Familia femeii care a murit după ce a fost arsă pe masa de operație spune că a aflat din presă despre gravitatea incidentului. Femeia se simțea bine, comunica și era bucuroasă după prima operație, din 13 decembrie

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 30 decembrie 2019, 10:15 Actualitate | Sanatate


Pacient in Romania
Foto: Agerpres
Familia femeii de 66 de ani care a murit aseară după ce a fost arsă pe masa de operație la Spitalul Floreasca spune că a aflat din presă despre gravitatea incidentului. Rudele femeii mai spun că aceasta a fost internată la Spitalul Floreasca pe 13 decembrie, pentru o primă intervenție chirurgicală pentru cancerul pancreatic de care suferea, iar "evoluția mamei a fost una favorabilă, comunicând în permanență cu familia. Mama se simțea norocoasă pentru șansa care i se oferise și bucuroasă că se simțea mai bine."

Membrii familiei spun că nimeni din spital nu le-a explicat clar ce s-a întâmplat în timpul celei de-a doua operații, când femeia a fost incendiată pe masa de operație și a suferit arsuri pe 40% din suprafața corpului: "Incidentul survenit în timpul celei de-a doua operații "nu ne-a fost explicat clar, nu ni s-a prezentat gravitatea situației și modul în care s-a petrecut acest accident. Am aflat anumite detalii din presă, în momentul transmiterii acestora pe posturile de televiziune. Nu facem acuzații, ne dorim doar să înțelegem ce s-a întâmplat", spun rudele femeii.

Potrivit familiei, femeia în vârstă de 66 de ani a fost internată la Spitalul de Urgență Floreasca, cu diagnostic de cancer pancreatic, "în vederea intervenției chirurgicale ce a avut loc în data 13.12.2019, operație ce a fost condusă de prof. dr. Mircea Beuran. După această intervenție chirurgicală, evoluția mamei a fost una favorabilă, comunicând în permanență cu familia. Mama se simțea norocoasă pentru șansă care i se oferise și bucuroasă că se simțea mai bine. Recuperarea post operatorie a fost monitorizată în continuare în cadrul spitalului Floreasca, timp de o săptămână."

Familia povestește că "în dimineața zilei de 22.12.2019, am fost contactați telefonic de o colegă de salon a mamei, care ne-a adus la cunoștință faptul că mama a fost dusă de urgență la blocul operator, deoarece pe parcursul nopții starea ei s-a înrăutățit. La aflarea acestei vești, ne-am deplasat de urgență la Spitalul Floreasca, pentru a află mai multe detalii despre starea ei. Din discuțiile purtate cu reprezentanții spitalului, a reieșit faptul că intervenția chirurgicală de pe 22.12.2019 a fost necesară de urgență, datorită unei hemoragii interne. În plus, ne-a fost menționat faptul că, în timpul operației, a avut loc un accident în urmă căruia mama a suferit arsuri de gradul 2. Atunci când am solicitat mai multe detalii, ni s-a spus că nu se știe decât că a fost un accident."

Din blocul operator, pacienta a fost transferată la ATI (Terapie Intensivă) și ulterior, în dată de 23.12.2019, în jurul orei 13, transferată la secția ATI Marii Arși. În tot acest timp, familia a solicitat informații detaliate cu privire la incidentul produs în sala de operație și de gravitatea acestuia.

"Precizăm că, în tot acest timp, familia a fost conștientă de gravitatea bolii (cancer pancreatic), dar incidentul survenit în timpul celei de-a doua operații nu ne-a fost explicat clar, nu ni s-a prezentat gravitatea situației și modul în care s-a petrecut acest accident. Am aflat anumite detalii din presă, în momentul transmiterii acestora pe posturile de televiziune. Nu facem acuzații, ne dorim doar să înțelegem ce s-a întâmplat", se arată în comunicatul transmis de familia femeii.

  • Ministerul Sănătății acuză Spitalul Floreasca de mușamalizarea cazului

Pacienta în vârstă de 66 de ani care a luat foc pe masa de operație, la Spitalul Floreasca, pe data de 22 decembrie, a murit duminică seara, la ora 19:50, a anunțat Ministerul Sănătății. Femeia în vârstă de 66 de ani, care a fost supusă unei intervenții chirurgicale deoarece suferea de cancer pancreatic, a suferit arsuri pe 40% din suprafața corpului în sala de operație și era în stare critică după incident.

