USL cere sesiune extraordinara a Senatului pe 3-6 iulie pentru legea votului uninominal

de L. Pirvu     HotNews.ro
Luni, 2 iulie 2012, 11:55 Actualitate | Politic

Senatorul Ilie Sirbu a depus luni la Biroul Permanent al Senatului o cerere din partea senatorilor USL pentru organizarea unei sesiuni extraordinare in perioada 3-6 iulie. Motivul oficial invocat in cerere este discutarea proiectelor de legi nefinalizate dar si legea votului uninominal declarata neconstitutionala de catre Curtea Constitutionala. UPDATE Surse parlamentare au declarat pentru Hotnews.ro ca liderii USL intentioneaza sa propuna o noua legea a votului uninominal si chiar sa amane alegerile parlamentare. "Daca in motivarea Curtii se va regasii prevedere de la Venetia conform careia lega nu poate fi schimbata cu sase luni inaintea alegerilor, putem amana data alegerilor parlamentare"au explicat sursele citate.

Totodata, conducerea Parlamentului se reuneste astazi pentru a decide ordinea de zi pentru sedinta comuna a Camerei Deputatilor si Senatului de marti 3 iulie cand premierul Victor Ponta va prezenta concluziile intalnirii de la Bruxlles.

Curtea Constitutionala a decis saptamana trecuta neconstitutionala in intregime legea uninominalului pur  insa nu a publicat si motivarea hotararii.


Citeste mai multe despre   






















3469 vizualizari

  • +33 (35 voturi)    
    in 2 tururi (Luni, 2 iulie 2012, 12:01)

    jescu [utilizator]

    Votul uninominal este corect si democratic, dar sa fie in 2 tururi daca nu castiga nimeni 50%+1 din primul tur. Votul uninominal prevazut in legea veche, era mai mult hotie. CC a avut dreptate.
    • +25 (25 voturi)    
      subscriu (Luni, 2 iulie 2012, 12:09)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      Si cu includerea rezultatului referendumului, bun sau rau dar votat.
      • -1 (1 vot)    
        daca sunteti doar pdlei acilea (Luni, 2 iulie 2012, 15:31)

        n_asul [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

        nu mai intelegeti nimic ca sunteti ocupati sa va dati dreptate. Care rezultat de referendum ca e vorba de unul care va avea loc ... ala cu base, cu suspendarea, intelegeti dvs ?
    • +1 (1 vot)    
      hmmm... (Luni, 2 iulie 2012, 12:52)

      invalidprotocol [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      N-as zice ca e hotie. E o varianta cu avantaje si dezavantaje, la fel ca si celelalte.

      Probabil cea mai solutie ar fi uninominal cu doua tururi, dar momentan avem de ales intre sistemul actual si cel propus/sustinut de USL (chiar si de PDL pana la un anumit moment, cand brusc s-au schimbat lucrurile cu 180 de grade).

      Poate uninominalul pur e o solutie pentru a mai curata parlamentul de diverse fosile care ajung senatori sau deputati datorita influentei din partid, nu pentru ca sunt votati.

      In plus vor ramane 2-3 partide mari. Sunt de acord ca teoretic si un partid cu 10% ar trebui sa intre in parlament pentru a-i reprezenta pe cei care l-au votat, dar asta inseamna aliante, santaje, compromisuri etc... Poate ar trebui sa incercam si altceva.
    • 0 (0 voturi)    
      Mai facem alegeri anul asta? (Luni, 2 iulie 2012, 14:33)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      Nu se poate schimba legea electorala cu mai putin de sase luni inainte de alegeri. Suntem in iulie...deci?
      Da' poate da Ponta o ordonata de urgenta si le rezolva pe toate!
  • +19 (19 voturi)    
    A aparut motivarea CCR? (Luni, 2 iulie 2012, 12:10)

    predel [utilizator]

    In caz contrar cum vor sti parlamentarii cum sa faca sa nu pice iar in aceleasi neconstitutionalitati?

    Speculez aici dar daca CCR s-a legat de rezultatele referendului (uninominal in doua tururi si unicameral cu max 300) atungi degeaba vor incerca sa incropeasca orice altceva!
  • -25 (31 voturi)    
    Asta va fi ...... (Luni, 2 iulie 2012, 12:18)

    polonyca [utilizator]

    ....data la care se va inregistra ....dispatitia oficiala a PDL-ului !!!! Sper ca acest adevar sa in priceapa si PDL-istii !!! Saracii.......incet,incet au ajuns in al 12-lea ceas !!! E incredibil.....lovitura de stat....."in progres"......!!! Toti vad asta.....in afara de cei care ar tre s-o vada , s-o simta !!!
    • 0 (0 voturi)    
      Alba-neagra cu polonyca (Luni, 2 iulie 2012, 12:59)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Cineva fura identitatea utilizatorului, ca prea sunt comentarii diametral opuse cu acest ID...

      S-au rafinat metodele de manipulare...
    • 0 (0 voturi)    
      polonycaaaa (Luni, 2 iulie 2012, 14:42)

      DavidM [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      o sa plagi dupa PDL.... vin shobolanii. Crezi ca o sa-ti ajunga diurna sa-ti deschizi laptopul? ...care laptop...care diurna... fura USL-ul tot
    • +1 (1 vot)    
      tanti, (Luni, 2 iulie 2012, 15:09)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      sau nene, se vede cu ce mananci de pe latrine; numele tau o spune clar si raspicat!
      Pofta mare!
      Daca nu simti, iti spun doar un lucru; cand vei simti, iti vei dori sa nu mai fi!
      Abia astept sa te vad calarit de comunistii tai!
  • 0 (0 voturi)    
    uninominal (Luni, 2 iulie 2012, 12:22)

    korcico [utilizator]

    Din cite vad toata lumea vrea uninominal pur fie intr-un tur fie in 2 tururi. Sa treaca la treaba parlamentul pentru a avea timp ca legea sa fie pusa in apicare.
  • +6 (8 voturi)    
    USL sa ceara mai bine legalizarea plagiatului (Luni, 2 iulie 2012, 12:24)

    DlGoe [utilizator]

    USL cu Ponta in frunte sa ceara mai bine legalizarea plagiatului in Romania. Da si legalizarea hotiei!
  • +3 (5 voturi)    
    Uninominal in 2 tururi (Luni, 2 iulie 2012, 12:29)

    Alin Anghel [anonim]

    E cel mai corect.
    Sper ca PNL sa se uneasca, prin absorbtie, cu PDL si cu restul fortelor de dreapta. Sa avem 2 partide mari care alterneaza la guvernare.
    • 0 (2 voturi)    
      CE SA FACA? (Luni, 2 iulie 2012, 12:47)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Alin Anghel

      PNL-ul sa fie absorbit de gluma proasta de partid care este PDL-ul? Niciodata! Prefer o alianta temporara cu social democratii in care PNL isi pastreaza identitatea si chiar pune pe agenda guvernarii teme de dreapta, liberale decat o absorbtie ostila intru slavirea si aplicarea maretelor idei ale celui care le stie pe toate (locatarul de la Cotroceni).
      • 0 (0 voturi)    
        :)) (Luni, 2 iulie 2012, 15:21)

        unnene [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        cred ca ai gresit partidele. gluma proasta e PNL. care sunt temele alea de dreapta, ca eu aud numai jos Basescu. si eu prefer ca tu sa preferi comunistii nu va deosebiti in idei