Bilantul carnagiului din Colectiv creste la 32. Inca o persoana a murit marti la Spitalul Sf. Pantelimon / Cei trei patroni ai clubului au fost arestati preventiv/ 135 de raniti sunt inca in spitale, 35 sunt in stare critica sau grava

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 3 noiembrie 2015, 8:24 Actualitate | Esenţial


Colectiv
Foto: Hotnews
O tanara de 28 de ani a murit, marti dimineata, la spitalul Sfantul Pantelimon din Capitala urcand bilantul mortilor in incendiul de la clubul Colectiv la 32. Fata avea arsuri grave pe 50% din suprafata corpului si pe caile respiratorii, medicii fusesera rezervati in cazul ei inca de la internare. Bilantul victimelor poate sa creasca in orice moment si chiar s-ar putea dubla au avertizat zilele trecute medicii. Ei au explicat ca pentru cei care au arsuri pe caile respiratorii perioada critica este 3-5 zile. 130 de persoane sunt inca internate in stare grava la spitale din Bucuresti, aproape 90 de pacienti sunt in stare critica. 

LIVE TEXT evolutia evenimentelor de marti:

22:30 Slujba de pomenire pentru victimele incendiului, oficiata de un sobor de noua preoti in fata clubului Colectiv, potrivit Agerpres.
Un sobor de noua preoti, condus de Marius Cojocaru, paroh al Bisericii Sfantul Nicolae Brosteni, a oficiat marti seara, in fata clubului Colectiv, o slujba de pomenire pentru victimele incendiului de la sfarsitul saptamanii trecute. La slujba a fost prezent si un cor din partea Patriarhiei Romane.

22.19
Cei trei patroni ai clubului Colectiv, arestati preventiv

20.00
Secretarul general adjunct al NATO, Alexander Vershbow, omagiu la Colectiv: Toate aceste vieti tinere curmate prematur - o pierdere pentru tara

18.50
INML: Am suspendat toate taxele aferente serviciilor medico-legale in cazul victimelor din Colectiv

17.25 Papa Francisc a trimis un mesaj in care isi exprima "profunda durere pentru tragicul incident"

16.57: Marturie despre tragedia din Colectiv. Adrian Despot, audiat la Parchetul General: "Peste mine au cazut multi oameni; am reusit sa trag o fata afara"

16.40
Patronii de la Colectiv, adusi in instanta

Cei trei actionari si administratori ai clubului Colectiv - Paul Gancea, George Anastasescu si Costin Mincu - au fost adusi marti la sediul Judecatoriei Sectorului 4, unde magistratii vor dezbate propunerea procurorilor de arestare preventiva pentru 30 de zile, informeaza Agerpres.

Cei trei au fost retinuti luni seara de procurorii Parchetului General, fiind acuzati de ucidere din culpa si vatamare corporala din culpa.

16.33
Patroana Golden Ideas, firma care a livrat artificiile, a avut dosar penal in 2009 pentru focuri de artificii ilegale

16.27
Tragedia din clubul Colectiv a obligat Guvernul sa aprobe in regim de urgenta o Hotarare care trebuia sa fie deja in vigoare

15.20
Tragedia de la clubul Colectiv: Casa tinerei decedate marti la spitalul Pantelimon va fi scoasa la licitatie de banca pe 16 noiembrie

15.13 Costin Mincu, actionar Colectiv: Am vrut sa fac din club o poveste frumoasa. S-a sfarsit printr-un cosmar. Regret enorm ce s-a intamplat 

14.55 CNA recomanda televiziunilor sa nu filmeze priveghiurile si inmormantarile victimelor

14.32 Mai sunt internati in spitale 135 de raniti, peste 35 dintre acestia fiind in stare critica sau grava - Mediafax

14.06 Efectele pirotehnice din Colectiv au fost asigurate de un artificier autorizat - surse

13.58 Guvernul aloca ajutoare de cate 5.000 lei pentru familiile persoanelor decedate in clubul Colectiv 

13.47 Preot, despre Colectiv: Trebuia sa-i convingem pe tineri ca nu au ce cauta in locuri intunecoase, insalubre/ Sa-i invatam sa iubeasca lumina, sa danseze in aer liber si sa asculte melodii frumoase

13:40 Cinci saci cu telefoane mobile si haine au fost ridicati de criminalistii Politiei Capitalei in urma cercetarii la fata locului, anunta Mediafax.

Surse din randul anchetatorilor au declarat ca toate obiectele personale constituie deocamdata probe in dosar, iar la final vor fi restituite proprietarilor sau in cazul in care acestia au decedat familiilor acestora, care se vor putea prezenta fie la Politia Capitalei, fie la Parchet, in functie de cum vor stabili procurorii.

Sursele citate au mai afirmat ca in noaptea tragediei au fost facute 80 de apeluri prin numarul de urgenta 112 si au fost implicate 220 de forte ISU, 100 de la Ambulanta, 2.000 de angajati ai spitalelor, medici si asistente.

13.11 Daca este ars, un burete ca cel folosit in clubul Colectiv genereaza un gaz foarte toxic, ce include monoxid de carbon, acid cinahidric, acid clorhidric, dar si substante inflamabile 

13.09  In Spitalul Militar Central erau internati marti, in jurul pranzului, 12 pacienti, dintre care sase in stare grava si unul intubat si ventilat mecanic

12:59 Slujba oficiata de Patriarhul Daniel, la Catedrala Patriarhala, in memoria victimelor de la Clubul Colectiv

12.39 Nicolae Banicioiu: In continuare sunt aproximativ 90 de bolnavi in stare grava si critica / Nu avea de ce sa fie folosit spitalul mobil

12:38 Procurorii ridica noi documente de la Primaria Sectorului 4, anunta Realitatea TV.

