Secta Anti, Victor Ponta si noul sau chip

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Vineri, 10 februarie 2012, 13:11 Actualitate | Opinii


Dan Tapalaga
Foto: Hotnews
In ziua ciudatei rasuciri a liderului PSD, Victor Ponta, merita sa va pierdeti, seara, cateva ore din viata pentru a urmari spectacolul dezorientarii in spatiu al unei micute secte. Dezertarea fostului Che, abandonarea cursei de catre copilot inainte de marele finish, tradarea credintei in zdrobirea vrajmasului prin Insurectie sau Anticipate, le-a dereglat sectantilor ritualul monosilabic al hulirii dictatorului Basescu. Prin urmare, in loc de incantarea binecunoscutului verset “Jos Basescu”, la adunarea de seara s-au auzit alte mormaieli decat obisnuita litanie. Cine i-a sucit mintea Marelui Ratacit? Cum de s-a convertit peste noapte la “basism”? Sa fie tradare sau o manopera vicleana de a adormi vigilenta dusmanului, de a atrage noi adepti?

Metamorfoza liderului PSD din Revolutionar in Pacifist in timpul discursului tinut in Parlament la votarea noului Guvern Ungureanu este, fara indoiala, subiectul zilei. Schimbarea n-a inceput ieri, cum bine observa colegul Florin Negrutiu de la Gandul, ci in momentul desistarii sale din pozitia de Che Guevarra. Atunci, i-a lasat pe liberalii lui Antonescu sa faca miting singurei tocmai cand i se oferea ocazia declansarii Insurectiei din ianuarie. Dar ca sa-i intelegem mai bine transformarea se cuvine sa-i ascultam pe cei alaturi de care combatea, pana mai ieri, la televizor. Cum li s-a parut lor? Ce explicatii gasesc ei? Deruta e totala. Ce sa-i faca: sa-l execute preventiv, sa-l sustina riscant, sa-l ierte pe Marele Ratacit?

Iata cateva intrebari in jurul carora micuta secta s-a invartit bezmetica, joi seara, in direct, la televizor.  A fost un spectacol unic, o incoerenta simpatica greu de povestit. Au inceput timid prin a-i cataloga discursul din Parlament drept "neadecvat" si au sfarsit prin a-l excomunica din sanul Bisericii Anti intr-o aversa de scuipati si o ploaie torentiala de epitete si adjective vulgare. L-a cumparat Basescu, ba nu, l-a santajat! E omul serviciilor secrete! A batut palma cu Ungureanu! Si-au impartit functiile, tu presedinte, eu premier! Ba nu, a schimbat placa pe care noi, istericii si apucatii pamantului, o tocim de sapte ani tocmai ca sa convinga si oameni intregi la minte sa-l voteze! E un slugoi si-un tradator! Stati asa, in realitate omul s-a adaptat istet la noul adeversar! E o manevra desteapta, gandita, elaborata!

N-au lipsit, desigur, scenariile conspirationiste: l-au intors americanii, e papusat de fortele oculte! Au uitat sa adauge ca Ponta are un cip implantat in cap si este manevrat cu un joystick de la Cotroceni. Ba nu, de la Casa Alba, ca o masinuta de curse teleghidata. In timpul asta, moderatorul juca partitura gadelui milostiv si intelept. I-a mai dat, in final, o sansa condamnatului inainte sa-i taie capul cu satarul care, vorba unui mic sectant, i-l plimba acum pe gat.

Victor Ponta a devenit suspect in ziua in care, oadata cu flacara revolutionara, i s-a stins si lucirea dementa din ochi, devenind astfel incompatibil cu statutul de activist al sectei Anti. Pentru a fi acceptat in Miscarea de Rezistenta  trebuie sa dovedesti fanatism neconditionat,  puterea de urla, cu privirea fixa  Jos Basescu la fiecare doua minute, capacitate de a racni impotriva dictaturii pana la pierderea completa a simtului ridicolului. Sectantul Anti trebuie sa fie apoi un predicator desavarsit, sa posede arta transformarii albului in negru si viceversa. Sa stie, la o adica, sa-l scoata vinovat pe Traian Basescu daca afara ninge. Sa poate varsa cam doua galeti de lacrimi pe ora cand vine vorba de suferintele poporului.

Urci vertiginos pe scara initierii Anti cand ajungi sa vezi in doi oameni adusi sa tremure in Piata Universitatii o multime revoltata si chiar crezi in asta, in ciuda evidentei ca acolo gasim doar doi amarati zgribuliti pusi sa tipe la TV cat tine transmisia in direct. Pe scurt, ajungi membru cu drepturi depline al sectei  cand ai luat-o complet ranza si iti place, convins fiind ca nu esti doar un prost cu morga platit sa latre, ci un martir credintei Anti, apasat de dictatura, haituit, prigonit, crucificat pe altarul lui Felix-turnatorul.

Toti cei care se intreaba, de buna sau de rea credinta fiind, ce s-a intamplat cu Victor Ponta, ajung repede la teoria conspiratiei. Cand nu intelegi ce se intampla o dai pe ulei cu scenarii imposibil de verificat dar cel putin nu risti sa te ia lumea de bou.

Toti acestia refuza sa faca si pasul urmator. Sa-si puna intrebarile cu adevarat importante: cat de utila si de autentica este domesticirea liderului PSD? E corect ce spune? Se bate cu adevarat pentru mine, pentru interesul general? Sau doar mimeaza  lupta mai sofisticat pentru a-si spori sansele? Dar, ia, ganditi-va putin. Nu cumva tocmai faptul ca are curajul sa proclame public ca doreste sa pastreze institutii functionale gen ANI sau DNA, SRI sau SIE, ii scoate din minti pe aliatii sai?

