Nu trageti in pianist, e ungur

de Dan Selaru     Romania obiectiva
Luni, 23 februarie 2009, 8:53 Actualitate | Opinii


Toata lumea vorbeste despre autonomia Tinutului Secuiesc, chiar am vrut sa aflu care sunt, de fapt, cerintele maghiarilor. Si asta e raspunsul dat de Tihamér Czika. Preluarea este de aici si a aparut prima oara aici. Raspunsul are o anumita decenta pe care onorantii comentatori ar trebui s-o respecte. Prin comentarii decente, care sa se opuna acestui demers sau sa-i stea alaturi, fara uzualele injuraturi care nu folosesc nimanui. Comentariile de pe site-ul original sunt de asemenea interesante, scrie Dan Selaru pe Romania obiectiva.

"De ce e bine ca Ținutul Secuiesc sa fie autonom

Oricand deschizi pagina de web a unui canal de stiri sau a unui cotidian din Romania si vezi o stire despre maghiari, poti sa fii sigur, ca sub stire la comentarii o sa gasesti zeci, poate sute de opinii de genul „afara cu b**ii din tara” sau „büdös oláhok (valahi imputiti)”. Chestiunile interetnice, problemele minoritatii maghiare sunt poate cele mai divizante existente in tara asta intre doua comunitati diferite. Cateodata cred ca aceste diferente de perceptie sunt ireconciliabile. Totusi, intotdeauna, si din ce in ce mai mult, apar si comentarii de genul, „istoria nu este obiectiva nici de o parte nici de cealalta”, „important e viitorul si nu trecutul”, „trebuie vazut cat si ce se poate acorda acum” etc.

Poate una dintre cele mai spinoase chestiuni este cea a autonomiei. Prima problema cu autonomia este faptul ca foarte putin stiu exact despre ce este vorba. Nici macar majoritații maghiarilor nu le este clar ce inseamna exact acest cuvant magic. Explicatii scrise in limba romana sunt aproape inexistente. De aici si faptul ca de obicei oamenii care discuta inversunat habar nu au despre ce vorbesc, in realitate.

Diferenta dintre autonomia culturala si cea teritoriala

In primul rand trebuie sa facem diferenta intre autonomia culturala si cea teritoriala pe criterii etnice. Autonomia culturala, poate pe jumatate deja existenta in Romania, presupune ca in domenii precum educatia (de la gradinita pana la doctorat), cultura (cam tot ce intra aici de la teatru pana la muzee) si bisericile proprii, minoritatea sa-si decida propria organizare, propriile programe, propriile materiale de studiu sau de prezentare, propriile decizii de finantare. Actualmente, majoritatea acestor drepturi exista doar in cazul bisericilor, care sunt practic singurele institutii real autonome din Romania. In rest toate intra sub umbrela ministerelor de resort aproape in acelasi mod ca si cele majoritare. In cazul autonomiei culturale toate drepturile provenite din aceasta se pot utiliza oriunde in tara unde respectiva minoritate exista in numar destul de mare pentru a avea oricare dintre institutiile proprii mentionate mai sus. Autonomia culturala nedepinzand de un teritoriu anume ar fi benefica intr-un fel sau altul, probabil pentru 95% din maghiarii din Romania, din Covasna pana in Satu Mare sau Timis. Autonomia culturala este practicata la diferite niveluri in majoritatea tarilor europene pe teritoriul carora exista minoritati insemnate.

Autonomia teritoriala pe criterii etnice este insa o constructie juridica care este legata de un teritoriu exact specificat. De obicei acest teritoriu este unul in care minoritatea este in majoritate. Autonomia teritoriala pe criterii etnice presupune largi drepturi de autoguvernare, incepand de la o autonomie administrativa largita (mini-parlament si mini-guvern propriu), pana la o autonomie financiara mai puternica decat a celorlalte regiuni ale tarii..."

Citeste articolul integral si comenteaza pe
Romania obiectiva.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3721 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    pai hai sa vedem... (Luni, 23 februarie 2009, 10:05)

    gigi [anonim]

    Interesant articol, inseamna ca trebuie sa mergem in Ungaria si sa solicitam vreo jumate din tara lor. Nu?
    • +1 (9 voturi)    
      De ce? (Luni, 23 februarie 2009, 10:30)

      tzs86 [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Nu nteleg de ce mereu romanii trimit maghiarii in Ungaria, sau fac referire la la cei de acolo. Maghiarii de aici nu au nici o legatura cu ungurii din Ungaria, faptul ca au aceasi origine, nu inseamna ca apartin aceluiasi popor. Eu cred ca deja ar fi cazul sa se renunte la ura asta dintre romani si maghiari. Toata prostia vine de la cei de sus, sa ne lese in pace sa ne traim vietile in liniste. Suntem atatia care am crescut laolalta, maghiari si romani, si ne e bine. Sa nu isi mai bage cei mari nasul in viata oamenilor simpli...
      • 0 (4 voturi)    
        m-ai inteles gresit.. (Luni, 23 februarie 2009, 11:15)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui tzs86

        Probabil nu ai citit articolul. E plin de rautate si greseli intentionate istorice. Ma refeream ca in urma afirmatiilor facute de "distinsul autor plin de dragoste" ar trebui sa ne luam de par si sa cerem fiecare bucati din tarile celuilalt (adica si noi, romanii, vreo jumatate din ungaria)..

        dar sunt de acord cu tine si astfel de porcarii care nu fac decat rau trebuie sa inceteze. Din pacate observ ca, desi romanii l-au sters din scena pe Vadim cu PRM-ul lui, parte din minoritatea maghiara continua porcaria asta...
      • -2 (6 voturi)    
        Cum adica? (Luni, 23 februarie 2009, 11:35)

        Zsolt Bodola [utilizator] i-a raspuns lui tzs86

        Mai tzs86, de unde puii mei ai scos-o si pe asta?! Cum adica, maghiarii din Ardeal nu apartin aceluias popor cu cei din Ungaria?! Eu sunt maghiar si atat. Din pacate am cetatenia romana. Dar tot maghiar sunt. La fel ca parintii mei si, sper, copii mei. Pentru mine e mult mai important Szent Istvan, Rakoczi se Kossuth, decat Stefan, Mihai sau Cuza.
        Eu respect istoria romanilor, dar am aceeasi dorinta, ca ei sa o respecte pe a maghiarilor. Si sa o cunosca, macar aproximativ, pe ceea reala, nu pe ceea inventata si deformata de istoricii romani.
        • +1 (5 voturi)    
          Fidelitate (Luni, 23 februarie 2009, 12:14)

          Sinoda [utilizator] i-a raspuns lui Zsolt Bodola

          Poti renunta la cetatenia romana daca nu te consider fidel tarii asteia. Daca vorbitorii de limba maghiara care traiesc in Romania nu isi dovedesc fidelitatea fata de tara asta mi s-ar parea un nonsens orice urma de respect fata de ei. Daca vor sa fie condusi de la Budapesta pot sa se si mute acolo.
          Maresalul Mannerheim, eroul national al Finlandei era cetatean finlandez "de limba suedeza" dar niciodata nu a pretins ca este suedez si si-a facut datoria cu toata daruirea fata de tara lui natala.
          Astept cu nerabdare maghiari din Romania care sa-si faca datoria pana la capat fata de tara in care s-au nascut, la fel ca oricare alt cetatean roman.
          Eroii maghiarimii au fost de multe ori dusmanii romanilor.
          Acum se vede cu adevarat cine este oaia neagra in tot acest presupus conflict
          • -1 (5 voturi)    
            nu vad nimic ciudat (Luni, 23 februarie 2009, 12:53)

            levi [anonim] i-a raspuns lui Sinoda

            bunici mei nu au fost intrebati daca vor unirea,daca tu iti umilesti sotia cum vrei sa-ti fie fidel?citeste aici in topic deja sunt unii care manipuleaza si mint cu nerusinare....intr-o alta ordine de idei nu cred ca poti sa aduci dovezi despre infidelitatea minoritati maghiara!
            • +3 (5 voturi)    
              ! (Luni, 23 februarie 2009, 13:14)

              Gimmy [anonim] i-a raspuns lui levi

              Nici bunicii si strabunicii mei nu au fost intrebati atunci cand numele lor au fost maghiarizate...
              Asta a propos de respectul minoritatilor!
              • -1 (3 voturi)    
                nu am treaba (Luni, 23 februarie 2009, 14:43)

                levi [anonim] i-a raspuns lui Gimmy

                secui nu puteau fi iobagi,dar nu aveau dreptul sa tina iobagii!
                aici nu erau grofi cum spuneti voi!asa ca esti paralel!
                • +1 (3 voturi)    
                  Niciodata nu va fi "otonomie etnica" (Luni, 23 februarie 2009, 16:40)

                  Levi Bozgorovici [anonim] i-a raspuns lui levi

                  1. Romanii sunt descendenti ai pamantenilor din regiunea asta a Europei, maghiarii descind din nomazi veniti cu hoarda din Asia. Legitimitatea istorica e de partea romanilor fara nici o indoiala.

