Ce am putea invata noi, romanii, de la ucraineni

de Vlad Mixich     HotNews.ro
Joi, 20 februarie 2014, 1:15 Actualitate | Opinii

Vlad Mixich
Foto: Cristian Stefanescu
​Sunt de trei luni in strada si pana acum nici gerul de -25 de grade nu a reusit sa-i alunge, nici bastoanele politistilor si nici gloantele trupelor speciale Berkut. Au, intr-o anumita masura, un trecut similar cu al nostru: permanent striviti intre marile puteri ale continentului si apasati decenii grele sub talpa sovietica.

Bucurestiul e mai aproape de Kiev decat de Viena. Primele cuvinte al imnului nostru – “Desteapta-te romane” - au un sens izbitor de asemanator cu primele cuvinte ale imnului lor – “Ucraina nu a murit inca”. Doua popoare canta in limbi diferite despre acelasi lucru: speranta care incearca sa supravietuiasca in mijlocul disperarii.


In ultimul an am fost de trei ori la Kiev. Am urcat pe baricadele lor, m-am inecat cu fumul lor negru, am trecut printre scuturile trupelor speciale Berkut, m-am intalnit cu apropiati ai lui Yanukovici si am dardait in frig alaturi de protestatari. I-am privit in ochi, i-am ascultat indelung, am incercat sa-i inteleg. Si, poate cel mai important, am invatat ceva de la ei.
 
De la Taras, un barbat inalt si inteligent, am invatat ca viata e mai plina atunci cand lupti pentru un ideal in care familia ta crede de trei generatii. Chiar si atunci cand acest ideal nu-ti umfla buzunarele si nici orgoliul.

De la Vasily, un biolog de 40 de ani care in loc sa doarma alaturi de familia sa din Lviv pazeste baricadele din Kiev, am invatat ce inseamna sa construiesti rabdator o lume care sa ofere o sansa in plus copiilor tai. Chiar si atunci cand stii ca nu o vei mai vedea cu proprii tai ochi.

De la Nikolay, tanarul IT-ist cu o engleza impecabila, am invatat ca iti poti schimba tara in bine doar daca ramai sa muncesti cinstit si sa speri in ea. Chiar daca nu mai ai incredere nici in politicienii ucraineni si nici in cei europeni.
 
De la Oksana si Sasha, doua adolescente care cara galeti pline cu pietre pentru a-i alimenta cu munitie pe cei din fata, am invatat cat de puternic si adanc poate fi entuziasmul tineretii. Chiar si atunci cand un palton bej din Zara se umple de noroi.

De la veteranul batran, ore intregi neclintit pe-o baricada, am invatat cat de importanta e perseverenta pentru a invinge. Chiar si atunci cand nu stii exact unde te va duce victoria.

De la femeile care impart mii de paini cu gem sau cu salam si ceai cald protestatarilor am invatat ca solidaritatea inseamna truda, nu lacrimari in fata unui mic ecran.

De la oamenii din partide si grupari diferite care striga acelasi lucru sub steaguri diferite am invatat ca in vremuri grele asemanarile sunt mai importante decat diferentele.

De la miile de femei si barbati care revin in Euromaidan chiar si dupa noaptea in care au fost ucisi unii dintre ei, am invatat ce e curajul.
 
Toti acesti ucraineni mi-au reamintit cat de vie si dura poate fi o notiune aparent desueta: patriotismul.

Restul? Oligarhii, coruptia, televiziunile politice, privatizarile salbatice, mincinosii ajunsi ministri, vorbele mari si goale, mafiotii care-si cumpara partide: sunt toate lectii pe care si noi, romanii, le stim prea bine.

Dar patriotismul, acel patriotism care inseamna sacrificiu, munca si speranta inca vietuind in mijlocul disperarii - asta e o lectie pe care trebuie neaparat sa ne-o reamintim.

