Noi precizări ale Ministerului Sănătății, după incidentul grav de la Floreasca. Costache: Unii chirurgi implicați refuză să coopereze cu echipele de control

de C.D.     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 18:55 Actualitate | Sanatate


Victor Costache
Foto: AGERPRES
Ministerul Sănătății face noi precizări în cazul pacientei care a fost arsă în timpul unei operații la Spitalul Floreasca, Victor Costache afirmând că este „surprinzătoare atitudinea unor chirurgi implicați în acest incident, care refuză să coopereze cu echipele de control”. El precizează că a dispus imediat trimiterea unei echipe de control, existând „pericolul mușamalizării acestui caz”.


Potrivit unui comunicat al Ministerului Sănătății, încă din cursul serii de vineri, o echipă din cadrul Inspecției Sanitare a DSP București, a demarat un control la Spitalul Floreasca, fiind verificat protocolul operator din data când s-a produs intervenția chirurgicală și s-au consemnat declarațiile unei părți din personalul implicat în incident. Restul personalului va fi audiat, luni, 30.12.2019, întrucât la data efectuării controlului nu a fost prezent.

Potrivit sursei citate, dacă va fi cazul vor fi mobilizați și specialiști de la Agenția Națională a Medicamentului și a Dispozitivelor Medicale care să verifice dacă aparatura medicală din sala de operații funcționează la parametri normali și dacă personalul medical a fost instruit și a luat cunoștință de modalitatea de funcționare a acestor echipamente.

„Este regretabil că într-un spital de anvergura celui de la Floreasca se poate întâmpla un asemenea incident. Ieri seara, când am primit informația, am și dispus trimiterea imediată a unei echipe de control, de la Inspectia Sanitară, fiindcă exista pericolul mușamalizării acestui caz. Acum, starea de sănătate a pacientei e pe primul plan și facem toate eforturile necesare pentru a o stabiliza. Nu vom avea niciun fel de milă față de cei care au greșit, mutilând această pacientă și punându-i serios viața în pericol. Surprinzătoare este atitudinea unor chirurgi implicați în acest incident, care refuză să coopereze cu echipele de control de la MS și DSP București. Ministerul Sănătății, în funcție de rezultatele anchetei, va sesiza Colegiul Medicilor și alte instituții competente. Nu vreau să mă antepronunț, însă este vorba de un caz revoltător, în care un pacient vine cu încredere și-și pune viața în mâna medicilor și ia foc pe masa de operație” a declarat ministrul Sănătății, Victor Costache.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















19125 vizualizari

  • +32 (34 voturi)    
    refuza sa coopereze? (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 18:59)

    Martha Logu [utilizator]

    ii bagati frumos la racoare pentru malpraxis.
    • +12 (14 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 20:44)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

      ... Beuran e una din javrele care il ingrijeau pe "victima" Nastase, hotul national.

      bagati la puscarie pentru tentativa de omor... sa ai incendiu in sala de operatie ( pe masa de operatie ) cu pacientul pus pe oxigen... poate mureau toti acolo.
    • +3 (5 voturi)    
      Nu Ministerul Sànătății (Duminică, 29 decembrie 2019, 9:46)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

      Nu sunt împotrivă dar MS face ancheta administrativă, nu penală.
      Parchetul trebuie să ancheteze, Justiția să se pronunțe și apoi poate MS penaliza
      Hai să respectăm niște reguli.
      • +3 (3 voturi)    
        aha, deci la serviciu nu raspunzi administrativ (Duminică, 29 decembrie 2019, 11:47)

        mnicku [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

        daca cumva seful ierarhic te ancheteaza ?

        doar in fata judecatorului?

        o fi asta vre-un geniu ascuns al medicinei in fata caruia toti trebuie sa ne inchinam
        • +3 (3 voturi)    
          Domnule draga (Duminică, 29 decembrie 2019, 15:22)

          fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

          Raspunsul meu este la un post care cere închisoare pentru malpraxis.
          Și eu TOCMAI asta spun, că se face anchetă administrativă (cu consecințele de rigoare) dar pedepse penale (gen închisoare) le dă Justiția.
  • +28 (32 voturi)    
    Desfiintati mafia... (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 19:16)

