Problema lui Koleka, sau cum se glumește pe seama șoferilor români în străinătate

de Dani Rockhoff     HotNews.ro
Miercuri, 16 octombrie 2019, 16:50 Actualitate | Internaţional


koleka
Foto: captura facebook
Nenumărați șoferi profesioniști români circulă cu camioane încărcate, pe autostrăzile Europei. Într-o parcare din Germania, între Nürnberg și Ingolstadt, șoferul unui TIR cu număr de Bihor a decis să facă în cabină curățenie generală. Un alt șofer a fotografiat mormanul de lucruri scoase pe jos. Apoi le-a postat pe facebook, într-o colectivitate de conducători auto, cu textul “Koleka cleans his apartment for the next driver…” Și astfel vedem nu doar câte poate aduna omul pe drumuri, dar și ce înseamnă Koleka, în limbaj “șoferesc”.

Fotografiile și postarea au devenit virale, peste o sută de persoane le-au comentat, în diverse limbi, și în română. Comentariile sunt “pro și contra”, serioase, glumețe sau ironice, ca între șoferi care știu cum stau lucrurile la drum lung, dar în parte și dezaprobă “expoziția” de pe asfalt: peturi pline și goale, cutii de conserve, papuci, tot felul de țoale. “Un adevărat supermarket”, comentează unul. Altul consideră că șoferul în cauza “face inventar”, iar al treilea întreabă “unde e ceapa?

Iar pentru a nu exista dubii cu privire la semnificația cuvântului “koleka” (provenit, probabil, din “coleg”), pe același grup de discuții, la începutul acestui an, un anume Willy Flynn postează următoarele - cu mențiunea că e vorba de o glumă, “a nu se lua personal”.

“A Koleka is generally an Eastern European driver who can also drive for western European companies. He will wear a sleeveless vest, track suit bottoms, socks and shower sandals(Addis preferred) and a hi vis jacket, and speak broken English, or universal phrases such as commerade, katistrof, big problem, Koleka. He will drive a white XF DAF which will not have been washed in months. It will have the frilly curtains, at least 10 road toll tags, 2 navis that haven't been updated in many years and he will either ignore the navis or follow them into fields and get stuck, a gas stove and a large supply of potatoes and sausage, and homemade vodka. He will pull a curtain side trailer which will have many years of scratches and damage from hitting buildings and bridges He will will mainly drive in western Europe which he will do long trips if up to 3 months at a time, his family will forget his name. He will have many problems when it comes to reversing on to loading bays. He will avoid paying for parking and will do his laundry while taking a shower, if there are more than 2 kolekas that know eachother they will get drunk as fuck when on their 45 and either pass out and sleep in the ground or kick the shit out of each other”.


În traducere: Un Koleka este, în general, un șofer din Europa de Est, care poate conduce și pentru companii din vestul Europei. El poartă de regulă vestă fără mâneci, pantaloni de trening, șosete și sandale de duș (de preferință Addis) și o jachetă hi vis [n.t. reflectorizantă]. Vorbește engleza spartă sau are expresii universale, cum ar fi commerade, katistrof, mare problemă, Koleka. El conduce un DAF alb XF, nespălat de câteva luni. Are perdele cu volănașe, cel puțin 10 viniete, 2 sisteme de navigare neactualizate de mai mulți ani și va ignora indicațiile navi-ului sau le va urmări pe câmpuri și va rămâne blocat, o sobă cu gaz și o ofertă mare de cartofi, cârnați și vodcă de casă. El va trage o prelată laterală peste remorca cu zgârieturi vechi de mai mulți ani și avarii din lovirea clădirilor și podurilor. El va conduce în principal în vestul Europei, unde va face călătorii lungi de până la 3 luni încontinuu, familia îi va uita numele. El va avea multe probleme atunci când vine vorba de datul cu spatele la rampele de încărcare. El va evita să plătească pentru parcare și își va spăla rufele, în timp ce va face un duș; dacă sunt mai mult de 2 koleki care se știu reciproc, se vor îmbăta ca naiba la 45 de ani și fie vor cădea morți de beți și vor dormi pe jos, fie se vor lua la cafteală.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















