UPDATE Monitorul Oficial trece inapoi la Camera Deputatilor, de la Guvern/ Vezi in text miza majora a unei mutari aparent mici

de Iulia Rosca, Red. politic     HotNews.ro
Vineri, 22 decembrie 2017, 10:44 Actualitate | Politic


Monitorul oficial
Foto: Monitorul Oficial
Camera Deputatilor a adoptat vineri un proiect de lege prin care Monitorul Oficial se intoarce in subordinea Camerei Deputatilor, dupa ce din 2012 se afla in subordinea Guvernului Romaniei. Proiectul de lege a fost initiat de PNL si USR in luna aprilie si a fost respins de Senat in octombrie de majoritatea parlamentara, insa in urma cu doua zile a primit raport de admitere de la Comisia Juridica si a intrat vineri pe ordinea de zi a plenului, vineri fiind de altfel ultima zi din aceasta sesiune parlamentara.

Au fost 184 voturi "pentru" si 46 abtineri", niciun vot "contra".

Liderul deputatilor PNL a cerut retrimiterea la comisie a acestui proiect, insa propunerea a fost respinsa.

Proiectul prevede astfel: "Procedura publicarii in partile I-VII, procedura republicarii si a rectificarii, precum si cea a publicarii unor acte normative in numere speciale, cu tiraj limitat, se stabilesc prin ordin al secretarului general al Camerei Deputatilor"

In iunie 2012, guvernul condus de Victor Ponta a dat o Ordonanta de Urgenta prin care Monitorul Oficial a trecut in subordinea Executivului.

Explicatii de context. Desi pare o miscare administrativa minora, miza este de fapt foarte mare.

Va amintiti episodul Busuioc, care a refuzat cand era secretar general sa trimita spre publicare la MOF propria demitere din guvernul Grindeanu? Dar anularea in extremis a OUG 13 prin OUG 13? Daca MOF era in februarie in subordinea Parlamentului era mai dificil ca OUG 13 sa fie oprita. Era suficient ca Livu Dragnea, presedintele Camerei Deputatilor si Calin Popescu Tariceanu, presedintele Senatului, sa intarzie publicarea OUG 14 cateva zile si OUG 13 intra in vigoare. Era suficient sa activeze fie si pentru un singur minut, ca producea efecte dezastruoase si ireversibile.

Cand Victor Ponta era seful Guvernului si sef la PSD a procedat invers. A trecut in iunie 2012 MOF de la Parlamentul controlat pe atunci de PDL la Guvern tocmai pentru a avea control total pe momentul in care o lege sau un OUG intra in vigoare. Si atunci miza era uriasa, USL tocmai se pregatea de referendumul de suspendare a presedintelui Basescu. MOF trecuse la Guvernul Ponta cu o luna inante de referendumul de suspendare.

Controlul momentului cand intra o lege in vigoare este extrem de important si esential cand discutam despre legi penale. Constitutia prevede ca o lege intra in vigoare in trei zile de la publicarea in MOF. Daca, de exemplu, in acest interval guvernul Tudose vrea sa anuleze printr-un OUG modificarile la Codul Penal si Codul de Procedura Penala, va fi aproape imposibil daca Parlamentul se opune. E suficient ca Parlamentul lui Dragnea si Tariceanu sa tina trei zile in stand by OUG-ul de la publicare si modificarile la CP si CPP intra in vigoare. Daca se intampla asta, raul nu mai poate fi reparat, deoarece in sfera penala legile retroactiveaza si se va aplica mereu legea mai favorabila chiar daca ulterior este anulata.




















10847 vizualizari

  • +34 (36 voturi)    
    Dragnea nu are incredere in Tudose...;) (Vineri, 22 decembrie 2017, 10:50)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Este evident planul lui Dragnea , MO fiind o arma in mana penalilor !
    • +9 (19 voturi)    
      Si totusi.. (Vineri, 22 decembrie 2017, 11:34)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui DEMA GOGU'

      ..eu am inteles ca propunerea de mutare a MO a venit de la PNL nu de la PSD. Ceea ce inseamna ca PNL isi doreste ca MO sa ajunga sub tutela directa a lui Dragnea , constienti fiind ca in camera Deputatilor (ca si la senat dealtfel) majoritatea apartine PSD-ALDE.
      Daca PNL-istii considera ca MO este mai sigur sub mana lui Dragnea decat a lui Tudose...asta e.