Nota. Daca doriti sa aflati mai multe despre criza ucraineana, puteti citi articolele de mai jos:
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

13111 vizualizari

  • -49 (57 voturi)    
    inca putin... (Joi, 20 februarie 2014, 1:37)

    Montesquieu [utilizator]

    oare?

    daca era sa aplicam modelul ucrainean, basescu si-ai lui erau de multa vreme maturati din viata politica macar... daca nu din viata cu totul

    sigur, c-un drum mai plecau si cativa securisti fesenisti care s-au aciuat cam prin toate partidele. poate si niste moguli mai mult sau mai putin de omenie. poate si iliescu cu-ai lui...

    dar uite ca modelul ucrainean nu l-am aplicat drept pt care clica de securisti inca e bine mersi la cotroceni si-n top 100 milionari.

    poate din toamna, odata cu pasarile calatoare, zboara si imunitatea lui traian si-apoi sa vezi model ucrainean de detentie ;)
    • +27 (31 voturi)    
      Ca si pasraile calatoare.. (Joi, 20 februarie 2014, 7:47)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      visezi malai.. Te hranesti cu malaiul din vise.. Nu vezi ca au facut astia ai tai un cod penal fain, asa ca lui Basescu nu au ce sa-i mai faca.
    • +40 (42 voturi)    
      cine vrea cu rusii? (Joi, 20 februarie 2014, 8:53)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Montesquieu

      @Montesquieu
      Spre deosebire de Ianukovici, Basescu vrea sa stea departe de rusi. Aia care vor cu rusii sunt USL-ul. Cine a fost acum la Soci sa se intalneasca cu Putin (cel mai recent exemplu)?
      In plus Basescu a sustinut o reforma a justitiei care sa bage politicieni corupti la inchisoare inlusiv din PDL (senatori, deputati, primari, etc.), USL face tot posibilul sa scoata coruptii afara.
      • -12 (14 voturi)    
        Da departe doar banii in ia de la rusi fiica lui (Joi, 20 februarie 2014, 10:38)

        aham [anonim] i-a raspuns lui cristi

        atat de departe incat pe interceptari familia udrea vorbea de gaze ieftine pentru rusi sla Alro si atat de departe in cat firma care reprezinta gazprom in Romania incheie acte prin fiica Presedintelui.
        • +2 (4 voturi)    
          GAze ieftine?... (Joi, 20 februarie 2014, 12:47)

          Zgabeartza Iftode [utilizator] i-a raspuns lui aham

          ... pentru rusii de la Alro? Sau 400 milioane cadou pentru rusii de la KazMunay/Rompetrol?

          Fiecare firma de avocatura luceraza cu mai multi notari, de preferat cu notari cunoascuti, ca poarta numele lui taica-su, foarte bine! ca le ia banii si plateste taxe si impozite, iar foarte bine, uita-te la Voiculescu in curte si vei vedea unde sunt banii aia de la buget necolectati!

          Sau poate vrei sa te uiti la contractul cu Huawei sau la cele castigate de Ghita? Informatia primita repetitiv dintro singura sursa infecteaza grav creierul, acel ceva ce s-ar putea ca tu sa nu posezi....
    • +11 (13 voturi)    
      Esti pe invers (Joi, 20 februarie 2014, 10:43)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      Ucrainienii lupta pentru Europa, pentru democratie si libertate, la fel ca Basescu. Doar tu si cei citiva agenti rusi care faceti propaganda pe site-ul asta sunteti iubitori de Ponta, Yanukovici si Putin.
      • 0 (2 voturi)    
        siiigur ca da (Joi, 20 februarie 2014, 22:47)

        Murphy [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

        neofascistii si afganii (cum li se spune veteranilor din Afganistan, care conduc in stil militar revolta) sunt porumbeii pacii, care lupta pentru libertate si democratie? nu vezi ca te contrazici grosolan?
    • +7 (9 voturi)    
      .... (Joi, 20 februarie 2014, 11:02)

