Articol actualizat

O pacientă, în stare critică după ce a fost arsă pe masa de operație la Spitalul Floreasca / „În sală, era fum și foc. Pacienta era în flăcări” / Ministerul Sănătății face o anchetă

de C.D.     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 16:30 Actualitate | Sanatate


Spitalul de Urgenta Floreasca
Foto: Spitalul Floreasca
​O pacientă de 66 de ani, internată la spitalul Floreasca, este în stare critică, după ce ar fi luat foc în timpul unei operații coordonate de Mircea Beuran, a anunțat pe Facebook deputatul USR Emanuel Ungureanu. Informațiile au fost confirmate de ministrul Sănătății, Victor Costache, care a trimis Corpul de Control în anchetă.


Incidentul a avut loc pe 22 decembrie, potrivit lui Emanuel Ungureanu.

„Beuran, fostul consilier prezidențial al lui Iliescu a dat foc unei paciente în sala de operație! Chirurgul Beuran, un pesedist plagiator de renume, capul Umefistanului, a dat foc unei paciente pe care a operat-o în data de 22 decembrie!”, a scris deputatul pe Facebook.

„Din spusele asistentelor rezultă faptul că, Beuran care opera o bolnavă de cancer, ar fi folosit greșit substanțele de dezinfecție a tegumentelor, a îmbibat cu aceste soluții câmpul operator de sub pacientă și la contactul cu electrocauterul pielea pacientei și câmpurile sterile au luat foc”, mai scrie Ungureanu.

El citează mărturiile a două asistente. „Mă aflam pe holul blocului operator auzind țipete și gălăgie, îndreptându-mă către Sala 1 m-am întâlnit cu îngrijitoarea blocului operator care avea o galeata de apă în mână, i-am luat galeata ducându-mă în sală, ajunsă acolo era mult fum și foc, domnul doctor speriat s-a aplecat peste pacientă care era în flăcări. Am aruncat apa stingând focul. Am mutat pacientul in sala 2 la solicitarea medicului", este una dintre declarații.



Potrivit deputatului USR, „acest incident se pare că a fost inițial mușamalizat de către Direcția de Sănătate Publică București unde Pintea a numit-o ca director executiv pe Cristina Pelin, filieră PSD”.

De asemenea, precizează el, „Inspecția Sanitară de Stat care a fost trimisă în cele din urmă să cerceteze cazul, nu i-a luat nicio declarație chirurgului Beuran cel care a fost mâna 1 pentru această intervenție chirurgicală”.

Ministrul Sănătății: E grav că am aflat prin surse terțe

„Este un incident deosebit de grav”, a declarat ministrul Sănătății, Victor Costache, care a trimis Corpul de Control la Floreasca.

Într-o intervenție la Digi 24, el a precizat că a aflat despre ce s-a întâmplat vineri seară „prin surse terțe” și nu de la conducerea spitalului sau secției, lucru pe care l-a calificat drept grav.

„Am aflat de acest incident vineri seara, prin surse terţe. În acest spital care este în subordinea MS s-a întâmplat un incident deosebit de grav, avem o pacientă de 66 de ani în stare critică, după o manevră chirurgicală inexplicabilă (...) care nu s-a semnalat. A trebuit ca ministrul Sănătăţii să afle prin surse terţe. Nu am aflat nici de la conducerea spitalului, nici de la conducerea secţiei, nu ne-au semnalat acest incident deosebit de grav"”, a spus el.

Costache a precizat că lui Beuran nu i s-a luat nicio declarație deoarece, contactat fiind, a spus că nu poate veni la spital, urmând a se întâmpla acest lucru luni.

El a adăugat că a trimis încă de vineri seara inspectori specializaţi de la Inspecţia Sanitară de Stat din subordinea Ministerului Sănătăţii, echipa fiind coordonată de către secretarul de stat Horaţiu Moldovan, iar luni, 30 decembrie, urmează a avea loc o întâlnire cu medicul Mircea Beuran pentru a analiza situaţia.

