VIDEO Victor Ponta a anuntat componenta noului Guvern: Ministrul Finantelor - Ioana Petrescu, 34 de ani/ Energie, ministru delegat - Razvan Nicolescu/ Ministrul Tineretului si Sportului - Gabriela Szabo

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 3 martie 2014, 16:23 Actualitate | Politic

Victor Ponta
Foto: Agerpres
Premierul Victor Ponta a anuntat luni, intr-o conferinta de presa, componenta noului guvern, dupa ce USD a semnat un acord cu UDMR. Din noul cabinet fac parte reprezentanti ai PSD, UDMR, UNPR, PC si independenti, cea mai mare surpriza fiind propunerea pentru Ministerul Finantelor, respectiv Ioana Petrescu (34 ani), pana in prezent consilier al premierului Ponta pe probleme fiscale.

HotNews.ro a transmis LIVE TEXT cele mai importante declaratii ale sefului Guvernului:



  • Va informez oficial ca discutiile intre USD si UDMR s-au incheiat
  • Alaturi de cele trei partide, PSD, UNPR si PC, pentru sustinerea guvernului s-au pronuntat UDMR, grupul minoritatilor nationale si grupul PP-DD, cu o sustinere limitata, doar la votul de investitura, urmanad sa existe dialog legat de proiectele concrete
  • Cele doua grupuri reprezinta un numar important de alegatori si proiecte sustinute importante, si ma refer in special la PNL
  • Precizez foarte clar ca programul politic ramane cel aprobat de parlament in 21 decembrie 2012
  • Chiar si in primul punct al acordului cu UDMR e expres prevazut ca UDMR se alatura acestui program si il sprijina
  • Structura guvernului va fi aproape identica cu cea aprobata de parlament, dispare functia de vicepremier fara portofoliu, e o dorinta de stabilitate
  • Daca va exista oportunitatea USL, este de departe cea mai buna varianta de guvernare pentru Romania
  • Obiectivul principal al votului pe care il cer e legat de stabilitatea politica, pana la alegerile parlamentare din 2016, este o stabilitate de care Romania are nevoie, in conditiile in care in  2014 vor fi doua randuri de alegeri si cand la granita Romaniei exista focare clare de instabilitate, de posibile dezvoltari negative
  • Vreau sa asigur solidaritatea actului de guvernare, extrem de importanta, vreau ca nimeni sa nu mai fie si la guvernare si in opozitie
  • Toate partidele care sustin guvernul trebuie sa participe la luarea deciziilor dupa care sa fie solidare cu ele
  • Obiectivele fundamentale sunt cele asumate in 2012 in fata cetatenilor si a parlamentului: continuarea cresterii economice, dreptate sociala, dezvoltare si investitii in educatie si sanatate, o justitie independenta, un sistem democratic european si o tranzitie pasnica si democratica la finalul celui mandat al lui Traian Basescu pentru o societate mult mai transparenta
  • Va prezint propunerile pe care azi la ora 18.00 le voi prezenta si conducerii PSD iar maine parlamentului, pentru ca dimineata ministrii sa poata fi audiati de comisii iar guvernul sa primeasca un nou vot dupa-amiaza.
  • Maine seara, sper ca procedura de depunere a juramantului sa fie indeplinita pentru ca miercuri guvernul sa intre in activitatea normala si stabila






