Greșelile din manualul de Geografie: editura Ministerului Educației anunță că a tipărit deja 1,6 milioane de exemplare și speră că erorile nu sunt recurente în alte manuale

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Joi, 23 august 2018, 18:41 Actualitate | Educatie


Greseli din manualul de Geografie
Foto: Hotnews
Editura Ministerului Educației anunță că își corectează manualele cu ajutorul publicului, dar numai pe varianta digitală, pentru că manualele au fost deja printate. "Există deja tipărite 1.600.000 de exemplare pentru clasa a VI-a", iar conducerea Ministerului Educației Naționale "își exprimă încrederea că erorile regretabile, de tipul celor din manualul de Geografie, nu sunt recurente", se arată într-un comunicat publicat pe site-ul Editurii Didactice. Instituția nu spune un cuvânt despre câți bani au costat aceste manuale.
Editura Didactică și Pedagogică (EDP) a publicat pe site-ul său următorul comunicat de presă, după ce HotNews.ro a arătat pe larg greșelile din manualul unic de Geografie pentru clasa a VI-a:
  • "Spre deosebire de anii anteriori, când Ministerul Educației Naționale nu avea drept de erată asupra manualelor pe care le achiziționa, acum orice poate fi corectat. Tocmai de aceea, în prima parte a săptămânii viitoare va apărea varianta digitală corectată, incluzând și atenționări cu privire la formatul letric".
  • "În acest an, există deja tipărite 1.600.000 de exemplare pentru clasa a VI-a, iar conducerea Ministerului Educației Naționale, precum și cea a Centrului Național de Evaluare și Examinare și cea a Societății Editura Didactică și Pedagogică S.A. își exprimă încrederea că erorile regretabile, de tipul celor din manualul de Geografie, nu sunt recurente".
Editura plasează vina exclusiv asupra autorilor manualului de Geografie și a evaluatorului științific, pe care nu îl numește, însă. Nimic despre responsabilitatea editurii și a modului în care va răspunde pentru astfel de informații greșite prezentate copiilor.
  • "Proiectul manualului școlar de Geografie pentru clasa a VI-a, autori FISCUTEAN Mihaela Cornelia, FISCUTEAN Dorin, MIHAI Ciprian, POPA Ionela a fost clasat pe locul I, cu un punctaj de 91,25 de puncte dintr-un maxim de 100.
  • De asemenea, acest manuscris a primit aviz științific favorabil din partea unui reprezentant al mediului universitar specializat în Geografie. Singura observație negativă a acestui evaluator era aceea că  „gradul de dificultate a noțiunilor cuprinse în text este pe alocuri prea ridicat”. În rest, din raportul de evaluare se poate constata că „materialul grafic și cartografic este corect din punct de vedere științific, prezentarea conținuturilor este realizată unitar și coerent, activitățile de învățare sunt diverse, bine alese, favorizând utilizarea metodelor didactice activ-participative”.
  • În ceea ce privește autorii, trebuie precizat faptul că doi dintre aceștia au însoțit echipa României la Olimpiada Internațională de Geografie din Canada, unde au participat peste 160 de elevi din peste 43 de țări, iar lotul olimpic român s-a clasat pe locul I la națiuni."
De remarcat că reacția vine de la Editura Didactică și Pedagogică, care a publicat acest comunicat pe site-ul său. Tot Editura este cea care anunță publicul care este poziția ministrului Educației: "conducerea Ministerului Educației Naționale, precum și cea a Centrului Național de Evaluare și Examinare și cea a Societății Editura Didactică și Pedagogică S.A. își exprimă încrederea că erorile regretabile, de tipul celor din manualul de Geografie, nu sunt recurente".

Manualele au fost tipărite la Monitorul Oficial, potrivit manualului consultat de HotNews.ro.

