Legea conversiei creditelor in franci elvetieni, adoptata in unanimitate de Camera Deputatilor

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Marţi, 18 octombrie 2016, 12:57 Actualitate | Politic

Protest al persoanelor cu credite in franci elvetieni
Foto: HotNews / DP
Camera Deputatilor a adoptat in unanimitate, cu 248 voturi "pentru", proiectul de lege  privind conversia creditelor in franci elvetieni, din care a fost eliminat plafonul de 250.000 de franci elvetieni. Camera Deputatilor este decizionala, legea merge la promulgare.

"La articolele admise avem urmatorul text: conversia se realizeaza prin act aditional la contractul de credit la cursul de schimb de la data incheierii contractului. Costurile creditului convertit in lei vor fi negociate cu consumatorul, respectandu-se principiul bunei credinte si diligentele profesionale, astfel incat obligatiile de plata sa nu fie mai impovaratoare pentru consumator. Am considerat ca este bine sa insistam ca partile in speta si bancile si consumatorii sa mearga pe actul aditional, adica pe buna intelegere, numai in cazurile de exceptie sa mearga la instanta", a explicat dimineata in plen vicepresedintele Comisiei juridice, Ciprian Nica.

Initiatorul proiectului, deputatul PSD Ana Birchall, a aratat ca parlamentarii au sansa sa puna capat unei crize sociale declansata in Romania in ianuarie 2015.

"Toti cei care au contracte in franci elvetieni s-au trezit cu ratele dublate sau triplate peste noapte fara vina lor. Am avut in vedere cand am introdus proiectul sa oferim romanilor sufocati de datorii sansa de a-si incepe o noua viata impreuna cu familiile lor. Toti cei care, peste noapte, s-au trezit cu ratele dublate sau triplate exclusiv din cauza fluctuatiilor de schimb valutar merita acest gest reparatoriu din partea noastra. Fac apel la dvs. sa nu politizam necazul lor si astazi sa dam un vot final pentru ca aceasta lege sa devina realitate", a subliniat Birchall.



Citeste mai multe despre   









26657 vizualizari
  • +37 (55 voturi)    
    Si acum legea pt EURO. (Marţi, 18 octombrie 2016, 13:01)

    Johanis [utilizator]

    Altfel, pare discriminatorie masura luata.
    Urmeaza conversia creditelor in Euro la cursul istoric.
    • +9 (25 voturi)    
      pamflet (Marţi, 18 octombrie 2016, 13:47)

      lenderDK [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Asociatia imobiliara "Smecher da' Smecher" someaza politicieni sa revina la niste principii solide de specula imobiliara.

      Acest asalt asupra creditelor, cu care dansii cred ca lovesc doar in banci, tinteste mai ales bisnita imobiliara. Daca tinerii invata ca au drepturi este foarte periculos!

      Sa se gandeasca foarte bine ce fac, pentru ca nu o sa mai putem mentine pentru mult timp atmosfera de fraiereala in piata imobiliara.

      In lipsa de fraieri e posibil ca maine poimaine sa abandonam si sistemele pitagora si argus cu care furam datele proprietarilor.

      Politicienii sa nu uite ca agentii posteaza 95%-99% din anunturile de pe piata imobiliara! Este nevoie de liniste si finantare multa ca agentii sa poata posta atatea anunturi false si duplicate.

      Daca se prind tinerii ca stau casele goale si nevandute de ani de zile? Daca tinerii realizeaza frauda din piata imobiliara? Sa dea drumul la finantare odata si sa lase bancile pace ca sa putem fraieri in continuare tinerii!
      • +2 (16 voturi)    
        pomanocratia (Marţi, 18 octombrie 2016, 15:39)

        LiviusAcris1 [anonim] i-a raspuns lui lenderDK

        votata in unanimitate.
        Statul, acest sac fara fund, sa ne dea la toti.
        • +1 (5 voturi)    
          pai ce de de la el (Marţi, 18 octombrie 2016, 17:48)

          rochiri [utilizator] i-a raspuns lui LiviusAcris1

          si daca da..explica cum?dar nu vorbarie...
        • +6 (6 voturi)    
          da falimentul Bancorex (Marţi, 18 octombrie 2016, 18:06)

          kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui LiviusAcris1

          recuperat pe spatele fraierilor printr-o taxa in carburantii de la pompa, ce a fost ?
    • +17 (35 voturi)    
      si viceversa.. (Marţi, 18 octombrie 2016, 13:47)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      legea pentru credite in RON cu dobanda LIBOR.. si peste 4 ani legea pentru dobanda zero la toate creditele! ca doar nu dau din buzunarul lor, nu?..
      • +17 (33 voturi)    
        E un atentat la siguranta nationala (Marţi, 18 octombrie 2016, 14:28)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        favorizarea unei minoritati din banii restului populatiei.
        Pot fi doar doua motive:
        1. majoritatea parlamentarilor au credite in franci si se apara
        2. tara e condusa in parlament de un grup ce-si doreste dezordine, minciuna, jaf si ...disparitia acestui popor
        • +3 (15 voturi)    
          O lamurire va rog (Marţi, 18 octombrie 2016, 16:44)

          Mirobo [utilizator] i-a raspuns lui rov

          De ce spuneti ca sunt implicati banii populatiei ?
          Cu argumente daca se poate va rog.
          Multumesc.
          • +5 (11 voturi)    
            simplu (Marţi, 18 octombrie 2016, 18:25)

            VladSnow [anonim] i-a raspuns lui Mirobo

            Riscul de tara creste daca legislatia se modifica dupa cum bate vantul, ocazie cu care cresc dobanzile la care se imprumuta Romania.

            Si cum banii pentru plata dobanzilor respective nu cresc nici in pom si nici nu vor fi luati din buzunarul politicienilor care voteaza bazaconii, in final se ajunge la banii populatiei.
          • +6 (12 voturi)    
            fiindca din mai multe motive (Marţi, 18 octombrie 2016, 18:42)

            moka [utilizator] i-a raspuns lui Mirobo

            Iata cateva, fara a avea pretentia ca sunt toate:
            - am actiuni la brd de exemplu si voi pierde din valoarea lor fiindca asa vrea statul sa ia de la mine si sa dea altora (in plus de impozitele pe care le platesc)
            - leul se va deprecia si vom pierde toti cate putin. D-na Vass sustinea ca BNR-ul poate absorbi socul astfel incat leul sa nu se deprecieze, dar pana la urma asta inseamna sa cheltuie bnr-ul niste bani, deci tot noi ca populatie cumva.
            - fiindca cei afectati pot reclama statul la tribunale internationale si pana la urma ghici cine va plati
            - fiindca am depozite la o banca si exista riscul ca acea banca sa dea si faliment in urma acestei legi ---> imagineaza-ti ca inecepe lumea sa dea buluc sa-si scoata banii de acolo
            - fiindca pur si simplu nu se face asa ceva
            • +1 (5 voturi)    
              as mai adauga.. (Miercuri, 19 octombrie 2016, 10:15)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui moka

              - pentru ca ne creste riscul de tara si ne vom imprumuta mai scump pe pietele internationale. de imprumutat, ne imprumutam sigur, pentru ca penalii din actualul parlament au avut deja grija sa lase niste gauri in buget pentru anul viitor.

              - pentru ca din momentul in care o astfel de lege intra in vigoare, toate institutiile financiare din Romania vor creste costurile contractuale ca sa se asigure ca-si recupereaza banii inainte sa apara o aberatie de lege care le modifica si lor, unilateral, contractul.
          • +4 (8 voturi)    
            simplu (Marţi, 18 octombrie 2016, 20:03)

            nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui Mirobo

            bancile platesc impozit pe profit. Daca e profitul mai mic vor plati mai putin la buget. Cine va acoperi gaura?
      • +5 (11 voturi)    
        :D (Marţi, 18 octombrie 2016, 14:45)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Cati crezi ca inteleg faza cu libor? ;)
      • +1 (5 voturi)    
        dar (Marţi, 18 octombrie 2016, 19:47)

        LogicSi Banal [anonim] i-a raspuns lui pehash

        da. ce sa zic.
        uitati un punct de vedere !!!
        daca francul elvetian ajungea la 1 leu si salariile se dublau in romania, fantezist spun, scriu . ce se intampla !? romanul abuza de buracredinta lui !? si platea la cursul zilei !!!! serios , doar ne stiti ce popor suntem ! asa au procedat si generatiile care dupa revolutia din '89 au cumparat apartamente de la stat , de la iliescu stat, ala comunistu. cand apareau pe bancnote zerourile la saptamana !!!! da !!! ati uitat !? atunci cand un apartament "cumparat " de la stat si transformat in proprietate valora .... un kkt in lei. cumparat de aia care acum si-au vandut catre proprii copii (ipotetic vorbind) in rate pe 30 de ani fie rata in franci. ganditi unde este dreptatea.
    • +36 (46 voturi)    
      Si in lei? (Marţi, 18 octombrie 2016, 13:57)

      Kindred [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Cred ca cei mai nedreptatiti sunt cei care au luat credite in lei: au avut cea mai mare dobanda, au fost concurati neloial pe piata imobiliara de cei care au luat credite in franci si acum mai sunt pedepsiti inca o data ca au fost precauti si nu s-au intins mai mult decat le-a fost plapuma.
      • +9 (13 voturi)    
        Ai dreptate (Marţi, 18 octombrie 2016, 14:16)

        hopshio [utilizator] i-a raspuns lui Kindred

        Poate vor sa isi converteasca creditul in franci. Glumesc of course :)
        • +1 (3 voturi)    
          Bun moment de conversie. (Marţi, 18 octombrie 2016, 16:47)

          Mirobo [utilizator] i-a raspuns lui hopshio

          in 2007 un
          chf era 1.8
          euro 3.3

          In 2016
          chf 4.2
          euro 4.5

          In mod firesc francul este la un maxim acum.
          • +2 (10 voturi)    
            alt curs, alta lege (Marţi, 18 octombrie 2016, 16:57)

            anonimicus [utilizator] i-a raspuns lui Mirobo

            Bineinteles ca atunci cand francul va cadea la loc, se vor reconverti creditele la cursul leu-franc de azi.
      • +3 (11 voturi)    
        O analiza super tare... (Marţi, 18 octombrie 2016, 14:25)

        Johanis [utilizator] i-a raspuns lui Kindred

        http://www.zf.ro/opinii/arata-calculele-reale-cei-au-luat-credite-ipotecare-franci-elvetieni-au-cel-avantajati-platind-cel-putin-pana-prezent-iar-cei-au-pierdut-fapt-cei-au-luat-imprumuturi-lei-au-platit-cel-mult-ar-trebui-15815707
      • +3 (7 voturi)    
        Daca BNR isi facea treaba, asa ceva nu se intampla (Marţi, 18 octombrie 2016, 17:37)

        Ciobanasul_Mioritic [utilizator] i-a raspuns lui Kindred

        BNR a permis, prin lipsa de reglementare de dinainte de 2008:
        1. Acordarea de credite unor oameni cu grad de indatorare de peste 80% din venituri;
        2. Acordarea de credite in valute forte unor oameni care sunt penultimii la PIB/locuitor din UE;

        Daca domnul Isarescu isi facea treaba de Mare Bancher, asa ceva nu trebuia sa se intample.
        Dar i-a lasat pe bancheri sa isi faca de cap si s-a ajuns aici.
        Sat fara caini, asta a fost piata bancara din Romania intre 1990-2009.
    • -13 (25 voturi)    
      Ce treaba are Euro? (Marţi, 18 octombrie 2016, 14:08)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      CHF a avut un statut special, lucru pe care bancherii nu l-au comunicat clientilor:

      Adica nu le-au zis ca stoparea francului de la apreciere era o masura ce nu putea fi sustinuta pe toata durata unui credit ipotecar (20-30 ani). Nici China nu cred ca va tine yuan-ul subapreciat atatia ani.

