VIDEO Cioloș, după ce Nicușor Dan a fost desemnat candidatul USR la Primăria Capitalei: Înțelegerea noastră a fost să avem câte un candidat din partid, nu un candidat independent. Vom discuta luni - UPDATE

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 19:00 Actualitate | Esenţial


Ciolos
Foto: Facebook
Liderul PLUS, Dacian Cioloș, spune că va discuta luni cu reprezentanții USR despre candidatul pentru Primăria Capitalei, în condițiile în care cele două partide hotărâseră să aibă câte un candidat care să provină din partid, și nu un candidat din afara partidului, așa cum este Nicușor Dan. Cioloș a mai spus că ar trebui să existe un proces de selecţie, astfel încât să fie desemnat candidatul care are cea mai mare susţinere și s-a declarat convins că Vlad Voiculescu, candidatul PLUS, ar putea câștiga o astfel de selecție.



Cioloș a făcut aceste declarații sâmbătă, la finalul Convenției Naționale PLUS, în contextul în care USR Bucureşti l-a desemnat pe Nicuşor Dan candidat pentru Primăria Capitalei.

"Înțelegerea noastră a fost că vom avea candidați comuni ai alianței. Luni vom avea ocazia să discutăm cu colegii de la USR, să vedem care e abordarea lor, ce au discutat și au decis astăzi și dacă mergem cu un candidat comun al alianței și continuăm acest proces. Am decis că fiecare partid își stabilește un candidat din cadrul partidului, după care alegem un candidat comun al alianței. Acum înțeleg că USR a decis să susțină un candidat independent și să nu aibă un candidat propriu din USR, pentru că din câte știm Nicușor Dan nu mai e membru al partidului", a declarat Cioloș.

El a spus că nu trebuie repetată greșeala pe care a făcut-o opoziţia în 2016, să aibă mai multi candidaţi şi să piardă. "Suntem gata să facem tot ce ţine de noi să avem un candidat comun. (...) Da, noi credem că acest candidat este Vlad Voiculescu”, a declarat liderul PLUS.

Liderul PLUS a mai spus că pentru a fi siguri că acel candidat comun va câștiga, trebuie să existe un proces de selecție și să fie desemnat cel care va avea cea mai mare susținere din partea membrilor alianței.

Întrebat dacă asta înseamnă că Vlad Voiculescu și Nicușor Dan vor intra într-o competiție internă, Cioloș a răspuns: "Trebuie văzut și dacă mergem cu un candidat comun al alianței sau dacă mergem cu un candidat independent, pentru că este e diferență inclusiv din punct de vedere juridic. Dacă vrem să câștigăm, trebuie văzut care este cel mai bun candidat, să ne asigurăm că acela e candidatul potrivit", a mai declarat Cioloș, care a spus că "trebuie analizată această situație".

De asemenea, întrebat dacă PLUS este pregătit să renunţe la candidatura lui Vlad Voiculescu și să îl susțină pe Nicușor Dan, Cioloș a evitat un răspuns: ”Suntem pregătiţi să avem cel mai bun candidat".

La întrebările repetate ale jurnaliștilor legate de posibilitatea ca USR și Plus să nu aibă candidat comun pentru Primăria Capitalei, Cioloș a spus: "Vă garantez că USR-PLUS va avea candidat unic pentru Primăria Capitalei".

Dacian Cioloș a mai spus că după un astfel de proces de selecție în urma căruia să fie stabilit candidatul comun al alianței pentru Primăria Capitalei, ar fi dispuși să intre în competiție și cu un candidat al PNL: "Suntem dispuși să intrăm în competiție și cu un candidat al liberalilor pentru desemnarea celui mai bun candidat. Suntem convinsi că Vlad Voiculescu, cu experiența lui, poate câștiga această sustinere".

Deputatul independent Nicuşor Dan a fost desemnat sâmbătă candidatul USR Bucureşti pentru Primăria Capitalei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















16454 vizualizari

  • -5 (37 voturi)    
    Sustin, votez... (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 19:20)

    farty [utilizator]

    Vlad Voiculescu!!!