Electro-bisturiul folosit în cazul pacientei de 66 de ani care ar fi luat foc în timpul unei operații la spitalul Floreasca avea interdicția de a fi utilizat în combinație cu biocidul folosit, a declarat duminică secretarul de stat în Ministerul Sănătății, Horațiu Moldovan.

Informația privind incidentul grav petrecut la Spitalul Floreasca a fost făcută publică sâmbătă de deputatul USR Emanuel Ungureanu. Informațiile au fost apoi confirmate de ministrul Sănătății, Victor Costache, care a trimis Corpul de Control în anchetă la spital.

Ministrul Sănătății, Victor Costache, a precizat că a aflat târziu de femeia arsă de la Spitalul Floreasca și, imediat, a cerut control deoarece existau suspiciuni privind mușamalizarea cazului de către spital. Costache a mai afirmat că este surprinzătoare atitudinea unor chirurgi de la Spitalul Floreasca, care refuză să coopereze cu echipa de control.

Deputatul USR Emanuel Ungureanu, care a făcut public cazul pacientei de la Spitalul Floreasca arse pe masa de operație, depune astăzi plângere penală la Parchetul General. "Voi depune la Parchetul General o plângere penală pentru ca cei care au greșit în acest caz să suporte consecințele legii, inclusiv cei care au comis fals și au încercat să ascundă adevărul!", a anunțat vicepreședintele Comisiei de Sănătate din Camera Deputaților.

"Transmit sincere condoleanțe familiei celei trecute în neființă și le transmit public că voi lupta pentru aflarea adevărului și pedepsirea celor vinovați!", mai spune deputatul USR.

Medicul Mircea Beuran susține că nu a fost de la bun început în echipa care a intrat în operație cu pacienta care a fost arsă în timpul procedurii de la Spitalul Floreasca, el fiind în drum spre spital când s-a întâmplat incidentul.

De cealaltă parte, deputatul USR Emanuel Ungureanu susține că Mircea Beuran fie a mințit, fie a comis fals în înscrisuri.

El a prezentat public un document potrivit căruia Beuran este medicul care a făcut intervenția. „În cazul în care se dovedește că Beuran nu a fost în sală dar a semnat în foaia de observație că a participat la operație, voi depune plângere penală împotriva lui pentru fals și uz de fals!”, a afirmat Emanuel Ungureanu.

Secretarul de stat în Ministerul Sănătății Horațiu Moldovan a declarat, la rândul său, că „există documente, era o echipă medicală complexă, condusă de profesorul Mircea Beuran. Profesorul semnează protocolul operator al intervenției”.


Citește și:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















13820 vizualizari

  • -10 (20 voturi)    
    survival rate (Luni, 30 decembrie 2019, 10:39)

    Je__ [utilizator]

    din ce vad pe net survival rate e 20% in primul an, si 7% la 5 ani

    articolul sugereaza ca prima cauza a mortii ar fi arsurile, fara a lua in calcul ca a doua interventie s-a facut de urgenta datorita unei hemoragii interne

    eu nu zic ca echipa nu a gresit, poate chiar au incercat sa cauterizeze hemoragia, pana au prajit totul prin jur

    dar articolele chiar mi se par linsaj.....fragezirea sistemului medical public, pentru a fi servit pe tava unor interese

    s-a terminat subiectul DNA si coruptia? Tocmai a fost condamnat Bogdan Oltean, membru de marca a partidului valorilor europene....nimic investigatii? De ce era asa importanta delta....ce intra pe acolo? peste, nave, imigranti, ceai aromat? Cum de nu s-a pronuntat verdictul in septembrie?

    De ce scandalul cu pensiile magistratilor? Li se arata pisica si cine e stapanul sa nu se creada prea independenti? Cand niste investigatii si aici?
    • +3 (5 voturi)    
      Strategia PSD-ului! (Luni, 30 decembrie 2019, 11:40)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Cand e un caz cere ii afecteaza, fac si ei ca hotul prins in piata: “uite un meteorit” si incerca sa-si ia talpasita cand politistul intoarce capul.
    • +6 (12 voturi)    
      Justitia este justitie pentru toata lumea (Luni, 30 decembrie 2019, 11:45)

      CapitanulPanait [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Sau ar trebui sa fie.

