VIDEO Recensamantul populatiei si al locuintelor incepe joi. Vezi in text la ce intrebari trebuie sa raspunzi

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 18 octombrie 2011, 18:57 Actualitate | Esenţial


 documente
(18 Oct 2011) PDF, 154KB
(18 Oct 2011) PDF, 207KB
(18 Oct 2011) PDF, 240KB
(18 Oct 2011) PDF, 189KB
(18 Oct 2011) PDF, 181KB
(18 Oct 2011) PDF, 221KB
(18 Oct 2011) PDF, 219KB
Recensamantul populatiei si al locuintelor, care se va desfasura in perioada 20-31 octombrie, este cel mai complex realizat dupa 1989 in Romania si primul dupa intrarea in Uniunea Europeana, cu un buget de peste 45 de milioane de euro pentru perioada 2011 - 2014, a declarat marti presedintele Institutului National de Statistica. Posibilitatea persoanelor de a-si declara dubla cetatenie, apartenenta la o anumita etnie sau cult religios, dar si intrebarile pentru persoanele cu dizabilitati se numara printre noutatile introduse in Recensamantul populatiei si al locuintelor, potrivit presedintelui INS, Vergil Voineagu, citat de Mediafax.

  • Vezi in documentele atasate chestionarele la care va trebui sa raspunzi la Recensamantul 2011.

Presedintele INS a declarat, marti, intr-o conferinta de presa la care a participat si ministrul de interne Traian Igas, ca Recensamantul populatiei si al locuintelor se va desfasura in perioada 20 - 31 octombrie, iar primele date vor fi facute publice cel tarziu la sfarsitul lunii ianuarie 2012.



"Date preliminare privind populatia stabila a Romaniei, numarul cladirilor, locuintelor si gospodariilor vor fi facute publice printr-un comunicat in ianuarie 2012. Datele preliminare ale recensamantului, cum ar fi numarul de persoane recenzate, numarul de persoane plecate din tara, structura populatiei pe sexe sau numarul de cetateni straini, vor fi prezentate in luna aprilie 2013, urmand ca datele finale sa fie date publicitatii in trimestrul IV al anului 2013", a declarat presedintele INS Vergil Voineagu.

"Daca ar fi sa emitem o ipoteza legata de acest recensamant aceasta ar fi reducerea populatiei. In mod constant, din 1990 incoace sporul populatiei Romaniei este unul negativ. De asemenea, cei plecati din tara pentru o perioada mai mare de 12 luni nu mai sunt socotiti ca facand parte din populatia tarii. In urma recensamantului vom afla cate persoane sunt apte de munca, cati someri exista, cati pensionari, care este nivelul de pregatire al poulatiei", a declarat presedintele INS Vergil Voineagu.

Presedintele INS a mai spus ca exista posibilitatea ca persoanele care lipsesc din tara in perioada 20 - 31 octombrie sa ridice formularele de la consiliile locale, organizate la nivelul fiecarei localitati si al fiecarui sector.

"Romania se alatura astfel tarilor care realizeaza recensamantul national. Este un recensamant unic in Romania, primul care se desfasoara dupa intrarea Romaniei in Uniunea Europeana. In urma recensamantului vom afla nu numai cati romani exista, recensamantul va informa asupra dinamicii populatiei si a viitorului. Elaborarea de strategii sau bugete nu pot fi facute fara datele unui recensamant", a spus, la randul sau, responsabilul pe probleme de securitate ONU in Romania, Francois Farah, prezent si el la conferinta de marti.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















17098 vizualizari

  • -4 (10 voturi)    
    ce elemente de securizare are? (Marţi, 18 octombrie 2011, 19:20)

    spy [utilizator]

    o legitimatie si o trashcaleta din aia albastra poti sa faci oricind... daca vine cu mina bagata sub palton poate si-o ia de la cineva :PP
    • +2 (8 voturi)    
      La ce foloseste recensamantul? (Miercuri, 19 octombrie 2011, 10:53)

      Romania are o diaspora de 2-3 milioane [anonim] i-a raspuns lui spy

      1. Trebuie sa stim mai precis cati cetateni romani mai sunt in tara si cati sunt plecati de mai bine de 1 an (acestia din urma vor fi adaugati la tarile unde se afla).
      E foarte probabil ca numarul va fi spre 19 milioane, avantajul imediat fiind ca PIB-ul se va imparti la noua cifra si vom afla astfel realitatea PIB-ului/locuitor (romanii din strainatate muncesc pt PIB-ul altor state). Din 2012, PIB-ul/locuitor va fi in consecinta cu cel putin 10% mai mare, adica spre 12.500-13.000 dolari (la paritatea puterii de cumparare).

      2. E esential sa stim cati cetateni romani se considera de etnie tiganeasca, cati de etnie maghiara/secuiasca, etc. pentru ca aceasta informatie are consecinte politice si economice.
      ONG-urile tiganesti exagereaza sistematic numarul etnicilor tigani pt a obtine mai multi bani de la UE sau de la statul roman.
      La fel si UDMR vrea neaparat sa arate ca numarul maghiarilor e suficient de mare peste pragul de 5% pt a pretinde la reprezentare parlamentara sistematica. Dar cum sunt exagerari (Tokes vorbeste de 2 milioane maghiari!!? in timp ce Hunor spune ca nr probabil a scazut de la 1,4 milioane cati erau in 2002) e important ca avem o cifra mai aproape de realitate.
      Maghiarii din Romania care lucreaza si traiesc de peste 1 an in Ungaria vor fi numarati la populatia Ungariei, dar UDMR va face orice ca sa ii numere si la populatia Romaniei, va fi usor de falsificat pt ca toti recenzorii din secuime vor fi..secui, profesori si invatatori cadre ale UDMR sau PCM.

      3. Ne vom face o idee mai clara si pt proprietatile imobiliare si patrimoniile familiilor, multe dintre acestea fiind acum 'ascunse', nedeclarate ca atare, din motivatii evazoniste (lumea nu vrea sa plateasca taxele funciare, etc.). Ne va ajuta la cadastrul national al proprietatilor si la reglementari locale.

