Biserica Ortodoxa Romana: salcie sau stanca?

de Vlad Mixich     HotNews.ro
Miercuri, 6 mai 2009, 18:42 Actualitate | Opinii

Vlad Mixich
Foto: Hotnews
Nu mai merg in fiecare duminica la Biserica. Desi cu cativa ani in urma o faceam, astazi imi este greu. Predicile sforaitoare si rupte de realitate ma innebunesc. Gesturile ritualice, care sunt practicate cu o rutinare vadita de multi dintre preoti, ma descumpanesc. Babele cu ochi goi si buze mecanice ma enervau si inainte, dar acum nu le mai pot ignora. Maica, ale carei cuvinte ma luminau, a plecat dupa trei ani in alt oras.  

Nu mai merg in fiecare duminica la Biserica, in primul rand dintr-o slabiciune personala. Dar il astept pe pastor sa vina si sa ma caute. Pe mine, oaia ratacita. Da, il astept pe preot sa ma salveze, dar vine doar popa sa-mi demoleze usa. Are o mana ingreunata de cele 100 de kilograme de post si saracie. Si-mi zdruncina usa cu taria celui care stie ca are in spate cea mai de incredere institutie din Romania. De fiecare data, dupa ce pleaca, dau cu aspiratorul. Pentru ca intotdeauna „salvatorul” intra incaltat.

Biserica Ortodoxa Romana (BOR) este una dintre putinele institutii romanesti neatinse de vreuna dintre schimbarile care ne-au influentat in ultimele decenii. Caderea regimului comunist, deschiderea dosarelor Securitatii, acceptarea Romaniei in Uniunea Europeana, toate au trecut peste BOR fara sa lase nicio zgarietura. Este cu adevarat o stanca de nezdruncinat, in care investim in continuare, conform tuturor sondajelor, un uluitor capital de incredere. Daca a fi conservator este o virtute, atunci da, Biserica Ortodoxa Romana practica din plin aceasta virtute, mentinandu-si toate reflexele dobandite in cei cincizeci de ani de dictatura comunista. Si cele bune, si cele rele...  

Prea-Fericia Sa „Urmaritul Penal”

O investigatie publicata in aceste zile in cotidianul „Romania Libera” dezvaluie, cu ajutorul unor inregistrari video, ca simonia este un pacat de care sufera chiar si cei mai inalti dintre Prea-Fericitii Romaniei.

Arhiepiscopul Tomisului, IPS Teodosie, a fost dat in urmarire penala de catre Parchetul Tribunalului Constanta pentru luare de mita si fals intelectual. Imaginile jurnalistilor de la „Romania Libera” dezvaluie cum inaltul prelat este dispus sa intermedieze intocmirea unor documente false care urmau sa serveasca inscrierii la Facultatea de Teologie din Constanta si, ulterior, unei hirotoniri rapide. Simonia pare a fi practicata si de catre staretul manastirii Cozia, surprins si el de catre camerele jurnalistilor aflati sub acoperire.  

Acest scandal continua seria negativa a loviturilor de imagine care au muscat in ultimii ani din prestigiul BOR. Astfel:

* Au fost dezvaluite legaturile dintre Securitate si mai multi inalti prelati. Unii si-au cerut iertare (IPS Corneanu sau IPS Andreicut), altii din contra. IPS Teodosie „Urmaritul Penal” spunea ca: „am fost de acord sa semnez un angajament cu Securitatea” dar “a fost un juramint de credinta fata de tara, nu ca sa fac rau cuiva”. Motivatia cea mai frecvent invocata de catre cei care au semnat colaborari este ca nu li se permitea sa plece cu burse in strainatate. Si atunci au ales intre vocatia de sfant si vocatia de bursier...    

* Sfantul Sinod a permis intrarea preotilor in viata politica, luandu-se decizia ca acestora sa li se permita sa candideze pentru functii de consilieri locali sau judeteni.

* Mai recenta este neinspirata alocare a unor fonduri din bugetul de criza pentru construirea de noi biserici. Unul dintre efectele colaterale este, se pare, anularea Festivalului National de Teatru de la Bucuresti. De altfel, Theodor Paleologu, ministrul Culturii si Cultelor, a invitat la o dezbatere pe tema oportunitatii construirii de noi biserici cu fonduri extrase dintr-un buget de criza. Reactia Patriarhiei, prin purtatorul sau de cuvant, a sunat asa: „Exista 200-300 de sate care au nevoie, pe langa spitale si scoli, si de biserici, pentru ca acestea nu exista si suntem in secolul 21”.  

Adaugarea simoniei pe aceasta lista neagra nu face altceva decat sa dezvaluie goliciunea „intailor pastori” ai ortodoxiei romane. As inchide ochii si m-as preface ca nu vad. Dar bunul-simt ma impiedica...  

Un scandal si mai dureros

De-a lungul anilor, rolul Bisericii Ortodoxe Romane de a pastra vie traditia si spiritualitatea crestina a trecut in plan secund, lasand loc functiei de simplu prestator al unor servicii ritualice. Incercand sa supravietuiasca comunismului, evolutionismului, consumismului si altor „-isme”, BOR s-a transformat din stanca in salcie.

Cand pastorii sufera si turma sufera. Un studiu interesant, realizat in acest an de catre Eurodata Management, a analizat corelatia dintre obiceiurile alimentare ale romanilor si perioada Postului Mare. Concluzia este ca doar 3% dintre romani mai tin postul. Mult mai elocventa in ceea ce priveste influenta Bisericii asupra vietii romanului obisnuit este o alta statistica, de aceasta data realizata de Consiliului Europei: dintre toate tarile europene, Romania inregistreaza cea mai crescuta rata a avorturilor.  

„Orice pom bun face roade bune, dar pomul rau face roade rele” (Matei, 7:17).

Investigatia jurnalistilor de la „Romania Libera” poate aduce insa un mare serviciu Bisericii Ortodoxe Romane. Dezvaluirea ipocriziei ascunsa sub mitra arhiereasca reprezinta in acelasi timp sansa unei reimprospatari in randul clericatului ortodox. Salcia poate redeveni stanca, cu ajutorul monahilor si preotilor drepti de care Romania nu duce lipsa.

Dar inainte de toate este nevoie de o recunoastere punctuala si sincera a greselilor prezente si trecute. Or, pana astazi, astfel de gesturi sunt prea rare. Aceasta absenta este in fapt cel mai dureros scandal din istoria recenta a Bisericii Ortodoxe Romane.