    Costello [utilizator]

    .... de la Floreasca si trimiteti-l in privat pe Beuran. Branza buna in burduf de caine!
  • +34 (36 voturi)    
    aha,,, cine refuza .... la zdup , cu totii (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 19:25)

    mnicku [utilizator]

    si anulat dreptul de libera practica , asa se va face curatenie in system

    la zdup pe racoare ar avea timp de gandire toti cei implicati si cei din alte cazuri la fel de grave

    peste tot doar gasti de infractori , mari doctori , emeriti , "excelente", infractori plenipotentiari

    au salarii mari,unii chiar f mari + spagi pe masura + privilegii cu duiumul si totusi nu-si fac meseria
  • +25 (37 voturi)    
    Ministru asta stie pe ce lume traieste?! (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 19:29)

    cenzuratul [utilizator]

    Cum sa fie surprins ca oameni implicati in incident refuza sa coopereze cu cei ce fac ancheta? El nu stie care e nivelul eticii profesionale in cadrul medicilor?

    Ce urmeaza? Sa se declare stupefiat ca pacienta a si dat spaga inainte de operatie/incendiere?
    • +10 (12 voturi)    
      rumanii (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 21:58)

      john06 [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      credeau ca odata cu marirea salariilor,multi dintre medici isi vor aminti ce e aia juramant,etica profesionala,etc.,nu e cazul inca,e nevoie de o noua dublare/triplare a salariilor;astia sunt ca magistratii,atitudine de fata mare,sunt cei mai cinstiti,dar realitatea din teren e cu totul alta.
  • +10 (16 voturi)    
    Sa ne intelegem, (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 21:05)

    Kornell [utilizator]

    una este ancheta PENALA - unde esti obligat sa declari adevarul (vezi cinstea la numerosi membri din parlament), alta este cea pe linie de control IERARHIC, unde te poti face ca ploua. Bat unii campii cu malpraxis si bagat la racoare ..pentru ce??? exista prezumptie de nevinovatie, nu exista inca nici o ancheta juridica (unde doctorii vor fi obligati sa raspunda). Ei se tem de a N-a musamalizare, cand ei spun adevarul, se acopera cazul si apoi ei zboara ca l-au turnat pe dom' profesor. Sa ne intelegem, Beuran este un PLAGIATOR DOVEDIT de 15 ani - ei si?? a patit ceva de la justitia romana? Nu, conduce in continuare chirurgia la unul din marile spitale din Bucuresti. Ministrii trec, profesorii raman
  • +13 (13 voturi)    
    mda. (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 22:05)

    g01an [utilizator]

    problema de la care a plecat totul se poate intampla si la case mai mari, spitale cu adevarat mai bine organizate. dar ce a urmat dupa nu are voie sa se intample, este la nivel de tara bananiera. atitudinea medicilor lasa complet de dorit. si ar trebui, la figurativ, cruciati mediatic daca nu inteleg mai bine de atat.

    cand nu poti discuta cauzele unei probleme, cand nu o poti intelege corespunzator, nu poti avea speranta ca o vei rezolva adecvat. si aici este durerea cea mai mare, ca ne este rapita pana si speranta ca se mai poate imbunatati ceva. si medicii respectivi sunt de vina nu neaparat pentru incident, ci pentru aceste chestiuni.
  • +1 (1 vot)    
    procuratura este lipsa la apel?! (Duminică, 29 decembrie 2019, 14:31)

    Antenistontel [utilizator]

    ”Unii chirurgi implicați refuză să coopereze cu echipele de control”!
  • 0 (0 voturi)    
    refuza? (Luni, 30 decembrie 2019, 6:31)

    Ionionx [utilizator]

    Pai daca refuza sa copereze cu echipa de control sa coopereze cu DNA-ul.