      /./ [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      Voiculescu te-a pus sa scrii, te plateste bine ???Inca putin si o sa stea acolo unde ii este locul langa bombonel , si asta gratie lui base care a lasat justitia libera.Modelul urainian se va aplica tie si turnatorului bombonel, asa ca eu zic sa fugi din tara cat mai poti
  • +36 (40 voturi)    
    corect (Joi, 20 februarie 2014, 2:00)

    amanda13 [utilizator]

    Nici nu stiti cata dreptate va dau - am invatat la randul meu patriotismul adevarat de la altii si uneori ma infioara felul sforaitor sau frustrarea revansarda in care apare el la multi dintre romani. Ceea ce se intampla zilele acestea in Ucraina este o lectie pentru noi toti: oamenii de acolo lupta pentru o libertate carora romanasii prinsi in scandalurile lor de zi cu zi ii dau cu tifla, pentru o sansa care a venit de-a gata ca un noroc pentru romani, pentru o demnitate careia romanii nu ii inteleg valoarea...
  • +36 (40 voturi)    
    pentru statul de drept (Joi, 20 februarie 2014, 2:19)

    talmaciul.blogspot.ro [utilizator]

    incerc sa insuflu optimist si sa imping lucrurile inainte.

    le scriu compatriotilor mei - uneori mai bine, alteori mai rau - despre cat de aproape suntem de o victorie, noi, ca natiune, in fata coruptiei si a imposturii.

    le explic ca masa critica s-a format, ca societatea a evoluat, ca generatiile s-au schimbat, ca agresiunile impotriva statului de drept nu mai raman fara un raspuns din partea anticorpilor sociali.

    ca o mana de lideri, un partid si doua televiziuni nu pot face fata unei forte uriase constituita din presa scrisa si cea online, societatea civila, partidele de opozitie (PDL, PNL, PMP, Forta Civica, UDMR, minoritatile nationale), ambasadele occidentale, oamenii de cultura, corpul magistratilor in ansamblu si ofiterii din structurile de siguranta nationala.

    ca Justitia va reforma clasa politica, intr-un final. ca vom castiga respectul intregii lumi. ca vom atinge standarde de integritate publica de neconceput astazi.

    da, toate acestea se vor intampla. iesiti si voi din amorteala civica si puneti umarul la schimbare, pentru ca ea sa devina rapida si ireversibila. cei din linia intai au nevoie de ajutorul nostru.

    eu am ridicat "piatra" si o arunc cu putere, pentru ca nu pot sta cu bratele incrucisate in aceste momente. am participat la "toamna romaneasca", acum lupt pentru statul de drept.
    • +15 (17 voturi)    
      Subscriu 100% (Joi, 20 februarie 2014, 8:31)

      Miscarea Focul Dacic [utilizator] i-a raspuns lui talmaciul.blogspot.ro

      Si eu gandesc cam la fel cu deosebirea ca am convingerea ca vom ajunge la liman printr-o asanare a partidelor politice si a întregii societăți.
      Si mai sunt si altii. Iata ...

      "Țara este la răscruce. Identitatea noastră, ca națiune, este în pericol.
      Avem datoria sacră de a apăra această valoare fundamentală.
      Țara are nevoie de eroi, dar nu de jertfa ci de IUBIREA lor.
      Să fim deci eroii acestei națiuni."

      Cititi acest mesaj complet catre tara la

      http://fundatiafoculsacru.ro/tara-este-la-rascruce/
  • +15 (17 voturi)    
    fain (Joi, 20 februarie 2014, 2:54)

    Stefan [anonim]

    Ai participat la o picatura de istorie.
  • +41 (45 voturi)    
    Domnule Mixich (Joi, 20 februarie 2014, 3:33)

    marius v [utilizator]

    Până anul trecut, admiram un singur popor din Europa continentală (există o insulă în vestul Europei pe care o admir, o iubesc și o respect necondiționat) - cel polonez. Acum, îl admir și pe cel ucrainean, în bună parte și pentru ceea ce ați scris dumneavoastră aici. De altfel, am văzut mai mulți politicieni polonezi vorbindu-le protestatarilor din Euromaidan, la fața locului. Din România nu a fost niciunul.

