Analiza HotNews.ro

Ultimele carti jucate de Dragnea. Cum vrea sa scape de Tudose

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Vineri, 29 decembrie 2017, 11:51 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
Liviu Dragnea a dat o tura pe la Antena 3 si Romania TV cu scopul precis de a aminti publicului ca este inca presedinte PSD si ca dusmanul comploteaza din nou impotriva lui. Cu aceste iesiri, Dragnea a pregatit terenul pentru asaltul final la premierul Tudose. Mai multe surse din partid au confirmat pentru HotNews.ro ca liderul PSD se gandeste la convocarea unui congres extraordinar, intentie discutata recent cu Paul Stanescu si Niculae Badalau.

Cu o eventuala convocare a Congresului, planificat cat mai curand posibil dupa Anul Nou, pana pe data de 1 februarie, Dragnea ar urmari in primul rand reconfirmarea sa in functia de lider al partidului in cel mai inalt for de conducere. N-ar fi exclus ca liderul PSD sa anunte ca-si depune mandatul, mizand pe faptul ca partidul refuza si-l roaga sa ramana. Ar fi miscarea clasica pentru orice lider care isi joaca ultimele carti. Al doilea obiectiv al Congresului ar fi debarcarea lui Mihai Tudose si Marcel Ciolacu din Guvern, cam dupa acelasi tipic dupa care a fost dat jos Grindeanu: abateri de la programul de guvernare, complicitate cu statul parlalel, etc.

Baronii din tabara Tudose par destul de relaxati cu perspectiva organizarii unui congres. In opinia lor, Dragnea are putine sanse sa joaca tare, cu mandatul pe masa. “Daca isi depune demisia e mort. La ce imagine are acum in partid, nu are nici o sansa”, a explicat pentru HotNews.ro unul din liderii de filiala. Acesta sustine ca luna ianuarie va fi decisiva pentru transarea meciului Dragnea – Tudose si tot atunci ar urma sa se produca inevitabil ramanierea guvernului, indiferent de castigator. Alte surse sustin ca Dragnea a pierdut atat de mult teren in partid incat unii lideri locali, ca Niculae Badalu, Felix Stroe sau Marian Oprisan il sfideaza pe fata, spre disperarea liderului PSD.

O eventuala convocarea a unui Congres extraordinar ar trebui aprobata de Comitetul Executiv, din care fac parte liderii de filiale si vicepresedintii partidului. Nu este deloc clar in acest moment daca CEX-ul, care l-a sustinut pana acum pe Dragnea fara fisura, mai functioneaza ca un monolit. Am evocat deja in textele anterioare rolul important jucat de  Marcel Ciolacu, vicepremierul care a trecut de ceva timp in tabara Tudose. Ciolacu tine legatura cu baronii si se asigura de loialitatea lor, mai ales ca guvernul tocmai a impartit bugetul. Daca Dragnea convoaca Congresul dar CEX nu-i sustine demersul lupta s-ar sfarsi inainte sa inceapa. La fel de semnificativ va fi daca liderul PSD renunta la toate aceste planuri realizand ca si-a pierdut sustinerea in partid.

La ultimele iesiri televizate Liviu Dragnea l-a indemnat pe Mihai Tudose “sa fie mai calm”, un mesaj destul de lipsit de echivoc, o invitatie la capitulare. ”Dacă ar fi și mai calm, ar fi mult mai bine. Când ești mai calm, aduni mai multe în jurul tău, când ești nervos”, a spus liderul PSD la Romania TV. Si tot in ultimele sale interventii TV a somat din nou cei doi ministri carora “li s-a spus”  ca sunt buni de presedinti ai PSD, fara sa spuna insa clar cine s-ar afla in spatele complotului. Reiese ca ar fi vorba de Klaus Iohannis si de “statul paralel”, dar la fel de bine ar putea fi o simpla strategie prin care Dragnea cauta sa stranga partidul in jurul lui pe principiul “cetatii asediate”. N-ar fi prima data cand procedeaza astfel.