                  2. Romanii nu au colonizat maghiari, insa maghiarii au colonizat si redus la iobagie /sclavie milioane de romani dintre Tisa si Carpati. E un fapt istoric dovedit.
                  Responsabilitatea in Transilvania pentru crima contra umanitatii numita iobagie revine maghiarilor.

                  3. Maghiarii veniti in Transilvania nu au ajutat niciodata si in nici un moment istoric la infaptuirea unui stat romanesc, dimpotriva, l-au combatut cu inversunare si cruzime (horthysta).
                  In consecinta exista banuiala indreptatita ca maghiarii nu sunt cetateni fideli ai Romaniei, ei se considera "din intamplare" aici.

                  4. "Autonomia culturala" nu deranjeaza pe nimeni atat timp cat nu tinde la crearea unor bantustane lingvistice. Il doare-n cot pe roman ca maghiarii se imbata cu drapelu maghiar la gat si pupa poza cu fascistul Horthy, atata paguba, vor face ciroza mai rapid, atat! Nu exista universitati in limba araba, turca, urdu sau kurda in Germania, Franta, UK sau Olanda, desi aceste tari au mai multe milioane minoritari decat Romania !

                  5. "Autonomie teritoriala pe criteriu etnic" e inacceptabil in Europa de azi si nu exista nici macar umbra unei sanse ca la Bruxelles sa se discute de asa ceva, vesticii sunt ingroziti cand aud povesti cu extremisti gen Kosovo si Bosnia !

                  6. "Autonomie administrativa" pe regiuni se va face, insa nu cum vor maghiarii, adica tot pe criterii etnice, ci pe criterii de fiabilitate economica. Ca si in tarile vestice, se vor face regiuni de circa 2 milioane locuitori, adica suficient de puternice si populate pentru a atrage interesul unor investitori strategici si fonduri europene mari. In consecinta, nu va exista nici o regiune cu majoritate demografica maghiara, pur si simplu nu sunt de ajuns maghiari !
            • +2 (4 voturi)    
              Bunicii (Luni, 23 februarie 2009, 13:32)

              Sinoda [utilizator] i-a raspuns lui levi

              Bunicii tai au fost intrebati in lupta dreapta cu pusti, tunuri si toate cele si au pierdut.
              • -1 (1 vot)    
                unde? (Luni, 23 februarie 2009, 14:40)

                levi [anonim] i-a raspuns lui Sinoda

                unde in lupta dreapta?
                • 0 (0 voturi)    
                  tendentios (Luni, 23 februarie 2009, 15:41)

                  Sinoda [utilizator] i-a raspuns lui levi

                  Imi place ca i scoti in evidenta adevaruri mici.
                  Din cate stiam eu transilvania a fost cucerita de romani cu arma in mana si cu inteligenta, la masa negocierilor....restul sunt detalii irelevante.
                  • 0 (0 voturi)    
                    nu stii bine (Luni, 23 februarie 2009, 16:11)

                    levi [anonim] i-a raspuns lui Sinoda

                    si mie imi place ca faci afirmatii pompoase,pe care nu le poti argumenta!normal tot ce zice interlocutorul e irelevant!sti ce e relevant la tine ?..prostia si incultura!
                    • +1 (1 vot)    
                      invective (Luni, 23 februarie 2009, 16:28)

                      Sinoda [utilizator] i-a raspuns lui levi

                      Vad ca nu te pricepi sa porti o discutie civilizata si as aprecia foarte mult sa raspunzi altcuiva data viitoare. Pacat ca nu imi poti spune asta si fata in fata.
            • +3 (3 voturi)    
              fidelitate (Luni, 23 februarie 2009, 13:48)

              Sinoda [utilizator] i-a raspuns lui levi

              Pai simpla atitudine "din pacate sunt cetatean roman" , sustinerea separatismui intre romani si maghiari , comemorarea tuturor eroilor maghiari care au desfasurat actiuni impotriva romanilor eu le numesc forme de infidelitate fata de tara natala
        • +4 (6 voturi)    
          "Din pacate am cetatenia romana"!? (Luni, 23 februarie 2009, 13:06)

          Gimmy [anonim] i-a raspuns lui Zsolt Bodola

          Moncher,
          Nu te opreste nimeni sa te duci acolo unde cetatenia nu-ti mai provoaca pareri de rau! It's a free country in free Europe! Cale batuta!

          "istoria deformata de istorici romani"...
          Deci asta e respectul tau pentru istoria romanilor, sa le negi istoria? Si de ce? Doar pentru ca pentru tine propaganda maghiara tine loc de istorie... Pune mana si mai citeste cat de echidistanti au fost (si sunt) istoricii vostri, care si-au ajustat scrierile functie de interesele politice: ba romanii nu au existat in Transilvania, ba nu au nici o legatura cu romanii, ba au fost de fapt aici si apoi au migrat la sud de Dunare pentru ca apoi sa revina si sa dea (cata fericire!) peste civilizaria huna!...
          Aveti o problema de reportare la istorie si de identitate, domnul meu! Si pana nu o veti rezolva, nu veti reusi sa ne convingeti ca autonomia voastra teritoriala va conduce la imbunatatirea relatiilor dintre romani si maghiari!
          Pur si simplu nu avem incredere in voi, secuii, iar istoria recenta ne ofera suficiente motive!
          • -2 (4 voturi)    
            faptul ca ai mentionat hunii (Luni, 23 februarie 2009, 15:11)

            levi [anonim] i-a raspuns lui Gimmy

            arata ca ai lacune serioase in domeniul istoriei,asa ca nu acuza pe altii de falsificarea istoriei..
  • -4 (6 voturi)    
    not again... (Luni, 23 februarie 2009, 10:24)

    -Myth- [utilizator]

    Revenim si rerevenim si tot asa si asa pe acelasi subiect. Imi pare rau, probabil sunt eu mai inchistat in conceptiile mele, dar autorul are niste argumente intr-adevar obiective (din punctul lui subiectiv de vedere). Ce real folos si ce mare treapta a evolutiei am urca odata cu proclamarea Tinutului Secuiesc? Haideti sa dezgropam toate idioteniile care s-au intamplat in trecut si sa ne agatam de ele si sa ne scoatem ochii unii la altii, doar asa vom putea progresa. Multi o sa spuna ca trebuie sa ne redobandim ce am avut odata, sa ne intoarcem la locurile noastre originare, foarte bine hai sa-i scoatem atunci afara pe negrii din America si sa-i trimtem inpoi in Africa, in Americi sa ramana doar amerindienii, iar in Australia sa ramana doar bosimanii. Asa o sa intram direct in secolul XXXVI si o sa mergem mai departe.....
    • +5 (7 voturi)    
      Negrii nu au fost expulzati dar nu si-au redobandi (Luni, 23 februarie 2009, 11:07)

