RATB introduce autobuze de noapte spre aeroportul Otopeni

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 12 aprilie 2012, 13:07 Actualitate | Administratie Locala

Linia expres 783, care face legatura intre Piata Unirii si aeroportul Henri Coanda, va circula si pe timpul noptii, incepand din 13 aprilie, a anuntat, joi, Regia Autonoma de Transport Bucuresti. RATB a luat aceasta decizie urmare a solicitarilor primite din partea calatorilor.

Pe timpul noptii, autobuzele vor circula la intervale de 40 de minute, dupa un program de circulatie care a fost configurat in functie de cererea de transport pe relatia Aeroport Henri Coanda si de graficele de circulatie ale liniilor de noapte.

Traseul liniei expres 783 este urmatorul: Piata Unirii, Bd. I. C. Bratianu, Piata Universitatii, Bd. Nicolae Balcescu, Bd. G-ral Gheorghe Magheru, Piata Romana, Bd. Lascar Catargiu, Piata Victoriei, Bd. Aviatorilor, Arcul de Triumf, Piata Presei Libere, Sos. Bucuresti-Ploiesti, Aeroportul Henri Coanda. Pretul unei calatorii pentru linia expres este de 3,5 lei.


Citeste mai multe despre   






















37054 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Era si timpul! (Joi, 12 aprilie 2012, 13:11)

    anonim [anonim]

    Daca soseai dupa 22,00 pur si simplu erai la mana taximetristilor cu 3,5 lei per kilometru. Era logic sa se introduca transport de noapte.
  • +5 (5 voturi)    
    Interesant (Joi, 12 aprilie 2012, 13:21)

    calator [anonim]

    Parca toti calatorii ar fi din Bucuresti.
    Nici o legatura cu gara de nord..........

    Trenul cind va ajunge in aeroport , ca in orice capitala din lumea civilizata si nu in cimp?

    Ca metroul programat pentru 2020 va ajunge probabil dupa 2050....2100......

    Ce o fi mai ieftin si usor de facut 3 Km de cale ferata sau 20 Km de metrou ?

    Bine ca si- rezolvat mafia imobiliara cu vilele de la Baneasa.

    Si mai vrem sa fim considerati europeni !
      #showComment#showComment#showComment
  • +6 (6 voturi)    
    normalitate? (Joi, 12 aprilie 2012, 13:37)

    pseudo [utilizator]

    cand citesti astfel de stiri incepi sa te miri cum e posibil ca un astfel de serviciu sa nu fi existat pana acum. sigur stirea nu e din anii '70?
      #showComment
  • +2 (2 voturi)    
    781 ? (Joi, 12 aprilie 2012, 14:18)

    Isar [anonim]

    Si 781 nu?
  • +1 (5 voturi)    
    adica (Joi, 12 aprilie 2012, 15:06)

    mem [anonim]

    Adica 1 autobuz la 40 de minute? :))
    In care oamenii se urca si cu 1-2 geamantane?

    Au facut si ei niste statistici despre cati sunt preluati de rude cu masini personale?
    Au numarat cati pasageri sunt intr-un avion?
    Cate avioane aterizeaza intr-un interval de 40 de minute?
      #showComment
  • +3 (3 voturi)    
    Bravo! (Joi, 12 aprilie 2012, 16:13)

    Marius Popescu [anonim]

    Bravo! Este un inceput!

    Nu inteleg toate comentariile negative. Avand in vedere situatia de pana acum si din prezent, este un pas inainte. Nu inteleg cum se asteapta unii sa aiba metrou, 10 autobuze/ora sau autobuze directe in Pantelimon si Militari cand pana acum o luna si pe timpul zilei circulau autobuze tot la intervale mari iar nesimtitii de taximetristi isi bat joc de oricine, indiferent de compania la care sunt afiliati.
  • -2 (2 voturi)    
    autobuz de noapte (Joi, 12 aprilie 2012, 16:16)

    carcotasul [anonim]

    Daca tot oferiti o informatie care se vrea utila, publicati si programul de circulatie al acestui autobuz de noapte care "a fost configurat" deja , caci nu e placut sa ajungi la Piata Romana , de ex., si sa constati ca autobuzul a plecat din statie si trebuie sa astepti alte 40 minute sa vina alt autobuz.
    De fapt cel mai util ca stire este acest program, care ar trebui eventual afisat si in statiile respective.
  • +2 (2 voturi)    
    Casa bilete (Joi, 12 aprilie 2012, 16:30)

    Adriana [anonim]

    Stie cineva daca o sa existe statie de bilete deschisa pe timpul noptii? Stiu ca la Baneasa se deschidea de la 8:00 si daca aveai ghinion sa aterizezi la 6:00 nu aveai de unde sa cumperi bilet.
      #showComment
  • +2 (2 voturi)    
    eu nu inteleg (Joi, 12 aprilie 2012, 16:34)

    Xamples [utilizator]

    Dar de ce nu din Gara de Nord? Din Gara de Nord pana in Piata Unirii cum ajungi noaptea?
    Cum e posibil sa nu ai nici un mijoc de transport public direct gara-aeroport si invers?
      #showComment#showComment
  • +1 (1 vot)    
    La obiect (Joi, 12 aprilie 2012, 19:02)

    La Obiect [anonim]

    Tor bucurestiul e impinzit de autobuze de noapte asa ca se poate ajunge si la gara de nord. Daca nu vrei sa schimbi totusi cu un alt autobuz te dai jos la victoriei si iei un taxi normal pana la gara( maxim 5 lei) sau mergi pe jos 1,5 km . Important e ca poti sa pleci din aeroport fara sa fi la mana taximetristilor de acolo.
  • +1 (1 vot)    
    La obiect 2 (Joi, 12 aprilie 2012, 19:05)

    La Obiect2 [anonim]

    In aeroport in statia de autobuz de la sosiri exista automat de incarcare si eliberare cartele RATB.
  • 0 (0 voturi)    
    Recomandare (Vineri, 13 aprilie 2012, 9:33)

    Andu [anonim]

    Daca nu vreti sa schimbati doua autobuze de noapte, dar vreti un pret corect, faceti comanda de taxi, dar spuneti-le sa vina la plecari, nu la sosiri fiindca acolo nu au voie decat piratii.
    Am platit aprox 27 RON (am lasat 30) pentru o cursa de la Otopeni pana in Dr. Taberei.
      #showComment
  • 0 (0 voturi)    
    timp reall (Vineri, 15 iunie 2012, 15:43)

    ionut [anonim]

    distanta dintre aeroportul otopeni si gara de nord in cat timp cu aproximatie poate fi parcurs de autobuzul de linie 780 ??? va multumesc
      #showComment
  • 0 (0 voturi)    
    buna (Miercuri, 17 octombrie 2012, 15:49)

    korkmaz [anonim]

    vreau sa stiu daca exista vreun mijloc de transport de pe aeroport pana in berceni.multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    Mersul autobuzelor. (Vineri, 10 mai 2013, 11:56)

    Monica [anonim]

    Buna.
    Poate cineva sa-mi spuna ce autobuze circula noapte
    de pe aeroportul otopeni.
    Va rog frumos.
    Vreau sa ajung in ram valcea,dar nu stiu mersul la autozuze.
    Daca cineva sti-e concret ma-r bucura.
    Astept un raspuns.
    Va multumesc.
  • 0 (0 voturi)    
    multumit de conditii, program si siguranta (Luni, 26 august 2013, 2:55)

    Marius [anonim]

    Locuiesc in Cta si pentru transportul Otp Ca folosesc direct-aeroport.ro sunt foarte multumit de ei si ii recomand.