  • Cei patru vicepremieri: Liviu Dragnea - Ministerul Dezvoltarii, Gabriel Oprea - Ministerul de Interne, Daniel Constantin - Ministerul Agriculturii, Kelemen Hunor - Ministerul Culturii
  • Ministerul de Externe - Titus Corlatean
  • Ministerul Apararii - Mircea Dusa
  • Ministerul Justitiei - Robert Cazanciuc
  • Ministerul Mediului - Attila Korodi
  • Ministerul Economiei - Constantin Nita
  • Ministerul Sanatatii - Nicolae Banicioiu
  • Ministerul Educatiei - Remus Pricopie
  • Ministerul Muncii - Rovana Plumb
  • Ministerul Fondurilor Europene - Eugen Teodorovici
  • Ministerul Transporturilor - Dan Sova
  • Ministerul pentru Buget - Liviu Voinea
  • Ministerul Cercetarii - Mihnea Costoiu
  • Ape si Paduri - Doina Pana
  • Relatia cu Parlamentul - Eugen Nicolicea (UNPR)
  • Ministerul Finantelor - Ioana Petrescu, 34 de ani, doctor masternad economie la Harvard, consilier pe probleme fiscale ale premierului
  • Sunt convins ca in ciuda varstei, pe baza pregatirii si a implicarii din ultimele sase luni, in negocierile cu CE, FMI, va putea sa raspunda asteptarilor unui sistem ce are nevoie de reforma
  • Cine este Ioana Petrescu
  • Energie, ministru delegat - Razvan Nicolescu, 36 de ani, vicepresedintele consiliului de supraveghere al agentiei europene de reglementare in Energie. Reprezinta Romania in grupurile de dialog pe zona energiei. Cine este Razvan Nicolescu
  • Ministrul delegat pentru IMM si turism - o persoana neimplicata politic, Florin Jianu, 38 de ani, presedintele Uniunii Europene a Tinerilor Intreprinzatori, membru al Consiliului Economic si Social. Acest portofoliu revenea PC dar am decis impreuna sa sustinem un tehnocrat. Cine este Florin Jianu
  • Ministrul Tineretului si Sportului - Gabriela Szabo, 38 de ani, unul din marii sportivi ai acestei tari. Din februarie 2013 a fost consilier al ministrului Sportului. Cine este Gabriela Szabo
  • Ministerul Societatii Informationale, propus de PC, Alexandru Razvan Cotovelea, fost secretar de stat in MAE, cu o vasta experienta in domeniul afacerilor europene. Cine este Razvan Cotovelea
    si legislatie europeana
  • Ministrul pentru dialog social - o doamna deputat din grupul PSD, Aurelia Cristea, deputat de Cluj, din 2012, absolventa universitatea Drept. Cine este Aurelia Cristea
  • Ministrul pentru romanii de pretutindeni - un cetatean roman cu 20 de ani petrecuti in afara tarii, care in 2011 s-a intors in Romania si crede ca aici exista o sansa, Bogdan Stanoevici, 56 de ani, absolvent IATC. Cine este Bogdan Stanoevici
Intrebari din partea presei:
Q: Aveti un plan B daca presedintele contesta la Curtea Constitutionala?

Victor Ponta:
  • Dl presedinte, din fericire, ceea ce spune nu are cum sa faca, nu poate contesta hotararile parlamentului.
  • Am apreciat eleganta si corectitudinea dl Antonescu, care a anuntat ca nu intra in acest joc iresponsabil al presedintelui, nu o va face nici dl Zgonea
  • Toate aceste declaratii nu pot decat sa mareasca sentimentul de iresponsabilitate si insecuritate din Romania.
Q: Ce veti face daca PNL ar reveni la guvernare?
Victor Ponta:
  • In 5 minute sunt gata sa refacem USL, eu cred ca e cea mai buna formula de guvernare pe care Romania o poate avea. Nu se pune problema sa-i dam pe ceilalti afara din guvern, ci ca UDMR sa fie prezent cu doua ministere.
  • Nu se pune problema sa-i dam -pe ceilalti afara din guvern, ci ca UDMR sa fie prezent cu doua ministere
Q: Ati mai discutat cu Antonescu?
Victor Ponta:
  • In mod sigur voi vorbi cu el in continuare, consider esential pentru principala batalie pe care Romania o va da, cea a tranzitiei de la un regim nedemocratic si antinational care se incheie in decembrie
Q: CNADR trece la transporturi?
Victor Ponta:
  • Voi raspunde miercuri, cand vedem ce modificari mai facem.
Ati discutat cu presedintele?
Victor Ponta:
  • Am discutat miercuri, a fost prima persoana careia i-am propus ca marti sa vin in parlament, atunci mi-a spus ca e absolut in regula. Daca s-a razgandit pana duminica...
Q: Care este planul pentru constitutie?
Victor Ponta:
  • Sustinem tot ce am sustinut si pana acum.
  • Vedem in ce masura observatiile CCR modifica pe fond ce doream
  • Ca decizie politica evident ca mergem mai departe
Q: In acordul cu UDMR se vorbeste de reorganizarea administrativa a Romaniei. Sustineti crearea unei regiuni pe criterii etnice?
Victor Ponta:
  • Scrie acolo ca suntem de acord?
  • Nu e vorba de criterii etnice, nici nu a cerut UDMR asa ceva
  • E vorba ca vom sustine de comun, daca suntem de acord, daca nu suntem de acord evident ca nu
  • Nu exista ideea de criteriu etnic.
  • Nu s-a pus problema sa facem universitate maghiara la Tg Mures, cu steaguri secuiesti, nu exista asa ceva.
  • Daca cititi atent, e vorba de un acord intre profesorii romani si maghiari de la Universitate, pe care incet incet am si inceput sa il punem in practica














VIDEO Descoperire socanta a politistilor de frontiera din Timis. Ce ascundea sub fusta o femeie care calatorea spre Italia

Descoperire socanta facuta de politistii de frontiera din Cenad, in judetul Timis. Agentii au observat o femeie care a incercat sa isi treaca fetita de 12 ani peste granita, ascunsa sub... fustele ei. La verificarea unui microbuz, vamesii au observat-o pe copila ghemuita pe podeaua vehiculului, sub hainele mamei.
31990 vizualizari
  • +37 (41 voturi)    
    Da, dar are o mica problema la investire (Luni, 3 martie 2014, 16:28)

    denvarel [utilizator]

    Actualii ministrii vor avea un pic de asteptat pana sa intre in fotolii. Cam pana cand CC va spune daca acest guvern este constitutional atat timp cat s-a modificat programul de guvernare.

