acolo? Nu te-ai intrebat?
      • +3 (9 voturi)    
        M-am intrebat (Joi, 8 decembrie 2016, 17:06)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Dar raspunsul ma sperie.

        Iar argumentatia imi aduce aminte de comisia aia care a fost desfiintata dupa ce au incercat sa-i spele pe Toba si Pandele.
        Nu e treaba lor sa aprecieze contributia stiintifica a lucrarii, ci daca a plagiat au ba. 20 de pagini nu sunt niste niste expresii ratacite ici si colo. Sunt halci de text copiate cuvant cu cuvant pe care le gasesti subliniate in articolul Emiliei Sercan.
        • 0 (2 voturi)    
          hai sa rationam (Vineri, 9 decembrie 2016, 12:40)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

          Ipotetic vorbind, daca la o teza de doctorat gasesti o propozitie plagiata, inseamna lucrare plagiata? Dar daca gasesti o pagina? Unde e granita intre neglijenta si rea-vointa?

          Din cite zic aia din comisie, cele 20 de pagini erau in sectiunea care prezinta situatia la zi a descoperirilor in domeniu, parte in care, vrei-nu vrei, trebuie sa spui fix ce-au zis si altii. Doar ca frumos e ori sa spui cu propriile cuvinte, ori sa folosesti ghilimelele. Iar in partea a doua, unde vii cu contributia ta originala, nu s-a gasit nici o fraza sau idee copiata de altundeva. Si asta a fost concluzia generala: sunt portiuni asimiate plagiatului, dar prea putine si sunt toate in zona in care prezinta situatia la zi. Deci e neglijenta, nu copiere de idei.
          • +2 (4 voturi)    
            Rationeaza (Vineri, 9 decembrie 2016, 13:31)

            man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            Nu exista plagiat din neglijenta, asta e un argument abuzat cand se discuta de plagiatul lui Ponta.
            Daca o halca te text, o pagina, 20 de pagini coincid cu articole de specialitate, autorul a copiat din alta parte. A plagiat.
            Nu conteaza ca e vorba de o introducere, o incheiere, ori de esenta lucrarii despre care aceeasi experiti spun ca nici nu exista. Ca o lucrare ca cea a lui Kovesi nu trebuia sa treaca de comisia doctorala de la Univ de Vest.
            • 0 (0 voturi)    
              asta e parerea ta proprie (Marţi, 13 decembrie 2016, 17:35)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

              Niste profesori de la unifversitati de top din Franta spun cva nu e asha. Acu eu pe cine sa cred, pe aia, cu nume si prenume, sau pe tine, postac ascuns dupa un nick-name?
      • +3 (9 voturi)    
        Asa-i in tenis poate. (Joi, 8 decembrie 2016, 17:18)

        man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Spuneam ca 4% e un procent inselator. Daca ar fi vrut sa fie cinstiti ar fi vorbit de 12%. Altflel dezinformeaza. N-are importanta ca e vorba de drept, de aparare nationala ori de chimie.
        • -2 (2 voturi)    
          nu eu am zis 4%, ci comisia (Vineri, 9 decembrie 2016, 12:41)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

          acuma, daca tu vrei cu tot dinadinsul sa iti pastrezi convingerea, n-ai decit. Eu prefer sa cred comisia independenta care a analizat teza.
          • +1 (1 vot)    
            Scepticism (Vineri, 9 decembrie 2016, 13:37)

            man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            Acum mergi pe credinta?
            Parca vroiai sa rationezi mai devreme.

            Procentul de 4% e inselator, pt ca poate ascunde cel mai flagrant plagiat iin spate. Procentul relevant e cel intre continutul care se vrea original (si care exlude citatele ori textele de lege) si cel sustras din alte surse fara a fi citat ca atare si atribuit fraudulus autorului. Adica 12%.

