Primele sentințe în dosarul Dragnea: Liviu Dragnea, achitat pentru fals intelectual, 3 ani și 6 luni pentru instigare la abuz în serviciu / Fosta șefă a DGASPC Teleorman, Floarea Alesu, 3 ani și 7 luni cu executare / Fosta soție a lui Dragnea - amendă administrativă

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 21 iunie 2018, 17:55 Actualitate | Esenţial


Floarea Alesu, fosta sefa DGASPC Teleorman
Foto: Agerpres
Instanța supremă a anunțat, joi, sentințele în dosarul angajărilor fictive de la Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului (DGASPC) Teleorman, în care a fost judecat și liderul PSD, Liviu Dragnea, în legătură cu angajarea în această instituţie a două persoane care de fapt lucrau pentru organizaţia PSD. Sentințele nu sunt definitive.

Liviu Dragnea - achitat pentru fals intelectual, 3 ani și 6 luni pentru instigare la abuz în serviciu

Floarea Alesu, fosta șefă a DGASPC Teleorman - 3 ani și 7 luni de închisoare cu executare

Rodica Milos - fost director executiv la DGASPC Teleorman - 3 ani de închisoare cu suspendare

Olguța Șefu, fost director executiv adjunct DGASPC Teleorman - 3 ani de închisoare cu suspendare

Ionel Marineci, fost șef serviciu DGASPC Teleorman - 3 ani de închisoare cu suspendare

Valentina Marica, fost șef serviciu DGASPC Teleorman - 3 ani de închisoare cu suspendare

Proces încetat pentru Bombonica Prodana, fosta soție a lui Liviu Dragnea - a primit o amendă administrativă de 1.000 de lei

Claudiu Balaban, fost șef serviciu DGASPC Teleorman - 3 ani de închisoare cu suspendare

Nicușor Gheorghe, fost șef serviciu DGASPC Teleorman - 1 an de închisoare cu suspendare

Adriana Botorogeanu, fostă secretară PSD Teleorman - 2 ani de închisoare cu suspendare

Anisa Niculina Stoica, fostă secretară PSD Teleorman - 1 an de închisoare cu suspendare

________

În acest dosar, preşedintele PSD, Liviu Dragnea, a fost trimis în judecată de procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie în 15 iulie 2016, pentru instigare la abuz în serviciu şi instigare la fals intelectual, fiind acuzat alături de fosta sa soţie şi de foşti angajaţi ai DGASPC Teleorman.

Potrivit procurorilor, în perioada iulie 2006 - decembrie 2012, Liviu Dragnea, în calitate de preşedinte al Consiliului Judeţean Teleorman, respectiv de preşedinte al PSD Teleorman, a determinat-o pe Floarea Alesu, la acea vreme director executiv al Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Teleorman, să îşi încalce atribuţiile de serviciu prin menţinerea în funcţie şi implicit plata drepturilor salariale pentru două angajate ale aceleiaşi instituţii. "În realitate, cele două persoane şi-au desfăşurat activitatea la sediul organizaţiei judeţene Teleorman a partidului politic al cărui preşedinte era inculpatul Dragnea Nicolae Liviu, aspect cunoscut de acesta din urmă", susţine DNA. 

Fosta soţie a lui Dragnea, Bombonica Prodana, este acuzată de abuz în serviciu, alături de foşti şefii din Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Teleorman. Bombonica Prodana a fost pusă sub acuzare pentru că, în perioadele 3 martie - 1 august 2008 şi 3 iulie 2009 - 1 august 2010, nu a sancţionat două subordonate încadrate în funcţia de referent la instituţiile pe care le conducea, deşi ştia că nu s-au prezentat la serviciu şi nu au respectat prevederile contractului individual de muncă şi fişa postului. 

La cererea Bombonicăi Prodana, care a invocat o excepţie de neconstituţionalitate, instanţa supremă a sesizat Curtea Constituţională în privinţa definiţiei abuzului în serviciu. CCR a decis că impunerea unui prag valoric în ceea ce priveşte abuzul în serviciu este de competenţa Parlamentului, precizând că reglementarea valorii pagubei şi gravitatea vătămării rezultate din comiterea faptei de abuz în serviciu este necesară pentru delimitarea răspunderii penale de celelalte forme de răspundere juridică. Ministerul Justiţiei a anunţat că, urmare a deciziei CCR, infracţiunea de abuz în serviciu urmează să fie redefinită, inclusiv prin instituirea unui prag valoric.