    Ponta este in galeata. Si culmea este ca singur s-a bagat acolo. Din galeata striga insa ca Basescu este de vina...
    • -22 (30 voturi)    
      e greu de inteles? (Luni, 3 martie 2014, 16:59)

      apa nu e uda [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      "Precizez foarte clar ca programul politic ramane cel aprobat de parlament in 21 decembrie 2012
      Chiar si in primul punct al acordului cu UDMR e expres prevazut ca UDMR se alatura acestui program si il sprijina"
      ce program se schimba?
      • +21 (25 voturi)    
        Vedem ce spune CC.... (Luni, 3 martie 2014, 17:06)

        denvarel [utilizator] i-a raspuns lui apa nu e uda

        Pana atunci eu nu-ti dau dreptate si nici tu nu te infoia aducandu-mi drept argumente afirmatiile lui Copy Paste-onta.

        Daca programul asta de guvernare este scris cu alte fonturi si are o paginatie diferita? Este acelasi program sau este unul total original?
        • +24 (30 voturi)    
          Ponta incearca sa plagieze guvernul MRU!!! (Luni, 3 martie 2014, 17:25)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

          Ponta arunca niste tineri de disperare pentru a lua ochii electoratului numai ca vor urma dezvaluiri uluitoare despre cine sunt acestia de fapt. Orice este legat de PSD sau PC este murdar si pute!...
          Putina rabdare!
      • +14 (16 voturi)    
        Tu il crezi pe Prim Mitomanul tarii? (Luni, 3 martie 2014, 17:25)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui apa nu e uda

        Trist.
      • +18 (22 voturi)    
        @ diebase, (Luni, 3 martie 2014, 17:26)

        victor L [utilizator] i-a raspuns lui apa nu e uda

        programul politic nu poate fi acelasi din moment ce un membru al Aaliantei USL s-a retras si a fost cooptat in guvern un partid pe baze etnice, UDMR.
        Altele sint cerintele (programul) acum.
        Nu ajunge sa minti.
        • -10 (14 voturi)    
          poti face diferenta intre program si componenta? (Luni, 3 martie 2014, 18:24)

          apa nu e uda [utilizator] i-a raspuns lui victor L

          programul unui guvern reprezinta seria de masuri pe care doreste sa le ia
          daca Ponta in 2014 vrea sa ia aceleasi masuri pe cere voia sa le ia si in 2012 nu are nici o importanta ca le implementeaza cu pnl sau cu udmr
          • +12 (14 voturi)    
            Ai dreptate, or sa apara taxele pe prostie (Luni, 3 martie 2014, 18:49)

            Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui apa nu e uda

            dupa celebrele taxe pe stalp. Stie Ponta ca are sustinatori multi...programul de guvernare o sa se respecte...o sa va taxeze pana se umfla bohul in voi.
          • +12 (12 voturi)    
            dar tu? (Luni, 3 martie 2014, 19:19)

            gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui apa nu e uda

            poti face diferenta intre program si minciuna? faptul ca Ponta si UDMR AFIRMA ca nu s-a schimbat programul de guvernare e adevar sau o minciuna necesara pt a nu mai trece pe la Basescu cu investirea? Tu chiar crezi, dar sincer zi-mi, chiar crezi ca UDMR ar accepta sustinerea guvernului fara a cere NIMIC in schimb? Raspunde-mi sincer la intrebarea asta, chiar crezi ca UDMR ar vota orbeste cu guvernul fara a-si promova niste interese politice/maghiare?
            • -8 (8 voturi)    
              interesele nu sunt cuprinse in program (Luni, 3 martie 2014, 19:42)

              apa nu e uda [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

              faptul ca aia au cerut univeristate in limba maghiara nu e in program
              nu are cum sa fie, programul se refera la masuri economice si sociale, nu politice
              • +1 (1 vot)    
                hater (Marţi, 4 martie 2014, 10:51)

                gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui apa nu e uda

                cand ai votat USL nu numai ca nu ai stiut ca votezi pt universitate in lb maghiara ba chiar stiai ca USL refuza in mod activ orice alianta cu UDMR. Eu inteleg ca nu-ti place Basescu dar sa fii atat de orbit de ura asta a ta si sa accepti orice mizerie de la Ponta e prea mult, lucrurile nu sunt chiar alb si negru.
      • +11 (11 voturi)    
        o areglare de cuvinte (Luni, 3 martie 2014, 17:58)