Primele semne ca se apropie marea infruntare Drangea – Tudose au aparut inca de saptamana trecuta. Atunci premierul Tudose submina autoritatea liderului PSD declarand public ca nu este de acord cu beneficii financiare acordate Casei Regale, initiativa sustinuta de Dragnea si Tariceanu. A venit in scurt timp replica liderului PSD, care a trecut Monitorul Oficial din subordinea Guvernului la Parlament. Este o miscare cheie pentru a controla momentul intrarii in vigoare a unor ordonante sau proiecte de legi, inclusiv eventuale demiteri sau demisii din functie ( Vezi explicatiile pe larg aici)

Relevanta este si divizarea partidului in ce priveste sustinerea modificarilor la Codul Penal si Codul de Procedura Penala, mai ales ultimele initiative care au scandalizat opinia publica. Este un semn destul de clar ca nu tot partidul doreste sa mearga pe linia dura anti-justitie sustinuta de Liviu Dragnea, ceea ce reprezinta in sine o premiera. Si UDMR a facut un pas lateral in ce priveste modificarea Codurilor, desi a sustinut PSD si ALDE in adoptarea celor trei legi ale justitiei. Toate la un loc nu suna prea bine pentru liderul PSD, care le-a promis penalilor din partid rezultate. 

Un alt test major anuntat tot pentru luna ianuarie este propunerea de revocare din functie a sefei DNA, Laura Codruta Kovesi. Potrivit surselor HotNews.ro, Dragnea si-ar dori ca ministrul justitiei, Tudorel Toader, sa o execute cat mai repede, tot in luna ianuarie. Va fi un moment dificil pentru premierul Tudose. Daca se opune, risca sa devina inamicul pesedistilor pe care tot incearca sa-i atraga de partea lui. Daca accepta, isi pierde imaginea de premier frecventabil atat in interior cat si in exterior.

Exista insa si voci care ii dau putine sanse lui Mihai Tudose. Sa ne amintim ca acesta a mai avut o tentativa de a se impune in partid, in momentul in care a fortat demisia celor doi ministri anchetati in dosarul Belina, Rovana Plumb si Sevil Shhaideh. Chiar daca in prima faza s-a impus, planul a esuat iar partidul a facut scut in jurul lui Dragnea. Mai mult, in sedinta CEX din 17 noiembrie de la Baile Herculane, PSD a adoptat celebra rezolutie impotriva “statului paralel si ilegitim”.

Chiar daca Dragnea reuseste sa-l dea jos pe Tudose in februarie, printr-o noua motiune de cenzura impotriva propriului guvern, intrebarea este ce face daca presedintele Klaus Iohannis il va nominaliza tot pe actualul premier? Il va mai tranti a doua oara in Parlament? Merge la anticipate? Putin probabil.

Ambele tabere au interesul ca disputa sa se transeze cat mai repede. Anul va incepe in mod previzibil cu nemultumiri majore generate de noile grile de impozitare, care vor lovi in plin Guvernul. Pe de alta parte Dragnea stie ca degeaba va reusi sa modifice Codurile in Parlament daca nu controleaza la milimetru miscarile Guvernului. Apoi, toate sondajele indica cresterea gradului de nemultumire si anxietate sociala.

Nu este deloc limpede ce s-a schimbat intre timp si daca premierul Tudose si-a marit baza de sustinere in partid. Cert este ca infruntarea decisivia pare in acest moment inevitabila si foarte probabil ca vom asista la convulsii interne in PSD inca din prima luna a lui 2018 iar cel tarziu in luna martie vom afla deznodamantul.


Citeste mai multe despre   


















30110 vizualizari

  • -61 (93 voturi)    
    Clasic, deja vu (Vineri, 29 decembrie 2017, 12:00)

    Lovercraft [utilizator]

    Iar „prevesteste” Tapalaga (oare a cata oara?...) sfarsitul lui Dragnea. Clasicul „wishful thinking”.
    • +48 (64 voturi)    
      Lovecraft (Vineri, 29 decembrie 2017, 12:32)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      Ti-ai primit bonusul de Craciun de la PSD ? Ei, bravo. vad ca ai revenit cu forte proaspete.
      • -7 (33 voturi)    
        Altul e motivul pentru care insista (Vineri, 29 decembrie 2017, 14:45)

        scaraotchi [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

        Dl Tapalaga, dar nu te-ai prins... E tot clasicul: "daca ne gandim/dorim cat mai multi in acelasi timp la un eveniment, atunci sansele ca acel eveniment sa se petreaca cresc dramatic''

