Print
YM
E-mail
Mai mare|Mai mic

Comunitatea evreiasca din Romania, nemultumita de nominalizarea lui Dan Sova: Doar in Romania poti sa negi Holocaustul si apoi sa fii numit ministru

de Corina Ionel     HotNews.ro
Marţi, 7 august 2012, 9:18 Actualitate | Politic


Comunitatea evreiasca din Romania si-a exprimat luni nemultumirea fata de nominalizarea senatorului Dan Sova (PSD), cunoscut, printre altele, pentru o declaratia controversata care a fost asimilata cu negarea Holocaustului, pentru functia de ministru pentru Relatia cu Parlamentul, a declarat presedintele comunitatii evreiesti din Bucuresti, Erwin Simsensohn, pentru site-ul israelian Ynetnews.

Presedintele comunitatii evreiesti din Bucuresti a afirmat ca evreii din Romania sunt "maniosi" de faptul ca un politician care a facut afirmatii insensibile la adresa unei comunitati poate fi numit intr-o functie publica, relateaza Mediafax. Simsensohn a notat ca afirmatiile lui Dan Sova incalca legislatia romane, care interzice negarea Holocaustului.

"Doar in Romania poti sa negi Holocaustul si apoi sa fii numit ministru.[...] Oricine crede ca vizita la Washington i-a schimbat parerile este naiv", a declarat  Erwin Simsensohn, adaugand ca "in ceea ce ne priveste, acest lucru este inacceptabil. Suntem loiali Romaniei si vor coopera cu orice Guvern. Vom face orice efort necesar pentru a sustine proiecte care sunt benefice Romaniei. Dar nu vom sta degeaba atunci cand o asemenea persoana este numita ministru".

Amintim ca in luna martie, la zece zile dupa ce fusese numit purtator de cuvant al PSD, Dan Sova a facut o serie de afirmatii, intr-o emisiune televizata, acuzate ca ar nega Holocaustul.

"Scrierile istorice de origine evreiasca ziceau de o carte interesanta despre pogromul evreilor in Romania. O sa vedem ca Tesu Solomovici are o carte interesanta despre pogromul evreilor. Recunoaste ca pe teritoriul Romaniei niciun evreu nu a avut de suferit si asta s-a datorat lui Antonescu", a spus Dan Sova, in primavara acestui an, intr-o emisiune difuzata de The Money Channel, noteaza money.ro.

"Datele istorice arata ca la Iasi au fost omorati 24 de cetateni romani de origine evreiasca de soldatii din armata germana, ceea ce este o pata pe istoria militara a poporului roman, este comportamentul ostasilor la cucerirea Odesei", a continuat senatorul PSD.

Victor Ponta a reactionat rapid si l-a trimis pe Dan Sova la Muzeul Holocaustului din Washington, pentru documentare.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5391 vizualizari

  • +25 (33 voturi)    
    asa e (Marţi, 7 august 2012, 9:29)

    Alex55 [utilizator]

    ponta a numit in functii numai ministrii incompetenti promovati doar pe criterii politice. Nici n-ar avea cum sa faca altfel pentru ca l-ar complexa
    • +15 (17 voturi)    
      nici nu ar avea cum... (Marţi, 7 august 2012, 10:15)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Alex55

      sa faca altfel pentru ca nu are cu cine...

      In afara de Georgescu, care este bine pregatit restul sunt doar "Haretisti".

      Nu vezi ca nu au pe nimeni apt la justitie trebuia sa "demita" o judecatoare sa faca rost de cineva bine pregatit?
  • +21 (31 voturi)    
    de urmarit (Marţi, 7 august 2012, 9:36)

    berenger [utilizator]

    cat va rezista sova pe post, pentru ca e greu de crezut ca influentul lobby evreiesc va sta cu mainile incrucisate.
    • +14 (24 voturi)    
      intradevar dar.... (Marţi, 7 august 2012, 9:56)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      ....totusi se impune o corectie la declaratia domnului Erwin Simsensohn referitoare la faptu ca "Doar in Romania poti sa negi Holocaustul si apoi sa fii numit ministru."
      Gresiti domnule.
      Nu trebuia sa ocoliti adevarul si anume ca - doar in Romania condusa de USL, poti sa negi Holocaustul si apoi sa fii numit ministru.
      Nu trebuie aruncat cu noroi in Romania, din cauza unor neghiobi aflati vremelnic la putere.
      Cred ca ar trebui sa faceti rectificarea cuvenita.
      Va multumesc.
      • +3 (5 voturi)    
        sova (Marţi, 7 august 2012, 11:56)

        edarno [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        Subscriu . Numai un guvern condus de Ponta poate accepta ca ministru un negationist al Holocaustului . Romania nu este Ponta
    • +14 (14 voturi)    
      Se plimba (Marţi, 7 august 2012, 10:32)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui berenger

      toti pe functii, atata cat mai pot!
      Dupa ce vor disparea, nici samanta nu va mai fi!
      Sper sa se curete poporul asta de toate ciurucurile de la putere si de cei care ii sustin si ii voteaza!
      Asa sa ne ajute Dumnezeu!
      • +3 (3 voturi)    
        Asteptam sa-i treaca lui MRU (Marţi, 7 august 2012, 11:38)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        faza cu alianta sau platforma sau..., ma rog,...si sa-si faca partid adevarat. Cred ca numai atunci vom avea o alternativa credibila la acest blestem care s-a abatut asupra noastra si care se pare ca e mai ticalos decat al lui Nastase.
  • +17 (19 voturi)    
    numai in Romania? (Marţi, 7 august 2012, 9:58)

    minos [utilizator]