Nu cumva tocmai indrazneala de a admite ca justitia si-a castigat independenta si eficienta ii aduce in pragul depresiei pe Antonescu si Voiculescu? Or, partererii sai lasati azi cu buza umflata sustin exact contrariul, si anume ca aceste institutii sunt instrumente represive in mana Dictatorului? Nu cumva promisiunea ca va sprijini noul Guvern sa eliminare baietii destepti din energie il deruteaza pe intemeietorul Bisericii Anti, specializat tocmai in bisnitareala curentului si parazitarea resurselor publice?

Merita sustinut si incurajat liderul PSD sa-si mentina noua agenda publica, mult mai acordata ca ton si obiective cu interesul general, mai apropiata stilistic de opozitia europeana decat vechea retorica de tip Vadim Tudor? Evident da, cu conditia sa probeze in timp ca nu este o schimbare conjuncturala, o noua minciuna propagandistica. Am mai vazut la Victor Ponta rasuciri de pe-o zi pe alta, elanuri reforimste interne stopate de Adrian Nastase sau Ion Iliescu. Am mai auzit vorbe frumoase despre justitie urmate de mitinguri de sustinere a unor arestati preventiv si presiuni exercitate asupra magistratilor. Prea des am putut constata cu totii ca liderul PSD una spune dimineata, alta la pranz si face exact pe dos seara ca sa putem vorbi de o schimbare ireversibila de comportament politic, in directia maturizarii si responsabilitatii.

Cu alte cuvinte, liderul PSD va trebui sa ramana consecvent pentru a deveni cu adevarat credibil, sa abia puterea de a se tine cat mai departe de toxica secta Anti si de religia ei. Mi se pare mai important de urmarit daca Ponta chiar internalizeaza si crede in ceea ce spune astazi, convins fiiind ca acesta e drumul corect, decat sa-mi pierd vremea filozofand inutil despre libertatea lui interioara. Interesul meu de cetatean exasperat de politiceni demagogi ma obliga sa le pretind coerenta. Sa-i incurajez in a-si respecta promisiunile, programul, sa le pretind previzibilitate si echilibru mai ales cand isi propun sa ajunga premieri intr-un context de criza economica grea, nu sefi de salon la spitalul noua gata oricand sa dea foc la casa si sa arunce lumea in aer.

Face liderul PSD ce trebuie? Critica puterea rational si cu argumente? Propune si construieste o alternativa fracventabila? Foarte bine, traiasca securistii, SIE, martienii sau noua ordine mondiala care i-a resetat creierul!

De asta spuneam la inceput ca merita sa va pierdeti joi seara cateva ore din viata pentru a intelege ceva mai mult din schimbarea lui Ponta. Cand esti blestemat si atacat de secta Anti e ca si cand te injura Vadim Tudor in Romania Mare. Fii convins ca te afli pe drumul cel bun.

Daca Ponta va face, ca de obicei, pasul lateral, va pica mai rau decat de obicei din simplul motiv ca si-a propus in mod public sa sara peste o stacheta pe care singur a ridicat-o foarte sus, oferind asadar in caz de rateu motive si mai puternice de a acuza neseriozitatea si imaturitatea sa politica.

Cat despre Crin Antonescu, doar atat: ii va mai lua ceva timp sa se impace cu ideea ca, in jocul de poker al puterii, septarii (ma rog, asii) nu sunt la el. Cam greu de acceptat ca mai stai o tura afara din joc cand credeai ca toate cartile sunt la tine. ​






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















26065 vizualizari

  • +54 (70 voturi)    
    liderul PSD s-a calmat... (Vineri, 10 februarie 2012, 13:16)

    popcorn monta [utilizator]

    mai bine zis l-a calmat voiculescu...ponta sa nu uite niciodata cine e seful lui...s-a vazut ieri la GRIVCO...tot discursul a fost in zadar...
    • +5 (31 voturi)    
      totusi (Vineri, 10 februarie 2012, 13:39)

      mem [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

      Totusi Ponta e tanar si ambitios si n-o sa se lase cumintit usor, mai ales de catre dinozauri ;)

      Are si el agenda lui.
      • +39 (43 voturi)    
        Ponta face o miscare de marketing (Vineri, 10 februarie 2012, 16:05)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui mem

        Dar tot partidul ala de mafioti il conduce. E ca si cum esti legat cu un elastic: te poti zbate, poti pretinde altceva dar realitatea ramane aceeasi. Nu-i asa, Adrian Nastase?
        • +6 (8 voturi)    
          De la el a invatat Ponta... (Vineri, 10 februarie 2012, 16:43)

          bunicuta66 [utilizator] i-a raspuns lui mircea

          tp://www.youtube.com/watch?v=McTzxlmnTAY
          • +38 (40 voturi)    
            Cine se lasa pacalit de Ponta? (Vineri, 10 februarie 2012, 20:37)

            Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui bunicuta66

            Discursul lui Ponta nu a pacalit pe nimeni, vorba lui Stefan Pinalti de la Neamt care a spus ca Ponta este doar un lup in blana de oaie. Nimeni nu poate avea incredere in Ponta care se orienteaza si tradeaza in mod cotidian. Dupa ce ani in sir urli zilnic "Jos Basescu!", ii ameninti pe procurorii care au curajul sa aresteze mafioti gen Catalin Voicu care a mafionalizat justitia sau Constantin Nicolescu de la Arges care a furat fonduri europene, dupa ce spui ca desfiintezi DNA, dupa ce vrei sa suspenzi seful statului doar din motive politicianiste si de ciolan, dupa ce te certi cu ambasadorul USA si vrei sa arunci Romania in haos pentru a o putea devaliza, dintr-o data iti schimbi discursul, facand pe pacifistul.
            Ponta a simtit ca pierde iar in fata lui Traian Basescu si mai ales in fata lui MRU care e din alta liga si atunci a luat un ton mieros, de lup imblanzit pentru a putea candida pe post de caine de paza la stana.Miscarea geniala a lui Traian Basescu i-au prins pe USL-asi cu chilotii in vine. Pur si simplu au ramas siderati cand au vazut ca toti ministrii PDL fac un pas inapoi si lasa o garnitura noua, competenta si scolita in strainatate ca sa conduca tara, in frunte cu MRU, care e din alta liga. Aceasta miscare a fost atat de brusca si atat de minutios pregatita incat USL s-a trezit fara nici un raspuns,doar intr-o greva de lux care mananca banii contribuabilor fara a avea nici un fel de activitate, un fel de chiul pe bani.
            Ponta,a inteles si din sondajele secrete facute rapid ca MRU este carte castigatoare iar ei vor ramane din nou pe dinafara si s-a intors cu coada intre picioare la Traian Basescu ca sa nu fie faramitat de membrii PSD dupa esecul preconizat in alegeri. De aici si discursul impaciuitor prin care a incercat sa-si creeze un come back in bancile opozitiei, greva parlamentara de lux coroborata cu lovitura puternica de imagine data de Traian Basescu si PDL prin instaurarea unui guvern nou nout in doar cateva zile, aducand pierderi imense USL.
            • +23 (23 voturi)    
              previziuni :) (Vineri, 10 februarie 2012, 23:06)

              lol [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

              zilele lui Antonescu la liberali sunt numarate. PSD-ul va castiga imagine din noua pozitie iar Ponta, cu toata supararea lui Tapalaga intr-un fel asemenatoare cu cea a lui Antonescu pe noul premier. Ramane de vazut ce aduce Ungureanu si daca reuseste sa se mentina intr-o pozitie buna si dupa alegeri. Trebuie sa recunosc ca dintr-un viitor fara nici o perspectiva, miscarea lui Basescu cu Ungureanu este maximul posibil pentru Romania in momentul de fata. Alegerile anticipate in contextul de acum o luna nu aduceau nimic bun.
            • +6 (6 voturi)    
              bravo (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 8:49)

              portjartier [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

              mariane, jos palaria, un comentariu excelent..pacat ca nu ai posibilitatea sa apari pe sticla cu talentul tau..oricum nu te-ar lasa voiculestii sticla este ocupata de tot soiul de falsi analisti pe bani grei
            • 0 (0 voturi)    
              MRU prima randunica.... (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 15:12)

              Nora E. [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

              Ponta e a doua !
              Sa le vedeti pe celelalte !?
    • +30 (62 voturi)    
      nu voiculescu (Vineri, 10 februarie 2012, 13:51)

      GEORGE [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

      l-a calmat pe ponta ci ungureanu cu acel telefon de dinaintea investirii guvernului. sunt convins ca Ungureanu i-a spus ceva de genul: ai grija victore ca eu nu sunt Boc. stai in banca ta, stau si eu in banca mea. Ponta stie ca Ungureanu va fi viitorul presedinte al Romaniei, dupa Basescu si ca va veni vremea cand el se va duce la Ungureanu sa ii ceara sa il numeasca prim ministru.
      Ce se intampla in realitate la ora actuala este un razboi dur intre cele doua fractiunile ale serviciilor secrete, cea pro rusa si cea pro americana, pentru acapararea totala a puterii. Ungureanu a fost scos in fata pentru intimidarea adversarului. Campania electorala de anul asta va fi una foarte dura cu dezvaluiri senzationale din zona serviciilor secrete. Ungureanu doar l-a 'imblanzit' pe Ponta pentru ca se respecta reciproc. Sa nu uitam ca Ungureanu a participat la nunta lui Ponta. Daca insa Ponta va sari calul si il va porcai si pe Unfureanu la fel ca pe Boc, desi ma indoiesc ca o va face, Ungureanu ii va distruge cariera politica prin niste dezvaluiri despre Ponta.
      • +16 (38 voturi)    
        stiu cativa bolnvi de scenarita... (Vineri, 10 februarie 2012, 14:00)

        popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui GEORGE

        badea,tudor,tu,voiculescu,hitlerescu,etc...
        • +29 (31 voturi)    
          da (Vineri, 10 februarie 2012, 17:13)

          george [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

          te pomenesti ca vizitele secrete ale lui Geoana la Moscova au fost povesti, scenarii. Si zecile de milioane de euro cheltuiti de mafia kgb-ista din mass media romaneasca, pentru inlaturara lui Basescu in 2009 tot scenarii au fost. Dece au disparut dupa alegeri cateva din marile ziare kgb-iste anti basescu? Nu au mai primit finantare del a Moscova. Ziua lui Sorin Rosca Stanescu, banuit ca a fost agent KGB a fost primul. Dupa aia Cotidianul lui Cornel Nistorescu.
          • +17 (17 voturi)    
            Sau (Vineri, 10 februarie 2012, 21:00)

            Twisted [utilizator] i-a raspuns lui george

            Pe langa Kondyakov si KGB, putem aminti si de procurorul Panait. Ponta inca are de dat niste explicatii legate de acel caz.
      • +18 (40 voturi)    
        daaaa roshule asa e (Vineri, 10 februarie 2012, 14:02)

        Ghita [anonim] i-a raspuns lui GEORGE

        adica ungureanu l-a amenintat pe ponta.
        pai toata secta securista nu zice ca base e capul rautatilor si ca el fabrica dosare? ungureanu nu e boc, da din cate ne-ati bagat in cap nu e nici basescu care e dracu gol. De ce mama dracu s-ar fi speriat ponta de ungureanu daca il infrunta vasnic pe basescu.