Citeste mai multe despre   

















37324 vizualizari

  • +29 (29 voturi)    
    Se apropie... (Joi, 21 iunie 2018, 17:57)

    scaraotchi [utilizator]

    Am uitat din pricina tensiunii sa mai sparg semintele, le inghit cu tot cu coaja...
    • +15 (15 voturi)    
      Da Doamne! (Joi, 21 iunie 2018, 18:04)

      amanda13 [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      La multi ani, Dragnea! La cati mai multi!
      • +8 (8 voturi)    
        mda... (Joi, 21 iunie 2018, 18:12)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui amanda13

        majoritatea sunt cu suspendare ... Justitie de /// !!!
        • +8 (8 voturi)    
          Sobolanul incoltit... (Joi, 21 iunie 2018, 18:57)

          cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

          va fi mult mai periculos de acum inainte. Sa vedeti ce nenorociri ne asteapta de acum inainte. Le-a promis ungurilor autonomia Transilvaniei pentru ca sa voteze de acum incolo toate porcariile pe care vrea sa le faca (dezincriminarea abuzului in serviciu). Omul acesta va distruge Romania la 100 de ani de la reintregirea ei. Trebuie efectiv exterminat, fara nici o mila, din peisajul politic, ca un sobolan ce este.....
    • +8 (8 voturi)    
      Jale mare la Antene..... (Joi, 21 iunie 2018, 18:46)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui scaraotchi

      Tot ii trag cu dezincriminarea abuzului in serviciu. Deci, asta vrea sa faca Dragnea, un OUG care sa dezincrimineze abuzul.....
      • 0 (0 voturi)    
        Se pot da legi RETROACTIVE?? (Vineri, 22 iunie 2018, 12:43)

        iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        OK, de maine abuzul in serviciu nu mai este infractiune.
        Dar Daddy a comis fapta atunci cand ERA!
        Cum i se poate aplica o lege / OUG data ulterior?
  • +16 (16 voturi)    
    Hai cu hamsterul! (Joi, 21 iunie 2018, 17:58)

    MinDepous [utilizator]

    Hai odata! Haide, da-mi motive sa ma bucur ca n-am dreptate si sa fiu extaziat ca modul in care gandesc si estimez riscurile e exagerat si ca, iata, justitia e cum trebuie! Hai, justitie, hai! mama ei de viata azi!
  • +18 (18 voturi)    
    Hai si cu Daddy (Joi, 21 iunie 2018, 17:58)

    Pistache [utilizator]

    Hai ca se poate!
    • +4 (4 voturi)    
      Acum ar trebui sa inceapa procesele (Joi, 21 iunie 2018, 19:08)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Pistache

      adevarate ale sobolanului. Cat a furat nenorocitul, tot Teleormanul este a lui, uitati-va la filmuletul pe care l-a facut neamtul arestat aseara....... 1000 de ani lumina nu mai iese de la puscarie.
  • +14 (14 voturi)    
    cu sufletul la gura stau... (Joi, 21 iunie 2018, 18:00)

    qwerasdf [utilizator]

    ma imbat daca ia cu executare...
    • +4 (4 voturi)    
      e ok (Joi, 21 iunie 2018, 18:18)

      Mircea1978 [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      e ok chiar si daca cu suspendare, ca se cumuleaza cu ce are din trecut si le face pe amindoo
      • +5 (5 voturi)    
        Minoritarul Pistol si-a facut datoria.... (Joi, 21 iunie 2018, 18:58)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Mircea1978

        Nu trebuie sa uitam numele asta..... A scapat cateva zeci de hoti notorii.
    • +2 (2 voturi)    
      ia cu executare... (Joi, 21 iunie 2018, 18:20)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Numai ca este important sub 3 sau peste 3
  • +8 (8 voturi)    
    Banuiesc ca stiati, nu va spun eu acum (Joi, 21 iunie 2018, 18:02)

    scaraotchi [utilizator]

    pentru prima oara?! Olguta Șefu e ruda dupa mama cu Livache, numele mamei dictatoriale inainte de casatoria cu militianul din Gratia era...Șefu...
  • +5 (9 voturi)    
    e limpede... (Joi, 21 iunie 2018, 18:04)

    c.radu [utilizator]

    Au găsit țapul ispășitor, cum era de așteptat. Dragnea scapă. Dacă n-ar fi fost așa, vinovăția lui Floarea Alesu ar fi fost considerată mai mică.
    • -3 (5 voturi)    
      Si eu cred ca Dragnea scapa (Joi, 21 iunie 2018, 18:25)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui c.radu

      Au pedepsit doar acarii.

