Klaus Iohannis la Ziua Marinei: Un stat nu poate fi cu adevarat puternic daca nu are capacitatea de a-si proteja cetatenii si de a le asigura securitatea. Avem nevoie de o armata inzestrata si pregatita sa faca fata cu succes provocarilor actuale

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 15 august 2017, 10:50 Actualitate | Politic

Klaus Iohannis
Foto: HotNews / DP
Presedintele Klaus Iohannis a afirmat, marti, la Constanta, in debutul festivitatilor de Ziua Marinei, ca Romania are nevoie de dotari moderne in aparare, deoarece un stat nu poate fi cu adevarat puternic daca nu isi poate garanta securitatea. Seful statului a subliniat si faptul ca ceremonia de astazi se desfasoara intr-o zona cu o importanta strategica deosebita din punct de vedere militar, politic, economic, cultural si social, cum este zona Marii Negre, iar datoria autoritatilor este de a transforma intregul potential al acestei regiuni in avantaje reale pentru Romania.

"In arealul Marii Negre ne confruntam cu provocari de securitate din ce in ce mai complexe si mai volatile, precum si cu un grad sporit de impredictibilitate si incertitudine. (...) Romania isi asuma si mai activ profilul de stat puternic si de actor regional relevant. Suntem un pilon de stabilitate si furnizor de securitate in regiune. Depunem eforturi consistente pentru ca rolul Marii Negre si importanta sa strategica sa fie recunoscute la nivelul NATO si al Uniunii Europene", a afirmat seful statului, potrivit News.ro.

Klaus Iohannis a vorbit si despre alocarea a 2% din PIB pentru Aparare, dar si despre viitoarele achizitii ale MApN: "Un stat nu poate fi cu adevarat puternic daca nu are capacitatea de a-si proteja cetatenii si de a le asigura securitatea. Avem nevoie de o armata inzestrata si pregatita sa faca fata cu succes provocarilor actuale, si aceasta implica eforturi deosebite in ceea ce priveste dotarea si modernizarea. (...) Romania este un stat credibil si predictibil, determinat sa participe la asigurarea securitatii colective impreuna cu aliatii sai. Respectarea pe termen lung a acestui angajament va permite inzestrarea armatei cu tehnica moderna, de ultima generatie."

Klaus Iohannis a adresat si un mesaj militarilor, carora le-a spus ca eforturile si sacrificiile lor sunt recunoscute de romani, iar ei sunt pretuiti. El a transmis, de asemenea, un mesaj si marinarilor, despre care a spus ca au una dintre cele mai dificile meserii, care ii poarta departe de tara, familie si prieteni: "Dincolo de primejdiile acestei meserii, traiti bucurii pe care multi dintre noi nu le vom cunoaste niciodata. Calatoriile dumneavoastra reprezinta o descoperire unica a vietii, sub semnul unei relatii aproape sacre cu marea. Cand va veti regasi pe oceane, departe de casa si de cei dragi, amintiti-va ca faceti cinste Romaniei prin curajul si daruirea de care dati dovada. Sacrificiul dumneavoastra este recunoscut si pretuit! Sunteti intruchiparea profesionalismului, dedicarii si responsabilitatii."

Presedintele a subliniat si numarul mare de participanti la festivitatile de la Constanta: "Este cea mai buna dovada a pretuirii de care dumneavoastra, cei din Marina Romana, va bucurati pentru devotamentul cu care va faceti datoria fata de tara. Este o recunoastere pe care o meritati pe deplin. Va felicit ca reusiti, in fiecare an, sa fiti cu adevarat in mijlocul oamenilor. Este o parte extrem de importanta a misiunii dumneavoastra publice. Vad astazi multi copii, care asteapta nerabdatori exercitiile desfasurate pe mare. Stiu din experienta mea de profesor ca nimic nu se compara cu satisfactia de a surprinde in privirea celor tineri entuziasmul si curiozitatea care, nu de putine ori, inspira o viitoare cariera."

La festivitatile de la Constanta participa peste 6.000 de persoane.





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

939 vizualizari

  • -2 (10 voturi)    
    inarmarea i-a falimentat si pe greci (Marţi, 15 august 2017, 11:11)

    facebook.com/rodica.crihan [utilizator]

    au facut o gramada de contracte pentru inarmare si pe urma s-au trezit fara bani
    urmam noi, modelul e deja patentat
  • -1 (9 voturi)    
    cum (Marţi, 15 august 2017, 11:22)

    bobyrou [utilizator]

    cum a fost in vacanta? v-ati intors cu forte proaspete sau mai dormim un an de zile?
  • -1 (9 voturi)    
    Ce festivism desantat... (Marţi, 15 august 2017, 11:47)

    area51rmc [utilizator]

    Eu nu am vazut ca SUA, de 4 iulie, sa isi etaleze "tehnica militara"... cred ca i-am vazut la un "curcan", dar nu i-am vazut la aclamat "tehnica militara" ... nici pe britanici, nici pe germani, nici pe italieni, nici pe spanioli si nici pe portughezi ori pe olandezi. Toti astia au avut imperii.
    In schimb, am vazut parade de acest fel la rusi, la chinezi, la coreenii din nord si ... la romani. Toti astia au fost batuti mar de Temurjin sau de otomani.