12.24  Trei angajati ai companiei Oracle Romania si-au pierdut viata in urma tragediei din Clubul Colectiv. Alti sapte angajati ai firmei sunt raniti, scrie EurActiv.ro. 

12:14 Clubul Colectiv se afla in executare silita din cauza datoriilor la stat (Digi 24)

09.52 Pentru identificarea obiectivelor (baruri, cluburi), care nu figureaza in evidenta Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta, ISU "Dealu Spirii" solicita sprijinul tuturor cetatenilor pentru a informa despre existenta unor astfel de cladiri/amenajari aflate in Bucuresti si Ilfov. 

"Aceasta masura este necesara pentru a intreprinde actiunile specifice de verificare a indeplinirii normelor de securitate la incendiu conform prevederilor legale. De asemenea, asteptam sesizari cu privire si la alte tipuri de cladiri/amenajari care ar putea pune in pericol viata cetatenilor ca urmare a nerespectarii masurilor de securitate la incendiu", se arata intr-un mesaj de pe site-ul ISU Dealu Spirii.

09.40  Traian Basescu: Tinerii au nevoie de cluburi, este gresit sa la inchida. Solutia este modernizarea lor cu credite garantate de stat, ca la Prima Casa

09.29 In Sectia de Terapie Intensiva de la Spitalul de Copii "Grigore Alexandrescu" se afla doi pacienti raniti in incendiul de la clubul Colectiv care sunt in stare critica, intubati, si trei in stare grava. 

"Sunt stabili deocamdata. Avem sapte raniti in total. Doi sunt intubati mecanic pe Terapie Intensiva. Tot pe aceasta sectie mai sunt inca trei. Cei trei sunt in stare grava, dar stabila, nu mai sunt intubati. Pe sectie se afla o arsura si o intoxicatie care probabil ca va fi externata", a declarat marti, pentru Agerpres, purtatorul de cuvant al institutiei, medicul Raluca Alexandru. 

Ea a spus ca cel de-al saptelea pacient, in varsta de 15 ani, a fost adus luni la Spitalul "Grigore Alexandrescu" de la Spitalul "Sf. Ioan". "Este vorba de un baiat de 15 ani, a venit si el intubat, ventilat mecanic, problema lui este pulmonara in mare masura", a mentionat Raluca Alexandru. 

-------------

Noua victima, decedata marti, s-a stins in jurul ore 5.00 marti dimineata. Avea arsuri de gradele 3 si 4, iar medicii au fost rezervati in ceea ce priveste evolutia starii ei de sanatate inca de la internare, a explicat la Digi 24, dr. Fiorella Mitoiu, purtator de cuvant la Spitalul Sf. Pantelimon. Inca doi pacienti sunt in stare grava, cu arsuri de gradul 3 si 4 si cu arsuri de cai respiratorii, la acelasi spital, a mai spus sursa citata.

Bilantul victimelor poate sa creasca in orice moment si chiar s-ar putea dubla au avertizat zilele trecute medicii. Ei au explicat ca pentru cei care au arsuri pe caile respiratorii perioada critica este 3-5 zile.

Luni, inca un pacient pierduse lupta cu viata. Era un barbat, singurul ranit ramas neidentificat, internat la Spitalul de Arsi.

27 de tineri au murit chiar in noaptea de 30 spre 31 octombrie cand a avut loc devastatorul incendiu din clubul Colectiv, in timpul concertului trupei Goodbye to Gravity.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















28544 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    this is sad (Marţi, 3 noiembrie 2015, 8:36)

    speechless [anonim]

    this is sad. speechless
    • +6 (10 voturi)    
      Un alt suflet... (Marţi, 3 noiembrie 2015, 9:22)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui speechless

      Avem o noua victima, o tanara de 28 de ani...Dumnezeu sa o odihneasca!
      Singurii vinovati gasiti de Tiberiu Nitu sunt cei 3 patroni ai clubului, retinuti pe post de jertfa data la popor.
      Intre timp, Piedone lo sbirro s-a lepadat de telefoane si tace asteptand sa treaca valul...
    • +3 (7 voturi)    
      Ce inseamna cod rosu (Marţi, 3 noiembrie 2015, 11:24)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui speechless

      Cautati neaparat sa cititi "Autoritățile NU au respectat PLANUL ROȘU de INTERVENȚIE" de pe flux 24.
  • 0 (24 voturi)    
    suspiciuni (Marţi, 3 noiembrie 2015, 8:51)

    fit [utilizator]

    Un gand super aiurea... Sper ca unii raniti din spitale nu sunt deja morti din noaptea fatidica... incep sa apara informatii ca numarul real al mortilor este de fapt mult mai mare si ar fi de 56. Asa s-ar explica si povestea trupului neinsufletit al lui Claudiu Petre care nu era de gasit nici in spitale, nici la INML si cei 29 de raniti neidentificati (?). Mi s-a parut ciudata declaratia brusca si cinica de a doua zi a lui Arafat, Lascar, Banicioiu (dupa o sedinta si cu Oprea) ca numarul mortilor se va dubla. Poate nu se va dubla, poate vor fi mai putini, poate se va tripla... de unde atata exactitate? Oare sa isi fi facut astia si niste calcule cu cheltuielile de spitalizare( foarte mari pentru arsi!) de pe hartie?? Sa nu uitam si de sectia noua pt arsi din Floreasca care nu era functionala, in timp ce clinica privata si moderna a lui Lascar era perfect functionala!!!
    • +4 (8 voturi)    
      Deteest politicienii (Marţi, 3 noiembrie 2015, 9:45)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui fit

      Dar,Realitatea cruda va fii ca nr de morți va creste fff mult.
      arsurile combinate cu cocktailul de fum toxic sunt chestii ff serioase (((( cu pronostic rezervat 90 persoane plus alții in stare ff gravă
    • +2 (4 voturi)    
      din pacate (Marţi, 3 noiembrie 2015, 10:15)

      Dedalus [anonim] i-a raspuns lui fit

      Nu e cinica. E dureros de reala.