      Daca sefa celor doua a luat cu executare, de ce sa-l mai condamne si pe Dragnea, care oricum nu era raspunzator de angajarea soferilor, portarilor sau a secretarelor?

      Dar oricare va fi sentinta, ii va enerva pe romani.
      • 0 (0 voturi)    
        in final, va scapa (Joi, 21 iunie 2018, 23:41)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        au lasat doar acuzatia de abuz in serviciu, care va fi scoasa din noul cod penal. Iar sentinta finala se va da numai dupa ce vor rezolva aceasta problema.

        Sentinta de azi e vrajeala, asa-zisa justitie incearca sa pastreze aparentele, trebuie sa sparga demonstratiile, vin concediile si, la un sfarsit de saptamana, in miezul verii, totul se va termina brusc.

        Nu cred in sentinta de astazi, e doar o amanare pana la adoptarea legislatiei anti-justitie. Ai vazut ca Tariceanu ii cheama la servici, in sesiune speciala pt. coduri.
  • -8 (10 voturi)    
    si daca e nevinovat? (Joi, 21 iunie 2018, 18:09)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    Banuiesc ca judecatorii vor fi acuzati de toate relele din lume....
  • +5 (5 voturi)    
    pai? (Joi, 21 iunie 2018, 18:11)

    lula [utilizator]

    toti cu suspendare???

    pai? ori nu mai stiu eu sa citesc???

    o sa fim o tara de suspendati, stand in suspensie si in suspans deasupra parapastiei.

    halal!
  • +2 (4 voturi)    
    e clar ! (Joi, 21 iunie 2018, 18:13)

    sfarleaza [utilizator]

    Numele lui Dragnea nu apare inca, deci este achitat. Justitia a ajuns la bocancii penalilor
  • +7 (7 voturi)    
    Si ultimul pe lista ,cu voia.... noastra,... (Joi, 21 iunie 2018, 18:14)

    gigiN [utilizator]

    ...liviuuuuuuu draaaagnea-5 anisori plus diploma de Jilava!!!
  • -5 (5 voturi)    
    Hai cu inchisoare cu suspendare pentru DLN! (Joi, 21 iunie 2018, 18:15)

    tarabost [utilizator]

    .
  • +5 (5 voturi)    
    Si, cu voia dumneavoastra... (Joi, 21 iunie 2018, 18:17)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    ... ultimul pe lista, cine e?
  • +7 (7 voturi)    
    dau un pronostic (Joi, 21 iunie 2018, 18:19)

    ..13 [utilizator]

    cel putin 3 ani pentru Dragnea!!!!
  • +8 (8 voturi)    
    Nu va alarmati prea tare ! (Joi, 21 iunie 2018, 18:19)

    JHolden [utilizator]

    Urmeaza apeluri, recursuri pana la prescriere faptelor sau pana 'lipsa probelor' via adoptarea noilor coduri penale. Sau pur si simplu se va principiul pedepsei cele mai favorabile, adica cu suspendare. Daddy a 'lucrat' din greu de aproape 2 ani, nu degeaba Romania este in prag de faliment.
  • +9 (9 voturi)    
    uimitor (Joi, 21 iunie 2018, 18:21)

    gica pantalon [utilizator]

    cati sefi poate avea o directie din tarisoara asta
  • +9 (9 voturi)    
    La puscarie...!!! (Joi, 21 iunie 2018, 18:25)

    scaraotchi [utilizator]

    La puscarie...!!!
  • +2 (2 voturi)    
    asa vor pati toti(mai ales toate)... (Vineri, 22 iunie 2018, 10:45)

    sareta [utilizator]

    Ca si in cazul Mitrea ,Nastase si in acest caz victima ce va zace(cu certitudine) in puscarie este cea care a executat si a semnat din ordinul sefului ,adica in acest caz, madame Alesu !Ceilalti (ce-au dat ordine verbale) acum striga din inaltul cerurilor ca n-au stiut ce potlogarii fac subordonatii ....si vor fi liberi la alte furaciuni istete .
  • 0 (0 voturi)    
    Spuneam prietenilor (Vineri, 22 iunie 2018, 19:45)

    kthor7 [utilizator]

    Care lucreaza in administratie, nu faceti prostia sa va plecati pentru 2bani sefilor. Veti sfarsi la puscarie numai voi. In fiecare zi aproape se dovedeste ca am avut dreptate. Barosanii scapa cu suspendare ca au bani si mituie, prostii fac cu executare. Lasa ca iese repede.