      4. Avem nevoie si de informatii mai precise pt impartirea electorilor in viitoarele colegii uninominale (daca se va face, pt ca UDMR pare sa saboteze totul, sistematic..).
      • +1 (5 voturi)    
        glumesti, nu? (Miercuri, 19 octombrie 2011, 11:55)

        x [anonim] i-a raspuns lui Romania are o diaspora de 2-3 milioane

        2. daca tu crezi ca iti zice tineva ca e tigan,,,

        3. nu e treaba INS-ului

        si tocmai pentru ca sint intrebari care n-au ce cauta in formularele alea... n-o sa raspunda nimeni.

        daca am sau n-am termopane? huh?
        daca am sau nu am scirtiitoare pe pereti? WTF!
      • 0 (2 voturi)    
        Diaspora (Miercuri, 19 octombrie 2011, 14:34)

        finlandezul [anonim] i-a raspuns lui Romania are o diaspora de 2-3 milioane

        Din cite am inteles din articol, nu se va afla citi sint plecati din tara de mai bine de un an intrucit "cei plecati din tara pentru o perioada mai mare de 12 luni nu mai sunt socotiti ca facand parte din populatia tarii. ".
        Iar de socotit prin ce tari se afla acestia cum s-ar putea face? Se intreaba rudele, vecinii?
        • +1 (3 voturi)    
          ies dintr-o simpla adunare (Miercuri, 19 octombrie 2011, 16:26)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui finlandezul

          2011 a fost anul recensamintelor in Europa (e adevarat ca in Finlanda a fost in 2010). Datele referitoare la migratie se vor strange la Eurostat si vom sti cat de mare este diaspora romana.
          • +1 (1 vot)    
            Eroare (Miercuri, 19 octombrie 2011, 18:40)

            finlandezul [anonim] i-a raspuns lui pehash

            Eu am raspuns cuiva care credea ca datele despre diaspora vor fi aflate in urma recensamintului din Romania si nu prin alte metode. Ca se pot afla din alte surse e cu totul altceva.
            In al doilea rind, eu locuiesc de mai bine de zece ani in Finlanda si nu-mi amintesc de nici un recensamint.
            Nici nu cred ca e nevoie de asa ceva aici. Sistemul de registru al populatiei functioneaza foarte bine si e suficient.
      • +2 (2 voturi)    
        recensamint 2011 (Miercuri, 19 octombrie 2011, 15:29)

        tatu [anonim] i-a raspuns lui Romania are o diaspora de 2-3 milioane

        Organizatorii acestui recensamint , tot bat apa in piua afirmind ca datele culese de la populatie sint strict confidentiale si ca dupa ce se vor completa fisele,numele persoanelor vor disparea din sistem.ATUNCI CE ROST MAI ARE SA SE STIE CNP-ul?.Sint de asemenea cerute o serie de date care numai un om bolnav la cap si le-a putut imagina.La ce foloseste sa se stie cine este, de exemplu,capul familiei?La ce fel de cap al familiei se refera?La familii mafiote?Cei de la Institutul National de Statistica trebuie sa isi faca ei urgent un examen medical la cap(la capul lor nu al familiei);au luat-o razna cu discernamintul.Au facut sase chestionare cu tot felul de intrebari aiurite, care nu vor folosi in practica nimanui, in afara celor de la INS pentru a-si justifica posturile si salariile.
    • +5 (7 voturi)    
      tot cu hartii lucram ? :( (Miercuri, 19 octombrie 2011, 11:01)

      xyz [anonim] i-a raspuns lui spy

      Pana si la restaurant(gen Mac Drive), iti ia comanda pe un dispozitiv. Cel mai usor ar fi fost sa colecteze datele astea pe o tableta, nu pe hartii, si sa se duca direct pe server. In felul asta puteau sa vada realtime cum progreseaza recensamantul. Iar costurile cu procesarea datelor dupa ce se termina recensamantul ar fi fost minime. La noi in anul 2011 se folosesc tot hartiile, suntem in lumea a treia din cauza unor bosorogi de la conducere. De ce trebuie sa fim tot timpul cu 20 de ani in urma vestului din cauza unor dinozauri.
      • 0 (4 voturi)    
        sponsorizezi tu cateva ze ci de mii de tablete? (Miercuri, 19 octombrie 2011, 13:41)

        unu [anonim] i-a raspuns lui xyz

        si dupa ce e gata recensamantul umbli tu dupa recenzori ca sa le iei inapoi?
        • +2 (4 voturi)    
          tu esti de partea dinozaurilor...:) (Miercuri, 19 octombrie 2011, 14:15)

          xyz [anonim] i-a raspuns lui unu

          Pai cat costa dupa aia sa introduci manual in baza de date ceva milioane de hartii ? S-ar putea sa iesi mult mai ieftin cu tabletele.

          Iar de recuperat cred ca nu trebuie sa ne facem probleme. Un om normal nu risca puscaria pentru o tableta de 7 inch care valoreaza 500 RON (nu-ti trebuie super tableta cu ecran performant si nici cu camera foto performanta). Eventual sa mai aiba o baterie de rezerva.

          Poti sa le folosesti si in varful muntelui unde nu ai semnal, iar cand ajungi la sediu descarci toate datele colectate direct in server.

          Dupa recensamant poti sa donezi tablelele scolilor din Romania sau unor institutii publice care au oameni ce presteaza munca de teren(gen celor care realizeaza anchete sociale...etc.).
          • 0 (2 voturi)    
            :) (Miercuri, 19 octombrie 2011, 14:43)

            Lilith [anonim] i-a raspuns lui xyz

            Nu trebuiesc introduse manual datele. Le pot scana hartiile si se introduc cam 90% din date automat in baze de date.
            Ca sa faci ce spui tu ar trebui sa ai net peste tot in tara si asta nu se intampla. Daca nu exista telefon fix sau semnal de la vdf orange nu ai cum sa ai conexiune la internet. Daca pui internet pe satelit pe tablete cred ca deja e mai ieftin sa ai o armata de oameni sa introduca manual datele.
            In plus este mult mai greu sa falsifici o hartie decat ceva intr-o baza de date, mai ales in masa. In baza de date faci un update si toti tigarnii sunt unguri.
            Ca idee inca sunt studii la firme private care se fac pe hartie. Crezi ca si aia sunt complet nebuni si arunca cu banii?
            • 0 (2 voturi)    
              Te cam inseli. (Miercuri, 19 octombrie 2011, 15:41)

              xyz [anonim] i-a raspuns lui Lilith

              In momentul de fatza scanarea automata nu este 100% sigura si nu poate fi folosita la recensamant(chiar daca ar fi 99% tot nu e suficient). Daca ai jucat la 6 din 49 vreodata probabil ai observat ca biletul e introdus cateodata de 2 sau 3 ori pana il recunoaste scanerul si iti mai zice tipa de la ghiseu sa mai ingrosi marcajele pe numere.

              Despre internet la fel, te cam inseli. Aproape toate primariile au internet. Daca nu are primaria dintr-un sat internet atunci cea din satul/orasul apropiat are sigur.

