Cine este Gabriela Szabo, propunerea lui Victor Ponta pentru Ministerul Tineretului si Sportului

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Luni, 3 martie 2014, 17:25 Actualitate | Politic


Gabi Szabo
Foto: AGERPRES
In varsta de 38 de ani, Gabriela Szabo este propunerea prim-ministrului Victor Ponta pentru Ministerul Tineretului si Sportului. A fost desemnata in 1999 cea mai buna atleta a lumii si cea mai buna sportiva a Europei. "Am simtit nevoia sa dau ceva inapoi acestui sport si publicului. Pot spune ca ma pricep, pentru ca lucrez de noua ani in structuri administrative din domeniul sportului, inclusiv la nivel international" - Gabi Szabo.

Ce a castigat Gabi Szabo de-a lungul timpului

Nascuta pe 14 noiembrie 1975, la Bistrita, Gabriela Szabo a fost desemnata in 1999 cea mai buna atleta a lumii si cea mai buna sportiva a Europei. A stabilit record mondial la 2000 de metri, in anul 1998, si la 5000 de metri, in 1999, la Dortmund.

A cucerit medalia de aur la JO de la Sydney, din anul 2000, in proba de 5000 de metri. A mai bifat la Olimpiada o medalie de argint (Atlanta 1996 - 1500 de metri) si una de bronz (Sydney 2000 - 1500 de metri).

De asemenea, Szabo a cucerit mai multe medalii de aur la Campionatele Mondiale (de 5 ori campioana a lumii - la diferite categorii de varsta) si la Europenele in sala (patru medalii de aur).

A fost descoperita la varsta de 12 ani, la un cros scolar. 


Ambasador al turismului romanesc


Din data de 19 august 2013, Szabo detine titlul onorific de "Ambadasador al turismului Romanesc", alaturi de alte sapte personalitati din viata culturata si sportiva romaneasca. Pe lista se mai afla Grigore Lese, Elisabeta Lipa, Ilie Nastase, Ivan Patzaichin, Stefan Popa Popas, Iolanda Balas Soter si Gheorghe Zamfir.

Gabi Szabo este responsabila pentru turismul activ si de aventura. "E o tara inca nedescoperita, dar de mare interes pentru straini," a declarat Gabriela Szabo despre Romania, citata de Agerpres.

A fost consilierul ministrului Ministerului Tineretului si Sportului


In varsta de 38 de ani, Gabi Szabo a fost consilierul lui Nicolae Banicioiu in ultimul an. "Astazi sportul nu se mai practica la nivel empiric, ci a devenit o stiinta cu mai multe stiinte. Cu biochimie, cu fiziologie, cu psihologie" - Gabi Szabo.

A pierdut alegerile de la FR de Atletism

Ion Sandu si Gabi Szabo s-au luptat pentru sefia Federatiei Romane de Atletism in aprilie 2013. Fosta campioana olimpica a fost invinsa cu scorul de 113-82. "Sunt dezamagita, nu ma asteptam sa pierd aceasta cursa si nici nu ma asteptam sa fiu atacata de Traian Badea, un om care dormea in sedinte si care n-a alergat un metru in viata lui", a precizat Gabi Szabo la acea vreme.

Sportul romanesc functioneaza dupa un sistem falimentar

"Se implineste un an de cand lucrez la Ministerul Tineretului si Sportului. Este clar ca sportul de acolo este vazut dintr-o alta perspectiva. Si o spun cu toata sinceritatea: nu-mi place. Nu-mi place modul cum functioneaza sportul in general. Cu o floare (n.r. rezultate ici-colo) nu se face primavara. Astazi se lucreaza la strategia sportului romanesc si sper sa fie reformatoare. Intrebarea este cati dintre noi o vom agrea si cati vom fi capabili sa o punem in aplicare. Clar este ca sportul romanesc are nevoie de o reforma. Astazi functionam intr-un sistem falimentar. Nu mai putem functiona ca in trecut. Se incearca sa se mearga din inertie, asa cum se intampla in anii '90. Nu mai este posibil, tinand cont si de criza financiara de la nivel global. Sa participam la competitii internationale doar ca sa participam, sau sa facem si performanta? Este nevoie de acordarea unei prioritati sportului de masa cu mai multa perseverenta, nu sporadic, la nivelul intregii tari, si nu numai la nivel de copii. Si asta in paralel cu sportul de mare performanta" - Gabi Szabo, pentru Agerpres.