        Kepler [utilizator] i-a raspuns lui apa nu e uda

        pt a insela si evita legea, caracteristica plagiatorilor si `cinstitilor'.
      • -9 (9 voturi)    
        nu este (Luni, 3 martie 2014, 18:49)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui apa nu e uda

        greu de inteles, pentru ca el si altii ca el inteleg doar ce se transmite de la cotroceni, in rest teren arid :))
        • +7 (7 voturi)    
          Guvernu Ponta3 are vreo 2 hibe (Luni, 3 martie 2014, 19:23)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          - e condus tot de Ponta. El nu apuca intr-un an sa dreaga porcariile facute in anul anterior.
          - vechile figuri controversate ramase in guvern gen: Dusa, Cazanciuc, Nita, Corlatean, Sova.
          Apreciez aducerea tinerilor scoliti sau cu trecute performante. Sper ca glasul lor sa se faca auzit cat de cat. Pacat ca au in frunte un astfel de om.
        • +1 (1 vot)    
          Ai invatat si tu sa pui parantze si puncte? (Marţi, 4 martie 2014, 1:23)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Doa cu parantezele si punctele ai ramas din toate promisiunile si guvernarea lui Poanta cel Mincinos.

          Daca tu ajungi sa crezi ce-ti spune Ponta, acum dupa ce ai avut atatea si atatea dovezi de minciuni crase ale "Dottorului", inseamna ca din pacate partea aceea cu "arid" se afla la tine din plin.

          Din nefericire, astia ca tine trag tara in jos de fiecare data cand facem un pas inainte in eradicarea hotilor si mincinosilor. Tu pui umarul la greu in apararea hotilor si puscariasilor. Sper sa ai din plin tot ce ai dat si tu acestei tari. Eu asta iti doresc.
      • +4 (4 voturi)    
        crezi ce spui....? (Marţi, 4 martie 2014, 1:27)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui apa nu e uda

        daca udmr-ul intra in guvern cu platforma sa politica specifica,national-iredentista, nu modifica programul de guvernare cu care ponta a fost investit??????.......e asa greu de inteles????........

        p.s. jos ponta, jos guvernul tradator.
    • +10 (10 voturi)    
      si mai are inca o mica (Luni, 3 martie 2014, 18:25)

      flitch [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      problema in scurt timp.

      câteva plângeri penale care așteaptă cam de multișor sa ajungă unde trebuie.

      se tot aduna prostiile pe care le face una după alta.
      nu cred ca prinde sfârșitul verii in funcția de premier.
    • +7 (7 voturi)    
      Programul poate fi acelasi... (Luni, 3 martie 2014, 18:56)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      ... doar e ministrul copy-paste.
      Problema esentiala este cistigarea alegerilor sub sigla USL, nu PSD+PNL, iar cum uniunea nu mai exista (USL) sa dus si mandatul.
    • +6 (6 voturi)    
      Ba pardon (Luni, 3 martie 2014, 19:22)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      Intrucat programul de guvernare se baza
      pe grila de programe de la Dantena3 si GhitaTV,
      singurul CNA este in masura sa se pronunte.
  • +23 (27 voturi)    
    rusine (Luni, 3 martie 2014, 16:29)

    xerxes2001 [utilizator]

    iar ajunge UDMR cu 6% sa detina controlul la 25% din Romania
    • -2 (12 voturi)    
      Hai bre... (Luni, 3 martie 2014, 17:08)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui xerxes2001

      Ai calculat mult pina ti-a iesit 25%?!?
      Mie mi-au iesit la o prima numaratoare din 2 in doi, cel putin 24 de ministere (plus/minus 2). Si 2 ministri UDMR.adica vro 1/12, 8%.

      Banuiesc ca nu ai impartit puterea in mod egal la fiecare vicepremier, ca atunci reiese ca OPSD are doar 25% din guvern, ceea ce e cel putin ridicol.
  • +27 (27 voturi)    
    /// (Luni, 3 martie 2014, 16:31)

    hmara [utilizator]

    Numai cand il vad sau aud, mi se face sila.