            Faptul ca tot baga in fata o cifra fara semnificatie, sub care ar putea sa se ascunda orice, vorbeste despre intentiile comisiei. Si asta nu denota incredere, ci scepticism.
            • 0 (0 voturi)    
              sigur (Marţi, 13 decembrie 2016, 17:37)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

              Stiu ca tu esti mai destept decit restul planetei, problema e ca nu ai nici o dovada pentru asta. Atit timp cit niste oameni respectabili spun ca nu e plagiat suficient cit sa retragi teza, ci doar neglijenta in redactare, nu vad de ce te-as crede pe tine. Mai ales cind stiu cit de obiectiv rationezi.
    • 0 (14 voturi)    
      Ca sa fie clar (Joi, 8 decembrie 2016, 16:43)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui man_and_twin

      ....calculul practicat de UVT si CNATDCU reprezinta o modalitate de a dezinforma.
  • -2 (16 voturi)    
    acest raport denotă "corectitudinea" lumii în care (Joi, 8 decembrie 2016, 16:33)

    vrempeBaselamititica... [utilizator]

    trăim...
    ăstia ne sunt "experţii", asta le este "morala" şi "deontologia"...
  • -6 (12 voturi)    
    Plagiat. (Joi, 8 decembrie 2016, 16:40)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Domnule ministru, stii cine vine la putere, si te dai mare deont-olog?
  • -2 (16 voturi)    
    Dl. Ministru nu stie ca exista niste procentaje (Joi, 8 decembrie 2016, 16:49)

    Maniu [utilizator]

    clare care arata cat poate fi prezent in textul cuiva din alte texte? Este ridicol sa spui ca o neconformitate de 4% reprezinta plagiat. Absolut ridicol. Si nu numai in sine, ci si comparativ cu puhoiul, cu haznaua de copy paste care a distrus Romania universitara si a umplut-o cu impostori a n a l f a b e t i.
    • -1 (5 voturi)    
      vax... ghilimelele nu costă bani... (Joi, 8 decembrie 2016, 17:07)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      nu le pui, suportă consecinţele!
      codrutza nu e impostoare? :)
      nu, zău?
      • -1 (1 vot)    
        In text se refera la cine a spus ce, dar (Joi, 8 decembrie 2016, 20:38)

        bdbd [utilizator] i-a raspuns lui vrempeBaselamititica...

        n-a aplicat efectiv ghilimele. E ca si cand as spune eu, ca cutare a spus mai stiu eu ce, dar scriu textul cursiv, nu ca citat. Mircea Dumitru are dreptate, pentru asa ceva, indrumatorul de doctorat ar fi cerut corectarea inainte de prezentarea tezei si situatia s-ar fi corectat, fara sa genereze absolut nicio problema. Nu e, repet si subliniez, NU E cazul intalnit la Ponta, unde intreaga lucrare e bransata pe textul copiat, daca ii aplici ghilimelele pentru pasajele copiate, pur si simplu nu mai ai lucrare de doctorat, ai un articol de ziar, cu citate din cateva carti.
    • 0 (4 voturi)    
      Oare? (Joi, 8 decembrie 2016, 17:10)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      Citeste Legea 8/1996. Ridicol esti tu!
    • +4 (6 voturi)    
      Sunt 12 procente nu 4. (Joi, 8 decembrie 2016, 17:11)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      Calculul cu 4% este un sofism, conteaza cat este plagiat din textul care se vrea a fi o contributie personala. Altfel te ingropi in citate (sau texte de lege) si orice plagiat ajunge la un procent nesemnificativ din total.
    • +2 (4 voturi)    
      Da-ne si noua... (Joi, 8 decembrie 2016, 17:27)

      adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      acele "procentaje clare care arata cat poate fi prezent in textul cuiva din alte texte?"
      Nu de alta, dar nici expertii CNATDCU se pare ca n-au stiut de ele.
      Daca le ai, chiar ai putea scrie o teze de doctorat pe tema asta...
  • +1 (3 voturi)    
    rahat... (Joi, 8 decembrie 2016, 17:06)

    liviu_ [utilizator]

    eu zic sa inventam cuvinte noi cand scriem doctorate....
    ca daca vorbim in romana sigur se gasesc lucrari similare!

    vb. de un domeniu care are o exprimare specifica, niste termeni specifici, niste legi etc.... 4% cred ca este chiar putin...
    sa nu uitam si ca multe exprimari se pot face din intamplare... daca eu vreau sa exprim o idee si altu vrea sa exprime aceeasi idee sunt destul de mari sanse sa spunem aproape aceleasi cuvinte fara sa fi copiat unul de la altul!
  • +7 (7 voturi)    
    Cine sa ceara refacerea? (Joi, 8 decembrie 2016, 17:08)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Indrumatorii de doctorate de la noi? Ei insisi plagiatori si impostori? Un sistem de invatamint DEMOLAT de clica savantei Andronescu nu a facut decit sa legifereze furtul si impostura , adica sa ingroape invatamintul definitiv.
  • +5 (9 voturi)    
    Plagiatul permis (Joi, 8 decembrie 2016, 17:31)