      Alexu [anonim] i-a raspuns lui -Myth-

      Daca un alb s-a dus in america acum 200 de ani si a infipt un tarus in pamant , a primit pamantul , pe care il au acum mostenitorii lui. Negrii care au fost adusi in acea perioada , nu au mai capatat nimic. Ia incercati sa spuneti ca li s-ar cuveni o parte de pamant , sau chiar amerindienilor sa li se dea ceva ce le-a fost furat.
      La noi , desi multe pamanturi au fost furate de catre maghiari ( vezi dovezile pe care trebuiau sa le prezinte romanii , inscrisuri, acum 300 de ani, si fiindca nu aveau , fabricau pe loc maghiarii unele in favoarea lor, a grofilor ) , aceste pamanturi nu au fost redate romanilor, nici romanii nu au cerut asta, dar cand vezi ca in acele zone este interzis romanilor sa isi exprime libertati universale , ca dreptul la scoala in limba materna , dreptul de a putea infiinta o unitate militara , dreptul de a infiinta un orfelinat , dreptul de a construi o biserica .... Atunci cum poti compara negrii cu ungurii ? Ce au primit ungurii este cu mult peste ce au in acest moment negrii din SUA
      • +3 (3 voturi)    
        ... (Luni, 23 februarie 2009, 11:27)

        -Myth- [utilizator] i-a raspuns lui Alexu

        toata chestia e sa nu perpetuam toate prostiile care s-au facut. ma doar pe mine undeva si pe vecinul meu ungur si pe prietenul meu maghiar si pe prietenii lor romani de autonomie. Noi vrem un trai decent, nu aberatii politice.
        Am fost la un moment dat unul din aia care trimiteau ungurii in Ungaria si ii injuram, noroc ca mi-am revenit: am nevasta pe jumate unguroaica, un nas ungur si nu avem probleme. Nu vad de ce au altii.
        • +3 (3 voturi)    
          majoritatea au vazut un singur ungur (Luni, 23 februarie 2009, 15:13)

          levi [anonim] i-a raspuns lui -Myth-

          pe marko la televizor
      • 0 (4 voturi)    
        ce debitezi? (Luni, 23 februarie 2009, 11:30)

        levi [anonim] i-a raspuns lui Alexu

        M-Ciuc=scoala elementara in cartierul Patinoar,si Liceul Octavian Goga !Regimentul de vanatori de munte la 1.5 km de M-Ciuc(20% romani),biserica romanesca in mijlocul orasului,manastrire in Izvorul Muresului(1% romani) si in Odorheiu Secuiesc(10%romani) toate de un fast de neinchipuit acoperita cu tabla de cupru,in aceasi judet la 45 km in Satul Doboly comuna Plaiesi de Jos (100%romani) biserica ortodoxa aluneca in vale cred ca mai rezista max.10 ani!
        Nici macar nu cred ca spui minciuni intentionat,cea ce debitezi tu sunt minciunile politicienilor care sa-u inradacinat in capul tau,clisee care niciodata nu au fost adevarate dar mergeau la prostii!
  • 0 (8 voturi)    
    povesti (Luni, 23 februarie 2009, 10:28)

    sorinel [anonim]

    Am parcurs replica "pianistului". Initial incepe impaciuitor, cu ideea ca autonomie teritoriala pt ei inseamna ca Tinutul Secuiesc nu ar fi decat un judet, in rest ar fi integral in Romania.
    Apoi o da pe istorie, si prezinta "anexarea Transilvaniei" de catre Romania ca o pacoste pt ei (desi in 1918 au fost de acord, deci n-au fost anexati). Si mai departe trece si la istorie "hard" unde specifica faptul ca secuii aveau drept de legiferare proprie, tribunale proprii, drept la ales lideri proprii.
    Eu zic ca sunt cam povesti, stim ce vreti si voi stiti ce vrem noi. De acord, sa incercam sa dialogam in liniste si in buna-cuviinta.
    Parerea noastra ca romani e autonomia ar fi o nenorocire pt populatia din zona. O "enclava" nerecunoscuta extern si cu situatie juridica incerta ar fi foarte "de ocolit" pt investitori. Asa au zis liderii alora din Kosovo, ca independenta e un panaceu universal, ca toate problemele lor se vor rezolva. Eh, ele nu s-au rezolvat, o duc chiar mai prost decat inainte.
    Mai ganditi-va la autonomie si nu prostiti populatia din zona ca ati gasit remediul universal. Chiar daca visul vostru s-ar indeplini maine, o sa aveti mari probleme.
  • +6 (8 voturi)    
    OK sa raminem decenti (Luni, 23 februarie 2009, 10:33)

    un roman [anonim]

    Sint un roman care m-am nascut intr-o zona cu populatie majoritara maghiara si acum traiesc in afara tarii in Canada, o alta tara cu probleme interetnice. Ce pot sa spun este ca oamenii pot trai impreuna fara discutii cu urmatoarele conditii;
    -sa se respecte minoritatilor existente. Da pentru orice drepturi, culturale dar nu celor teritoriale.Cind zic asta ma refer la comunitatile minoritare care daca sint tratate perfect corect trebuie sa-si inteleaga statutul. Maghiarii nu vor sa inteleaga ca imperiul a murit si ca nu pot reconstrui o enclava in mijlocul Ro. Tendinta actuala in lume este sa se elimine frontierele si astfel pretentiile teritoriale care au macinat omenirea trebuie sa dispara. Maghiarul are proprietatea lui in mijlocul unui continent care este Europa si care poate circula liber, muncii si trai liber chiar si la el in Harghita. Si eu cred ca maghiarul are toate astea. Dar daca se va dori sa se creeze un caz Kosovo romanesc este clar ca se va trece prin singe. Romanii si-au platit cu singe 600 de ani dominatie maghiara si ma intreb daca se vrea reinceperea istoriei apuse. Nici o alta minoritate (basca, franceza in Canada, Corsica, spaniola in USA, etc.) nu isi va cistiga autonomia fara modelul Kosovo, adica cu varsare de singe. Nu cred ca lumea actuala va repeta Kosovo pentru ca urmarile pot fi teribile.
    • -1 (3 voturi)    
      Interesant (Luni, 23 februarie 2009, 11:56)

      Quebec [anonim] i-a raspuns lui un roman

      Sa intzeleg ca francezii din Quebec nu au autonomie teritoriala? Sau bascii din Spania? Shi nu cumva limba spaniola este a doua limba oficiala in California?
      • +2 (2 voturi)    
        nu cred ce spui (Luni, 23 februarie 2009, 12:10)

        roman [anonim] i-a raspuns lui Quebec

        2. Quebecul este o regiune cu autonomie largita politica si administrativa dar nu teritoriala, este inca parte din Canada, deci nu are proprie armata. etc.
        2. Limba oficiala in USA este engleza. Trimite-mi articolul din Constitutia USA unde se declara bilingvismul englez-spaniol
        • -3 (3 voturi)    
          confunzi (Luni, 23 februarie 2009, 12:23)

          levi [anonim] i-a raspuns lui roman

          autonomia cu independanta,sau nu confunzi?cine stie poate manipulezi!!
      • +2 (2 voturi)    
        Limba oficiala (Luni, 23 februarie 2009, 13:06)

        Gabriel [anonim] i-a raspuns lui Quebec

        In statele americane un este vorbita si o alta limba(spaniola) daca vorbesti spaniola ti se raspunde in spaniola iar in engleza la fel.La Miercurea Ciuc,in momentul in care un copil ce astepta o cana cu apa a spus doua vorbe in romaneste,am vazut cu toti cei prezenti cum apa este aruncata pe jos.Acolo nu este vorba de principii democratice.Este sau multa ura sau extrem de multa PROSTIE - si a populatiei si a politicienilor.
        • -1 (1 vot)    
          unde ai vazut tu asta? (Luni, 23 februarie 2009, 15:15)

          levi [anonim] i-a raspuns lui Gabriel

          esti din viuc sau ai auzit de la vecinul care a auzit de la unciumnat ai carui fin a trecut acu'100 de ani prin Miercurea Ciuc
      • +3 (3 voturi)    
        Nu! (Luni, 23 februarie 2009, 13:09)

