Kelemen Hunor: Daca dai posibilitatea cetatenilor sa aleaga intre un corupt si un idiot, aleg coruptul

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 14 septembrie 2016, 14:26 Actualitate | Politic

Kelemen Hunor
Foto: Agerpres
Presedintele UDMR Kelemen Hunor a afirmat miercuri, la o conferinta despre integritate, ca ar trebuie "sa ne gandim serios" cum s-a ajuns la situatia in care, pusi sa aleaga intre un corupt si un idiot, cetatenii vor alege "coruptul", dand ca exemplu alegerea lui Catalin Chereches primar in Baia Mare, in timp ce acesta se afla in arest preventiv.

"Am avut alegeri locale cu criterii de integritate extrem de dure, dar s-a aratat cum se pot dribla aceste criterii - cu candidati independenti, care aveau sau au probleme cu justitia. Vorbim de comunitati destul de mici unde omul nu se poate ascunde, nu se poate spune ca nu este cunoscut, nu se stie ce a facut si oamenii au fost alesi, unul chiar a fost ales stand in arest preventiv cu 70%. Daca cineva imi explica mie cum e cu societatea asta buna si cu clasa politica urata, o sa fiu foarte interesat de aceasta explicatie" a spus Kelemen Hunor la Conferinta "Transparenta si integritate in viata publica romaneasca", organizata de Institutul Republican International si Expert Forum.

"Ar trebui sa ne gandim foarte serios cum am ajuns in aceasta situatie, daca vrem sa repunem parlamentarismul si Parlamentul in acest rol in care ar trebui sa functioneze intr-o tara democratica intr-un stat de drept, daca vrem intr-adevar sa avem o clasa politica responsabila si putem curata partidele politice, nu-i nicio problema, dar, de obicei, daca dai posibilitatea cetatenilor de a alege intre un corupt si intre un idiot aleg coruptul. Din acest punct de vedere, Baia Mare, Targu Mures si multe alte orase sunt exemple perfecte", a declarat liderul UDMR, citat de Agerpres.

Hunor considera si ca "s-a format imaginea ca avem o societate aproape perfecta, extrem de buna, care produce din patru in patru ani o clasa politica putreda, urata si nu se poate explica cum se intampla acest lucru, care sunt mecanismele prin care societatea buna este in stare sa produca o clasa politica compromisa". "Eu cred ca aceasta clasa politica nu este altceva decat imaginea din oglinda a societatii asa cum este societatea noastra in acest moment" a spus el.


Citeste mai multe despre   









3699 vizualizari
  • -7 (25 voturi)    
    corect (Miercuri, 14 septembrie 2016, 14:34)

    Mazeta [utilizator]

    Exact asta se întâmplă acum la alegerile din SUA.
    • +11 (13 voturi)    
      Sa vedem (Miercuri, 14 septembrie 2016, 14:53)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      inca au de ales intre corupt si idiot.
      Insa rusii au tot ales coruptul de cand cu Putin.
      • +6 (8 voturi)    
        I-au ales pe amândoi, însă doar Putin s-a potrivit (Miercuri, 14 septembrie 2016, 15:06)

        Procuratorul [utilizator] i-a raspuns lui Adri4n

        No știm atunci de ce nu îl alegem pe Hunorovich.
    • +4 (6 voturi)    
      :) (Miercuri, 14 septembrie 2016, 15:32)

      Paul_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Asta pentru ca cetateanul nu este constient ca se fura de fapt din banii lui. Cu cat banii se cheltuie la nivel mai inalt cu atat indiferenta creste.

      Daca s-ar fura din banii din impozitele locale, sa vezi cum le-ar pasa mai mult.

      PS: In Danemarca bugetul regiunilor este in proportie de 90% alcatuit din taxele locale. Nu trebuie sa se voteze prin bugetul de stat, in ce sat sa se construiasca o biserica.
    • +1 (3 voturi)    
      Sau in rusia unde coruptul si idiotul (Miercuri, 14 septembrie 2016, 16:32)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      se rotesc la putere (presedinte / prim-ministru) :-)))
  • -6 (12 voturi)    
    Born in the USA (Miercuri, 14 septembrie 2016, 14:35)

    voxpopulix [utilizator]

    Ca optiunile pentru alegerile din SUA. Clinton vs Trump. Eu cred ca idiotul face paguba mai mica.
    • -4 (6 voturi)    
      aia doi au ceva in comun: (Miercuri, 14 septembrie 2016, 14:59)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      cca 60% NEPOPULARITATE.
  • +5 (11 voturi)    
    Completare (Miercuri, 14 septembrie 2016, 14:36)

    Sani [utilizator]

    Din experienta alegerilor libere din Romania ultimilor 26 de ani:

    Dintre 2 canditati:
    Candidatul_1: Idiot, corupt dar cu media (minciunile pregatite) in spate
    Candidatul_2: om corect, normal

    Boborul va vota 'cu Televizorul' adica 'en fanfare' pe Candidatul_1.....