      Ceva totusi nu inteleg.
      Adica PNL a depus aceasta propunere legislativa, ea ar fi fost aprobata de plenul Camerei Deputatilor, dar tot un PNL-ist a cerut retrimiterea proiectului la comisia juridica?
      Adica PNL propune si tot PNL se opune?

      Sau am inteles eu anapoda?
      • +20 (20 voturi)    
        ca sa intelegi (Vineri, 22 decembrie 2017, 12:11)

        gogu_milogu [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        trebuie sa mergi putin in spate.....pnl a depus cererea de trimitere a MOF de la SGG la Parlament cand a avut interes; tot atat timp a stat MOF la SGG cata a avut interes si ALDE-PSD;
        insa acum - asa cum explica si articolul - interesul s-a schimbat la ALD-PSD dar si la PNL, cu alte cuvinte vor acum ambii sa fie invers de cum este.... te doare mintea....
      • -13 (19 voturi)    
        Ca sa intelegi si tu (Vineri, 22 decembrie 2017, 13:05)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        Propunerea PNL este o propunere corecta democratic. Dar pentru voi puterile intr-o democratie nu sunt legislativa, executiva si judecatoreasca. Pentru voi e Dragnea si altii. Iti place, nu iti place, noi am mandatat PSD sa reprezinte puterea legislativa, nu pe Tudose. El are puterea executiva, iar monitorul oficial publica legi. Intelegi matale?
        • +5 (5 voturi)    
          .. (Vineri, 22 decembrie 2017, 13:13)

          Cosmin2004 [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

          Colonele te iei degeaba de fata ca doar a intrebat si ea ceva .
        • +5 (5 voturi)    
          Se pare ca nu intelegi matale (Vineri, 22 decembrie 2017, 14:31)

          tarantella [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

          Nu erai la fel de indarjit cand Ponta si-a luat sub aripa MO. Atunci era la fel de bine si ''corect democratic''. Bai, i-e rusine pamantului care va tine de minciunile si auto-golurile de care sunteti in stare.
        • +7 (7 voturi)    
          Inteligentule! (Vineri, 22 decembrie 2017, 15:03)

          Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

          Daca nu intelegi ce se scrie pe aici, de ce nu intrebi?
          Eu n-am pus la indoiala legalitatea demersurilor facute de PNL, PSD sau ALDE.
          Eu n-am gasit argumentele celor care fac aceste mutari.
          Ai citit articolul?
          Scrie acolo undeva ca PNL sau PSD sau ALDE au mutat MO pt ca.......?
          Daca da, te rog sa ma ierti.
          Daca nu, vezi-ti de drum, ca vad ca faci parte din categoria celor care se ranesc grav atunci cand incearca sa gandeasca.
        • +2 (2 voturi)    
          colonele, mirosi a c (Vineri, 22 decembrie 2017, 23:45)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

          Nu trebuie sa iti explic de ce.
      • +7 (7 voturi)    
        gresit (Vineri, 22 decembrie 2017, 13:09)

        Cosmin2004 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        Proponerea PNL exista inainte de dezastrul asta cu legile , iar psd ul s-a folosit de acea propunere ca sa mute inapoi la parlament si sa profite de asta in cazul in care le da dureri de cap Tudose & guvernul .

        Tipic romanesc este ca PNL acum isi contesta propria propunere pentru ca foloseste psd ului .

        Cert este ca vedem ca aceste javre psdiste nu se opresc de la nimic .. daca le-ar folosi si-ar vinde si mamele sau nevestele .
        • +2 (2 voturi)    
          Da, probabil ca asa este. (Vineri, 22 decembrie 2017, 15:05)

          Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Cosmin2004

          Insa, din articol nu am putut deduce ca propunerea PNL este de acum o saptamana sau de acum 3 ani.
  • +18 (20 voturi)    
    asta e politica "pe interes personal" (Vineri, 22 decembrie 2017, 10:53)

    sorin3 [utilizator]

    Atit poate Dragnea sa faca, asta e viziunea lui politica, atit e de mic.
    • +7 (7 voturi)    
      In Romania legile se fac in interes personal (Vineri, 22 decembrie 2017, 13:23)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

      Romanii se tot intreaba de ce nu merge tara asta bine!

      ne laudam anual cu productie record de OLIMPICI la fizica, matematica etc dar ei nu condu tara,...tara e condusa de absolventi de Spiru Haret, la distanta
  • +13 (17 voturi)    
    îl ia înapoi cu ordonanță (Vineri, 22 decembrie 2017, 10:55)

    ouyang [utilizator]

    :)
    • +4 (4 voturi)    
      Daca nu cumva Tudose e 100% sluga lui Dragnea (Vineri, 22 decembrie 2017, 13:43)

      obosit [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      ceea ce nu e deloc exclus.

