​​VIDEO Institutul National pentru Studierea Holocaustului: Senatorul PSD Dan Sova face afirmatii care neaga Holocaustul evreilor din Romania

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Marţi, 6 martie 2012, 15:45 Actualitate | Esenţial

Dan Sova
Foto: Agerpres
"Datele istorice arata ca la Iasi au fost omorati 24 de cetateni romani de origine evreiasca de soldatii din armata germana (...) Nu au participat soldati romani. Este un lucru lamurit istoric", a declarat senatorul si purtatorul de cuvant PSD, Dan Sova, intr-o emisiune TV. Fata de declaratiile lui Dan Sova si-a exprimat "profundul dezacord" si "indignarea" Institutul National pentru Studierea Holocaustului din Romania. Institutul il acuza pe Sova ca neaga Holocaustul si ca declaratiile sale incalca legea. De cealalta parte, Dan Sova spune ca regreta daca afirmatiile sale "au fost gresit intelese" si ca "pogromul de la Iasi si politica anti-evreiasca a regimului Antonescu sunt fapte incontestabile, pe care in mod evident nu le poate nega nimeni".

Contactat de HotNews.ro, liderul PSD Victor Ponta a declarat ca "a fost o exprimare gresita si [n.r. Dan Sova] si-a cerut scuze. Nu a avut nicio intentie, sa-si asume raspunderea si pe viitor sa invete aceasta lectie".




Dan Sova la The Money Channel: La Iasi au fost omorati 24 de cetateni romani de origine evreiasca. Nu au participat soldati romani

"Scrierile istorice de origine evreiasca ziceau de o carte interesanta despre pogromul evreilor in Romania. O sa vedem ca Tesu Solomovici are o carte interesanta despre pogromul evreilor. Recunoaste ca pe teritoriul Romaniei niciun evreu nu a avut de suferit si asta s-a datorat lui Antonescu" a spus Dan Sova intr-o emisiune difuzata luni seara de The Money Channel, noteaza money.ro

"Datele istorice arata ca la Iasi au fost omorati 24 de cetateni romani de origine evreiasca de soldatii din armata germana. Ceea ce este o pata pe istoria militara a poporului roman, este comportamentul ostasilor la cucerirea Odesei", a continuat senatorul PSD.

Intrebat de Andrei Gheorghe, gazda emisiunii, daca a existat masacrul de la Iasi si daca au participat romanii, Dan Sova a raspuns: "Nu au participat soldati romani. Este un lucru lamurit istoric".

Institutul National pentru Studierea Holocaustului: Afirmatiile desconsidera memoria victimelor Holocaustului din Romania si incalca legea

Fata de declaratiile senatorului Dan Sova si-a exprimat "profundul dezacord" si "indignarea" Institutul National pentru Studierea Holocaustului din Romania Elie Wiesel.

Potrivit unui comunicat al Institutului remis HotNews.ro, declaratiile senatorului PSD Dan Sova "neaga Holocaustul evreilor din Romania si responsabilitatea Guvernului criminalului Ion Antonescu pentru uciderea a peste 250.000 de evrei romani si ucraineni".

"Acest lucru este cu atat mai grav cu cat, Guvernul Romaniei, in iunie 2011, a comemorat 70 de ani de la Pogromul din lasi, Consiliul Local si Primaria Municipiului Iasi au acordat titlul de cetatean de onoare, pentru 6 supravietuitori ai Pogromului de la Iasi, iar Institutul "Elie Wiesel" a descoperit, in toamna anului 2010, o groapa comuna, la 16 km de Iasi cu 36 de victime evrei", se precizeaza in comunicat.

In plus, institutul considera ca "asemenea pareri exprimate pe spatiul public, care desconsidera memoria victimelor Holocaustului din Romania, sunt in contradictie cu prevederile Legii 1071/2006 privind interzicerea negarii Holocaustului".

Dan Sova: Regret profund daca declaratiile mele au fost interpretate in sensul in care as fi negat suferintele poporului evreu

In replica, senatorul PSD Dan Sova a transmis printr-un comunicat remis redactiei ca regreta daca afirmatiile sale au fost gresit intelese.