HotNews.ro a transmis Ministerului Educației următoarele întrebări, la care așteaptă un răspuns:
"1. Câte manuale de Geografie de clasa a VI-a aprobate prin OMEN nr. 3.970/15.06.2018 au fost printate?
2. Cât a costat scrierea și editarea acestor manuale?
3. Cât a costat printarea lor?
4. Cine este responsabil pentru greșelile care apar în acest manual și care sunt măsurile pe care le luați?
5. Manualele vor fi pe băncile copiilor cu aceste greșeli?
6. Solicit o copie a Ordinului Ministrului  Educației Naționale nr. 3970/15.06.2018"

Amintim că Ministerul Educației realizează manualele școlare pentru clasele I, a II-a și a VI-a prin unica editură din subordinea sa, asta deși Curtea Constituțională a declarat neconstituțională atât Societatea EDP care a semnat contractele cu autorii de manuale, cât și legea manualului care prevede o altă cale decât licitația publică pentru achiziția de manuale. HotNews.ro a scris pe larg despre lipsa bazei legale în acțiunea Ministerului Educației.

În urmă cu un an, aproape 200 de scriitori, profesori și academicieni atrăgeau atenția că impunerea editurii unice va duce la scăderea calității și la ridicarea prețurilor.

Citește și:


Citeste mai multe despre   


















12219 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    Pai e simplu (Joi, 23 august 2018, 18:54)

    daneko365 [utilizator]

    Poprire pe salariu pana la recuperarea pagubei de la ministru pana la directorul editurii si retiparirea manualelor.
    • +8 (8 voturi)    
      Directorul editurii? (Vineri, 24 august 2018, 0:11)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui daneko365

      Cu cele 3-4 masterate ale ei date in 6 luni? Pai directoarea aia carierista e la fel de incompetenta ca si cei are au pus-o acolo pe banuim ce criterii. EDP era oricum o editura de kakao, acum s-a facut definitiv de rah*at. Doar niste incompetenti lipsiti de un minim profesionalism putea sa trimita la tipar un asemenea 'manual'. Nu e primul caz de rateu EDP, si vor fi si altele. Cei de acolo nici macar ortografia limbii române nu o stiu
      • +7 (7 voturi)    
        De la Prosti pentru prosti (Vineri, 24 august 2018, 8:05)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Sa fie clar, sa va intre bine in cap:
        Se interzice cu desavarsire ca cineva sa ajunga la un IQ mai mare decat primul ministru oricare ar fi el.

        (Asta e baremul, pe asta se merge. Doar nu credeti ca e un accident.)

        ... Sa nu ajungem sa se dea un OUG pentru asta, ca sa clarificam lucrurile!
  • +13 (13 voturi)    
    intrebari: (Joi, 23 august 2018, 18:54)

    Coco Whistle [utilizator]

    cine e responsabil, cine plateste si cind? nu cred ca e normal ca cetatenii care voteaza cu incredere si functionarii astfel numiti sau alesi isi pot permite luxul greselilor. va imaginati cum e in spital, sau la jandarmi?
  • +9 (9 voturi)    
    normalitate pesedista (Joi, 23 august 2018, 18:59)

    clencix [utilizator]

    Își cer scuze ca sunt
    leneși, neatenți, nepricepuți ori
    părtinitori cu ai lor,
    doar stau pe banii statului real, plătiți de părintii reali ai unor copii reali,
    totul din cauza ca au fost foarte preocupați de lupta cu fantomele statului paralel.
    Nici vorba ca trebuie iertați și
    chiar merita o prima ca nu au greșit toată harta, puteau pune toate orașele în care sunt romani ca fiind în România.
  • +9 (9 voturi)    
    normalitate pesedista (Joi, 23 august 2018, 18:59)

    clencix [utilizator]

    Își cer scuze ca sunt
    leneși, neatenți, nepricepuți ori
    părtinitori cu ai lor,
    doar stau pe banii statului real, plătiți de părintii reali ai unor copii reali,
    totul din cauza ca au fost foarte preocupați de lupta cu fantomele statului paralel.
    Nici vorba ca trebuie iertați și
    chiar merita o prima ca nu au greșit toată harta, puteau pune toate orașele în care sunt romani ca fiind în România.
  • +6 (6 voturi)    
    Doamne ajuta (Joi, 23 august 2018, 19:03)

    mitg [utilizator]

    Sa plateasca prostii care i-au ales (inclusiv prin absenta la vot), ca merita.

