RATB introduce autobuze de noapte spre aeroportul Otopeni

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 12 aprilie 2012, 13:07 Actualitate | Administratie Locala

Linia expres 783, care face legatura intre Piata Unirii si aeroportul Henri Coanda, va circula si pe timpul noptii, incepand din 13 aprilie, a anuntat, joi, Regia Autonoma de Transport Bucuresti. RATB a luat aceasta decizie urmare a solicitarilor primite din partea calatorilor.

Pe timpul noptii, autobuzele vor circula la intervale de 40 de minute, dupa un program de circulatie care a fost configurat in functie de cererea de transport pe relatia Aeroport Henri Coanda si de graficele de circulatie ale liniilor de noapte.

Traseul liniei expres 783 este urmatorul: Piata Unirii, Bd. I. C. Bratianu, Piata Universitatii, Bd. Nicolae Balcescu, Bd. G-ral Gheorghe Magheru, Piata Romana, Bd. Lascar Catargiu, Piata Victoriei, Bd. Aviatorilor, Arcul de Triumf, Piata Presei Libere, Sos. Bucuresti-Ploiesti, Aeroportul Henri Coanda. Pretul unei calatorii pentru linia expres este de 3,5 lei.


Citeste mai multe despre   







  


29955 vizualizari
  • +7 (7 voturi)    
    Era si timpul! (Joi, 12 aprilie 2012, 13:11)

    anonim [anonim]

    Daca soseai dupa 22,00 pur si simplu erai la mana taximetristilor cu 3,5 lei per kilometru. Era logic sa se introduca transport de noapte.
  • +5 (5 voturi)    
    Interesant (Joi, 12 aprilie 2012, 13:21)

    calator [anonim]

    Parca toti calatorii ar fi din Bucuresti.
    Nici o legatura cu gara de nord..........

    Trenul cind va ajunge in aeroport , ca in orice capitala din lumea civilizata si nu in cimp?

    Ca metroul programat pentru 2020 va ajunge probabil dupa 2050....2100......

    Ce o fi mai ieftin si usor de facut 3 Km de cale ferata sau 20 Km de metrou ?

    Bine ca si- rezolvat mafia imobiliara cu vilele de la Baneasa.

    Si mai vrem sa fim considerati europeni !
    • +1 (1 vot)    
      Raspuns (Joi, 12 aprilie 2012, 18:16)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui calator

      Atat timp cat cetateanul nu este o prioritate, nu se vor face aceste lucruri de bun simt si logice.

      Si nu dam vina pe o anumita formatiune, toti de la '89 incoace nu au facut aceste lucruri, elementare. Nu exista nici o scuza pentru a nu fi implementat cativa Km de cale ferata sa poti ajunge direct din aeroport la Gara de Nord.

      Ne vedem la catedrala :)
    • 0 (0 voturi)    
      Lipsa de informare (Vineri, 13 aprilie 2012, 9:01)

      Alexandra [anonim] i-a raspuns lui calator

      I-am mai raspunsu cuiva, mai jos: Exista deja tren Gara de Nord-Otopeni, care ajunge pana aproape de aeroport iar aeroportul asigura cu un autobuz picul de drum ramas, totul in costul aceluiasi bilet.

      Asa ca daca tu nu ai chef sa te interesezi, macar nu mai lasa comentarii aiurea.
      • 0 (0 voturi)    
        Cuvantul cheie: DIRECT (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 5:18)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Alexandra

        Direct din aeroport la gara. Majoritatea calatorilor, daca nu stiati, au bagaj de vreo 23 kile (limita la majoritatea companiilor aeriene) :)

        Este normal sa ne transferam de pe aeroport in microbuz, din microbuz in tren, din tren unde avem nevoie cu ditai greutatile si la fiecar hop cate cel putin o ora de asteptare? Ati fost prin alte tari?