"Asa cum am afirmat si in cadrul emisiunii la care am fost invitat, si cum am precizat si in interventiile ulterioare, pogromul de la Iasi si politica anti-evreiasca a regimului Antonescu sunt fapte incontestabile, pe care in mod evident nu le poate nega nimeni. Mai mult decat atat, aceste realitati sunt acceptate si recunoscute de istorici. Ceea ce am incercat sa subliniez in emisiune a fost ideea ca romanii nu si-au dorit aceste lucruri, ci contextul istoric nefericit si politica nazista au fost cele care au determinat acele evenimente", spune Dan Sova.

Senatorul si purtatorul de cuvant al PSD mai spune ca "poporul evreu a avut enorm de suferit in cel de-al Doilea Razboi Mondial. Este vorba de suferinte pe care nu le-a mai indurat niciun alt popor, si care nu pot fi negate de nimeni".

"Regret profund daca declaratiile mele de la postul amintit de televiziune au fost interpretate in sensul in care as fi negat, fie si o secunda, suferintele poporului evreu si vinovatiile autoritatilor romane de atunci. Nu am facut acest lucru si nu o voi face niciodata, fiindca pur si simplu convingerea mea este ca aceste lucruri din istorie trebuie spuse, pentru a invata din greselile trecutului", se mai precizeaza in comunicatul senatorului social-democrat.

Istoric iesean: La Iasi au murit mii de evrei. PSD trebuie sa aiba o pozitie oficiala ferma

Istoricul iesean Adrian Cioflanca, care a facut parte din Comisia Wiesel, cere PSD sa adopte o pozitie oficiala dupa declaratiile lui Dan Sova, care detine o functie oficiala in partid, scrie newsiasi.ro

De asemenea, pe blogul sau, Cioflanca face o scurta informare despre pogromul de la Iasi si pune la dispozitie o bibliografie in acest sens.

"La Iasi a fost din pacate pogrom in iunie-iulie 1941 si acest lucru este cunoscut deja pana si de elevii de liceu; stau dovada zeci de mii de pagini de documente (ii stau oricand la dispozitie cu cativa metri liniari de documentatie in cazul in care chiar doreste sa stie) si peste o suta de fotografii de la fata locului. In masacru au murit cateva mii de evrei", sustine istoricul.

"Tesu Solomonovici este un impostor negationist, iar cartile lui plagiate sunt o referinta doar pentru nestiutorii de carte. Prin comparatie cu declaratiile lui Ion Iliescu care au dus la formarea Comisiei Wiesel, aceste declaratii sunt mult mai grave, iar PSD trebuie sa aiba o pozitie oficiala ferma", scrie Cioflanca pe blog.

Victor Ponta: Domnul Sova si-a cerut scuze. Sa-si asume raspunderea si sa invete aceasta lectie

Contactat de HotNews.ro si intrebat de pozitia partidului fata de afirmatiile lui Dan Sova, liderul PSD Victor Ponta a declarat:

"Domnul Sova a explicat ca a fost o exprimare gresita si si-a cerut scuze. Nu a avut nicio intentie, sa-si asume raspunderea si pe viitor sa invete aceasta lectie".


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
11588 vizualizari
  • +16 (34 voturi)    
    sfarsit de cariera (Marţi, 6 martie 2012, 16:14)

    sadestwank [utilizator]

    domnule Sova. Puteai fi coruptul coruptilor, abjectul abjectilor si aveai o parte de ciolan din politica romaneasca. Dar antisemit... nici Dunarea nu te spala. Este pacatul capital. Mossad-ul te va haitui ca pe un caine tot restul vietii tale.
  • +4 (28 voturi)    
    Inteligența... (Marţi, 6 martie 2012, 16:32)

    High [utilizator]

    ... buna-credință și competența în istorie, politică și relații publice pe care le posedă cest domn sunt cât se poate de bine exprimate de chipul său! Nu cred că mai are cineva, în țara asta, ba chiar în lumea întreagă, vreun dubiu: omul a lămurit definitiv o chestiune veche de decenii! Îl așteptăm să ne lumineze și asupra celorlalte probleme controversate ale Planetei.
    • +10 (20 voturi)    
      Da, corect... (Marţi, 6 martie 2012, 17:23)

      triciupa [utilizator] i-a raspuns lui High

      ... chipul sau exprima aceeasi combinatie subtila de inteligenta, cultura si rafinament ca si moaca unui alt alt pesedel de vaza, fratele Negoita, imobiliarul cu mult TVA de plata.
      Cred ca astia doi ar trebui sa se ia, ar arata bine impreuna...
  • +7 (17 voturi)    
    e nevinovat saracul ! (Marţi, 6 martie 2012, 17:00)

    math [utilizator]

    Cred ca pierdeti timpul cu acest baietas destept care se cocoata incet si sigur pe culmile politicii dambovitene.