      Putina istorie aici:

      http://www.economist.com/blogs/economist-explains/2015/01/economist-explains-13
      • +3 (21 voturi)    
        bancherii (Marţi, 18 octombrie 2016, 15:00)

        mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui banel

        Bancherii vand produse financiare. Bancherii nu ofera consultanta financiara! Nu cunosti subiectul? Ti-e lene sa te documentezi? Nu stii sa citesti? Iti angajezi (da, angajezi, pe bani) un broker financiar care sa-ti ofere consultanta de specialitate privind creditele (avantaje, dezavantaje, riscuri, trenduri ...). De ca sa-ti comunice bancherul ca servicul ofertat este unul prost? Datoria lui este sa vanda! Tu cand te duci la magazin sa-ti cumperi un laptop iti spune vanzatorul - "da, avem 500 de bucati pe stoc dar nu cumpara laptopul asta pentru ca are un procesor din generatia mai veche si sunt unele noi, mai performante, nu le avem pe stoc si nu ti le permiti dar mai bine nu cumpara"? nu cred...
        • +4 (8 voturi)    
          Adevarul (Marţi, 18 octombrie 2016, 16:57)

          Mirobo [utilizator] i-a raspuns lui mumuishere

          Stiu sigur o persoana care a vrut euro si a fost convins de angajatul bancii ca se incadreaza la un imprumut la CHF.
          Apoi ca teapa sa fie si mai mare iau transformat chf in lei apoi in euro (asa cum dorea vanzatorul) si a achitat pentru aceasta manevra aprox 1100 de euro.
          Avea vreo banca din Ro in momentul acordarii creditului franci in visterie?
          Deci....de aia spune domnul Zamfir ca este o corectie morala.
          Si mai zic ceva ce am mai zis:atat banca cat si clientul trebuiau sa prevada o marja de -+ x% fata de cursul zilei in care s-a semnat contractul.
          Stiti vreun astfel de caz ? Chiar si la contractele semnate azi sau cele viitoare?Pare de bun simt o astfel de prevedere?
          • -2 (2 voturi)    
            sunt si banci care au acordat (Miercuri, 19 octombrie 2016, 11:06)

            bancher [utilizator] i-a raspuns lui Mirobo

            credite in CHF pentru ca au avut moneda in portofoliu.
      • +7 (9 voturi)    
        cine poate prevede (Marţi, 18 octombrie 2016, 15:05)

        Withdrawal [utilizator] i-a raspuns lui banel

        Cine poate sa prezica evolutiile cursului valutar al oricarei monede pe urmatorii 20-30 de ani ?
        • +5 (15 voturi)    
          Corect (Marţi, 18 octombrie 2016, 15:26)

          Kindred [utilizator] i-a raspuns lui Withdrawal

          Cine nu poate prevede isi ia credit in moneda in care are salariu.
          • 0 (2 voturi)    
            in moneda in care ai salariu... (Marţi, 18 octombrie 2016, 18:11)

            kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Kindred

            pai hai sa ne readucem aminte cum sau dublat ratele imediat dupa alegerile din '96, si erau credite doar in lei.
    • +12 (22 voturi)    
      dar de ce (Marţi, 18 octombrie 2016, 14:20)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      au ales sa limiteze castigul celui care a luat creditul doar la nivelul ratei de schimb istorice? De ce nu li s-a anulat cu totul datoria ma intreb? Adica de ce li s-a dat doar o parte si nu intregul de 100%?
      Fraier eu ca n-am luat credit in CHF. Astazi as fi fost boier la cat puteam sa iau atunci credit.
    • +11 (21 voturi)    
      teroretic... (Marţi, 18 octombrie 2016, 14:43)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      ar trebui sa pice la CCR ...

      practic psd face orice sa vina la guvernare... si sa vezi apoi jihad... mai ales impotriva justitiei!

      nu ii mai intereseaza nimic! decat ciolanu...
      parlamentarii nu mai au nici un fel de discernamant! o sa distruga tara asta pentru 4 ani la guvernare!
    • +4 (16 voturi)    
      si eu ma simt discriminat (Marţi, 18 octombrie 2016, 16:53)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      mi-am luat un apartament (fara credit, cu banii jos) si acuma valoreaza jumatate. Vreau si eu conversia lui la pretul de atunci. Sa-mi dea cineva diferenta. Cred ca tot bancile ar trebui sa plateasca si in cazul meu. K au de unde.
      • -1 (11 voturi)    
        iti meriti soarta (Marţi, 18 octombrie 2016, 17:15)

        Ciobanasul_Mioritic [utilizator] i-a raspuns lui moka

        pentru ca nu te-ai informat si credeai ca apartamentele pot doar sa se scumpeasca
        • -1 (5 voturi)    
          sau, (Marţi, 18 octombrie 2016, 17:44)

          moka [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanasul_Mioritic

          macar,
          sa-mi dea unul de 6 camere in loc de cel cu 3 camere pe care l-am cumparat atunci.
        • +1 (3 voturi)    
          asa (Marţi, 18 octombrie 2016, 19:48)

          LogicSi Banal [anonim] i-a raspuns lui Ciobanasul_Mioritic

          da. ce sa zic.
          uitati un punct de vedere !!!
          daca francul elvetian ajungea la 1 leu si salariile se dublau in romania, fantezist spun, scriu . ce se intampla !? romanul abuza de buracredinta lui !? si platea la cursul zilei !!!! serios , doar ne stiti ce popor suntem ! asa au procedat si generatiile care dupa revolutia din '89 au cumparat apartamente de la stat , de la iliescu stat, ala comunistu. cand apareau pe bancnote zerourile la saptamana !!!! da !!! ati uitat !? atunci cand un apartament "cumparat " de la stat si transformat in proprietate valora .... un kkt in lei. cumparat de aia care acum si-au vandut catre proprii copii (ipotetic vorbind) in rate pe 30 de ani fie rata in franci. ganditi unde este dreptatea.
    • -1 (1 vot)    
      logic (Marţi, 18 octombrie 2016, 19:42)

      LogicSi Banal [anonim] i-a raspuns lui Johanis

      da. ce sa zic.
      uitati un punct de vedere !!!
      daca francul elvetian ajungea la 1 leu si salariile se dublau in romania, fantezist spun, scriu . ce se intampla !? romanul abuza de buracredinta lui !? si platea la cursul zilei !!!! serios , doar ne stiti ce popor suntem ! asa au procedat si generatiile care dupa revolutia din '89 au cumparat apartamente de la stat , de la iliescu stat, ala comunistu. cand apareau pe bancnote zerourile la saptamana !!!! da !!! ati uitat !? atunci cand un apartament "cumparat " de la stat si transformat in proprietate valora .... un kkt in lei. cumparat de aia care acum si-au vandut catre proprii copii (ipotetic vorbind) in rate pe 30 de ani fie rata in franci. ganditi unde este dreptatea.
    • -1 (1 vot)    
      bine asa (Marţi, 18 octombrie 2016, 19:49)

      LogicSi Banal [anonim] i-a raspuns lui Johanis

      da. ce sa zic.
      uitati un punct de vedere !!!
      daca francul elvetian ajungea la 1 leu si salariile se dublau in romania, fantezist spun, scriu . ce se intampla !? romanul abuza de buracredinta lui !? si platea la cursul zilei !!!! serios , doar ne stiti ce popor suntem ! asa au procedat si generatiile care dupa revolutia din '89 au cumparat apartamente de la stat , de la iliescu stat, ala comunistu. cand apareau pe bancnote zerourile la saptamana !!!! da !!! ati uitat !? atunci cand un apartament "cumparat " de la stat si transformat in proprietate valora .... un kkt in lei. cumparat de aia care acum si-au vandut catre proprii copii (ipotetic vorbind) in rate pe 30 de ani fie rata in franci. ganditi unde este dreptatea.
    • -1 (1 vot)    
      logic (Miercuri, 19 octombrie 2016, 8:16)

      LogicSi Banal [anonim] i-a raspuns lui Johanis

      cine a condamnat la rata pe viata ?
      uitati un punct de vedere !
      daca francul elvetian ajungea la 1 leu si salariile se dublau in romania, fantezist spun, scriu . ce se intampla !? romanul abuza de buracredinta lui !? si platea la cursul zilei !!!! serios , doar ne stiti ce popor suntem ! asa au procedat si generatiile care dupa revolutia din '89 au cumparat apartamente de la stat , de la iliescu stat, ala comunistu. cand apareau pe bancnote zerourile la saptamana !!!! da !!! ati uitat !? atunci cand un apartament "cumparat " de la stat si transformat in proprietate valora .... un kkt in lei. cumparat de aia care acum si-au vandut catre proprii copii (ipotetic vorbind) in rate pe 30 de ani fie rata in franci. pai nu parintii si-au condamnat copiii !? nu apartamentele de stat trebuiau sa ramana de stat si daca doreai a face specula imobiliara sa fi trebuit sa construesti !? cand se elibera locuinta sa fie alocata unei familii tinere !? ei abia atunci s-ar fi chemat piata imobiliara , iar banii imprumutati s-ar fi TRANSFORMAT IN CEVA PALPABIL care sa ramana construit in timpul generatiei care a facut creditul nu sa amanetezi catre un strain recte banka ceva al tau sa-i bagi dobanzi.
    • -1 (1 vot)    
      logic (Miercuri, 19 octombrie 2016, 8:27)

      LogicSi Banal [anonim] i-a raspuns lui Johanis

      un vecin iti cere imprumut 2 euro (la curs de 4 lei euro) , intre timp euro isi creste valoarea la 8 lei iar vecinul iti aduce datoria in lei adica 8 pe 2 euro cum era cand lai imprumutat, ce faci !? dar daca si tu la randul tau ai imprumutat 1 euro din cei doi ? ei aici se joaca indiferent de ce spunem noi. franc t-am dat franc imi dai.
  • +36 (58 voturi)    
    Lege discriminatorie si nesimtita! (Marţi, 18 octombrie 2016, 13:08)

    Adri70 [utilizator]

    Gata, smecherii cu credite in Franci s-au scos, pe cand fraierii care au credite in Euro (si dobanzi mult mai mari decat cei cu Franci) sunt lasati sa suporte cresterea respectivei monede fata de Leu :)
    Pentru cine nu stia: imprumutatii cu credite in Franci AU CELE MAI MICI DOBANZI... si, in consecinta, au avut, pana de curand, cea mai mica rata, raportata la sold! Cu alte cuvinte, ei au avut, in mod real, cele mai "usoare" credite. Acum, cand intamplarea a facut ca moneda in care s-au imprumutat sa creasca mai mult decat altele, primesc o lege dedicata, discriminatorie si, in consecinta, NECONSTITUTIONALA! Parlamentul hotilor si-a mai facut o data, datoria!
    • -12 (22 voturi)    
      Acum, cand intamplarea... (Marţi, 18 octombrie 2016, 14:09)

      banel [utilizator] i-a raspuns lui Adri70

      Se vede ca nu stii. Nu a fost nimic intamplator...ia si citeste inainte sa te revolti:

      http://www.economist.com/blogs/economist-explains/2015/01/economist-explains-13
      • +11 (19 voturi)    
        intamplarea intamplarilor (Marţi, 18 octombrie 2016, 14:35)

        Coco2013 [utilizator] i-a raspuns lui banel

        Linkul trimis nu are nici o legatura cu creditele sau conversia. Faptul ca o banca (SNB) printeaza bani ca sa tina cursul la nivelul dorit se practica de foarte multe banci centrale.