        Spor la carat :)
      • 0 (0 voturi)    
        trnuri spre otopeni (Miercuri, 23 mai 2012, 14:38)

        claudiu [anonim] i-a raspuns lui Alexandra

        da,itradevar exista tren,dar ultimul pleaca spre otopeni la 19.30.cid ai avion la 4 dim sau 6 dim, cu ce naiba ajungi la aeroport?
    • 0 (0 voturi)    
      Linia 780 dintre Gara de aNord si aeroprt Otopeni. (Joi, 19 aprilie 2012, 23:51)

      grivei [utilizator] i-a raspuns lui calator

      Exista linia 780, care face legatura cu Gara de Nord. Ceeace nuistiu, este daca circula si noapte . Banuiesc ca da.
  • +6 (6 voturi)    
    normalitate? (Joi, 12 aprilie 2012, 13:37)

    pseudo [utilizator]

    cand citesti astfel de stiri incepi sa te miri cum e posibil ca un astfel de serviciu sa nu fi existat pana acum. sigur stirea nu e din anii '70?
    • +2 (2 voturi)    
      :) (Joi, 12 aprilie 2012, 15:04)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui pseudo

      In tarile bananiere aceste servicii se introduc mai greu, ca nu e usor sa te dai jos din copac mereu.
  •    
  • +2 (2 voturi)    
    781 ? (Joi, 12 aprilie 2012, 14:18)

    Isar [anonim]

    Si 781 nu?
  • +1 (5 voturi)    
    adica (Joi, 12 aprilie 2012, 15:06)

    mem [anonim]

    Adica 1 autobuz la 40 de minute? :))
    In care oamenii se urca si cu 1-2 geamantane?

    Au facut si ei niste statistici despre cati sunt preluati de rude cu masini personale?
    Au numarat cati pasageri sunt intr-un avion?
    Cate avioane aterizeaza intr-un interval de 40 de minute?
    • +2 (2 voturi)    
      Acu nu e bine nicicum (Joi, 12 aprilie 2012, 18:38)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui mem

      Daca vor fi pline ochi, sigur vor baga la intervale mai dese, aveti rabdare, este un pas foarte bun.

      Or fi calculat si cate comentarii negative vor aparea pe HotNews? :)
  • +3 (3 voturi)    
    Bravo! (Joi, 12 aprilie 2012, 16:13)

    Marius Popescu [anonim]

    Bravo! Este un inceput!

    Nu inteleg toate comentariile negative. Avand in vedere situatia de pana acum si din prezent, este un pas inainte. Nu inteleg cum se asteapta unii sa aiba metrou, 10 autobuze/ora sau autobuze directe in Pantelimon si Militari cand pana acum o luna si pe timpul zilei circulau autobuze tot la intervale mari iar nesimtitii de taximetristi isi bat joc de oricine, indiferent de compania la care sunt afiliati.
  •    
  • -2 (2 voturi)    
    autobuz de noapte (Joi, 12 aprilie 2012, 16:16)

    carcotasul [anonim]

    Daca tot oferiti o informatie care se vrea utila, publicati si programul de circulatie al acestui autobuz de noapte care "a fost configurat" deja , caci nu e placut sa ajungi la Piata Romana , de ex., si sa constati ca autobuzul a plecat din statie si trebuie sa astepti alte 40 minute sa vina alt autobuz.
    De fapt cel mai util ca stire este acest program, care ar trebui eventual afisat si in statiile respective.
  • +2 (2 voturi)    
    Casa bilete (Joi, 12 aprilie 2012, 16:30)

    Adriana [anonim]

    Stie cineva daca o sa existe statie de bilete deschisa pe timpul noptii? Stiu ca la Baneasa se deschidea de la 8:00 si daca aveai ghinion sa aterizezi la 6:00 nu aveai de unde sa cumperi bilet.
    • +4 (4 voturi)    
      Automate de bilete (Joi, 12 aprilie 2012, 18:02)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Adriana

      Nu stiu de ce nu instaleaza automate de bilete. Sau la autobuze sa se permita accesul numai prin fata si plata la sofer (care iti da bilet/bon) etc.