A avut un singur antrenor de-a lungul carierei


Gabi Szabo a avut de-a lungul carierei un singur antrenor, in persoana lui Zsolt Gyöngyössy, antrenor care i-a devenit ulterior sot. In mai 2005, Szabo s-a retras din sportul de performanta.

"Abia dupa ce m-am retras din competitii am realizat cu adevarat ce valoare am avut" - Gabi Szabo, citata de Formula AS.

Se considera un om norocos


"Eu am fost un om foarte norocos pentru ca sportul m-a facut ceea ce sunt. Am simtit nevoia sa dau ceva inapoi acestui sport si publicului. Pot spune ca ma pricep, pentru ca lucrez de noua ani in structuri administrative din domeniul sportului, inclusiv la nivel international" - Gabi Szabo.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7776 vizualizari

  • +14 (20 voturi)    
    fara suparare (Luni, 3 martie 2014, 17:35)

    MihneaR [utilizator]

    As fi preferat sa va referiti la cine este GabrielaSzabo ca performante obtinute la conducerea unor institutii sau proiecte (cele nesportive)
    • +4 (12 voturi)    
      hotarati-va! (Luni, 3 martie 2014, 18:21)

      Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui MihneaR

      pana acum cereati un medic la sanatate, acum a venit un sportiv la sport si nu sunteti multumiti din nou
      • +1 (5 voturi)    
        serios ? (Luni, 3 martie 2014, 19:30)

        uzu [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

        un medic are scoala, este educat si are bune sanse deci sa fie si un bun manager.
        fara intentia sa o jignesc, Garbriela Szabo ... nu cred ca e in masura sa conduca un minister. sa fim seriosi.
        • +4 (4 voturi)    
          dar ridzi era in masura sa conduca MTS? (Marţi, 4 martie 2014, 0:16)

          Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui uzu

          monica iacob ridzi era in masura sa conduca ministerul tineretului si sportului?
          dar GABRIELA SZABO nu?
  • +8 (14 voturi)    
    Ministru?????????????? (Luni, 3 martie 2014, 17:55)

    Cristi1x2 [utilizator]

    Ca valoare sportiva infinit. Ca valoare manageriala sunt circumspect. Rar gasesti un sportiv care sa mai fi dat si pe la scoala. Si chiar daca a mai dat pe acolo ma indoiesc ca a luat notele pe merit. Ramane sa ma contrazica.
  • +8 (14 voturi)    
    Pacat (Luni, 3 martie 2014, 18:08)

    skanda7 [utilizator]

    Nu stiu cat e de priceputa in treburi administrative dar stiu sigur ca experienta asta o sa o compromita pentru totdeauna. Nici un om de bun simt n-ar trebui sa se asocieze cu indivizi ca Ponta. Pacat de cariera ei de pana acum.
  • +5 (7 voturi)    
    ? (Luni, 3 martie 2014, 19:27)

    uzu [utilizator]

    absolut tot respectul pentru sportivul Gabriela Szabo.
    dar sa conduca un minister, fie el si al sportului ... e bataie de joc.
    de fapt e pusa scolo doar pentru imagine. In realitatea o sa fie doar o unealta cu drept de semnatura.
    • +4 (6 voturi)    
      Respect pentru campioana Gabriela Szabo (Luni, 3 martie 2014, 21:19)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui uzu