        ce se intampla acuma in realitate este un razboi dur in creierasele unor oameni ce cu chiu cu vai pot lua decizii de cum sa ajunga acasa cu mai mult de 2 mijloace de transport. dar sunt maaaaari analisti pe net, infieratori ai diavolului basescu, si cersetori de foloase necuvenite.
        • -12 (18 voturi)    
          LOL (Vineri, 10 februarie 2012, 15:09)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Ghita

          cocalaru' cu gipan :))))))))
        • -3 (21 voturi)    
          Ungurenanu (Vineri, 10 februarie 2012, 17:22)

          george [anonim] i-a raspuns lui Ghita

          nu e deloc o fata mare asa cum pare. Stiu din surse sigure de la un fost coleg de liceu de-al lui. Faptul ca a ajuns in CC al UTC nu e intamplator. A fost un arivist si facea orice ca sa ajunga in frunte. Nu vreau sa par ca ii neg inteligenta. Sa stii 4 limbi straine si sa faci doctorat la Oxford nu este la indemana unui prost. Dar sunt convins ca atat timp cat a fost sef SIE a cules destule informatii despre oamenii politiici si de afaceri pe care sa le foloseasca mai tarziu in cariera lui politica. Ca nu se va opri Ungureanu doar la postul de prim ministru ci va inceraca sa ajunga si presedinte. Dece s-a transformat Ponta din zmeu in catelus cu coada intre picioare peste noapte ? Are bube mari in cap pe care le stie si Ungureanu. Ca nu iti ridici in cap partenerii de alianta , ba mai mult, nu iti faci dusmani pe cei de la latrinele lui Voiculescu, acum in prag de campanie electorala, cand o sa ai nevoie de ei, doar pentru ca ai vrut si tu sa fii civilizat 15 minute. Hai sa fim seriosi.
          • +3 (9 voturi)    
            hai (Vineri, 10 februarie 2012, 19:05)

            Nicolleta [utilizator] i-a raspuns lui george

            hai sa fi serios. Daca poti.
      • +23 (27 voturi)    
        Nu trebuie dezvaluiri. (Vineri, 10 februarie 2012, 14:54)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui GEORGE

        Mie ,Ponta mi se pare vulnerabil prin faptul ca se stiu prea putine despre el.Ponta a fost direct baiat mare si este facut de o matusa,adica nu se stiu prea multe despre familia lui si activitatile lui Ponta.
        • +16 (18 voturi)    
          EXACT! (Vineri, 10 februarie 2012, 19:22)

          Cela [utilizator] i-a raspuns lui mircea

          Cum a ajuns el procuror la Procuratura generala unde se stie ca iti trebuie 16 ani vechime in magistratura ???. Si cum e cu sinuciderea procurului PANAIT ? Poate il intreaba cineva pe ponta despre asta . Vre-un ziarist mai curajos . Matusa lui Panait sustine ca este ultima persoana care l-a vazut pe nepotul ei inainte de sinucidere (sau crima ) . Cam repede s-a inchis cazul /
      • +35 (35 voturi)    
        Romanu' s-a nascut James Bond.. (Vineri, 10 februarie 2012, 15:07)

        ion [anonim] i-a raspuns lui GEORGE

        Frate, cate scenarii..

        Ia numara tu cate dezvaluri bomba s-au facut din "zona serviciilor" de cand e Base presedinte in campanii.

        In 2007? In 2008? in 2009? Tine minte, in 2009 situatia era disperata pentru Basescu, era la 10% in spatele lui Geoana. Si tot nu a iesit nimic. A iesit filmul ala stupid cu Basescu lovind copilul, ca se plictisea Patriciu. Vizita lui Geoana la Vantu a fost data pe goarna de ziaristii lui Vantu, de la Catavencu, mai mult ca un avertisment din partea lui Vantu: "sa nu uitati DUPA cat sunt de puternic". Asta pentru ca nici Vantu nu credea ca Geoana o sa piarda.

        Deci, de ce Basescu nu a dat pe goarna pana acum dezvaluiri senzationale? El si serviciile? Despre Iliescu, Ponta, Nastase, Antonesu, Oprescu, etc etc etc. Nimic.

        Si nu, nu pentru ca nu exista, as zice ca sigur sunt N dedesupturi jenente cam pentru toti oamenii politici marcanti. Dar Basescu nu vrea sa intre in acest joc, stie ca la final va fi jale pentru toti daca deschide cepul. Chiar si pentru el.

        Cred mai degraba ca Ponta si-a iesit din pepeni si i-a aratat pisica lui Antonescu, care si-a cam facut de cap in ultimele saptamani: cu demosntratia populara, cu demisia din parlament, cu spumele varsate in capul lui Ungureanu (m-am uitat atunci la fata lui Ponta si parea ca spumega in tacere), cu numirile de la Buzau etc etc etc.

        Adica Antonescu a tot aplicat solutia: "fac ce vreau de capul meu, sa vad ce imi faci? Ca USL-ul nu se poate destrama."

        Ponta a vrut doar sa ii arate ca nu e chiar asa imposibil.
        • +19 (19 voturi)    
          esti acolo, sau cel putin pe aproape... (Vineri, 10 februarie 2012, 16:47)

          Lucky [anonim] i-a raspuns lui ion

          Cred ca ai dreptate, daca nu in totalitate, cel putin in buna parte.
          Este posibil si ca ponta, agasat de prea visibila ambitie a lui antonescu de a-si asigura, in fata opiniei publice, rolul de rege al usl, de lider de facto, daca nu poate pentru moment si de jure, sa-i dea drumul partenerului din brate, tocmai in clipa cand acesta se sprijinise complet pe mana sa.
          Dar antonescu nu cred ca este in pericol sa se zdrobeasca de podea in aceasta cadere, ponta il va sprijini in clipa urmtoare dar nu si inainte ca antonescu sa realizeze ca sansele partidului sau in alegerile locale, ce bat la usa, nu sunt chiar roze, cum si le-a imaginat sau scontat prin inrolarea pnl-ului sub flamura tremuratoare uslasa.
          Oricum va fi, in final, antonescu iese, cel putin, cu o vanataie a obiectului caruia el ii spune cap...
          Iar pentru cei ce vad in aceasta intamplare un semn ca ponta a "lasat ciocul mai mic" le spun: lupul paru-si schimba dar naravul, ba!
          Cu alte cuvinte, pnl si pc sa ia bine seama ca vioara intai in usl este psd-ul, daca nu al lui ponta, cu siguranta inca al lui iliescu...
          • +15 (15 voturi)    
            de acord.. (Vineri, 10 februarie 2012, 17:46)