    La mai mare.
    • -1 (1 vot)    
      Absentii la vot (Vineri, 24 august 2018, 7:41)

      JHolden [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      il asteapta in politica Christos.... pretentiile sunt mari, din pacate !
  • +6 (6 voturi)    
    INCOMPETENTA MAXIMA (Joi, 23 august 2018, 19:14)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Dovedita in repetate randuri de Uzina de Manuale & Hârtie Igienica numita EDP. O gasca de incompetenti lipsita de minimum profesionalism careia politrucul Liviu Popo i-a incredinta ILEGAL tiparirea manualelor,/ Pe banii nostri si sun conducerea unei asa-zisw directoare cuoscută in primul rand pentru nesimtire si limbaj vulgar,
  • +9 (9 voturi)    
    Recurenta (Joi, 23 august 2018, 19:18)

    Harold [utilizator]

    Câte demisii!

    Vom afla responsabilii asa cum vom afla si cine sunt responsabilii pt jandarmeriada.
  • +9 (9 voturi)    
    editura sa plateasca din banii ei (Joi, 23 august 2018, 19:31)

    qwerasdf [utilizator]

    greselile! nu din banii statului
    • +6 (6 voturi)    
      chiar exagerati ! (Vineri, 24 august 2018, 8:07)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      lucrurile sunt corecte dpdv stiintific:
      "În rest, din raportul de evaluare se poate constata că „materialul grafic și cartografic este corect din punct de vedere științific,"
      mai simplu ar fi sa ne adresam oficial ONU sa convoace o Adunare Generala si sa redenumeasca lucrurile conform variantei corecte din manual (adevarate) - de ex Marea Rosie sa fie redenumita ca fiind Marea Moarta si viceversa, Sudanul sa fie fortat sa se reunifice etc / nici nu e mare lucru daca exista vointa politica

      o sa se bucure toata lumea: o schimbare de nume, de granite, de locatie (cu cateva mii de km) etc prinde bine din cand in cand :))
      • +5 (5 voturi)    
        Tocmai am aflat (Vineri, 24 august 2018, 8:45)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui silviu_dumitrescu

        ca sudanezii sunt in delir, au facut deja poduri de flori, nu se spune inca si din ce (se zice ca-i ceva maroniu).
        La latrine urmeaza o ampla campanie de sensibilizare pentru nobila cauza sudaneza, deja sunt dovezi ca Iohannis nu doreste bunastarea poporului prieten. Dragnea vrea sa ia in manute shi destinul acelei tari asuprite de sorosisti si de vreo 100 de it-isti, toti acestia fiind sacrificati la vizita lui Daea si Viorica.
  • +10 (10 voturi)    
    Regretabil (Joi, 23 august 2018, 19:50)

    murad [utilizator]

    nu conteaza ca au pregatit lotul au avut sansa unor elevi buni,asa zisul evaluator stintific sau referent ce dracu a facut a luat bani degeaba Rusine.Sa fie facut public si numele lui.Suspect ca un manual cu punctaj asa mare sa aiba erori flagrante.
    • +5 (5 voturi)    
      procedura este gresita (Vineri, 24 august 2018, 8:15)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui murad

      ar fi trebuit sa existe un grup mai larg, format din cei mai buni profesori din Romania (vreo 40-50) care sa primeasca pdf inainte de tiparire - spre corectura, sau pentru obtinerea de feedback, opinii etc
      sunt sigur ca ar fi facut voluntar verificarea, pentru ca mai sunt oameni carora le pasa !
      suntem de 30 de ani "sub presiunea timpului", pentru ca suntem absurd organizati - din aceasta cauza nu putem face nimic asezat
      in alta ordine de idei, ar fi obligatoriu sa existe varianta on-line sau pdf a manualului ! cu linkuri suplimentare etc - ar fi mult mai atractiva pt copiii de astazi
  • +15 (15 voturi)    
    acum intelegeti cine lucreaza in Min. Educatiei? (Joi, 23 august 2018, 19:53)

    Gryphus [utilizator]

    Numai RUDE, RELATII si SLUGI PSD sunt angajati in Min. EDUCATIEI.