        O sa vezi ca in viitor in felul asta vor fi deviati meteoritii...Un fel de detasament de Jedi, daca intelegi la ce ma refer....
      • +30 (38 voturi)    
        Omul incearca sa ne abata atentia! (Vineri, 29 decembrie 2017, 15:16)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

        Pentru asta e platit. Numai ca noi nu punem botul si spunem ce trebuie.
        Eu ma indoiesc ca exista un moment mai propice pentru alegeri anticipate ca acesta. Cu proteste cotidiene de un an vechime, cu 75% din romani in sondaje impotriva directiei tarii imprimata de sleahta lui Dragnea, cu legalizarea furtului, stergerea pedepselor si politizarea justitiei legiferate de PSD-ALDE, toate la pachet cu masurile fiscale ce vor afecta in 2018 deopotriva angajati si angajatori, Iohannis nu poate rata momentul. Daca il rateaza, rateaza Romania si nu in ultima instanta, sansa de a mai fi vreodata presedinte...
        • +4 (12 voturi)    
          Cu regret... (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 7:28)

          Nonidem [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          Cu regret, nu cred ca aveti dreptate:
          1. Cat or fi ele manipulate, sondajele arata prost:PSD e inca in frunte-incredibil de sus;
          2. Un raspuns al unei pensionare -"ce-mi trebuie mie autostrazi, traiasca PSD, mi-a marit pensia' sugereaza ca tot asa gandesc bugetarii si toti cei care au fost miluiti de banda asta de borfasi;
          3. Imaginati-va ce propaganda abjecta ar incepe in eventualitatea alegerilor anticipate: "noi am vrut si dorim in continuare sa va imbunatatim viata, ei nu ne lasa-Iohannis, Soros,UE, USR,etc dusmani ai poporului".Iar vor sa va taie pensii si salarii,sa va terorizeze binomul,trinomul-noi, care vrem o Justitie independenta"!QED.
          • +14 (16 voturi)    
            sondajele lu Pieleanu? (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 10:52)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

            pensionarii de care vorbesti au votat oricum dintotdeauna cu PSD-ul
            Problema e iesirea la vot a celorlalti nu votul pensionarilor.
            • +7 (11 voturi)    
              Corect (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 12:35)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

              Acolo i buba!
              Daca iese toata lumea la vot P$D,penele,iudemere,alde si pemepe nu intra in parliament, sau intra la procente pe muchie, ma refer la penele
        • +7 (11 voturi)    
          Din pacate tot PSD-ALDE ar castiga (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 9:45)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          alegerile iar Dragnea ar avea un motiv in plus sa impinga inainte promisiunile imposibil de onorat (fara a arunca tara in aer) !

          Anticipatele acum, ar gasi opozitia neorganizata, cu sanse minime de a se putea alia !

          Cred ca singura sansa a opozitiei este sa se prezinte in alegeri la termen, cel mai probabil, organizata intr-o alianta politica, avand un program clar, axat pe dezvoltare, pe care sa-l poata opune programului populist al social democratilor.

          Pt asta insa trebuie sa lucreze toti politicienii opozitiei constiente, toti vectorii sai de imagine, toti sustinatorii ei, toti cei care realizeaza ca inca patru ani de pesedism dragnist, ne intorc la nivelul anilor 95 !

          PS. Daca PNL vizeaza cumva doar asigurarea "aristocratiei" sale cu mandate de parlamentari si atat, mai bine sa o spuna de pe acum !
          • +2 (6 voturi)    
            Shica Orban, perdoiu si gorghiu (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 13:51)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

            O spun zi de zi de zi...
            • +4 (4 voturi)    
              Predoiu ? (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 15:20)

              Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

              Predoiu, in eventualitatea ca PNL mai ajunge vreodata la guvernare ar putea fi ministru !