Citeste mai multe despre   






















5750 vizualizari

  • -12 (22 voturi)    
    mai invata terminologia (Miercuri, 6 mai 2009, 19:08)

    gicu [anonim]

    numai asa, ca sa scrii mai bine un articol. e "prea fericirea sa" nu prea fericia sa. si titlul asta il are numai patriarhul. ma rog, pt tine nu cred ca ar conta prea mult, dar e bine sa faci lucrul stiintific, nu dupa ureche
    • +6 (14 voturi)    
      fericirea (Miercuri, 6 mai 2009, 19:42)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui gicu

      Dupa teoria BOR, fericirea n-ar trebui sa fie adusa de ban... deci eu zic ca terminologia folosita in articol este perfect conforma cu realitatea.
      "Fericia" in locul fericirii suna mai... bisericeste... la fel ca restul cuvintelor bisericesti, care nu au nici o legatura cu limba romana contemporana.
    • 0 (10 voturi)    
      care stiinta de pupincurism (Miercuri, 6 mai 2009, 19:45)

      ::)) [anonim] i-a raspuns lui gicu

      Gicule, religia nu-i stiinta si nici porcul leguma. Alea de care zici matale e conventii institutionale, iar in cele din urma fericirea-i la bursa cum ziceau Vameshu, nu-i vorba de cel in casa caruia Iisus a intrat. Paze'te sa graiesti neshtiintific ca-ti delegitimezi argumentele. Gicu, Gicu ...
    • -8 (16 voturi)    
      rangul bisericesc (Miercuri, 6 mai 2009, 20:36)

      dani [anonim] i-a raspuns lui gicu

      Terminologia consacrata, pt. inaltele ranguri din BOR, este: Prea Fericitul sau Prea Fericirea Sa (prescurtat PF), pt. patriarh, Inalt Prea Sfintitul (IPS, pt. mitropolit) si Prea Sfintitul (PS) pt episcop si episcop-vicar. In presa, este bine ca titlurile sa fie scrise corect.
      • 0 (0 voturi)    
        Jurnalism (Joi, 7 mai 2009, 15:58)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui dani

        Pe cine mai intereseaza corectitudinea? Critici aricolul, ai -.
  • +1 (7 voturi)    
    si tu ai dreptate (Miercuri, 6 mai 2009, 19:16)

    :)) [anonim]

    Te vaieti frumos, ca un ortodox, cel care o are pe cea dreapta. Si ei zic ca te ispiteste vreun duh, poate cel paratoriu, ceilalti zic ca nu ai nici o sansa, eu cred ca ai facut doar un exercitiu de detestare a unei institutii pietrificate. Oricum dupa 10 luni de necomentare a articolelor am rupt tacerea, mai mult sa-mi dau mie, cel ce cred lucruri asemanatoare, o replica dezvatatoare.
  • +7 (9 voturi)    
    biserici (Miercuri, 6 mai 2009, 19:21)

    alpha [utilizator]

    Din pacate vorba "fa ce zice popa ,nu ce face popa" e mai actuala ca oricand.Din momentul in care s-a institutionalizat credinta au aparut si "alpinistii religiei" care au ca singur scop marirea personala calcand nu doar preceptele bisericesti ci si legile tarii.Acest lucru e valabil pentru reprezentantii tuturor CULTELOR.Am subliniat cuvantul pentru a-l deosebi de religie care e una singura:crestinismul.Numeroasele culte de la catolici si ortodocsi pana la toti neoprotestantii au aparut din acelasi motiv:dorinta de preamarire personala a unor MUNCITORI cu cadelnita care nu au nimic in comun cu adevarata credinta.
    • 0 (2 voturi)    
      biserici si credinta (Joi, 7 mai 2009, 10:18)

      mariutza [anonim] i-a raspuns lui alpha

      Una e biserica, alta e credinta...cititi oameni buni Cuvantul lui Dumnezeu, BIBLIA si luminati-va!! Va doresc credinta adevarata!!!
      • +1 (1 vot)    
        Citeste tu... (Joi, 7 mai 2009, 12:47)

        Y [utilizator] i-a raspuns lui mariutza

        Ai vreo carte scrisa de Dumnezeu?
  • +7 (11 voturi)    
    Bun articol (Miercuri, 6 mai 2009, 19:29)

    Lucien&Luciano [anonim]

    Felicitari.
  • +3 (7 voturi)    
    obisnuinta (Miercuri, 6 mai 2009, 19:29)

    marius [anonim]

    Face parte din felul romanului. -obisnuinta de a ascunde gunoiul sub pres.
    Din pacate e un obicei care intra in gindire si prin teologia care o aude si o practica credinciosul de rind. Iar inaltii prelati imbraca totul in poleiala de aur , titluri sforaitoare gen- sintem ortodoxi de 2000 de ani.
    DA- a spus bine Mintuitorul - dupa roade ii veti cunoaste.
    E ok sa fii ortodox ,si sa nu mai fii crestin ?
    Justitia a devenit si ea amorala pt ca poporul nu mai e moral . Pacatul il cunoastem doar prin Lege, dar teologii au aruncat-o ,pentru ca e mai usor cu Harul. Pacatuim si apoi cerem iertare ,prin mila Domnului. Am ajuns niste milogi , deja morti.
  • +4 (12 voturi)    
    preoti sau popi...? (Miercuri, 6 mai 2009, 19:32)

    BPM [utilizator]

    Si eu incep sa am oarece dubii cu privire la comportamentul unor preoti (nu generalizez).

    Duhovnicul meu de exemplu imi da canon sa-i dau bani...deci nu batranilor sau invalizilor (carora le fac milostenie si fara sa imi spuna el) ci lui...

    Mai mult, in timpul spovedaniei ma intreaba cat mai dureaza criza si daca este bine sa isi cumpere masina acum sau sa mai astepte (are o firma de servicii funerare). Prin masina a se intelege un VW Transporter nou pentru firma. Dupa ce l-am sfatuit sa isi i-a masina - a treia zi era cu ea in curte (sa-i fie de bine, din partea mea sa-si cumpere si TIR) iar dupa aceea la spovedanie au inceput canoanele...

    Sa ma ierte D-zeu, dar nu mai calc in biserica pe care o "pastoreste"
    • +3 (5 voturi)    
      popi, cu siguranta (Joi, 7 mai 2009, 0:48)

      robin [anonim] i-a raspuns lui BPM

      celor interesati le pot comunica numele manastirii din Maramures, al carei staret este pionul central al traficului cu tigari din Ucraina din zona respectiva. la nevoie, va poate ajuta si daca va hotarati sa intrati pe filiera lemnului vandut fara factura...Doamne ajuta...
      • 0 (2 voturi)    
        tigari, cafea si alte bunatati (Joi, 7 mai 2009, 8:02)

        mackensen [anonim] i-a raspuns lui robin

        Te referi cumva la Popa Kent???
        :)
  • -2 (8 voturi)    
    dificultate, suprafata si profunzime... (Miercuri, 6 mai 2009, 19:32)

    Buta [anonim]