    Primul ministru e ANALFABET


    asta e Romania si atunci nu mai trebuie sa ne miram ca suntem ultimii in Europa. Ar fim culmea sa fim mai sus
  • +14 (14 voturi)    
    cati elevi de a VI-a sunt in Romania? (Joi, 23 august 2018, 20:37)

    Fedora [utilizator]

    Cum pot fi 1.6 milioane elevi de clasa VI?
    • +10 (10 voturi)    
      Exact (Joi, 23 august 2018, 23:54)

      liberte, egalite, mouie pesede [utilizator] i-a raspuns lui Fedora

      Ministerul a venit insa cu o erata: sunt 1.6 miliarde.
    • +7 (7 voturi)    
      Asta nu-i nimic, (Vineri, 24 august 2018, 7:43)

      JHolden [utilizator] i-a raspuns lui Fedora

      e vorba sa se editeze 2,6 milioane de manuale. Aveti ce-ati votat/n-ati votat !
      • +6 (6 voturi)    
        Nu stiu daca ajunge (Vineri, 24 august 2018, 8:47)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui JHolden

        unii au si doua toalete in bordeie.
    • +5 (5 voturi)    
      ! (Vineri, 24 august 2018, 8:39)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Fedora

      Pai au tiparit sa aiba si cei din anii trecuti :))
  • +17 (17 voturi)    
    România depăşită de către aproape întreaga planeta (Joi, 23 august 2018, 20:47)

    ty [utilizator]

    în cazul calităţii sistemului de învăţământ ţara noastră fiind pe locul 121 din 138.
    În acest caz, sistemul nostru de învăţământ este mai slab decât cele din Gabon (116), Congo (113), Tanzania (96), Uganda (90), Nepal (77), Ucraina (55), Laos (54), Albania (34). Pe primele locuri la această categorie se regăsesc Elveţia, Singapore, Finlanda, Belgia şi Qatar.
    Clasamentul întocmit de către Forumul Economic Mondial (WEF), ţara noastră fiind trasă în jos de infrastructură, educaţie, sănătate şi administraţie.
    Studiul publicat in 2016. De atunci evident am mai "progresat"
    https://adevarul.ro/economie/stiri-economice/romania-tara-lumea-treia-rwanda-intrece-competitivitate-tanzania-depaseste-infrastructura-congo-invatamant-1_57ebe18f5ab6550cb816faf3/index.html
    • +11 (11 voturi)    
      Rezultatul logic al Tele Ormanizarii tarii (Joi, 23 august 2018, 21:24)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui ty

      Zombiile psd is ferocite oricum, la asa manuale, orice raspuns ar da la un test, e de 10 cu plus.
    • +11 (11 voturi)    
      in mod normal (Joi, 23 august 2018, 22:02)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui ty

      ar trebui sa dau un like la faptul ca-mi place stirea/comentariul.
      nu pot sa dau like!

      da, stirea este corecta, comentariul este corect!

      dar ce naiba ar trebui sa-mi placa acolo?
      ca am ajuns mai rau decat o tara africana scapata de curand din razboi civil!?

      concluzia ramane aceeasil statul te vrea prost!!!
      • +2 (2 voturi)    
        rectificare (Vineri, 24 august 2018, 16:41)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

        PSD, ALDE si UDMR te vreau prost.
        Din 1989 si pana azi un singur ministru roman, Funeriu, s-a bucurat de aprecierea Comisiei UE. Interesant este ca aprecierea comisiei a vemit ca urmare a unei reclamatii facute de catre ponta si Antonescu. Purtatorul de cuvant al comisarului pentru educatie Dennis Abbott zicea: "Romania a adoptat o reforma sistemica, ambitioasa, la toate nivelurile educationale. Rezultatele romanesti la testele internationale arata nevoia urgenta de consolidare a calitatii sistemului de educatie in ansamblul sau. De aceea, este important ca reformele sa continue, intrucat invatamantul poate fi ameliorat doar prin eforturi sustinute privind politica in domeniu"
      • 0 (0 voturi)    
        DA! (Vineri, 24 august 2018, 20:33)

        complet_retard [utilizator] i-a raspuns lui Lucian*

        Like se da pentru stire / comentariu, nu pentru realitatea pe care o exprima!
        O stire despre un dezastru primeste likuri, nu insemna ca "ti-au placut"uraganul sau seismul care au facut multe victime ... Asa si aici, suntem in Top 20 de la coada, referitor l calitatea invatamantului ...
    • +9 (9 voturi)    
      ATENTIE LA CANDIDATII DNA (Joi, 23 august 2018, 22:58)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui ty

