Primaria Capitalei vrea sa deschida curtile scolilor, dupa incheierea cursurilor, pentru amatorii de sport

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 5 august 2016, 9:35 Actualitate | Administratie Locala

Gabriela Firea
Foto: Agerpres
Primarul Capitalei, Gabriela Firea, a anuntat joi ca va demara un program pilot prin care curtile scolilor si liceelor din Capitala sa fie disponibile, dupa incheierea cursurilor, celor care doresc sa se recreeze si sa practice diverse sporturi. Declaratia vine dupa ce edilul a inchis evenimentul Via Sport de pe bd. KIseleff si a fost criticata dur pentru aceasta decizie, inclusiv in presa straina. 

 ,,In perioada urmatoare, Primaria Generala a Capitalei, impreuna cu primariile de sectoare si Ministerul Educatiei, va incepe un program pilot, dar pe care dorim sa il extindem in toate scolile si liceele din Capitala, prin care curtea scolii sa nu mai fie un spatiu inchis, ci sa fie un spatiu deschis pentru recreere, pentru miscare in aer liber, pentru practicarea sporturilor. E nevoie si de o mica investitie, si ma refer la faptul ca unele curti de scoli sau licee au diferite imperfectiuni care in acest moment ar putea sa cauzeze celor care practica sportul, pentru ca sunt gropi, sunt pietre, nu sunt amenajate, dar printr-un efort comun putem sa amenajam aceste curti de scoli sau licee¬, a declarat Gabriela Firea, citata de Mediafax.


Aceasta a avut o intalnire in acest sens cu cei sase primari de sector din Bucuresti in urma careia a stabilit un acord de parteneriat prin care curtile unitatilor de invatamant sa fie modernizate si dotate cu tot ceea ce este necesar practicarii sporturilor.

Municipalitatea nu a anuntat inca in ce conditii vor putea tinerii sa intre in curtile scolilor dupa incheierea programului si nici daca accesul va fi permis oricarei persoane.


Citeste mai multe despre   









4005 vizualizari
  • -9 (19 voturi)    
    Sa inchida Stefan cel Mare (Vineri, 5 august 2016, 9:45)

    Robert M [utilizator]

    Cel mai bine ar fi sa inchida bulevardele Stefan cel Mare, Mihai Bravu si eventual Unirii.
    Ar putea sa dea un decret pentru a mobiliza toti locatarii blocurilor la sport fortat.
    A inceput o manie a sportului pe carosabil iar primarita nu a rezistat pana cand nu s-a aliniat la curent.
    • +5 (11 voturi)    
      ? (Vineri, 5 august 2016, 11:02)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      "unele curti de scoli sau licee au diferite imperfectiuni care in acest moment ar putea sa cauzeze celor care practica sportul, pentru ca sunt gropi, sunt pietre, nu sunt amenajate"

      adica elevii (benfeiciarii principali ai terenurilor respective) pot face sport acolo si se intampla asta de ani de zile fara sa aiba nimeni o problema cu asta... acum ca le deschid pt toata lumea trebuie facute ?! va e frica de faptul ca va vedea toata lumea nenorocirea din curtea scolior acum ?
  • +13 (19 voturi)    
    dupa ce... (Vineri, 5 august 2016, 9:50)

    liviu_ [utilizator]

    a aparut in the guardian pentru prostia facuta... tovarasa incearca sa spele rahatu
  • +9 (17 voturi)    
    Ia sa vedem... (Vineri, 5 august 2016, 9:52)

    mikeyu [utilizator]

    O sa fie mai multe mingi de baschet in curtea scolii sau mai multe pungi de seminte?
    In principiu e o idee buna... dar mi-e teama ca va fi aplicata tot prost...
  • +16 (18 voturi)    
    masura nu ar fi rea, (Vineri, 5 august 2016, 9:54)

    bancher [utilizator]

    dar trebuie faucta cu cap. Am facut scoala in perioada comunista, si, pe vremea aceea, oricine putea sa intre sa joace mingea in curtea scoli. Deobicei ne duceam tot noi, elevii scolii, si jucam fotbal pana la 9 seara, cand veneau parintii/bunicii cu batele dupa noi sa ne ia acasa.
    Insa se intampla sa vina si tigani sau golani de pe strada, si unica lor ocupatie era sa ne strice jocul sa sa faca stricaciuni scolii (vroaiau sa faca rau, ca sa spunem drept).
    asa ca prezenta bodyguarzilor se impune si seara, cand vin baietii sa bata mingea: doar asa scoala poate fi ferita de stricaciuni si baietii de la a lua cafteala de la golani (bataile erau destul de frecvente)
  • +10 (16 voturi)    
    Idee bună (Vineri, 5 august 2016, 10:02)

    Kap [utilizator]

    O să trec peste multele cuie împotriva madamei Firea și o să zic merci dacă se va aplica această idee.
    Nu-mi pasă a cui este, este o inițiativă excelentă de a readuce normalitatea în comunitate.
    Hai mai repede cu ea că trece vara.
    • 0 (0 voturi)    
      tzeapa (Miercuri, 10 august 2016, 10:13)

      Bogdan31415 [anonim] i-a raspuns lui Kap

      "E nevoie si de o mica investitie" - asta e smecheria.

      Nu ca i-ar pasa ei de sport sau scoli, ci a mai gasit un loc in care firmele lor pot fura bani publici.

