Ligia Deca va fi consilierul lui Klaus Iohannis pe Educatie

de Red.     HotNews.ro
Luni, 29 iunie 2015, 16:59 Actualitate | Esenţial

Ligia Deca
Foto: Facebook
Ligia Deca va fi consilierul presedintelui Klaus Iohannis pe probleme de Educatie si Cercetare, au declarat pentru HotNews.ro surse politice. Ligia Deca (32 de ani) este cercetator in stiinte politice la Universitatea din Luxemburg, expert in cadrul Unitatii Executive pentru Finantarea Invatamantului Superior, a Cercetarii, Dezvoltarii si Inovarii (UEFISCDI), a fost coordonatorul Secretariatului Bologna, presedinte al Uniunii Studentilor din Europa si al Aliantei Nationale a Organizatiilor Studentesti din Romania (ANOSR). Aceasta a absolvit Colegiul National "Mircea cel Batran" din Constanta si Facultatea de Navigatie si Transport Naval din Constanta.
  • UDPATE 17:10: Administratia Prezidentiala a anuntat oficial numirea Ligiei Deca in postul de consilier de stat pentru educatie.
  • UPDATE 17:45: Ligia Deca a scris pe pagina sa de Facebook: "Sunt onorata de increderea acordata de catre Domnul Presedinte al Romaniei, Klaus Iohannis. Imi voi folosi intreaga experienta si energie pentru dezvoltarea si prioritizarea sectorului de Educatie si Cercetare, in noua functie de Consilier de Stat din cadrul Administratiei Prezidentiale".

Administratia Prezidentiala a anuntat intr-un comunicat de presa ca "presedintele Romaniei, domnul Klaus Iohannis, a numit-o pe doamna Ligia Deca in functia de consilier de stat la Departamentul Educatie si Cercetare al Administratiei Prezidentiale, incepand cu data de 1 iulie a.c". Numirea a fost anuntata in exclusivitate de HotNews.ro.

Ligia Deca urmeaza in prezent un doctorat in stiinte politice la Universitatea din Luxemburg, pe tema Internationalizarea educatiei in Portugalia si Romania. Din 2012 este Expert politici publice la UEFISCDI, in perioada 2012-2013 a fost Project Officer la European Quality Assurance Register for Higher Education (EQAR) - unde a coordonat un proiect de cercetare privind recunoasterea si utilizarea Registrului European privind Asigurarea Calitatii in Invatamantul Superior (EQAR) de catre guvernele celor 47 state membre ale Spatiului European al Invatamantului Superior.

Este lector universitar la Universitatea de Vest din Timisoara, unde preda un seminar pe tema Sisteme de formare si incluziune educationala. In perioada 2010-2012 a fost Coordonator al Secretariatului Bologna.

In 2008-2010 a fost presedinte al Uniunii Studentilor din Europa (ESU), iar anterior a coordonat un proiect pilot pentru evaluarea integritatii institutiilor de invatamant superior din Romania - "Coalitia pentru Universitati Curate", potrivit CV-ului transmis de administratia prezidentiala.

Educatie si formare - CV Ligia Deca
2012-termen estimat de absolvire 2016: Doctorat in stiinte politice la Universitatea din Luxemburg
2006-2008: Masterat in Managementul maritim si portuar, la Facultatea de Navigatie si Transport Naval, Universitatea Maritima Constanta
2001-2006: Facultatea de Navigatie si Transport Naval, Universitatea Maritima Constanta. Diploma de inginer diplomat inginerie navala si navigatie
1997-2001: Colegiul National "Mircea cel Batran", Constanta

Potrivit CV-ului sau, cunoaste limbile Engleza, Franceza, Spaniola si Italiana.

Descarca de aici CV-ul Ligiei Deca

CV Ligia Deca




Citeste mai multe despre   









11836 vizualizari
  • -12 (14 voturi)    
    Un alt roman neaos ! (Luni, 29 iunie 2015, 17:48)

    Ezechiel [anonim]

    Daaaa.....un alt roman neaos !!
  • -2 (8 voturi)    
    Pai daca Ponta, (Luni, 29 iunie 2015, 18:01)

    FLORIO [utilizator]

    iar se jigneste ca presedintele nu l-a intrebat si pe el ????
    Ponta n-o sa vorbeasca cateva luni cu el !!!!! Acum sa lasam gluma. Eu personal nu cred ca Johannis le face fata la hotii dinparlament si v-a pleca cu coada intre picioare precum Constantinescu.
  • +5 (7 voturi)    
    experienta... (Luni, 29 iunie 2015, 18:15)

    maria pippa [anonim]