„Fiind vorba de un posibil caz de malpraxis, nu putem releva detalii despre acest caz. Luni vor fi luate declaraţii şi domnului profesor Beuran. Este inexplicabil că nu i s-au luat imediat acest declaraţii (...) Nu vreau să arunc piatra înainte de aflarea rezultatului final al anchetei. Aspectele analizate cu atenţie şi vor fi luate toate măsurile conform legii (...) Respectând durerea familiei în faţa dramei acestui caz, vă promit că va fi o anchetă corectă şi fără nicio milă, dar nu putem releva public deocamdată elemente din acest control (...) Din câte am înţeles, familia se va adresa Colegiului Medicilor şi organelor de anchetă aşa că m-aş mira ca acest caz să fie muşamalizat, aşa cum probabil că s-a dorit iniţial", a declarat ministrul Sănătăţii.

Secretar de stat: Ministerul a fost informat de managerul spitalului după mai multe zile de la incident

„S-au aprins câmpurile chirurgicale cu care era izolat pacientul în vederea intervenției. Era vorba de o intervenție de urgență în care de la contact, conflictul dintre câmpurile chirurgicale, soluțiile biocide folosite și bisturiul electric, s-a aprins un incendiu, s-a aprins câmpul și s-a produs o arsură de 40% din suprafața tegumentară a pacientului. Este o arsură de dimensiuni importante. (...) Există documente pe care Floreasca le-a pus la dispoziție”, a declarat Horațiu Moldovan, secretar de stat din Ministerul Sănătății la Antena3.

Acesta a spus că, într-adevăr, Ministerul a fost informat de managerul spitalului după mai multe zile de la producerea incidentului.

În privința echipei de medici prezente în sala de operații, Moldovan a spus: „Există documente, era o echipă medicală complexă, condusă de profesorul Mircea Beuran. Profesorul semnează protocolul operator al intervenției (deci era în sala de operații, n.r.)”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















52532 vizualizari

  • +11 (17 voturi)    
    Ministrul Beuran parca vindea masini. Cine (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 16:37)

    cartofil [utilizator]

    si-ar pune viata in mainile unui negustor auto ???? Femeia aia, daca nu a avut cap, acum patimeste.
    • +5 (5 voturi)    
      Nu-i vina femeii (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 19:45)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      E vina noastra.
    • +9 (11 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 20:35)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      ala era bazac, cu ferrari
      • +1 (1 vot)    
        Principial tot de la Ciuma Roshie P$D (Duminică, 29 decembrie 2019, 10:21)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        B de la Bolshevici
    • +2 (2 voturi)    
      Pnl (Duminică, 29 decembrie 2019, 4:01)

      Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      Parca ziceati ca aruncati toate dejectiile psd-iste infiltrate in functii publice !? Ce mai cauta o dejectie in DSPB? Sper ca sa faca puscarie ca incercat sa ascunda sub pres opera unei alte dejectii cum e docturul fan psd!
  • +8 (14 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 16:49)

    [anonim]

    • -5 (5 voturi)    
      ce e cu Narcis Copca? (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 23:17)

      Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui

      a facut vreo 6 transplanturi pulmonare, un singur pacient a decedat dupa un an.
      mult sub media in domeniu
      deci care e problema cu Narcis Copca?
      • +2 (2 voturi)    
        Cu ""medicul" nu e nimic. (Duminică, 29 decembrie 2019, 10:52)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

        Cu pacientul este pentru ca s-a dus pe.... copca!
      • +1 (1 vot)    
        Comentariu sters de utilizator (Duminică, 29 decembrie 2019, 20:56)

        [anonim] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

  • -16 (32 voturi)    
    e-adevarat (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 17:15)

    codrean [utilizator]

    e , un incident regretabil, atata putem spune acum; mai multe dupa ce stim rezultatul anchetei. Dar de ce trebuie politizat totul, de unde aceasta rabufnire de ura , de ce amestecul politicii in aceasta nenorocire ? De ce referirea la orientarea politica a chirurgului ? Ce-are asta de-a face aici? Un chirurg altfel respectabil, cadru didactic al Medicinii bucurestene, cu multi ani de practica si mii de operatii reusite !
    Nu se putea ca Ungureanul asta sa nu rabufneasca, sa scape ocazia de a injura medicii si pe toti cei ce lucreaza in spitalele din Romania. Obsedat, apucat ...
    Personal sunt un sustinator al USR, un partid ce aduce un suflu nou, de mult asteptat in politica din Romania. Dar cu personaje dintr-astea, cu Ungureanu si alde Bulai, tare ma tem ... Personalitati (mult prea) accentuate ... in sensul pe care psihiatria il da termenului ...
    • +11 (11 voturi)    
      pt ca politicul protejeaza infractorii (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 20:25)

      linarel [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      politicul numeste si-i protejeaza toti infractorii astia

      peste tot este la fel, si in tribunale, in procuratura, in militie, la cnair, in jandarmerie, prin primarii, insp de stat in constructii ....samd

      peste tot sunt gasti de infractori in functii publice care sunt protejati politic, comunica intre ei si se acopera unii pe altii in timp ce un om simplu e vai de mama lui daca intra cumva intre ei

      acea femeie dupa ce ca are cancer acum trebuie sa supravietuiasca si unei arsuri ....... chiar nu te gandesti ce bataie de joc au facut ???

