"Disciplina, incredere si respect", acestea sunt cele trei idei de baza ale internationalului roman Dorinel Munteanu, pe care acesta a reusit sa le impuna jucatorilor clujeni, din dubla calitate de antrenor si jucator, intr-un timp extrem de scurt.

Eliberati din chingile lui Aurel Sunda, cu "Munti" pe post de dirijor, care a dictat ritmul partidei dupa bunul sau plac, "feroviarii" au obtinut o victorie istorica si detin sanse reale in eliminarea lui Athletic Bilbao. Din pacate, in ciuda numeroaselor ocazii de gol, CFR Ecomax a castigat doar la limita, prin reusita de exceptie a noii vedete, Cosmin Tilinca. Totusi, partea buna este ca clujenii nu au primit gol pe propriul teren.

Pe langa disciplina tactica, incredere in fortele proprii si respect fata de efortul celorlalti colegi, Dorinel Munteanu le-a insuflat noilor sai elevi si coechipieri agresivitatea specifica fotbalistului german. Iar "feroviarii" au facut fata pressing-ului basc, etalat cu precadere in prima repriza, cand Athletic Bilbao s-a aparat in jumatatea adversa, cu nu mai putin de sapte jucatori.

In duelurile "unu la unu", fiecare jucator clujean s-a straduit sa faca fata adversarului direct, pe care a incercat sa-l scoata din joc prin executii tehnice. Contrar tuturor asteptarilor, "ceferistii" au fost, sambata, cu o clasa peste fotbalistii basci in manevrarea balonului, in conditiile terenului imbibat de apa.

In primele 45 de minute, pe fondul unui joc dezinvolt, lipsit de complexe, CFR Ecomax ne-a aratat ca fotbalul nu inseamna doar "bubuiala" si "diagonale" de 40 de metri, cu Vasile Jula in rol de dispecer si coordonator a tuturor fazelor de atac. Pressing-ul advers a fost dejucat printr-un joc purtat exclusiv la firul ierbii si elaborat cu multa risipa de energie din partea liniei mediene.

"Munti" a schimbat sistemul dupa cinci minute

Din teren, Dorinel Munteanu a citit la perfectie partitura lui Mendilibar, care a inceput meciul cu trei fundasi. El, prin trecerea brusca la sistemul 1-4-4-2, pe care l-a exersat din a doua zi de la preluarea echipei, l-a obligat pe Mendilibar sa-l retraga in defensiva, ca al patrulea fundas, pe Casas, pe care si l-a dorit mult mai ofensiv.

Apoi, le-a cerut lui Panin si Vasaie sa-i ia in "piept", de la jumatatea terenului, pe Paredes si De Paula, care au jucat lipiti de benzile terenului, iar mijlocasilor de banda sa nu uite nici un moment de dublaj. In partida tur cu FK Vetra Vilnius, intre cei doi fundasi centrali si mijlocasi a existat un spatiu neacoperit.

De astuparea "plombei" s-a ocupat el si Radu Marginean, bine secondati de atacantii Tilinca si Anca, care, in premiera, au facut si faza defensiva. Proaspatul tehnician a fost pus la grea incercare de accidentarile lui Cristian Turcu si Radu Marginean, ambele in prima repriza, insa a mutat inteligent, introducandu-i in teren pe Astilean si Gosa.

Primul, in cele 72 de minute, a jucat pe doua posturi (mijlocas dreapta si la inchidere), iar Gosa a evoluat ca fundas dreapta, prin urcarea in linia mediana a lui Panin.

Tilinca, golgeterul european al CFR-ului

I-au trebuit doua ocazii pentru a deschide scorul. La prima centrare nu a ajuns la intalnire, la a doua a sutat imprecis, iar la mingea pusa pe tava de Panin – aflat la cel mai bun joc de cand s-a transferat in Gruia – a inscris cu o superba lovitura de cap. Mingea a lovit in prealabil radacina barei dreapta a portii, aparata de Lafuente.