      Nu suntem asa de avansati ca in Star Trek. Victimele incendiilor - mai ales cele cu arsuri ale plamanilor- sunt supuse milei nesfarsite.
    • +10 (10 voturi)    
      Un pic de informare (Marţi, 3 noiembrie 2015, 10:50)

      CreativeEurope [anonim] i-a raspuns lui fit

      Motivul pentru care Arafat a zis ca numarul se poate dubla este pentru ca la cei cu arsuri peste 50% din suprafata corpului si arsuri pe sistemul respirator, pronosticul este sumbru din cauza infectiilor. Arsii mor din infectii. Tocmai de aceea exista unitati speciale pentru arsi, si paturi speciale, care nu se pot inlocui cu paturi normale. Chiar si in unitatile speciale pot avea infectii.

      Din pacate acesta este adevarul, medicii fac tot ce pot, dar in mare parte tine de puterea fiecarui pacient si un pic de noroc sa scape de infectii.
      • +2 (6 voturi)    
        Primul ajutor a fost execrabil! (Marţi, 3 noiembrie 2015, 11:50)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui CreativeEurope

        Pe asfalt sau paleti cand pielea este basicata si carne vie? Era cod rosu si primul ajutor era dat de asistentele de la maternitate pentru ca nu era personal de prim ajutor????!!!!

        In spitale de asemenea trebuie anumite conditii: "Ca sa tratezi un ars in conditii optime, el trebuie izolat. Fiecare pacient in camera lui, unde sa poata fi facuta baie terapeutica, fiecare pacient sa aiba o asistenta si o infirmiera separat, ca sa nu fie plimbati microbii de la unul la altul".

        Cititi tot articolul ''Ce sansa au ranitii in incendiu? "Este ce i se poate intampla mai rau organismului. Trebuie centre pentru arsi mari!".
        • +4 (6 voturi)    
          Da (Marţi, 3 noiembrie 2015, 12:24)

          CreativeEurope [anonim] i-a raspuns lui fit

          Da a fost execrabil, dar primul ajutor inseaman fix asta primul ajutor, daca pacientul e in stop cardio respirator tu stai intai sa il transporti sau ii acorzi primul ajutor acolo unde este?

          Toata lumea stie ca nu sunt conditii in spitale, toti stim in ce hal sunt saloanele, si da asta trebuie sa se schimbe.

          Dar realitatea este cum este, si daca in conditii optime sansele sunt mici, chiar e asa greu de crezut ca un medic poate da un pronostic atat de sumbru, fara sa existe in spate nu stiu ce dracu de conspiratie sinistra?

          Fiecare mort are o familie, fiecare ranit are o familie, medicii aia fac tot ce pot, voi chiar credeti ce debitati cand ziceti cca de fapt erau si mai multi morti la fata locului decat s-a declarat?
          • +2 (4 voturi)    
            serviciile medicale de stat nu vor evolua singure! (Marţi, 3 noiembrie 2015, 12:57)

            fit [utilizator] i-a raspuns lui CreativeEurope

            Tocmai de aia trebuia acceptat ajutorul ambulantelor si spitalelor private. Ambulantele private nu sunt prinse in sistemul 112! Nu se doreste o reala concurenta, doar sa se pompeze bani in ineficienta spitalelor de stat!!!
          • +1 (3 voturi)    
            De aia era cod rosu! (Marţi, 3 noiembrie 2015, 13:04)

            fit [utilizator] i-a raspuns lui CreativeEurope

            Ca sa se acorde promt un prim ajutor cu maximum de personal calificat!
            • +2 (4 voturi)    
              Nu ai de ce sa te certi cu mine (Marţi, 3 noiembrie 2015, 13:18)

              CreativeEurope [anonim] i-a raspuns lui fit

              Suntem de acord.

              Eu pur si simplu am problema cu tampeniile astea de teorii conspirationiste. Chiar nu isi au locul, si nu ajuta.

              Ce ajuta e presiune asupra sistemului pentru schimbare, si presiunea trebuie sa fie constanta din partea populatiei. Fara culori politice.
    • +3 (5 voturi)    
      nu stiu daca este real... (Marţi, 3 noiembrie 2015, 11:20)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui fit

      totusi imi este greu sa cred...
      dar... adevarul este ca cel mai probabil vor ajunge pe la 60 de morti... sper sa ma insel dar statistic vorbind...
      si... mai trist... cei ce vor supravietui vor indura lui de spitalizare si suferinta, ani de recuperare si cicatrici pentru tot restul vietii! noi vom fi tristi 1-2-3 saptamani, dar ne vom reveni. ei (si familiile) vor fii schimbati pentru tot restul vietii
    • +4 (6 voturi)    
      Cred ca esti tanar(a) (Marţi, 3 noiembrie 2015, 11:37)