      Dragnea tine poporul ocupat cu elucrubratiile lui despre 'ATENTATE' inventate iar in timpul asta SLUGAREL Toader pune oamenii PSD in functii la DNA


      Procurorul militar Nicolae Lupulescu e al 2-lea !!! candidat dupa sluga PSD Paula Tanase.


      ca sa nu para ca Paula TANASE e ca si NUMITA sefa la DNA, PSD l-a adus la ordin pe un alt slugoi ca sa para ca exista concurenta
  • +9 (9 voturi)    
    link mai vechi pt citit comentariile (Joi, 23 august 2018, 21:33)

    dany-ingineru [utilizator]

    https://www.hotnews.ro/stiri-educatie-22666251-erorile-grosonale-din-manualul-unic-geografie-turnu-gurele-din-teleormanul-lui-dragnea-este-locul-drobetei-turnu-severin-mare-are-numele-gre-stat-nu-exist.htm


    pentru alte comentarii

    totusi 1,6 milioane de exemplare..?
    astia pentru citi ani au tiparit manualul de geografie?

    Domnul care vb cred ca habar nu are. mai degraba o fi vb de toate manualele tiparite.
    Numai experti/specialsit [rin ministerele astea
  • +15 (15 voturi)    
    1 600 000 ?? (Joi, 23 august 2018, 21:58)

    blec-bierd [utilizator]

    dar cati copii sunt in romania in clasa a 6a in ziua de azi ??
    • +6 (6 voturi)    
      1.6 (Joi, 23 august 2018, 23:54)

      liberte, egalite, mouie pesede [utilizator] i-a raspuns lui blec-bierd

      miliarde
  • +4 (4 voturi)    
    Ilegalități (1) (Vineri, 24 august 2018, 0:15)

    Furnicuta [utilizator]

    Hotnews cere o copie a ordinului... Am o bănuială că Ordinul MEN 3970/15.06.2018 nu a fost publicat în MO. Pe ce mă bazez? MEN are un stil foarte ciudat de a publica actele normative în MO. Publică dacă vrea, ce vrea și când vrea. De la MO 495/15.06.2018 în care este publicat Ordinul MEN 3764/29.05.2018 și până la MO 551/02.07.2018 care publică Ordinul MEN 4005/25.06.2018 sunt emise de MEN 242 de ordine, dar sunt publicate în MO doar... 11 ordine!!! În MO 550/02.07.2018 a fost publicat Ordinul MEN 3962/14.06.2018, deci teoretic ordinul cu pricina trebuia tipărit fie în acest MO, fie în următorul. Dar MEN a trecut de la Ordinul 3962 direct la 4005!!! Iar 3970 a dispărut în neant. Cam vă dați seama ce respect pentru lege au juriștii acestei instituții.

    Dar, țineți-vă bine! Să dăm timpul înapoi. Mihai Tudose dăduse OUG 76/2017 de înființare a societății Editura Didactică și Pedagogică prin transformarea/reorganizarea RA cu același nume. Prin Legea 169/2018, OUG cu pricina a fost respinsă de Parlament și se revine la forma de regie autonomă. Dar această lege a fost declarată neconstituțională de către CCR prin Decizia 249 din 19 aprilie 2018. https://www.ccr.ro/files/products/249.pdf Și care-i problema pentru ministrul respectiv? Valentin Popa emite Ordinul 4128/16.07.2018 prin care ceea ce n-a făcut Tudose prin OUG și nici Parlamentul prin lege, face ministrul în cauză prin ordin. De ce? Pentru că poate, nu-i așa?