La aceasta faza, noul golgeter al CFR Ecomax s-a ales cu nasul spart, fiind lovit, in saritura, de fundasul Eder. In partea secunda a meciului, tot in urma unei pase venita de la Panin, Tilinca, dupa ce l-a driblat pe Lafuente, a trimis cu stangul in bara, ce-i drept dintr-un unghi dificil.

In careu, Guerrero a jucat mingea cu mana

Arbitrul intalnirii nu a acordat o lovitura de pedeapsa formatiei clujene. In minutul 15, in urma unei lovituri de colt, Tilinca a deviat mingea cu capul, iar Guerrero s-a interpus pe traiectorie, oprind-o din drumul spre gol cu bratul drept (vezi foto). In repriza a doua, cehul Milan Sedivy a dictat penalti in favoarea formatiei basce, la un duel dintre Milosevic si De Paula.

In urma vizionarii fazei, disputa dintre cei doi jucatori a fost interpretata gresit, bascul faultand in atac. Penaltiul a fost parat de portarul Turcas, care a anticipat unde va trage Javi Gonzalez, el retinand apoi si sutul lui De Paula.

Mesaje anti-Spania, "capsunari" si fuziune Grupul de sutinatori ai CFR Ecomax, cei din stanga tribunei oficiale, adunati sub steagul "KVSC-Gruia" (Kolosvar Vassutas Sport Club), au afisat trei bannere la intrarea in stadion. Pe unul scria ca Bilbao nu este Spania, cu referire directa la conflictul dintre basci si spanioli, iar pe al doilea ca intre clujeni si "capsunari" este o diferenta.

Pe al treilea, Paszkany era rugat sa nu fuzioneze cu "U" Cluj. In schimb, galeria postata la peluza a desfasurat un imens steag cu numarul opt, cel purtat de Dorinel Munteanu. Coregrafia galeriei a fost un esec total, spectatorii neridicand deasupra capului cartoanele alb-visinii puse la dispozitie de organizatori.

CFR Ecomax – Athletic Bilabao 1-0 (1-0) Stadion: CFR, Spectatori: aproximativ 7.000CFR Ecomax: Turcas – Panin, Jula, Milosevic, Vasaie -Oncica, Radu Marginean (46, Gosa), Dorinel Munteanu, Turcu (18, Astilean) – Tilinca, Anca (90, Mijin) Athletic: Lafuente – Ormazabal, Eder, Amorebieta, Casas – Solabarieta (46, Javi Gonzales), Gutierez, Paredes (46, Jonan Garcia) – De Paula (85, Lizoain),

Guerrero – Arriaga A marcat: Tilinca (36) Avertismente: D.Munteanu (31), Panin (45), Gosa (53), Tilinca (90) – Gutierrez (44), Ormazabal (72), Arriaga (88). Au arbitrat: Milan Sedivy – Petr Petrik, Miroslav Tulinger (Cehia)

Obiectivitate si realism la Bilbao

Presa basca a relatat, la unison, ca victoria CFR Ecomax in fata lui Athletic Bilbao, scor 1-0, a fost meritata. Explicatiile gasite de ziarele basce pentru acest esec, considerat umilitor, au fost fragilitatea liniei de fund si lipsa de agresivitate manifestata de jucatorii consacrati, Julen Guerero si Joseba Arriaga.

Un fapt interesant este ca, in majoritatea publicatiilor, se noteaza ca Athletic Bilbao a jucat in Transilvania si nu in Romania, si ca orasul Cluj Napoca este cel mai important al acestei regiuni istorice.

Cotidianul "El Mundo Vasco" noteaza in editia sa electronica faptul ca Athletic Bilbao si-a complicat serios existenta la debutul sau in Cupa UEFA Intertoto. Semnatarul articolului remarca lipsa ocaziilor echipei lui Mendilibar si evidentiaza faptul ca CFR Ecomax a ratat cinci ocazii clare in prima repriza, campioni fiind Oncica, Tilinca si Anca.