    In plus declaratiile opozitiei sunt mai mereu contradictorii. Un singur lucru este clar si neabatut. Jos Basescu!

    Ce om poate sanatos la cap si onest poate face afirmatiile de mai jos la interval de cateva ore/zile:

    "Tesu Solomovici are o carte interesanta despre programul evreilor. Recunoaste ca pe teritoriul Romaniei niciun evreu nu a avut de suferit si asta s-a datorat lui Antonescu"

    "pogromul de la Iasi si politica anti-evreiasca a regimului Antonescu sunt fapte incontestabile, pe care in mod evident nu le poate nega nimeni."

    Pana la doctrine, patriotism sau masuri economice trebuie si o minima logica. Politician tanar cu mare potential. dar ganditi-va ca poate asta meritam!
  • +6 (18 voturi)    
    tevatura.... (Marţi, 6 martie 2012, 17:08)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    exagerat de multa.:

    !.orice crima,mica / mare este abominabila,a lua viata cuiva este o incalcare a uneia din legile decalogului.-de la moise citire.

    2.ce s-ar intampla cu omenirea daca fiecare popor care a suferit din cauza razboielor,derulate de la facerea lumii si pana in prezent ,ar tot cauta sa invinovateasca pe cei din prezent.pt. ce au facut sau se banuie ca au facut inaintasii lor.......s-ar declansa mereu alte razboaie.....cu siguranta DA.

    3.robia din egipt,robia din babilon,cucerirea romana,camerele de gazare........poate,sunt pedepse de la D-zeu.......cine stie!!sigur,noi oamenii nu le dorim,dar.......sunt momente,astrale care nu depind de om.
  • +11 (25 voturi)    
    Wiesel (Marţi, 6 martie 2012, 17:41)

    ies [utilizator]

    Pogromul de la Iasi (ca si holocaustul in general) s-a datorat unor fascisti fanatici, pt. care uciderea evreilor era unul dintre principalele teluri! Nazistii si fascistii (inclusiv legionarii romani) au platit pt. faptele lor (procesul de la Nuremberg (Nurnberg), urmarirea pe tot globul si pedepsirea criminalilor de razboi prin stradania d-lui Wiesel, inchisorile romanesti pt. legionarii romani etc.). Bunicii mei, parintii mei, eu si copiii mei n-am fost si nu suntem antisemiti. Prin urmare nu ma simt vinovat de faradelegile fascistilor la adresa evreilor din tara mea. Ei au platit pt. crimele Holocaustului. Eu si copiii mei nu suntem dispusi sa platim pt. ceea ce n-am facut. Si cu toate astea, bunicul si un unchi pe linie paterna au fost ucisi pt. "vina" de a fi romani, iar bunicul meu matern a stat 7 ani in puscarie, fara sa fie judecat de catre autoritatile comuniste, in randul carora evreii, veniti odata cu tancurile rusesti sau promovati de catre comunisti, erau prezenti in numar semnificativ. Pe acesti ticalosi (destui evrei in randul lor) cine-i judeca d-le Wiesel? Ca un fost cetatean roman de origine evreiasca, pentru a ne demonstra buna credinta, condamnati macar formal faptele acestor ticalosi, nu mai mici decat ale nazistilor! Faceti acest gest d-le Wiesel si va vom considera cu adevarat drept intre popoare!
    • +8 (10 voturi)    
      ! (Marţi, 6 martie 2012, 21:20)

      ghiula [utilizator] i-a raspuns lui ies

      Pozitia ta e apreciabila insa nu trebuie sa-i atribui d-lui Wiesel merite pe care nu le are.