    Binenteles sistemul meu de valori nu este la fel cu cel al mazetelor si trupa lui de clovni.
  • +19 (21 voturi)    
    Eu incep de pe la 15:30 sa fac sarmale. (Luni, 3 martie 2014, 16:32)

    potaissa [utilizator]

    Dup-aia am sa carpesc ciorapi. Intereseaza pe cineva?
  • +25 (25 voturi)    
    noul guvern este ilegitim (Luni, 3 martie 2014, 16:33)

    IancuJianu [utilizator]

    Ponta A FOST premier in guvernul format de USL, nu de PSD si PNL, la cistigarea alegerilor. Cum USL nu mai exista, Ponta a pierdut mandatul.
    Asa ca numirile noilor ministri nu va mai avea loc.
    • -11 (13 voturi)    
      vom vedea (Luni, 3 martie 2014, 16:59)

      apa nu e uda [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      ai putintica rabdare
    • +1 (1 vot)    
      Asa ca numirile noilor ministri sunt ILEGALE (Marţi, 4 martie 2014, 13:27)

      misa2002_2006 [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      Asa ca numirile noilor ministri sunt ILEGALE
  • +14 (16 voturi)    
    bla bla bla (Luni, 3 martie 2014, 16:38)

    mono61 [utilizator]

    Acordul s-a semnat acasă la UDMR. În spatele scenei actorilor, drapelul UDMR şi, în dreapta lui, conform normelor de protocol, drapelul oaspeţilor, drapelul României. Justificări pentru cooptarea UDMR la guvernare gen "Lupta pentru pace" (nevoia de siguranţă în contextul situaţiei din Ucraina) şi "Egalitatea în drepturi între naţionalităţile conlocuitoare". Aplauze, ovaţii.
  • +23 (23 voturi)    
    nenoriciti (Luni, 3 martie 2014, 16:44)

    MoldovaErepublik [anonim]

    Ponta, ti-as semnat sfarsitul! Un guvern de tradatori si oportunisti. Nu vei mai merge in siguranta pe strada nici cand vei fi pensionar.
  • +16 (16 voturi)    
    inca o fateta..... (Luni, 3 martie 2014, 16:51)

    translativus [utilizator]

    ......a escrocheriei numita "democratie parlamentara" !

    Ce au votat cetatenii si cu ce s-au ales !? Acum, nu doar ca nu se tin de "programul" de guvernare facut in pripa dupa alegeri dar nici macar nu se mai tine cont de cei care au fost alesi (USL-ul).

    In acest fel, indiferent de ce au ales cetatenii, in Guvern poate intra oricine. Azi UDMR-ul, maine cine stie ce organizatie extremista sau sovina si aceasta doar prin vointa unui mic grup de interese, total diferite de cele ale cetatenilor votanti.

    De aceea spun ca acest sistem politic nu este democratic si ca trebuie inlocuit cu Administrarea Statului prin Contract, singurul sistem politic justitiabil in care programul de guvernare este prezentat alegatorilor inainte de alegeri si care, dupa alegere, este obligatoriu de indeplinit.
  • +21 (21 voturi)    
    Clownul Ponta (Luni, 3 martie 2014, 16:57)

    Parzivall [utilizator]

    Haideti sa (ne) mai radem cu Puonta. Daca el crede ca mai sta mult in scaun se inseala. Cum ma mitomane, vii cu ungurii si cu analfabetii aia de la ppddd? Crezi ca romanii is prosti cu totii.
    Da-ti ma demisia////
    • +6 (6 voturi)    
      DA, DA, DA. (Luni, 3 martie 2014, 18:52)

      stereo [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

      Da, din pacate is prosti cu totii. La propriu.
    • +1 (1 vot)    
      Pisicul pradator (Luni, 3 martie 2014, 21:28)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

      In anumite circumstante, ati vazut vreo matza care se da jos de bunavoie din fotoliu? Oare nu se agata cu ghearele de tapiteria fotoliului?!
  • -10 (12 voturi)    
    A inviat Vadim? (Luni, 3 martie 2014, 17:06)

    Miky60 [utilizator]

    Sincer, sunt profund ingrijorat de manifestarile extremiste ce aduc amite de Vadim pecare multi dintre cei mai intelectuali, cum sunt sustinatorii dreptei, le au despre cooptarea UDMR la guvernare. Sper ca aceste manifestatii sunt doar isolate si nu reprezinta pozitia generala, oficiala, a intelectaulilor romani.
  • -13 (15 voturi)    
    clasa!!! (Luni, 3 martie 2014, 17:13)

    pecereu [utilizator]

    Numai ministrii tineri si performanti.
    V-a inchis gura la toti.!!!!!!!
    • +8 (8 voturi)    
      care e performanta acestor ministrii? (Luni, 3 martie 2014, 17:26)

      MihneaR [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      fara suparare pentru performantele GabrieleiSzabo, dar ea a pierdut si alegerile de la federatia de atletism.
      Se pare ca toti sunt buni cand sunt numiti, cu alegerile e mai greu.
    • +5 (5 voturi)    
      Nita, Dusa, Plumb sunt tineri? (Luni, 3 martie 2014, 19:28)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui pecereu

      Cazanciuc, Sova, Pricopie au performat pana acum in guvern?
  • +8 (8 voturi)    
    "doctor masterand"? (Luni, 3 martie 2014, 17:21)