              Legat de firmele private, la 10000 de persoane chestionate la nivelul intregii tarii nu este rentabil sa cumperi 10000 de dispozitive electronice. La cateva milioane de persoane chestionate cred ca e mult mai rentabil sa lucrezi electronic. Presupunand ca sunt 18 milioane de cetateni si pentru fiecare se completeaza in medie 2 chestionare de mai sus, atunci ar fi 36 de milioane de chestionare de completat, de centralizat, impachetat, transportat, de introdus manual in baza de date. Presupunand ca doar introducerea manuala in baza de date a unui chestionar dureaza 5 minute atunci ar fi necesare 180 minute pentru introducerea tuturor chestionarelor in baza de date. Cea ce inseamna 3 de milioane de ore de munca de platit. Si daca s-ar lua netbookuri la 1000 RON bucata in loc de tablete la 500 RON tot ar fi un mare avantaj.

              Legat de falsificat statistica. Numaratoarea finala se face tot in baza de date, deci daca chiar ar fi cineva interesat sa iasa mai putini tigani in final, atunci oricum va putea sa faca asta.
      • -1 (1 vot)    
        usor cu tableta pe server (Miercuri, 19 octombrie 2011, 14:36)

        NewLevel [anonim] i-a raspuns lui xyz

        Stai ca nu e asa simplu cum pare. Gindeste-te ca recensamintul se face si la tara, unde, desi pe harta operatorilor de telefonie mobila apare ca fiind 3G trebuie sa te urci pe casa ca sa vorbesti la telefon. Deci chestia cu realtime-ul pica brusc.
        Apoi, recenzorii sint oameni de tot felul. Nu toti se pricep sa foloseasca tahnica si pot sa bulibaseasca grav datele alea de 10 ingineri IT nu le mai dau de cap. Plus ca nici nu ai un control sa vezi daca intr-adevar au gresit sau nu.
      • -1 (1 vot)    
        cum faci cu semnatura? (Miercuri, 19 octombrie 2011, 14:38)

        spy [utilizator] i-a raspuns lui xyz

        electronic?
        • -3 (3 voturi)    
          pai (Miercuri, 19 octombrie 2011, 15:49)

          xyz [anonim] i-a raspuns lui spy

          Cine are permis de conducere in Bucuresti stie f. bine ca la ridicarea permisului nu se semneaza pe hartie ci pe un dispozitiv, deci se poate. In general pe o tableta cu touch screen se poate da o semnatura folosind un dispozitiv similar cu un pix doar ca are varful din cauciuc. Idea e ca in ziua de azi sunt solutii ieftine pentru aproape orice problema. Singurele necazuri sunt cu cei de la conducere care nu stiu de posibilitatile tehnice si atunci cand stiu, fac costurile sa fie mai mari si solutiile sa nu para ieftine prin contractele date la firmele capusa .
          • -1 (1 vot)    
            habar nu ai despre ce vorbesti (Miercuri, 19 octombrie 2011, 19:03)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui xyz

            m-ai convins. esti absolut paralel cu subiectul. tableta de 500 de ron care e folosita de 80.000 de recenzori, 2 zile la 10 ani si iti mai ia si semnatura electronica (legala!)?
            sa stii ca recensamintele in toata Europa se fac in continuare pe hartie, se semneaza, se scaneaza, in unele tari se trimit prin posta si/sau pot fi completate online, dar tot vine un recenzor la usa sa verifice prin sondaj corectitudinea datelor.
            • -1 (1 vot)    
              pai (Joi, 20 octombrie 2011, 10:29)

              xyz [anonim] i-a raspuns lui pehash

              Semnatura ta de pe permisul de conducere e legala ? Iti aduci aminte ? ... nu ai dat-o pe
              hartie, ai dat-o pe un dispozitiv electronic.

              Tabele nu s-ar arunca la gunoi dupa recensamant. Pot ramane la primarie in patrimoniu. Le pot da la cei care realizeaza anchete sociale, la politie, la scoli, la medicii de familie...etc.
  • +1 (15 voturi)    
    Intrebari (Marţi, 18 octombrie 2011, 19:32)

    cetatean [anonim]

    Unele intrebari mi se par ca depasesc limitele legii..
    De ce sunt obligat sa imi declar religia?
    Si ce garantii am ca raspunsurile mele nu vor fi puse "la dosar" atata timp cat pe formular apare clar numele si adresa mea, sau daca recenzorul nu va divulga aceste date unor terti (firme de publicitate de ex)
    • +6 (6 voturi)    
      Unde ai citit? (Marţi, 18 octombrie 2011, 20:52)

      uwe [anonim] i-a raspuns lui cetatean

      Nu te obliga nimeni sa-ti declari religia. Dimpotriva, religia, limba si etnia sunt singurele intrebari la care poti raspunde fara nici o problema "n-am chef sa zic" si in chestionar raman neraspunse.
      • +4 (4 voturi)    
        nedeclarat (Miercuri, 19 octombrie 2011, 9:21)

        cristian [anonim] i-a raspuns lui uwe

        In formular se va trece "nedeclarat".
        • 0 (6 voturi)    
          Nu particip la recensamant (Miercuri, 19 octombrie 2011, 10:40)

          Observatorul [anonim] i-a raspuns lui cristian

          Inteleg importanta unui recensamant pentru elaborarea de politici nationale.

          Voi refuza, insa, participarea, din simplul motiv ca nu vreau sa trec pe o hartie toate informatiile despre mine. Nu am incredere in institutiile romanesti si nu vreau sa fiu centralizat cu toate informatiile intr-o baza de date (oricum sunt deja cu parti din informatii).

          Cristian, ai vreun argument pentru care ar trebui sa particip la recensamant? Banuiesc ca solidaritatea civica este cel mai bun argument. Vreun alt motiv pentru cei care nu se simt solidari sau sunt paranoici cu privire la datele personale?
          • +1 (3 voturi)    
            crezi ca (Miercuri, 19 octombrie 2011, 12:17)

            tafu [anonim] i-a raspuns lui Observatorul

            smecherii de la butoane nu s-au gindit la asta? atentie cum te sustragi, exista amenda pt refuzul de a fi recenzat.
            succes!
          • -1 (5 voturi)    
            civism (Miercuri, 19 octombrie 2011, 12:42)

            cristian [anonim] i-a raspuns lui Observatorul

            Daca tu nu consideri ca e important sa sti cati suntem si in ce conditii traim e alegerea ta.
            Legea spune ca daca nu cooperezi vei fi amendat. E o poveste intrega daca e corect sau nu.
            Eu stiu un lucru. Succesul in orice domeniul ti-l da ordinea si organizarea. Ar fi de dorit sa inteleaga fiiecare cetatean lucrul asta. Daca nu intelege e destul de trist si fara speranta.
            Eu cred ca problema noastra nu e daca un recensamant trebuie sau nu facut. Din ceea ce citesc eu pe forum majoritatea mesajelor au ca idee centrala neincrederea in ceea ce se va face cu aceste date (in afara de prelucrarea strict statistica). Poate o persoana autorizata ar trebui sa explice timp de 10 minute intr-o transmisie live pe toate canele TV aspectele legate de confidentialitatea datelor si necesitatea cooperarii cu recenzorul.
            • +1 (5 voturi)    
              pers autorizata? lamuriri? (Miercuri, 19 octombrie 2011, 13:58)