        Vina apartine si bancilor care nu au atras atentia clientilor asupra acestui risc dar discriminarea fata de cei cu credite in RON care au platit dobanzi si de 10% tocmai ca sa nu aiba risc valutar ramane in continuare.

        Faptul ca voi ati platit 2-3% timp de 8-9 ani pana la dublarea cursului deja este un avantaj semnificativ si conversia prin dobanzile si comisioanele care vor fi practicate ar trebui sa echilibreze acest lucru. Mai concret daca acum dobanzile la RON sunt 6-7% cei cu conversie ar trebui sa plateasca o dobanda dubla pe soldul ramas dupa conversie.
        • -1 (3 voturi)    
          Dobanzi (Marţi, 18 octombrie 2016, 18:19)

          killaz [utilizator] i-a raspuns lui Coco2013

          Prietene, eu am credit facut in 2008 in CHF cu dobanda 6.7%. Si de atunci, asa a ramas.
          De unde ai scos tu 2-3%?
      • +5 (11 voturi)    
        bre banele (Marţi, 18 octombrie 2016, 14:41)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui banel

        Articolul ala e din 2015. Creditele erau luate in 2007. Ce treaba are una cu alta?
  • +29 (49 voturi)    
    De aia nu are ursul coada (Marţi, 18 octombrie 2016, 13:15)

    Daniels22026 [utilizator]

    Daca e pierdere, s-o suporte banca. Bine.

    Dar daca erau in castig, ar fi fost de acord clientii bancilor sa-si imparta castigul cu banca? Bineinteles ca nu. De aia nu are ursul coada!
    • -1 (23 voturi)    
      stai calm (Marţi, 18 octombrie 2016, 13:53)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      ca banca nu are pierderi. platesti dobanzi, comisioane de risc etc. pt asta s-a platit comisionul de risc, la cum a evoluat cursul in ultimii 10 ani (ca cam de atunci sunt creditele astea) practic s-a platit deja suma imprumutata
      • +8 (20 voturi)    
        sigurr (Marţi, 18 octombrie 2016, 14:45)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Da-i dreku de imperialisti ca au de und pierde, nu? De unde stii tu ca banca n-are de returnat inapoi euro? Iar la nivel de principiu, lipsa totala de moralitate nu are cu fi spalata de faptul ca si partenerul de afaceri e imoral. Daca ai pic de respect pentru tine nu rupi contractul semnat pe motiv ca cealalta parte e si ea imorala. Decit daca faci pipi pe principii
        • +7 (11 voturi)    
          principii (Marţi, 18 octombrie 2016, 15:29)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          dar cand bancile, dupa ce au facut speculatii fara acoperire, in loc sa dea faliment au fost ajutate cu bani publici ? acolo de ce sa nu avem principii? Islanda a fost singura tara care si-a bagat la parnaie pe speculantii bancari si a lasat bancile sa dea faliment si o duc ff bine.

          Legea este clar cretina, daca e sa gandim strict pe aspectul asta. DAR, daca marim un pic punctul de vedere si luam in calcul criza provocata de banci prin speculatiile lor cretine si faptul ca francul a crescut enorm tocmai datorita crizei (moneda de refugiu) atunci parca nu mai e atat de lipsit de principii. Bancile au fost ajutate sa nu moara cu bani publici, ar trebui ajutat si publicu acum.
          • 0 (0 voturi)    
            pai... (Miercuri, 19 octombrie 2016, 11:15)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

            1. In romania statul nu a ajutat bancile, pentru ca nu a fost cazul. Ce s-a facut cu imprumutul de la FMI a fost sa scada RMO-ul, adica sa dea bancilor inapoi o parte din banii depusi de banci inainte de criza (40% din suma imprumutata la orice imprumut dat de banca).
            2. In tarile unde statul a ajutat bancile, nu a facut-o sub forma de donatie. Statul a venit cu suma x, convertita in obligatiuni si rascumparata de banca cu dobanda in citiva ani. Nu a fost donatie. Iar motivul pentru care au facut asta e ca odata intrat in caruselul falimentelor bancare, tot sistemul finaciar s-ar fi prabusit, cu efecte devastatoare la nivel de consum. GIndeste-te ca nimeni n-ar mai fi tinut banii la banca, nimeni n-ar mai fi avut de unde imprumuta (nici firme nici persoane fizice), firmele ar fi avut mari p[robleme de finatare, consumul generat de creditare ar fi disparut, etc, etc. Cind te numersti Islanda si faci asta doar tu, poate fi OK. Cind faci asta la nivel global, iti revii economic in 20 de ani. N-o fi fost moral, dar a fost varianta cea mai putin costisitoare.
  • +25 (29 voturi)    
    aha (Marţi, 18 octombrie 2016, 13:23)

    calinutz2009 [utilizator]

    si de soarta celor cu credite in Euro, luate in 2006-2007 la curs de 3.3 cine se scandalizeaza?
  • +17 (31 voturi)    
    conversatie sau conversie? (Marţi, 18 octombrie 2016, 13:24)

    tropotaru [utilizator]

    Unanimitate? Adica absolut toti deputatii sunt (re)duşi?

    Dupa mintea ei, Ana Birchall ar fi legiferat conversia franc elvetian/RON la paritate (1:1), ca sa nu mai plateasca omu' mai multi lei pe un franc, ca intra-n criza sociala.
  • +33 (45 voturi)    
    Niste cretini (Marţi, 18 octombrie 2016, 13:27)

    CipCC [utilizator]

    Un citat din DW care mi s-a parut interesant

    "Astăzi debitorii în franci elvetieni sunt pe cale să obtină convertirea creditului în lei la cursul din ziua în care au contractat împrumutul, indiferent de gradul de îndatorare si indiferent de volumul creditului, căci toate limitele au fost eliminate la votul pe articole din plen. Prin urmare, mai multi ani la rând au plătit cele mai mici dobânzi de pe piată, iar acum că norocul s-a întors împotriva lor, vor să schimbe regulile jocului si să-si convertească creditul în lei. De aici rezultă că cei care, de la bun început, au avut încredere în ce le-a spus BNR (că e mai bine să ia credite în lei) au fost niste jalnici perdanti, căci iată cum ceilalti vor câstiga oricum prin presiuni politice.
    S-ar putea obiecta că debitorii îndrăzneti din categoria învingătorilor nu iau bani din buzunarul debitorilor înfricosati si mereu perdanti, ci din conturile băncilor. E adevărat, dar ei folosesc abuziv pârghiile statului în folosul lor exclusiv. Nu soarta băncilor ne interesează, ci capacitatea statului de a fi just si de a nu lua decizii părtinitoare. Căci ceea ce e pe cale să se întâmple este cu totul nedrept, este un privilegiu nemeritat pentru o minoritate obraznică si, prin implicatie, o nedreptate pentru o majoritate tăcută si mereu prea cuminte."


    Horaţiu Pepine, DW-Bucureşti
    • +7 (19 voturi)    
      cat se poate de pertinent comentariul (Marţi, 18 octombrie 2016, 14:24)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui CipCC

      dar oare cum putem stopa o astfel de clasa politica?
      ne-am saturat sa primeze arbitrariul si nu domnia legii si a bunului simt.
      ce-i mai poate opri sa dea orice alta lege stramba?
    • +1 (13 voturi)    
      hehe (Marţi, 18 octombrie 2016, 14:48)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui CipCC

      Pentru romanul mindru ca e roman principiile se pt oricind modifica incit sa-i fie lui bine. Il intereseaza pe el capacitatea statului de afi just? Da' de unde? Pe el in intereseaza sa-i fie bine azi, chiar calcind pe cadavre.
  • +12 (24 voturi)    
    este incredibil... (Marţi, 18 octombrie 2016, 13:28)

    ..13 [utilizator]

    Cred ca asa vor mai pupa un mandat in Parlament??

    Absolut imbecili.
    • -1 (9 voturi)    
      il vor pupa, nu ei sunt imbecili (Marţi, 18 octombrie 2016, 14:55)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Imbecilii suntem noi , astia de pe strada, noi acceptam tot ce ne da parlamentul nostru ales, de noi..

      Cit de mare o mai fi coada la pupat moaste, sa dau o acatista acolo ..
  • +10 (24 voturi)    
    Vai de capul nostru! (Marţi, 18 octombrie 2016, 13:29)

    transpenibilus [utilizator]

    Vai de tara batjocorita de politicienii populisti aplaudati de multimea cu glande salivare supradimensionate!. E teren pregatit pentru nationalizare si chiar o dictatura, romanestii ar aplauda.