      Nu cunosc performantele medicale ale acestui Beuran.
      Stiu ca si-a plagiat lucrarea de doctorat ceea ce ridica semne de intrebare privind integritatea morala a acestui medic.

      Daca a facut 1.000 de operatii de mare succes si a dat foc unei paciente pe masa de opeartie trebuie sa plateasca precum oricine a comis o greseala. NU facem artimetica cu viata oamenilor.

      Acuma poate intelegeti de ce pleaca medicii din Romania. Salariile au crescut dar trebuie sa priceapa lumea ca nu banii ii gonesc din tara ci mafia din spitale, condusa de astfel de medici cu moralitate indoielnica.

      Iar marele sef al Camerei Medicilor sau cum s-o numi aceasta institutie parazita, cand face apel catre pacienti (!?!?) sa apere un medic care a omorat fie si din greseala un pacient nu face decat sa arate relatiile de tip mafiot din aceasta breasla.

      In logica dumitale, cum ca pacientul oricum crapa, putem merge mai departe si spune ca soferul ucis de Chitoiu oricum murea - doar avea 82 de ani - asa ca haide sa o lasam balta.

      Totusi iti dau un sfat: daca cumva vreodata in viata vei avea nesansa - dumneata, familia, prietenii - sa suferi de o boala crunta, sa iei calea occidentului fara sa stai pe ganduri. Stiu ca este dureros ca am ajuns la o astfel de concluzie. Am prieteni medici de mare clasa, care fac minuni ca apoi delasarea si dezinteresul restului personalului din spitale sa le faca munca si talentul absolut inutile.

      Eu am fost sfatuit de catre acestia sa plec din tara daca vreau sa scap intreg si cu viata, si am plecat la tratament in occident. Da, m-a costat o avere, a fost nevoie de sacrificii, dar astazi sunt sanatos si ma pot bucura de familie, de prieteni, de viata.

      La fel cum avea dreptul si acea femeie omorata de Beuran sau acel barbat omorat de Chitoiu.

      Despre asta este vorba, nu despre a spanzura in piata publica pe un medic sau un fost ministru, ci despre faptul ca in aceasta tara, crima prin imprudenta a devenit un fapt banal si legal.
    • +5 (9 voturi)    
      viata in general e o boala (Luni, 30 decembrie 2019, 11:55)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      cu rata de supravietuire 0 , asta nu inseamna ca orice batarau poate sa-ti dea foc in ultimele zile ca ., de , oricum mori!
    • +5 (11 voturi)    
      Ce relevanta are?!? (Luni, 30 decembrie 2019, 12:08)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Voi chiar nu aveti nimic sfant?!? Adica daca un om oricum n-ar mai duce-o decat o luna, sa zicem, e mai ok sa fie incendiat pe masa de operatii decat daca ar are sanse sa traiasca inca 10 ani? Cat de ticalos poti fi sa emiti o asemenea judecata? Daca era maica-ta sau fiica-ta la fel ai fi evaluat vina doctorului?
    • +5 (7 voturi)    
      Pai eu (Luni, 30 decembrie 2019, 12:21)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      zic sa omoram pisica, adica sa desfiintam acele pensii speciale, cu care sunt santajati magistratii. Daca atnci cand s-au infiintat aceste pensii speciale, cu care au fost momiti magistratii, s-ar fi gasit oameni morali in magistratura, trebuia sa refuze pomana care era previzibil ca va fi folosita pentru santaj. Dar lacomia este ceva omenesc, iar magistratii sunt si ei oameni, nu-i asa?
    • +3 (7 voturi)    
      Pai in cazul de fata (Luni, 30 decembrie 2019, 12:40)

      Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Daca o ambulanta ce transporta un pacient ce a suferit un infarct, cu sirene si girofar, daca e lovita de o masina ce nu-i da prioritate, soferul masinii ar trebui exonerat de orice vina. Nici rata de mortalitate la infarct nu e mai buna si in fond pacientul a murit de inima, chiar daca avea picioarele rupte in accident...
  • +10 (12 voturi)    
    ... (Luni, 30 decembrie 2019, 10:51)

    g01an [utilizator]

    ce spunea doctorul Beuran? ca nu a cautat nimeni sa musamalizeze cazul. bine, bine - cu presa as mai intelege, dar ca nu au spus familiei ce s-a intamplat, asta niciodata. pentru asta ce scuza mai aveau?

    daca flacara s-a produs intr-adevar de la faptul ca a fost folosit o combinatie de aparatura si biocid care au interdictie de a fi folosite impreuna, ar fi intr-adevar un incident nasol. penibil, dar asa se intampla cand ai institutii care nu sunt bine organizate multe decenii la rand, nu te poti astepta sa ai proceduri care sa previna chestiuni elementare, nu poti sa ai cine stie ce asteptari de la oameni sa compenseze tot timpul pentru deficiente institutionale, sistemice.
    • +3 (7 voturi)    
      normal (Luni, 30 decembrie 2019, 12:58)

      ardeleanu_ion123 [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      e ceva de inteles si firesc sa nu citesti si sa nu cunosti modul de operare al instrumentelor cu care iti desfasori activitatea.

      In Romania, cel putzin...

      ma refeream la bormasini, filetante etc.
  • +8 (14 voturi)    
    Ce spunea tov. beuran? (Luni, 30 decembrie 2019, 10:51)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Ca nu a incercat sa musamalizeze necazul?
    Pai daca nici familia nu stia.
    Jarteaua de pesedist!
    Poate ca ar trebui incecat pe el oarece bisturiu electric, niste substante, asa, ca sa nu se... musamalizeze!
  • +3 (9 voturi)    
    Daca era PSD la putere, nu aflam de asta! (Luni, 30 decembrie 2019, 11:42)

    Alui [utilizator]

    Si asta si ala de la ALDE care a intrat pe contrasens omorand oameni, reprezinta puroiul PSD. Buba s-a spart pentru ei dar si restul PSD-stilor sunt la fel de infecti!
  • +4 (10 voturi)    
    "Mama se simțea norocoasă" (Luni, 30 decembrie 2019, 11:53)

    Francisc 1 [utilizator]

    cine va trimite trimite la " eminentii' astia bai oameni buni?
  • +7 (9 voturi)    
    din pacate (Luni, 30 decembrie 2019, 12:04)

    NOTORIOUS [utilizator]

    sunt convins ca au operat multi pacienti in aceste conditii, si era doar o chestiune de timp pana sa se intample o astfel de nenorocire. Din pacate sistemul sanitar si cel educational din Romania sunt in moarte clinica la ora actuala. Singura noastra sansa sa supravietum este sa nu ne imbolnavim. In rest statul ne omoara cu zile prin spitale, pe drumuri, etc.
  • +1 (3 voturi)    
    familia este multumita? (Luni, 30 decembrie 2019, 15:49)

    anion [utilizator]

    Familia a fost constienta de gravitatea bolii, nu si de gravitatea situatiei dupa incident. Probabil la prima interventie din 13 dec a cotizat si nu spune deocamdata.
    • 0 (0 voturi)    
      la asta m-am gandit si eu (Luni, 30 decembrie 2019, 20:39)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui anion

      "nu facem acuzatii" - da, au dat spaga grasa de tot sa-l ia pe Beuran la operatie dar nu pot sa zica nimic, ca si ala poate sa ii dea in gat ca i-au dat spaga si e ilegal. O sa-i plateasca bine de tot, spaga inapoi + ceva gras pe deasupra, ca sa nu depuna plangere si sa scape de inchisoare. Pentru ca a murit un om. Este omor.
  • +4 (4 voturi)    
    femeia se simtea bine (Luni, 30 decembrie 2019, 16:58)

    mihai2015 [utilizator]

    Nu inteleg spusele familiei, si anume ca femeia se simtea bine...
    Cu cancer la pancreas si spusele medicilor ca nu putea sa bea nici apa, nu stiu cum te simti bine....
  • +1 (1 vot)