    Am spus si la articolul despre Nicusor Dan, voi spune si aici: cei de la USR trebuie sa le intoarca serviciul celor la Plus si sa il desemneze pe Vlad Voiculescu candidat comun in cadrul aliantei USR Plus, asa cum cei de la Plus au facut pasul inapoi la prezidentiale, lasandau-l pe Dan Barna sa candideze in dauna lui Dacian Ciolos - cel pe care toata lumea il astepta sa ii ia locul lui Iohannis (sau cel putin sa fie la bataie cu el in turul 2). E o chestiune morala si de bun simt ca cei din Plus sa isi puna candidatul comun la aceste alegeri. Iar in situatia de fata, cu Vlad Voiculescu in prin plan, sunt de parere ca este cea mai buna varianta: a demonstrat din plin ca ministru a sanatatii ca e un om extrem de capabil!!!
    • +3 (39 voturi)    
      Doar că Cioloș cu partidulețul său (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 19:59)

      BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui farty

      Nu ar fi obținut rezultatul lui Barna ... De fapt fără alianță cu USR, Julien ar fi fost șomer și acum ...
      • -1 (1 vot)    
        nici ciolos nici barna nu-l vor pe nicusor dan (Duminică, 8 decembrie 2019, 15:21)

        Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui BleahBleah

        e doar un mic teatru balcanic
    • -3 (7 voturi)    
      hai (Duminică, 8 decembrie 2019, 8:22)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui farty

      Sa fim seriosi ! Ce a demonstrat la MS ? Care-o fi expertiza ta ca sa-i apreciezi activitatea ? Cetatenii n-au simtit-o defel !
    • -2 (6 voturi)    
      Fan curier al medicamentelor vienez (Duminică, 8 decembrie 2019, 10:08)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui farty

      Nu are stofa de primar !

      Nicushor Dan Este Solutia !
  • +3 (55 voturi)    
    secatura! (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 19:27)

    revo [utilizator]

    Singurul care ar avea sanse este Nicusor Dan. Dar, ma rog, nu face parte din Mafia securista si asta este un pacat capital pentru voi, mafia securista.

    USR exista datorita lui Nicusor Dan. Tu, capusa orodinara, cu simulacrul tau de partid de buzunar, te-ai lipit de USR si asa ai obtinut postul la Bruxelles. Altfel, divorta nevasta-ta de tine.
    • -3 (7 voturi)    
      Exact... (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 23:53)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui revo

      De asta acum USR va pierde din nou... primaria Bucuresti... asa cum a pierdut si prezidentialele.
      Singurul cu sansa era “secatura”.
    • +3 (11 voturi)    
      Eu inca nu-mi pot explica (Duminică, 8 decembrie 2019, 7:07)

      valll [utilizator] i-a raspuns lui revo

      ... pe ce s-a bazat Ciolos cand, aliindu-se cu USR, a emis atatea pretentii!
      Are niste oameni valorosi, pe care i-a pus pe listele de la europarlamentare, dar si USR avea. Dar au un tupeul rar!
      Faptul ca Ciolos a candidat pe un loc sigur si a ajuns unde a dorit, iar Barna s-a sacrificat si a candidat, desi se stia ca Iohannis e imbatabil, e speculat tot in favoarea lor.
      Faptul ca Nicusor Dan are mari merite si ca este incomparabil mai competent fatza de orice alt candidat, nu conteaza. Ei, mizeaza pe cine stie ce sondaje trucate, care l-ar scoate in fatza pe candidatul lor.
      Rar am vazut fraieri mai mari decat cei din USR. Veti vedea cum vor fi listele pt consilieri si mai apoi pt parlamant!
      • -1 (5 voturi)    
        Vulpea de Pericei vrea prin blitzkrieg (Duminică, 8 decembrie 2019, 10:09)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui valll

        Sa ajunga laCotroceni
    • +5 (7 voturi)    
      Cam gresesti (Duminică, 8 decembrie 2019, 10:53)

      pseudoce [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Ai dreptate ca ND e singurul cu sanse, dar cam atat. Ciolos era la Bruxelles inainte de lipeala de oricine si a venit prim ministru tehnocrat. Si a facut treaba buna.
      • -2 (2 voturi)    
        da (Duminică, 8 decembrie 2019, 12:28)

        Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui pseudoce

        dar nu ar mai fi fost si acum, ceea ce e exact ce si zice si e corect
      • -3 (3 voturi)    
        ce a facut? (Duminică, 8 decembrie 2019, 12:41)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui pseudoce

        in afara de a bloca accesarea de fonduri europene si a da sute de milioane "ajutor de investitii" pentru sarmanele multinationale?
  • +11 (31 voturi)    
    datorie morala (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 20:22)

    CIP03 [utilizator]

    USR are o datorie morala fata de Nicus Dan!
  • -7 (23 voturi)    
    Cine pana mea e acest partid numit PLUS ? (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 20:44)

