Hans Klemm, despre inaugurarea scutului: Ar fi fost ideal daca puteam invita pe toata lumea

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 13 mai 2016, 18:20 Actualitate | Esenţial

Hans Klemm
Foto: Ambasada SUA
Ambasadorul SUA, Hans Klemm, a declarat, vineri, referitor la nemultumirea unor politicieni care nu au fost invitati la inaugurarea scutului antiracheta de la Deveselu, ca ar fi fost "ideal" sa poata invita pe toata lumea implicata in acest proiect, insa nu au fost locuri suficiente, relateaza Mediafax.

"Ar fi fost ideal daca am fi putut invita pe toata lumea care a fost implicata la Deveselu, de-a lungul timpului", a spus Klemm, adaugand ca numarul de locuri era insa limitat.

Intrebat in legatura cu absenta presedintelui Senatului, ambasadorul a precizat ca acesta a fost invitat, dar a preferat sa nu vina la ceremonie. "Din pacate, domnul Tariceanu a ales sa nu vina", a spus Klemm.

Fostul premier Victor Ponta a fost cel care l-a atacat pe Dacian Ciolos pentru ca nu l-a invitat la eveniment si si-ar fi asumat meritele pentru scutul antiracheta de la Deveselu. De asemenea, desi a primit invitatie, presedintele Senatului Calin Popescu Tariceanu, a acuzat Guvernul si ambasada SUA ca prin organizarea si programul ceremoniei au dat dovada de "desconsiderare fata de pozitia Senatului" si a decis sa nu participe.

Premierul Dacian Ciolos a precizat joi seara ca gazda ceremoniei de la Deveselu a fost Ambasada SUA, iar lista de invitati a fost decisa de reprezenta diplomatica in consultare cu Ministerul Apararii Nationale, minister caruia seful Executivului i-a cerut sa clarifice conditiile organizarii evenimentului.

''Sa fim clari: este un proiect asumat de SUA, cu sprijinul Romaniei, care va beneficia alaturi de celelalte state aliate din zona de acest sistem de aparare. La realizarea lui si-au adus contributia incepand cu 2008, in multe cazuri determinanta, mai multi lideri politici cu functii in stat, militari, experti care merita cu totii felicitari si multumiri pentru acest proiect, esential pentru securitatea Romaniei. Cunosc personal meritul mai multora dintre acestia, dar nu indraznesc sa-i mentionez eu pentru a nu face greseala de a supara pe cineva prin omisiune. Personal nu am niciun merit in acest proiect, iar prezenta mea azi la Deveselu a fost determinata de functia pe care vremelnic o ocup in stat. In interventia mea de azi la ceremonia de inaugurare am multumit tuturor acelora care au contribuit la acest proiect, fara sa indraznesc a-i numi din motivele mentionate mai sus'', a explicat Ciolos.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
2532 vizualizari
  • +9 (9 voturi)    
    In lumea asta (Vineri, 13 mai 2016, 18:39)

    cinevatus [utilizator]

    Daca nu faci ceva ca sa nu superi pe nimeni ajungi sa nu faci nimic.
  • -4 (12 voturi)    
    Cineva mi-a zis (Vineri, 13 mai 2016, 18:43)

    Zummm [utilizator]

    Ca pana si Budapesta a fost invitata. tisk, tisk, tisk. Bine ca va doare ca BNR a scos moneda comemorativa cu Mihail Manoilescu. Cam stim cine sta in spatele americanilor de cele mai multe ori
    • +2 (4 voturi)    
      mi-as fi imaginat (Vineri, 13 mai 2016, 22:49)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui Zummm

      ca o banca nationala e ceva mai atenta la ce publica..
      • +1 (1 vot)    
        Vad ca... (Sâmbătă, 14 mai 2016, 13:40)