              tafu [anonim] i-a raspuns lui cristian

              si cine e acea pers autorizata dc nu tot un reprezentant al statului? deci cineva - si ca functie, si ca persoana - in care NU am cum sa am incredere.
              NU, nu consider ca e important ca o structura gaunoasa, corupta, politiata si securistica ca statul romin sa stie ceva despre mine. Informatia e o arma, si NU o pun gratuit in mina celor pusi sa ma stapineasca si jefuiasca.
              Normal ca au pus in lege ca vom fi amendati...altfel luau ignore de la juma de tara, dupa cum si merita. Amenda mai are un scop...sclavii tre sa invete sa se supuna, nu???
              Avind in vedere ca nu statul se ocupa de conditiile in care traiesc (ba le inrautateste pe zi ce trece) ..nu are nici de ce sa obtina informatii despre asa numitele conditii.
              Asa ca nu vad nici o necesitate...nici civica, nici cetateneasca, nici de nici un fel de a colabora cu cenzorul (cu el amaritul nu am nimic, isi ia cei 50 lei/zi fie ca ma recenzeaza, fie ca nu).....
              BOICOTATI recensamintul ca forma de nesupunere civica
          • -1 (1 vot)    
            motiv (Miercuri, 19 octombrie 2011, 19:16)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui Observatorul

            Recensamantul se face o data la 10 ani. Refuzul tau va ingreuna activitatea administratiei locale sau centrale pe 10 ani.
            Tu nu ai incredere in cei de azi, dar le pui o piedica si celor de maine. Un cerc vicios la care contribui. Oricum tu esti inregistrat la politie si la adm financiara cu datele cele mai importante. Restul, cele cerute de recensamant, sunt specifice fundamentarii politicilor sociale:
            Cati copiii de 3 ani sunt in cartierul asta? Stii cate locuri vor trebui sa fie in clasa 1 peste 3-4 ani si cati vor merge la liceu peste 10-11 ain. Daca ai o zona in care sunt multi orbi/invalizi bagi mai intai banii acolo sa le faci lor viata usoara, nu in piste de biciclete. Daca ai o zona in care sunt mai multi tigani poate nu mai insisti cu noul teatru si faci in locul lui un centru cultural pt comunitatea de tigani. Daca sunt doar 50% crestini ortodocsi in oras e timpul sa nu mai dai avize pt biserici si sa faci un observator astronomic.
            • +1 (1 vot)    
              asta crezi tu.. (Joi, 20 octombrie 2011, 9:55)

              tafu [anonim] i-a raspuns lui pehash

              sau vor sa ne faca ei sa credem...
              De fapt concluziile se vor trage cam asa >

              in zona X sunt N persoane cu centrale proprii? hmm....ia sa inventam o taxa (de mediu, de gaze arse, de fatada de bloc gaurita de hornuri...etc)
              N persoane au geamuri termopan/2 camere/ etc etc? hmmm...ia sa ma belim o piele de pe contribuabil...se pare ca mai misca cite ceva din pdv financiar..
              Sedinta la un partid > N locuitori din orasul X au cutare si cutare nivel de trai > in loc de ulei le oferim cutare si cutare kestii/obiecte la alegeri...
              Sedinta la o corporatie cu actionari smenari de prin ceva partid> oamenii din orasul X ar cumpara/ar pune botul la urmatoarele oferte comerciale...
              etc etc etc...exemple sunt nenumarate.
              In plus...cica dureaza cam 30-40 de minute chestionarul. Pt toate sutele de ore petrecute pina acum la coada la toate imputitele de institutii birocratice a statului........ei bine...NU am alea 40 de minute.
              Sa fiu serviabil si cu spirit cetatenesc si etc pt cine? sau pt ce? ma uit in jur....rominia si romini......nu, nu merita nici 5 secunde.
    • +7 (9 voturi)    
      Exact (Marţi, 18 octombrie 2011, 21:07)

      Florea Daniel [anonim] i-a raspuns lui cetatean

      Nu stiu daca depasesc limitele legii, dar in momentul in care datele se personalizeaza cu CNP (!!??), nume si prenume, asta e mai mult decat o statistica!
      • 0 (8 voturi)    
        ai vreo propunere (Miercuri, 19 octombrie 2011, 9:20)

        cristian [anonim] i-a raspuns lui Florea Daniel

        Dumneavoastra cum ati evita dubla recenzare a unei persoane?
        De exemplu eu in data de 20 pot fi recenzat acasa iar apoi ma pot duce la parintii mei si in data de 25 pot face o noua declaratie in fata unui alt recenzor. Ii voi spune ca acesta e o a doua locuinta, n-am datele din CI actualizate, etc. Avand in vedere ca recenzorul trebuie sa ma creada pe cuvant si totul se ia sub forma unei declaratii pe propria raspundere (asta e motivul pentru care trebuie semnate formularele) calea spre colectarea de date eronate e dechisa.
        Asta e motivul pentru care CNP-ul se regaseste pe formular.
        • +2 (4 voturi)    
          frica mare (Miercuri, 19 octombrie 2011, 11:18)

          I [utilizator] i-a raspuns lui cristian

          ce sa-ti fac daca tu nu ai incredere in oameni si o declaratie pe propria raspundere nu ajuta. Asa gandeau si securistii care aveau turnatori si in plus aveau turnatori ai turnatorilor si tot asa. Pentru ca ei nu aveau incredere in oameni.
    • +2 (4 voturi)    
      Eu spun ca sint budist (Marţi, 18 octombrie 2011, 21:14)

      alex [anonim] i-a raspuns lui cetatean

      E cel mai bine, nu va stii ce esti
    • +2 (6 voturi)    
      esti depasit (Marţi, 18 octombrie 2011, 21:49)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui cetatean

      si te vor santaja cu dosarul unde scrie cati ani ai si cate clase? nu vor afla mai mult decat stie deja facebook. nu-ti face griji, in cel mai rau caz nu te vor mai cauta pe la usi popii de la BOR SRL de paste si craciun.
      • 0 (2 voturi)    
        haha (Miercuri, 19 octombrie 2011, 11:10)

        me [anonim] i-a raspuns lui pehash

        buna asta! :D
        sper sa fiu acasa cand vin aia, nu dealta da mi-ar face o placere deosebita sa ma declar ateu :)
        sper da dupa acest recensamand sa mai scada numaru de credinciosi si, poate , cu ceva noroc, sa scada comertul guvern-bor (dam bani pentru voturi)
  • +5 (13 voturi)    
    Recensamantul lu' Peste (Marţi, 18 octombrie 2011, 19:35)