    Nu știu cum se va termina acest episod din istoria Ucrainei; pot doar să bănuiesc, pe baza unui exercițiu de logică. Oricum, pentru ceea ce-au făcut acei oameni timp de aproape 4 luni, s-a ajuns în punctul în care nu-i mai merită nici Uniunea Europeană, nici Rusia.

    Și încă ceva: Privind prin prisma evenimentelor de la Kiev, hârjoana politică din România apare și mai meschină, și mai schizoidă, și mai murdară. Un joc de șotron între râme, limacși și melci.
    • -7 (17 voturi)    
      MDA (Joi, 20 februarie 2014, 7:23)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui marius v

      POLONIA ARE INTERESE MAJORE IN ZONA! DAAR NU STITI CAT DE XENOFOBI SUNT?
      SA VA INTERESATI! IA SA AVEDETI DE UNDE VINE ACEASTA "BUNA"RAUTATE!?
      • +4 (6 voturi)    
        Mnu (Joi, 20 februarie 2014, 12:47)

        marius v [utilizator] i-a raspuns lui sabo

        Domnule, n-am să intru în jocul acesta cu plus și minus, deși ați scris doar cu capitale și asta denotă, pe lângă ineleganță, o penurie de argumente. Da, m-am interesat, tot la fața locului, în Polonia, și pot să vă spun că n-am simțit nici urmă de xenofobie. Dimpotrivă, polonezii sunt oameni calzi și primitori. Au o cultură fabuloasă și o istorie de-a dreptul intimidantă. Această perspectivă istorică este cheia solidarității polonezilor cu protestatarii ucraineni, nu cine știe ce interese „majore“ de natură teritorială.

        Am citit, pe acestă temă, comentarii de-a dreptul smintite, cum că „acum este momentul să ne recuperăm teritorii...“. Atitudine de hienă care nu știe pe ce lume trăiește și nu realizează că fie chiar și tentativa sau formularea în acești termeni la nivel înalt internațional te descalifică, iar în perspectivă istoria nu uită și nu iartă.
        • 0 (0 voturi)    
          Hiene, sacali, smintiti. (Luni, 24 februarie 2014, 18:10)

          mannixg [anonim] i-a raspuns lui marius v

          @ comentarii smintite. Apropo, dar ce va asteptati de la o majoritate inculta, care nu stie ca toti vecinii nostrii, bulgarii, sarbii, polonezii(fosti "vecini") au o istorie muuult mai tumultuoasa si mai glorioasa dacat noi. Toti stiu cand s-au "crestinat"(bulgarii-863, sarbii-891, ungurii-950), doar noi "ne-am nascut crestini". Poate, dar dupa 600 de ani dupa ei. Si, am fost, suntem si vom fi tot "rupti in cyr"!
  • +20 (22 voturi)    
    Meditatii (Joi, 20 februarie 2014, 4:11)

    dmariuss [anonim]

    meditatiile lui V. Mixich - Prima carte

    Acum serios, `noi, romanii nu cred ca am invatat ceva de la ucraineni, ai zice ca suntem interesati mai degraba de ciondanelile dimbovitene, daca te uiti la ce s-a dat la tembelizor
  • +24 (28 voturi)    
    parere (Joi, 20 februarie 2014, 6:03)

    Arl [utilizator]

    Ce să învățăm? Că suntem niște mămăligari ( într-o majoritate covârșitoare)și că nu avem sânge în vene.
  • +16 (18 voturi)    
    Ei, si? (Joi, 20 februarie 2014, 7:22)

    hotnewsfil [utilizator]