      Solutii sunt dar mai bine bagam niste ceasuri aurite, autostrazi suspendate, catedrale si alte Oprescării.
  • +2 (2 voturi)    
    eu nu inteleg (Joi, 12 aprilie 2012, 16:34)

    Xamples [utilizator]

    Dar de ce nu din Gara de Nord? Din Gara de Nord pana in Piata Unirii cum ajungi noaptea?
    Cum e posibil sa nu ai nici un mijoc de transport public direct gara-aeroport si invers?
    • +1 (1 vot)    
      Transport nocturn (Joi, 12 aprilie 2012, 19:24)

      Adriana [anonim] i-a raspuns lui Xamples

      Poti ajunge din Piata Unirii pana la Gara de Nord cu N117 sau N118 http://www.ratb.ro/v_noapte.php . Gara e pe Calea Grivitei. Mi se pare un lucru bun faptul ca au legat Otopeniul de Piata Unirii pentru ca de acolo pleaca autobuze nocturne spre multe locuri din Bucuresti.
    • 0 (0 voturi)    
      Nimic nu va convine (Vineri, 13 aprilie 2012, 8:59)

      Alexandra [anonim] i-a raspuns lui Xamples

      Exista deja tren Gara de Nord-Otopeni, care ajunge pana aproape de aeroport iar aeroportul asigura cu un autobuz picul de drum ramas, totul in costul aceluiasi bilet. Dar voi Batman, Batman. Orice s-ar baga, va deranjeaza ca nu s-a bata orice altceva. Gasiti voi ce...
  •    
  • +1 (1 vot)    
    La obiect (Joi, 12 aprilie 2012, 19:02)

    La Obiect [anonim]

    Tor bucurestiul e impinzit de autobuze de noapte asa ca se poate ajunge si la gara de nord. Daca nu vrei sa schimbi totusi cu un alt autobuz te dai jos la victoriei si iei un taxi normal pana la gara( maxim 5 lei) sau mergi pe jos 1,5 km . Important e ca poti sa pleci din aeroport fara sa fi la mana taximetristilor de acolo.
  • +1 (1 vot)    
    La obiect 2 (Joi, 12 aprilie 2012, 19:05)

    La Obiect2 [anonim]

    In aeroport in statia de autobuz de la sosiri exista automat de incarcare si eliberare cartele RATB.
  • 0 (0 voturi)    
    Recomandare (Vineri, 13 aprilie 2012, 9:33)

    Andu [anonim]

    Daca nu vreti sa schimbati doua autobuze de noapte, dar vreti un pret corect, faceti comanda de taxi, dar spuneti-le sa vina la plecari, nu la sosiri fiindca acolo nu au voie decat piratii.
    Am platit aprox 27 RON (am lasat 30) pentru o cursa de la Otopeni pana in Dr. Taberei.
    • 0 (0 voturi)    
      Multumesc (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 5:21)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Andu

      O recomandare foarte buna! De tinut minte desi ma aflu printre cei ce sunt preluati de la aeroport dar e bine de stiut.
  • 0 (0 voturi)    
    timp reall (Vineri, 15 iunie 2012, 15:43)

    ionut [anonim]

    distanta dintre aeroportul otopeni si gara de nord in cat timp cu aproximatie poate fi parcurs de autobuzul de linie 780 ??? va multumesc
    • 0 (0 voturi)    
      Cam 30-40 min (Duminică, 1 iulie 2012, 20:00)

      Cornel [anonim] i-a raspuns lui ionut

      Conform programului oficial dureza aprox. 30min Gra de nord - Aeroport Otopeni. Dar depinde si de perioada din zi. As mai adauga 10-20 minute pentru orice eventualitate.
  • 0 (0 voturi)    
    buna (Miercuri, 17 octombrie 2012, 15:49)

    korkmaz [anonim]

    vreau sa stiu daca exista vreun mijloc de transport de pe aeroport pana in berceni.multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    Mersul autobuzelor. (Vineri, 10 mai 2013, 11:56)

    Monica [anonim]

    Buna.
    Poate cineva sa-mi spuna ce autobuze circula noapte
    de pe aeroportul otopeni.
    Va rog frumos.
    Vreau sa ajung in ram valcea,dar nu stiu mersul la autozuze.
    Daca cineva sti-e concret ma-r bucura.
    Astept un raspuns.
    Va multumesc.
  • 0 (0 voturi)    
    multumit de conditii, program si siguranta (Luni, 26 august 2013, 2:55)

    Marius [anonim]

    Locuiesc in Cta si pentru transportul Otp Ca folosesc direct-aeroport.ro sunt foarte multumit de ei si ii recomand.