      Cred ca ne bazam prea mult pe Tudose, mai bine iesim in strada sa ne facem auziti.
    • +1 (1 vot)    
      Solutie de moment (Vineri, 22 decembrie 2017, 18:04)

      EU_e_cu_noi [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      Tudose ar putea da o OUG acum cat mai are MO in subordine, de prorogare a intrarii in vigoare a acestei legi, Astfel MO ramane in subordinea Guvernului pentru sa zicem urmatorii 3 ani. Tudose, alege tabara : Europa sau dinastia infractorilor ?
  • +18 (20 voturi)    
    hehe (Vineri, 22 decembrie 2017, 10:55)

    liviu_ [utilizator]

    dracnea acu lucreaza prin sclavii din opozitie... zisi si pnl...
    • +9 (9 voturi)    
      Tudose (Vineri, 22 decembrie 2017, 12:46)

      insist pana la capat [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      daca e om destept si curajos, poate proroga/ amana trecerea MO din subordinea SGG in cea a CD, intrucat acum se adopta ca proiect de lege care poate fi intarziat la promulgare, fie prin atac la CCR (desi nu vad ce ar fi neconstitutional in asta), fie prin intoarcerea legii in Parlament...

      pe dracnea cred ca il sperie ultima arma cu care pot fi oprite toate modificarile la legi pe care el le vrea si le face in Parlament, in cazul in care, prin absurd (desi nu cred ca e vreun scenariu real in asta), Presedintele ar fi obligat sa le promulge, insa Guvernul le poate opri/ amana inainte ca Presedintele sa le promulge...
    • +6 (6 voturi)    
      ... (Vineri, 22 decembrie 2017, 13:15)

      Cosmin2004 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      clar sunt si pnl ist care stau la cutie sperand sa fie scapati si ei , dar psd s-a folosit de o cerere just depusa de pnl in momentele cand nu exista acest parlament maxim de penal .

      schimba regulile jocului dupa cum vor . pacat de eforturile facute de tara asta , putinele eforturi :(
  • +10 (12 voturi)    
    tot manevrat e (Vineri, 22 decembrie 2017, 11:03)

    ValentinV [utilizator]

    Asta e parte din jocul de glezne al lui Dragnea cu Tudose?
  • +16 (18 voturi)    
    mda (Vineri, 22 decembrie 2017, 11:04)

    SoulSearcher [utilizator]

    pai in 2012 a fost trecut de ponta la guvern ca sa dea legi pe banda rulanta in locul parlamentului..

    acu dragnea o trece sub tutela lui, ca oricum guvernul e papusa, si cum nu le-au iesit cu OUG-urile alea de prin ianuarie au zis.. ei lasa, ca facem noi ce vrem cu parlamentul, ca si asa avem majoritate
  • +18 (18 voturi)    
    Ca de obicei. (Vineri, 22 decembrie 2017, 11:14)

    Cataleya [utilizator]

    PSD-istii modifica absolut totul, dupa cum le cade lor bine.

    Imediat dupa ce a fost numit premier, Ponta, ca sef al PSD, a mutat MO sub tutela Guvernului.. (in 7 mai 2012 Ponta e ales premier si in 30 iunie 2012 MO este mutat de la Camera Deputatilor la Guvern)

    Acum, cand Tudose ar da semne ca nu mai este dispus sa execute absolut orice i se comanda de catre Dragnea si Tariceanu, PSD-ALDE muta MO de la guvern la Camera Deputatilor, adica sub directa subordonare a lui Dragnea.