    AndreiTudor1 [anonim]

    Unul dintre cei 3 experti care a analizat teza a concluzionat:
    Radu Chiriţă: - . Doamna Kovesi nu a adus nimic original. Când veţi citi raportul, veţi vedea că atât eu, cât şi colegii din comisie am constat că lucrarea este foarte slabă din punct de vedere calitativ.

    http://www.bzi.ro/kovesi-sanctionata-de-cnatdcu-expert-teza-sefei-dna-foarte-slaba-584030

    Si atunci, cum de a primit MAGNA CUM LAUDE? Este clar...acesta a fost Ordinul pe UNITATE! La fel cum acum s-a inventat permisiunea de a "copia in partile neesentiale ale unei lucrari", adica plagiatul permis.
    Sa vedeti cati vor scapa de acum incolo pe aceasta EXCEPTIE DE TIP CODRUTA!
    • -1 (3 voturi)    
      Sa fie pedepsita ! (Joi, 8 decembrie 2016, 18:48)

      LeeView [utilizator] i-a raspuns lui AndreiTudor1

      "10 ani" la locul de munca.

      Ia zi, am pus corect in ghilimele 10 ani ? Ca s-au scris la articole cu "10 ani" de cand a ajuns la brutarie idolul vostru ...

      Dar ia spune-ne, daca zicem varan trebuie sa folosim ghilimele ?
    • +1 (3 voturi)    
      Hahhahaa, taaaareee! (Joi, 8 decembrie 2016, 20:58)

      bdbd [utilizator] i-a raspuns lui AndreiTudor1

      Da' tu ai citit articolul ala tot sau doar ce ai "spicuit" din el? ."..Cand veti citi raportul, veti vedea ca atat eu, cat si colegii din comisie am constat ca lucrarea este foarte slaba din punct de vedere calitativ. Doar ca asta nu se sanctioneaza. Sau o astfel de sanctiune ar trebui acordata comisiei care a acordat titlul de doctor. Simplul fapt ca teza e subtire din punct de vedere stiintific, pe legislatia pe care o avem acum, nu poate sa conduca la retragerea titlului. Si, pana la urma, este o parere subiectiva daca teza e subtine sau nu. Mie mi s-a parut foarte subtire. Poate altora li se pare geniala. Suntem oameni si privim lucrurile diferit. Referitor la plagiere - "E exagerat sa vii sa spui ca lucrarea e plagiat. Concluzia la care am ajuns este ca, daca am cataloga-o ca fiind plagiat si am propune retragerea titlului de doctor pentru ca s-au copiat niste pasaje absolut irelevante din punct de vedere stiintific, ar fi o sanctiune exagerata."
  • +2 (10 voturi)    
    Un clasic in viata (Joi, 8 decembrie 2016, 17:39)

    dinamovist [utilizator]

    a declarat ca doamna Kovesi e un doar un pic gravida in jur de 4%. Astia se mai mira de ce a ajuns justitia la 13% priviind increderea. Declaratia ministrului invatamintului este lamuritoare - o teza de doctorat de ne ADMIS- si asteapta contestatii. Slugarnicia jenanta a comisiei care mai face si recomandari ma umple de greata, s-a mai demontat un mit. Bai ce vehementi erau in alte cazuri mai ceva ca politicienii, ce jeguri cu gulere albe. Daca eram mai tinar o taiam din tara asta fara busola si repere morale, nu ne mai facem bine.
  • +1 (7 voturi)    
    Doctorate in stiintelor sociale (Joi, 8 decembrie 2016, 18:11)

    Daniels22026 [utilizator]

    Eu nu zic ca domeniul pur al stiintei, cel tehnic, ar fi imun la plagiate si alte imoralitati. Nu. Bineinteles ca exista impostura peste tot.