    Cuvintele imnului nostru - 'Desteapta-te romane' sunt difuzate pe o lungime de unda care nu poate fi receptionata 'in clar', de poporul roman. Receptia este distorsionata de bruiajul constituit din traseele intortochiate, de multe ori mocirloase, pe care poporul le-a avut de strabatut, de-a lungul carora s-a format milenar.
    Apelul 'desteapta-te' pe care imnul il tot repeta insistent, a cam ramas fara un efect vizibil, bine conturat, la noi, romanii.
    Multi dintre noi, asista la drama actuala din Ucraina, ca la un spectacol, dupa vizionarea caruia exclama : 'Ei, si?'
    • 0 (4 voturi)    
      Eu cred ca imnul e dedicat lui CACARAU (Joi, 20 februarie 2014, 11:06)

      Peter OttoWolff [anonim] i-a raspuns lui hotnewsfil

      somnorila.
    • +5 (7 voturi)    
      Apropierea Bucurestiului (Joi, 20 februarie 2014, 11:42)

      UltimulStingeLumina [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Bucurestiul o fi el mai aproape de Kiev decat de Viena, dar este si mai aproape de Istanbul.
      Asa ca "spert", "pesches", "bacsis", "spaga" sunt cuvinte mai usor de inteles decat "Desteapta-te romane"
      Din pacate
    • 0 (0 voturi)    
      rectificare (Vineri, 21 februarie 2014, 5:18)

      hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Multi dintre noi asista la drama....
  • -10 (14 voturi)    
    Ma mir ca (Joi, 20 februarie 2014, 8:33)

    xrogo [utilizator]

    stimabilul de mai sus admira Ucraina,acea Ucraina care stapaneste cu nerusinare pamanturile strabune romanesti,acea Ucraina care isi bate joc de romanii din Basarabia de nord,acea Ucraina cu care am avut si mai avem diferende de frontiera,sa compari Ucraina cu Romania e blasfemie,stimabile Mixich.
    • +2 (4 voturi)    
      Te faci ca nu pricepi? (Joi, 20 februarie 2014, 10:47)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Asta e opera rusilor!
      • 0 (2 voturi)    
        ? (Joi, 20 februarie 2014, 22:49)

        clujean [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

        tratamentul mizerabil la care ii supun ucrainenii pe romani e opera rusilor? tronc, marghioalo, c-o zasasi!
  • +4 (6 voturi)    
    Totul din vina înțelegerii eronate a democrației (Joi, 20 februarie 2014, 8:38)

    Aliu [anonim]

    Revoltele/razboaiele civile apar intr-o tara atunci cand un lider ales de o "majoritate" trădează interesele "minoritatii" care nu l-a votat.
    • -1 (1 vot)    
      Sau (Joi, 20 februarie 2014, 19:54)

      ionv [anonim] i-a raspuns lui Aliu

      trădează interesele unor terțe puteri (militare, economice, cercuri de influențe) care i-au sprijinit sau nu ascensiunea.
      Ori trădează interesele grupului de „prieteni” care l-au propulsat.
      Sau:
      - nu trădează, dar este bănuit;
      - nu trădează, dar ar avea puterea să o facă;
      - nu trădează, dar deranjează.
  • +11 (13 voturi)    
    diferenta de la cer la pamant (Joi, 20 februarie 2014, 8:44)

    Tritonul [utilizator]