      "...dar sa conduca un minister, fie el si al sportului ..." in guvernarea Ponta cu 4 viceprim-ministri, e ca si cum ai spune ca n-ai un Land Rover, dar vrei unul.
  • +2 (4 voturi)    
    la auzul acestei numiri (Luni, 3 martie 2014, 20:53)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    gandul mi-a zburat la acel sat de de 400 de suflete care traiesc toti din ajutorul social, sau aproape toti ca doar unul singur lucreaza ! cum poate una ca si G.S. care a reusit prin eforturi proprii, prin munca, sa se asocieze cu un partid neocomunist care este votat in majoritate de asistati sociali ? aaaa! are si ea de cersit bani pt sport: pt. trantori !
  • +4 (4 voturi)    
    patriot (Luni, 3 martie 2014, 21:46)

    elvetian [anonim]

    Singurul neajuns al acestei sportive deosebite este ca este un patriot desavirsit...ma asteptam sa alerge in numele ungariei, cum au facut si altii sau altele...asta o va impiedica poate sa-si faca treaba...in rest ce vreti? vreun umflat cu facultati care nu are habar de sport si de nevoile sportivilor nostrii? Iti doresc mult succes Gabi si putere. Oricum, te apreciem foarte mult si te pretuim...noi romanii de afara...
  • +1 (1 vot)    
    mesaj (Marţi, 4 martie 2014, 8:19)

    doru [anonim]

    buna dim tuturor cititorilor,ma bucur ca sportul romanesc are cea mai buna atleta la conducerea ministerului,eu spun ca doamna gabriela isi va da silinta ca sportul in general sa urce cat mai sus posibil,este o mare luptatoare,dar ii trebuie sprijin din partea tuturor sportivilor din toata tara,cu stima doresc multa bafta in ceea ce trebuie sa faca ca ministra si multa sanatate.
  • +1 (3 voturi)    
    ati trait cumva si in comunism ?? (Marţi, 4 martie 2014, 9:17)

    gica43 [utilizator]

    Vad ca va pricepeti la ..cenzurat.Stiti cumva ca,acum destul de multi ani,Szabo a declarat,printre altele, ca Violeta Beclea nu a fost invitata la un concurs de top din cauza ca este prea urata ? Daca stiati,probabil ca nu ati mai fi blocat postarea mea.In orice caz nu voi mai posta vreodata la ceva scris de dvs,!!
  • +1 (1 vot)    
    aloooo....... (Marţi, 4 martie 2014, 12:13)

    dallara [utilizator]

    Nimeni nu contesta sportiva Gabriela Szabo !!!.....ci lipsa cunostintelor ei privind conducerea unor institutii sau proiecte (fie ele sportive sau nesportive)
  • -1 (1 vot)    
    GS (Marţi, 4 martie 2014, 16:25)

    vitan.sandu [utilizator]

    Am mai postat, dar nu a fost acceptat. De ce? Pentru ca ma intrwebam cata minte trebuie sa-ti lipseasca sa pui o intrebare precum cea din titlu. Iar pentru postacii care se dau de ceasul mortii de grija cunostintelor manageriale (si nu numai) ale GS, le aduc la cunostinta ca aceasta are un doctorat obtinut pe buna. Conducatorul sau de doctorat era, pur si simplu surprins de perseverenta GS de a realiza o teza de calitate. Si acolo unde dl profesor ar fi trecut cu vederea unele mici neajunsuri ale tezei, GS insista sa faca lucrurile ca la carte. Asa ca mai judecati lucrurile si in profunzime, nu numai la suprafata.
    • 0 (0 voturi)    
      cu doctorat sau fara, (Miercuri, 5 martie 2014, 4:03)

      dallara [utilizator] i-a raspuns lui vitan.sandu

      cata minte poti sa ai sa te asociezi si sa ti patezi numele (cu truda si sacrificiu fancandu-l renume)cu un guvern gaunos din toate punctele de vedere(coruptie,frauda,plagiat,abuz de putere,nepotism etc ). pentru asta nu ti trebuie doctorat ci un picut de bun simt !!!!.......si totusi daca bunul simt inca exista,pot spune ca in naivitatea ei crasa au profitat si au sfatuit o gresit !!!!