        Gimmy [anonim] i-a raspuns lui Quebec

        1. Quebec-ul nu este autonom teritorial, doar administrativ.
        2. Limba spaniola nu este limba oficiala in California!
      • +1 (1 vot)    
        Nu exista limba oficiala in SUA... (Luni, 23 februarie 2009, 17:52)

        americanu' [anonim] i-a raspuns lui Quebec

        fiecare stat isi reglementeaza acest lucru. Sunt destule state care nu au "limba oficiala".
  • +2 (2 voturi)    
    S-ar putea sa aiba dreptate (Luni, 23 februarie 2009, 10:59)

    dan [anonim]

    Totusi am o teama, apropo de istorie. Ce s-ar intampla cu romanii de acolo? Daca ar fi sa se intample asa ceva nu as avea incredere in puterea politica romaneasca actuala si nici in cea maghiara ca ar fi destul de priceputi ca sa obtina avantajele maximale pentru Romania si pentru populatia ce locuieste in acel tinut. Cred ca au dreptate referitor la aspectul turistic al zonei. Acesta nu este valorificat, partial din necunoastere, partial din rea intentie, probabil. Dar turismul este insuficient valorificat in intreaga Romanie. Oricum ca sa se poata intampla ceea ce ei doresc, adica sa obtina autonomia asa cum este ea descrisa in acest articol, trebuie multi ani de publicitate pozitiva si o maturitate mult mai mare a clasei politice. Cu ciclul electoral actual e greu de crezut ca vreun partid isi va asuma raspunderea deschiderii unui asemenea subiect. In concluzie inca santem prea mici pentru ceva asa mare. Nu suntem nici finlandezi si nici macar spanioli. Suntem inca in stadiul de copilarie politica adica nici macar la adolescenta pentru ca la varsta adolescentei incepi sa ai niste idealuri si sa-ti formezi niste directii de urmat in viata. Politica actuala nu le are inca... poate si din cauza noastra a tuturor.
  • +1 (3 voturi)    
    Doua aspecte ... (Luni, 23 februarie 2009, 11:23)

    Eu [anonim]

    Primul, de natura istorica. In mod repetat, pe parcursul a sute de ani, natia maghiara a demonstrat ca nu e in stare sa respecte identitatea culturala a minoritatilor de pe propriul teritoriu. Nu suntem noi singurii la care exista probleme interetnice in care sa fie implicati ungurii, ci toate tarile care au pe teritoriul lor comunitati semnificative de unguri.

    Ca o consecinta la treaba asta, eu cred ca ar fi deloc benefic pentru statul roman in ansamblul lui, ca stat uin care traiesc laolalta o gramada de comunitati etnice, pe langa romani si unguri, o autonomie teritoriala si administrativa a secuimii, atla decat descentralizarea de care trebuie sa beneficieze orice zona a tarii. Mi se pare util de reamintit in acest context remarca facuta de Base, cum ca intr-un oras cu 25% populatie romaneasca nu exista nici macar un consilier local roman. Daca asta nu e discriminare a romanilor din partea ungurilor, eu nu stiu ce e.

    Al doilea aspect e de natura sociala. Mi se pare corect si justificat ca un sat, oras, judet sau stat sa fie in mod preponderent administrat de cei care-l locuiesc. Drept e ca in secuime majoritatea populatiei e de etnie maghiara, chiar daca secuii se tin ca fiind mai cu patru ... oua fata de unguri. Da' treaba asta se poate asigura in proportie de suta la suta prin descentralizare. Asa ca eu nu vad nici un argument pentru autonomie teritoriala, dar vad unul impotriva.
    • 0 (2 voturi)    
      nu este discriminare (Luni, 23 februarie 2009, 12:14)

      levi [anonim] i-a raspuns lui Eu

      romani din M-ciuc sau exclus singuri,intrucat au avut candidati din partea a 4 formatiuni politice si prezenta de vot a fost la fel ca in toate tara,se numeste democratie nu discriminare!
  • +2 (2 voturi)    
    autonomia culturala ... (Luni, 23 februarie 2009, 11:30)

    slv [anonim]

    este opusul procesului de integrare. Se vorbeste mult despre necesitatea integrarii minoritatilor (in orice tara), se aloca atatia bani si alte resurse, iar ei vor exact opusul: sa se autoguverneze intr-un teritoriu bine delimitat, in alta tara. Asta nu poate sa duca la nimic bun pe termen lung. Separarea etniilor va duce la conflicte. Integrarea este cea care ii invata pe oameni sa traiasca impreuna, sa se cunoasca si sa se accepte.
    • -2 (2 voturi)    
      confunzi (Luni, 23 februarie 2009, 11:52)

      levi [anonim] i-a raspuns lui slv

      integrarea cu asimilarea
      • +1 (1 vot)    
        nu confund (Luni, 23 februarie 2009, 12:31)

        slv [anonim] i-a raspuns lui levi

        Nu fac confuzie intre cele doua. Asimilarea presupune interzicerea oricarei manifestarii culturale (private sau publice) a minoritatii ducand la convertirea fortata a ei la cultura majoritatii. Integrarea presupune existenta a celor doua culturi in acelasi spatiu/teritoriu. Oamenii traiesc intr-un mediu multicultural, invatand unii de la altii. Autonomia culturala inseamna separarea minoritatii de majoritate, romanii din acele locuri fiind cei asimilati de maghiari (sau nevoiti sa plece).
        • 0 (2 voturi)    
          deci (Luni, 23 februarie 2009, 12:49)

          levi [anonim] i-a raspuns lui slv

          voi ne integrati,noi va similam ai o logica ciudata!
          • +1 (1 vot)    
            nu cred ca nu intelegi :-) (Luni, 23 februarie 2009, 12:58)

            slv [anonim] i-a raspuns lui levi

            Daca implementati autonomia culturala, da, ne asimilati.

            <p/>

            Daca maghiari nu vor mai avea nici un drept de manifestare culturala incepand de maine, da, sunteti asimilati.

            <p/>

            Daca se accepta cele doua culturi in acelasi spatiu, da, avem integrare, trai multicultural.
  • +2 (2 voturi)    
    ce lipseste maghiarimii din Romania? (Luni, 23 februarie 2009, 13:39)

    drepturi sau privilegii [anonim]

    Sunt pui de dac si nu ma cheama Attila. Am copilarit alaturi de maghiari. In scolile comuniste, in Ardeal, existau in paralel sectia maghiara cu sectia romana. Deci aveau dreptul sa studieze SI limba materna. Mie mi-au predat materii - fizica, desen, chimie, sport si chiar limba romana - profesori de etnie maghiara. Au dreptul si ocupa posturi in administratia locala, sunt doctori maghiari care conduc clinici sau spitale. Ce lipseste maghiarimii din Romania, cum sunt nedreptatiti? Am fost martor direct la evenimentele din martie 1990 din Targu Mures. Am invatat limba maghiara de la prieteni, ei s-au descurcat mai greu cand a venit vorba sa invete romaneste de la mine. De ce?
    • 0 (0 voturi)    
      of-of (Luni, 23 februarie 2009, 15:01)

      mitica [anonim] i-a raspuns lui drepturi sau privilegii

      Stai linistit ,cata lb. maghiara stii tu - atata lb.romana stiu si ceilalti.
      Si nu vad de ce te dertanjeaza,fiecare se descurca cum poate sau cum vrea.Mie mi se pare clara treaba,daca nu stii o limba - acolo nu te descurci,deci daca vrei sa realizezi ceva, atunci ,normal trebuie sa si stii limba celuilalt. Dar aici ai dreptate, sunt din pacate multi maghiari care nu stiu romaneste,dar daca ma asculti,atunci asta e numai si numai prostia lor.(si a pedagogilor lor)

      Diferenta dintre sasi si maghiari este ca sasii - toti, stiau limba romana, fata de multi maghiari care neiesind din zona lor natala, nu au simtit nevoia sa invete romaneste si fiti fara grija nici nu vor iesi. Daca totusi da,atunci vrand nevrand o sa invete romaneste.