    Cu respectul cuvenit autorului, doresc sa raspund ideilor domniei voastre spunand ca sunteti pe drumul cel bun,.. chiar daca este putin mai lung. As mai adauga putina informatie scripturistica, de genul ca Biserica Ortodoxa a avut inca de pe vremea Sf. Apostol Pavel, preoti care incercau sa vanda sau sa cumpere Harul Duhului,... sau tot in acea vreme au fost Alexandru si Imeneu care au fost dati pe "mana satanei". Daca nu veti incerca sa patrundeti mai adanc in "taina" credintei ortodoxe,... veti ramane in continuare mereu la suprafata fenomenului, si nu veti intelege niciodata secretul care o mentine in top...
    • -2 (4 voturi)    
      ce vorbesti ma Buta! (Miercuri, 6 mai 2009, 21:20)

      antonel [anonim] i-a raspuns lui Buta

      astia pe care-i pomenesti de pe vremea Sf. Apostol Pavel ( sau Paul, ca suntem latini) erau catolici ma. De unde Biserica Ortodoxa pe vremea aceea?
    • -2 (4 voturi)    
      pt. buta (Miercuri, 6 mai 2009, 21:58)

      cetateanul [anonim] i-a raspuns lui Buta

      Imi aduc aminte ca Petru ce Mare cand era tanar aproape de anii 1700 a facut o vizita prin occident, pt. ca vroia sa schimbe salbatica rusie, occidentalii au ramas mirati cand au vazut ca tarul si servitorii lui mancau cu mana fara furculite. Daca asa stateau lucrurile la chestii simple, nu prea cred ca rusii pricepeau mult de teologie, de fapt nici acum, unul ca tine care intrece cu mult milioane de babe in teologie, spune ca Simon era preot si nu era. Adevarul este ca romanii aud o poveste simpla din religie si cad pe spate minunati de intelepciunea ei. Pacat ca dupa multe secole de crestinism 99% nu pricep nimic.
      • 0 (6 voturi)    
        multumesc pt. raspuns (Miercuri, 6 mai 2009, 22:30)

        Buta [anonim] i-a raspuns lui cetateanul

        Nu imi dau seama despre care Simon faceti referinta, caci eu nu am amintit nici unul,... in rest,... povesti, oameni rataciti, patriarhi eretici, Papi paraleli, atacuri dogmatice,...etc, defaimari, acuze si desconsiderari au umplut cele doua milenii crestine si nu au facut decat sa demonstreze fara de indoiala Puterea Viului din Crestinism
  • +9 (17 voturi)    
    Corporatia Ortodoxa Romana (Miercuri, 6 mai 2009, 19:32)

    ktistes [anonim]

    „Exista 200-300 de sate care au nevoie, pe langa spitale si scoli, si de biserici, pentru ca acestea nu exista si suntem in secolul 21”. Ce gluma buna! Parca ar fi vorba despre o dezvoltare tehnologica sau ceva de genu'. Bisericile sunt inutile. Biserica e doar risipitoare de resurse. Cine mai merge la biserica in zilele astea, in secolul 21, in care dovezile si faptele, nu vorbele si povestile, cladesc societatea. Mai degraba un lacas personal decat o cladire in care se aduna toti bolnavii, nespalatii si incuiatii. Si daca cineva crede in Dumnezeu, asta nu inseamna ca trebuie sa existe un intermediar (om) intre om - divinitate. Eu m-am saturat de preoti! Ultima oara era sa-l pocnesc pe unul cand mi-a intrat in casa, crezand ca e un hot (usa era neincuiata, nu din vina mea). Om sfant e ala care tace si face, nu da din gura si milogeste!
    • -7 (21 voturi)    
      neuronului voinic (Miercuri, 6 mai 2009, 20:41)

      pilat [anonim] i-a raspuns lui ktistes

      Ai neuroni musculosi. De biserica este mare nevoie dar persoane culte si educate ca tine si ca autorul genoflexiunilor mentale de mai sus confunda marfa cu ambalajul adica confunda preotul cu biserica, institutia cu al ei continut. Decaderea grava a moralei, a valorilor traditionale (familie, casatorie) se datoreaza unor produse ca alde tine lipsite de credinta de Dumnezeu care goale de continut ratacesc pe planeta cautandu-si un rost. Din pacate numarul acestor exemplare este din ce in ce mai mare datorita printre altele si "eforturilor" societatii de consum. Dumnezeul vostru e banu", Mertanu, gagica si cam atat. Una din marile valori ale Bisericii este traditia. Aceasta vine de la inceputurile civilizatiei trece prin noi si se va pierde la sfarsitul timpului. Fara traditie biserica e ca Primaria. Din pacate exista oameni care n-au pus mana pe o carte, n-au inteles de unde vin si incotro se-ndreapta, n-au indoieli ci numai certitudini, nu intra cu anii intr-o librarie dar isi dau cu parerea apasat si mai sunt si agresivi. Ei nu stiu ca nu stiu. Somn usor!
      • +8 (14 voturi)    
        stiutorule (Miercuri, 6 mai 2009, 22:56)

        hmc [utilizator] i-a raspuns lui pilat

        vad ca tu esti cel care isi da cu parerea agresiv si apasat. ai atitudinea comunista a hotilor care striga "hotii". toate frazele tale sunt ultimative, nelasand loc de discutie. faci parte din cei care considera slujba de duminica o guma de sters pacatele saptamanii, momentul de a incepe porcariile viitoare. tonul tau ma face sa ma departez si mai mult de interfata cu biserica, preotimea. si daca la 12 noaptea doresc, dobitocule, sa aprind o lumanare pentru mama mea, explica-mi de ce sunt lanturi pe usile bisericii? imi provoci o greata profunda, esti jegul uman perfect disimulat in credincios. declamativ si gol, salbatic bataus camuflat in cititor de carti. ai un scuipat de la mine, ca sa dormi usor.
  • -1 (7 voturi)    
    babele alea (Miercuri, 6 mai 2009, 19:57)

    lol [anonim]

    si cica babele alea care se roaga ... cu ochii goi, buze mecanice (si picioare murdare), etc, ar fi descoperit in imaginatia bigotului ridicat la rang de mare filozof Petre Tutea absolutul ... nu ca restul dihorilor :))))
  • -8 (12 voturi)    
    B.OR. stanca sau salcie (Miercuri, 6 mai 2009, 20:22)

    Biris Dumitru [anonim]

    Draga frate ortodox Vlad Mixich,

    Ortodoxia a fost si ramane o stanca. B.O.R. lucreaza prin oameni. Toate sufletele noastre sunt statornice ca o stanca si desavarsite ? Hai sa nu aruncam cu pietre in stanca ortodoxiei fiindca putinul grohotis ce se formeaza, ne va apasa si mai mult , temporar aici si vesnic dincolo. Hai sa vedem in biserica ortodoxa duhul sfant care sa ne deschida ochii sufletesti pentru ca sa nu mai vedem "babe" ci suflete care-si cauta mantuirea. "Upgradarea" este necesara in lucrurile imperfecte facute de om. Ortodoxia nu trebuie "upgradata" pentru ca e o "dreapta credinta"
    Cu iertare,
    Biris Dumitru
    • -7 (9 voturi)    
      corect! (Miercuri, 6 mai 2009, 23:11)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Biris Dumitru

      corect! as mai adauga sa nu confundam ortodoxia si biserica cu unele uscaturi ale ei. e acelasi lucru cu padurea. acelasi lucru e si cu politica. daca sunt corupti nu inseamna ca suntem toti. si e bine sa se arate si uscaturile ca sa se intareasca credinta.
  • +10 (14 voturi)    
    Fondul problemei.... (Miercuri, 6 mai 2009, 21:27)

    uwe [anonim]