      Mad [anonim] i-a raspuns lui fit

      Si nu stii ca sansele de supravietuire le au cei care au arsuri de gradul 3 si 4 pe aproximativ 40% din suprafata corpului. Din cauza ca organismul nu mai are suprafata necesara de eliminare a toxinelor apar septicemiile , cedeaza rinichii. Asa am retinut eu din ce am citit cand m-am ars din prostie (pe o suprafata mica care durea al naibii)
      A empatiza cu cei aflati in suferinta este nobil . Dar mai departe? A invatat cineva ceva din tragedia asta? lasand la o parte faza cu " aia/statul/guvernul/primarii sunt de vina ". Cata lume stie sa foloseasca un extinctor/ cati stiu cum se stinge o tigaie cu ulei in flacari sau un incediu aparut de la un scurtcircuit? Cati stiu sa faca masaj cardiac, metoda Heimlich, sa acopere cu paturi un ars, sa scoata limba celui care si-a inghitit-o? Cata lume stie ca in caz de incendiu trebuie sa te apleci cat mai mult spre podea ( pt ca fumul se ridica spre tavan) si trebui sa-ti acoperi fata cu ceva( umed de preferat) pt a incetinii absorbtia de particule in corp? Un documentar despre tragedii aeriene arata ca au supravietuit cei care facusera cursuri de supravietuire. Marea majoritate a oamenilor se blocheaza si atunci intervine instinctul de supravietuire dar se activeaza si tot ce s-a invatat la cursurile de supravietuire.
      In acest caz cei din club au fost ajutati de toti in exterior si tot au aparut hotii. Cati realizeaza cum va fii la cutremur? Cand nu te va ajuta nimeni ba s-ar putea sa te si jefuiasca/omoare! As vrea sa aud asociatiile de parinti si ong-urile care urla pt ora de educatie sexuala sau ora de religie, urland si facand petitii pentru cursuri de prim ajutor obligatorii in licee/scoli/facultati. As vrea sa-i aud tipand la ISU sa faca antrenamente de supravietuire pentru copii si tineri in cel mai serios mod. Crucea Rosie instruieste dar cati stiu asta si se duc la cursuri medicale? Aia au fost de vina dar pana la urma ce conteaza? Sa dai vina pe cineva sau sa reusesti sa te salvezi ?
      • 0 (2 voturi)    
        da (Marţi, 3 noiembrie 2015, 12:30)

        Dedalus [anonim] i-a raspuns lui Mad

        Se faceau in scoala multe din astea. In unele locuri se mai fac, in altele nu....

        La intrebarea ta ar trebui sa raspunda ministerul educatiei.

        Ce sa mai zic, incapacitatea si incopetenta se formeaza in scoala, din indolent. Mai tarziu nu prea mai ai ce sa mai faci.
  • +2 (20 voturi)    
    mor doar de la alte spitale? (Marţi, 3 noiembrie 2015, 9:11)

    Dodel540 [utilizator]

    Se pare ca unii dintre raniti au tras "paiul" scurt pentru a 2a oara, fiind internati si murind la spitale nespecializate pe arsuri. Eu nu am auzit pana acum de morti la Floreasca sau la spitatlul de arsi ci numai la Sf Pantelimon sau Bagdazar de exemplu.
    Si asta in timp ce sectia noua din Floreasca sta nefolosita. Super , tineti-o tot asa , mama voastra de.....
    • +8 (10 voturi)    
      Lascar spunea ca nu e nevoie de nimic! (Marţi, 3 noiembrie 2015, 9:32)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      Lascar, Banicioiu spuneau ca nu e nevoie de nimic in spitale, ca au tot ce le trebuie! Nu-mi vine sa cred ! Parca nu erau doctori de ajuns, parca nu erau medicamente suficiente! O sectie de arsi in Floreasca sta nefolosita! Ingrijirile in spital se dau cu doctori superobositi si cu studenti voluntari, in saloane inghesuite in timp ce arsii trebuie internati in anumite conditii ca sa nu apara complicatiilke???!!??!!! In timp ce sunt refuzate serviciile medicilor din spitalele private! Asa cum au fost refuzate serviciile ambulantelor private! S-a spus ca au venit medici din Franta si Israel sa ajute, cand de fapt acesti medici veneau oricum in cadrul unui program de dinainte stabilit, nu au venit special pentru aceasta tragedie!!!
      • +4 (6 voturi)    
        eu cred... (Marţi, 3 noiembrie 2015, 11:25)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui fit

        ca au fost instruiti sa spuna asta... ca na ... furia prostimii.

        acu cativa ani o cunostinta a afut un accident... floreasca... fractura de bazin => titan... placa o au ei suruburile trebuie cumparate (18 milioane) acum vreo 5 ani. + pansamente mai speciale care nu lasa cicatrici si nu aveau ca-s scumpe... etc...

        mi-a fost rau tot asa 5-6 ani am ajuns la sf ioan. perfuzie cu nustiu ce... vine asistenta spasita saraca: "stiti, nu avem perfuzoare, o sa va dam acum, dar va rog cand coborati sa cumparati unul"...

        poate s-au schimbat lucrurile de atunci... dar ceva imi spune ca nu.
    • +3 (5 voturi)    
      Si de la spitalul de arsi... (Marţi, 3 noiembrie 2015, 9:59)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Dodel540

      au murit pacienti...
    • +2 (4 voturi)    
      au fost si la spitalul de arsi (Marţi, 3 noiembrie 2015, 11:16)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Dodel540

      ne doare pe toti, dar hai sa ne tinem capul limpede: persoana decedata ieri (luni) era internata la spitalul de arsi. Uite aici articolul cu pricina:

      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20550514-surse-medicale-inca-pacient-spitalul-arsi-murit-bilantul-dupa-incendiul-vineri-urcat-31-morti.htm

      asta nu scuza autoritatile pentru toata lipsa de organizare si reactie, nici faptul ca noua sectie de arsi de la Floreasca nu e folosita.

