Sondaj IRES: Doar 17% dintre romani cred ca tara merge in directia buna, scorul fiind la un minim istoric. Criza politica majora, perceputa ca o amenintare la adresa vietii personale

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 29 decembrie 2017, 9:41 Actualitate | Esenţial


Tineri
Foto: AGERPRES
 documente
(29 Dec 2017) PDF, 1MB
Doar 17% dintre romani cred ca tara merge in directia buna, la final de 2017, scorul celor satisfacuti de modul in care politicienii isi fac treaba in ceea ce priveste managementul societatii inspre tintele si angajamentele luate in campanii electorale fiind la un minim istoric, arata un sondaj IRES. Anul 2017 incepuse cu o apreciere pozitiva a directiei de peste 35%. Criza politica majora este perceputa ca fiind o amenintare la adresa vietii personale si sociale si apare in top 3 ingrijorari ale romanilor.

  • 60% dintre romani sunt nemultumiti de felul in care traiesc

De asemenea, aproape 60% dintre romani sunt, la final de an, nemultumiti de felul in care traiesc. Media celor nemultumiti de felul in care traiesc este ridicata de cei cu studii superioare din esantion, precum si de catre cei tineri, aceste categorii gasind mai multe satisfactii si realizari in felul in care traiesc. Femeile, comparativ cu barbatii considera ca lucrurile in Romania merg intr-o directie gresita in pondere usor mai ridicata, in timp ce, pentru un sfert dintre respondentii de peste 65 de ani, lucrurile merg intr-o directie buna, proportie semnificativ mai ridicata comparativ cu celelalte categorii de varsta, arata sondajul IRES.

Daca in general, la inceputul unui nou an oamenii devin mai optimisti, trecerea de la un an la altul fiind o perioada de bilanturi si planuri personale, in acest sfarsit de an romanii sunt mai pesimisti decat in alti ani, 46% cred ca o sa le mearga mai prost. Cei care sunt optimisti cu privire la viitor abia depasesc un sfert din populatia tarii. Populatia activa, segmentele dintre 35 si 65 de ani, au cel mai mare pesimism. Acelasi lucru il spun oamenii si atunci cand este vorba despre modul in care va merge tara, in general. Rareori este perceput un asa raport de dependenta intre individ si evolutia lucrurilor din societate. Comparativ cu anul 2016 ramane acelasi raport intre evolutii pozitive si negative: 45% dintre romani sunt de parere ca anul acesta a fost mai prost decat anul 2016, doar 24% cred ca a fost mai bun, iar 30% sunt de parere ca lucrurile nu s-au schimbat semnificativ, potrivit sondajului IRES.

  • Increderea in institutii

Uniunea Europeana este pe primul loc la capitolul "Incredere in institutii", cu putin peste 50%, acest fapt avand ca explicatie poate si degradarea increderii in fortele politice interne. Putem spune ca increderea in UEs-a consolidat usor in acest an pe masura perceptiei crizei politice majore din Romania si a imposibilitatii gasirii unui consens intern, arata sondajul IRES.

Primarul localitatii ramane in fruntea institutiilor politice interne, lucru care este explicabil prin distanta sociala mai mica perceputa de oameni fata de aceasta institutie.

De altfel, Uniunea Europeana si primarul localitatii sunt singurele institutii care depasesc 50% incredere, urmatoarele fiind mass-media si Presedintia Romaniei, aflate in jurul pragului de 40%. Banca Nationala a Romaniei se situeaza in zona de 30% incredere, destul de scazuta fata de ultimii ani, iar ONG-urile sunt apreciate doar de un sfert din populatie.

Pe ultimele locuri, la nivele care nu s-au modificat semnificativ pe parcursul crizelor din ultimii 5 ani se situeaza: institutia Primului Ministru, Parlamentul si partidele politice, cu nivele de incredere in intervalul 20% -10%.

Cand vine vorba despre increderea in Uniunea Europeana, categoriile de populatie care declara ca au incredere multa sau foarte multa sunt barbatii si tinerii intre 18 si 35 de ani.

Aceleasi tendinte sunt valabile si in cazul increderii in BNR, in acest caz adaugandu-se si categoria respondentilor cu studii superioare.

In mass media au incredere multa sau foarte multa in proportii mai ridicate barbatii, persoanele de peste 35 de ani, respondentii cu studii elementare sau medii si cei din mediul rural. 

In Presedintele tarii au incredere in pondere usor mai crescuta barbatii, cei care locuiesc la oras, precum si sustinatorii PNL si USR.

In Primul-ministru, dar si in Parlament si partide politice in general, au incredere in proportie semnificativ mai ridicata respondentii trecuti de 65 de ani, precum si votantii PSD sau ALDE.