    Dovada?
    Toti cei alesi de majoritate de la revolutie incoace!
  • +12 (16 voturi)    
    prietenul hunor nu trebuie să-și facă griji (Miercuri, 14 septembrie 2016, 14:37)

    andreitr [utilizator]

    El va fi ales oricum pentru că este și unul și altul.
    • 0 (6 voturi)    
      P.S. (Miercuri, 14 septembrie 2016, 15:14)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

      Hai DNA!
      • -4 (8 voturi)    
        Si SUA? (Miercuri, 14 septembrie 2016, 15:43)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

        Hai cu steagu' secuiesc!
  • +10 (12 voturi)    
    Dacă idiotul de politician, (Miercuri, 14 septembrie 2016, 14:39)

    asavreau [utilizator]

    A creat posibilitatea ca un corupt să poată fi ales!
  • +15 (19 voturi)    
    Taman de asta sunteti voi votati,bacs Hunor (Miercuri, 14 septembrie 2016, 14:45)

    Plagarus [utilizator]

    Kerestoy,Frunda,Borbely,Mate Andras Levente,Kerekes Károly,Olosz Gergely,Marko Attila, Arpad Pal,Akos Mora si toata " cupola " domniilor voastre,este de un oportunism si o parsivenie,pentru care multi politruci romani sunt invidiosi
  • +4 (6 voturi)    
    Acum inteleg... (Miercuri, 14 septembrie 2016, 14:54)

    Monstrulica [utilizator]

    .... cum isi permite Tariceanu sa spune despre unul sau altul ca e un "nimeni".

    De fapt coruptul are nevoie ca adversarul sa para cat mai idiot ca sa poata sa castige.

    Asta e de fapt strategia tuturor coruptilor, si la asta folosesc tonomatele.
  • -5 (9 voturi)    
    K.Horror (Miercuri, 14 septembrie 2016, 15:00)

    Toni_Romania [utilizator]

    K.Horror scoate capul tot mai des, are curaj, ca stie ca Vadim e mort.
  • +2 (6 voturi)    
    cu alte cuvinte, (Miercuri, 14 septembrie 2016, 15:15)

    nahir [utilizator]

    in politica romaneasca nu ai de unde alege altceva decat intre corupti si idioti.
  • +3 (5 voturi)    
    Referitor la declaratia lui Kelemen Hunor (Miercuri, 14 septembrie 2016, 15:19)

    MoldovanMircea [anonim]

    Dacă dai posibilitatea politicienilor să aleagă pentru a-l trece pe lista partidului, între un imbecil corupt și o persoană cintită și competentă, va trece pe listă pe imbecilul corupt!
  • -1 (1 vot)    
    corolar (Miercuri, 14 septembrie 2016, 15:26)

    adi_bv_03 [anonim]

    daca nu esti corupt inseamna ca esti idiot
  • -1 (3 voturi)    
    bai, dar asta nu mai e... (Miercuri, 14 septembrie 2016, 15:29)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    nicio coincidenta deja!....

    Toti aia care se dau mari toleranti si atunci cand vine vorba de musulmani si ideologia lor fascista, cand intra in ecuatie maghiarii sau Ungaria, pur si simplu se metamorfozeaza subit in cei mai penibili xenofobi de pe fata pamantului...

    Ei injura si infiereaza "nationalismul" si conceptul de patriotism romanesc dar in schimb venereaza anti-maghiarismul xenofob sustinut de jeguri comunistoide precum unul care a fost Vadim...
  • +4 (6 voturi)    
    .... (Miercuri, 14 septembrie 2016, 16:05)

    a.nonim [utilizator]

    Ce te faci cand e si una si alta. Alde Ponta...
  • +1 (1 vot)    
    Kelemen o spune pe de-a dreptul : (Vineri, 16 septembrie 2016, 20:47)

    Susufler0 [utilizator]

    In Romanika avem ghinion pt ca nu vor sa faca politica decat cretinii si coruptii ! Si daca doar ei vor, partidele sunt nevoite sa mearga cu ei inainte, pt ca nemernicii de cinstiti si de destepti nu vor si pace sa se sacrifice pt binele tarisoarei. ;)

    PS. E egoisti, domnule, asta e si nu putem face nimic, daca ei nu vrea !! :)))