      RIP
  • +7 (9 voturi)    
    nu suficient de grav (Marţi, 3 noiembrie 2015, 9:30)

    Alexandru [anonim]

    Sa intelegem ca aceasta victima nu a fost, dupa parerea managerului spitalului Floreasca, "intr-o stare suficient de grava pentru a justifica folosirea sectiei moderne" ? Daca a muri nu este sufficient de grav, inseamna ca creierul domniei sale este intr-o stare foarte grava si justifica mutarea sa in inchisoare pentru tratament intensiv.
  • +5 (7 voturi)    
    Nici o demisie? (Marţi, 3 noiembrie 2015, 9:35)

    ouyang [utilizator]

    Numaram doar morti in tara asta? Nu se simte nimeni responsabil?
  • +5 (9 voturi)    
    Prostia ucide lent ptr. ca nu doare (Marţi, 3 noiembrie 2015, 9:41)

    Florin [anonim]

    1. Nr de morți va creste semnificativ probabil ca din 90 pers cu pronosticul vital rezervat 60% nu vor putea fi salvați din păcate.
    2.Patronii acelui club sunt primii si principalii vinovați si responsabili e un gest criminal si total inconștient sa stii ca ai un kkt amenajat PTR o capacitate de 80pers si tu ai 400 înăuntru mai faci si show pirotehnic.
    3.De ce zic ca prostia sau necunoașterea omoară ? PTR ca dk ai un minim de cunoștințe despre viața stii ca intr-un incendiu de ex si de apartament ai 3minute maxim ca sa scapi. daa DOAR 3minute se pare puțin nu??Fiecare din cei care vor comenta vor spune ca
    NU este asa dar se poate testa din păcate.
    4.In România se moare in draci si in accidentele rutiere urmăresc asta de ani de zile ... Tine si de autorități si de fiecare dintre noi ... Si CEE??Nu s-a schimbat si nu se schimba nimic.Homo sapiens cretinul cu numere de BUC cand vine cu GIPANUL lui la BV tre sa depășească el pe toți si pe sens si pe contrasens si cu toate astea Huidul da încă lecții de viața pe la teve'
    NU E NORMAL DRAGILOR ASA CEVA NUU,aici începe corupția : Huidu,tartaga,pauneasca,oprea ... Ei desăvârșesc crima in România
  • 0 (6 voturi)    
    Incredibil! (Marţi, 3 noiembrie 2015, 9:41)

    Incredibil! [anonim]

    Incredibil! Si foarte trist...

    Nu trebuie decat sa citesti articolul 189 din Codul Penal referitor la omorul calificat ca sa iti dai seama simplu ca asta a fost la Colectiv.

    Punctele (b) si (f) striga la cer!

    Omorul calificat

    (1) Omorul săvârşit în vreuna dintre următoarele împrejurări:
    ...
    b) din interes material;
    ...
    f) asupra a două sau mai multor persoane;
    ...

    Cei care au folosit materiale ieftine, neignifugate, AU FOST IN CUNOSTINTA DE CAUZA OAMENI BUNI!
  • +1 (9 voturi)    
    Cosmar care se prelungeste (Marţi, 3 noiembrie 2015, 9:50)

    zet [anonim]

    A fost măcel vineri seara, și nu se mai termină, măcelul merge înainte, de zici că e film de groază. Deja e insuportabil. La fiecare 24 de ore se actualizează numărul decedaților. Totuși oamenii ăștia nu au cancer, așa arși cum sunt au 100% șanse de supraviețuire, dacă s-ar băga în ei cele mai scumpe tratamente și tehnologii. Secția aia de la Floreasca tot virgină? Miroase a mașină nouă? Felicitări domnu' Lăscărică, faceți vă rog un muzeu acolo, tăiați bilete, să viziteze lumea și să se minuneze. Sper că ești următorul pe lista procurorilor, doctor mafiot ordinar!
    • 0 (4 voturi)    
      tind sa te contrazic... (Marţi, 3 noiembrie 2015, 11:32)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui zet

      pronosticurile sunt proaste la arsuri peste tot in lume.
      da poate in alte tari, cu alte tratamente, cu un isu mai bine organizat (11minute primele 2 ambulante restu dracu stie cand) sigur se puteau salva mai multi oameni... si de aici acuzele care le arunc la adresa lui arafat care imbratiseaza tot timpul : "s-a intervenit exemplar".
      DAR ... victimele de la arsuri sunt grave peste tot, sansele sunt extrem de proaste dpdv statistic . asta este tristul adevar. si din pacate desi vreau sa moara cat mai putini... ma gandesc ca eu in locul lor as fi preferat sa mor... luni de spitalizare (cu niste dureri groaznice... ceva ce probabil marea majoritate dintre noi nu am intalnit si nu vom intalni), recuperare ce dureaza ani cu muuulte operatii (si cand se linistesc lucrurile spaga si medicamentele lipsa o sa reapara -> asta daca nu e deja asa), apoi faptul ca social este aproape terminat :( ( https://en.wikipedia.org/wiki/Dan_Ariely uitete la poza asta... tipu a avut arsuri acu vreo 30 de ani... ) sa nu mai vorbin ac in cazul unei fete lucrurile stau si mai prost... si oamenii sunt rai... te vor taxa pentru felul in care arati... vei avea complexe... etc
  • +7 (11 voturi)    
    Doua "Cluburi" sunt Nesigure - ptr ISU (Marţi, 3 noiembrie 2015, 9:59)

    un domn [utilizator]