    Sper sa dea faliment vreo 3-4 banci ca sa se mai descarce din prostia si mizeria care ne domina.
  • +27 (41 voturi)    
    Nedreptate crunta (Marţi, 18 octombrie 2016, 13:30)

    Kindred [utilizator]

    Hai sa-i pedepsim pe cei care au fost precauti si si-au luat credite in lei la o dobanda mult mai mare (pe vremea aceea) decat cea a creditelor in franci.
    Ii nedreptatim pe cei care au avut minte si cultura financiara si ii ajutam pe cei care s-au aruncat cu capul inainte si au produs bula imobiliara.
    Intr-un singur mod aceasta lege ar fi echitabila: sa se converteasca creditul din franci in lei conform cursului din ziua acordarii, dar la dobanda pentru credite in lei la acea banca in ziua acordarii. Posibil sa aiba de platit chiar mai mult in acest caz.
    • -2 (6 voturi)    
      Pe langa minte (Marţi, 18 octombrie 2016, 15:01)

      icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui Kindred

      si cultura financiara, mai trebuia sa poti plati si o rata lunara in lei destul de mare.
      • +2 (8 voturi)    
        Corect (Marţi, 18 octombrie 2016, 15:27)

        Kindred [utilizator] i-a raspuns lui icsulescu99

        Nu poti? Inseamna ca nu-ti permiti.
        Nu-ti permiti, atunci nu iei credit.
        • +3 (5 voturi)    
          Asa este dar atunci, (Marţi, 18 octombrie 2016, 16:43)

          icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui Kindred

          nu oferii credite riscante si nu face inginerii financiare pe spatele oamenilor.
          Asta inseamna inselaciune.
    • +1 (5 voturi)    
      E foarte relativ. (Marţi, 18 octombrie 2016, 15:20)

      CrashOverride [anonim] i-a raspuns lui Kindred

      Dobanda pe franc e mai mica. Cand se trece la leu chiar si convertit se trece pe dobanda pe lei care e mai mare...rata va fi tot pe acolo asa ca nu va mai agitati ca nu pierde banca nimic si nu castiga nici cei cu franci mai nimic.
      • +1 (5 voturi)    
        Nu e chiar asa (Marţi, 18 octombrie 2016, 15:28)

        Kindred [utilizator] i-a raspuns lui CrashOverride

        Se trece pe dobanda de lei pe soldul ramas. Corect ar fi sa se recalculeze ca si cum ar fi fost dobanda de lei de la bun inceput.
      • -2 (8 voturi)    
        AI vorbit ca sa nu taci (Marţi, 18 octombrie 2016, 15:44)

        CipCC [utilizator] i-a raspuns lui CrashOverride

        Dobanda la lei este undeva la 3%.
        Nu stiu cat e la franci, cat poate fi 2%?
        Pe mine nu ma intereseaza cine pierde si cine, cat castiga.
        E vorba de un principiu, este vorba de a-ti asuma faptele si deciziile pe care le-ai luat.
        La bursa de exemplu pariezi pe o moneda, o actiune, daca castigi totul este bine si frumos daca pierzi eventual apelezi la stat sa-ti dea banii inapoi pentru ca esti tu prost.
        Bah cand ai luat creditul trebuia sa gandesti riscurile,
        • +3 (3 voturi)    
          Dobanda (Marţi, 18 octombrie 2016, 16:39)

          Kindred [utilizator] i-a raspuns lui CipCC

          Ia vezi mataluta cat era dobanda in lei (fata de franci) in 2006-2008
    • +4 (4 voturi)    
      pasivitatea BNR de dinainte de criza (Marţi, 18 octombrie 2016, 17:31)

      Ciobanasul_Mioritic [utilizator] i-a raspuns lui Kindred

      Prin aceasta lege, care nu este tocmai echitabila, se repara pasivitatea BNR de dinainte de criza cand Isarescu & Co au permis bancherilor sa dea credite "cu buletinul" in valute forte.
      Lipsa de reglementare a BNR de atunci este cauza tuturor relelor din piata bancara romaneasca.

      Cum se poate ca domnul Isarescu, seful uneia din cele mai vechi banci nationale din lume, cu atata experienta in spate a lasat acele goluri in reglementari? Nu stia Isarescu ce impact are acordarea de credite in valuta forte unei populatii care are penultimul PIB/locuitor din UE?

      De ce BNR a fost lasata ca un sat fara caini pe mana domnului Isarescu care a avut ca obiectiv doar inflatia si stim bine ce inflatie a fost din 1990-2010?
  • +18 (28 voturi)    
    populism ieftin (Marţi, 18 octombrie 2016, 13:31)

    costinescu [utilizator]

    asa functioneaza economia de piata in viziunea inteligentilor parlamentari romani. ma intreb daca se intampla invers si ajungea cursul CHF la 1.5 RON, vota vreunul dintre ei o lege prin care bancile sa poata cere convertirea creditelor la cursul initial?
    • -5 (9 voturi)    
      Daca si cu parca (Marţi, 18 octombrie 2016, 14:37)

      icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      se plimbau...
    • 0 (10 voturi)    
      O economie model, (Marţi, 18 octombrie 2016, 15:19)

      icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

      pare a fi Germania.
      Ti se pare ca acolo au fost date credite in franci elvetieni, sau mai exact acolo nu se calificau clientii la euro si le-au oferit franci?
      De ce nu au facut marlania asta in Germania?
      Au stiut ca este ilegal si s-au oprit.
      De vina pentru situatia in care s-a ajuns este banca nu cel care a luat creditul.
      • -2 (8 voturi)    
        mai bine... (Marţi, 18 octombrie 2016, 17:55)

        costinescu [utilizator] i-a raspuns lui icsulescu99

        mai bine taci. vrei sa stii care e dobanda la un credit in euro in germania? nu iti spun, ca te zgarii pe ochi si o sa vrei si tu in germania si deja suntem destui aici, nu mai e loc.
        in germania nu am vazut vreo oferta de credite in alta valuta decat euro. si nu pentru ca e ilegal, ci pentru ca nimeni nu este interesat de credite in alta valuta decat aia in care sunt platiti.

        iar ce spui tu aici, ca e banca de vina... pe bune? tu unde traiesti, in coreea de nord sau in rusia? ai cerut un credit in alta valuta decat aia in care primesti salariul, ti-a fost verificata bonitatea, te-ai incadrat, ti-au virat banii. riscul valutar e problema ta, e un risc asumat in momentul in care tu ai cerut credit in chf. se putea intampla sa ajunga euro 8 lei. cine te-a pus sa te imprumuti in euro? tu castigi lei si iei credit in euro/chf? si nu te gandesti ca intr-o buna zi o sa ajunga cursul la un nivel la care rata ta va deveni nesustenabila? pai atunci inseamna ca iti meriti soarta. cu ce e de vina banca x ca a crescut cursul??? nici tu nu esti de vina ca a crescut, dar ti-ai asumat riscul.
        stii ce face o banca, prietene? face tranzactii cu riscul. in ambele sensuri. adanc, nu? mai citeste, poate o sa intelegi ce am spus acum.
        • +2 (4 voturi)    
          Bancile nu sunt buticuri, nici case de pariuri (Marţi, 18 octombrie 2016, 18:16)

          Ciobanasul_Mioritic [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

          Aperi bancile de parca sunt simple buticuri conduse de absolventi cu 4 clase.
          Acordarea de bani trebuia sa fie responsabila.

          Nu-i mai apara pe sefii de banci care au studii de specialitate si stiu ce inseamna sa acorzi credite in valuta forte unor oameni needucati, platiti in lei si care au cea mai mica productivitate din UE.
          Bancherii au stiut asta dintotdeauna, dar cu lobby precum Prima Casa unde au primit garantii de 50% din credite, s-au comportat ca niste iresponsabili.

          Acum sa plateasca si bancherii si sefii din BNR, daca tot le-a placut riscul despre care spui.
          • 0 (0 voturi)    
            sa plateasca si bancherii (Miercuri, 19 octombrie 2016, 22:05)

            Michael_ [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanasul_Mioritic

            N-am inteles: asta e o lege prin care, in sfarsit, sunt puse sa plateasca paguba ...bancile?
        • 0 (0 voturi)    
          Crede-ma, (Miercuri, 19 octombrie 2016, 10:34)

          icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

          esti doar un auslander pentru mine. Nu te da mare cu ceea ce nu esti si nu vei fi niciodata.
          Pe bune, numai banca este de vina, tu nu intelegi ca pentru banca unii oamenii nu se puteau califica la credite in lei, nici macar la euro, alo trezirea.
          Foarte interesant este ca banca le dadea oamenilor lei sau euro niciodata franci, de ce? pentru ca nu aveau, asta era o inginerie financiara. Bancile se imprumutau pe o zi in franci ca sa poata da creditul si a doua zi isi schimba francii in lei sau euro, fizic francii nu existau in banca, aceste practici sunt ilegala si BNR a stiut asta dar nu a facut nimic.
          Ca sa revenim la nemti, acestia nu au vrut sa dea franci pentru ca nu au avut si cu siguranta le-a fost frica sa faca asemenea inginerii ca in Romania.
          Vezi in Franta unde s-au acordat cateva credite in franci elvetieni si marea banca BNP este anchetata penal.
          Sunt convins ca toti romanii ar fi luat credite numai in lei daca bancile nu promovau creditele toxice.
          Nu crede tu ca altii sunt mai educati financiar decat noi(vezi criza din SUA), dar acolo bancile nu isi permit sa faca inginerii financiare pe spatele oamenilor pentru ca este ILEGAL.
  • +23 (35 voturi)    
    incorect (Marţi, 18 octombrie 2016, 13:35)

    Francisc 1 [utilizator]

    Sunt unul dintre milioanele de clienti bancari din Ro care nu am credit in franci si voi plati comisione si dobanzi mai mari pentru ca bancile sa-si acopere pierderile cauzate de 50.000 de creditati care au fost ba zevzeci ba dezinformati ba rau voitori. Sper sa nu se aplice niciodata asa tampenie populista!
    • +2 (4 voturi)    
      Da-i romanului mintea cea din urma (Marţi, 18 octombrie 2016, 18:19)

      Ciobanasul_Mioritic [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      de catre cine au fost dezinformati? Cei care au dezinformat la ghiseele bancii nu au nicio vina?
  • +16 (28 voturi)    
    veniti si (Marţi, 18 octombrie 2016, 13:35)

    NWalker [utilizator]

    intindeti mana, statul socialist roman va da!nu mai platiti creditele, asta e pentru prosti."lasati datornicii sa vina la mine" a zis Piperea. Astept cu interes cand individul asta isi anunta intrarea in politica, would make a good Donald...
  • +34 (46 voturi)    
    hmmm (Marţi, 18 octombrie 2016, 13:35)

    mumuishere [utilizator]