      astia sunt acei speciali care beneficiaza de salarii grase, pemsii speciale , pensionare la 45 de ani si spagi grase ca nu se mai satura odata !!!!!!!!!!!!
  • +10 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 17:15)

    [anonim]

    • -3 (5 voturi)    
      hei (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 20:01)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui

      Lasa vrajeala, ca si in alte parti sunt probleme.

      https://www.cnbc.com/2018/02/22/medical-errors-third-leading-cause-of-death-in-america.html
      • 0 (0 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Duminică, 29 decembrie 2019, 9:46)

        [anonim] i-a raspuns lui john70

  • +15 (19 voturi)    
    Omerta la Floreasca! (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 17:26)

    carmen_i [utilizator]

    Incidentul s-a petrecut pe 22, iar cei de la Floreasca au tacut malc pana acum. La fel si Ministerul Sanatatii (chipurile, n-a stiut, ca doar sunt platiti de stat ca sa nu stie).

    Cat o sa mai suportam corupti si incompetenti precum Beuran, Lascar, Daniela Bartos, Sorin Paun si Macovei Alexandru? speciemenele astea sunt numai de la Floreasca, dar uitati-va la alte spitale si veti gasi alti nenorociti.

    Dati afara gunoaiele astea umane daca vreti sa mai traiti cand va duceti la doctor. Altfel, riscati sa patiti precum pacienta din articol.
    • -4 (4 voturi)    
      alo (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 20:02)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

      Pai trebuie sa-i suportam, ca pe alte cateva mii i-a furat UE.
      • +4 (4 voturi)    
        ... (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 23:27)

        ak33 [utilizator] i-a raspuns lui john70

        nu a furat ue nimic , i a alungat statul roman
    • +4 (4 voturi)    
      Trist dar adevarat (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 21:11)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

      Tin minte acum ceva timp ca li s-a luat dreptul sa lucreze multor medici de genul asta, insa exodul creierelor a facut guvernul PSD sa ii puna inclusiv pe coruptii astia inapoi desi nu mai aveau ce cauta acolo din simplu motiv ca aveau xp iar altii nu mai erau prin preajma.
  • +13 (17 voturi)    
    Gunoaie de oameni (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 18:00)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Ar trebui documentat toti interpusii astia dubiosi cu scoli facute la FF, seral sau pe repede inainte si investigati serios pentru ca sigur sunt responsabili de moartea a numeroase persoane.

    Poate avem noroc si lumea nu vine la vot nici la anul. Ca ne place fix asa cum e...

    Va rog frumos, va implor, daca nu vreti sa mergeti la vot pentru voi, macar pentru familie, pentru cei dragi. Voua nu va pasa? Fie! Dar nu bleste,mati viitorul sau viata altora doar pentru ca va e voua lene sa stati 10 minute pana puneti o stampila nenorocita.
    Ca de plans stiu ca va place si mai ales sa fiti revoltati si socati. Dar cand e vorba sa luati masuri "eu nu sunt cu politica, toti sunt la fel, am concediu si bilete in perioada aia" si tot asa.
    • +3 (3 voturi)    
      Foarte necesar acest mesaj ! (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 20:46)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Trebuie repetat zilnic , poate se sinchisesc și puturoșii de la grătare și bere, Pentru viitorul copiilor și nepoților voștri !
      Romanii nu sunt patrioti ! Nu se sinchisesc de viitor !
      Mobilizați oameni cu scaun la cap și dornici de progres sa aleagă oameni adevărați, curați, inteligenți si patrioti !