    Este o lectie de implicare civica din care se pare ca nu-nvatam nimic. De exemplu, in Romania are loc acum o campanie a retelei de firme si autoritati corupte care ne lasa pe veci fara 90% din patrimoniul nostru natural cel mai de pret. Este vorba de campania de exterminare a raurilor de munte de catre mafia microhidrocentralelor. Carpatii romanesti devin muti si sluti. Pe vai canta buldozerele in loc sa cante pasarile iar apoi linistea se va asterne peste peisajul mutilat. Raurile vor curge moarte prin tevi, ca sa se-mbogateasca niste canalii din certificate "verzi". Mii de generatii de romani ce vor urma vor trebui sa mearga in Ucraina ca sa mai vada un rau carpatin natural. Si in Ucraina au vrut sa distruga raurile dar opozitia comunitatilor locale a fost de 1000 de ori mai puternica decat la noi. Chiar si autoritatile locale s-au opus, consiliul regional al oblastului Ivano-Frankivsk a declarat microhidrocentalele inacceptabile. La noi localnicii nu zic nici pas, cu vrei trei exceptii din sute de cazuri, iar autoritatile locale nu doar ca abia asteapta sa primeasca mita de la "investitori" si sa semneze orice dar chiar se comporta ca niste clanuri interlope, prin intermediul politiei locale, cu cei ce au tupeul sa ceara respectarea legislatiei de mediu. Diferenta intre noi si Ucraina este de la cer la pamant!
  • +19 (21 voturi)    
    da, dar... (Joi, 20 februarie 2014, 8:48)

    brod [anonim]

    pentru "noi", românii, sunt mult mai la îndemână alte valori! superlativul apreciativ acordat cuiva: "e 'oţ!" iar coordonatele comportamentului majoritar nu sunt nici onoarea, nici perseverenţa, nici efortul sau credinţa. ele se numesc "hatâr-bacşiş-sictir". şi, fireşte, "naşpa".
    sub acest aspect, ucraina pare o naţiune care se naşte. românia - una care moare...
  • +8 (10 voturi)    
    Lviv (Joi, 20 februarie 2014, 9:12)

    Mircha [utilizator]

    Pe romaneste e corect Liov, Viena si Varsovia nu Lviv, Wien, sau Warszawa.
  • -11 (21 voturi)    
    revolutia portocalie ~ revolutia extremei drepte (Joi, 20 februarie 2014, 9:18)

    ego [anonim]

    Sa raspund la titul ariticolului:
    in 2004 a venit la putere in Ucraina Ianukovici cu revolutia portocalie,apoi s-a sucit a bagat-o pe madam Timoshenko la puscarie si se comporta aparent ca un extremist fascist...

    In Rromania in 2004 se desfasura o alta revolutie portocalie ... iar cel venit la putere in opinia mea a facut acelasi lucru cu binecuvantarea familiei europeene PPE.

    Oricat va veti chinui voi tot nu veti mai lua mai mult de 5% la alegeri si asta cu toata presa cumparata cu grupul democrate de presa Intact incriminat pentru nimic si cu voturi la Paris la 2 secunde ...
    • -1 (1 vot)    
      În 2004 (Joi, 20 februarie 2014, 20:05)

      ionv [anonim] i-a raspuns lui ego

      nu a ieșit președinte, până la urmă, ViKtor Iuscenko?
  • +7 (11 voturi)    
    Nici o speranta (Joi, 20 februarie 2014, 9:49)

    triciupa [utilizator]

    "...femeile care impart mii de paini cu gem sau cu salam si ceai cald protestatarilor...". Imi amintesc de femeile din Bucuresti care imparteau si ele paine si salam dar minerilor veniti sa zdrobeasca miscarea anti-comunista.
    Ucrainienii sunt un popor, noi suntem o populatie, o gloata la cheremul penalilor si turnatorilor, a canaliilor care-si umfla burtile din nepasarea, din prostia si din lipsa noastra de patriotism.
    Mai vreti o dovada ca asa stau lucrurile? Primul comentariu la articolul asta este o mizerie scrisa de un lacheu al lui voiculescu.
    Respect Ucraina, vai si-amar Romania!
  • +1 (3 voturi)    
    @ego (Joi, 20 februarie 2014, 10:01)

    atoni [utilizator]

    faci confuzie omule, mai cauta si vezi cine a castigat alegerile din Ucraina in 2004 si mai vezi si cum l-au nenorocit rusnacii...
  • +6 (8 voturi)    
    Liov, Nicolai (Joi, 20 februarie 2014, 10:25)

    dicanel [utilizator]