    KTerinca [utilizator]

    Si ce a facut bun acest Ciolos in politica romaneasca?
    Ah, imi aduc aminte.
    Parca ne aburea ca el nu o sa intre in politica, ca alea alea.
    Sictir !
    • -1 (9 voturi)    
      adica ce e in plus (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 23:04)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      ce'a dat pe dinafra din usr, partea cea mai commie, macronizatii.
      dintre pandelica, vv+ si neicusoru dan, ultimul se detaseaza ca fiind alegerea cea mai buna.
      sa vedem cu ce vine peneleaua si...udmr. :-))
      pace voua !
  • +5 (27 voturi)    
    Nicușor (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 20:48)

    florinos [utilizator]

    Nicusor Dan a votat la Referendumul Coalitiei pentru familie si s-a suparat ca un copul ca in partid s-a hotarat boicotarea referendumului.
    • -4 (20 voturi)    
      pentru florinos (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 21:27)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Bravo lui ca a votat ! Si aici nu mai conteaza jocurile lui Ciolos. Bucurestiul are nevoie de Nicusor Dan! Asta conteaza.
    • -2 (20 voturi)    
      Și USR a avut alegeri democratice (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 22:08)

      BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Pentru locurile din parlamentul european ... Și a câștigat Ghinea ... Că apoi să se facă alianță cu PLUS ... Iar Julien Cioloș a căpătat primul loc pe listă din partea alianței ... Fără această alianță domnul Julien tot șomer era și în ziua de astăzi ...
    • -2 (6 voturi)    
      gresesti! (Duminică, 8 decembrie 2019, 8:25)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Nicusor a fost de parere ca nu e cazul ca partidul sa dea indicatii, cetatenii sa fie liberi sa voteze cum cred ei ! A opus "indicatiilor pretioase " ale partidului dreptul fiecaruia de a se pronunta intr-o chestie de principiu !
  • -4 (20 voturi)    
    vulpoi bătrân (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 21:05)

    of of [utilizator]

    Cu ce îi este dator lui Vlad Voiculescu? Că insistă foarte mult Cioloș cu această candidatură...
  • +13 (15 voturi)    
    Un candidat indepent (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 21:40)

    PowerIon [utilizator]

    este ideal, pt ca in ecuatie intra si orgoliul liberalilor. PNL scapa astfel de grija de a cauta cu lumanarea un candidat propriu.
  • -1 (7 voturi)    
    Asta chiar vrea sa castige primaria? (Sâmbătă, 7 decembrie 2019, 23:14)

    voinicu [utilizator]

    Chiar atit de bleg sa fie Ciolos sa nu inteleaga faptul ca Nicusor Dan este un simbol al luptei anticoruptie la nivelul municipiului Bucuresti si este cel cu sansele cele mai mari sa cistige primaria?
    Cred ca mai degraba Ciolos doar incearca sa se bage si el in seama, nicidecum sa faca si o treaba serioasa.
    Nu stiu cita lume ar vota cu Voiculescul lui, dar sunt sigur ca toti bucurestenii intregi la cap il vor vota pe Nicusor Dan.
    • -3 (7 voturi)    
      Voiculescu este Sub Nivelul Dambovitei (Duminică, 8 decembrie 2019, 10:11)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui voinicu

      Ca intentie de vot
  • +2 (4 voturi)    
    daca nu ma insel (Duminică, 8 decembrie 2019, 5:44)

    Watcherss [utilizator]

    ND s-a reinscris in USR pt a valida / legaliza alianta USR Plus (sau ceva asemanator).

    P.S.
    daca gresesc, inseamna ca stirea dinainte de Europarlamentare a fost despre altceva.
  • -1 (3 voturi)    
    ar fi bine... (Duminică, 8 decembrie 2019, 7:27)

    Martha Logu [utilizator]

    ... sa lase jocurile politice deoparte si sa salveze bucurestiul ala...
    • 0 (2 voturi)    
      De ce să-l salveze? (Duminică, 8 decembrie 2019, 11:32)

      Tayen [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

      Ca ce chestie? Ei și-au ales primarii, nu cei din Moldova sau Oltenia.
  • +2 (6 voturi)    
    Pe un pod . . . (Duminică, 8 decembrie 2019, 11:49)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . mergeau un elefant si un soarece. Soarecele foarte mandru ii spune elefantului: Auzi cum tropaim? Mai nea Ciolos, faci cam multa galagie in materie de USR!