      In plus, multe scoli au program mai toata ziua.
  • -11 (15 voturi)    
    Firea ta.. (Vineri, 5 august 2016, 10:06)

    qwertyuiop [utilizator]

    Sa fereasca Dumnezeu sa se accidenteze vreun copil in curtea scolii dupa ore ca o sa devina direct raspunzatoare
    • +7 (9 voturi)    
      Vina nu va fi a nimanui (Vineri, 5 august 2016, 10:27)

      MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui qwertyuiop

      Ce treaba are ea cu asta? S-a accidentat asta e. Se mai intampla.
  • +6 (8 voturi)    
    O idee buna (Vineri, 5 august 2016, 10:23)

    R.Stoian [utilizator]

    Eu unul am copilarit in curtea scolii, si a fost bine, insa nu erau asa multi spargatori de seminte pe vremea aia. Te prindeau la seminte, te trimiteau la munca.
  • +4 (16 voturi)    
    Deturnare atentie si proasta decizie (Vineri, 5 august 2016, 10:29)

    Ionut AlexandruBoangiu [anonim]

    1. Proasta decizie: multi huligani asteapta aceasta idee maginfica marca FIREA. Credeti ca familiile se vor duce in scoli pentru baschet sau fotbal? NU. Tot tineretul rebel care nu are loc in parcuri. Si ce se va intampla? Grafitii, porti rupte si inele rupte. Ca de obicei. Cine sufera? Elevii.
    2. Deturnarea atentiei fata de inchiderea Kiseleff si Piata Constitutiei pentru spectacole si evenimente sportive.
  • -2 (6 voturi)    
    deja se intampla, nu? (Vineri, 5 august 2016, 10:30)

    frum [utilizator]

    Din cate stiu eu, dupa terminarea orelor, salile de sport si terenurile de sport ale scolilor se inchiriaza ca sa mai faca si scolile un ban... eu imi duceam copiii in timpul anului scolar la karate si dans si chiar sah in scoala in afara orelor de curs sau in weekend, contra cost.
  • +2 (4 voturi)    
    Da (Vineri, 5 august 2016, 10:36)

    sigi [utilizator]

    Face si ea actiuni dupa puterea mintii ei.Actiuni mari.Cat timp o sa mai treaca pana o sa invete ca functia pe care o are ,costa zeci de mii de euro pe minut .Timpul este foarte important,nu trebuie pierdut cu actiuni prostesti,dezbateri aiurea.Unde mai pui ca pentru a fi la un eveniment se pierde timp pretios cu dusul si venitul,plus cai verzi pe pereti la eveniment.Deocamdata de la revolutie incoace este la fel.Simpozioane,dineuri,panselute,borduri.Timp pierdut 100%.
  • +3 (13 voturi)    
    Colbul incompetentei, Colbul prostiei. (Vineri, 5 august 2016, 10:52)

    hot news [utilizator]

    Idee proastă, ca aproape tot ce vine din partea acestor impostori numiţi politicieni.
    Şcoala nu poate deveni un spaţiu comunitar unde oricine poate veni pentru " a face sport". S-o facă pe culuoarele Parlamentului, că şi aşa, absenteismul cronic, crează spaţiul necesar "sportului" naţional.

    Ca si pentru "RATB gratuit", si alte promisiuni imbecile, fanteziste şi populiste, impactul financiar şi securitar real nu este estimat.
    Şcolile ca platforme sportive de masă? Şcolile care rachetează deja banii părinţilor pentru a "organiza"... alte activităţi şcolare, numai de ele ştiute ? Cine plăteşte curăţenia sau degradările eventuale ?

    Suntem într-o perioadă supusă tensiunilor şi manifestărilor geopolitice, ce se concretizează, poate aţi auzit, prin atentate sângeroase.
    În celelalte state europeene (conduse, totuşi, de politicieni mai serioşi), şcolile sunt protejate în mod special datorită potenţialului risc ce reprezintă pe plan securitar şi ideologic.

    În România, noaptea, după retragerea Useliştilor în castelele lor fortificate, ţara este abandonată plebei dispreţuite.
    Vântul urgiei arbitrarului se joacă suveran în colbul străzilor.
    Face sport.

    Alte vânturi, rudenii apropiate, străbat nonşalante pustiul din capetele "conducătorilor" de oşti prostite. Acolo, în goliciunea minţii prostului satului ajuns primitor de pensii speciale, nu mai este, vai!, nimic de vânturat... Nici măcar colbul...
  • +6 (8 voturi)    
    ... si astfel din bugetele lor mici, (Vineri, 5 august 2016, 11:18)

    neagoe [utilizator]

    scolile vor fi nevoite sa repare stricaciunile produse de tiganii din cartier.

    Nota: nu este o nota cu caracter rasist. Prin tigan trebuie sa se inteleaga exact definitia din DEX '09, pct. 3.

    https://dexonline.ro/definitie/%C8%9Bigan
  • +3 (3 voturi)    
    ha ha (Vineri, 5 august 2016, 13:25)

    manon [utilizator]

    I-a facut mintea un pui, si ala handicapat!
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Vineri, 5 august 2016, 18:02)

    Andrei_Bucuresti [anonim]

    incearca sa o dreaga cu Kiseleff-ul.
    Stiu ca nu e la subiect, dar tot astept sa vad ce masuri de incurajare a transportului alternativ promoveaza...
    Faza cu bike sharingul ofera prea putine detalii pe moment.
    Unde sunt benzile dedicate RATB, protocoale cu politia pentru amendarea celor ce nu au ce cauta acolo...
    Transport civilizat de noapte cu niste bus-uri care chiar sa stii unde merg si nu din 2 in 2 ore!

    Unde sunt masurile pentru descurajarea transportului motorizat individual?
    • 0 (0 voturi)    
      banda unica e singura solutie buna (Miercuri, 10 august 2016, 10:15)

      Bogdan31415 [anonim] i-a raspuns lui Andrei_Bucuresti

      fb.com/speedupb