            aki [anonim] i-a raspuns lui Lucky

            ..cu amandoi. Oricum e mai interesant acum sa urmaresti scena politica a Romaniei.
            Revenind la articol: Dle. Tapalaga am reusit sa ma uit vreo 10 minute.. nu am prea multa rabdare sa ma uit la Secta Anti; am trait niste stari incredibile..amestec de hilar, amuzament, tristete, mila, oboseala, scarba.. pana la urma am renuntat. Secta Anti e prea obositoare.
            Sa speram ca si marea majoritatea a celor care au pus urechea la vorbele Sectei Anti, se vor trezi din iluzia asta vanduta pe paine in fiecare seara de membrii Sectei Anti...
            In acest scop, va rog sa scrieti mai multe articole ca acesta si sa le propagati spre cat mai multe surse Media: poate gasim un antidot impotriva "efectului Sectei Anti".
        • +5 (5 voturi)    
          un mic amanunt? sau o bomba! (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 16:14)

          naiv [anonim] i-a raspuns lui ion

          si daca lui Ponta i s-a confirmat existenta dosarului Porumbacu? fie de catre MRU fie de catre Ilici (nu uitati exprimarea acestuia)!!!
      • -24 (30 voturi)    
        poanta (Vineri, 10 februarie 2012, 16:15)

        dorin [anonim] i-a raspuns lui GEORGE

        la sunat pa Poanta tatucul BASESCU si ia spus. daca nuti tace piszda de gura il pun pe tipul asta(SRI-stul) cu pana mare si studii la oxford sa te tragain teapa. si astfel poanta a prins de frica s-a kakaaat pe el si a inteles insa Crinuta s-a suparat deoarece pe el nu-l trage nimeni in teapa numai io da la _ueeee
        • +15 (15 voturi)    
          hotnews... (Vineri, 10 februarie 2012, 16:41)

          popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui dorin

          un pic de cenzura va rog....pi ajungem sa injuram si aici ca pe blogurile alea de 2 bani..
          • 0 (2 voturi)    
            Forumul este OK ! (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 8:28)

            Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui popcorn monta

            @scartz, dispui de un vot negativ dacă vrei să faci curățenie.
            Cenzura nu este o soluție.
            • +1 (1 vot)    
              nu e vorba de cenzura (Luni, 13 februarie 2012, 14:18)

              nahir [utilizator] i-a raspuns lui Fisherman

              nu mai incurcati bunul simt cu cenzura.
              comentariul nu trebuia sa apara, nu din cauza opiniilor ci a limbajului.
              si apropo. care opinii?
        • +7 (7 voturi)    
          Chiar asa (Vineri, 10 februarie 2012, 22:20)

          Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui dorin

          Alooo, verificatorul de mesaje! Se aude? Citesc hotnews de cand a luat fiinta si unul dintre atuuri este discutia fara cuvinte de maidan. Chiar si daca e contradictorie. Va rog stergeti mesajul de mai sus pe motiv ca foloseste cuvinte obscene la adresa altor persoane decat cea proprie.
          N.R. Ne cerem scuze! Vom identifica mesajul si-l vom sterge! Va multumim!
      • +3 (5 voturi)    
        care cariera politica, bre? (Vineri, 10 februarie 2012, 16:23)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui GEORGE

        are una?
      • +15 (15 voturi)    
        Ponta nu va fi niciodata la guvern (Vineri, 10 februarie 2012, 20:25)

        mucenic [utilizator] i-a raspuns lui GEORGE

        Asum asta pana la proba contrarie. Comunistii au reusit sa vina la conducerea tarii dupa 1989 cat au avut ceva putere reziduala din perioada comunista. Puterea aceasta s-a erodat insa cu timpul si chiar daca populatia este nemultumita acuma, toti is dau seama comunismul nu este o alternativa viabila. Venirea lui Ungureanu a fost o miscare politica abila. Daca si viitoarele vor fi tot asa de abile + imbunatatirea economiei, comunistii pot fi luxati pentru totdeauna dela putere.
      • +9 (9 voturi)    
        De asta Crin tipa... (Vineri, 10 februarie 2012, 22:27)

        Andrei T [anonim] i-a raspuns lui GEORGE

        Sunt cateva ipoteze indraznete. Sigur ca Ungureanu e pro-american si Ponta pro-rus, S-ar putea ca Ponta sa inteleaga ca e greu sa-i dea afara pe americani din Romania si ca e mai bine o adaptare decat disparitia. Stanga e pro-rusa peste tot in Europa, asa ca se poate coabita, daca nu sari calul, Pe cand Antonescu are o mare problema. Liberalii au fost tot timpul pro-occidentali si un partid liberal stangist si pro-rus nu are ce cauta in Romania. De asta tinta lui Antonescu este Basescu, pricepand foarte bine ca Basescu inseamna Occident, iar in cazul de acum, cand PDL-ul e condus de factiunea liberala, toti liberalii autentici, adica cei de dreapta, vor migra si Crinutz va ramane singur. De asta Crin tipa si Ponta nu. Unul poate muri in curand, celalat mai poate trai.
        • 0 (2 voturi)    
          secta anti.. (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 22:03)