    Scuzati-mi franceza dar "what a bull$it"! Si eu vreau sa mi se pastreze pretul benzinei de cand am cumparat masina. 3 lei litrul! Daca stiam ca o sa creasca pretul atat de mult luam diesel... Mie de ce nu-mi scade nimeni pretul benzinei? O curte constitutionala, un senat, un parlament, ceva? Si mai am niste obiecte din aur. Vreau sa revina la pretul mare sa le vand cu profit. Va rog sa votati crestrea pretului aurului pentru ca sunt pagubit. Adica cum? Cumpar scump si vand ieftin?
    De ce trebuie sa plateasca altcineva prostia unuia? Dau si eu maine credite in valuta botswanei. 10 unitati din [valuta din botswana] (e ca localitatea aia din coatia) un euro. E posibil ca luna viitoare sa fie o [valuta nationala din Botswana] pentru euro, dar poate fi si 20 de unitat din [valuta nationala din Botswana] pentru un euro. Dobanda extrem de avantajoasa. 0.5% pe an. Sunt sigur ca voi gasi in prima luna cel putin 1000 de doritori de [valuta nationala din botswana]! Pun pariu ca in doi ani vom avea procese colective prin care se va cere egalizarea [valutei nationale din botswana] cu leul (nu ca nu ar fi egale in acest moment) cu sloganul "o [valuta nationala din Botswana] pe un leu!". Reportaje la televizor cu titlul "au crezut ca iau [valuta nationala din Botswana] mare dar ea era, de fapt, [valuta nationala bin Botswana] mica. Pagubitii declara "de cand a cazut [valuta nationala din Biotswana] nu mai avem ce pune in gura familiei! In fiecare luna, cand trebuie sa platim rata ne sta gandul doar la [valuta nationala din Botswana]. Visam [valuta nationala din Botswana], mancam [valuta nationala din Botswana]. Asa nu se poate trai! O sa ne adunam toti pagubitii de [valuta nationala din Botswana] si vom intenta un proces colectiv! Vrem euro si nu [valuta nationala din Botswana]!
    • +4 (12 voturi)    
      Cel mai tare comentariu (Marţi, 18 octombrie 2016, 13:52)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui mumuishere

      Am ras cu lacrimi, bravo!
    • +1 (3 voturi)    
      Daca o sa platesti ceva, (Marţi, 18 octombrie 2016, 15:14)

      icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui mumuishere

      o sa fie doar prostia bancii.
  • +16 (28 voturi)    
    Bravo! Cine plateste? (Marţi, 18 octombrie 2016, 13:41)

    CapitanulPanait [utilizator]

    Un cetatean (pe nume Isarescu) si-a tot racit gura de pomana avertizand la vremea potrivita sa nu se ia credite decat in valuta in care isi primesc oamenii leafa. Sa se evite valutele exotice.
    Gloata a protestat: HUO! Ce? Doar el sa se ajunga si noi sa ramanem saraci?
    Si au luat oamenii credite in Franci Elvetieni si au ras in nas prostilor care au luat aminte la ce le-a spus BNR-ul (Isarescu).
    Acuma cand a ajuns noroiul la nas fuga inapoi la statul Roman: ajutooor! sa fim ajutati.
    Nu cunosc formatul legii dar sunt curios daca cei ce credite reconvertite platesc din urma dobanda mai mare pe care o plateau cei ''prosti'' cu creditele in LEI sau ce a a fost a fost (castigul celor care s-au crezut destepti) si doar de acuma sa plateasca rate civilizate reconvertite?
    Banuiesc ca este doar o alta inventie electorala ale carei costuri vor fi suportate de ''cei multi si prosti'' care acopera la nesfarsit gaurile din buget.
    • -2 (10 voturi)    
      Ha ha ha (Marţi, 18 octombrie 2016, 14:42)

      icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui CapitanulPanait

      Isarescu ar trebui sa-si dea demisia mai inconstientilor.
      • -2 (4 voturi)    
        da... (Marţi, 18 octombrie 2016, 17:56)

        costinescu [utilizator] i-a raspuns lui icsulescu99

        ar trebui, dar din cu totul si cu totul alte motive, nu ca ti-ai luat tu credit in chf.
        • +1 (1 vot)    
          O fi si din cauza creditelor mele (Miercuri, 19 octombrie 2016, 10:38)

          icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

          in lei si in euro.
          Sigur sunt multe motive pentru care ar trebui sa demisioneze, iar cel mai important este ca este depasit de evenimentele din ultimii ani si un altul pentru ca este in cardasie cu intelopii.
    • +3 (3 voturi)    
      Isarescu a tacut pana in 2012 (Marţi, 18 octombrie 2016, 17:46)

      Ciobanasul_Mioritic [utilizator] i-a raspuns lui CapitanulPanait

      Despre care Isarescu vorbesti? Despre cel care abia prin 2012 a zis sa se ia credite in lei?

      Sau vorbesti despre domnul Isarescu care a permis bancilor sa dea credite in valuta forte ($, CHF, Euro in ordinea asta) pana in 2009, prin pasivitate si lipsa de reglementare?
  • +1 (15 voturi)    
    legea este 100% omenoasa, (Marţi, 18 octombrie 2016, 13:43)

    bancher [utilizator]

    dar numai pentru cei indatorati in CHF. Pentru ceilalti va fi de rau, pentru ca bancile isi vor recupera pierderile din conversie prin cresterea comisioanelor, a dobanzilor la credite sau alte spete si comisioane.
    Plus cursul, care iar creste (a ajuns la 4.51 si, daca legea se promulga de presedinte, se ajunge la si mai mult).
    Asta e, platim toti....
    • +1 (3 voturi)    
      Corect ar fi (Marţi, 18 octombrie 2016, 14:46)

      icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      sa fie incluse in aceasta lege si creditele in euro.
    • +5 (5 voturi)    
      Paguba sa fie platita din salariul sefilor BNR (Marţi, 18 octombrie 2016, 17:49)

      Ciobanasul_Mioritic [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Angajatilor BNR de la varf trebuie sa le multumim ca s-a ajung aici, deoarece pana in 2009 nu au reglementat si zis nimic despre credite in monede "exotice".

      Acum sa ne faca un serviciu si din salariile si sporurile lor lunare de zeci de mii de euro sa acopere gaura.
      La nivelul lor salarial, in cativa ani or sa aiba sansa sa repare greselile facute.
  • +19 (27 voturi)    
    vreau si eu! (Marţi, 18 octombrie 2016, 13:45)

    tba [utilizator]

    am credit in euro, luat tot atunci.
    legea asta pica la Curtea Constitutionala.
    ca nu suntem unii mai egali ca altii!
    mi-aduc aminte cum se mai bucurau cei care luau credit in franci ca au fentat sistemul, nefiind eligibili la un credit in lei sau euro.
    • 0 (6 voturi)    
      Cand au fentat sistemul (Marţi, 18 octombrie 2016, 14:49)

      icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui tba

      s-au gandit ca o sa dea si o lege a conversiei? Altfel de ce s-ar fi supraindatorat.
      Cu greu puteai fenta sistemul fara complicitatea bancii.
      • -2 (4 voturi)    
        daaa (Marţi, 18 octombrie 2016, 17:59)

        costinescu [utilizator] i-a raspuns lui icsulescu99

        sigur, ´cu greu´. creditul tau era raportat la crb/biroul de credite. daca faceai credit in acelasi timp la 10 banci, luai 10 credite fara nicio problema, ca nu stia niciuna din ele ca tu ai mai aplicat la inca 9 credite.
        si? cine e de vina, bancile care ti-au dat 10 credite sau tu ca esti dus cu capul?
        • +1 (1 vot)    
          Deci, (Miercuri, 19 octombrie 2016, 10:44)

          icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui costinescu

          esti convins ca s-au gandit la legea conversiei.
    • -1 (1 vot)    
      Sa-ti stapanesti sanatos creditul! (Marţi, 18 octombrie 2016, 18:25)

      Ciobanasul_Mioritic [utilizator] i-a raspuns lui tba

      Cine te-a pus sa iti faci credit in Euro pentru un apartament la suprapret?
      Ti-a recomandat vreun bancher ca asta e afacerea vietii tale?
      Ei bine bancherul a avut dreptate: chiar o sa te tina ocupat toata viata.
  • +7 (19 voturi)    
    Unanimitate de voturi! (Marţi, 18 octombrie 2016, 13:57)

    Pac-pac [utilizator]

    Sunt socat sa citesc ca s-a votat cu unanimitate de voturi aceasta idiotenie!
    Intrebarea mea este: daca se intampla invers, adica ratele sa se injumatateasca, oamenii sa plateasca mai putin si bancile sa piarda banii, mai era unanimitate de voturi in an electoral, pentru o criza bancara?
    Sau oamenii cu credite in franci elvetieni spuneau, bai nu-i corect, nimeni nu a anticipat un asemenea soc, asa ca sa ajutam bancile ca sa fie deal-ul win-win, nu noi sa castigam si ele sa piarda...
    • 0 (6 voturi)    
      si eu sunt socat (Marţi, 18 octombrie 2016, 14:28)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      ce incredere sa mai ai in PNL cand o sa-ti spuna ca este de acord si imbratiseaza platforma lui Ciolos? Cum sa-i mai crezi atunci?
  • -12 (24 voturi)    
    . (Marţi, 18 octombrie 2016, 14:18)

    theo667 [utilizator]

    E foarte bine ca s-a dat legea, dar sa se aplice si la cei care au fost executati silit de banci intre timp .Sa se anuleze toate actele de la executari bancile sa da banii inapoi si clientii sa plateasca fara toate comisioanele si lacurs istoric
  • +3 (5 voturi)    
    Urmeaza la rand cu prilejul fiecaror noi sesiuni (Marţi, 18 octombrie 2016, 14:20)

    Susufler0 [utilizator]

    de alegeri parlamentare reconversia in lei pt euro, dolar, lira, yen, bitcoin si, cu voia dvs, cand nu vor mai avea cu ce sa ne cumpere, si a monedei aceleia cu nume rusinos care incepe cu "p" si se termina cu "a", pt ca doar cu aia o sa mai ramanem datorita dragilor nostri parlamentari.
  • 0 (4 voturi)    
    Urmeaza la rand cu prilejul fiecaror noi sesiuni (Marţi, 18 octombrie 2016, 14:20)

    Susufler0 [utilizator]

    de alegeri parlamentare reconversia in lei pt euro, dolar, lira, yen, bitcoin si, cu voia dvs, cand nu vor mai avea cu ce sa ne cumpere, si a monedei aceleia cu nume rusinos care incepe cu "p" si se termina cu "a", pt ca doar cu aia o sa mai ramanem datorita dragilor nostri parlamentari.
  • +2 (6 voturi)    
    Urmeaza la rand cu prilejul fiecaror noi sesiuni (Marţi, 18 octombrie 2016, 14:20)

    Susufler0 [utilizator]

    de alegeri parlamentare reconversia in lei pt euro, dolar, lira, yen, bitcoin si, cu voia dvs, cand nu vor mai avea cu ce sa ne cumpere, si a monedei aceleia cu nume rusinos care incepe cu "p" si se termina cu "a", pt ca doar cu aia o sa mai ramanem datorita dragilor nostri parlamentari.
  • -1 (7 voturi)    
    Da cei ce iau un credit (Marţi, 18 octombrie 2016, 14:30)

    Ord [utilizator]

    in valuta, stiu de cand semneaza contractul (scrie acolo) ca vor plati banii chiar daca variaza cursul. Daca scadea francul ce faceau, mai ieseau in strada?
    Dar cei ce au luat un credit in dolari acum ceva ani si acum dolarul a crescut, ei ce sa faca?
    Pai hai sa nu mai respectam contractele si sa le schimbam cand nu ne mai convin.
    • +3 (3 voturi)    
      50% depreciere (Marţi, 18 octombrie 2016, 15:05)

      mihnea2012 [utilizator] i-a raspuns lui Ord

      in lege am inteles, nu am citit-o, scrie ca se aplica pt orice valuta care se depreciaza cu 50% fata de cursul de la data acordarii. deci daca se depreciaza si dolarull, se poate converti.
      • -1 (3 voturi)    
        De altfel o dispozitie discriminatorie ! (Marţi, 18 octombrie 2016, 17:45)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui mihnea2012

        Daca ne gandim un pic vom observa ca oamenii politici au tratat inca de la inceput (din anii 90 adica) bancile ca pe niste, scuzata fie-mi expresia, curve, respectiv au beneficiat de "seviciile" lor fara sa le plateasca (vezi Bancorex), dupa care , vazand ca merge, au continuat, (vezi legea Darii in plata) si incheie acum cu legea conversiei creditelor, respectiv, dupa ce le-au platit serviciile le iau banii inapoi.