    Cred ca in Iran asta este un criteriu :))))) sa negi Holocaustul si sa fii numit ministru.
  • -6 (16 voturi)    
    O parere personala (Marţi, 7 august 2012, 10:29)

    EXEs [utilizator]

    Nu neg existenta unor crime impotriva evreilor, dar Holocaust in Romania e putin cam exagerat. E adevarat ca armata romana a omorat cativa evrei in Moldova deoarece acestia omarasera soldati romani. A fost o miscare de rezistenta antigermana, asa cum si romanii au facut rezistenta armata antirusa dupa razboi. Si unii si altii stiau la ce se expun si si-au asumat riscurile. Bravo lor.
    Insa trebuie inteles totusi ca aici vorbim de "politicieni romani". Asadar in campanie ii vor porcaii pe unguri si pe evrei si pe cine mai considera ei ca le aduce capital electoral. Dupa campanie insa mai mult ca sigur UDMR-ul va face parte din guvern, iar evreii vor primii si ei ceva. Eu inteleg ca va doreati postul de premier, si eu sincer il preferam pe MRU, dar asta este numai tiganii si alti romani tampiti trebuie sa conduca tara asta.
  • -6 (10 voturi)    
    completare (Marţi, 7 august 2012, 10:45)

    Mazeta [utilizator]

    Doar în România poți face injurii rasiste si apoi sa rămâi președinte.
    • +2 (2 voturi)    
      si ce parere ai de manifestul ungurilor de la baia (Marţi, 7 august 2012, 11:24)

      cinev@ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ai vreun comentariu despre asta?
    • +4 (4 voturi)    
      Completarea completarii: (Marţi, 7 august 2012, 11:56)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Doar in Romania poti face injurii rasite intr-o conversatie privata si apoi sa apari ca o Mazeta si sa compari asta cu o declaratie antisemita facuta pe un post de televiziune la o ora de varf.
  • +5 (5 voturi)    
    Plagiatorul Ponta (Marţi, 7 august 2012, 10:51)

    Gabi M [utilizator]

    ar fi trebuit sa-si lase de-o parte sentimentele lui fatza de Sova si sa nu-l numeasca pe asta care lucra(in cadrul contractelor dela Rovinari) 27 de ore din 24!Un latrau si atat!
  • +6 (6 voturi)    
    catre EXE (Marţi, 7 august 2012, 10:58)

    adeh [utilizator]

    esti la fel ca Ponta. habar nu ai despre perioada Antonescu si despre ce s-a intamplat in Romania dar preiei niste idei care iti convin. mai documenteaza-te si scapa de ideea asta ca antonescu e curat ca lacrima. pana nu ne asumam si perioada antonescu si perioada comunista asa cum au fost ele, fara sa ne plangem mioritic de mila vom avea tot timpul exemplare ca ponta, sova si ca tine.
    • -3 (5 voturi)    
      P.S.: (Marţi, 7 august 2012, 12:14)

      EXEs [utilizator] i-a raspuns lui adeh

      Banuiesc ca cele 3 minusuri de la comentariul meu sunt aceleasi cu cele 3 plusuri de la al tau. Pentru evreii care ma cred antisemit si rau intentionat. Nu sunt nici una nici alta. Pur si simplu cred ca trebuie sa fim mai echilibrati si sa evitam judecarea la gramada. Hitler a fost un nebun care a dus atat Germania cat si intreaga Europa pe buza prapastiei, insa Antonescu a facut ceea ce a considerat corect pentru Romania. Ce alternativa avea, Rusia comunista a lui Stalin. In acelasi timp armata germana s-a purtat exemplar in total contrast cu purtarea armatei rosii. Asa o stie pana si ultimul amarastean votant al PSD-ului. De asta nici nu vor sa recunoasca vreo legatura intre PSD si Rusia. O asociere cu Rusia inseamna moarte curata deoarece intre romani si rusi exista o ura istorica pe care rusii nici macar nu sunt dispusi sa o domoleasca. Suntem mult prea inapoiati ca sa isi bata capul cu noi.
  • +6 (6 voturi)    
    compromis total (Marţi, 7 august 2012, 11:12)

    zigot [utilizator]

    acest individ sustinut de premier (cine se aseamana se aduna) este compromis total si trebuie sa dispara cat mai repede din viata politica a romaniei
    • +5 (5 voturi)    
      Astia?! (Marţi, 7 august 2012, 11:42)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui zigot

      Crezi ca atunci cand l-a numit s-a gandit Ponta vreo secunda ca va face rau tarii?! Ce tara?! Ce legi?! Avea tata o vorba:
      "In vremuri normale astia (comunistii) n-ar fi ajuns nimic"...