    In opinia mea, este bine sa fie consilier pe probleme de educatie o persoana care are o experienta notabila in domeniu.Este posibil ca cineva sa faca simultan un doctorat si sa ocupe o functie intr-un loc aflat la 2000km distanta??? Parca am mai vazut recent un ministru care facuse in cativa ani si master,si doctorat, si alte activitati..Cum e cu maturitatea profesionala, la ce varsta se atinge? Eu spun ca un consilier realmente competent a fost Daniel Funeriu.Dar fiecare cu standardele lui. Si oricum, poti invata ceva de la oricine, fie si cum sa nu faci ceva...
  • +3 (5 voturi)    
    ... (Luni, 29 iunie 2015, 18:50)

    pathfinder [utilizator]

    Sa razi sau sa plangi?
    O fi un blestem al presedintilor cand e vorba de educatie?
    Luxemburg?!?
    Expert?!?!?!
    • +4 (6 voturi)    
      Studii la Cocarlatii din Vale.... (Luni, 29 iunie 2015, 19:22)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

      A terminat o facultate mediocra intr-un oras cu o viata universitara inexistenta. O fi foarte motivata, dar cu un liceu mediocru, o facultate mediocra, nu poti fii decat un mediocru. Sunt curios cum a ajuns in UEFISCDI si la Luxembourg, cine sunt parintii sau unchii, sau.... La Ioana Petrescu, fosta ministra de finante m-am lamurit, tatal securist DIE, prieten bun cu bombonel. Banuiesc o origine similara pentru cucoana asta. Ai sute de profesori tineri, valorosi si cu experienta in invatamantul superior romanesc si alegi o oarecare, cu o experienta aproape zero. La fel a fost si cu Funeriu, a avut experienta zero in invatamantul romanesc si a scos o lege care nu avut succes.(desi ideile erau bune).
      • -2 (4 voturi)    
        esti doar prost sau prost informat? (Luni, 29 iunie 2015, 19:45)

        io [anonim] i-a raspuns lui cartofil

        as spune doar prost. gagica a avut treaba cu navigatia si ingineria. Unde vrei sa invete asta? in muntii Harghitei? Ce universitate mai presus gasesti in Romania pe profilul asta? v-ati obisnuit cu toti boratii la facultatile din Bucuresti si va pute restul tarii!
        • 0 (2 voturi)    
          Incearca sa gandesti un pic mai sprinten.. (Luni, 29 iunie 2015, 22:01)

          cartofil [utilizator] i-a raspuns lui io

          Mai intai numeste-mi un singur nume de mare universitar maritim care sa aiba o bruma de recunoastere internationala (este doar o universitate, nu?). Apoi am inteles ca parintele invarte banii bugetari cu lopata, deci ar fi avut de unde sa-i dea pentru o universitate mai rasarita. Problema este: ar mai fi trecut anul ? Eu personal m-am lamurit, ca si cu celebra fosta ministresa de la finante. Copii din clubul parintilor de la secu inlocuiesc vechea garda de dinozauri rosii. Cu experienta ioc, o prapadita de lector cu vreo 2 ani vechime, si aia petrecuti prin strainatate, vine sa reformeze invatamantul romanesc. Ce-o sa iasa? Este extrem de clar: nimic-doar timp pierdut si energii irosite.
  • +3 (5 voturi)    
    perdelute, covorase..... (Luni, 29 iunie 2015, 19:40)

    Iulia [anonim]

    Inca un mare consilier aparut de nicaieri (a se citi, pregatita in laboratoare) care se va ocupa de perdele si covoare la Cotroceni...
    Desigur, dupa 4-5 luni o sa scrie pe facebook ca a invinso sistemul..... si se retrage in ,,vechile'' metehne!
    Tzara lui Papura Iohannis Voda!
    • +3 (3 voturi)    
      secufinanteconstanta (Luni, 29 iunie 2015, 19:53)

      Balta [anonim] i-a raspuns lui Iulia

      Da, probabil are ceva foarte comun cu Claudiu Deca (probabil fiica) si Tudor Balta mari si emineti sefi la finatele Constanta si secu ...larizati!
      Claudiu Deca un apropiat...foarte apropiat al psd constanta.......cu ceva vreme in urma, dar de ce nu si acum!?!?!
      Daca este asa, Iohannis are deja o Mata Hari a Constantei in sanul lui!!!! Ha, ha, ha....lasa ca asa-i trebuie!
      • +2 (2 voturi)    
        are competente sau e fata lu tata (Luni, 29 iunie 2015, 21:51)

        ion [anonim] i-a raspuns lui Balta

        http://www.telegrafonline.ro/1152306000/articol/4639/in_premiera_o_femeie__sef_de_promotie_la_umc-p2.html#com
  • 0 (0 voturi)    
    expert invatamant (Miercuri, 1 iulie 2015, 8:18)

    cassandra [anonim]

    Expert in stiinte politice, adica in nimic!