18784 vizualizari

  • +19 (21 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Miercuri, 16 octombrie 2019, 17:05)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    'koleka' asta vine de la straini care-aud 'colega' si pricep mai putin decat afirma... mai demult era 'ai nostri', cu continut comun, da' fiecare nationalitate cu vorba sa ... ce usor e sa razi de amaraciunea altora ...
  • -9 (21 voturi)    
    Toleranta vesticilor (Miercuri, 16 octombrie 2019, 17:41)

    andipetre [utilizator]

    Doar de forma, in rest nazismul, dispretul fata de cei diferiti si intoleranta fata de ceilalti le e in sange.
    • +16 (20 voturi)    
      Poi nu? (Miercuri, 16 octombrie 2019, 19:37)

      aiureantramvai [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Sa vina la noi sa ii invatam toleranta, ospitalitate si intr-ajutorare. Dar cel mai mult toleranta
    • +17 (19 voturi)    
      Ati uitat .. (Joi, 17 octombrie 2019, 7:09)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      ..ce mai radeam cand cei de la Divertis faceau misto de arabii "asezati" pe la noi prin tara si le imitau modul de vorbire/exprimare + accent. .

      Toleranta vestcilor este la fel de mica/mare ca toleranta esticilor. Vedeti si pe-aici care mai de care ba cu "mitici", ba cu "moldovenisoldoveni", "olteni" etc., fiecare se crede mai destept si mai bun ca celalalt... Cam pe-acolo se afla toleranta "esticilor". Toata lumea rade de cine poate, nu sunt nici unii mai breji sau mai rai ca altii. Uitati-va pe stadioane ce se mai striga, mai ales la adresa celor care nu sunt caucazieni (aica albi).

      Acum v-ati trezit ca nu va place. Ce tie nu-ti place ...

      Fireste, noi cand facem misto de altii, suntem romani verzi. Cand altii fac misto de noi, sunt nazisti.
      • +3 (3 voturi)    
        toate neamurile fac misto de alte neamuri (Joi, 17 octombrie 2019, 8:00)

        Irizat [anonim] i-a raspuns lui Alius

        pe care le connsidera inferioare.

        nu spun ca e bine sau rau. e un fapt.
    • -2 (4 voturi)    
      eu zic ca gresiti (Joi, 17 octombrie 2019, 7:59)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui andipetre

      vesticii sunt foarte toleranti cu religia pacii.
      ca daca zic ceva contra, se fac vinovati de niscaiva "-fobie" (islamo, xeno) si mai merg si pe la bulau (v cazul ziaristului german Michael Stürzenberger - cam asta e libertatea presei in Germania).

      BTW...US Supreme Court a reafirmat in repetate randuri ca asa-numitul hate-speech nu poate limita sub nicio forma amendamentul 1 (freedom of speech).
      Cu alte cuvinte, cei ce criminalizeaza hate-speech-ul prin Europa de Vest, vor de fapt sa limiteze freedom of speech.
  • +19 (19 voturi)    
    Din nefericire (Miercuri, 16 octombrie 2019, 17:43)

    UpNext [utilizator]

    drumarii români cam așa se prezintă în Europa, cum sunt descriși, în tușe groase, de colegii din vest. Cei mai mulți provin din mediul rural, cu educație precară și probleme de tot felul. Trag tare ca să câștige, nepăsându-le de propria sănătate și de mediu. Gitanizați, grobieni, ușor de identificat...
  • +9 (21 voturi)    
    ciocnirea civilizatiilor: manelism vs europenism (Miercuri, 16 octombrie 2019, 18:16)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    ia uite domne', ne invata astia cum nu trebuie sa ne aruncam gunoaile unde ne convine.
  • 0 (14 voturi)    
    Dna Rockhoff... (Miercuri, 16 octombrie 2019, 18:48)

    ampersand [utilizator]