    Pe langa faptul ca asemenea parade consuma o cantitate insemnata de bani si resurse, ele prezinta un anumit stadiu al inzestrarii armatei, ceea ce incurajeaza inamicul, care va sti exact cam din ce este compusa apararea acestei tari.
    Astfel, in cazul in care, in eventualitatea unui razboi, necesarul militar al fortelor americane, britanice, germane sau chiar al fortelor NATO impune transferul sau intr-o alta zona de conflict, atunci zona de conflict de la Marea Neagra ramane descoperita sau... sacrificata.
    Razboiul, ca multe alte situatii situatii, inseamna nu numai pierderi de vieti intr-o confuntare militara, ci si strategii sau interese in scopul obtinerii unor avantaje mai mari.
    Imi inchipui ca exista oameni care au reprezentarea unei astfel de situatii potentiale si stiu exact si cum sa actioneze intr-o astfel de situatie.
  • +4 (6 voturi)    
    Vrajeli si vise (Marţi, 15 august 2017, 12:22)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Cetatenii nu vor siguranta si apararare. Vor doar pomeni. Nu ii intereseaza de migranti, terorism sau de coruptie atata vreme cat pomana este sfanta. Spitalele sunt niste cladiri care ocupa spatiu. In locul lor avem nevoie de biserici si manastiri conduse de preoti "umili" ce conduc masini la care restul doar visam. Domeniul sanatatii este ceva invechit care va fi inlocuit de adevarata arta a vindecarii: rugatul la batranelul de pe nor.
    Cat despre paduri, astea sunt niste gunoaie care impiedica ochii sa admire autostrazi neterminate dar inaugarate.
    Energia regenerabila, certificatele verzi si stimularea pietei pentru trecerea la energii alternative sunt niste cuvinte in alta limba.
    Educatia este pierdere de timp, pentru ca orice om destept stie ca smecheriile si pilele sunt suficiente sa duci o viata buna. Cat despre viata altora, toti suntem experti in a avea grija de altii si a le spune cum sa-si traiasca viata: avortul trebuie interzis, LGBT trebuie interzis, ai voie sa ucizi copiii altora prin indolenta si nedocumentarea despre medicina, romanii devin minoritari pentru ca trebuie sa se faca semne/indicatoare si scoli bilingve pentru ca tara este putin cate putin vanduta zilnic (nu vorbesc de multinationale, ci UDMR si rromi)
    Deci despre ce vobim?!

    Nu ma credeti? Atunci de ce Marea Prostime tot voteaza PCR/USL de 30 de ani incoace? Daca vroia opusul a tot ceea ce am scris mai sus se trezea. In schimb auzi toti parazitii societatii cum iau in derandere miscarea #rezist din iarna care a reusit cu greu sa salveze tara de la scufundare si isi fac griji daca mamele altora trebuie sa sufere ca ii imbolnaviti copii ca nu aveti chef de vaccin, sau cien se casatoreste sau creste copil cu cine, daca Dracnev are vila in Brazilia luati in deradere investigatii serioase si profesioniste si Olivia Steer este viitoarea Fecioara Maria

    Asta are nevoie Romania. Cancanuri, lipsa de educatie si pomana. Nu aparare. Nu siguranta

    Traiasca PSD si parazitii + agramatii care-i voteaza
  • 0 (8 voturi)    
    Klaus agent de vanzari (Marţi, 15 august 2017, 12:36)

    DanDare [utilizator]

    Cred ca dl Johannis s-a transformat in agent de vanzari ai marilor producatori de armament din SUA.

    Cat e halatu' dl. presedinte ? Nu vreti sa plecati de la Cotorceni cu buzunarele goale, daca tot ati pierdut o casa si sansa sa mai produceti cateva atunci ce v-ati gandit : hai ca se pot face bani si altfel decat din meditatii !

    Eu mor de ras cand mai vad pe drumurile patriei care arata ca dupa un razboi, coloane militare cu antemergator un Aro sau o Dacie din '85. Dar noi visam doar avioane F16 la mana a 3-a , rachete Patriot, barci gata sa se scufunde ... si orice rahat de care aliatii nostri vor sa se scape si sa mai ia si o sapca de bani pe ele ...

    Din pacate Romania a avut dintotdeauna conducatori slabi, slugoi dispusi sa se vanda pe 30 de arginiti , fara coloana vertebrala , asta suntem un neam de prosti fudului !
  • +2 (2 voturi)    
    AMENINTARE EXTERNA ... ? (Marţi, 15 august 2017, 13:11)

    0_Gandalf [utilizator]

    Personal ma simt mai amenintat din interior decat din exterior. Ce facem?
  • -1 (1 vot)    
    De acord, dar in plus ... (Marţi, 15 august 2017, 19:41)

    Habermas [utilizator]

    un stat nu poate fi cu adevarat puternic atat timp cat ISI BATE JOC SISTEMATIC de cetateni. Si axact asta face acum statul Roman, cu birocratia deliberata care distruge capacitatea cetatenilor de a functiona. Bai ii mai si umileste. Pai asta nu este stat ci sistem de exploatare a cetatenilor decatre o birocratie tampa-si-fara-scrupule.

    TREBUIE DISTRUSA BIROCRATIA. Si nu folosesc cuvinte mari. Doar observ o necesitate si o urgenta. Altfel vom muri toti strangulati si sufocati de birocratia neo-mafioto-bizantino-otomana a Bucurestiului.

    Romania ar ZBURA acum la stele daca cetatenii nu ar avea fiecare cate zece pietre de moara legate de picioare.

    Mai grav, este ca vorbim ca si cum n-am observa aceasta realitate sau/si ca si cum ne-am obisnuit cu asta. Este o tragedie enorma pe care ne-o impune administratia auto-suficienta si indolenta si retrograda a Bucurestiului care n-a iesit din secolul 19. Ii trebui 6 luni sa faca ce ar putea face in 5 secunde pe laptop. Este suprarealist si absolut CRIMINAL.