Principala responsabilitate pentru modul in care merg lucrurile in Romania este a Guvernului, considera 47% dintre romani, urmeaza apoi Parlamentul si Presedintele cu valori care depasesc cu putin 20%.

  • Cum percep romanii criza politica majora

Chiar daca politicienii sau analistii politici s-au ferit parca sa puna acest diagnostic, oamenii prefera eticheta de criza politica atunci cand isi definesc ingrijorarile din acest an. Ierarhia fricilor are in top 3: criza politica, cresterea preturilor si frica de boala (doua treimi din populatie). Daca in alte situatii politica era respinsa, dar era mai mult ignorata, acum este perceputa ca fiind o adevarata amenintare pentru romani. Acest lucru se vede si in urmatoarele componente ale complexului de frici sociale: lipsa locurilor de munca, reducerea veniturilor, nesiguranta locului de munca, lipsa de perspectiva.

Diferente in ordinea prioritatilor apar si in functie de mediul de rezidenta: in timp ce pentru cei din mediul urban, primele trei ingrijorari sunt criza politica, cresterea preturilor si frica de boala, pentru cei din rural acestea sunt cresterea preturilor, criza politica si lipsa locurilor de munca.

  • Evenimentele care au marcat opinia publica in 2017

Decesul regelui Mihai I este considerat a fi evenimentul cel mai important, aceasta devansand protestele de la inceputul anului sau marcarea intrarii in anul centenarului statului national.

La intrebarea deschisa care solicita celor intervievati sa indice un eveniment politic major al anului 2017, aproape o treime dintre romani pun schimbarea legilor justitiei pe primul loc, evident evaluand neunivoc, deci diferit, acest eveniment politic. Pe locul al doilea sunt manifestatiile fata de Ordonanta 13 a Guvernului, apoi majorarea salariilor din mediul bugetar, schimbarea Guvernului Grindeanu si Reforma fiscala adoptata de guvern.

In timp ce pentru cei mai multi dintre respondentii trecuti de varsta de 35 de ani, evenimentul cel mai important al anului 2017 a fost moartea Regelui Mihai, pentrucategoria de varsta 18-35, cele mai importante evenimente au fost protestele din ianuarie - februarie 2017.

In functie de nivelul de educatie, pentru persoanele intervievate care au studii superioare, cele mai importante evenimente ale anului au fost protestele de la inceputul sau(15%), moartea Regelui Mihai (14%) si Ordonanta 13/legile justitiei (7%), in timp ce, pentru cele cu studii medii, topul este: moartea Regelui (10%), ziua nationala (7%) si protestele de la inceputul anului (6%). Peste jumatate dintre respondentii cu studii medii sau elementare nu pot da un exemplu de eveniment important din 2017, in timp ce, in cazul celor cu studiisuperioare, proportia este mai apropiata de o treime.

Sondajul IRES a fost realizat in perioada 6 - 8 decembrie, pe un esantion multi-stratificat de 1.627 de subiecti cu varsta de peste 18 ani, prin metoda CATI (Computer Assisted Telephone Interviewing)si are o marja de eroare de +/- 2,5%.



















4573 vizualizari

  • +30 (30 voturi)    
    Perceptie corecta (Vineri, 29 decembrie 2017, 9:54)

    Maniu [utilizator]

    basbuzucii buimaci catapultati de viclenie neamprostie si hazard in parlament prin "legiferarile", faradelegile, pe care le fac, ne pun in primejdie avutul material dar si cariera, viata.
  • +6 (16 voturi)    
    ! (Vineri, 29 decembrie 2017, 9:55)

    Kpriciu [utilizator]

    Poate 17% dintre romanii ramasi in tara, deci cam un maxim de 10% ar fi. Interesant!
    Une esti tu, Crin, unde esti tu Ponta, unde-s eroii copilariei mele?!
    Halal tara!
    • +18 (22 voturi)    
      despre eroi (Vineri, 29 decembrie 2017, 10:38)

      SorinTT [utilizator] i-a raspuns lui Kpriciu

      Eroii mei erau Coposu, Ratiu si Regele Mihai.
      Eroii bunicului meu erau Maniu, Bratianu si regele Ferdinand.
      Crin a fost repetent (ca Dragnea, Tariceanu si Nicolicea) si apoi muzeograf, a ingropat PNL-ul aducand-ul alaturi de PSD. Ponta un mascarici si un plagiator (ajuns din manifeastant in Piata Universitatii in anii 90 la conducerea FSN-ului... doar fiindca aia i-au dat o sansa cum ii marturisea mamei lui - or fi intuit potentialul de tradator si om elastic uns cu toate alifiile).
      Cat de jos am ajuns.
      Cand il aud pe domnul Tapalaga (pentru care am un sincer repspect) ca mihai tudose poate da o ordonanta cu care ar amana aplicarea legilor justitie... cand aud in cine ne punem astazi speranta.... ma bufneste si rasul si plansul deodata. Ce placut e sa te uiti la o piesa de Caragiale la mai bine de 100 de ani de la fapte ... si ce dureros o fi fost sa traiesti vremurile de atunci. Ca si cele de azi.
    • +13 (13 voturi)    
      Aia 17% sunt securistii si copiii lor (Vineri, 29 decembrie 2017, 11:08)

      Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Kpriciu

      Stii tu, tampitii aia care posteaza pe FB atacuri neinteligibile la adresa statului de drept, aia sunt cei 17% care tanjesc dupa comunism - atunci cand locuiau in conace nationalizate.
  • +7 (11 voturi)    
    Siberia (Vineri, 29 decembrie 2017, 10:10)

    Andrei.Ohha [utilizator]

    17% dintre romani ar trebui deportati in Siberia!
    • +12 (12 voturi)    
      Nu este absolut nici o nevoie! (Vineri, 29 decembrie 2017, 12:03)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Andrei.Ohha

      La cât vor ajunge prețurle la gaze și curent, tot aia o să fie pentru ei....
  • +17 (19 voturi)    
    rezultatele sunt foarte ingrijoratoare (Vineri, 29 decembrie 2017, 10:27)

    minos [utilizator]

    Si nu ma gandesc la politica actuala si la PSD-ul de azi, ci la faptul ca 43 % dintre romani considera au iincredere in mass media, ca 71% dintre romani nu considera ca trebuie imbunatatita relatia cu Moldova iar 78% cea cu Ungaria(deci nu doresc rezolvarea unui conflict artificial ce dainuie de 200 de ani), 7% considera comunismul ce mai mare realizare a tarii din ultimii 100 ani, nu Marea Unire sau Revolutia sau Intrarea in EU. 10% considera caderea comunismului cel mai mare esec la tariim cel mai mare scor de la acea intrebare! Si ca sa ne dam seama cat de gresita este perceptia populatiei fata de realitate, 19% considera ca principala prioritate a tarii ar fi crearea locurilor de munca, in timp ce educatia este importanta doar pentru 4%. Creezi locuri de munca dar pe cine angajezi daca forta de munca nu este calificata? Firmele romanesti au inceput sa aduca muncitori vietnamezi, ucrainieni sau filipinezi.
  • +20 (20 voturi)    
    PSD (Vineri, 29 decembrie 2017, 10:39)

    vlad.pe [utilizator]

    Cand la conducerea celui mai mare partid este un condamnat penal, cand ministrul Muncii este o persoana care a făcut facultatea de Litere, ministru care ne promitea sus si tare ca nu vor scădea salariile .. la ce sa ne așteptam cand la conducere sunt oameni marioneta ?

    Cand vom fi condusi de oameni cu experienta in domeniu atunci poate ca țara o va lua in directia buna.
    • +5 (15 voturi)    
      Niciodata (Vineri, 29 decembrie 2017, 11:10)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      Poporul român va vota mereu hoti, borfasi, secaturi, mafioti - dupa chipul si asemanarea lui.
  • +10 (10 voturi)    
    Depinde ce/cum interpretam (Vineri, 29 decembrie 2017, 11:27)

    mircea_cjn [utilizator]

    17% cred ca directia e buna.

    Dar 51% au incredere in UE !

    Ce concluzie tragem? Ca treisferturi vor cu rusii?

    Mai degraba vorbim de neincredere in "directia lui Dragnea, Tudose, Iordache si ai lor"
    Adica nu au incredere in clasa politica.
  • +9 (9 voturi)    
    Eeeei! (Vineri, 29 decembrie 2017, 11:58)

    OmniStudio [utilizator]

    Olguțo, cum ii lamuresti pe ceilalti sa ramana in țara?
    Sau sa vina inapoi cu ce au adunat si sa umfle foalele trezoreriei cu taxe si amenzi inventate peste noapte?
  • +13 (13 voturi)    
    aiurea, e fake news! (Vineri, 29 decembrie 2017, 12:23)

    revo [utilizator]