    Cea mai mare problema pe care o are poporul roman la ora asta e lipsa de educatie. Nu stiu ce sa ia in serios din presa, inca se uita la stirile de la ora 5, otv inca are audienta, intelectualii inca ies afara pentru ca aici sunt luati in bataie de joc, inca adopta legi inventate prin alte tari, inca nu se pot gospodari singuri.
    Dupa parerea mea, educatia face parte din spiritualitate. Cand ai anumite standarde spirituale stii ce sa iei in serios, stii ce sa crezi, stii care-ti sunt prioritatile, ai o viata proprie si nu te mai uiti la vietile altora pe toate posturile de televiziune.
    In tot timpul in care spiritualitatea romaneasca a murit, biserica ortodoxa a dus-o pe cele mai inalte culmi ale nepasarii, dand iluzia unei spiritualitati puternic inradacinate.
    Nu mi se pare o coincidenta ca zonele populate de romani din tara in care ortodoxia are cea mai importanta influenta sunt cele mai sarace din punct de vedere material, si cuprind populatia cea mai usor manipulabila, si cea mai rupta de realitate.
    • -6 (8 voturi)    
      Ti se pare gresit... (Miercuri, 6 mai 2009, 23:16)

      Axul [anonim] i-a raspuns lui uwe

      Lipsa de educatie este la fel in toate tarile asa zis civilizate, pentru ca altfel nu am mai avea sisteme democratice!
      Iar daca tu crezi ca ortodoxia este opiumul saracilor, atunci ce parere ai de catolicismul celor din africa sau America latina?
      Oricum, te inseli, asa ca linisteste-te... sufleteste.
  • -6 (8 voturi)    
    „salvatorul” intra incaltat? (Miercuri, 6 mai 2009, 22:30)

    Cititor [anonim]

    Dar ce-ati vrea, sa intre descaltat, ca in moschee? Si va considerati civilizat punind oamenii care va calca pragul sa se descalte?
    Mai puneti-va la punct cu regulile elementare de comportament - ca vad ca la criticat comportarea altora stati bine...
    • +3 (5 voturi)    
      dar de reguli de igiena ai auzit? (Joi, 7 mai 2009, 8:30)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Cititor

      Da domle, da. Trebuie sa se descalte.
      Bineinteles ca este jenant sa-i spui unui musafir sa se descalte. Orice musafir cu comportament normal ar trebui macar sa intrebe daca sa se descalte sau nu.
      • 0 (0 voturi)    
        draga domnule Stefan (Marţi, 12 mai 2009, 11:47)

        georgiana [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

        Trebuie sa se descalte si fara a se i se spune sa se descalte,asta este vorba de bunul simt pe care trebuie sa il aibe fiecare dintre noi,
    • +1 (1 vot)    
      descaltat (Joi, 7 mai 2009, 11:55)

      didan [anonim] i-a raspuns lui Cititor

      dragilor, popa e element mistic suprem, noroiul pe care ti-l aduce pe mocheta e "sfant", el binecuvanteaza, nu murdareste, la fel ca si apa pe care o imprestie pe pereti, pe monitor, pe pt, pe geamuri, pe cartile din biblioteca...si ca veni vorba, nici sarutatul icoanelor la coada dupa slujba nu e daunator, acolo virusii devin smeriti...anacronisme care vor face ortodoxia sa-si planga credinciosii pe care i-a avut odata. dar la vremea aia deja toti popii isi vor fi cumparat deja X5-uri.
  • +2 (6 voturi)    
    furt de credinciosi (Miercuri, 6 mai 2009, 22:39)

    Toki [anonim]

    De la inceput specific, sunt roman crestinat ortodox. Dar nu mai practic ortodoxia. Sunt credincios dar nu ortodox. Ca si fapt divers o mica observatie legata de cele 200/300 de sate care au nevoie de biserica. Niste prieteni/cunostinte maghiare mi-au aratat niste statistici bine puse la punct care le aveau in computer, ale cultelor religioase, cu anii constructiei lacaselor de cult/bisericilor si au insistat sa ma uit bine unde si in ce ani s-au fortat constructii de biserici. Ei o tineau cu faptul ca este si prin constructia de biserici o romanizare/asimilare fortata a comunitatii maghiare din satele unde ei sunt in majoritate. Aceste constructii ortodoxe domina tot secolul XX, adica in sec trecut s-a construit enorm de mult dupa 1920 si dupa 1989. Si stiti ceva, nu i-am crezut, am inceput si eu sa ma documentez si acum inclin sa le dau dreptate. In Ardeal se construieste la biserici ortodoxe de nu am mai vazut (nu stiu cum este in alte parti ale tarii) dar pt ce? Pt a tine poporul in prostime si intuneric si (probabil) a fura din numarul credinciosilor catolici si reformati in primul rand. In Cluj unde locuiesc o catedrala inceputa dupa '89 langa P-ta Cipariu arata ca un monstru plus alte biserici construite dupa revolutie. In vestul Europei bisericile isi pierd si la propriu si la figurat valoarea simbolica si materiala, la noi vad ca se mareste, dar mai ales cea materiala.
    Si ca si ipocrizie la ortodocsi: cand trec prin fata unei biserici ortodoxe in plina strada isi fac cruce, dar de ce nu isi fac si cand trec prin fata celei catolice de ex? Ce, Dumnezeu nu este "prezent" in ambele biserici? (parerea mea este ca este peste tot in jurul nostru, dar de ce fac "rasism" unii dintre noi?
    • 0 (0 voturi)    
      mai toki mai ... (Joi, 7 mai 2009, 22:24)

      Pacala [anonim] i-a raspuns lui Toki

      Deci daca catolicii nu isi fac cruce nici la bisericile catolica nici ortodoxe sunt mai "democrati"?
    • 0 (0 voturi)    
      biserica din cipariu e greco-catolica (Sâmbătă, 9 mai 2009, 15:09)

      Clujeanul [anonim] i-a raspuns lui Toki

      biserica din cipariu e greco-catolica nu ortodoxa.
      Vezi ca nu esti informat,,,, dar scrii sa te aflii in treaba
    • 0 (0 voturi)    
      CATA IGNORANTA!!! (Marţi, 11 august 2009, 13:07)

      o ortodoxa [anonim] i-a raspuns lui Toki

      Nu este nicio ipocrizie; ne inchinam smeriti semnului Trinitatii si Dumnezeirii!
      Stii de ce nu ne inchinam la bisericile catolice?! pentru ca este plina de erezii si s-a indepartat de la credinta apostolica si crucea nu si-o fac in numele Sfintei Treimi in care noi credem.
      Un adevarat crestin nu JUDECA!
  • +5 (5 voturi)    
    religie vs etica (Miercuri, 6 mai 2009, 23:03)

    ginel [anonim]