              PS. Chestia cu "vreodata" a fost o rautate din partea mea. Sa nu se supere penelistii, daca mai sunt dintre acestia pe HN ! :))
      • +14 (18 voturi)    
        Lasa-l in lumea lui obscura. (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 0:05)

        Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

        De ce crezi ca e primul care posteaza? Leviercraft e ori pensionar cu mentalitate de comunist in vene , ori asistat social. Asta nu a muncit in viata lui.
  • +38 (46 voturi)    
    Tremura tot (Vineri, 29 decembrie 2017, 12:07)

    methalman [utilizator]

    Da, tremura de nu mai poate Dragnea.
    Cu asasinarea ANI si-a cumparat cel mai linistit Congres care se poate organiza. Nimeni nu maraie, toata lumea e fericita.
    Daca mai trece si partea cu limita la abuzul in serviciu, ii fac primarii PSD-isti peste tot in tara statui...
    Tudose o sa se mai certe putin prin sedintele de Guvern si ii trece. Dormi linistit, PSD vegheaza!
    • -2 (12 voturi)    
      :)))) (Vineri, 29 decembrie 2017, 14:01)

      laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui methalman

      si ailalti nu?
      • +4 (4 voturi)    
        Party (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 18:46)

        methalman [utilizator] i-a raspuns lui laurentiucat

        Party de 100 de ani in toata tara! Ca sa fie bine sa nu fie rau.
        Evident ca PSD+PNL= LOVE dar hai sa le ljuam pe rand daca pe toate o data nu se poate!
  • +29 (39 voturi)    
    Acesti indivizi in inconstienta si nerusinarea lor (Vineri, 29 decembrie 2017, 12:39)

    valll [utilizator]

    nu numai ca au tinut tara in loc un an de zile, dar au si ravasit-o. Din pacate, au cu cine, si-au gasit fraierii, fraierul cel mai mare fiind... oare cine???
    Eu cred ca interesul lui Dragnea, daca vrea sa ramana la putere, este sa-l mentina pe Tudose. Daca Tudose cade, iar presedintele se tine tare, adio putere pentru PSD si adio legi care sa-l faca scapat!
    • +31 (39 voturi)    
      loool (Vineri, 29 decembrie 2017, 12:56)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui valll

      nu doar au tinut-o pe loc, este data inapoi justitia la nivelul anului lui Adrian Nastase...
    • +1 (17 voturi)    
      Nu cred ca l-a vrut vreodata (Vineri, 29 decembrie 2017, 13:36)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui valll

      Dragnea pe Tudose. Rusii nu stiu, si nu vor sa colaboreze cu romanii ca sa conduca Romania. Tudose a fost o alegere ,,silita" de catre Iohannis, care pur si simplu a ales romanul de pe lista cu premieri a PSD-ului, refuzand incercarea de ,,troc" asupra Romaniei pe care a oferit-o Dragnea.
      Ar fi vrut probabil Dragnea sa-l bage pe Fifor, printr-o schema cu Suspendarea lui Iohannis + Desemnare de catre Tariceanu, dar Fifor nu era suficient de ,,pregatit" sa ia postul de Prim Minstru (prea tanar, prea necunoscut in fata membrilor PSD). Postul de Ministru al Apararii pentru Fifor nu este decat un loc de antrenament petru viitorul loc de Prim Ministru in viziunea lui Dragnea. Practic, fara Fifor, ca viitor Prim Ministru, Dragnea nu poate supravietuii politic in Romania. Nu mai exista nici un rus sau sarb in Guvernul lui Dragnea cu ,,stofa cat de cat de premier" care sa-l poata inlocuii pe Fifor. (Daea nu e ,,credibil" ca Premier pentru PSD-isti).
      Orice Prim Minstru roman, ca Tudose, o sa-i ,,bage bete in roate" permanent lui Dragnea.
      Marea speranta a lui Dragnea a fost Grindeanu, care are tata sarb. Prin ,,rebeliunea" lui Grindeanu, a disparut o sansa aproape unica pentru Dragnea sa supravietuiasca politic pe termen lung.
  • +33 (41 voturi)    
    Romania trebuie sa scape de PSD (Vineri, 29 decembrie 2017, 13:06)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu de dragnea in special , asa ne-am bucurat cand a plecat ponta si cand colo astia veniti sunt mai rai!
    • +7 (9 voturi)    
      trebuie (Vineri, 29 decembrie 2017, 17:21)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      sa scape nu numai de partid cat mai ales de oamenii forte care definesc azi psd ca partid al hotilor si coruptilor. Din cauza asta se zbate dragnea. O data cu el va fi terminata si marea majoritate a clicii hotilor si coruptilor.
  • +38 (40 voturi)    
    Nu prea inteleg... (Vineri, 29 decembrie 2017, 13:08)