    Parlamentul si Maidan Victoria, acolo se desfasoara "concerte" cu de toate, cu iz metal-penal
  • +4 (8 voturi)    
    Cine sa va faca treaba bai ISU? (Marţi, 3 noiembrie 2015, 10:27)

    ouyang [utilizator]

    Potentialele victime? Bai voi sunteti tampiti cu totii? Cred ca e cazul sa va desfiintam pe toti. Si sa punem de la zero doar OAMENI. Ne-am saturat de viermi incompetenti.
  • +5 (9 voturi)    
    ISU cere informatii de la cetateni? (Marţi, 3 noiembrie 2015, 10:29)

    delavrancea [utilizator]

    Ce grad de incompetenta din partea autoritatilor.

    ERA DE ASTEPTAT.

    Din cate auzeam la pompieri si jandarmi se INTRA CU SPAGA...ASTIA NU SUNT OARE SATANISTI?

    De ce nu se faceau concursurile corecte sa intre oameni competenti in sistem.

    PAY BACK TIME!
    • 0 (2 voturi)    
      Cretinii de la ISU sa ceara de la Registrul (Marţi, 3 noiembrie 2015, 11:26)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui delavrancea

      Comertului situatia celor autorizati si de la Primarii lista celor care au avize/autorizatii de functionare pentru aceasta activitate (ca trebuie sa-si ia anual autorizatie) pentru aceasta activitate !!
      Adica nu stiau si copii ca in sectorul 4 erau 2, retineti DOUA cluburi Colectiv si Fabrica !? Doamne fereste ! Iar clubul Colectiv cu un spatiu de 400 de metrii, intr-o cladire mai veche de 100 de ani, pretindea in cerere si Primaria se facea ca crede ca acolo nu pot fi mai mult de 80 de persoane....
  • +6 (8 voturi)    
    organizare (Marţi, 3 noiembrie 2015, 11:02)

    Dedalus [anonim]

    Primariile au evidenta acestora. La fel si inspectia sanitar-veterinara. La fel si politia locala.

    De ce platesc impozite pentru toate aceste institutii?!!

    Ca sa stea in birou sa astepte?

    Primariile de sector pot sa scoata cate doi angajati sa bata cu pasul toate strazile din sector. In 15-20 de zile, identifica toate barurile, cluburile etc. Treaba ar fi usurata de un telefon dat la politia locala: "Oameni buni, cam pe unde sunt cluburi, baruri etc?".

    Poate insa ca ar trebui sa inceapa cu cele ce le au deja inregistrate, de data asta desfasurand misiuni de control si CONFORMARE, adica sa nu se rezume la a da amenzi (ba chiar nici nu ar fi nevoie de amenzi in prima instant, pentru ca ideea e sa evitam sa se mai intimple asa ceva, nu sa colectam amenzi).

    Daca se duc doar ca sa dea amenzi, degeaba se duc.

    Sa scoata un kkt de foaie pe care sa scrie conditiile ce trebuie indeplinite, legislatia etc. Sa puna foaia aia pe web-site-ul lor si pe cel al primariei.

    Apoi sa trimita politia locala sa distribuie si manual foaia aia pe la toate cluburile si localurile.
  • +4 (12 voturi)    
    intrebare... (Marţi, 3 noiembrie 2015, 11:12)

    liviu_ [utilizator]

    cunosc pe cineva la pantelimon si zicea ca spitalul nu le are cu arsii... d-aia nici n-au primit mai multi...
    deci ce plm cauta cineva cu arsuri grave acolo?!
    • +1 (3 voturi)    
      a fost trimis sa moara undeva (Marţi, 3 noiembrie 2015, 11:40)

      Dodel540 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      A fost trimis sa moara acolo. E atat de simplu. Cei internati la spitalele mai mici nu au nici o sansa din pacate
  • +1 (3 voturi)    
    principalii vinovati (Marţi, 3 noiembrie 2015, 11:28)

    ix [anonim]

    Ministerul Afacerilor Interne

    Unităţi, instituţii şi structuri aflate în subordinea / în coordonarea / în cadrul Ministerului Afacerilor Interne
    • Departamentul de Informaţii şi Protecţie Internă
    • Direcţia Generală Anticorupţie
    • Agenţia Naţională Antidrog
    • Agenţia Naţională Împotriva Traficului de Persoane
    • Administraţia Naţională a Rezervelor de Stat şi Probleme Speciale
    • Oficiul Responsabilului cu Protecţia Datelor Personale
    • Instituţia Prefectului
    • Direcţia Generală de Paşapoarte
    • Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor
    • Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă
    • Direcţia pentru Evidenţa Persoanelor şi Administrarea Bazelor de Date
    • Inspectoratul General pentru Imigrări
    • Arhivele Naţionale
    • Academia de Poliţie "Alexandru Ioan Cuza"
    • Institutul de Studii pentru Ordine Publică
    • Poliţia Română
    • Jandarmeria Română
    • Poliţia de Frontieră Română
    • Inspectoratul General de Aviaţie al Ministerului Afacerilor Interne
    • Centrul Naţional SIS
    • Centrul de Psihosociologie al Ministerului Afacerilor Interne
    • Casa de Pensii Sectorialã a Ministerului Afacerilor Interne
    • Clubul Sportiv "Dinamo" Bucureşti
    • Societatea "COMICEX" S.A. (în coordonarea M.A.I.)
    PRIMA PAGINĂ / PREVENIREA SITUAȚIILOR DE URGENȚĂ / I G S U
    La nivel national activitatea de PREVENIRE este condusa de adjunctul inspectorului general, prin structura specializata din cadrul Inspectoratului General pentru Situatii de Urgenta, denumita Inspectia de Prevenire
    La nivel teritorial inspectoratele judetene/al municipiului Bucuresti, prin INSPECTIA DE PREVENIRE, planifica, organizeaza, pregatesc si desfasoara activitati de prevenire la institutii publice, localitati, constructii cu aglomerari de persoane si agenti economici cu risc din zona de competenta sub coordonarea adjunctului inspectorului sef.
    Scopurile activitatii de prevenire sunt:
    • a) asigurarea respectarii prevederilor actelor normative si a celorlalte regle
  • 0 (2 voturi)    
    stau si ma gandesc... (Marţi, 3 noiembrie 2015, 11:35)