        PS. Normal ca si bancile de-acum nu vor mai vrea nici macar raporturi normale cu niste japcuitori !
        • +3 (3 voturi)    
          Bancile si-au facut de cap in Romania (Marţi, 18 octombrie 2016, 18:30)

          Ciobanasul_Mioritic [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Iar acum bancile sa plateasca din consumatie nemteste: 50% banca pentru dezinformare/lipsa de informare si 50% cel care a luat creditul.
          In nicio tara din Vest bancile nu au avut libertatea din Romania in acordarea de credite pana in 2009.

          Oare cine e de vina?
    • +3 (3 voturi)    
      In multe dintre contracte, (Marţi, 18 octombrie 2016, 15:13)

      icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui Ord

      era specificat ca daca francul/euro se intareste fata de lei cu 10%, creditul se poate converti in lei la curs BNR +10% asta desigur numai dupa sintagma "Banca are dreptul dar nu si obligatia...".
      Foarte interesant era ca atunci cand au aparut problemele si oamenii s-au dus sa-si converteasca creditele in lei, banca le-a spus ca nu avem nimic disponibil pentru dumneavoasta si oricum nu va incadrati la creditele in lei.
      Deci cum a fost? hai ca-ti convertesc dar nu am cum si nici nu vreau.
  • +1 (9 voturi)    
    mda... (Marţi, 18 octombrie 2016, 14:41)

    liviu_ [utilizator]

    cum o sa treaca legea asta de CC ?!
    practic aia smecheri care s-au imprumutat in franci (desi urla isarescu sa nu o faca) sunt avantajati... fraierii care s-au imprumutat in euro sau, mai rau, in lei si-o iau la m....

    lege electorala si nimic mai mult!
  • -4 (12 voturi)    
    O lege buna, (Marţi, 18 octombrie 2016, 14:57)

    icsulescu99 [utilizator]

    care il aduce in sfarsit pe client la costurile initiale de indatorare sau chiar mai mici cum este normal.
    Numai tampitii pot sa accepte ca este normal ca dupa 10 ani de plata clientul trebuie sa plateasca dublul sumei datorate lunar. Numai la noi trebuie sa accepti ca ratele tale la banca nu vor fi niciodata mai mici ci numai intotdeauna mai mari fata de rata initiala.
    Din pacate creditele in euro nu au intrat in aceasta lege, pana la urma si ei au fost tepuiti de banca.
    • -1 (5 voturi)    
      aberatie (Marţi, 18 octombrie 2016, 15:18)

      Withdrawal [utilizator] i-a raspuns lui icsulescu99

      daca tot esti atat de capabil sa inventezi teorii din astea financiare, iti recomand sa iti creezi moneda ta, icsulescucoin, si sa o imparti altor inteligenti ca tine .
      • -1 (3 voturi)    
        lasa-l (Marţi, 18 octombrie 2016, 18:02)

        costinescu [utilizator] i-a raspuns lui Withdrawal

        se bucura si el ca a trecut legea asta si o sa plateasca mai putin la banca. dar nu se gandeste ca s-ar putea ca legea sa fie declarata neconstitutionala si o sa plateasca la fel.

        bre, icsulescule, da-mi si mie imprumut 20000 de euro. o sa iti dau inapoi 20000 de ron. te bagi? hai, ca tot 20000 iei inapoi. uite, iti dau si dobanda, iti returnez 22000 de ron. si vreau imprumutul doar pentru o zi, atat. maine iti dau banii inapoi.
    • 0 (6 voturi)    
      Nu (Marţi, 18 octombrie 2016, 15:39)

      Tore [utilizator] i-a raspuns lui icsulescu99

      Nu, nu suntem tampiti. Daca ai luat credit, ai luat IN FRANCI. Dai inapoi TOT FRANCI. Exact in conditiile contractului pe care l-ai semnat.
      Faptul ca tu iei salariu in lei e alta treaba. Sau fiecare face caculele cum ii convine?
      • 0 (0 voturi)    
        Nu am vazut franci de la banca (Miercuri, 19 octombrie 2016, 10:42)

        icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui Tore

        atunci cand am luat creditul, mi s-au virat lei in cont.
  • +6 (12 voturi)    
    Majoritatea linistita este irelevanta (Marţi, 18 octombrie 2016, 15:01)

    IonutSC [utilizator]

    Am luat credit in euro in 2007 la curs de 3.4 cred. Am platit constiincios toate ratele pana astazi inclusiv. Asa se intampla mereu, fraierii platesc !
    • -1 (1 vot)    
      Cine te-a pus sa iti faci credit in 2007? (Marţi, 18 octombrie 2016, 18:35)

      Ciobanasul_Mioritic [utilizator] i-a raspuns lui IonutSC

      Credeai ca pretul la apartamente o sa creasca la nesfarsit? Credeai ca acel curs valutar va ramane fix?

      Daca da, iti meriti soarta, ca si toti ceilalti care s-au imprumutat in euro, dolari, CHF sa isi cumpere apartamente la suprapret in pana in 2009.
  • +8 (14 voturi)    
    credit in franci (Marţi, 18 octombrie 2016, 15:01)

    costamishu [utilizator]

    Buna ziua.
    Sunt un imprumutat in franci si consider legea aceasta discriminatorie. Nu este corect fata de cei care si-au facut credite in euro sau in lei.
    Ma gandesc ce s-ar intampla invers, daca ar scadea francul, daca iei credit acum in franci cu 4 lei francul, iar peste 5 ani francul o sa fie 3 lei, banca o sa-ti ceara diferenta?
    Eu imi asum greseala, teapa. Nu am fost lacom atunci , in 2007, ci pur si simplu nu am luat in calcul riscul valutar si mi-am facut creditul care parea cel mai bun la momentul acela.
  • -4 (10 voturi)    
    Este revoltator (Marţi, 18 octombrie 2016, 15:13)

    omniscient [utilizator]

    Sunt efectiv revoltat. Ar trebui sa se dea o lege prin care clientii sa inapoieze bancilor banii rezultati in urma scaderii indicelui LIBOR. Acest indice a scazut de la 2.7-2.9% la -0.80 iar bancile cu buna credinta caracteristica au ajustat fara sa suspine dobanzile clientilor. Este o rusine ce se intampla, parlamentarii lovesc acest sector bancar ce asigura bunastarea noastra a tuturor. Suntem cu toti alaturi de bancherii nostri in aceste clipe grele si asteptam clipa in care va vom pune in brate actele aditionale pentru conversie.
    • +1 (1 vot)    
      intrebare (Marţi, 18 octombrie 2016, 16:33)

      TDragos [utilizator] i-a raspuns lui omniscient

      Si ce o sa faci daca brusc sare dobanda la RON la 30%? O sa vrei dobanda de la CHF?
      • +2 (2 voturi)    
        raspuns (Marţi, 18 octombrie 2016, 16:49)

        omniscient [utilizator] i-a raspuns lui TDragos

        Cu un sold decent in raport cu garantia dupa 8-9 ani de platit rate poti face multe. Cu un sold de 2.5 ori mai mare decat garantia nu poti decat sa dai in plata in momentul de fata. Fara niciuna din legille astea streangul.
        • -1 (1 vot)    
          nu este chiar asa... (Marţi, 18 octombrie 2016, 17:18)

          TDragos [utilizator] i-a raspuns lui omniscient

          Verifica te rog urmatoarele calcule.

          Credit de 100k pe zece ani, la dobanda de 30% da o rata lunara de 2.636, la dobanda de 20% o rata de 1.933, iar la un credit de 200k (dublu) pe zece ani, la o dobanda de 3% da o rata de 1.931.
          • +1 (1 vot)    
            ha (Marţi, 18 octombrie 2016, 17:42)

            omniscient [utilizator] i-a raspuns lui TDragos

            Cu ti-am spus, cu garantia decenta in raport cu soldul nu te opreste nimeni sa refinantezi pe euro de exemplu unde dobanzile nu vor fi prea curand cu doua cifre.
    • +2 (2 voturi)    
      Esti un revoltat neinformat. (Marţi, 18 octombrie 2016, 16:45)

      icsulescu99 [utilizator] i-a raspuns lui omniscient

      La semnarea contractului ti se spunea si scria ca LIBORUL va guverna modul de calcul al dobanzii - cu sintagma Banca are dreptul dar nu si obligati-, dar sigur ca dupa scaderea drastica a LIBORULUI de la 2,9% la 0% dobanzile au ramas la fel.
      Bancile si-au scos parleala cu vestita OUG 50/2010, atunci cand au legalizat furtul dobanzii, marja fixa devenind aprox 3,4% ia LIBORUL diferenta pana pe la 4%% adica 0,4% - cat era liborul prin 2010.

      Un simplu calcul al dobanzii cu LIBOR 12M
      dobanda in 2008 - 4% (1,1% marja fixa + 2.9% LIBOR)
      in 2009 LIBORUL era deja 1% dar dobanda platita de client era tot de 4% in loc sa fie 1,9%(4-1,1-1%)
      in 2010 LIBORUL a mai scazut pana la 0,63% deci dobanda trebuia sa scada la 1,27%
      In 2010 ei si-au legalizat marja fixa la peste 3,5% si le-au tras-o tuturor.
      Ca sa continui, azi dobanda calculata corect si conform contractului ar trebui sa fie 1,1 marja fixa + 0,036% LIBOR = 1,14%

      In concluzie domnule revoltat va spun ca daca banca isi respecta contractele privind modul de calcul al dobanzilor + scoaterea benevola din contract a clauzelor si comisioanelor abuzive, azi nu se mai ajungea la aceasta lege.

      Dar ei intotdeauna sunt pusi pe pozitie de forta, implicit la furat si la inselat clientii.
  • +2 (8 voturi)    
    Romanii (Marţi, 18 octombrie 2016, 15:25)

    BiancaIrimia [anonim]

    Pentru a intelege in totalitate mentalitatea romaneasca, trebuie aruncat doar o privire printre cometariile de aici.