    Pe de altă parte, ordinul privește repunerea în situaţia anterioară şi numirea Consiliului de administraţie al Regiei Autonome "Editura Didactică şi Pedagogică". Ce-i aia?Repunerea anterioară? Art. 64 alin. (3) din Legea 24/2000 prevede: Abrogarea unei dispoziţii sau a unui act normativ are caracter definitiv. Nu este admis ca prin abrogarea unui act de abrogare anterior să se repună în vigoare actul normativ iniţial. Da, dar la MEN se poate.
  • +4 (4 voturi)    
    Ilegalități (2) (Vineri, 24 august 2018, 0:15)

    Furnicuta [utilizator]

    Mai este ceva? Păi, ar mai fi. Deci, tu ministrul în cauză dai ordin pe 16 iulie ca să se revină la editura respectivă în forma de regie autonomă ca aceasta să tipărească manualele conform Ordinul MEN 3970/15.06.2018. Păi, dacă CCR spune că este neconstituțională Legea 169/2018 și mai spune în cuprinsul ei (pct. 8) că accesul agenților economici la activitate economică a fost afectat, tu, ministru, treci peste decizia CCR și continui pe principiul câinii latră ursul merge? Ha?
    Sunt clare lucrurile acum? Ăsta e ministrul, ăștia sunt juriștii MEN. Eu sunt surprins că nu s-a găsit vreun ziarist să toace mărunt și des toate aceste ilegalități ale ministrului în cauză.
  • +4 (4 voturi)    
    Ce fac asia cu 1.6 milioane de manuale (Vineri, 24 august 2018, 2:09)

    Klaus_ [utilizator]

    Elevi in clasa a VI-a sunt 150-200,000 in total in Romania. De ce draq au tiparit astia 1.6 milioane de manuale?! Asa si apare pe www.edituradp.ro: “În acest an, există deja tipărite 1.600.000 de exemplare pentru clasa a VI-a”. Doamne fereste, ce maimute!
    • +2 (2 voturi)    
      err (Vineri, 24 august 2018, 10:50)

      dany-ingineru [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      Corect ar fi fost: 1,6 milioane de manuale pentru disciplinele de clasa a VI-a. Dar cum o timpenie spusa de 1000000 de ori devine adevarat absolut, o sao vedem si pe asta in limbajul curent, asa cum sunt multe prin tara
    • +1 (1 vot)    
      De colectie (Vineri, 24 august 2018, 10:57)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      Marcile postale cu erori de tiparire devin foarte valoroase pentru colectionari.
      Ia ganditi-va ce valoare vor avea 1,6 milioane de carti defecte! E?
      Daca mai colectionam si defectele lu vaxilica, ne-am scos!
  • +8 (8 voturi)    
    Da (Vineri, 24 august 2018, 8:01)

    fat.cat [utilizator]

    Ia ghiciti de cate ori a citit evaluatorul universitar de specialitate aceasta carte. A semnat ca prostul, pe linie de partid. Oare o sa aflam numele acestui specialist? Si gradul de rudenie/indatorare fata de ministru si partid? Lamentabil. L-as pune sa plateasca tirajul, impreuna cu domnul acad. dr. ing. sau ce titluri sforaitoare mai are, actualul ministru al educatiei. Rusine!
  • +5 (5 voturi)    
    Pentru cine nu stie (Vineri, 24 august 2018, 9:25)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pentru un manual se face ma intâi un așa-numit „tiraj de proba” (câteva sute de exemplare) care se trimit in scoli pentru evaluare si critici. Abia apoi se trimite „tirajul mare” la tipar, după de erorile au fost corectate. Ce putin, asa s-a procedat până acum de multe edituri/

    Sa nu ne asteptam insa ca EDP sa aiba un minim profesionalism. Orice redactor are fi trebuit sa sesizeze erorile cât casa din manuscris, daca, evident, nu era din categoria de inculti Dăncila. Redactorii EDP sunt insa niste Nulitati, cu N mare, ca si onor directoarea, o piloasa fara o minima experienta editoriala. E de asteptat ca tot ce poarta sigla EDP sa fie de aceeasi calitate.