    Ne puteți indica - în comentariul citat și tradus de dvs - în ce loc menționează autorul cuvântul "român" ?!? Pentru că, din titlul propriului dvs articol, așa reiese, că omul face mișto de șoferii români - nu bulgari, nu sârbi etc...
    • +7 (11 voturi)    
      ...daca... (Joi, 17 octombrie 2019, 0:42)

      ALTAN [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      ...masina avea nr de Bihor,ce nationalitate crezi ca avea soferul?!
      • +4 (8 voturi)    
        Bulgaria (Joi, 17 octombrie 2019, 1:42)

        Noriega [utilizator] i-a raspuns lui ALTAN

        Poate era din Varna, BH in bulgara inseamna "VN"..., masinile din Varna au nr. cu BH...

        Zic si eu asa... :)))
        • +2 (2 voturi)    
          In BG (Joi, 17 octombrie 2019, 10:17)

          UpNext [utilizator] i-a raspuns lui Noriega

          nr. de inmatriculare au formatul AB123(4)CD, in RO formatul este AB12(3)CDE.
      • 0 (0 voturi)    
        daca sunt coji (Joi, 17 octombrie 2019, 10:07)

        Levellers [utilizator] i-a raspuns lui ALTAN

        de seminte, e RO.
      • +2 (2 voturi)    
        :) (Joi, 17 octombrie 2019, 17:31)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui ALTAN

        Sunt convins ca englezu' care-a facut poza stia clar ca BH inseamna judetul Bihor, Romania. Si foarte probabil ca stia notatia tuturor judetelor din Romania :)))
    • 0 (0 voturi)    
      Cu litera mare (Joi, 17 octombrie 2019, 19:44)

      rockdani [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Stimate domn

      In parte aveti dreptate. Insa nu recunoastem, oare, in descrierea acelui "East European", o serie de apucaturi ale unor romani? Acestea atrag atentia in Vest, dar nici in tara nu dovedesc un comportament. pe potriva epocii si a pretentiilor pe care le avem. Dintotdeauna, umorul a ajutat la sanctionarea unor lucruri care apar la un moment dat ca fiind nelalocul lor si a facut-o cu blandete si simpatie fata de cel vizat. Cred ca este cazul comentariului citat, ca si al articolului de fata.

      In alta ordine de idei, in Germania satira e "scrisa cu litera mare". :))
  • +5 (5 voturi)    
    O mica problema la traducere (Joi, 17 octombrie 2019, 10:07)

    gdcos [utilizator]

    Ati tradus
    " they will get drunk as fuck when on their 45"
    cu " se vor îmbăta ca naiba la 45 de ani "

    E gresit, e vorba de pauza de 45 de minute - nu stiu daca au asa ceva, dar constructia asta sugereaza, nicidecum vreo referinta la varsta.
    Cheers altfel.
    • +1 (1 vot)    
      limbaj de insideri (Joi, 17 octombrie 2019, 19:56)

      rockdani [utilizator] i-a raspuns lui gdcos

      Multumesc pentru observatie. Probabil ca asa e, se refera la pauza obllgatorie pe care trebuie sa o faca soferii. Marturisesc ca am ezitat si eu in traducere la textul respectiv, insa n-am avut solutia ideala. Fiecare bransa de activitate isi are slang-ul ei :))
      • 0 (0 voturi)    
        .. .. (Vineri, 18 octombrie 2019, 9:19)

        gdcos [utilizator] i-a raspuns lui rockdani

        ... word!

        my 2 cents: "se vor imbata ca porcii in cele 45 de minute de pauza"
        • 0 (0 voturi)    
          mai elegant (Vineri, 18 octombrie 2019, 19:23)

          rockdani [utilizator] i-a raspuns lui gdcos

          "se vor îmbăta criță, în cele 45 de minute de pauză" :) Thanks again for your involvement!