Fostul președinte peruan Alan Garcia, care s-a împușcat în cap când poliția a venit să-l aresteze, a murit

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 17 aprilie 2019, 19:03 Actualitate | Internaţional


Alan Garcia
Foto: Wikimedia Commons
Fostul președinte peruan Alan Garcia a decedat, miercuri, la spital, în urma rănilor suferite după ce s-a împușcat în cap în momentul arestării sale în cadrul unui scandal de corupție, transmite AFP.

„Alan Garcia a murit”, a anunțat Omar Quesada, secretar general al partidului din care facea parte fostul șef al statului.
Alan Garcia s-a împușcat anterior, miercuri, în momentul în care poliția a venit la el acasă pentru a-l aresta într-un dosar de corupție, a informat o sursă din poliție.

Garcia, în vârstă de 69 de ani, a fost dus imediat la un spital din capitala Lima.

Un post local de televiziune a relatat că acesta a fost operat de urgență și e în comă. Situația este „delicată” a spus avocatul lui Garcia, Erasmo Reyna. „Acum este în operație. Să ne rugăm la Dumnezeu să-i dea putere”, declarase acesta.

Garcia, un orator talentat ce a condus timp de decenii puternicul partid APRA, a fost președinte între 1985 și 1990, apoi s-a remarcat ca un partizan al pieței libere, primind un nou mandat de cinci ani în 2006.

Garcia a fost investigat pentru legăturile avute cu firma braziliană de construcții Odebrecht, care a declanșat cel mai mare scandal de corupție din America Latină după ce a admis public, în 2016, că a obținut contracte profitabile în regiune dând mită.

Anul trecut, Garcia a cerut Uruguay-ului să-i acorde azil politic, după ce i s-a interzis să părăsească țara. Uruguay a respins solicitarea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















9684 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Nu a avut echipamentul corespunzător (Miercuri, 17 aprilie 2019, 19:25)

    Nyk1 [utilizator]

    Dacă avea fular Burberry, acum probabil trăia.
  • +8 (8 voturi)    
    Asta profesionist (Miercuri, 17 aprilie 2019, 19:28)

    brifcor [utilizator]

    Bombonel e un diletant. Nici macar n-a reusit sa-si nimereasca scafârlia de la 10 cm distanta. Un novice...
    • +2 (2 voturi)    
      noroc (Joi, 18 aprilie 2019, 9:44)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui brifcor

      N-aveam noi norocul ala sa-si nimereasca inteligenta
  • +7 (7 voturi)    
    pai da (Miercuri, 17 aprilie 2019, 19:37)

    codyrocco [utilizator]

    in CAP, nu in gat (gusha?), ca un anume prim-ministru...
  • +27 (27 voturi)    
    ... (Miercuri, 17 aprilie 2019, 19:51)

    Relativ_neutru [utilizator]

    Uite asa se face, bre Bombonel.
    • +6 (6 voturi)    
      Poate mai incearca odata ..... (Miercuri, 17 aprilie 2019, 22:15)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Relativ_neutru

      Si scapam si de acest megainfractor. Ca cu justitia, mica sansa. Oricum, a stat bombonel la parnaie cateva luni dar i-a ramas o avere de 1 miliard de E. Cine n-ar sta cateva luni si dupa aia sa ramana cu miliardul ???? Mai ales ca a stat la 5 stele acolo, cu sampanie si caviar.
  • +7 (7 voturi)    
    asta chiar a avut oua... (Miercuri, 17 aprilie 2019, 19:55)

    optiunea-2 [utilizator]

    nu ca coruptul-in-libertate-fara-averea-confiscata- adrian nastase manelistu
  • +16 (16 voturi)    
    Nastase (Miercuri, 17 aprilie 2019, 20:00)

    VisatorLaORomanieMaiBuna [utilizator]

    Nastase 7 case?
  • +6 (6 voturi)    
    Asa se face, Bombonele! La cap nu la gusa se trage (Miercuri, 17 aprilie 2019, 20:18)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    :)))
  • +2 (4 voturi)    
    Respect. (Miercuri, 17 aprilie 2019, 20:59)

    feroviarul123 [utilizator]

    Asa da!
  • +6 (6 voturi)    
    a incercat si Nastase, dar de barbat ce e, (Miercuri, 17 aprilie 2019, 21:09)

    __alex__ [utilizator]

    i s-a inmuiat mana si s-a impuscat in gusha...
  • +6 (6 voturi)    
    Păcat... (Miercuri, 17 aprilie 2019, 21:44)

    Confuzu [utilizator]

    înainte să facă asta trebuia să vină în RO să le facă training la ai noștri
    Începând, evident, cu Bombonel
  • +5 (7 voturi)    
    Om hotarat , nu ca nastase! (Miercuri, 17 aprilie 2019, 22:24)

    kokos [utilizator]

    .
  • +4 (6 voturi)    
    Asta bărbat adevărat ! (Joi, 18 aprilie 2019, 1:45)

    Observatory [utilizator]

    unul care a furat și fura, ii este frica și de pușcărie !
  • 0 (0 voturi)    
    Stânga ... Coruptă până în măduva oaselor (Joi, 18 aprilie 2019, 17:28)

    BlaBla1234 [utilizator]

    Peste tot ...