In ceea ce priveste lipsa de combativitate manifestata de echipa fanion a Tarii Bascilor, reporterul "El Mundo Vasco" semnala ca principala cauza pentru esec timpul scurt avut la dispozitie de jucatori – cinci zile – pentru antrenamente. In aceeasi nota obiectiva continua si site-ul oficial al echipei basce.

"Diferenta de pregatire intre CFR Ecomax si Athletico a fost evidenta mai ales in prima repriza, insa rezultatul final, 1-0, lasa sperante pentru calificare in returul, de saptamana viitoare, de pe San Mames", mai noteaza sursa citata. Tot aici se noteaza ca Dorinel Munteanu a fost cel care a dictat ritmul partidei, jucatorii basci nereusind sa-l stopeze decat prin fault pe jucatorul roman.

Suporterii cer demisia presedintelui Lamikiz

Pe forum-ul editiei electronice a cotidianului basc "El Correo", suporterii lui Athletic Bilbao isi arata dezamagirea fata de jocul echipei lor in partida cu CFR Ecomax. Mai mult, unii dintre ei cer demisia presedintelui Fernando Lamikiz, fiind socati de infrangerea lui Athletic in fata echipei clasate pe locul 11 in campionatul Romaniei.

In cronica publicata de acelasi ziar se noteaza ca "CFR-ul antrenorului-jucator Dorinel Munteanu este o echipa careia ii place sa se joace cu focul, iar ziua de sambata a fost una istorica pentru clubul transilvanean".

Referirea la Ardeal nu este singulara, majoritatea publicatiilor basce notand ca CFR Ecomax este o echipa transilvaneana, mai degraba, si nu una romaneasca, ei gasind mai multe asemanari intre Tara Bascilor si Transilvania.

Mendilibar: "Am jucat un fotbal mincinos!"

Extrem de realiste: cam asa pot fi caracterizate reactiile celor doi antrenori ai CFR Ecomax, respectiv Athletic Bilbao, dupa partida de sambata. Jose Luis Mendilibar, antrenorul oaspetilor, a recunoscut ca victoria "ceferista" este pe deplin meritata si a spus ca, in prima repriza, echipa sa a jucat un fotbal mincinos. "Partida a avut doua parti diferite.

In prima dintre ele, echipa mea a jucat foarte slab. Nu ne-au iesit combinatiile la firul ierbii, am avut dificultati serioase in stapanirea mingii, fapt care a dus la ratarea mai multor preluari in faze favorabile. In plus, am avut si noroc, clujenii putand sa mai inscrie de doua ori. In partea secunda, pot spune ca am echilibrat jocul.

Am incercat sa pasam scurt, fara sa ne complicam, dar am avut ghinion la ratarea acelui penalty. Cred ca, la felul in care am evoluat in repriza secunda, am fi meritat un gol", a spus, destul de dezamagit, antrenorul bascilor. De cealalta parte, Dorinel Munteanu a tinut, in primul rand, sa multumeasca fostei conduceri tehnice, spunand ca victoria apartine si cuplui Sunda-Steop.

Apoi, Dorinel a facut o scurta radiografie a partidei. "Am avut o prima repriza foarte buna. Jucatorii s-au comportat exact cum am sperat eu. Sunt foarte bucuros de aceasta victorie, pentru ca fiecare jucator a dat tot ce are mai bun", a declarat Dorinel. Dupa cum a anuntat la venirea sa la Cluj, "Munti" a schimbat sistemul de joc al "feroviarilor" si a jucat cu patru fundasi in linie.

Schimbarea a fost benefica pentru echipa, fapt evidentiat si de internationalul roman. "I-am mobilizat foarte mult si le-am explicat ce inseamna acest sistem. Ma bucur ca au inteles si sunt convins ca, pe viitor, vor juca si mai bine si ca aceasta tactica va avea succes la Cluj", a mai spus Munteanu. Cat despre returul de la Bilbao, Dorinel a ramas realist.

"Meciul din Tara Bascilor va fi deschis oricarui rezultat. Trebuie sa mergem concentrati si sa jucam mai bine decat am facut-o aici. Calificarea nu este inca decisa", a conchis Dorinel Munteanu, antrenorul CFR Ecomax.