    Gogu Palamida [anonim]

    Dupa cum am vazut chestionarele, care sunt numeroase si cu multe date de completat, nu e de mirare ca o sa iasa ,,nimic'' din toata chestia asta. Nici cei care le vor completa nu vor stii, cu toata instruirea ce o vor face sau au facut-o, cum sa le recomande oamenilor ca trebuie declarat. Se stie ca prea multe date cerute duc la o foarte mare marja de eroare.
    Asadar... nu va puneti mari sperante in ce va iesi in ceea ce priveste corectitudinea. Banii s-au luat insa de catre cei destepti.
  • +15 (19 voturi)    
    diaspora sa se declare (Marţi, 18 octombrie 2011, 19:50)

    sandu [anonim]

    Apel catre toti cei din strainatate: declarati in mod real unde sinteti plecati si ce faceti. Numai asa se va vedea adevarul: ca trei milioane de oameni au fost obligati de jigodiile de politicieni sa plece din tara lor ca sa cistige o piine. Rusine! va fi o plama pentru politicieni si pentru demagogi cu statisticile si listele lor electorale false. Adevarul trebuie sa fie stiut. declarati-va religia sau ca sinteti atei: sa se termine cu aiureala de 99 % din populatie ortodoxa, dar fara nici o morala religioasa sau pur si simplu morala (hoti si violatori). Cei care sint tigani sa se declare tigani, ca nu e o rusine, e o etnie care trebuie sa isi cunoasca numarul.
    • -1 (3 voturi)    
      acel 99% din populatie, (Marţi, 18 octombrie 2011, 21:37)

      ioil [anonim] i-a raspuns lui sandu

      de care vorbiti va semana exact cu acel 99,8% procent obtinut de Ceausescu cu ocazia alegerilor sale ca presedinte,adica toti voiam altceva dar votul iesea pe dos Deci degeaba ne framantam pentru ca rezultatul se stie!Nu avem verticalitate dar avem imoralitate din belsug.
    • 0 (2 voturi)    
      aprob! (Miercuri, 19 octombrie 2011, 11:12)

      me [anonim] i-a raspuns lui sandu

      oricum vaza cu 99% ortodoxi e probabil statistica facuta de BOR la usile bisericii...
    • +2 (4 voturi)    
      Stai linistit ca romanul e ignorant (Miercuri, 19 octombrie 2011, 11:21)

      Razvan [anonim] i-a raspuns lui sandu

      Am purtat o discutie cu parintii mei pe tema religiei in care i-am intrebat daca in afara de nunti, botezuri, inmormantari, paste si craciun frecventeaza in vreun fel biserica si raspunsul pe care il stiam a fost nu. Atunci eu le-am zis ca nu vad nici un motiv pentru care sa se declare crestin-ortodocsi avand in vedere ca la ei e mai mult ritual decat credinta. Si atunci a inceput discutia ca daca sunt botezati crestin-ortodocsi de ce sa nu se treaca asa. Degeaba am incercat sa le explic ca la varsta botezului nu prea poti sa ai tu o parere personala. Romanii sunt sclavii traditiei, ritualurilor si superstitiei. E clar ca procentul de credinciosi in Romania e foarte redus. In schimb pupatorii de moaste, adica cei care adora formele fara fond sunt o groaza si pe ei se bazeaza biserica atunci cand suge fonduri imense de la stat.
      • -1 (1 vot)    
        Ai dreptate... (Miercuri, 19 octombrie 2011, 14:23)

        Ortodoxul [anonim] i-a raspuns lui Razvan

        si tu esti dovada cea mai buna....te pretinzi cunoscator dar inca nu te-ai prins (sau nu ai aflat) ca democratia si drepturile omului, asa cum le intelegem si traim noi, au aparut in zonele unde oamenii erau crestini practicanti.
        Daca o sa stai de vorba cu niste indieni hindu mai in profunzime, poate ca o sa intelegi ce datorezi crestinismului. ...Ei nici macar nu inteleg notiunea de pacat, macar in sensul de parere de rau pentru o fapta josnica.
        Ce spui tu, suna cam asa: ce mare chestie a facut Newton, astazi facem masini si fara el...
        PS
        Nu sunt popa, nici bigot dar ma enerveaza cei care au picat la bac si au impresia ca lumea a inceput cu ei iar roata a fost descoperita de manelistul Guta. Iar in Romania sunt suficienti credinciosi care nu confunda o CREDINTA cu o INSTITUTIE.
        Parintii tai au incercat, din pacate nu s-au priceput sa explice...
        • +1 (1 vot)    
          da... (Miercuri, 19 octombrie 2011, 14:38)

          umoristu [anonim] i-a raspuns lui Ortodoxul

          democratia a aparut in tari crestine, dar prin despartirea bisericii de stat..
          iar notiunea de pacat de care sunteti asa de mindri...e un simplu mecanism de control a maselor si indivizilor...i se induce ca is pacatosi..si se ofera "mintuire"...biserica a stiut fff bine crea cererea/oferta.
          si se pare ca democratia fct cel mai bine in tarile cu procent ridicat de atei....
          om fi datorind crestinismului cit si greciei antice pagine politeiste....
  • +6 (12 voturi)    
    preotul? (Marţi, 18 octombrie 2011, 20:07)

    skeptic [utilizator]

    Daca se completeaza cu ajutorul preotului (adica completeaza preotul) pentru cei care nu sunt gasiti acasa (plecati in strainatate, vacanta) normal ca cei in cauza o sa fie declarati ortodocsi. Alti bani la BOR, alte biserici ridicate.
    • +3 (3 voturi)    
      sa ne cunoastem drepturile (Miercuri, 19 octombrie 2011, 9:14)

      cristian [anonim] i-a raspuns lui skeptic

      Atat recenzorul cat si cel recenzat ar trebui sa stie ca in momentul preluarii raspunsurilor au dreptul sa fie de fata doar membrii gospodariei si recenzorul. Preotul nu are ce cauta acolo.
      • -1 (3 voturi)    
        intrebarea e... (Miercuri, 19 octombrie 2011, 11:14)

        me [anonim] i-a raspuns lui cristian

        ce se intmpla cu cei care nu pot fi gasiti (la servici , la munca in strainatate etc)...
        va fi completat alta data? va ramane necompletat? sau va fi completat de cineva dupa ureche... caz in care o sa iasa un kkt de recensamant
      • -1 (3 voturi)    
        :)) (Miercuri, 19 octombrie 2011, 11:19)

        I [utilizator] i-a raspuns lui cristian

        in sate preotul e recenzorul. Sau preoteasa.
  • -4 (10 voturi)    
    mda (Marţi, 18 octombrie 2011, 20:36)

    Cetateanul X [anonim]

    Multe intrbari inutile pentru un recensamant al populatiei. Ma intreb ce-or sa faca Base si securitatea cu aceasta valoroasa baza de date intocmita pe banii romanilor.
  • +4 (4 voturi)    
    LoL (Marţi, 18 octombrie 2011, 21:13)

    radu [anonim]

    Art. 21
    d) nerespectarea de catre personalul prevazut la art. 9 alin. (1) a caracterului confidential al datelor; e) utilizarea de catre personalul de recensamant a datelor obtinute in alte scopuri decat cele statistice.