    Problema e ca la noi religia se confunda cu etica. De parca au ceva de impartit una cu alta.
    Asa merita toti oamenii care nu analizeaza ce li se intampla in viata si inghit totul pe nemestecate.
  • -6 (8 voturi)    
    Cand afara vezi gunoiul si frumosetea nu... (Miercuri, 6 mai 2009, 23:06)

    x [anonim]

    Ce usor este sa scrii astfel de articole...
    Cand afara vezi gunoiul si frumosetea nu...atunci probabi ar trebui sa te uiti in sufletul tau, e mai curat acolo? Poate ca da, poate ca nu... Sa ma iertati, nu vreau sa jignesc, dar poate cand esti mai bun tinzi sa vezi binele si nu raul. Si daca totusi vezi raul tinzi ca pe cat posibil sa il indrepti, nu sa faci din el un monument.
    Intre babele acelea cu ochii goi, v-ati gandit poate ca macar una dintre ele este un om cu suflet curat care simte, in simplitatea ei, mai frumos decat multi?
    V-ati gandit ca un om pe care la prima vedere nu il respecti pentru ca nu are toale, sau pentru ca nu pare educat, sau in fine pentru orice motiv in functie de scara de valori a fiecaruia, v-ati gandit poate ca acel om e mai bun decat voi? Eu nu, dar ma gandesc acum.

    E usor sa strangi elementele urate si din ele sa scrii un articol.

    Ma duc rar la Biserica. Imi pare rau si ma voi duce mai des. Si stiti de ce? Ma voi duce mai des pentru ca am fost Duminica trecuta. Am fost acolo si nu am vazut babe cu ochii goi, nu am vazut nimic din ce se poate citi in articolul de mai sus.
    In schimb am simtit. Nu pentru ca sunt eu mai vrednic, ci pentru ca mi-a fost ingaduit sa simt. Am simtit ca harul lui Dumnezeu era acolo, am simtit fiorii de bucurie pe care Sfanta Liturghie ortodoxa ti-i da, am simtit bucuria de a-L mari si trai in sufletul meu maarunt pe Dumnezeu.

    Crestinismul si in special ortodoxia sunt comoara de langa noi si ar fi bine sa nu ii dam cu piciorul. E pacat ca unii din cei chemati sa slujeasca sunt primii care nu vad aceasta comoara si o murdaresc, dar daca nu va place murdaria aceasta, puneti umarul si o curatati, nu aruncati comoara de langa noi, poate comoara din noi.
    • +2 (4 voturi)    
      incearca (Joi, 7 mai 2009, 0:34)

      cocosila [utilizator] i-a raspuns lui x

      cu extasy si vodca
  • -1 (1 vot)    
    inspirat (Joi, 7 mai 2009, 0:02)

    gabri [anonim]

    foarte inspirat textul din Matei 7:17; din moment ce BOR s-a dovedit a fi pomul rau trebuie sa-l cautam pe cel bun ; cel care nu s-a implicat in interesele politicii si nu a facut din cuvantul lui Dumnezeu o afacere, care respecta principiile crestinismului si predica cu indrazneala Regatul
  • -1 (3 voturi)    
    meritati (Joi, 7 mai 2009, 0:33)

    cocosila [utilizator]

    ce va place sa faceti kk pe voi , voi astia care credeti cam asa :
    "slujitorii bisericii sunt oameni si ei dar biserica este expresia unei taine de neintinat, si asta aparam noi."

    taina este prostia din capul vostru ... si tot dobitocia voastra finanteaza astfel de "preafericiti"... de fiecare data cand se dazvaluie ce jeguri sunt popii, voi aveti mereu grija sa despartiti popimea de "adevarul crestin" pe care il reprezinta ei.

    va mintiti singuri ca prostii mai mixici, si faceti articole d'astea ca sa aratati ce cavaleri ai luminii sunteti voi , adevaratii aparatori ai credintei si prostiei din capul vostru!
  • +2 (4 voturi)    
    venituri preoti (Joi, 7 mai 2009, 1:15)

    asdf [anonim]

    preotii primesc o gramada de bani de la stat si mai au tupeul sa ceara enoriasilor bani pentru diferite servicii - pomelnice etc - care sunt deja platite din impozite si taxe.
    din 90 se face religia OBLIGATORIU in scoala pentru a indoctrina copii, pentru ca nu cred ca absolventii de liceu de acum sunt "mai cu frica de Dumnezeu", crestini in adevaratul sens al cuvantului, decat generatiile din timpul comunismului
  • +3 (3 voturi)    
    Sunt surprins (Joi, 7 mai 2009, 6:42)

    eugen [anonim]

    ca o stire ca cea despre investigatia jurnalistilor de la Romania Libera pare la "Subiectele zilei", dupa un alt articol depre "Evolutia limbii romane pe net"...de asemenea, stirie legate de urmarile dezvaluirilor apar tot asa, ascunse.... In mod normal o astfel de stire este f . importanta, va trebui sa zguduie structurile inchistate ale BOR... si sa constituie un moment de "remise en question".... vom vedea......daca......
  • +1 (3 voturi)    
    discutie fara sens! (Joi, 7 mai 2009, 9:15)

    ionica [anonim]

    Articolul este cu tendinta, cum sunt multe altele pe aici.
    Daca ai o credinta, gaseste-ti in tine puterea de a avea toate argumentele sa ti-o pastrez si nu in exteriorul tau.
    Ca mergi sau nu mergi la biserica nu este un aspect primordial, deoarece credinta se practica "de unul singur" si nu prin critica fata de cele se intampla zilnic in jurul nostru.
    Credinta este personala si intangibila si nu are legatura nici cu preotii care slujesc mai bine sau mai slab si nici cu enoriasii care calca pe la biserica sa-i vada lumea si scot lacrimi de crocodil si asa mai departe.
    In general este bine ca noi, pamantenii sa avem credinta in bine si singurul comportament normal de a te gandi prima data la cel care are nevoie de ajutorul tau si apoi sa te gandesti la tine.
    Nu sunt habotnic, dar nici nu accept sa se duca "in desert numele Domnului", deoarece asta se face in fiecare zi prin mass media mondiala, la comanda si pe bani multi!
  • +2 (2 voturi)    
    Schopenhauer... (Joi, 7 mai 2009, 10:27)

    ateu sau... [anonim]

    ...spunea ca religia este un fel de metafizica pentru prosti. Se refera la cei care nu abordeaza religia mai putin primar (inferior adica) si se prosterneaza in fata popilor, fac cruce cand trec pe langa biserica, pupa icoanele, cred si sustin afirmatii perimate, din alte milenii, etc. Credinta in existenta unui spirit suprem nu trebuie "pontata" la biserica, nu trebuie dovedita prin taxe platite la popa (cu care asta de fapt isi cumpara Range Rover si isi "inzestreaza" patrimoniul privat de altfel) pentru ca, de regula, cei care fac asta oricum se contrazic prin fapte si prin ganduri in fiecare zi. Credeti ca mai sunt necesare biserici? E posibil sa fie asa, daca suntem un popor primitiv si habotnic.
    • +1 (1 vot)    
      corectie (Joi, 7 mai 2009, 10:38)

      ateu [anonim] i-a raspuns lui ateu sau...