          Liviu [anonim] i-a raspuns lui Andrei T

          Vise de noapte. Ungureanu este pro israelian si are tot dreptul. Dragostea de doctrina este o iluzie. Oricare dintre PDL-isti, PNL-isti sau PSD-isti este dispus sa se mute pentru o halca mai buna. Toti sunt membrii aceluiasi partid al fripruristilor, iar noi cascam gura la ei. Multi dintre ei nu ar fi la prima plecare, dar problema noastra, a celor condusi, nu este doctrina ci administrarea tarii si aici stam foarte prost. Nimeni nu ar trebui sa se bucure de divizarea tarii. Pana la urma ne vom dori sa vina altii sa ne conduca tara. Deocamdata corabia noastra ia tot mai multa apa si noi ne certam ce drapel sa punem pe catarg. Pe net circula informatii conform carora de mai multe luni de zile presedintele a primit aceasta mutare in plic ca un semn de sutinere a viitoarei campanii anti Iran. Colac peste pupaza mai avem de platit si avioane F-16. Asta e aceeasi cale pe care au mers grecii in urma cu trei decenii, doar ca ei s-au indatorat la francezi si la germani.
          Ponta a gafat crezand ca impaciuitorismul lui va fi catalogat ca maturitate si pragmatism. E o greseala care nu trebuie sa imbete insa pe nimeni si e prea devreme ca puterea sa jubileze ca a desfacut alianta. Deocamdata iarna scoate la iveala dezordinea din structurile statului si politica va trece un timp pe planul doi.
    • +6 (6 voturi)    
      Dane, (Vineri, 10 februarie 2012, 22:54)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

      articolul tau m-a "uns" la suflet. Nota 10!
      Spune-ne insa te rog Dane, ce ar trebui sa se intample pâna la alegeri pentrru ca electoratul sa nu voteze masiv USL, sau ce va mai ramânea din el eventual? Credibbilitatea pe care ar putea-o oferi acest guvern? Demisia de bunavoie a lui Basescu sau, ceva mai inteligent?
  • +45 (57 voturi)    
    Revolutia (Vineri, 10 februarie 2012, 13:30)

    xolv [utilizator]

    Fanaticii vad lumea numai bicolor, cu ei sau cu Basescu. Opiniiile nu sunt tolerate. Cine nu e cu ei, e contrarevolutionar si va trebui pedepsit. Avea dreptate Baconschi ca au mobilizat tot arsenalul mostenit de la Ana Pauker.
  • +38 (44 voturi)    
    Mazepa! (Vineri, 10 februarie 2012, 13:35)

    spectator [anonim]

    Ponta nu a facut nicio greseala! Ponta a facut ce stie. Tradeaza asa cum zice: Buna ziua! Si va mai trada cand trebuie. Dar poate fi acuzat un lup ca mananca oi? PNL- va fi prima lui victima! Si cea mai importanta victima va fi Romania! Nu va puneti speranta in el. Amintiti-va cum s-a comportat candva in guvernul lui Basescu! Ar trebui sa invatam sa nu mai uitam de la gura pana la mana. Si vice versa...
    • +14 (22 voturi)    
      Foarte bune observatiile! (Vineri, 10 februarie 2012, 13:58)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui spectator

      Tontu, nu s/a calmat!
      El este doar o papusa in mainile celor cel papusaresc!
      Sincer, e de preferat un Boc despre care toata lumea spune ca este papusa lui Basescu, unui tont despre care lumea spune ca este independent si nu este!
      Este doar un tradator!
      Ca de altfel toti comunistii!
      Apropo, cum se face ca pesedeii si peneleii dau peste oameni cu masinile, dar se dau social - liberali!
      Sa fim seriosi; astia fuck pe toata lumea, se fuck si intre ei!
    • -12 (20 voturi)    
      uitare (Vineri, 10 februarie 2012, 14:18)

      adolf [anonim] i-a raspuns lui spectator

      CAND base a iesit prima data presedinte, Cosmin Gusa l-a parasit rapid, pe motivul ca base s-a dat cu servicile. Din pacate servicile conduc tara din 1990 pana astazi si o vor conduce si de aici inainte
      Sucirea lui Ponta este una din nenumaratele dovezi.
      Liberali care incearca sa faca altceva nu au nici o sansa. Din nenorocire nu mai este vorba de politica, este vorba de viitorul Romaniei.
      • -13 (15 voturi)    
        pt adolf (Vineri, 10 februarie 2012, 15:57)

        danrpd3 [utilizator] i-a raspuns lui adolf

        Aveti perfecta dreptate stimate Domn.
        Sa fii partizan/simpatizant politic e de accepat.
        Sa te lasi manipulat de baietii cu ochi albastri : NU!
        Iar Dl Tapalaga asta face - incearca sa scoata 'imaculata' o clasa politica .. temporar la guvernare!
        In joc este soarta unui popor si nu a unui lider/partid politic.
      • +10 (12 voturi)    
        Ce incearca liberali sa faca ? (Vineri, 10 februarie 2012, 16:19)

        eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui adolf

        Mie nu imi este clar ce incearca liberali sa faca .
        Cand au fost la guvernare au luat o gramada de masuri de stanga care au urcat deficitul bugetar pe cele mai inalte culmi.
        S-a schimbat ceva ?
        Momentan sunt in alianta tot cu PSD , la fel ca si atunci.
        Sunt convins ca la fel ca si mine sunt destui care judeca ce vad nu ce le spun uni si alti la TV.
        Dovada se regaseste in procentele slabe de la vot.
        NU avem nici o alternativa cumsecade.
        Permanent incercam sa votam raul cel mai mic.
        Nu stiu cum naiba se face ca orice am vota intr-un final toti de dovedesc de aceiasi muma.
        Pacat ca sila asta provocata de politicieni lasa tara la mana celor care merg la vot pentru pomeni.
    • +11 (11 voturi)    
      crapatura uselista (Vineri, 10 februarie 2012, 15:58)

      ginel din obor [anonim] i-a raspuns lui spectator

      s'a vazut chiar mai 'nainte de fasaiala aia de'au numit'o marele meting !
      io am scris un comentariu, intitulat parca, usl vorbeste cu limba despicata.
      si nici nu cred ca s'a rotit nici macar cu un grad, in jurul axei sale.
      a fost numai o volta la deruta.
      a invatat, de la bombonel, arta disimularii.
      de la fostul sef al diplomatiei romanesti, acum, tregator de sfori in sptele decorului, in asteptarea ordinului de ridicare de-acasa. :-)

      vechii fesedelisti, deja au intrat la griji, incercand sa dea pojghita la o parte, sa vada ce coace pontancul. adica, bombonel.