    (2) Contraventiile prevazute la alin. (1) lit. a) si b) se sanctioneaza cu amenda de la 200 lei la 1.000 lei, iar contraventiile prevazute la alin. (1) lit. c), d) si e) se sanctioneaza cu amenda de la 500 lei la 1.500 lei.

    Asta inseamna ca inclusiv gigelul final care are controlul asupra tuturor informatiilor in forma bruta o sa plateasca 1500 de lei amenda daca le vinde unei companii de publicitate (e contraventie).

    O imbecilitate !
  • +7 (7 voturi)    
    Termene de pastrare a documentelor?! (Marţi, 18 octombrie 2011, 22:54)

    gruianul [utilizator]

    S-a vehiclat in presa ca mapele de recensamant vor fi distruse dupa ce se va face centralizarea datelor.

    Tin sa va informez pe aceasta cale ca alte tari europene cu traditie democrata si cu recensaminte moderne ale populatiei mai vechi decat ale Romaniei, pastreaza aceste documente PERMANENT!

    Spre exemplu, Oficiul National de Statistica din Anglia pastreaza mapele de recensamant 100 de ani, dupa care sunt trimise, conform legii, in custodia Arhivelor Nationale!
    Pentru mai multe informatii accesati adresa de mai jos a Arhivelor Nationale din Anglia !

    http://www.nationalarchives.gov.uk/records/census-records.htm
    • +2 (2 voturi)    
      dupa ce zicea stalin parca... (Miercuri, 19 octombrie 2011, 11:16)

      me [anonim] i-a raspuns lui gruianul

      "nu conteaza cine voteaza, conteaza cine numara voturile"
      e mult mai sigur sa distrugi dovezile... nustiu daca au de gand sa foloseasca recensamantul pentru a iesi exact ce vor ei, dar distrugerea datelor face ca frauda sa fie mai usor de facut, nu mai greu!
  • +9 (9 voturi)    
    capul gospodariei (Miercuri, 19 octombrie 2011, 0:29)

    monica L [anonim]

    Sint indignata ca nici acum in 2011 nu s-a renuntat la sintagma "capul gospodariei"... care este definitia? Cel mai in virstnic, barbatul si nu femeia, cel cu salariul cel mai mare?
    • +4 (6 voturi)    
      declaratie e a dumneavoastra (Miercuri, 19 octombrie 2011, 9:11)

      cristian [anonim] i-a raspuns lui monica L

      Ideea de baza a recensamantului e ca recenzorul noteaza ceea ce ii spuneti dumneavoastra. Singurul lucru care il poate cere este cartea de identitate sau buletinul de identitate. Recenzorul nu e organ de ancheta.
      In gospodarie se hotaraste cine e capul de familie (barbatul, femeia, cel cu salariu mai mare, cel mai varstnic, etc). Nimeni nu va gandi in locul dumneavoastra. Orice gospodarie are asa ceva. Daca a dumneavoastra nu are, aveti o problema de organizare!
      • +3 (5 voturi)    
        ... (Miercuri, 19 octombrie 2011, 10:17)

        LauraC [anonim] i-a raspuns lui cristian

        Sunt in situatia domnisoarei. (Si) la noi in familie deciziile se iau impreuna (cheltuieli, bugete, economii, etc,)... Si nu prea as zice ca avem o problema de organizare... Doar ca nici eu nu inteleg ce inseamna "capul de familie"... Sau cum defineste INS "capul de familie".
        • +4 (4 voturi)    
          prin traditie (Miercuri, 19 octombrie 2011, 12:31)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui LauraC

          e vorba de masculul alfa, indiferent de sexul persoanei respective :))
        • +2 (2 voturi)    
          va ajut eu (Miercuri, 19 octombrie 2011, 14:47)

          NewLevel [anonim] i-a raspuns lui LauraC

          Va ajut eu sa va lamuriti. La dvs. in familie, unde deciziile se iau impreuna, capul familiei e ala care are ultimul cuvint.
          Daca sotul nu poate sa iasa la bere cu prietenii, dvs. sinteti capul familiei.
          De asemenea, daca observati (cu atentie si simt de raspundere) ca la televizor sint programele dvs. preferate, tot dvs. sinteti capul familiei.
          Mare atentie insa! Daca sotul are o amanta asta nu inseamna decit ca dinsul este "capul familiei" in relatia cu amanta; la dvs. in casa tot dumneavoastra sinteti capul familiei, un cap care a reusit sa-si scirbeasca sotul.
          • +1 (1 vot)    
            ridicol (Miercuri, 19 octombrie 2011, 15:47)

            deea [anonim] i-a raspuns lui NewLevel

            Si totusi, la ce ajută pe INS să stie care-i capu familiei? WTF? Trebuie si întrebările astea să aibă o logică, un rost, nu pierdem timpul cetățenilor degeaba! Cu ce ajută, la nivel statistic, să se stie numele...capului gospodăriei? De-a dreptul ridicol!
            Si chestia cu CNP-ul mă face usor inconfortabilă, la fel nu văd nevoia (la nivel statistic) să identificăm oamenii cu buletin si CNP. Ca să se evite dubla recenzare? Să fim seriosi, câți oameni sunt suficient de plictisiți încât să răspundă de mai multe ori la chestionar? Si de ce? Nu cred că un recensământ național ar fi viciat de...oamenii care se recenzează de două ori.
    • +1 (1 vot)    
      corect ! (Miercuri, 19 octombrie 2011, 18:21)

      marcel [anonim] i-a raspuns lui monica L

      Conform dreptului familiei sotii sunt egali in drepturi iar denumirea de cap al familiei sau cap al gospodariei exista numai in capul celor de la statistica.
  • +3 (3 voturi)    
    recenzarea adulterinilor (Miercuri, 19 octombrie 2011, 0:44)

    monica L [anonim]

    Misto, formularul 6 e pentru cladiri locuite in comun, printre care si hoteluri. La final sint recenzate persoanele aflate in hotel. Atentie directorilor de firme: plecati in perioada 20-31 octombrie in delegatie la munte numai cu nevasta, nu cu secretara sau asistenta! Ha,ha,ha.
  • +3 (3 voturi)    
    Operator de Date Personale (Miercuri, 19 octombrie 2011, 10:04)

    Adi [anonim]

    Conform legii nr. 677/2001 Orice institutie, persoana juridica, PFA, etc. care acumuleaza / proceseaza / foloseste date personale este obligat sa fie indegistrat ca Operator de Date Personale la Autoritatea Naţională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal,

    Rog persoane avizate sa verifice daca INS-ul este obligat sa se declare Operator si daca este inregistrat.

