Reactii dupa alegerile locale

Vasile Blaga: Imi asum infrangerea. Cand urnele vorbesc, politicienii trebuie sa taca

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 15 iunie 2008, 21:32 Actualitate | Politic

Vasile Blaga si-a asumat infrangerea in alegeri, afirmand ca, atunci cand urnele vorbesc, politicienii nu mai pot decat sa taca. El a avut puterea sa il felicite pe Sorin Operscu pentru victorie si a declarat ca: "Am dus o campanie de buna credinta, bazata pe solutii, pe proiecte si nu pe demagogie si pe populism. Nu am apelat la aceste arme si ma bucur ca nu am facut acest lucru" a afirmat invinsul in cursa pentru Primaria Capitalei.

El a adaugat ca solutiile din programul sau vor fi promovate de catre consilierii generali ai PD-L care vor face o opozitie constructiva.

La randul sau, liderul PD-L, Emil Boc, a afirmat ca "Eu cred ca filiala Bucuresti a facut tot ce se putea pentru a castiga alegerile. Mi-as dori sa nu fie asa, dar din pacate bucurestenii vor fi cei care vor avea de pierdut in urma alegerilor de astazi".

"Nu avem nimic sa ii reprosam lui Vasile Blaga, a avut un program foarte bun, a avut un comportament impecabil in campanie, a facut tot ce se putea pentru a castiga aceste alegeri".

Liderul PD-L a spus ca nu vede de ce Blaga ar trebui sa isi dea demisia. Cand ziaristii i-au reamintit ca Blaga a afirmat ca demisioneaza din fruntea PD-L Bucuresti in caz de esec, Boc a spus ca nu este de acord cu o asemenea solutie, potrivit NewsIn.























920 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    pacat (Duminică, 15 iunie 2008, 21:49)

    alexey [anonim]

    bravo vasile blaga, pentru tot ce ai incercat!

    asta e, in orasul miticilor nu ai sanse... mare pacat!
    • -1 (1 vot)    
      blaga (Duminică, 15 iunie 2008, 23:13)

      tytf [anonim] i-a raspuns lui alexey

      asteptam demisia.
  • +1 (1 vot)    
    Prostie (Duminică, 15 iunie 2008, 21:51)

    Tibi [anonim]

    Miticilor, va meritati soarta. Ati votat un om la fel de taran si prost-crescut ca si voi.

    Doar la voi se pot asemenea primari ca Vanghelie si acum Oprescu, pe care l-ati votat fara sa spuna nimic concret din ce vrea sa faca.

    Sa nu va mire ca se va tine de cuvant :)
  • +1 (1 vot)    
    :) (Duminică, 15 iunie 2008, 22:00)

    alex [anonim]

    mi-a placut declaratia lui Blaga. Arata ca stie sa piarda cu demnitate.

    Imi pare rau pentru bucuresteni, e trist ce se intampla.
  • 0 (0 voturi)    
    primar (Duminică, 15 iunie 2008, 22:02)

    alex [anonim]

    Daca era independent, Blaga castiga primaria.

    Eu nu inteleg Base' ce se tot baga peste ei, e deranjant. Presedintele e al tuturor romanilor nu al unui partid, si pe cei pe care ii impinge in fata in felul asta voturile or sa ii impinga in spate. Cred ca Blaga se descurca si fara sustinerea presedintelui.
    • -1 (1 vot)    
      la fel a pierdut Ioan Rus Clujul in 2004 (Duminică, 15 iunie 2008, 22:57)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui alex

      daca Ioan Rus candida independent la Cluj in 2004, il spulbera pe piticul mafiot Boc! din pacate, a fost tras la vale de apartenenta la partidul de mafioti PSD.
  • +1 (1 vot)    
    Eu sunt din Oradea (Duminică, 15 iunie 2008, 22:05)

    Transilvanian man [anonim]

    Felicitari d-nule Blaga imi pare rau ca nu v-ati gandit ca ar fi fost mai bine sa fiti primar de Oradea ...A fost optiunea dvs ...imi pare rau ca asa a iesit .Sunteti un adevarat politician cand spuneti:"Imi asum infrangerea. Cand urnele vorbesc, politicienii trebuie sa taca ".Corect ff CORECT insa asta nu e valabila in Romania unde tara este alcatuita din LICHELE !
    Noapte buna
  • +1 (1 vot)    
    traiasca PCR (Duminică, 15 iunie 2008, 22:11)

    aligatoru [anonim]