    LoloBolo [utilizator]

    Ioana Petrescu- nu poate fi si doctor si masterand...Ori e doctor ori masterand (de principiu masterule inaintea doctatului).
    • -6 (8 voturi)    
      asa e cand nu ai studii superioare (Luni, 3 martie 2014, 18:31)

      apa nu e uda [utilizator] i-a raspuns lui LoloBolo

      cand nu ai studii superioare sau ai fost pe la spiru haret, vorbesti sa te afli in treaba
      a facut masterul la o universitate si este masterant al acelei universitati si si-a dat doctoratul la alta universitate sau la aceeasi, deci este si doctor
      vrei sa vina Udrea inapoi, nu-i asa ca era mai buna de ministru? avea mai multa experianta cand a fost numita, la fel si ridzi sau boagiu
      • +7 (7 voturi)    
        doctor docent academician... (Luni, 3 martie 2014, 18:49)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui apa nu e uda

        ...si ce o mai fi, ca fost consilier financiar a lui Ponta, a facut (sfatuit) numai de balarii. Acum cind va lua si decizii va fi vai si amar de noi.
    • +1 (1 vot)    
      de ce sunteti carcotasi (Marţi, 4 martie 2014, 8:30)

      mihail nica [utilizator] i-a raspuns lui LoloBolo

      e in domenii diferite : educatie, fizica si sport
  • +9 (11 voturi)    
    Fatuca asta ... e precum o culoare intr-o balta (Luni, 3 martie 2014, 17:22)

    artistul000 [utilizator]

    de rahat ... (Ioana Petrescu - posibil ministru la finante).
    Ma uitam in CV-ul ei si in afara de PhD. nu vad sa fi lucrat pe undeva... sa fi avut vreo responsabilitate... doar a studiat (aparent a studiat mult si bine) ...
    Totusi ...cum poti pune minisetul finantelor in mainile unei asemenea persoane ... o vor manca rechinii din balta noastra...
    Sper sa ma insel in privinta ei...
    • +5 (5 voturi)    
      vezi mai sus putinel (Luni, 3 martie 2014, 18:53)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui artistul000

      Daca va lua decizii (acum, ca ministresa) asa cum l-a sfatuit pe Ponta (consilier fiind) am pus-o de nu se poate cu buzunarul...
    • +1 (1 vot)    
      De acord (Marţi, 4 martie 2014, 1:07)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui artistul000

      Nu poti pune Ministerul Finantelor in mainile unei asemenea persoane ... In orice caz nu astazi, nu avand luptele intestine sau fara perdea din politica damboviteana. Noi nu avem nici traditie liberala, nici democratica, avem doar lupta la ciolan.

      Si da, o vor manca rechinii din balta noastra...
  • +5 (5 voturi)    
    Isi puse Petrom ministru... (Luni, 3 martie 2014, 17:38)

    Prostu' satului [utilizator]

    Poate se gaseste si vreo tanara speranta de la Chevron, sa aduca niste sange proaspat la ANRM... Sigur si Gazprom are niste baieti promitatori, ca sa nu mai vorbesc de RMGC etc., etc., etc.
  • +15 (15 voturi)    
    bravos!!! Romania 26 ministri (Luni, 3 martie 2014, 17:41)

    zambara [utilizator]

    Germania: 16 ministri, Olanda: 11 ministri, Austria 13,
    Italia: 14, Franta: 23, Polonia: 19
    Toti contorizati inclusiv cu prim-ministrul.

    ROMANIA: 26 ministri

    Bravo !!! noi avem si bani si populatie...suntem putred de bogati si ne permitem.
    Avem 600 de parlamentari. Ce mai conteaza inca 26, nu? Lasa ca avem de unde. Ciolan sa fie.

    Avem ministru special pentru ape si paduri dar la noi padurile sunt rase de pe fata pamantului iar apele de munte sunt complet distruse de invazia microhidrocentralelor.
    Avem ministru pentru fonduri europene dar noi avem cea mai mica absorbtie din toate tarile UE
    s.a.m.d. Nu mai continui ca mi se face sila.
    • +6 (6 voturi)    
      Ntz, padurile au fost distruse... (Luni, 3 martie 2014, 18:51)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui zambara

      ...de drujba lu' Cherestoy...cu acceptul lu' Borbely la mediu...
  • +8 (8 voturi)    
    Happy hours (Luni, 3 martie 2014, 17:55)

    ipolitic [utilizator]

    Eu sunt foarte fericit ca avem un nou guvern
    format din ministrii priceputi si curati,
    sigur, cu mici exceptii, ca:
    Ponta,Dragnea,Oprea,ala micu',Kelemen,Dusa,Sova,
    Korodi,Nita,Cazanciuc,Banicioiu,Rovana,Corlatean
    Nicolicea si inca cativa.
    In rest, toti sunt unu si unu.
  • +9 (9 voturi)    
    Ponta III (Luni, 3 martie 2014, 18:03)