    Eu nu l-am gasit pe http://www.dataprotection.ro/ siteul ANSPDCP.
  • +1 (3 voturi)    
    100% inutil (Miercuri, 19 octombrie 2011, 11:23)

    I [utilizator]

    sunt firme mari care afla ce vor despre clientii lor fara sa cheltuiasca atatia bani ca si INS. Doar ca are si INS-ul un buget si trebuie sifonat...
  • +2 (6 voturi)    
    BOICOT (Miercuri, 19 octombrie 2011, 11:56)

    tafu [anonim]

    Voi boicota recensamintul.
    Statul vrea timpul meu pt a afla informatii depre mine.
    Timpul meu costa. Statul nu prea avea “timp” de mine cind stateam ore intregi pe la cozi la ghisee si institutii. Asa ca nu am de gind sa acord statului cele 10 sau 20 de minute cit dureaza chestionarul.
    In plus, timpul meu costa. Statul vrea sa beneficieze – din nou- gratis si de timpul, si de informatiile mele.
    Nu mai pomenesc ca statul cheltuie tot banii mei de cotribuabil pt a face recensamintul. Mai bine ar face ceva practic cu acei bani.
    Secundo….Statul romin nu este un stat de drept, iar rominia nu este o tara civilizata. Informatiile obtinute prin recensamint vor sta la baza calculelor prin care statul ne va spolia in continuare prin taxe si impozite, iar structurile de afaceristi si mafioti din jurul si interiorul partidelor vor sti mai bine cum sa isi directioneze afacerile si jaful legalizat.
    Biserica ortodoxa si celelalte culte vor folosi inf. pt a se imbuiba si mai mult din bugetul statului, indreptindu-ne tot mai mult spre o teocratie ortodoxa national-socialista.
    Partidele politice vor avea informatii proaspete pentru a dveni mai eficiente in lupta pentru acapararea puterii, pauperizarea si inapoierea populatiei si jefuirea si mai profunda a veniturilor si averilor private.
    Tocmai prevederea ca “voi fi amendat daca refuz recesamintul” imi da si mai mult de gindit, se simte clar ca anumite structuri (servicii secrete. partide, trusturi, etc) au nevoie de informatii pt a restringe si mai intens putina libertate ce ne-a mai ramas.
    Pe cale de consecinta, voi fi “plecat” de acasa zilele respective, si NU voi aparea/figura in recensamintul comandat de cleptocratia stat-partide din rominia.
    BOICOT!
  • 0 (2 voturi)    
    sa dam ca avem de unde... (Miercuri, 19 octombrie 2011, 13:00)

    Gica [anonim]

    Pentru cei care vor sa fie jefuiti cu stil sunt 3 cazuri:
    1. cel care recenzeaza defapt doar doreste sa dea in cap si sa fure ce ai prin casa
    2. cel care recenzeaza chiar sunt trimisii INS-ului aka statul roman care oricum va pune: taxa pe termopan/ taxa pe centrala termica/ taxa pe dus/etc.
    3. daca nu completezi formularele din diverse motive te amendeaza
    Este normal doar statul ma ajuta si imi plateste creditele la casa/ la punerea unei centrale/ la revnovarea apartamentelor..si mi se pare corect sa fiu impozitat sau sa platesc amenda pentru ca mi-am permis renovarea unui apartament din 1900 toamna si sa chiar sa ma bucur de caldura in casa intr-o tara in care cei care conduc numai au ce sa fure... By za way in ce temei legal impune INS-ul prelucrarea&colectarea unor date confidentiale??
    Nu meritati nici 5 minute din timpul nostru...vreti sa vedeti cine averi nedeclarate sau pe alte nume...uitati-va in propria ograda, mai mult ca sigur reproiectati bugetul pe 2012...vreti sa numarati persoane=recensamant numarati-le...
  • -2 (2 voturi)    
    Pentru majoritatea comentatorilor de mai sus (Miercuri, 19 octombrie 2011, 13:49)

    prompt [utilizator]

    Vai de noi, daca nici la ce foloseste un recensamant nu intelegem. Ganditi-va cum ar reactiona un cetatean din occident la organizarea unui recensamant. Acum ati inteles de ce la ei lucrurile merg mai bine? 95% din romani nu au de ce sa se teama de o actiune care va folosi tuturor in final. Restul de 5% au ceva de ascuns! Sa nu-i ascundem!!!
    • +2 (2 voturi)    
      poftim? (Miercuri, 19 octombrie 2011, 14:04)

      tafu [anonim] i-a raspuns lui prompt

      nu compara statul occidental cu haita noastra de corupti si incompetenti..
      aia 45 de mil euro sparti pt recensamint vor aduce beneficii fix numai celor din partide, corporatii, finante, biserici si alte lichele, aflate mai direct sa indirect la butoanele statului....
      de cite ori nu a avut statul timp pt mine, contribuabil? Am stat N ore la cozi la ghisee si institutii? stat..ca un fraier ce is...inclusiv sa platesc tot statului taxe si impozite si biruri
      ei, acu nici eu nu am timp de recensamintul lor de sec 17...capu familiei si religia....
      oricum...muncesc 10-12 ore pe zi...sa platesc taxe si impozite...nu prea stau pe acasa, tre sa supravietuiesc in jungla si preturile din "minunata" rominie..
      //(editat de HotNews.ro)
      • -1 (1 vot)    
        Muncesti cam mult... (Miercuri, 19 octombrie 2011, 15:03)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui tafu

        Un om destept castiga in 8 ore suficient de multi bani ca sa-si intretina familia si sa puna si ceva deoparte.

        Dupa ortografie si indarjire ai intre 40 si 50 de ani, locuiesti intr-un oras mare din Transilvania si esti "contra din principiu"...

        Iar recensamantul oricum se va face, cu sau fara opozanti.