    PD-L ul nu s-a desolidarizat de Videanu, si a pierdut alegerile pentru ca "independentu" Oprescu a reusit sa-i prosteasca foarte repede pe bucuresteni sustinut de camarilla PSD, PNL, PC,PNT-CD.Este absolut incredibil cum mafia intereselor peri primarii a reusit sa uite cum ea insasi a fost batuta de mana lui I.Iliescu cu batele minerilor.Bucurestenii i-au adus din nou la putere pe Iliescu si SRstii lui S.O.Bafta stimati concetateni.Halal sa va fie...Este o intoarcere in timp, domnilor...anii 2000 va spun ceva?Nu s-a schimbat nimic in mintea romanilor, domnilor, Ii meritam pe d-l Mitrea, Hrebenciuc, Miki, Nastase 4, Oprescu.Iluziile s-au spulberat.Romania desi in UE nu s-a modernizat...Europa ne-a lasat de unii singuri sa vada ce am inteles din democratie iar noi am facut pe pantaloni de frica si l-am luat in brate pe tatuca din nou.Baronii locali sunt legitimati, justitia este mai oarba ca oricand cu legislatia veche neactualizata.Nu avem urmasi care sa doreasca sa gandeasca si sa actioneze pe cont propriu, copii sunt prea slabi sa poata castiga ceva.Tot batranii trebuie sa lupte.De unii singuri.E mai simplu sa asculti ordinele imbecile decat sa gandesti de unul singur.Traiasca PCR.E o zi neagra in democratia romaneasca, atat cat a mai ramas din ea, pana acum.Se va diminua din ce in ce mai mult odata cu venirea la putere a fostilor , si de data asta ei vor fi stapani pe bani multi , foarte multi.
  • 0 (0 voturi)    
    Astept (Duminică, 15 iunie 2008, 22:18)

    ion [anonim]

    Astept si demisia din functia de secretar, promisa.
    Astept candidatura lui la senat!
  • +1 (1 vot)    
    e trist, am votat blaga, asta este, mergem inainte (Duminică, 15 iunie 2008, 22:21)

    horace [anonim]

    felicitari
  • +1 (1 vot)    
    Primarul Oprescu (Duminică, 15 iunie 2008, 22:22)

    Diana [anonim]

    Acum e bucuros ca a castigat. felicitari noului primar! sa-l vedem insa ce va face CONCRET pentru bucuresteni. In locul lui, as incepe sa ma gandesc la momentul anuntarii votului din anul 2012. Sa-l vedem atunci pe Oprescu ce va spune, cum se va prezenta in fata electoratului. Mie mi se pare o persoana falsă, ipocrită şi foarte superficială.
  • -2 (2 voturi)    
    prosti sunteti maaaaaaaaa !!! (Duminică, 15 iunie 2008, 22:30)

    DSAFDSAGDSD [anonim]

    ba da prosti mai sunteti voi cu blaga vostru !!!!!!
    bueeeeeeeeeeeeeyyyyyyy !
    blaga nici macar nu-i din bucuresti , ce stie el despre bucuresti !

    bine ca nu stau in capitala !
    BRAVO OPRESCU !
    • +1 (1 vot)    
      nu... (Duminică, 15 iunie 2008, 22:38)

      kitty [anonim] i-a raspuns lui DSAFDSAGDSD

      esti sanatos la cap. imi cer scuze dar nu stiu ce sa-ti spun altceva.
  • +1 (1 vot)    
    o capitala de fraieri (Duminică, 15 iunie 2008, 22:46)

    mikael [anonim]

    decit sà avanseze inainte pot merge si inapoi ca racul
    • 0 (0 voturi)    
      coool! (Duminică, 15 iunie 2008, 23:00)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui mikael

      avansati inainte si dati banii inapoi, din mana-n mana, pana-n fund la taxatoare!
  • 0 (0 voturi)    
    ! (Duminică, 15 iunie 2008, 23:02)

    ileana [anonim]

    Sa cantam, din Gil Dobrica: "Hai acasa...hai acasa!"
    Ai pierdut, dar oare bucurestenii meritau sa castigi pentru ei?
    O campanie intreaga, n-ai invatat sa-i minti, sa-i tratezi cu superioritate, ipocrizie si sictir.
    Cum sa castigi?

    "Hai acasa"...asteptam demisia din respectiva functie din acel partid...candideaza senator si lupta pentru Ardeal!
  • 0 (0 voturi)    
    asdasdas (Duminică, 15 iunie 2008, 23:51)

    ra [anonim]

    ASTA PT CA NU IESITI SA VOTATI. DOAR 30%... JALNIC!
  • 0 (0 voturi)    
    PArerea mea (Luni, 16 iunie 2008, 0:28)

    RSO [anonim]

    Mai oameni buni,
    Oamenii nu au au iesit la vot tocmai pentru ca au vrut sa protesteze impotriva ambilor candidati.
    Blaga = continuarea mafiei Videanu
    Oprescu = comunistii.

    Eu nu am votat, pentru ca nu am avut ce!
    SI ca mine 70%
    Ce sa fi votat? Reasfaltari peste reasfaltari si mega borduri + acase sociale de lux, adica PD-L sau mafia comunista PSD, adica Oprescu?
    • 0 (0 voturi)    
      imi pare rau ca gnadesti asa... (Luni, 16 iunie 2008, 9:51)

      alex [anonim] i-a raspuns lui RSO

      ai contribuit la succesul lui oprescu.

      Li se rupe de protestul tau, si dc nu ar merge nimeni la vot s-ar vota intre ei si tot ar alege pe cineva sa te conduca.

      Si acum sa nu te aud ca te plangi de comunisti pentru ca-i meriti!
      O sa ai: mafia PSD+ comunisti= combinatia perfecta