    Cataleya [utilizator]

    ...ce rol ar putea juca Tudose in cazul in care Todiras propune demiterea sefei DNA!?
    Din cate stiu eu, premierul nu are absolut niciun cuvant de spus in aceasta problema pt ca propunerea lui Todiras merge direct la presedintele Johannis, fara sa fie nevoie de acordul premierului.
    Nu vad de ce Tudose si-ar bate singur cuie in talpa, intervenind intr-o procedura in care, conform legii, el nu are absolut nicio atributie, ca premier.
    ----------------------
    In alta ordine de idei, sa nu uitam ca, pana acum, Tudose a facut numai gargara populista, dand impresia ca ar fi un "rebel" in fata lui Dragnea. dar totul s-a limitat la nivel declarativ, pt ca atunci cand a fost vb de actiuni concrete, Tudose a executat intocmai ordinele lui Dragnea.
    Parafrazand zicala "spun ca el, dar fac ca mine", Tudose face exact invers. Adica "spun ca mine , dar fac ca Dragnea"
    • +21 (23 voturi)    
      Buna obseratie! (Vineri, 29 decembrie 2017, 13:42)

      valll [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Spune ca el si face ca Dragnea. Cam asa este...
    • +5 (7 voturi)    
      Ce rol ar putea juca Tudose? (Vineri, 29 decembrie 2017, 21:14)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Păi, Tudose fiind șeful lui Todiraș (zis coadă de topor), presupun că miniștrii nu fac tot ce-i taie capul, fără încuviințarea șefului guvernului. Zic și eu.
      • +11 (11 voturi)    
        rol de calau (Vineri, 29 decembrie 2017, 23:32)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui marki

        I-auzi ce zice Tudose: "A fost un an foarte dificil, de cotitura pentru Romania, cu contestatari ai actului de guvernare ilogici". Intelegi? Ilogici! OUG 13 a fost foarte buna, contestatarii au fost ilogici!
  • +24 (30 voturi)    
    Intr-o tara in care un penal condamnat de justitie (Vineri, 29 decembrie 2017, 13:59)

    Susufler0 [utilizator]

    are tupeul sa spuna ca el "elibereaza justitia", de cei care au inrobit-o, de ce si-ar mai face probleme sa isi rastoarne pt a doua oara in mai putin de un an propriul guvern care administreaza cea mai mare crestere economica de pe intreg teritoriul UE ?

    Eu ma indoiesc insa ca v-a avea curajul sa-l inarmeze pe Presedinte cu cea mai tare arma pe care o are : desemnarea prim ministrului !

    PS. Personal cred ca ne vom tarai asa pana la urmatoarele alegeri la care opozitia trebuie sa se prezinte unita pt a incerca sa o dea jos de la putere pe paiata asta PSD-ALDE care provoaca frisoane de greata la Bruxelles !
  • +20 (24 voturi)    
    Ma scuzati, (Vineri, 29 decembrie 2017, 15:14)

    Nonidem [utilizator]

    Ma scuzati, domnule Tapalaga, dar a miza pe o "ruptura" intre Dragnea si Tudose, mi se pare o naivitate!Dupa nonsalanta cu care vorbeste, dupa impertinenta de a se considera "eliberatorul" justitiei-ce oroare!concluzionez ca este ferm stapan le adunatura de borfasi ai PSD, si ca, in curand, va fi ferm stapan si pe nenorocita asta de Tara!Dupa graficul respectat la milimetru privind continutul si votarea Legilor Justitiei, dupa toata "diplomatia"regizata pentru prosti privind diversele curente din PSD referitor la subiect, iarasi, concluzionez ca individul este realmente stapan pe parlament.Cine sa-l deranjeze? Cei pe care i-a facut parlamentari, ministri, sefi peste toate ?Nu au nicio tangenta cu morala, cu constiinta si cu vreo viziune privind Tara;o stapanesc si o vor stapani cu fermitate-nu ne place, dar Romania etse foarte aproape de a deveni ea insasi, pesedista!Finita la comedia!
    • +12 (14 voturi)    
      trist (Vineri, 29 decembrie 2017, 18:09)