      Ce ne lipseste noua maghiarilor,eu dred ca nimic,eventual un pic de intelegere din partea romanilor "normali" ,ca autonomie teritoriala noi nu vrem, daca Verestoy,Tökes si restul politicienilor UDMR retardati le trebuie autonomie atunci/sa se mute-n insulele Falkland ca in Ungaria oricum ,nu e nevoie de ei.

      Sa fiti iubiti !
      • 0 (0 voturi)    
        re: (Luni, 23 februarie 2009, 18:00)

        americanu [anonim] i-a raspuns lui mitica

        esti primul care zice ceva adevarat si pertinent. BRAVO!
      • +1 (1 vot)    
        Drept e ca Mitica! (Luni, 23 februarie 2009, 18:07)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui mitica

        O gramada de romani, ardeleni dar si banateni, in secuime probabil spre 100%, vorbesc maghiara la fel de bine ca si romana, si comparabil de bine cu cum o vorbesc etnicii maghiari - cel putin asta e constatarea mea, crescut si traind in Banat.

        In alta ordine de idei, pe mine, roman fiind, ma deranjeaza ca multi dintre secui nu ies din gaoacea lor, si dintre putinii care ies multi pleaca in Ungaria. (Dintre cunoscutii secui si unguri care au venit la studii in Timisoara, cred ca jumatate lucreaza in Budapesta in momentul de fata.) Asta duce in timp la erodarea comunicatii maghiare/secuiesti din Ardeal, si eu cred ca asta ar fi o pierdere, nu doar pt. secui, ci pt. toata tara. Dupa cum pierdere a fost exportul de sasi si svabi practicat de Ceausescu.

        Ca societatea sa fie multiculturala, e nevoie ca diversele culturi existente intr-un anumit teritoriu sa interactioneze, chiar daca nu se amesteca. Izolarea nu cred ca e buna pt. nimic, nici macar pt. pastrarea identitatii culturale a unei comunitati care se izoleaza de celelalte.
  • 0 (0 voturi)    
    ne certam degeaba (Luni, 23 februarie 2009, 13:44)

    xxx [anonim]

    Voi, din ambele tabere, care spuneti argumente peste argumente, nu vedeti mai departe de virful nasului. Nu v-ati dat seama ca cei din UDMR neavind ce sa faca au scos iarasi la lumina acest subiect, probabil ca sa nu fie luati la rost de alegatori ca in ultimii patru ani n-au facut nimic in afara de burdusirea propriilor buzunare? Iar de partea cealalta rolul Tribunului a fost luat de catre Basescu, care promite marea cu sarea in secuime numai sa vada disparuta buturuga mica (UDMR) care poate rasturna carul (noul FSN). Voi nu v-ati dat seama, desi dupa alegeri ar fi trebuit, ca singurul interes al politicianului roman este propria bunastare, nici unul dintre ei nu da o ceapa degerata pe noi, muritorii de rind.
    Oricum, generatiile se schimba, tineretul maghiar nu mai are aceeasi dorinta de a ramine pe pamintul natal ca parintii lor. Vor pleca incetul cu incetul. Si locul lor nu va fi luat de romani, ci de o alta natie, care ne face de ris in Europa. Oare va fi mai bine asa? Ginditi-va numai la satele sasesti din jurul Sibiului. Cine sta acolo acum? Cum arata casele care pe vremuri erau niste gospodarii infloritoare?
  • 0 (2 voturi)    
    autonomie sa fie (Luni, 23 februarie 2009, 13:57)

    zulu [anonim]

    Eu zic sa le dea autonomie. Dupa aia, in cadrul zonei autonome vor exista anumite regiuni in care majoritari o sa fie romanii. Sa le faca si pe alea autonome, dar de data asta ca zone autonome romanesti in interiorul zonei autonome maghiare :)). Si dupa ce termina cu zona Harcov, sa treaca la toata tara, in fiecare satuc sa existe macar cate o zona autonoma, dupa care trecem la orase, cartiere, blocuri si scari de blocuri...sa fie toata tara o zona de zone autonome. Ca la urma urmei, oricum dai, peste tot gasesti o majoritate si o minoritate...
  • +1 (3 voturi)    
    authos si nomos (Luni, 23 februarie 2009, 14:00)

    alecs [anonim]

    sunt curios:
    sa presupunem ca ar obtine aceasta autonomie teritoriala.
    Si vreau sa vad:
    cum se vor guverna singuri
    de unde isi vor face bugetul
    cum is vor forma institutiile ( parlament, rege, imparat, clan sau republica?)
    sunt curios daca latifundiarii extremisti din UDMR chiar inteleg ce inseamna cu adevarat notiunea de autonomie.Pentru ca domnilor, in momentul in care vreti GRANITA cu ROMANIA pentru ca vi se pare nedemn sa faceti parte din aceasta tara, ei bine o sa va trebuiasca viza sa terceti pe aici si o sa platiti vama pentru produsele pe care le exportati si o sa platiti taxa de drumuri...etc

    apoi ma intreb chiar aveti asa multi bani sa platiti: parlament, politie, spitale, educatie, administratie, drumuri, aeroporturi etc etc

    sau poate inteleg eu gresit...oare chiar asta vor oamenii din tinuturile astea? nu cumva e o propaganda de 2 bani a unor extremisti profitori, care taie paduri prin cov si harghita?
    • +1 (1 vot)    
      Domnule Alecs (Luni, 23 februarie 2009, 16:23)

      Edi [anonim] i-a raspuns lui alecs

      Din pacate atat dumneata cat si multi altii care-si dau cu parerea nu ati citit articolul in intregime. Va rog sa dati click in josul articolului pe linkul: "Citeste articolul integral si comenteaza pe Romania obiectiva". Chiar daca este un pic lung, va rog sa-l cititi cu atentie, deoarece va va raspunde la multe nedumeriri pe care unii dintre Dvs., le vociferati sub tot felul de ineptii. 1. Autonomie nu inseamna independenta teritoriala, separatism de Romania, ori stat in stat. 2. Autoguvernarea este necesara in toate cotloanele acestei tari. 3. Autodeterminarea pe criterii etnice pe care secuii si-o revendica este dreptul lor pe care l-au avut de secole. Apoi s-ar onora si promisiunea facuta de romanii de la Alba Iulia in Rezolutia Marii Uniri in pct 1, art. III. 4. De ce va mirati unii, cand un grup bine determinat cu puternica identitate etnica, religioasa si culturala precum secuii ar vrea sa se guverneze singuri (repet, nu independent de Romania), cand inclusiv romanilor le este "lehamite" de administratia tip damboviteana, care promoveaza coruptia in toate formele ei existente. Nu ca intre secui nu ar exista corupti, ei exista peste tot, dar guvernarile din institutiile post decembriste (si din pacate nu numai) ne dovedesc ca acolo coruptia a fost acasa dintotdeauna. Romanii cu toate ca isi iubesc tara prefera sa plece cu miile, pentru ca s-au saturat de guvernantii lor (pe care ei insisi i-au ales). Sunt convins ca daca Romania ar fi o tara condusa corect cetatenii sai nu ar mai pleca, si nici etnicii maghiari nu ar fi mai privi la autonomie ca la "Sfantul Graal". Bine a spus cineva cu cateva topice mai sus: "nationalitatea este apanajul oamenilor saraci". Ei spera la ceva mai bun, la conditii mai bune pentru ei si familiile lor. De aceea astfel de subiecte precum autonomia le trezeste secuilor sansa unui viitor diferit, tocmai pentru ca s-au convins ca deceniile petrecute sub conducerea damboviteana i-a vitregit si mai mult fata de ceea ce au fost candva.
      • -1 (1 vot)    
        Parerea mea e diferita (Luni, 23 februarie 2009, 18:17)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui Edi

        Tocmai asta e marea diferenta de opinie: autoguvernarea _nu_ e necesara si nu e utila in nici un fel la nivel local.