        A propos de datele personale, o factura de la magazin spune multe despre un om, inclusiv adresa si CNP-ul, asa ca vezi pe unde le arunci...
        • +1 (1 vot)    
          amice (Miercuri, 19 octombrie 2011, 15:10)

          tafu [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          esti pe linga cu multe...
          ca se face sau nu recensamintul...nu am cum impiedica.
          dar nu voi figura pe lista.
          da, is contra din principiu...dar nu in sensul in care crezi tu
          cit de "destept" sau nu is dupa cit si cum muncesc..nu esti tu ala care sa judece asta
  • +1 (1 vot)    
    atentiune (Miercuri, 19 octombrie 2011, 15:07)

    Sonic [anonim]

    Va recomand sa raspundeti la modul general, evitand oferirea de informatii precise mafiotului din fruntea tarii.
  • +2 (2 voturi)    
    Recensământul e despre bani (Miercuri, 19 octombrie 2011, 17:36)

    zergu [anonim]

    http://zergu-si-credinta.blogspot.com/2011/10/ghid-pentru-recensamant-din-nou.html
  • +3 (3 voturi)    
    Interogatoriu sau recensamant ? (Miercuri, 19 octombrie 2011, 18:28)

    marcel [anonim]

    La sfarsitul formularului de persoane, exista o intrebare legata de studii. Din punct de vedere statistic cred ca e bine sa se cunoasca cati la suta sunt cu studii universitare sau medii. Dar de ce trebuie sa precizam in clar DENUMIREA facultatii sau a masteratului ? Cati dintre Dvs. cunoasteti daca ati absolvit facultatea in sistem Bologna sau nu ? Daca raspund gresit la intrebarea cu sistemul Bologna statul incepe urmarirea penala impotriva mea pentru fals si uz de fals in declaratii sau pentru prostie?
    • +1 (1 vot)    
      ce naiba e aia? (Joi, 20 octombrie 2011, 9:27)

      airamerica [utilizator] i-a raspuns lui marcel

      Ce naiba e sistemul Bologna? Si de ce iii intereseaza unde lucrez? Ohhh...sa vezi ce reaspunsuri o sa le dau.... pe masura intrebarilor!
  • 0 (2 voturi)    
    gica contra (Joi, 20 octombrie 2011, 2:01)

    NewLevel [anonim]

    Vaccin anti-HPV pentru fetite? Nuuuu, nicidecum! Si dup-aia ne dam de ceasul mortii (la propriu) ca Ministerul Santatii nu ne inmineaza formularul 400 si 500.000 de euro pentru operatie.
    Vaccin antigripal? Huo, banditilor, sa si-l bage Cercel in dos pe tot si dup-aia facem 40 de grade sub 2 plapumi si cerem Tamiflu gratis.
    Recensamint? BOICOT!!! Nu vrem sa ne ia statul CNP-ul 12345 si sa-l asocieze cu irepetabilele noastre persoane Ion Popescu si Ion Ionescu. De parca nu tot statul ne-a dat numerele astea la nastere.
    Ca voi, daca ati fi fermieri si ati avea o multime nenumarabila de porci si ar trebui sa le faceti cocine, nu le faceti (tot) un fel de recensamint, sa stiti si voi cite scroafe, citi vieri, citi porci, ce rase, citi purcei, ca sa stiti de unde incepeti. Nuuu, voi va apucati direct de fundatii si apoi va consternati pe voi ca ati gresit la calcule.
    • 0 (2 voturi)    
      da, bine spus (Joi, 20 octombrie 2011, 10:01)

      tafu [anonim] i-a raspuns lui NewLevel

      stapinul isi numara sclavii si vitele in cotetz, sa vada cum mai poate lua ceva piei si carnitza de pe ele...asta se intimpla la recensamint.
      In nici un caz nu putem vb de un stat de drept ce din grija pt cetateni se apleaca asupra situatiei lor. De unde stiu asta? Din evolutia ultimilor 21 de ani.
      In plus, la cit timo am pierdut in relatia cu statul (ghisee, cozi la primarii, institutii ect).......am lasat pe acolo alea 40 de min ce le vrea statu din timpul meu pt a afla informatii de la mine.
      Mlastina birocrata-securista-politizata ce ii spunem noi stat are "nevoie" de cetatean numai ca sa > il rupa in taxe, sa voteze din 4-5 ani intr-un simulacru democratic si o data la 10 ani sa fie cuminte si sa raporteze tot la recensaminte. In rest, caracatita cleptocrata stat-partide-biserici- afaceristi-corporatii ne cam da "ignore".
      asa ca...boicot si ignore si eu cind pot.
      • -1 (1 vot)    
        eu zic... (Joi, 20 octombrie 2011, 11:57)

        NewLevel [anonim] i-a raspuns lui tafu

        Eu zic sa terminam cu haiducismele astea ca sint contra-productive.
        Si eu sint extrem de nemultumit de faptul ca semaforul de pe strada mea sta prea putin pe verde. Dar in cazul asta ma duc la primarie, fac o plingere la politie, ma leg cu lanturi de el si-mi dau foc. Intelegeti? Fac o actiune vizibila din exterior, nu-mi consum nemultumirea in mine, nu scrisnesc din dinti si, cind vine recenzorul la usa ii zic: "Ia mai duceti-va, ba, la dracu' cu semaforul vostru cu tot!".
        Trebuie sa ne intre bine in cap ca statul sintem noi si ca trebuie sa se termine odata cu lupta asta surda care e total neproductiva, o sa ajungem sa murim cu statul de git cind avem alte prioritati.
        • +1 (1 vot)    
          sau... (Joi, 20 octombrie 2011, 12:09)

          tafu [anonim] i-a raspuns lui NewLevel

          sa ii ardem de cite ori putem.
          pt ce spui tu ar trebui sa avem o minima coeziune civica si sociala. "ele" lipseste cu desavirsire.
          "statul suntem noi" e un slogan gol de orice continut.
          Inca din 1945 "statul" romin e o kestie nociva directionata asupra locuitorului acestui teritoriu. In diferite forme.
          Asa ca prefer mini-haiducismul meu si restu nu au decit sa se spinzure.Cu stat cu tot...
        • +1 (1 vot)    
          in plus> (Joi, 20 octombrie 2011, 12:15)

          tafu [anonim] i-a raspuns lui NewLevel

          ia incearca sa schimbi ceva privitor la semaforul tau...prin interventii legale la politie, primarie etc?
          o sa te faci verde si o sa vezi rosu de la cit ignore vei lua....asa ca pina la urma situatia va ramine tot galbena :)))
  • 0 (0 voturi)    
    sau... (Vineri, 21 octombrie 2011, 14:00)

    radu [anonim]

    [...] în temeiul Directivei 95/46/CE a Parlamentului European și a Consiliului privind nivelul de protecție adecvat asigurat de Statul Israel privind prelucrarea automată a datelor cu caracter personal [...]
  • 0 (0 voturi)