      ovidiu2 [utilizator] i-a raspuns lui Nonidem

      O analiza scurtă și la obiect, spre deosebire de cea a domnului Tapalagă. Aplicând briciul lui Occam, cea mai simplă explicație este mai probabil să fie cea mai corectă. Aceasta este și părerea mea, că un adevărat ciclu istoric se încheie în aceste zile și intrăm într-un nouă epocă a tenebrelor. Aceasta nu mă va opri să ies la marșuri și mitinguri și să fac ceea ce depinde de mine, ca cetățean, să opresc dezastrul care se prefigurează.
  • +10 (14 voturi)    
    Balalau cap in gura l'u Tudose ???? (Vineri, 29 decembrie 2017, 15:51)

    Plagarus [utilizator]

    Poate doar pe fundul Belinei, se mai poate respira cu Dragnea si randasii sai.
  • +18 (22 voturi)    
    Si Ponta parea etern (Vineri, 29 decembrie 2017, 16:35)

    Ghita99 [utilizator]

    ... si pana la urma a ajuns la lada de gunoi. La fel va fi si cu dragnea. E doar o chestiune de timp.
    • +7 (11 voturi)    
      clar (Vineri, 29 decembrie 2017, 17:46)

      pb80tm [utilizator] i-a raspuns lui Ghita99

      dupa oriice varf vine si un picaj. acum dragnea e in varf.
    • +8 (8 voturi)    
      Cu tot respectul... (Vineri, 29 decembrie 2017, 20:45)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Ghita99

      ...dar nu cred ca este doar o chestiune de timp.
      Timpul este necesar dar nu si suficient. Timpul ofera cadrul dar este nevoie si de o actiune care sa se petreaca in acel cadru. Daca nu avem forta care sa initieze actiunea, timpul curge si lucrurile raman neschimbate, sau chiar se inrautatesc.
  • +4 (8 voturi)    
    Dragnea si8 Tudose (Vineri, 29 decembrie 2017, 20:16)

    Grandgousier [utilizator]

    Sunt o pierdere de timp.Noi trebuie sa ne intoarcem la oile noastre.Adica,la curatarea PNL.Nu il condamn pe Tapalaga,el e nevoit sa scrie in fiecare zi...Omu nu se poate cantona pe un singur subiect.Eu o sa va bat la cap cum facea ala pe vremuri...indiferent de subiect,o tinea langa cu:"distrugeti Cartagina".Noi ce "Cartagina" avem de ras? Afara cu bursucii cu parul rar de la serviciul financiar al PNL.Cand or sa ajunga la putere,o sa va rada'n nas si Busoii si Athanasiii si nenea Voicu si P. Roman (atentie,Susufler0) si restul...Acum sunt fragili,timizi,ochi de caprioara,ce mai.Trantiti cu ei de pamant.Orban sa plece!...Catu e viitorul PNL-ului...
    • +3 (3 voturi)    
      Disputa noastra (cordiala) in legatura (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 18:21)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Grandgousier

      cu viitorul lui Petre Roman in PNL va fi transata in mod definitiv - cred - in momentul in care Orban il va pune pe fostul prim ministru pe o pozitie clar neeligibila pe lista electorala pt viitoarele alegeri parlamentare.

      PS. Asta daca nu cumva, in recurs ICCJ il va gasi vinovat pe Ludovic Orban ! ;)
      • +4 (4 voturi)    
        Nu m-am facut inteles! (Duminică, 31 decembrie 2017, 1:44)

        Grandgousier [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Prezenta in PNL a acestor mere stricate,dauneaza partidului in fiecare zi.Ca sunt pe pozitii eligibile sau nu,e fara importanta! Cine sta in geam cu poza aluia,pierde voturi.PNL nu trebuie sa se curete pe parcuuuuurs...Acum ori degeaba!
    • +2 (2 voturi)    
      Cats de Impartit sau Catu Impartitor? (Duminică, 31 decembrie 2017, 8:15)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Grandgousier