      Urmarirea criminalilor de razboi nazisti precum si pedepsirea lor prin metode uneori "neortodoxe" e meritul incontestabil a lui Simon Wiesenthal, supranumit si "vanatorul de nazisti". Nu ar strica nici societatii romanesti actuale un astfel de "vanator", insa asta e alta discutie.

      Din pacate, d-ul Wiesel a facut cariera din specularea suferintei evreilor insa meritul lui e totusi faptul ca a reusit sa nu fie "uitat prea rapid Holocaustul.
  • 0 (18 voturi)    
    cum bate vantul... (Marţi, 6 martie 2012, 17:45)

    translativus [utilizator]

    Daca esti tanar, nu esti neaparat apt iar daca nu ai ce spune, mai bine taci.
    Penibile si scuzele de dupa.....Daca nu stii sa te exprimi, cauta o munca manuala.
    Acest domn mai este purtator de cuvant al PSD?
    De la "somnul ratiunii naste monstrii" s-a ajuns la "somnul natiunii naste monstrii". Cei ce l-ati votat pe acest om ce parere aveti?
  • -6 (16 voturi)    
    de ce? (Marţi, 6 martie 2012, 20:27)

    efz [utilizator]

    de ce sa-ti dai demisia pentru o parere proprie exprimata in afara programului de lucru? si astia cit o sa se mai compatimeasca?
  • +2 (4 voturi)    
    Cum de s-a ajuns la holocaust? (Marţi, 6 martie 2012, 23:39)

    dce [utilizator]

    implicarea evreilor precum si a autoritatilor din toate tarile in condamnarea holocaustului au fost si sunt uriase, de inteles. ce este de neinteles este subiectul netratat in nici o emisiune si in nici un context public: cum de s-a ajuns la holocaust? plecand de la principiul actiunii si reactiunii, ce a inversunat asa tare atatea natii de le-au dorit moartea? doar ura fara margini poate duce la asa ceva. cum s-a ajuns la asta?
  • +4 (8 voturi)    
    De ce oare... (Miercuri, 7 martie 2012, 1:25)

    codrutz [utilizator]

    ...nu mai poate nimeni sa arate ca anumite surse istorice spun ceva iar altele altceva? In definitiv istoria este scrisa tot de oameni si fiecare alege sa creada ceea ce crede el ca este... adevarat. De ce suntem obligati de "anumiti cetateni de origine evreiasca" sa ne insusim numai "adevarul" si "istoria" scrisa de "o anumita parte" a istoricilor? Crede cineva ca detine adevarul despre ce s-a intamplat cu romanii, evreii, tiganii, maghiarii etc, etc, pe teritoriul Romaniei in perioada din timpul celui de-al doilea razboi mondial? Numai cei care au supravietuit acelor momente pot sa ne spuna ce i s-a intamplat cu adevarat ...Din pacate cei care ne impun "adevarul lor istoric" sunt persoane care cred ca acuzand pe toata lumea de antisemitism ajuta la ceva... Dimpotriva, facand din Holocaust un subiect tabu nu fac decat sa puna sub semnul intrebarii faptele reprobabile care, in anumite parti ale Romaniei s-ar fi putut intampla asa cum pretind dansii..
    In final as avea o intrebare: What about the crimes and horrible things what hapened to the Romanian population from Ardeal under the Horthist regime?!
  • +1 (5 voturi)    
    Am mai comentat! (Miercuri, 7 martie 2012, 10:15)

    Constantin3 [utilizator]

    Am mai comentat faptul ca se observa ca politicienii tineri, in special cei care au dobandit o oarecare notorietate au ajuns sa afiseze o siguranta de sine nejustificata de realizarile personale si au ajuns sa-si dea cu parerea despre orice desi nu au de cele mai multe ori competente in domeniul despre care se pronunta.
    Astfel se explica gafele impardonabile ale acestor politicieni tineri.
    Macar cei batrani cand discutau de ceva care nu stapaneu suficent, aveau grija sa vorbeasca mult fara sa spuna nimic (asa zisul limbaj de lemn). Poate o asemenea abordare este mai putin toxica, deoarece prin asumarea unor luari de pozitie se pot strica relatii economice sau externe si pot produce daune ireparabile statului roman, daca acele luari de pozitie sunt ireponsabile, asa cum a facut Sova!