      .."se refera la cei care abordeaza religia primar"...
  • 0 (2 voturi)    
    Pt. Vlad (Joi, 7 mai 2009, 10:31)

    acciduzzu [anonim]

    Vlad, tu scrii despre lucruri pe care toata lumea le stie, dar care au fost date in vileag. Sunt lucruri deplorabile iar cei prinsi vor da seama de fapte. Cauta locul/ preotul care sa raspunda nevoilor tale spirituale. Proti cu har exista, numai tu sa ii cauti.
  • 0 (2 voturi)    
    pentru Vlad (Joi, 7 mai 2009, 10:45)

    dora [anonim]

    Draga Vlad,
    Hristos a Inviat! pentru rascumpararea pacatelor noastre, ale celor botezati in numele Lui....si ale tale, si ale mele si a celor care ne sunt oranduiti sa ne pastoresca, caci nimeni nu e fara de pacat.....
    Nu "babele cu ochi goi si buze mecanice" o sa te impiedice sa te mantuiesti si nici simonia ierarhilor .. Adu-ti aminte pentru cele ce vei fi TU judecat - "nu-i mai spovedi" pe ceilalti.....
    Sunt inca multi parinti duhovnicesti cu Har, preoti de mir jerfitori, pilda pentru enoriasi, calugari adanc rugatori..... poate ar trebui sa meditezi de ce tu nu ii intilnesti pe acestia si pe ceilalti...
  • 0 (2 voturi)    
    din tantar armasar (Joi, 7 mai 2009, 11:41)

    Laurentiu [anonim]

    nu e mare scofala ce s-a intamplat.
    petru s-a lepadat de 3 ori si a fost reprimit in randul apostolilor. (asta e mult mai grav decat luare de mita!)
    cine nu continua in greseala, este iertat de dumnezeu. deci de biserica.

    cine dintre cititori e fara de pacat?!!
  • 0 (0 voturi)    
    Salcie sau cameleon? (Joi, 7 mai 2009, 12:43)

    Margicu [anonim]

    Mi-a placut articolul. Totusi ca peisajul sa fie complet ar fi fost frumos de inceput cu anul 1937 cand Sfantul Sinod isi exprima sustinerea pentru retragerea cetateniei romane a celor de alta lege si de alta limba si continuat cu diatribele antisemite ale patriarhului Cristea ajuns prim-ministru. Apoi era frumos sa trecem la tovarasul prea fericit Marina si sa amintim revelatiile spectaculoase despre compatibilitatea crestinismului cu marxismul care au facut sa avanseze teologia rasariteana cu cel putin 50 de ani. Si pe cine ar mai surprinde atunci, ca astazi in plina economie de piata Inaltul Teodosie savarseste sfanta taina a comertului? Sau poate sunt eu prea occidentalizat si corupt de Ioropa protestanto-papistasa ca sa pricep cat de important este haraciul si peschesul din punctul de vedere al duhovnicului rasaritean. E mai bine sa nu aruncam cu pietre, sa tacem smeriti si sa muncim pentru a plati impozitele din care se hraneste Biserica Nationala. Cum spunea Sf. Ioan Gura cu Arginti in a treisprezecea epistola catre olahi : "Credeti-i si nu-i cercetati! [n.r. e vorba de cercetare penala, cercetare la dosar etc]"
  • 0 (0 voturi)    
    preoti ortodoxi (Joi, 7 mai 2009, 13:54)

    andrei [anonim]

    - am chemat preotul de la parohie sa dea ultima impartasanie bunicii mele care era pe moarte. stiti ce a intrebat intai? "ce religie are?" "aflase" el din vecini ca ar fi catolica si el "nu are ce-i face...."
    - la incheierea casatoriei surorii mele cu un catolic protestant, ceremonie care era achitata la biserica ortodoxa, s-a trezit preotul ca nu poate face asa ceva intre doi oameni de religii diferite. dupa ce "l-am lovit" cu bani in plus fata de taxa achitata deja Dzeu a inchis ochii si a putut oficia cununia....In contrast cu acest gest si aceasta mentalitate un preot catolic de la Sf Spiridon din Bucuresti va cununa religios sambata doi tineri ortodoxi. No comment.
    - mi-am dus fetita de 7 ani la prima impartasanie; i-am povestit inainte ca tot ce vorbeste ea cu preotul ramane intre ei....in realitate - la intrebarea preotului "ce rugaciune stii tu?" si raspunsul copilei mele "inger-ingerasul meu" acesta a izbucnit in gura mare de a rasunat biserica: "asta-i rugaciune pentru mucosii aia mici". Rezultatul? Copila mea nu mai vrea sa stie de biserica iar de spovedanie nici atat!
    - sotia mea insarcinata merge la impartasit . la spovedania de dinainte spune preotului ca nu a tinut post, este insarcinata si are pofte. Raspunsul preotului: "si eu ce sa iti fac, nu te pot lasa sa te imparatsesti asa pacatoasa. Bine, bine, hai acum ma fac ca nu am auzit, te las sa te duci..."
    - caz real petrecut in urma cu ani la o biserica in cartierul Aparatorii Patriei Bucuresti - o lauza a venit sa i se faca o slujba la ceva luni dupa ce a nascut, nu stiu exact cate ar fi trebuit sa fie. cert este ca venise cu 2-3 luni mai tarziu decat ar fi trebuit. Preotul a refuzat sa ii oficieze ritualul respectiv pe motiv ca a venit prea tarziua si nu s emai poate!! la insistentele unei persoane pe langa el acesta izbucnit: " dar ce, s-a f.... cu mine ca sa fiu eu obligat sa inchid ochii si sa trec peste canoane?" aceasta rabufnire a fost auzita de toata lumea aflata in biserica in acea zi.
    • 0 (0 voturi)    
      ai scris aberatii (Vineri, 5 martie 2010, 16:12)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui andrei

      ai scris numai prostii!!! tu nu stii sa faci diferenta intre un preot catolic si unul ortodox. cum vine asta "catolic protestant"?tu gandesti ce scrii? preot catoli ca biserica Sf. Spiridon din Bucuresti? aceasta biserica este una ortodoxa. nu exista biserica cu acest nume care sa fie catolica! dar aberezi!!!!si inventezi!!!!te-ai discreditat singur in urma confuziilor facute!
  • 0 (0 voturi)    
    Sunt un admirator... (Joi, 7 mai 2009, 14:13)

    Catalin Dimofte [utilizator]