    "-Ioane, astia vor sa ne ajute vecinul, ca a dat de belea.
    -Da de ce sa il ajute?
    -Ca asa e omeneste!
    -Nu ma intereseaza! De ce sa-l ajute? Eu am stat cuminte in banca mea, nu am incercat sa realizez nimic in viata, sunt cel mai probabil needucat si cu 0 cultura.
    Daca-l ajuta pe el, sa ma jute si pe mine, altfel e inca o manevra ordinara, iar daca mie nu mi-a iesit sau nu-mi iese nimic, nu vreau nici aluia sa ii iasa!
    -Dar Ioane, tu nici macar nu-l cunosti pe om.
    -Mai conteaza? Pamantul se invarte in jurul meu si al intereselor mele"

    Doar la fanii dinamovisti e majoritara mentalitatea asta, dar acum m-am convins ca defapt e cam romaneasca.
    • 0 (10 voturi)    
      Fa un minim efort (Marţi, 18 octombrie 2016, 15:47)

      CapitanulPanait [utilizator] i-a raspuns lui BiancaIrimia

      Fa un efort intelectual si citeste cum trebuie comentariile:
      - problema nu se pune sa nu ajutam niste oameni aflati in incurcatura, ci DE CE SA AJUTAM DOAR PE UNII IN DEFAVOAREA CELORLALTI
      - acesti neajutorati au ignorat toate avertisementele si s-au aruncat cu capul inainte la un credit CHF crezand ca sunt destepti si noi ceilalti prosti. Bun. Au gresit. Daca ii ajut inseamna sa nu ii las sa moara dar sa plateasca precum toti ceilalti dobanda din la rata nr.1, nu de unde le convine

      Si ca sa iti completez povestioara ta:
      Vecinul nu a dat de belea ci s-a bagat singur in belea desi a fost avertizat sa nu o faca.
      • +1 (1 vot)    
        mda (Miercuri, 19 octombrie 2016, 11:05)

        BiancaIrimia [anonim] i-a raspuns lui CapitanulPanait

        Eu am facut acest efort intelectual, tu nu:

        "Daca-l ajuta pe el, sa ma jute si pe mine, altfel e inca o manevra ordinara, iar daca mie nu mi-a iesit sau nu-mi iese nimic, nu vreau nici aluia sa ii iasa!"

        Scuteste-ma te rog de argumentatii, ca esti roman get beget si desi imi iubesc tara nespus de mult, locuitorii ei, numiti si romani imi provoaca o scarba permanenta si pe strada si pe internet.
    • +2 (4 voturi)    
      Ai dreptate (Marţi, 18 octombrie 2016, 15:54)

      IonutSC [utilizator] i-a raspuns lui BiancaIrimia

      Mai suntem unii care sustinem premierea performantei si penalizarea incompetentei (ca sa nu zic prostiei). Altii sustin contrariul si chiar il legifereaza. Care mentalitate o fi mai buna pe termen lung, acuma nu tre sa fii geniu sa iti dai seama.
    • +4 (4 voturi)    
      VECINI ONESTI (Marţi, 18 octombrie 2016, 16:11)

      Florin61 [anonim] i-a raspuns lui BiancaIrimia

      Daca ar fi asa ...ar fi de inteles dar nu toti romani sunt asa, si nu toti sunt cumparati de banci, cum sunt majoritatea ce scriu mai sus , vezi doamne ca sunt discriminati ,se ascund sub diferite pseudonime sa faca jocurile bancilor, facand parte din ultima ofensiva data de banci jobagilor romani.Asa faceau securistii pe vremea lui Ceausescu ii asmuteau pe muncitori impotriva intelectualilor [noi muncim noi nu gandim ] probabil sunt condusi tot de un securist .
    • +2 (2 voturi)    
      Excelenta trecerea in revista a comentariilor (Marţi, 18 octombrie 2016, 18:59)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui BiancaIrimia

      de pe forum, pana la momentul in care ai vrut sa concluzionezi referindu-te la mentalitatea fanilor dinamovisti !

      Dar ce.. fanii stelisti or fi fost patrunsi de spiritul de caritate si intrajutorare crestineasca al lui Gigi, de i-ai exclus din concluzia ta ?

      PS. Sau esti pur si simplu o fana stelista ?

      PPS. Eeee...xclus ! Esti prea inteligenta ca sa fii fan Steaua. Pe bune ! :)))
  • -3 (5 voturi)    
    CCR (Marţi, 18 octombrie 2016, 15:48)

    Sly21 [utilizator]

    Ma indoiesc ca va trece de CCR. Numai sa faca cineva sesizarea spre ei...
  • +2 (8 voturi)    
    indreptare eruare (Marţi, 18 octombrie 2016, 15:50)

    Florin61 [anonim]

    Nu s-a votat bine legea ca bancile in frunte cu BNR dau un ultim asalt, .... ca sa poti cucerii , trebuie mai intai sa dezbini, asta fac bancile acum , peste tot se afirma de asa zisi oameni cinstiti si nepatati, ca prin aceasta lege se face o discriminare fata de cei cu credite in eu sau $ , incearca sa ii faca pe romani sa isi scoata ochii unul la altul ca in final ei sa isi atinga scopul.Mai mult sau mai putin milioane de romani sunt inrobiti de credite cu multe clauze abuzive asa ca toata lumea stie ce hram poarta bancile . Prin aceasta lege se indreapta" eroarea ,scaparea" BNR care nu trebuia sa accepte astfel de credite inselatoare ,se indreapta suferinta a sute de mii de romani care de 9 ani sunt exploatati de banci mai rau ca iobagi.Problema acestor credite este ca pe langa faptul ca s-au dublat ratele s-a dublat si soldul de restituit .Creditele in CHF erau doar in contracte CHF, in realitate clientilor s-au depus in cont lei [ bancile nici nu aveau in cont sumele respective de CHF ] , restituirea facandu-se in CHF. Se stia ca aceasta moneda va creste si astfel va creste si profitul, iar BNR a tacut , fiind complice la acest furt din buzunarele romanilor.
    Multumim tuturor celor de buna credinta care nu s-au lasat impresionati de amenintarile multiple si au indreptat aceasta hotie,iar pe cei asa zisi " onesti " care fac jocurile bancilor le dorim sa traiasca si ei cei noua ani pe care i-au trait cei cu credite in CHF.
    • -1 (7 voturi)    
      adica .... (Marţi, 18 octombrie 2016, 16:18)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Florin61

      De ce ma rog sa INTERZICA? Pentru ca sunteti voi dobitoci si nu puteti asculta de sfaturle omului auia care va zicea sa luati credite in moneda in care luati salariul?
      Poate ca unul sau altul, intr-adevar destepti, DOREAU sa ia credit in CHF. Aveau ei un job platit in CHF sau treaba lor ce calcule si-ar fi facut, insa daca cineva chiar doreste sa ia credit in CHF, DE CE SA NU POATA? De ce sa-i fie interzis pentru ca romanii nu se pot abtine si se arunca la credite ca vaca in lucerna?

      2. Li s-au dublat soldul in RON, insa in CHF a scazut soldul, nu? De ce nu spui asta? Daca maine CHF se face 1.50 RON, nu veti iesi in strada pentru anularea acestei legi? Cand iei un credit in moneda straina, riscul este cursul de schimb, risc pe care ti-l asumi implicit, nu?

      3.Daca banca nu ti-a dat CHF, de ce nu i-ai cerut? Iar daca ti-a dat RON, de ce nu ai luat un credit in RON, cu dobanda aferenta, cu tot?

      4. Daca la credit in RON nu te-ai fi calificat, nu ti-ai pus intrebari cum ca ai fi la limita posibilitatilor de plata?
      • +3 (3 voturi)    
        Adica spui prostii (Marţi, 18 octombrie 2016, 17:00)

        Florin61 [anonim] i-a raspuns lui CezarN

        De ce in germania nu s-au dat credite in CHF ,la fraierii de romani se poate orce.
        Nimeni cu credite in CHF nu a dorit sa i-a acest tip de credit ,dar creditul in CHF a fost recomandat ca fiind cel mai bun si de perspectiva,spuneau ca moneda elvetiana este cea mai sigura sa nu isi faca nimeni probleme, se facea reclama pe toate posturile la aceste tipuri de credite inselatoare , pe care chiar si comisia europeana le-a caracterizat asa.
        Soldul creditului in CHF s-a dublat ,la fel si ratele lunare.Celor imprumutati de la o zi la alta le crestea soldul de rambursat ,ne mai avand siguranta ca vreo data va mai ajunge sa il poata restituii ,fiind astfel inrobiti atat ei cat si copii lor .
        O banca nu iti da de ales, banca se impune ,nu iti da variante .Multi au contestat in instanta ca in loc de CHF au primit lei dar pina acum bancile invatau judecatorii cum sa judece ,poate pe viitor va fi si justitia mai independenta . Referitor la puctul 4 al chestionarului bancar va comunic umil si respectos ca aceste tipuri de credite se recomandau astfel ca romanii sa muste si sa fie pacaliti ,oamenii nu cereau un anume tip de credit ei erau indrumati spre anumite tipuri de credite pe care agentii bancari le recomandau ca fiind cele mai bune din toate puctele de vedere .Dupa cum am mai spus se facea o recama agresiva pe toate posturile tv cu creditele in CHF.
    • +2 (10 voturi)    
      Aha... (Marţi, 18 octombrie 2016, 16:23)

      Nemo88 [utilizator] i-a raspuns lui Florin61

      Deci Florine sa inteleg ca bancherul te-a luat cu duba te-a dus in banca si te-a fortat sa semnezi creditul ?!
      Asta e caz penal ... eu zic sa te adresezi politiei.

      Nu v-a fortat nimeni sa va luati nici un fel de credit. Aveati nevoie de casa....cam toata lumea are nevoie. Voi pupati acum talpile(unor politicieni). Pai voi... din vina banci ati ajuns sa nu va permiteti calumea o casa ? Politicienii v-au facut sa nu va permiteti casa. Va fac indirect sa faceti un credit,pentru o casa ce nu v-o permiteti. Va arunca un os jigodiile din parlament si voi pupati mana ca la preot. Sper copii vostri sa nu fie intradevar slugi ca voi v-ati nascut slugi si-o sa muriti slugi dar nu ai bancii...ci al politicienilor.
      • +2 (2 voturi)    
        AHA (Marţi, 18 octombrie 2016, 17:21)

        Florin61 [anonim] i-a raspuns lui Nemo88

        Deci daca cei ce se imprumuta sunt slugi considerate de voi, asta inseamna ca suntem un popor de slugi . Cel putin 6000000 de romani s-au imprumutat pentruca nu fura ca voi si au nevoie de credit , dar voi , securistii platiti de banci sa defaimati oamenii necajiti , ce sunteti ?... niste securisti penenali.. si asa o sa ramaneti .Noi cei disperati pupam mina celor care au indreptat aceasta faradelege [ impotriva asaltului pe toate fronturile condus de banci impotriva lor ,amenintandui si cu DNA ] pe cand voi pupati mana bancherilor pentru banii aruncati la picioarele voastre sa ai culegeti ca niste slugi ce sunteti
        • +1 (5 voturi)    
          Sunt slugi considerate de tine... (Marţi, 18 octombrie 2016, 18:56)

          Nemo88 [utilizator] i-a raspuns lui Florin61

          Ai zis ca esti sclavul bancilor. Eu faceam o analogie cum gandesti tu.