      Succes ,
  • +7 (19 voturi)    
    Ptiu, sa nu fie de deochi... (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 18:16)

    Cataleya [utilizator]

    Secretar de stat:
    "s-a aprins un incendiu"

    Asistenta stinge incendiul aruncand o galeata de apa peste pacienta in flacari.
    Pana la ora actuala nu se stie daca asistenta a scos mopul din galeata sau nu.
  • +17 (17 voturi)    
    Alta varianta de Colectiv !!! (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 18:22)

    Daniel G. [utilizator]

    Transparenta suta la suta pentru a vedea exact ce s-a intamplat si faptuitorii sa fie pedepsiti in conformtate cu gravitatea faptelor - indiferent de ce fel de somitati sunt sau vor sa para a fi.

    Toti cei din sistem sau din afara lui care cauta sa musamalizeze ce s-a intamplat, sa starga evidentele, sau sa minimalizeze tragedia acestei doamne sa fie trasi la raspundere.

    Lipsa de profesionalism, coruptia sila, indiferenta fata de semneni, faptul ca "astia de jos" nu mertia atentia noastra > produc tragedii.
  • +4 (4 voturi)    
    hei (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 20:04)

    john70 [utilizator]

    Hai, dom'le, linistiti-va, fuma si don' doctor o tzigara in timpul operatiei, i-a cazut scrum pe vreun dezinfectant si a luat foc pacienta. Mare branza!
  • +9 (11 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 20:37)

    tirolez [utilizator]

    Sa vezi ca acum ameninta ca pleaca in strainatate. Poate nici n-ar fi o idee rea. Chitoiu mai e pe acolo? Mai bine il suna pe Gino sa-i dea nr. de la Milano, aici e periculos in spitale.
  • +1 (5 voturi)    
    Pacienta probabil (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 22:00)

    Biggus Dickus [utilizator]

    Ca i-a spus medicului ca daca va deceda prematur doreste ca organele sa ii fie prelevate pentru donatie sau stiinta (daca acest lucru este posibil) iar corpul sa ii fie incinerat.

    Medicul i-a spus: doamna, cu organele nu e nimic sigur. Este posibil ca celule tumorale sa fi fost preluate de fluxul sangvin si in viitor sa apara metastaze. Imi pare tare rau. Dar cu incinerarea putem sa o rezolvam chiar acum...
    • 0 (2 voturi)    
      Admin Hotnews (Duminică, 29 decembrie 2019, 9:02)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Biggus Dickus

      Blocati acest user @Javrin Stefanescu pentru comentariu nepotrivit
      • 0 (2 voturi)    
        Dar nu te supara (Duminică, 29 decembrie 2019, 10:50)

        Biggus Dickus [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Comentariul: "Hai, dom'le, linistiti-va, fuma si don' doctor o tzigara in timpul operatiei, i-a cazut scrum pe vreun dezinfectant si a luat foc pacienta. Mare branza!" ti se pare potrivit? Nu are nici un minus, doar plusuri.

        Cand nu mai ai ce face iti ramane doar sa razi. Asta e tot ce poti face cand citesti despre sistemul medical romanesc. Daca esti intreg la minte, evident, nu apelezi la el.
      • 0 (2 voturi)    
        Sau acesta (Duminică, 29 decembrie 2019, 10:51)

        Biggus Dickus [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        "nimic nu stiti. tocmai a fost dovedita fara putinta de tagada de catre maestrul beuran combustia umana spontana."

        Ti se pare ca omul e serios?
      • -1 (3 voturi)    
        Si inca ceva (Duminică, 29 decembrie 2019, 11:19)

        Biggus Dickus [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Hotnews nu blocheaza userii ci adresele IP. Oricand iti poti face un cont nou sau folosi un VPN. Asa ca nu vad sensul. E ca si cum ai spune "domnule politist, va rog sa ii confiscati acadeaua acelui om - caci domn nu sunt, ca tine - pentru ca o linge in mod nepotrivit".
  • 0 (0 voturi)    
    ha! (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 23:20)

    thebblack [utilizator]

    nimic nu stiti. tocmai a fost dovedita fara putinta de tagada de catre maestrul beuran combustia umana spontana.
  • -2 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 23:39)

    [anonim]

  • +2 (2 voturi)    
    parca suntem in Africa (Duminică, 29 decembrie 2019, 10:21)

    Mariamoto [utilizator]

    Spagari, medici incompetenti, stim cu totii cat de dificil este sa ajungi medic intr un spital. Si prin ce mijloace.... spaga si relatii. cam asa arata Romania..
  • 0 (0 voturi)