      In orice logica aritmetica acest legendar Corsar Barclay izgonit de Zeus al BNR in tenebre....de mentionat tenebrele penele NU ar face o ceapa degerata pentru Romania, de ce? Pentru ca Lupii, pardon Corsarii n au treaba cu trebile economice ale unei Tzara, iar Petrica vrea Valuta pentru ca Silvia sa...il..penele TREBUIE sa NU mai acceseze Parlamentul, sunt Inutili Romaniei, ma rog...sunt Utili Doar P$D ului!
      • +1 (1 vot)    
        Daca te-am suparat (Duminică, 31 decembrie 2017, 17:44)

        Grandgousier [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Imi cer scuze!
        • 0 (0 voturi)    
          Deloc (Duminică, 31 decembrie 2017, 19:19)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Grandgousier

          Singura chestiune este ce mere bune sunt la penele? Asta sa te intrebi!
          La Multi Ani!
  • +7 (11 voturi)    
    asa, si? (Vineri, 29 decembrie 2017, 21:26)

    revo [utilizator]

    Si ce-i cu asta? Ce ne intereseaza pe noi ca Tudose nu s-a dus dupa tigari pentru seful lui? De ce ne-ar ingrijora cumva ca i se ia jucaria? In ce fel ne este noua util Tudose? Ce a facut pana acum? Ca de facut ceva in viitor a spus clar ca nu face (la intalnirea cu ONG-urile).
    Deci, ce rost are acest articol? Sa sugereze ca Dragnea ar fi cumva in corzi, ca ar putea fi parasit de Mafie? Ha! Si la ce ne-ar mai folosi sa fie inlaturat odata ce dezastrul s-a produs si Romania a devenit Stat Mafiot cu acte in regula?

    PSD-ALDE-UDMR trebuie scosi in afara legii, arestati, judecati si EXECUTATI!!!

    Asta trebuie sa scrii, Tapalaga! Nu cum ai scris in februarie, ca PSD trebuie lasat la guvernare, ca nu trebuie prelungita criza politica! Iti place unde am ajuns? E bine? E stabilitate, predictibilitate si prosperitate?
    • +2 (4 voturi)    
      ba da (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 10:08)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Ba a avut dreptate Tapalaga. Oamenii trebuie sa se lamureasca. Ori, faptele lamuresc nu vorbele.

      In plus regulile jocului trebuie respectate. Daca un partid nu se conformeaza misunii sale la guvernare, instrumental democratic este cel al alegerilor anticipate.

      Dar orice om sanatos la cap nu va declansa alegeri anticipate pentru a nu schimba de fapt nimic.

      Este necesar ca faptele partidului la guvernare, daca sunt contrare interesului populatiei, sa conduca la pierderea sprijinului popular, ceea ce este de asteptat ca se va reflecta in vot.

      De aici si apetenta unui partid la guvernare pentru sondaje care sa-i confirme pozitia puternica in societate. Daca scapa pe undeva ca nu se mai bucura de aceasta sustinere, intr-un fel sau altul se declanseaza mecansimul alegerilor anticipate.

      Astea se stiu atat din instinct politic, cat si din sfaturile unor consultanti, de a caror buna credinta eu unul ma indoiesc.
  • +5 (7 voturi)    
    Mda (Vineri, 29 decembrie 2017, 22:58)

    robert.b [utilizator]

    Scârnăvii pesediste...
  • +8 (10 voturi)    
    Complementaritate (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 0:20)

    motanul_gri [utilizator]

    In urma cu ceva vreme, National Geographic difuza o serie de emisiuni intitulate "Air Crash Investigations". In fiecare episod era prezentat cate un accident major real din istoria aviatiei, apoi modul in care investigatorii au reusit in urma unor anchete amanuntite sa descopere motivele pentru care acesta s-a produs.

    Urmarind mai multe episoade, am remarcat un element comun. Intr-un domeniu precum industria aeronautica, in care lucreaza atatia specialisti de top si in care sunt implementate atatea masuri de siguranta, pentru ca un accident sa se se poata intampla o singura eroare este insuficienta. Este totdeauna necesar un intreg concurs de imprejurari, trebuie sa se produca simultan trei sau patru defectiuni diferite pentru a se ajunge la o catastrofa.
    ------

    Celor care cred ca PSD/ALDE au pus la punct un sistem infailibil le spun in felul urmator:
    Asa ceva nu exista!