        E intr-adevar benefica descentralizarea, dar asta e cu totul altceva decat autoguvernarea. In mod esential, autoguvernare inseamna reglementare in plan local, pe cand descentralizare inseamna reglementare la nivel central, dar urmata de aplicarea regulilor si controlului la nivel local.

        Am mai zis-o intr-un post anterior la acest articol: romanii ardeleni au o experienta trista de secole cu guvernarea maghiara. Cele mai recente evenimente, abstractie facand de Cluj 1990, s-au petrecut la inceputul celui de-al doilea razboi mondial, si s-au soldat cu cateva sute de mii de victime de etnie romana, pe langa alte cateva sute de mii de refugiati, de asemenea de etnie romana. Din cauza asta, orice roman ardelean, cand aude de autoguvernare a comunitatii maghiare din Ardeal, sau de organizare teritoriala pe criterii etnice, intra in panica - experienta instorica de pana acuma ne arata ca asa ceva se termina intotdeauna cu victime pe partea romaneasca (daca nu morti si raniti, macar nedreptatire in plan social). Cluj 1990 n-a fost tocmai de natura sa ne lnisteasca, nici fenomenul de migrare din secuime a romanilor de-acolo care a urmat vreme de cativa ani. Si nici afirmatiile si modul de manifestare a liderilor politici ai maghiarimii ardelene, inclusiv secui. Si, mai ales, nici politica statului maghiar fata de comunitatea romana din Ungaria. Pe hartie, comunitatea romana din Ungaria are toate drepturile. In fapt, oprimarea e similara cu cea la care sunt expusi romanii din secuime.
        • 0 (0 voturi)    
          In mare sunt de acord cu tine, ...dar (Luni, 23 februarie 2009, 19:08)

          Edi [anonim] i-a raspuns lui Eu

          Din pacate faci gresala pe care o fac cei mai multi romani. Horty a imbratisat idealurile naziste si a actionat ca atare. Cele mai multe atrocitati fata de populatia romanesca au fost facute de catre trupele hortyste, sub forma de epurare etnica (metode naziste) a ardealului. Dar aceste metode nu erau specifice intregii natiuni ungare. Cand e vorba de atrocitatile comise de nemti in al doilea razboi mondial, nu condamnam intreaga natiune nemteasca ci doar pe nazisti in frunte cu Hitler. Nemtii au facut mult mai mult rau in Romania, dar pe ei ii respectam. Deci te rog sa nu generalizezi, acuzand o natiune intreaga pe baza atrocitatilor unui dictator.
      • 0 (0 voturi)    
        asa!! (Luni, 23 februarie 2009, 19:05)

        gyuri [anonim] i-a raspuns lui Edi

        in sfarsit un comentariu care spune de ce vor secuii ,, ceva,, diferit fata de ce primesc de sus de la buc.
        sper ca esti roman si nu secui pentru ca noi secuii asta vrem .asta este dorinta noastra cea mai arzatoare.sa ma ierte prietenii mei romani dar mai bine de 50 de ani vedem ce pot conducatorii nostrii. da avem scoli cu perdare in limba maghiara avem libertate de a pleca altundeva, dar va place sau nu traim aici de mai bine de 1000 de ani. este un fapt istoric recunoscut de toata lumea. toti avem vina noastra privitor la tercut. dar in prezent noi vrem un viitor diferit pentru ca stim ca putem traii mai bine. si bineinteles fara marko verestoly si alti dinozauri de care noi ne putem lipsi fara nici o problema.dar romania dovedeste ca nu poate sa scape de politicienii care ne baga pe gat ,, democratia,, originala.
  • +1 (1 vot)    
    Nu inteleg de ce nu-i lasa autonomi. (Luni, 23 februarie 2009, 14:26)

    AlinN [anonim]

    Greseala ungurilor este ca atunci cand li se aduce problema autonomiei in fata ei cred ca asta i-ar face fericiti. Problema este pusa atunci cand situatia economica este precara cu scopul de a-i face sa uite ca le este foame.
    Daca li s-ar da autonomie, sa-si puna steagul lor in varful consiliului judetean, sa aiba posta lor fara steag romanesc, sa aibapolitia cu steag unguresc pe ea, si sa-si administreze banii, credeti ca ar duce-o mai bine? Ungurul de rand din Covasna ar avea aceleasi probleme, ba chiar mai multe. Pentru ca odata ce stii ca pasind in tinutul respectiv, trebuie sa raspunzi in fata altor legi, nici macar romanii, care in mod normal s-ar duce acolo, speriati, nu s-ar mai duce in zona aceea. Si daca ar scadea turismul, ar veni mai putini bani in zona (ca este o aberatie sa te astepti ca Ungaria va investi acolo in draci), ungurul de rand ar fi si mai nemultumit.
  • +1 (3 voturi)    
    De ce? (Luni, 23 februarie 2009, 14:38)

    Mihai [anonim]

    De ce vor ceva ce apartine Romaniei? De ce nu respecta valorile Romaniei intai si apoi pe ale lor, doar traiesc in Romania si respira aer Romanesc.
    De ce nu invata limba Romana? Dar istoria Romana? Ce a fost cu adevarat in 1940 se stie .Imi permit, fiind roman adevarat, sa va rog sa cititi urmatorul articol pentru a va face o parere despre cei ce acum vor iarasi bucati din trupul tarii:
    ..........................................................
    ""Masacrele au inceput in 7 septembrie, cand in localitatea bihoreana Mihai Bravu horthystii au ucis 22 de romani si au continuat pana pe 18 septembrie, cand 58 de romani au fost decapitati in centrul orasului Gheorgheni, judetul Harghita. Insa cel mai afectat de teroarea horthysta a fost judetul Salaj, unde au fost masacrati 477 de romani. Cele mai lovite de soarta au fost localitatile Ip, cu 157 de martiri, si Traznea, cu 87. Singura vina a acestor oameni a fost ca s-au nascut romani. Acum, la 68 de ani de la Dictat, doi fii ai Salajului care au supravietuit macelului, Gavril Bucovan si profesorul universitar doctor Ioan Puscas din cele doua localitati, au impartasit cu echipa „Gardianul” amintirile acelor zile de groaza, atunci cand in preajma lor au fost secerati de armele horthystilor fratii, parintii si apropiatii lor, iar scaparea lor din acel iad a fost o adevarata minune a lui Dumnezeu.
    Masacrul de la Ip, din curtea familiei Butcovan
    Marturiile lui Gavril Butcovan din Ip, singurul supravietuitor de atunci, sunt cutremuratoare. ""
    ........................................................................
    Si as putea continua si cu alte exemple......
    Tara mea e numai una : Romania.... si-mi voi da viata daca trebuie, pentru ca ea sa nu fie inca o data sfartecata de maghiari.........
    • 0 (0 voturi)    
      ca sa fim echidistanti (Luni, 23 februarie 2009, 15:27)

      levi [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      "Daca tot s-a generalizat toata problema asta, pentru o mai mare obiectivitate ar fi ideal sa scrieti si despre tragedia etnicilor maghiari din Ardeal la intrarea trupelor romanesti in 1916 si 1918-1922, despre crimele garzii de fier din perioada 1930-1944, despre crimele garzii lui Maniu (Olteanu) din 1944 si despre crimele din epoca comunista si de aur."
      • 0 (0 voturi)    
        te rog sa scrii tu despre asta sau.. (Luni, 23 februarie 2009, 16:43)

        adi [anonim] i-a raspuns lui levi

        fara nicio ranchiuna da-mi niste linkuri, fie si in maghiara. Stiu ca au fost ceva evenimente de genul acesta, oricum mai putine decit invers si preponderent razbunari personale in urma evenimentelor inverse si anterioare, pe cind in situatiile ca cea descrisa au fost multe pur si simplu gratuite; dar nu am reusit sa gasesc nimic concret despre ele.
    • +1 (1 vot)    
      catre, romanul adevarat (Luni, 23 februarie 2009, 17:22)

      mitica [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Cat de incult esti - poti sa-ti dai si viata,dar stai linuistit nu e nevoie de asa ceva.Sper din suflet!!!