    Dar Laura Kovesi si alti oameni cinstiti, sunt victimele prejudecatilor care plaseaza cercetarea din domeniul stiintelor sociale pe acelasi plan cu cercetarea tehnica, cea adevarata, cu fenomene masurabile, cea care poate face niste predictii si apoi verifica, cu teorii care se imbina practic unele cu altele si conduc la rezultate concrete in stiinta si tehnologie.

    Nu zic ca in domeniul stiintelor sociale nu se poate efectua cercetare reala. Se poate. Insa prea putin si foarte rar. Modelele matematice valoroase din domeniul social sunt putine si rare. Cat de des apar idei cu adevarat valoroase in domeniile securitatii, apararii, in domeniul economic, stiinte politice, geografie, istorie, demografie, sociologie, jurisprudenta, lingvistica, etc.? Cum se pot verifica practic noile idei? Cum le putem folosi practic? Adica cetatenii sau politicienii pot citi o teza de doctorat si se reped sa puna in practica noile idei, sa le utilizeze cumva? Nu, bineinteles ca nu. Foarte rar apare o cercetare serioasa si cat de cat valoroasa in domeniul stiintelor sociale. Si atunci de ce mama dracului avem atatea doctorate, echivalente chipurile cu o cercetare si niste noutati serioase?
    • +1 (1 vot)    
      Bani (Vineri, 9 decembrie 2016, 6:41)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Toti cei cu aceste doctorate in stiinte sociale primesc bani si posturi, pozitii in academii pe viata.
    • +1 (3 voturi)    
      nu prea tine argumentul asta (Vineri, 9 decembrie 2016, 12:01)

      CUCUX [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Asta zicea si Ponta : in domeniul dreptului ce vrei sa spui original ?
      Ba poti sa analizezi problema "crimei organizate" foarte serios, si fara sa copiezi !
      Mi se pare chiar o insulta pentru aceste discipline sa spui asa ceva.
      In legatura cu teza Codrutei, din pacate se ajunge la o tignaeala : ai copiat 20 pagini trecem cu vederea, ai copiat 25 sa-ti fie rusine de plagaitor nenorocit !
    • +1 (5 voturi)    
      Doctorate la apelul bocancilor (Vineri, 9 decembrie 2016, 13:50)

      man_and_twin [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Un om cinsiti, care a fost doar un student modest si un procuror mediocru, crezi ca odata proulsat intr-o functie de mare raspundere o sa-si traga si un doctorat despre care comisia CNATDCU spune ca nici nu trebuia sa fie admis?
      Ca a mai si plagiat pe ici pe colo, dar nu in partile "esentiale"...

      Kovesi a procedat dupa acelasi sablon ca toti parvenitii din politica, care s-au repezit imediat la titluri academice odata ajunsi la varful unei insitutii. Nu e de mriare ca indrumatorul de dctorat e un fost colaborator al securitatii, iar sustinerea lui a avut loc in compania lui Coldea (doctorandul lui Oprea) Oprea si Maior...
  • +1 (5 voturi)    
    Nu merge asa (Joi, 8 decembrie 2016, 19:38)

    Setalcott [utilizator]

    Ca posesor de doctorat pe bune va spun, idea detectarii plagiatului de 4% inainte nu tine. Membrii comisiei de doctorat abia daca citesc lucrarea cap-coada, de unde sa mai si compare cu infinitatea de lucrari publicate, oricat at fi de experti. Rolul comisiei de doctorat e sa ateste ca lucrarea contine idei sau metode originale. Detectarea plagiatului se face dupa publicare, cand cineva isi recunoaste acolo propriile fraze sau idei.
  • +1 (3 voturi)    
    Jurnal de bord Enterprise: (Joi, 8 decembrie 2016, 23:29)

    Miky113 [utilizator]

    anul stelar 666666666666666613

    Domnu Dumitru vine din viitor, si e doar in trecere pe aici !

    Rog sa transmita bossului, ca a gasit si doctori demni: - doctor Negoita, ce sa fac daca ara era trendu !
    - doctor Ponta, eu am impus trendu
  • 0 (0 voturi)    
    Fascinant (Vineri, 9 decembrie 2016, 9:39)

    rcb [utilizator]

    Pe hotnews nu sunt doar doctori, ci indrumatori de doctorat. Te pui cu te-ncurci?