    Domnule Mixich, eu vă prețuiesc ca jurnalist, dar uneori parcă traduceți din alte limbi. Lvov = Liov, Sahsa = Sașa, Nicolay = Nicolai, Vasily = Vasili. Unele toponime au variante în limba română de mult timp, și există reguli pentru transcrierea din litere chirilice în alfabetul latin în limba română care diferă de transcrierea în alte limbi. Iar pe Hotnews nu găsești o diacritică. Cer și eu puțin respect pentru limba română și pentru cărturarii din vechime care s-au străduit să ne lase o limbă scrisă, nu o limbă de lemn.
  • +3 (3 voturi)    
    Jurnalistul mort are familie/copii? (Joi, 20 februarie 2014, 10:31)

    Tio [utilizator]

    Nu stiu de cum si de ce dar Ucraina e un exemplu (minus violenta de ambele parti). O fi vorba de traditiile lor militate? Parerea mea despre Ucraina a fost revizuita total in ultimele luni...

    Ca sa te revolti, sau sa fi motivat, ai nevoie de niste valori si referinte. Ele nu exista in Ro si, in sensul asta, "Romania nu moare", cum spunea cineva mai sus, ci n-a trait niciodata.

    Vlad Mixich (sau altcineva), se stie daca jurnalistul omorit la Kiev are copii? Cum se rezolva practic o situatie ca asta pt un jurnalist? Exista asigurari/fonduri, ceva?
  • +8 (10 voturi)    
    E complicat (Joi, 20 februarie 2014, 11:07)

    SKBjull [utilizator]

    Până acum părțile beligerante din Ucraina s-au ținut reciproc în șah, însă lucrurile încep să se precipite și mă tot gândesc cum poate ieși Ucraina bine din această situație și nu prea văd soluții.

    În acest moment Ucraina e în pragului războiului civil și implicit al rupturii țării. Nu vreau să învăț asta de la ucrainieni. Condițiile precursoare le avem și noi: 3 provincii istorice cu cultură asemănătoare, dar puțin diferită, mai ales prin niște puncte esențiale, provincii care votează constant, în masă, în mod diferit, două pro-est, una pro-vest, avem un guvern corupt și incompetent, o mică criză financiară, stagnare economică, etc.

    Eu sper să avem o surpriză plăcută și să se rezolve totul prin negocieri, dar ursul rus simte miros de sânge și i-ar prinde bine la moral un succes în Ucraina în detrimentul UE, care are problemele ei acum.

    Să nu uitați niciodată că vesticii sunt suficient de cinici să permită (sau chiar încurajeze) să se întâmple orice în Ucraina, în speranța că un război la periferie le va aduce aminte plebeilor scopul inițial al UE.

    Georgia, alt stat european, cu populație caucaziană, creștină, etc, adică un stat perfect compatibil cu UE, într-o situație asemănătoare, a pierdut teritorii. Vestul nu a mișcat un deget când rușii au cotropit în secolul XXI o țară independentă.

    Războiul e ușor de pornit. E mai greu să explici celor care trebuie după el să-și reconstruiască țara de ce nu s-a putut ajunge la un compromis. Lucrurile bune se obțin cu inteligență, creativitate, perseverență, răbdare, etc.

    Dumneavoastră le aveți pe toate și articolele dumneavoastră sunt câte un pas spre deșteptarea nației române. Fiecare picătură de verticalitate roade în granitul grupului mafiot organizat, chiar dacă efectele se văd după ani de zile.