    Kingred [utilizator]

    Hai ca de acesta data chiar ca vom avea cel mai curat si cinstit guvern dupa cei 9 ani si ceva "de absenta a democratiei " cum mentiona PM.
    Daca ai trai in Marea Britanie si ai fi cetatean britanic mai ca nu ti-ar pasa si te-ar pufni rasul insa traind pe aceste meleaguri incepi sa te intrebi cum niste cetateni cu camasi albe ,cu papion sau nu, cu oarece educatie pot construi o asa alianta de guvernare si un asemenea guvern .
    Ascultand un reprezentant UDMR am retinut acordul premierului cu prezenta in toate cele, in functiile de conducere, a minoritatilor in mod proportional (de aprox 5%) Victor Ponta insa la conferinta de presa a spus ca nici vorba de asa ceva, sunt doar bazaconii ale presei despre steaguri, despre facultati maghiare caci asa cu bine stim presa e vinovata de toate cele si interpreteaza gresit.
    Un lucru este insa cert...spre bucuria analfabetilor. a celor redusi mintal, a pensionarilor si a insomniacilor, OTV revine si revine in forta...Sigur de aceasta data ciocoii vor fi altii si nu Ponta si ai lui ca pana acum si desigur DD va avea exclusivitate la eliberarea prematura a lui Gigi din puscarie... Eu zic sa ne pregatim de aceasta minunata sarbatoare de pe acum...caci maximum de Paste GB va fi eliberat spre bucuria noastra a tuturor.
    Cert mai este de asemenea ca toti acesti nou intrati in guvern vor fi PSD-isti in maximum 90 de zile spre o mai buna apropiere de viziunea PSD-ista despre guvernare si spre o mai buna constientizare a faptului despre "cine-i seful". Mentiuni as face doar pentru viitorul ministru al romanilor de pretutindeni Bogdan Stanoevici care dupa 20 si ceva de ani de facut figuratie prin Franta s-a ales cu un ciolan de la PSD (ca sa vezi ce inseamna viata...) si despre Eugen Nicolicea, acest monstru, daca imi permiteti, la propriu si la figurat al politicii romanesti caci ..fara el nu se poate...
    Am si o parere de rau despre Gabi Szabo,nu credeam ca si ei ii place ciolanul...Pacat.
  • +4 (8 voturi)    
    Daca nu vreti ! (Luni, 3 martie 2014, 18:07)

    burebista [utilizator]

    Sa va conduca unguri si minoritatilor mergeti la vot romanilor pt ca sunte-ti in tara voastra .
    • +2 (4 voturi)    
      Suna ciudat (Luni, 3 martie 2014, 19:01)

      stereo [utilizator] i-a raspuns lui burebista

      Dar poate ar fi mai bine daca am fi condusi de altii.!!!
    • +1 (3 voturi)    
      Suna ciudat (Luni, 3 martie 2014, 19:01)

      stereo [utilizator] i-a raspuns lui burebista

      Dar poate ar fi mai bine daca am fi condusi de altii.!!!
  • +8 (8 voturi)    
    La Sănătate avem un specialist. (Luni, 3 martie 2014, 18:42)

    Nyk1 [utilizator]

    Mă bucur că la Sănătate avem un Ministru care înțelege bolile. Că or fi cu transmitere sexuală sau nu, bolile tot boli sunt.
  • +5 (5 voturi)    
    Alo (Luni, 3 martie 2014, 18:56)

    xerxes2001 [utilizator]

    La Finante e nevoie de practicieni nu de teoreticieni. Sincer a doctorand cam inseamna ca nu stii mai nimic practic... E mult de invatat
  • +5 (5 voturi)    
    Activitatea depusa la Lanterna_3 i-a fost (Luni, 3 martie 2014, 19:13)

    CEAIdeMENTA [utilizator]

    Desigur recunoscuta lui B.Stanoevici . Ore si ore din 2012 de aruncat cu parerea in cetatenii Lanternei3 . Pacat de S.ILIESIU : la un nr. mai mare de ore tv , a fost exclus de la cascavalul de Brusselles !
  • +6 (6 voturi)    
    omisiune (Luni, 3 martie 2014, 19:15)

    tot [utilizator]