      Cat despre exemplele tale ,crede-ma si noi am avea exemple dar nu stiu de ce tot se dezgroapa "securea razboiului" ? Este o prostie totala,de ambele parti!

      Oare si nemti ar trebui tratati astfel dupa crimele naziste,sau rusii ,sau mult altii???

      Chestia cu -respira aer Romanesc - este deplasata si exagerata ,din pacate aceasta expresie e uzuala pentru multi romani dusi cu sorcova. Nu tin minte ca vreodata ,vreo natiune sa fi cerut tribut pentru aerul respirat...este inadmisibil ca intr-o tara civilizata sa facem astfel de afirmatii.

      Si inca ceva. Cunoastem si limba si istoria Romaniei poate chiar mai bine decat multi romani. Nu cred ca trebuie adus ca exemplu doar tot cei rau,radical,sovin, samd in aceasta tara.

      Sa fiti iubiti!
  • 0 (0 voturi)    
    chestia cu 58 de romani decapitati (Luni, 23 februarie 2009, 15:28)

    levi [anonim]

    in Gheorgheni(HR)pare a fi o minciuna nu gasesc nici o insemnare oficiala,numai afirmati...
    • 0 (0 voturi)    
      Secuii sunt secui, nu maghiari (Luni, 23 februarie 2009, 16:57)

      ricardo [anonim] i-a raspuns lui levi

      Ceea ce prietenul Levi pare a uita este secuii nu sunt maghiari. Intr-adevar, in Evul Mediu scaunele secuiesti au fost independente si s-au descurcat destul de bine in a isi mentine aceast independenta. Ceea ce secuii, din pacate, au uitat este faptul ca au fost obligati in timp sa isi maghiarizeze numele - ceea ce s-a intamplat si multor romani din Ardeal. ceasta a dus pana la urma la o trecere oarecum fireasca pentru acea perioada de timp la folosirea limbii maghiare in locul limbii proprii - sa nu isi inchipuie cine ca ma refer la limba romana.
      Miscarea aceasta a condus incet-incet, din pacate, la pierderea dentitatii nationale a secuilor - oameni acum cred ca sunt maghiari.
      N-am de gand sa intru in dezbateri inutile pe tema aceasta - insa politicienii din UDMR fac mai mult rau secuilor decat sa ii ajute.
      Poate ca nu peste prea mult timp secui vor reusi sa isi regaseasca identitatea nationala proprie. Si sa fie ceea ce ar trebui sa fie o alta nationalitatea care traieste in Romania.
      • 0 (0 voturi)    
        Straniu! (Luni, 23 februarie 2009, 18:20)

        Eu [anonim] i-a raspuns lui ricardo

        Eu stiu de la prieteni maghiari ca secuii se tin de al saptelea trib maghiar, care au ramas la hotarul de rasarit cand au venit ungurii in Europa ca sa apere Ungaria de alti invadatori. De-aia se si tin secuii ca fiind mai cu mot decat ceilalti unguri.
      • 0 (0 voturi)    
        Secuii si ungurii (Luni, 23 februarie 2009, 18:31)

        Edi [anonim] i-a raspuns lui ricardo

        Moldovenii sunt moldoveni sau romani? Ardelenii sunt ardeleni sau romani? Bucovenenii sunt bucoveneni sau romani? Secuii sunt secui sau unguri? Sper ca ti-am raspuns la nedumerire prin aceste intrebari.
      • 0 (0 voturi)    
        EU SUNT SECUI (Luni, 23 februarie 2009, 20:32)

        LEVI [anonim] i-a raspuns lui ricardo

        am pretentia sa nu aflu de la alti cine sunt,ajunge sa ma duc in cimitir..
  • 0 (0 voturi)    
    stat in stat birocratie (Luni, 23 februarie 2009, 16:10)

    ionut [anonim]

    ce spui in articol inseamna birocratie mai multa ,crearea unui parlament propriu ,etc iar daca Bucurestiul nu le da bani mai multi iar nu este bine,mai trebuie facut dupa aia un tinut romanesc in interior pentru romanii vor fi minoritari intr-o zona iar daca nu le va fi respectata dorinta e nasol si asa ajungem la tot felul de discriminari.Sunt unii care au mai multe drepturi decat altii pentru simplu fapt ca sunt minoritari,tigani,gay .Prea mult cat sa mai suport ..........
  • 0 (0 voturi)    
    tra-la-la (Luni, 23 februarie 2009, 16:15)

    dan [anonim]

    Personal mi se pare o cretinarie: au venit hunii si au luat Transilvania, apoi au venit romanii si si-au luat inapoi Transilvania. Asta in cateva sute de ani. Ca inainte n-aveau romanii drepturi - sa fim seriosi, nu cred ca aveau ungurii mai multe drepturi decat ai nostri. Drepturi aveau grofii si spargeau la dinti pe cine vroia. Azi ungurii au drepturi pentru ca nu mai suntem in feudalism. Regret sa spun ca sunt unii care se cred grofi si li s-a urcat la cap, de la atatia ani de guvernare cu oricine.
    Suntem de sute de ani unii cu altii, la greu ne dam o mana de ajutor ( nici un ungur nu cred c-a refuzat sa ajute sau sa fie ajutat de un roman ) iar la vremuri normale ne dam in cap! Ne regulam femeile care cum apuca si apoi ne scoatem ochii! Imi aduc aminte de filmul "Pruncul, petrolul si ardelenii" : ne pupam , ne injuram si apoi ne ajutam . Istoria nu se termina aici! Posibil ca peste o perioada de timp, Transilvania sa ajunga iar Ungariei. Si apoi iar Romaniei. Cine stie? Pentru ca suntem destul de prosti sa nu vedem ca viitorul este strans legat unul de celalalt: Ungaria nu va pleca nicaieri la fel si Romania. Ne injuram acum, ca sa ne scoatem ochii mai tarziu.
    • 0 (0 voturi)    
      Ai o fantezie bogata :D (Luni, 23 februarie 2009, 18:24)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui dan

      Oricum mai bogata decat cunostiintele de istorie.

      Am cunoscut-o pe bunica unui coleg de facultate, care la peste 70 de ani inca stia sa cante in maghiara, desi nu intelegea maghiara. De ce? Din cauza politicii de deznationalizare fortata pe care au practicat-o ungurii la vremea cand Ardealul era inca sub stapanire maghiara.

      Anume: agenti de politie in civil umblau din casa in casa cand adultii erau la lucru (la camp, in majoritate), si se adresau copiilor in romana. Daca li se raspundea in romana, parintii erau amendati.