    Orice sistem are fisuri. Uneori una singura este suficienta. Dar alteori, daca fortele de coeziune din sistem sunt mari, sunt necesare mai multe.

    De aceea, nicio varianta nu este de ignorat. Nici trezirea constiintei CCR, nici actiunea primului ministru.

    Complementaritate...
    • +1 (1 vot)    
      + logica organizatiei (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 10:03)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

      As adauga faptul ca puterea concentrata necesita un cadru administrative croit asa. Toate regimurile autoritare au schimbat intreaga administratie, ca structura, nu doar oamenii.


      O alta caracteristica intilnita la mai toate regimurile autoritare este forta virila a liderului, manifestata in diverse moduri: fizic violent (Idi Amin), prin teroare asupra apropiatilor (Stalin), prin electrizarea auditoriului (Hitler) samd.

      Dar nu am cunostinta de vreun lider autoritar moale.

      Desigur, orice autoritate se tine cu o echipa, un fel de "dictatori de nivel 2", pentru ca este oricum imposibil pentru un singur om sa decida tot, cel putin din cauza timpului fizic limitat. Dictartorii astia de nivel 2 au o legatura atat de interese cat si o alta natura (convingere, capacitate de a lucre ceva etc.).

      Nu am cunostinta de dictatori de nivel 2 care se menin acolo din simplul interes pecuniar.

      ===
      Desigur, cele scrise sunt din cunostintele mele, limitate. E posibil sa existe si contraexemple. Dar ce rezulta, dupa mine, este iminenta prabusire a castelului de carti de joc, sub forte centrifuge interne.

      Daca strada sprijina asta (prin crearea de disensiuni interne, asta e rezultatul strazii, strada are aceasta putere) si daca un alt partid se hotaraste sa-si cristalizeze pozitia ideologica, totul se va prabusi in saptamani sau luni.
  • +1 (5 voturi)    
    ultimele semne (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 9:39)

    anion [utilizator]

    Tudose a cedat fara scandal Monitorul Oficial.
    Tudose nu a ascultat soaptele lui Tudorel privitor la inlocuirea Codrutei.
    Tudose nu e calm si recomanda calm.
    Tudose are parere contrara celor doi in privinta Casei Regale.
    Tudose cauta sa-si salveze imaginea fara sa provoace deficit. Nu mai da bani la IMM, Start-up, echipament la armata,etc.
  • +3 (3 voturi)    
    deci (Duminică, 31 decembrie 2017, 12:14)

    logicvorbind [utilizator]

    oricat de frumos vom vorbi/certa pe net, problema trebuie rezolvata radical!
    Diplomatic, pasnic...nu merge!
    Am imbatranit de cand astept c a bunul simt sa apara in parlament...
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Duminică, 31 decembrie 2017, 17:06)

    Flaviius [utilizator]

    Bai baieti, pierdem din vedere esentialul. Aici nu e lupta dintre bine si rau. E o simpla lupta interna intr-o familie mafiota.

    Se decide cine e urmatorul care ne da in cap si ne ia taxa de protectie, tot cel vechi sau unul nou.

    Solutia e una singura, dificil de ajuns la ea, dar una e : ANTICIPATE! Si sondajul facut recent de avagard care ne da USR-ul sub limita de intrare in parlament si PSD-ul la 46% nu-mi arata decat un lucru, se tem enorm de anticipate.Pt mine scopul sondajului e unul simplu, sa lanseze ideea ca nu ar ajuta cu nimic alegerile, PSD iese si mai puternic ba chiar exista riscul ca singurul partid de opozitie, USR, sa ramana acasa.

    Poate suntem noi o natie de prosti, dar nici chiar 46% PSD prosti nu suntem.La fel cum nici USR-ul nu poate avea acum 4%.
  • +2 (2 voturi)    
    Glumite? (Duminică, 31 decembrie 2017, 19:39)

    MateiCraciun [utilizator]

    Sa fim seriosi! Glumitele lui Tudose, denota un caracter penibil. Nicio sansa! Dragnea si Tudose sunt pe acelasi palier. Visati degeaba! Trezirea!