    liviu_ [utilizator]

    la un concert mare ce o sa faca?!
    1-2 ambulante... si 30 WCuri la 10 000 oameni. totul arhiplin ca tre sa vinzi multe bilete...
    se intampla sa targa unu mai puternic o basina acolo si sa se panicheze lumea si sub 100 de morti nu scapi...

    asta ca sa nu vorbesc la un cutremur... astia ajung in 11 minute PRIMELE salvari (urmatoarele nu au precizat in cat timp) cand totul functioneaza perfect... cand o sa fie aproape toate liniile blocate (sau distruze) in cat timp o sa ajunga? cand o sa fie 1000+ (ca sa nu zic 10k sau 100k) raniti ce o sa faca ?! ei nu se descurca la 150!
    dar convorm lui arafat "totul a decurs optim"
    si nimeni nu-si reproseaza nimic... nici primarul, nici isu... probabil nici patronul... eu zic sa decretam ca cei 32 (si cati or mai urma) sunt de vina si sa mergem mai departe ... pana cand apare urmatorul dezastru. suntem experti la asta
  • +4 (8 voturi)    
    ISU cere poporului sa i instiinteze?? (Marţi, 3 noiembrie 2015, 11:40)

    ZaiR [utilizator]

    Pentru ce cere ISU aceste lucruri? Nu are oameni in teren? nu au masini luate din bugetul statului? benzina nu e platita de catre popor?? Acum poporul trebuie sa le spuna ce si unde sa faca??!?!? Tot poporul trebuie sa le spuna cat si de unde sa incaseze spagi pentru viitoarele alegeri?
    Poporul cere ISU capul conducerii, o capusa ce a gestionat spagile celor de sub ei si acum incearca s-o scalde in ceasul mortii????
    Ponta, oprea, piedone, arafat si toti cei ce au fost implicati in aceasta drama trebuie trasi la raspundere. Patronii sunt la fel de vinovati precum noi toti ce ne-am lasat condusi de acesti izmenari.
    Basescu ce-a spus a spus bine, decat niciun loc in care sa se mearga la o petrecere, mai bine cerem modernizarea cluburilor pentru siguranta tuturor.
  • +5 (7 voturi)    
    Cladiri nesigure tin de schimbarea destinatiei (Marţi, 3 noiembrie 2015, 11:49)

    Cristi [anonim]

    E plin Bucurestiul in centru de apartamente inchiriate in regim hotelier. Fara avize, fara certificate de clasificare, fara avize PSI, fara nimic.

    Postezi un anunt pe un site de rezervari, vin turisti o noapte doua; habar nu ai cine sunt si ce fac. Asta pana vor uita gazelle deschise si o patesc si restul sau si mai rau.

    Problema nu e cum arata o cladire ci care e destinatia aceleia; daca s-a schimbat fata de planul initial (fabrica-> club; apartament -> hotel; subsol -> bar) cine se ocupa de verificare?
  • +1 (7 voturi)    
    CINE VA RASPUNDE CA NU AU FOST (Marţi, 3 noiembrie 2015, 12:06)

    deval [utilizator]

    TRIMISI IN STRAINATATE LA TIMP PENTRU A FI SALVATI ?! Madicii devin iar complici cu criminalii ca la revolutie, mineriade ?! De ce nu recunosc ca suntem depasiti tehnologic pentru ca ei sa aiba o sansa !!!? La noi in spitale vechi de 100 de ani exista riscul sa mori de o infectie si daca faci operatie de apendicita ...dar ei care au nevoie de mediu septic ca sa aiba o sansa ! Cum sa castigi "lupta cu moartea" daca de fapt nu ai nici o sansa ?! Cica au mijloacele necesare ! Adica vointa, fese si sange ? Probanil pentru ca pana acum nu aveau fese si sange ..
  • +2 (6 voturi)    
    despre ceva ce simt si ma apasa (Marţi, 3 noiembrie 2015, 12:47)

    rockerul [anonim]