    Cât despre evaluator, intr-o zi se va afla cine este. Vreun tovaras de-al ministrului de la Fabrica de diplome universitare Suceava sau de-al politrucului incult Liviu Popo. Concluzia? O noua generatie de elevi va fi sacrificata si pusa se invete dupa manuale rebutate, gratie acestui minister de r***t.
  • +4 (4 voturi)    
    gand (Vineri, 24 august 2018, 9:35)

    Toni_Romania [utilizator]

    Scoala noastră românească avea ieri probleme, oho, dar azi a devenit un malaxor imbecil, cu programe scolare care nu au nicio legătură cu intelectul copiilor. Dovadă- CE CAUTĂ în programă scrierile MAITREYI și BALTAGUL, scrieri pt. adulti? Iar aceste manuale sunt dejectiile unor mafii, mafii de familii de profesori inepti de liceu. mereu abonati la ban public si contracte. Mereu ei.
  • +2 (2 voturi)    
    Cum au aparut manualele ... (Vineri, 24 august 2018, 10:10)

    mimigeo [utilizator]

    EDP a reusit sa tipareasca, conform calendarului asumat, manualele pentru clasa a sasea la disciplinele pentru care s-au depus proiecte si s-au semnat si contractele. Discutia privind calitatea continutului manualelor este una complexa.
    Care au fost etapele parcurse pana la manualul tiparit? Iata-le:
    - autorii au depus proiectele la Minister; acestea au fost evaluate de comisia formata pentru asta si cele care au castigat primele trei locuri au fost trimise unui cadru universitar pentru o verificare stiintifica;
    - autorii nu au fost informati cu privire la observatiile comisiei de verificare sau ale cadrului universitar;
    - autorii au fost invitati la o intalnire pentru semnarea contractelor cu EDP, care s-a incheiat intr-un scandal total; semnarea contractelor s-a facut cu dificultate, data fiind forma nesatisfacatoare propusa de editura;
    - dupa semnarea contractelor, autorii au trimis la editura formatul editabil al manualelor ;
    - pentru ca EDP nu are suficienti redactori de specialitate si nici tehnoredactori specializati pe carte scolara, au lucrat si cu colaboratori cu competente slabe in acest domeniu;
    - dupa asa-zisa etapa de redactare - tehnoredactare, manualele au fost incarcate pe site si apoi trimise la tipar, fara a chema autorii pentru corectura.
    De ce au manualele greseli? Pentru ca:
    - timpul in care acestea au fost scrise a fost foarte scurt (cateva luni de la publicarea anuntului de catre Minister pana la termenul de depunere a proiectelor);
    - dupa evaluarea proiectelor autorilor nu li s-au comunicat observatiile evaluatorilor pentru a le remedia inainte de a trimite proiectul la editura;
    - contractele s-au semnat cu intarziere, acestea fiind scrise intr-o forma care necesita multiple modificari;
    - unii colaboratori ai editurii nu au avut competentele necesare pentru acest tip de proiect, iar uneori materialul corect dat de autori a fost viciat de interventia redactorilor si autorii nu au fost solicitati pentru corectura finala.
  • +3 (3 voturi)    
    descopera cu wikipedia (Vineri, 24 august 2018, 10:37)

    dany-ingineru [utilizator]

    pe saitul wikipedia apar in Europa 50 de state inclusiv Kosovo.

    dar ce ne mai miram. Am intrat in epoca <B> IDIOCRATICA
  • +2 (2 voturi)    
    incultura ..... (Vineri, 24 august 2018, 10:45)

    dany-ingineru [utilizator]

    L a pagina 54 , Marea Britanie inlcude si Irlanda de Nord
    Georgia nu exista la M Neagra
    Crimeea e inca in Ucraina
    • +1 (1 vot)    
      Pacat ca n-au bagat Katyn in Australia (Vineri, 24 august 2018, 11:55)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui dany-ingineru

      is totusi prea idioti pentru asa ceva.

      Asta cere ceva ironie fina.
      De la micii varani nu ai ce asteapta.
      Poate doar sa-si puna ecusoane pe masura.
  • +4 (4 voturi)    
    ce sa le ceri? (Vineri, 24 august 2018, 10:48)

    dany-ingineru [utilizator]

    Parca ziceau ca o sa faca modificarile in formatul electronic. Pina acum nimci.
    Azi noapte ce au facut?
    Macar citeva acolo sa fi schimbat, unde este mai usor
    • +2 (2 voturi)    
      Noaptea se-nmultesc (Vineri, 24 august 2018, 11:53)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui dany-ingineru

      iar ziua li se dau posturi.