    Dar sfatul meu e să ne ferim de violențe și să ne ferim să le proslăvim. Mi-a luat mult timp să înțeleg, dar violența chiar e ultimul refugiu al incompetenților
  • +3 (3 voturi)    
    Nu va entuziasmati (Joi, 20 februarie 2014, 12:52)

    aniod [utilizator]

    Ucrainenii nu au fost niste "dulci" cu romanii din teritoriile primite cadou.
    Din contra. Noi trebuie sa invatam ce se poate si sa urmarim interesele romanilor de peste granita.
  • +2 (4 voturi)    
    let's see.. (Joi, 20 februarie 2014, 13:08)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Sunt curios daca vor fi capabili sa evite capcana europeana ,desi nu vad alta alternativa...
  • +6 (6 voturi)    
    Draga Vlad (Joi, 20 februarie 2014, 13:08)

    miguelito [utilizator]

    articolul tau nu are sens. Nu noi trebuie sa invaatam ceva de la ei ci ei de la noi. Cum sa nu-si vinda tara pe nimic dupa ce "revolutia" va izbindi, cum sa nu stea capra sau in genunchi cind occidentul le va da comanda, etc. Pentru ca oligarhii ucrainieni vor ramine.
  • +1 (5 voturi)    
    observatie (Joi, 20 februarie 2014, 14:40)

    jackalphonse [utilizator]

    cand miscarea Occupy Wall Street isi facea simtita prezenta in fata unor ochi orbi si a unor urechi surde, erau mediatizate numai interviuri cu protestatari cu 4 clase de scoala, ca sa se dea impresia revoltei prostimii si lenesilor. foarte putini au vorbit cu profesori samd., care ar fi putut expune motivele intemeiate ale revoltei.
    evident, si in Ucraina revolta nu este dusa numai de IT-sti, biologi si alti oameni educati, dar ei sunt exemplele de frunte, ca si cum aici ar fi o reala revolta, in timp ce dincolo se umflase tarata-n lenesi. fara doar si poate ca in Ucraina este revolta reala pe motive bine intemeiate, asa cum era si in USA.
    tare curios as fi fost ce s-ar fi intamplat in SUA daca protestaatrii ar fi facut uz de arme de foc, ar fi incendiat institutii si ar fi ocupat primarii. in mod sigur, acei huligani (cum au fost clasificati) si-ar fi luat-o pe cocoasa cu mai putina democratie si mai putin tam tam.
  • 0 (2 voturi)    
    Felicitari! (Joi, 20 februarie 2014, 22:00)

    camelia ene [anonim]

    Felicitari, domnule Mixich!
  • 0 (0 voturi)    
    Inca ceva de invatat (Vineri, 21 februarie 2014, 13:05)

    Boby [anonim]

    Revolutia din Ucraina duce (daca mai era nevoie) la urmatoarele concluzii:
    1. Ucrainienii sau saturat de saracia cronica rezultata din convietuirea in sfera de influenta a Moscovei si vor clar in UE.
    2. Dusmanul pe care bolsevicii, kaghebistii si succesorii nu-l pot invinge este diferenta prea mare dintre saracaciosul standard de viata pe care ei sunt capabili sa-l ofere maselor si posibiltatile pe care le ofera occidentul.
    3. Presedintele, parlamentul si guvernul care rezulta dintr-o democratie reprezentativa se vede clar ca pot urmari si obiective contarii obiectivelor electoratului, maselor si deci exista decizii pe care numai poporul este indreptatit sa le ia prin referendum si care trebuie sa fie obligatorii pentru reprezentantii alesi. Daca raspunsul la problema din noembrie ar fi fost decis de referendum si nu de Ianucovici, astazi ar fi fost liniste in Ucraina.
    4. Problema se pune la fel si la noi. O noua constitutie trebuie sa intareasca formele de democratie directa, sa largeasca aria de probleme care se decid prin referendum si mai ales obligativitatea ineludabila a respectarii deciziilor referendumurilor. Nici un referendum nu poate fi doar consultativ pentru ca suveranitatea apartine numai poporului.