          Nu sunt "burghez" si nici securist. Am un credit la banca de 70000 euro ca multi altii...
          Muncesc 11 ore pe zi 7 zile pe saptamana. Anul asta am avut decat o vacanta de 2 zile.(da am muncit si de paste si de toate sarbatorile astea pe care le da statul roman libere)... Nevasta-mea are 2 joburi si platim creditul si mergem mai departe. Tu vrei interventia statului pentru ca acum nu ti se mai pare corect. Daca intervenea statul atunci si nu te lasa sa-ti cumperi casa spuneai ca sunt niste jigodii ca nu te lasa sa traiesti. Cu astia cu gandirea ca tine nu va progresa tara asta. Eu nu ma consider sclav. Muncesc sa platesc un contract dintre mine si banca. E ca la casatorie "de buna voie si nesilit de nimeni...".
          • -1 (5 voturi)    
            Ai ramas un slugoi securist, un fals (Marţi, 18 octombrie 2016, 21:15)

            Florin61 [anonim] i-a raspuns lui Nemo88

            Daca aveai credit luat nu te faceai pe tine si copii tai sluga ,apropo esti penibil cu povestile tale de adormit copii ,sper ca ei sa te creada ca eu nu prea te cred si in ochii mei tot o sluga securista si penala ai ramas, doar ca ai schimbat povestea .Poate povestea viitoare o sa te prinda mai bine. Apropo tara nu va progresa nici cu slugi securiste ca tine care calca in picioare oamenii necajiti care de 9 ani traiesc un calvar .Multi s-au sinucis din disperare ,multe famiili s-au despartit si au ramas copii nimanui si tu iti permiti sa iti bati joc de suferinta pe care nu o cunosti a acestor oameni ....In locul tau mi-ar fi rusine sa nu se afle cumva cine esti ,sa stie si vecinii tai si prieteni si rudele, cine esti cu adevarat ,si cat esti de chinuit de credite .....si cum iti bati joc de oameni necajiti si disperati .
  • -1 (3 voturi)    
    S-a deschis cutia Pandorei ! (Marţi, 18 octombrie 2016, 16:25)

    Susufler0 [utilizator]

    Vom trai vremuri in care nemaiputand face credite la banci vom ajunge sa folosim bitcoinul dupa care ... moneda botswaneza !!!
  • 0 (2 voturi)    
    ptr cine poate intelege...! (Marţi, 18 octombrie 2016, 17:06)

    badabanu [utilizator]

    https://www.esma.europa.eu/sites/default/files/library/2015/11/09_295.pdf

    The appropriaten
    ess test thus aims to increase the protection of clients (particularly retail
    clients) who are contemplating transactions in MiFID
    -
    scope financial instruments without
    receiving advice from the investment firm in question. It also aims to prevent complex
    pr
    oducts being sold on an ̳execution
    -
    only‘ basis to retail clients who do not have the
    experience and/or knowledge to understand the risks of such products
  • +1 (3 voturi)    
    pentru cine vrea sa inteleaga!! (Marţi, 18 octombrie 2016, 17:29)

    badabanu [utilizator]

    Ce sunt creditele multivaluta? “Ceea ce se numeşte colocvial “ipotecă multi-valută” este un împrumut cu garanţie ipotecară, cu dobândă variabilă, în care moneda în care se face plata de capital şi ratele periodice de amortizare este o valută şi în care indicele de referinţă asupra căruia se aplică diferenţa pentru determinarea ratei dobânzii aplicabile în fiecare perioadă este diferită de Euribor, în special Libor (London Interbank Offered Rate, adică, rata dobânzii pe piaţa Londrei)”.

    Valutele in care au fost incheiate cel mai des aceste instrumente financiare sunt yenul japonez si francul elvetian. Riscurile legate de acest instrument financiar, pentru consumator, sunt mai mari decat cele legate de creditele in euro (in cazul nostru si de cele in lei). In primul rand exista riscul dobanzii variabile care se calculeaza functie de un indice de referinta neobisnuit, Libor. In al doilea rand, atat dobanda cat si rata lunara de plata se calculeaza functie de cursul valutei creditului (francul elvetian). In al treilea rand, in cazul cresterii cursului CHF, nu numai ratele lunare de plata cresc, ci si capitalul imprumutat, astfel incat consumatorul poate ajunge in situatia sa datoreze un capital mai mare decat suma imprumutata (cum s-a intamplat in cazul imprumutatilor in CHF din Romania, care, dupa 8-10 ani de plata, in care practic au achitat valoarea imprumutului raportat la euro sau moneda nationala, au un sold de plata mai mare decat suma imprumutata, in euro sau moneda nationala).

    Pe langa acestea, prin acest tip de instrument financiar, clientul a fost pus in situatia de a nu intelege exact corelatia existenta intre activul finantat (ipoteca) si pasivul pe care il finanteaza. Situatia din Spania este similara cu cea din Romania: in timp ce atat dobanzile, ratele de plata si soldul cresc prin simpla indexare a acestora la cursul CHF, valoarea activului finantat (apartament, casa) ipotecat in favoarea bancii, a scazut simtitor, astfel incat clientul este pus in si
  • +1 (3 voturi)    
    pentru cine vrea sa inteleaga!! (Marţi, 18 octombrie 2016, 17:39)

    badabanu [utilizator]

    situatia de a returna bancii o suma mult mai mare decat cea imprumutata, total disproportionata fata de valoarea imobilului cu care a garantat creditul.

    Curtea Suprema spaniola considera ca acest tip de credit, ipoteca multi-valuta, constituie un instrument financiar, mai mult, un instrument financiar derivat, intrucat cuantificarea obligatiei unei parti a contractului depinde de o suma ce atinge o valoare diferita, in acest caz de o suma determinata de o valuta straina. Astfel, in calitate de instrument financiar derivat legat de valute, acest tip de imprumut se supune Legii Pietei de Valori, lege care transpune Directiva 39/2004//CE, din 21 aprilie, MiFID (Markets in Financial Instruments Directive), fiind considerat totodata un instrument financiar complex. In consecinta, conform prevederilor Legii Pietei de Valori, creditorul are obligatia de a informa clientul, pe intelesul lui, asupra naturii si riscurilor pe care le comporta operatiunile speculative in cauza, riscurile fiind un aspect fundamental al afacerii ce se vrea a fi incheiata. In speta in cauza, Curtea Suprema spaniola nu a acceptat ceea ce creditorul a invocat si anume ca nu era obligat sa informeze clientul asupra riscurilor, intrucat cazul era exclus de la prevederile Legii Pietei de Valori.

    Mai mult, Curtea Suprema spaniola a reliefat si importanta informarii corecte a clientului de retail care, spre deosebire de profesionisti, nu are cunostintele necesare intelegerii unor astfel de produse complexe, fiind intr-o pozitie asimetrica fata de institutia cu care incheie contractul.

    Pentru ca un client bancar sa fie clasificat client de retail, conform normativelor MiFID, acesta trebuie sa NU indeplineasca, riguros, cerintele pe care Legea Pietei de Valori le impune pentru ca un client sa fie considerat profesionist. Pe scurt, profesionistii sunt:

    instituțiile financiare;
    anumite administrații sau organisme publice cu importanţă considerabilă;
    întreprinzători care, individual, îndeplin
  • 0 (2 voturi)    
    pentru cine vrea sa inteleaga!! (Marţi, 18 octombrie 2016, 17:39)

    badabanu [utilizator]

    întreprinzători care, individual, îndeplinesc cel puţin două din următoarele condiţii:

    1) ca totalul elementelor de activ să fie egal sau mai mare de 20 de milioane de euro;

    2) ca valoarea cifrei anuale a afacerilor să fie egală sau mai mare de 40 de milioane de euro;

    3) ca resursele proprii să fie egale sau mai mari de 2 milioane de euro;

    investitori instituţionali care au ca activitate obişnuită investirea în valori sau alte instrumente financiare;
    clienţi care solicită clasificarea în prealabil şi renunţă în mod expres la tratarea lor ca clienţi de retail, numai când sunt îndeplinite două din următoarele cerinţe:

    1) clientul a realizat operaţiuni cu volum semnificativ pe piaţa de valori, cu o frecvenţă medie de peste zece pe trimestru timp de patru trimestre anterioare;

    2) valoarea efectivului şi valorilor depozitate să fie mai mare de 500.000 de euro;



    Directiva europeana la care se face referire, Directiva 39/2004//CE, este transpusa si in legislatia romaneasca inca din anul 2006, prin normativele: Regulamentul C.N.V.M. nr. 2/2006 privind pietele reglementate si sistemele alternative de tranzactionare, Regulamentul nr. 31/2006 de completare a reglementarilor C.N.V.M. in vederea implementarii unor prevederi ale directivelor europene, Regulamentul nr. 32/2006 privind serviciile de investitii financiare.

    Cu alte cuvinte, bancile ne-au acordat credite in CHF folosind un instrument financiar derivat complex noua, care suntem clienti de retail, fara sa respecte obligatiile legale de a ne informa asupra aspectelor fundamentale ale acestui instrument de creditare, dintre care unul este acela privind riscul. Cati dintre cei care au accesat credite in CHF indeplinesc conditiile cerute de Directiva Europeana pentru a fi considerati clienti profesionisti? Niciunul, din cate stiu eu. Bancile ne-au tratat ca pe milionarii in euro.
  • +2 (6 voturi)    
    francu (Marţi, 18 octombrie 2016, 19:39)

    LogicSi Banal [anonim]

    da. ce sa zic.
    uitati un punct de vedere !!!
    daca francul elvetian ajungea la 1 leu si salariile se dublau in romania, fantezist spun, scriu . ce se intampla !? romanul abuza de buracredinta lui !? si platea la cursul zilei !!!! serios , doar ne stiti ce popor suntem ! asa au procedat si generatiile care dupa revolutia din '89 au cumparat apartamente de la stat , de la iliescu stat, ala comunistu. cand apareau pe bancnote zerourile la saptamana !!!! da !!! ati uitat !? atunci cand un apartament "cumparat " de la stat si transformat in proprietate valora .... un kkt in lei. cumparat de aia care acum si-au vandut catre proprii copii (ipotetic vorbind) in rate pe 30 de ani fie rata in franci. ganditi unde este dreptatea.
  • 0 (0 voturi)    
    pacala (Miercuri, 19 octombrie 2016, 8:26)

    Francisc 1 [utilizator]

    Pacala si-a vandut vaca unui copac si a ramas pagubit , daca avea sansa sa traiasca azi i-o dadea statul in apoi si restul prostilor o platea.