    Ponta a uitat un singur lucru.Sa se remanieze pe el insusi.! Dar , niciodata nu e prea tirziu!
  • +4 (4 voturi)    
    cred ca (Luni, 3 martie 2014, 19:17)

    ernst [utilizator]

    cred ca acestia sunt "bunica din fereastra" cu care spera ponta sa primeasca investitura acum [plus ca daca ii tranteste CC sa nu-si strice aiai marii hainele bune], cat lumea e cu ochii pe el. apoi, usor-usor, ii va rula unul cate unul catre ce are de gand de fapt. hardlinersi adica -- nu astia trei iezi cucuieti.
  • +3 (3 voturi)    
    Acesti indivizi (Luni, 3 martie 2014, 20:50)

    soundtrack [utilizator]

    miros a transpiratie si parfum bulgaresc, a opinci de porc date cu armani.
    "....iar în ei monedă calpă,
    Chintesenţă de mizerii de la creştet până-n talpă", vorba poetului national.
    Homosexuali, desfranati, incompetenti, nespecialisti-banicioiu era la spital la serviciu daca stia vreun pic de medicina si voia sa munceasca; gabi szabo expirata si comunista , maritata cu ungur.Niciun intelectual de marca , doar spiruharetisti, masteranzi la catania si smecheri descendenti ai ofiterilor secu, cei care au muls tara inainte si dupa '89, comunisti mitocani, porcii lui Orwell.
  • +2 (2 voturi)    
    Ei, da! Stanoevici?! (Luni, 3 martie 2014, 20:53)

    Primula [utilizator]

    E bun la "cantat"! Pe toate "vocile"... In "coruri"... Va mai amintiti?? Ioan Luchian Mihalea... Ehei!... Si e "actor"!? Cat de bun?! Nu conteaza... Si in decembrie '89 au fost actorii de mare folos! Sa fie "carismatici", ceva gen Nicolaescu, sa prinda la "Public"... Oare cine l-o fi ajutat sa ajunga asa de usor in Franta?? Si de ce? Cumva vreun anume Felix Motanul, cel care-l tot scoate de o vreme pe postul Latrina 3 sa-si dea cu parerea despre "de toate"?!!?... Chiar a fost intrebat la postul cu pricina cum a plecat in Franta pe vremea lui Ceausescu, stiind cat de greu reuseai sa iesi din tara la acea vreme. Chiar e de mirare ce bine s-a descurcat!! Ehei! Prietenii stiu de ce...
  • +2 (2 voturi)    
    8 Martie (Luni, 3 martie 2014, 21:36)

    sidacanu [utilizator]

    sper sa nu-l apuce...dead-line...
  • +3 (3 voturi)    
    GUVERNUL DIN (Luni, 3 martie 2014, 21:39)

    mihail nica [utilizator]

    POSTUL MARE
    are 40 de zile !
  • +2 (2 voturi)    
    programul din 2012 ? (Luni, 3 martie 2014, 21:56)

    liviusmaximus [utilizator]

    Acel program de guvernare din 2012 a fost incalcat imediat dupa investire. Despre ce respectare vorbim ? Continea taxe suplimentare ? Accize suplimentare ? Cod penal modificat ? Universitate maghiara ? 25 de ministere ? Sute de secretari de stat in plus ? Salarii mai mari pt primari si refuzul unei cresteri de 1,9 ron pt alocatia copiilor ? Trecerea institutiilor de la parlament la guvern peste noapte ? Rosia montana si gazele de sist? Traseism si alianta cu otv? Ce anume se va respecta ? Poate un program ascuns stiut doar de psd si pc ...? Ce a facut diferit acest guvern fata de cel al lui ungureanu, demis fix pt lucrurile pe care ponta le face ?
  • +2 (2 voturi)    
    Ponta (Luni, 3 martie 2014, 22:04)

    sentenced [utilizator]

    Ponta=tradator de tara!
  • +3 (3 voturi)    
    Ridicol, aberant, un fel de alba-neagra, (Luni, 3 martie 2014, 22:17)

    fosta zoezoe [utilizator]

    un fel de gaura de la covrig, tragic, de necomentat.Care program, care guvern ?
  • +2 (2 voturi)    
    Vai de noi! (Marţi, 4 martie 2014, 0:14)

    idsoc [utilizator]

    Daca nici macar tu Dusa care esti din Harghita nu-ti dai seama ce pericol e UDMR pt Romania si nu faci nimic, vai de noi ca natie. Chiar asa am ajuns sa ne conduca ungurii cultura!? Ce sintem noi, papuasi?
  • +1 (1 vot)    
    Trist dar adevarat (Marţi, 4 martie 2014, 3:33)

    burebista [utilizator]

    Tradatori de neam si tara acesti politruci de psdisti o vand si pe masa cu filipineza cu tot; doar sa fie la ciolan.
  • +1 (1 vot)    
    componenta (Marţi, 4 martie 2014, 5:32)

    danjee [utilizator]

    PM Mickey Mouse. Ministrii: Pluto, Donald, Daisy, Minnie, Goofy, Pete, Chip si Dale