    ... al jurnalistului Mixich. Si acest eseu e bine scris, tehnic vorbind, dar imi scapa sensul, logica sa. Cui prodest?
    Ce vrea sa spuna pana la urma autorul? Ca nu se descalta preotul??? Haida-deh... sunteti om umblat, d-le Mixich (la fel ca si comentatorii de mai sus care pun Estul ortodox si barbar in antiteza cu Vestul civilizat), mergeti in Occident in casa cuiva si descaltati-va la intrare... Nu sunt deloc convins ca v-ar placea ca acel preot, poate dupa ce-a mers in sutana neagra o zi prin soare, sa se descalte in casa dvs... Poate doriti sa-i oferiti posibilitatea de-a face si-un dus in baia dvs.?
    Cat despre faptul ca preotul dvs. se intampla sa aiba 100kg, remarca nu va face absolut deloc onoare. E din categoria "chiorii de Basescu si TRU..." Dezamagitor.
    Ce altceva? Ca BOR e plina de uscaturi, ca sunt preoti marlani, lacomi, chiar necinstiti???
    Pai, care-i noutatea? Va asteptati sincer sa fie altfel? Ca orice organizatie mare, si BOR este o oglinda a societatii romanesti. "Lumea-i cum este si ca dansa suntem noi."
    Cand o sa avem 1) o clasa politica/profesorala/medicala/militara/etc. fara de pata si prihana, sau/si 2) alte biserici, din Romania si de-aiurea, vor fi fiind ELE nepatate, atunci o sa va inteleg mania la adresa BOR. Deocamdata, dupa cum bine stiti, nu e cazul.
    O ultima observatie, legata de "furia zidirii" de biserici a BOR. Undeva pe site-ul MCCPN exista niste statistici interesante cu privire la numarul lacasurilor de cult din Romania. Studiati-le, d-le Mixich, o sa va ia doar cateva minute. Apoi reflectati si vedeti daca (mai) aveti de ce sa fiti indignat.
    • 0 (0 voturi)    
      Cui prodest?!! (Joi, 7 mai 2009, 14:44)

      Margicu [anonim] i-a raspuns lui Catalin Dimofte

      Cum puteti sa spuneti asa ceva? Un individ platit din banii si sudoarea cetateanului, face trafic de influenta si ia mita pentru ca apoi sa pozeze in autoritate morala? Cum adica cui prodest? Asa nu mai merge. Daca biserica e separata de stat si mirenii nu au ce sa se bage in treburile ei, atunci sa nu-si faca parte din buget. Sa se autofinanteze facultatile de teologie si nu mai primeasca un firfirel de la bugetul pentru invatamant si atunci n-au decat sa inscrie pe cine vor cand vor si tipareasca ce diplome au chef. Sa li se asigure la prea-fericiti salariile din fonduri proprii si atunci n-au decat sa vanda parohiile si pe e-bay ca nu mai e treaba poporului. Dar cand fiecare bucata de paine sfintita sau nesfintita care iti strabate gura si matele e platita de cetatean atunci tre sa dai si socoteala, ca orice functionar. Justitia divina e o cu totul alta mancare de peste, aia ne priveste pe fiecare in parte. Dar nu poti sa te ascunzi dupa patrafir si sa speri ca vei scapa de bratul justitiei laice. Si nici nu se poate ca o cloaca puturoasa sa urle ad infinitum ca oricat de putrezi ar fi preotii dogma e curata.
      • 0 (0 voturi)    
        Doua mici precizari (Joi, 7 mai 2009, 14:59)

        Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui Margicu

        Va referiti probabil la cazul de la Constanta.
        "Cui prodest" se referea la altceva, anume la articolului d-lui Mixich -- la ce bun sa am 500 de jurnalisti comentand articolul altora, la asta ma refeream. L-am citit pe cel din Rl, cam ajunge.
        Si-n general, cui prodest insiruirea la unor banalitati, usor schimbate/cosmetizate?
        Cat despre cazul in sine, el este fara doar si poate scandalos -- DACA este adevarat, ceea ce, din cate am inteles eu, nu este inca dovedit.
        M-as privi cu jena in oglinda daca, dupa oarece comentarii/articole vitriolante, as constata in cele din urma ca a fost o inscenare sau altceva de-acest gen.
        • 0 (0 voturi)    
          Partial de acord (Joi, 7 mai 2009, 15:18)

          Margicu [anonim] i-a raspuns lui Catalin Dimofte

          Inaltul beneficiaza de prezumtia de nevinovatie in aceeasi masura cu domnii Remes si Muresan cand plimbau caltabosii si palinca. Juridic omul e nevinovat pana nu se pronunta parchetul. Tehnic este adevarat. Dincolo de amnuntul juridic exista un film si noi nu suntem nici orbi nici tampiti. Mai mult toti cei cu rude preoti stiu exact cum functioneaza sistemul. Pentru ca Spagoveanul, nu e un caz izolat. De asta presa trebuie sa isi faca datoria. Pentru ca nu se poate ca romanii sa acorde in proportie de 80% incredere unei tumori.
          • 0 (0 voturi)    
            Intre timp am mai citit... (Joi, 7 mai 2009, 15:46)

            Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui Margicu

            ...despre preasfintia sa. De acord ca aparentele, precedentele si circumstantele par sa-l invinovateasca.
            Insa filmul, imho, nu. Nu-s nici pe departe un expert in materie de citit pe buze, insa, tat cat ma pricep, n-am avut deloc senzatia unei legaturi intre sunet si imagine.
            In fine. E probabil (si) obsesia mea ca, nici dupa 20 de ani de post-comunism, societatea romaneasca tot nu se poate dezbara de prezumtia de vinovatie.
            • 0 (0 voturi)    
              OK (Joi, 7 mai 2009, 16:10)

              Margicu [anonim] i-a raspuns lui Catalin Dimofte

              v-am dat dreptate in priviinta pezumtiei de nevinovatie si pana la urma suntem fiecare subiectivi, va vorbi parchetul. Ceea ce spune insa Vlad Mixich la sfarsitul articolului este mult mai important: "inainte de toate este nevoie de o recunoastere punctuala si sincera a greselilor prezente si trecute". Aici e hiba, pentru ca greseli sunt, greseli morale si inca grave. Nici nu ma gandesc sa merg pana la episcopii bucovineni care s-au opus oficial abolirii sclaviei. Dar pozitiile xenofobe luate de Sf. Sinod si de Miron Cristea la sfarsitul anilor 30, numarul enorm de preoti membrii in Legiune, toate urmate de o perioada de colaborare slugarnica a Patriarhiei BOR cu regimul comunist timp de aproape 50 de ani necesita o mea culpa oficiala si umila. Iar ultimii ani de capitalism salbatic practicat cu sarg de inaltii ierarhi cot la cot cu politicienii si alte capuse necesita iar spovedanie in fata boborului, penitenta si post. Doar ca nimic din toate acestea nu se va intampla, BOR nu se va curata niciodata dinauntru si nu va recunoaste niciodata la ce s-a facut partasa in trecut, pentru ca Ortodoxia nu a cunoscut niciodata Reforma. Iar ierarhii ortodocsi se considera si astazi deasupra legii prostimii
    • 0 (0 voturi)    
      Acesta este cel mai echilibrat articol... (Joi, 7 mai 2009, 16:54)