        Zummm [utilizator] i-a raspuns lui mavis

        NU prea ti-a placut istoria nu-i asa ? Tu ce-ai publica daca ai fi banca nationala ?
    • 0 (0 voturi)    
      Pai spune-ne si noua (Sâmbătă, 14 mai 2016, 10:44)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      cine sta in spatele americanilor.Apoi o sa iti spun cine sta in spatele alora care stau in spatele americanilor.Ce iti mai ZUMMM-zaie si tie mintea,uite asa,tisk,tisk,tisk.
  • +9 (11 voturi)    
    inca nu v-ati familiarizat cu Romania (Vineri, 13 mai 2016, 18:56)

    ampersand [utilizator]

    Daca tot ati cheltuit 800.000 de dolari pentru baza de la Deveselu, puteati sa nu va fi zgarcit la o nimica-toata de 50.000 si sa-i oferiti lui tariceanu un Harley-Davidson, acolo - nu numai c-ar fi venit la inaugurare, dar s-ar fi si-nfipt primul la microfon.
  • -2 (10 voturi)    
    locuri (Vineri, 13 mai 2016, 19:01)

    bobyrou [utilizator]

    penibili, nu au fost locuri. Ce era sa mai aduca 5 scaune in plus si o masa?
    • 0 (0 voturi)    
      Ca bine zici,cinci scaune,o masa (Sâmbătă, 14 mai 2016, 10:49)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      un Harley Davidson si un Mitsubishi Lancer Evo,sa fie acolo...
  • -2 (12 voturi)    
    oare (Vineri, 13 mai 2016, 19:04)

    Mazeta [utilizator]

    Deveselu este bază SUA sau bază NATO? sau e tot aia?
    • -1 (5 voturi)    
      da bai idiotule (Vineri, 13 mai 2016, 19:13)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      e tot aia !
      • -1 (1 vot)    
        Fa-i si o schita,sa priceapa (Sâmbătă, 14 mai 2016, 11:43)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

        trollu'.
  • +3 (5 voturi)    
    Tariceanu (Vineri, 13 mai 2016, 19:13)

    mavis [anonim]

    Tariceanu l-a invitat pe seful dumei stat din Rusia desi ala avea interdictie de a intra in UE din cauza sustinerii invadarii Ucrainei. Cu mafiotii din Parlamentul Romaniei nu se discuta, se da afara.

    ps. In 2009 romanii au votat pentru desfiintarea senatului si reducerea numarului de depuitati la maxim 300, iar CCR a validat referendumul care a trecut lejer cu vreo 90% din voturi. Cine sunt indivizii care se perinda pe la asa-numitul Senat, care Senat a fost de fapt desfiintat? De ce sunt 334 de deputati? Rezultatul referendumul sa se aplice imediat!
  • +2 (4 voturi)    
    Excelenta (Vineri, 13 mai 2016, 21:14)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ROMANIA E O TARA DE HOTI. Nu merita sa va bateti capul. Ponta, Dragnea, Tariceanu, toti sunt niste impostori pusi doar pe furt. Parlamentul e mafie, partidele sunt hoarde de mafioti, coruptia e in floare, iar justitia e doar pentru prosti, Un circ !
  • 0 (0 voturi)    
    Totuşi ar fi meritat să mai asigure un loc (Vineri, 13 mai 2016, 22:30)

    comentatordiletant [utilizator]

    Nu credeţi că prezenţa lui Iliescu ar fi dat sare şi piper întregii ceremonii?
    • 0 (0 voturi)    
      Era o halima.... (Sâmbătă, 14 mai 2016, 10:52)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

      si da-i cu,mai draga animalule...hjjj,ca sa-si dreaga vocea.
  • 0 (2 voturi)    
    Ooo, dar cum... (Sâmbătă, 14 mai 2016, 13:28)

    Incomod3 [utilizator]

    pai invitatii principali sunt rachetele rusesti... sa vezi cand s-o declansa petrecerea si incep sa soseasca... atunci sa-i vezi pe vitejii tastaturii :) :) :)