      ce'a fos mai tare, a fost nervozitatea lui felix, care i'a chemat numaidecat la ordine.
      si s'a vazut, clar, ca usl grivco s.a. functioneaza la butoanele lui felix.
  • -27 (37 voturi)    
    Calea pașnică (Vineri, 10 februarie 2012, 13:35)

    Omics [utilizator]

    Ponta a întrezărit debarcarea lui Băsescu pe cale pașnică. Primul câștigător va fi Antonescu (de fapt Cotroceniul va deveni o linie moartă). Al doilea câștigător va fi dreapta unificată. Ponta are nevoie de așa ceva, de duel corect, în calitate de viitor prim-ministru. Sunt momente când adversarii care se respectă se ajută să scape de balast fiecare.

    Și nu mai cenzurați mesajele, că realitatea nu o puteți cenzura.
  • +29 (35 voturi)    
    Secta Anti (Vineri, 10 februarie 2012, 13:37)

    Constantin [anonim]

    a aparut ca reactie la amplificarea urii romanilor fata de moguli. Mogulii, la randul lor, vor amplifica la maxim ura romanilor fata de Basescu. Oricum ura n-o poti folosi decat in scop distructiv asa cum bine de demonstreaza ambele parti.
  • +22 (32 voturi)    
    cel mai probabil nu voi vota usl (Vineri, 10 februarie 2012, 13:38)

    cristi [anonim]

    dar imi place sa vad ca macar isi da seama Ponta ca nu ajunge nicaieri cu discursul anti-tot.
    • +21 (21 voturi)    
      nici eu (Vineri, 10 februarie 2012, 15:36)

      Ciprian [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Nici eu nu voi vota USL dar mi-a placut discursul lui Ponta, a creat un precedent frumos.
      Ieri a fost un moment bun pentru el, a fost pentru 40 minute un "domn" in timp ce partenerul sau Antonescu a ramas un "nea" ... ii urez sa devina ceea ce a parut ieri ca poate fi.
      • +10 (10 voturi)    
        Greu sa intre intr-o teaca (Vineri, 10 februarie 2012, 18:14)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian

        doua sabii si-o ghiara de motan!
  • +20 (30 voturi)    
    USL (Vineri, 10 februarie 2012, 13:39)

    tzepes [utilizator]

    Seful haitei e batranul crocodil "profesor doctor inocentius causa " , pre numele sau Felix Voiculescu.
    Cei doi sunt doar 2 trepadusi; si o marioneta e mai independenta ca ei.
    Daca stau si ma gandesc bine, nici celebrul si nemuritorul Iliescu Ionica n-are curajul sa-l infrunte sau sa iasa din cuvantul/ordinul sau !
    Nimic nu mai poate schimba situatia, poate doar un ...cancer galopant, cum s-a mai vazut in cazuri similare !
    • -5 (5 voturi)    
      Nostradamus, (Vineri, 10 februarie 2012, 20:12)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui tzepes

      ...tu erai?
      Ma distreaza asa tare cand vad un cititor care le stie el asa pe toate; ai descifrat misterul luptelor pt putere din clasa politica romaneasca; daca tot suntem aici, spune-ne te rog: e adevarat ca papa va muri intr-un an? e adevarat ca 2012 e ultimul? Pisica mea unde e? cand am plecat de acasa n-am vazut-o pe nicaieri.

      Ce-ncerc sa zic, in mai multe cuvinte - si daca accidental ai dreptate, n-ai de unde sa stii asta; cine e mai influent ca cine, cine da ordine cui si ce agenda are fiecare...

      Vorbiti ca sa va aflati in treaba, sa vada lumea ca aveti o parere... Ma intelectualilor ma....
      • +4 (4 voturi)    
        intreb si eu (Vineri, 10 februarie 2012, 22:09)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

        nici macar la o parere nu avem dreptul ca sa nu te scarbesti 'mneata?
      • 0 (0 voturi)    
        VARZA (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 4:15)

        io [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

        Nostradamus, bine zici.....
        ma amuza sa citesc comentariile voastre....vorbiti si voi(adica scrieti)...ca nu aveti altceva de facut......
        la comentari.....toti sunteti beton!!!!!
        la altceva....PRAF IN OCHI.....
        SCUZELE MELE>>>>>>>
    • -4 (4 voturi)    
      Nostradamus, (Vineri, 10 februarie 2012, 20:12)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui tzepes

      ...tu erai?
      Ma distreaza asa tare cand vad un cititor care le stie el asa pe toate; ai descifrat misterul luptelor pt putere din clasa politica romaneasca; daca tot suntem aici, spune-ne te rog: e adevarat ca papa va muri intr-un an? e adevarat ca 2012 e ultimul? Pisica mea unde e? cand am plecat de acasa n-am vazut-o pe nicaieri.

      Ce-ncerc sa zic, in mai multe cuvinte - si daca accidental ai dreptate, n-ai de unde sa stii asta; cine e mai influent ca cine, cine da ordine cui si ce agenda are fiecare...