    Dumnezeu sa-i ierte si sa-i ocroteasca acolo sus pe cei plecati prea repede dintre noi . in asa chinuri ! Dumnezeu sa-i ajute pe raniti si sa scape cat mai multi din ei ! Acum , am ceva pt sfantul Jiji din Pipera , marele nostru crestin milostiv : auzi , bai cioban analfabet , daca noi rockerii suntem satanisti , atunci tu esti membru activ al ISIS !!! Tu , care faci pomeni cu camere video in carca te numesti Crestin , nu , e o eroare , esti Cretin ! Mi-as dori sa stai naiba inchis - in casa sau ...- si sa nu cumva sa dai familiilor nenorocite vreun ban MURDAR din mainile tale ! Lasa ca o sa strangem noi cate putini de la multi ..... Si mai am ceva si pt patriarh : rusine , nimic nu faceti , doar afaceri , mi-e jena ca ma reprezinta un astfel de om ! A trebuit sa vina cardinalul Ioan Robu , sa ingenuncheze acolo , sa se roage si sa-i planga pe rockeri , iar tu P. Daniel stai si numeri banii sub sutana(satana) luati pe lumanari cu cod de bare si din alte smecherii .... Un spital nu ati construit , o scoala , un azil , nimic , nenorocitilor , sau ti-a zis Jiji ca suntem satanisti si ca daca ii pomenesti nu-ti mai da lovele ? Imi pare rau , dar nu va mai suport ipocrizia , javre securisto-comunistoide ! Cred in Dumnezeu , mi-e frica de Dumnezeu , dar eu unul m-am saturat de biserica condusa de IUDELE acestea !
  • -7 (7 voturi)    
    Nevoia de stiri? (Marţi, 3 noiembrie 2015, 13:13)

    Cote [utilizator]

    Opriti-va din morbida recenzare a mortilor. E destul, am inteles cu totii care sunt asteptarile. AJUNGE.

    Numarati vestile bune despre cei spitalizati si nu faceti un breaking news din fiecare victima care nu a rezistat.

    Asta nu e jurnalism. E putoare aruncata in capul nostru.
  • -1 (1 vot)    
    Colectiv 32 (sper ca asa sa ramana titlul) (Marţi, 3 noiembrie 2015, 17:24)

    Ioan [anonim]

    Vibreaza telefonul si vad un smiley face,
    Exult de fericire, in seara asta am sa ies.
    E blonda, ochii verzi, chipul scluptat in rai,
    Atunci cand iti zambeste chiar nici o grija n-ai.

    Eu houser si ea roaker, incompatibil gen,
    Dar n-are importanta, am sa ascult un alt refren.
    Cand coboram de mana in beciul zgomotos
    Pe fumul ce-o cuprinde pe loc devin gelos.
    Ea parca simte asta, se-ntoarce si-mi zambeste,
    Privirea ei sublima pe loc ma linisteste.

    Cand muzica incepe, ne tinem strans de mana
    Si parca suntem singuri, chiar si cand lumea se aduna
    Sa bea, sa cante, sa se distreze,
    Pe langa stalpii mari, de piatra, ce stau sa ne vegheze.

    Acoolul ma-ncalzeste, sau a iubirii flama
    Cand dintr-o data vad tavanul ce parca se destrama.
    Iar fumul de tigara se-ngroasa, se-negreste
    Si c-o furie oarba multimea o napadeste.

    Eu inca o tin de mana si nu stiu ce sa fac
    Incerc s-o protejez, cu corpu-mi sa o-mbrac.
    Picuri de foc imi musca carnea, dar de durere nu imi pasa
    Nu vreau sa stiu decat ca ea o sa ajunga acasa.
    Acum cand fumul negru plamanii mi-a umplut
    Adorm usor, usor, m-antind pe jos tacut.
    Ea nu e langa mine, durerea ma infasa
    Cand iuresul, cu carnea-mi pe bocanc, se zbate ca sa iasa.

    De sus o vad pe patul de spital cum ochii isi deschide,
    Cu mama ei la capatai, ce mana, de pe icoana nu-si desprinde.
    Ploaia de lava nemiloasa doar o urma i-a lasat,
    Pe umar, sus in dreapta, ultimul loc ce eu am sarutat.
    Iar anii trec, nu simt nimic; nici ura nici iertare
    Si-o vad in fiecare an pasind plangand pe-a cimitirului carare.
    Este din nou pe patul de spital, de flori inconjurata,
    La capul ei un domn ce are-n ochi iubirea de nou tata.
    Si-acuma stiu ca moartea mea n-a fost in van,
    Pe pruncul ei, ce-l tine-n brate o sa il cheme Ioan.
  • 0 (2 voturi)    
    Nu pot sa cred ce aud! (Marţi, 3 noiembrie 2015, 19:27)

    katha [utilizator]

    Medicii care ies sa faca declaratii despre starea ranitilor din incendiul din „Colectiv” sunt plini de recunostinta pentru primul ministru si ministrul sanatatii care au facut mai mult decat le statea in putinta sa-i ajute cu materiale, cu organizare sedintelor de planuri de masuri pentru tratarea sarmanilor nevinovati care se zbat intre viata si moarte. Cred ca primesc si indicatii despre planuri de tratament.
    Oamenii sufera ingrozitor si ei isi fac campanie de imagine si electorala. La spitalul de urgenta Floreasca un medic a spus ca acum trei ani nu ar fi avut mijloace sa-i trateze pe acesti raniti???!!!
    Suntem aici din cauza complicitatii unora dintre noi cu sistemul asta ticalos care ne-a furat în ultimii 25 de ani.
    Mi s-a facut greata de la atata pupincurism. Bravos natiune! Da-le in cap celor care protesteaza ca s-au saturat de coruptie.
    • 0 (0 voturi)    
      Carnagiul... (Marţi, 3 noiembrie 2015, 20:16)

      Sutcivni [utilizator] i-a raspuns lui katha

      adica Crima cu Premeditare a fost realizata de satanistii masoni alogeni de la conducerea tarii. Toti ceilalti intervenanti joaca rolul de actori de criza&pupincuristi.

      Si goyimii ca prostii cred ce li se spune de catre autoritatile alogene si sataniste, si sufera enorm de ppe urma acestei escrocherii, fraude.

      Trezirea goyimilor!