      Experiente de genul asta, care nu se uita dupa doar o generatie, mai ales ca unii unguri fac tot ce pot ca aceste experiente sa nu fie utiate, fac ca oricat de buni prieteni ar fi romanii ardeleni cu ungurii, sa nu-si doreasca si sa le fie frica de o eventuala guvernare maghiara in oricare centimetru patrat de Ardeal.
  • 0 (0 voturi)    
    chiar asa? (Luni, 23 februarie 2009, 16:50)

    popeye [anonim]

    Levi,chiar asa? Crime peste crime ale românilor în Transilvania,locuita de cea mai mareata natiune din lume,cea maghiara,asuprita de balcanicii aia de valahi?Crime în 1916 ale românilor la intrarea lor în Ardeal?Da-mi niste linkuri(te rog NU maghiare,n-am încredere în ele,sorry!)Ce crime între 1918-1922??Crimele garzii de fier contra maghiarilor???Ei ucideau români asa zisi "tradatori" care erau contra ideologiei lor bazate pe ura si bineînteles evrei,dar maghiari??Ai exemple??Singurele crime comise de români au fost acelea ale garzilor lui Maniu,când au decapitat în Aita Seaca în 1944(daca nu ma însel!) 24 de secui!Si care crime au fost comise în asa zisa "iepoca de aur" expres contra maghiarilor???Vrei sa începem acum un lugubru inventar cine a ucis mai multi unguri sau români??Stii ce e dezamagitor la intelectualitatea maghiara(nu zic maghiarii în general, fiindca nu ar fi corect,maghiarul de rând nu se sinchiseste de asa ceva, al vrea sa traisca bine, la fel ca si românii!): faptul ca si azi înca se vaicareste de asa zisa mare nedreptate facuta ungurilor si bietei si nevinovatei Ungarii Mari la Trianon.Si de aici decurge restul, e extrem de greu de a vorbi cu unii din maghiari în mod rational despre aceste lucruri.Tot asa precum unii intelectuali maghiari apasa pe pedala irationala si de-a dreptul mincinoasa cum ca "Transilvania se omogenizeaza,dispare maghiarimea"!Cum asa?Nu exista scoli,gradinite maghiare,o univesitate cu predare în limba maghiara,o alta universitate cu predare în trei limbi(româna,maghiara si germana,un unicat în Europa),nu exista mass-media în limba maghiara la noi în tara??Sunt ungurii obligati sa-si românizeze numele si sa se converteasca la religia ortodoxa,asa cum trebuiau românii,croatii,slovacii,svabii etc.etc. sa-si maghiarizeze numele si sa adopte o religie "maghiara" în Ungaria Mare,de îndata ce voiaua sa devina si cel mai amarât functionaras?Nu exista primari,directori unguri la noi?Un pic mai mult "fair-play" nu v-ar strica,nu???
  • 0 (0 voturi)    
    important e prezentul si viitorul (Luni, 23 februarie 2009, 17:11)

    Adreescu [anonim]

    Ma lasati odata istoria subiectiva de amandoua parti. Fiecare minte, fiecare parte exagerarile sale. Au fost crime de amandoua parti, si au fost si lucruri bune.

    Haideit sa vorbim odata de prezent si de viitor. Articolul acesta este o premisa pentru o discutie despre prezentul autonomiilor etnice din Europa si despre eventualitatea unei astfel de autonomii in Romania.

    Trecutul nu mai poate fi adus inapoi. Oricum nimeni nu este obiectiv cu el. Sa vorbin despre prezent si viitor. Astfel nu ajungem nicaieri.
    • 0 (0 voturi)    
      e foarte adevarat (Luni, 23 februarie 2009, 18:01)

      levi [anonim] i-a raspuns lui Adreescu

      asa cum multi romani au observat ca ungurii din ungaria nu sunt niste mancatori de romani si iredentisti ireparabili ,din pacate pe marginea asasinari lui Cozma,sper ca o sa va dati seama ca nici noi nu suntem niste iredentisti,criminali!si mai sper un lucru:ca de data asta nu trebuie sa moare nimeni!suntem doua popoare batute de soarta cu cu mult mai mult in comun decat cred multi,si care vor sa intretina ura si neincrederea!
      • 0 (0 voturi)    
        chiar asa??? (Luni, 23 februarie 2009, 19:43)

        popeye [anonim] i-a raspuns lui levi

        Levi,chiar asa? Crime peste crime ale românilor în Transilvania,locuita de cea mai mareata natiune din lume,cea maghiara,asuprita de balcanicii aia de valahi?Crime în 1916 ale românilor la intrarea lor în Ardeal?Da-mi niste linkuri(te rog NU maghiare,n-am încredere în ele,sorry!)Ce crime între 1918-1922??Crimele garzii de fier contra maghiarilor???Ei ucideau români asa zisi "tradatori" care erau contra ideologiei lor bazata pe ura si bineînteles evrei,dar maghiari??Ai exemple??Niste crime comise de români au fost acelea ale garzilor lui Maniu,când au decapitat în Aita Seaca în 1944(daca nu ma însel!) 24 de secui!Si care crime au fost comise în asa zisa "iepoca de aur" în mod expres contra maghiarilor?Vrei sa începem acum un lugubru inventar cine a ucis mai multi unguri sau români??Stii ce e dezamagitor la intelectualitatea maghiara(nu zic maghiarii în general, fiindca nu ar fi corect,maghiarul de rând nu se sinchiseste de asa ceva, el vrea sa traiasca bine,tot asa si românii): faptul ca si azi înca se vaicareste de asa zisa mare nedreptate facuta ungurilor si bietei si nevinovatei Ungarii Mari la Trianon.Si de aici decurge restul, e extrem de greu de a vorbi cu unii din maghiari în mod rational despre aceste lucruri.Tot asa precum unii intelectuali maghiari apasa pe pedala irationala si complet falsa cum ca "Transilvania se omogenizeaza,dispare maghiarimea"!Cum asa?Nu exista scoli,gradinite maghiare,o univesitate cu predare în limba maghiara,o alta universitate cu predare în trei limbi(româna,maghiara si germana,un unicat în Europa),nu exista mass-media în limba maghiara la noi în tara?Sunt ungurii obligati sa-si românizeze numele si sa se converteasca la religia ortodoxa,asa cum trebuiau românii,croatii,slovacii,svabii etc.etc. sa-si maghiarizeze numele si sa adopte o religie "maghiara" în Ungaria Mare,de îndata ce voiau sa devina si cel mai amarât functionaras în Ungaria Mare?Nu exista primari,directori unguri la noi?Un pic mai mult "fair-play" n-ar fi rau,nu???
    • 0 (0 voturi)    
      Da dar ... (Luni, 23 februarie 2009, 18:29)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Adreescu

      ... cine nu cunoaste istoria e sortit sa-i repete greselile.

      Asa ca chiar daca important e prezentul si viitorul, nu putem sa uitam istoria. Si tot ce stiu eu, din surse atat romanesti cat si maghiare, dar si independente, de ex. studii englezesti sau americane, despre istoria Ardealului, imi sustine punctul de vedere: o zona autonoma teritorial a secuilor ar face doar rau. Dupa cum la fel de rau ar face o reducere a drepturilor culturale ale maghiarimii ardelene.

      Facand abstractie de situatia politica de ansamblu a Romaniei (administratie de stat si parlament corupt si ineficient, chiar si in lipsa crizei, legislatie cu gauri, coruptie masiva la toate nivelurile), eu cred ca din punct de vedere al drepturilor minoritatilor etnice situatia e OK. Singurii care vor mai mult sunt ungurii, dar eu nu cred ca mai mult ar fi spre binele lor. Tensiunile interetnice s-ar acutiza, si dialogul si comunicarea ar fi reduse, dupa parerea mea, daca s-ar acorda autonomie teritoriala secuilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Frumos (Luni, 23 februarie 2009, 21:33)

    Morosanu [anonim]

    Frumoase argumente in ambele tabere. E ca o poveste cu happy end....."si lupul sa transformat peste ani.... in mielusel alb, bland si pufos, care acum merita trimis la pascut cu celelalte oite bucalate intr-un tarc. Se poate ca in tarc sa mai nimereasca si ceva mioare de alta culoare (negre), dar nu va faceti grija, are lupusorul (pardon voiam sa spun mieluselui) grija de ele..."
  • 0 (0 voturi)    
    Indicare sursă (Marţi, 24 februarie 2009, 18:40)

    Petru Clej [anonim]

    Domnule Șelaru,

    Am rugat și pe blogul Limba Cailor de unde ați preluat acest material să indicați faptul că articolul a apărut inițial în revista ACUM www.acum.tv.

    Tihi l-a scris special pentru noi.