      Sandu Firu [anonim] i-a raspuns lui Catalin Dimofte

      ...despre BOR. Si comentariul lui Catalin Dimofte este bun, dar sunt puncte in care nu aveti dreptate. De exemplu, in toate tarile nordice descaltatul este un lucru care tine de politete. Si in Romania a te descalta e un obicei considerat politicos. Dar nu pricepeti domnule Catalin ca si babele si cele 100kg sunt practic niste caricaturi palide ale realitatii. Caci faptele mult mai dure apar abia la jumatea textului lui Mixic. BOR e plina de uscaturi, dar daca ii acuzam pe medici, de ce nu i-am arata cu degetul si pe preoti? Cat despre bisericile zidite...Nimeni nu se opune, dar nu din banii de buget ai unui stat LAIC aflat in vreme de criza. Sa construiasca comunitatile locale bisericile de care au nevoie din banii lor cum se intampla in toata lumea civilizata pe care ati dat-o exemplu.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu trag nadejde... (Sâmbătă, 9 mai 2009, 1:01)

        Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui Sandu Firu

        ..d-le Sandu, ca veti mai citi acest raspuns, dar ma simt totusi dator sa va raspund, chiar daca "in gol."
        Nici n-am pretins ca am peste tot (sau macar pe ici, pe colo) dreptate; pur si simplu mi-am expus niste opinii.
        Aspectul anecdotic cu descaltatul e intr-adevar marunt -- si aveti perfecta dreptate, n-am fost in nicio tara nordica. Pe unde-am fost, obiceiul e pe dos, dupa cum probabil stiti.
        Chestiunile mai serioase... pe de o parte exista o componenta de genul "sa ridice primul piatra cel care n-a pacatuit."
        Pe de alta, am mai spus-o -- nu exista practic nicio categorie socio-profesionala in Romania lipsita de uscaturile ei. La ce serveste in ultima instanta sa spunem ca si biserica, si armata, si corpul medical, si cel profesoral, si cel judecatoresc, politienesc, avocatesc, nemaivorbind de clasa politica etc., toti sunt niste javre???
        Stiti, e mult mai usor sa distrugi decat sa zidesti, ca tot folosiram termenul; sunt uimit ca de 30 de ani frenezia distrugerii nu da semne de osteneala in Romania...
        In ceea ce priveste bisericile, e posibil ca nici dvs., ca si dl. Mixich, sa nu aveti informatii suficient de detaliate asupra numarului de astfel de lacasuri, asupra fondurilor implicate si mai ales a originii lor -- asta nu doar relativ la BOR.
        In ultima instanta, fara doar si poate ca mesajele mele sunt subiective -- la fel de subiective ca ale multor altor comentatori. Diferenta intre dl. Mixich si mine, de exemplu, este ca in ultimii 15 ani eu am interactionat relativ indeaproape cu doar trei preoti, toti ortodocsi. Doi sunt oameni de toata lauda si isprava; al treilea insa este un om cu adevarat extraordinar, de un devotament fata de turma sa si fata de ceea ce e sincer convins ca e chemarea sa, rostul sau pe lume, cum nu cred ca am mai vazut la altcineva in aproape 50 de ani de viata. Acest om m-a umilit, in sensul bun, din toate punctele de vedere.
        Asa incat nu sunt deloc grabit sa arunc cu piatra in institutie in ansamblu.
  • 0 (0 voturi)    
    La Crucea de Piatra (Joi, 7 mai 2009, 21:22)

    bogdan patron [anonim]

    Mergeti la Parohia Crucea de Piatra - Calugareni jud.Giurgiu duminica sau martea, sa vedeti cum preotul si cu vicarul episcopiei iarta pacatele pe milioane de lei, cum insanatosesc bolnavii pe bani multi si cum deschid "cartea" si ghicesc viitorul pe euroi, cum ajuta patronii falimentari sa reintre in afaceri si cum ghicesc numerele la loto ca sa castige fraierii. Multi prosti sunt pe lumea asta Doamne, dar pacatele popilor arghirofili,cine le va ierta? Ca astia calca pe cadavre pentru bani.Noi ce sa mai facem muritorii de rand,care traim din leafa?Ce exemplu mai da popimea romana?
  • 0 (0 voturi)    
    crucea de piatra (Vineri, 8 mai 2009, 0:29)

    bog [anonim]

    Mergeti la Parohia Crucea de Piatra - Calugareni jud.Giurgiu duminica sau martea, sa vedeti cum preotul si cu vicarul episcopiei iarta pacatele pe milioane de lei, cum insanatosesc bolnavii pe bani multi si cum deschid "cartea" si ghicesc viitorul pe euroi, cum ajuta patronii falimentari sa reintre in afaceri si cum ghicesc numerele la loto ca sa castige fraierii. Multi prosti sunt pe lumea asta Doamne, dar pacatele popilor arghirofili,cine le va ierta? Ca astia calca pe cadavre pentru bani.Noi ce sa mai facem muritorii de rand,care traim din leafa?Ce exemplu mai da popimea romana?
  • 0 (0 voturi)    
    latraul ateu (Duminică, 10 mai 2009, 10:56)

    tepes [anonim]

    Da,sint asemenea oameni care pindesc greseli ale prelatilor pt a spurca biserica ortodoxa si tot ce apartine de ea.Biserica dle.reporter sa ce esti,nu este un teren de fotbal in care sa dai cu picioarele in tot ce este sfint,daca ai vrea sa te rogi cu adevarat ai putea sa o faci cind nu este slujba in biserica doar tu si Dumnezeu dar tu ai ales sa hulesti,este alegerea ta.
  • 0 (0 voturi)    
    toti gresim (Duminică, 10 mai 2009, 22:01)

    maria [anonim]

    Nu vreau sa iau apararea nimanui, dar stiu ca toti gresim. Si mai stiu ca nu este bine sa judecam, ca sa nu cadem mai rau decat cei pe care ii judecam. Sa ne rugam pentru ei ca sa ii lumineze Dumnezeu. Bucurie tuturor si numai bine!
    • 0 (0 voturi)    
      draga Maria (Marţi, 12 mai 2009, 11:54)

      georgiana [anonim] i-a raspuns lui maria

      Da asa e ca toti gresim,nu exista nici un om care sa nu faca vreun pacat,dar cu judecatul este cea mai mare greseala de a judeca,noi nu avem dreptul de a judeca,doar Dumnezeu are dreptul de a ne judeca si ne va judeca dupa faptele fiecaruia sa sti,deci nu scapam,orice am face noi nu scapam de Judecata de Apoi.