    Interesant este ca Ponta a mutat MO de la Camera Deputatilor la Guvern, printr-o ordonanta de urgenta.
    In acest caz, si Tudose ar putea sa reintoarca MO la guvern, tot printr-o OUG, exact cum a procedat Ponta.
    Dar nu cred ca Tudose va avea curajul (nici macar intentia) sa faca acest lucru.
  • +17 (19 voturi)    
    Prorogarea (Vineri, 22 decembrie 2017, 11:17)

    AlexisMD [utilizator]

    Pina ce nu se publica in monitorul oficial Tudose poate sa faca prorogarea :)))))
  • +16 (18 voturi)    
    PS (Vineri, 22 decembrie 2017, 11:19)

    Cataleya [utilizator]

    Ar fi interesant de analizat, care au fost argumentele PSD-ului atunci cand MO a fost transferat de catre Ponta, de la Camera Deputatilor sub tutela Guvernului si care sunt actualele argumente ale PSD pt reintoarcerea MO sub directa "indrumare" a Camerei Deputatilor - recte Dragnea.
    Poate ca un jurnalist plictisit va scrie ceva despre aceasta bazaconie.
  • +14 (16 voturi)    
    pai normal ca Tudose nu mai e de parte lor (Vineri, 22 decembrie 2017, 11:32)

    MirceaIo [utilizator]

    L-au luat atunci cu Ponta cand au vrut sa il demita pe Basescu. Astia de joaca alba neagra cu tara asta!!!
  • +15 (17 voturi)    
    Ruptura dragnea-Tudose?! (Vineri, 22 decembrie 2017, 11:35)

    Johanis [utilizator]

    Daca incepe sa-i ia jucariile premierului, putem gandi ca poate fi si remaniat cel din urma!

    N-ar fi rau, sa mai vedem inca o piesa de teatru de prost gust!
  • +17 (19 voturi)    
    incepe.... (Vineri, 22 decembrie 2017, 11:52)

    Whatsupdoc [utilizator]

    ...sa semene din ce in ce mai mult a lovitura de stat....
  • +15 (17 voturi)    
    Iohannis (Vineri, 22 decembrie 2017, 11:57)

    Cipraen [utilizator]

    Proiectul de lege nu merge la Iohannis pentru promulgare? Ar putea sa o intoarca in parlament sa mai traga de timp.
  • +9 (9 voturi)    
    popcorn (Vineri, 22 decembrie 2017, 12:49)

    ValentinV [utilizator]

    Nu da Tudose rapid o ordonanta prin care sa se renunte la trecerea contributiilor de la angajator la angajat, asa ca raspuns la miscarea lui Dragnea?
  • +8 (8 voturi)    
    Lipsa transparentei (Vineri, 22 decembrie 2017, 13:13)

    kpopper [utilizator]

    Ping-pong-ul cu Monitorul Oficial nu arata altceva decat pretul pe care-l pun cei care sunt 'la butoane' pe transparenta actului decizional. Pai daca regulile si procedurile de functionare a unei structuri sunt clare si transparente ce importanta are cine este in fruntea acelei structuri?
  • +3 (3 voturi)    
    Miscarea este evident impotriva lui Tudose (Vineri, 22 decembrie 2017, 15:48)

    Susufler0 [utilizator]

    si in folosul penalilor PSD-ALDE si duce toate legile adoptate in Biroul lui Dinti de Grebla, care o sa le "grebleze" dupa interes : "Asta, da, asta mai sta."

    Nu asta-i lucrul demn de relevat la cate a facut puterea si la cate are de gand sa mai faca. Interesant este cum PNL-ul nu o nimereste niciodata !

    PS. Bai, dar nici macar din prostie, nu reusesc s-o nimereasca si ei in ceva !

    PPS."Penelistii sunt tot niste pesedisti, dar (mult) mai prosti !"

    PPPS. Paranteza nu exista in zicerea lui Banciu, dar a devenit necesara, de la lansarea definitiei si pana acum !
    • 0 (0 voturi)    
      lui Dinti de Grebla i-a revenit in ultimile zile (Vineri, 22 decembrie 2017, 17:59)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      zambetul. Inseamna ca merge bine cu legile justitiei . . . .
  • 0 (0 voturi)    
    tot nu am inteles... (Vineri, 22 decembrie 2017, 16:27)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    pare un fel de alba neagra. Daca Ponta a reusit sa ia MOF de la Parlamentul dominat de PDL, de ce nu ar putea si acum Tudose sa-l ia inapoi de la Parlament. Vad ca acilea, guvernul pare sa fie mai "smecher".