    Ia convocati-i pe aia de la IRES imediat, la parlament! Acum, in aceasta secunda sa se prezinte! Sa dea socoteala cum i-a cumparat Soros sa vomite asemenea minciuni! Minciuni sfruntate!
    Ia sa treceti imediat IRES sub controlul parlamentului hotilor si sa vedeti cum or sa scoata sondajele sa reflecte adevarul adevarat - 110% din populatie crede, simte, vede cum traim in RAI!
    Doar ne luptam cu inundatia de lapte si miere curgand pe strazile patrriei!
    Si stati nitel, ca din ianuarie se anunta chiar o avalansa generalizata de bunastare, siguranta, fericire sub inteleapta conducere a marelui conducator!
    Traiasca si infloreasca scumpa lor patrrrie - Republica Mafiei PSD-ALDE-UDMR, cu sprijinul nepretuit al PNL! Traiasca infratirea dintre Mafia politica si Mafia Securitatii de orice varsta si Armata de paduchi burtosi ai tarrri!! Ura! Ura! Ura!
  • +10 (10 voturi)    
    cu alte cuvinte... (Vineri, 29 decembrie 2017, 12:31)

    liviu_ [utilizator]

    nici macar pesedeii nu cred ca tara merge in directive buna... ma rog asta daca nu au mers 90% dintre psdfili la vot!
  • +9 (9 voturi)    
    Nerelevant! (Vineri, 29 decembrie 2017, 12:32)

    Marionette [utilizator]

    Maine daca s-ar face alegerile PSD ar avea minimum minimorum 40% si ALDE 5%. UDMR 7%. Asta inseamna ca principala forta politica indiferent ca guverneaza sau nu ar fi tot PCR.
    Lucrurile vor merge mai bine in tara dupa ce PCR va lua in Romania 15%.
    Momentan cei mai afectati de jeg, saracie, boala voteaza cu "ai lor" si se tanguie ca traiesc prost.
    http://www.hotnews.ro/stiri-alegeri_parlamentare_2016-21470229-harta-interactiva-rezultatele-alegerilor-parlamentare-fiecare-localitate-din-romania-cum-impartit-voturile-principalelor-partide-orasele-comunele-din-tara.htm
    Studiati bine harta asta! Astia care dau 80-90% PCR sunt harsiti. Ii doare la basca ca le spuneti voi prosti, inculti, etc! Sunt cei de la tara care traiesc in semisuvivalism. Paradoxal, intorsi din strainatate voteaza tot PCR dereglati de fake news-urile de pe FB. Acolo li se spune ca ii privesc ca pe oameni de mana a 2-a si le este alimentata ura fata de sanul care-i hraneste. De cand a fost pus Iohannis si pana anul trecut la alegeri o tendinta, a muncitorilor migratori de a influenta satul in bine a murit asfixiata de propaganda sovietica. Evident SRI a dormitat in pantofi. Cum ii facem pe astia care dau 90% PCR sa nu mai dea asa?
  • +6 (12 voturi)    
    Cu capitala la Bucuresti ajungem ca Turcia-Grecia, (Vineri, 29 decembrie 2017, 13:08)

    Habermas [utilizator]

    o tara de hoti si aroganti, buni de nimic si care cauta numai sa shunteze tot si pe toata lumea;

    o tara semi-subdezvoltata, haotica si inapoiata, cu o "capitala" gen Asia de Sud, la care turistii din occident vin din cand in cand sa se uite la ei ca la urs, dar cu care stiu ca nu pot crea nicio valoare impreuna, pentru ca sunt incapabili si nedemni de incredere, cel mult sa le arunce cate un ban din mila sau pentru linii de asamblare low-cost (cat mai tine si asta);

    o tara cu Educatia distrusa in mod deliberat de o gasca de tigano-mediterano-greco-turco-mafioti.

    Romania adevarata este Transilvania plus Moldova de Vest. Moldova de Est (adica) R. Moldova este cu un picior in groapa, si se pare ca le place asa. Sudul (Oltenia plus Muntenia plus Dobrogea) poate fi impartit in doua, cu o linia de la Vest la est. Jumatatea de Nord poate fi salvata, in timp ce jumatatea sudica este complet cancer, condamnata la subdezvoltare, este deja practic Greco-Turco-Tigania. Probabil suntem obligati sa-i tinem aproape ca altfel devin o problema si mai mare, dar in niciun caz nu mai putem sa ne lasam condusi de ei.

    Vreti perspective pozitive pentru Romania, trebuie sa schimbam foaia istoriei. Incepand cu mutarea capitalei la Brasov (sau alt oras in zona), si continuand cu abandonarea acestui modus vivendi otoman inapoiat cu care sudistii au infectat Romania. Trebuie sa Revenim la Europa, sa incetam cu tiganeala si sa incepem sa cream VALOARE.
  • +6 (8 voturi)    
    PSD-isti sadea (Vineri, 29 decembrie 2017, 13:29)

    mike_the_hunter [utilizator]

    17% dintre romanii care cred ca tara merge in directia buna, astia sunt PSD-isti sadea. Restul nu voteaza la alegeri , nu ii intereseaza, dar se plang continuu.
  • +1 (1 vot)    
    Nu-i de mirare (Sâmbătă, 30 decembrie 2017, 16:57)

    un_carnat [utilizator]

    La cum isi face de cap Pesedeu'...