      Vorbiti ca sa va aflati in treaba, sa vada lumea ca aveti o parere... Ma intelectualilor ma....
  • +1 (19 voturi)    
    si totusi CTP are dreptate (Vineri, 10 februarie 2012, 13:40)

    Mircea [anonim]

    Victor Ponta putea sa joace rolul asta dar intr-o cu totul alta piesa. Daca strategia USL era de a juca la doua capete: unii cu huo si alti cu un huo mai domol, era ok. Dar asa a iesti total din decor. In acest moment piesa era cu un huo zgomotos si cu dat la picioare (din ambele parti si USL si PDL) . Si apare Ponta total aiurea. Putea (daca intentia lui a fost sa arate ca se intampla si lucrurile altfel decat cu huo) sa mai astepte o saptamana doua sa se calmeze lucrurile. Asa pare ca unul care intr-o lupta cu sabii si cutite sa inceapa sa cante la harpa. E clar ca toti combatantii se opresc si se uita la el ca la o ciudatenie a naturii. Nu stiu daca este strategie, dar oricat de buna este ... nu era momentul pentru ea, putea sa mai stea o saptamana doua si sa-i lase pe aia cu ruperea pentru cateva zile.
  • +30 (34 voturi)    
    Ponta este smecher, d'aia s-a dus la Grivco (Vineri, 10 februarie 2012, 13:40)

    bizonul [anonim]

    Cineva l-a invatat foarte bine cum sa scape de codita Crin Antonescu, iar sondajele arata scaderea vertiginoasa a USL-ului. Deci USL-ul trebuie spart.

    Cineva l-a invatat ca trebuie sa spuna ca va pastra SIE, SRI, ANI etc daca ajunge la putere.

    Cineva l-a invatat ca trebuie sa schimbe latratul in discurs european. Dovada discursul de ieri in parlament.

    Cineva l-a invatat ca tot ieri este inca bine ca s-a dus la felix varanul voiculescu/grivco, ca sa-l pacaleasca inca o data.

    Cineva l-a invatat ca nu mai trebuie sa se teama de adrian nastase si ion iliescu.

    Cineva l-a invatat ca numai asa va avea sansa ca, eventual, in anul 2016 PSD-ul sa preia puterea. In nici un caz in 2012. Dar in 2016 este posibil sa preia o Romania in crestere economica sigura.

    Intrebare: cine l-a invatat? Nu Voiculescu/Grivco, nu ion iliescu si nu adrian nastase...

    atunci cine?
    :)
    • +8 (16 voturi)    
      De fapt toti sunt din SISTEM -adica MAFIE ! (Vineri, 10 februarie 2012, 14:31)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui bizonul

      Fiecare joaca un rol care se schimba periodic. La putere, la opozitie si tot asa . Ca si la vechea pompa a pompierilor, indiferent care parte urca si care coboara, apa are o singura directie. Asa si aici, banul are o singura directie -dinspre fraierii din ce in ce mai amarasteni spre mafia din ce in ce mai bogata.
      Ponta il are ca nas de cununie pe Maior , directorul SRI al lui Basescu si la nunta lui la aceiasi masa a stat si MRU de la SIE. Totul e o piesa cu actori ca in teatru, unii geniali ca si Vadim si Basescu alti de mana a saptea ca Igas de exemplu. Insa cu totii isi iau simbria de la acelasi teatru . Sant curios cine este concret regizorul... Sant curios de asemenea cum va fi cand satui fiind de teatrul asta, o sa aruncam cu rosii sau cine stie...cu molotoave ?
      • +4 (4 voturi)    
        pt gigi (Vineri, 10 februarie 2012, 16:07)

        danrpd3 [utilizator] i-a raspuns lui gigi

        In anii '90 se dadeau credite cu buletinul la BANCOREX doar de la gradul de colonel in SUS!
        "Ghici, ghicitoarea mea?" - ca sa citez din clasici!
    • +9 (9 voturi)    
      cineva l-a invatat pe Ponta (Vineri, 10 februarie 2012, 15:24)

      lamationairetia [utilizator] i-a raspuns lui bizonul

      F. interesant punct de vedere. Ramane un raspuns deschis, deoarece se exclude ca sa fie chiar propra logica a lui Ponta.
      • +2 (2 voturi)    
        pe ideea (Vineri, 10 februarie 2012, 22:13)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui lamationairetia

        "Dacă nu ştii, te învăţăm; dacă nu poţi, te ajutăm; iar dacă nu vrei, te obligăm." :D
    • +3 (3 voturi)    
      alea nu le poate desfiinta primul dintre ministrii (Vineri, 10 februarie 2012, 16:25)

      golgoaja [anonim] i-a raspuns lui bizonul

      el s'a referit la sefi, pe care a zis ca'i admira si ca'i va pastra.
      nu'i de mirare, maior sereica ii este nanas de cununie, iar actualul pm, i'a fost cavaler de onoare. :-)

      ar rude mari acest pontozaur.
      socrul, sef de gasca psd in palavrament, cu rang mare in partid, unul din aia caruia pe timpuri i se cara portretul de unu mai. :-)

      sotia fiind fiica celui de mai sus si iropeana consacrata.

      nanas de cuncunie, maior serica.

      nas la copil, general cu un pumn de stele, sef de partid, oprea.

      sa nu mai vorbim de anturaj.
      s'a dezis de moguli, dar este in gratiile lor.
      are si el vintu lui, la retevei teve.

      a scapat si de prostancu, ramanand acuma singurul, intaiul. :-)
      sanchi !
    • 0 (0 voturi)    
      Tata socru? (Vineri, 10 februarie 2012, 18:15)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui bizonul

      recte Dl. Sarbu? Eu asa cred...
      • +2 (2 voturi)    
        Da, socrul popa care a inchis portile (Vineri, 10 februarie 2012, 18:58)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui Dianora

        Catedralei Metropolitane din Timisoara si astfel Generalul Chitac a putut sa ucida cu mana lui proprie 18 tineri pe scarile insangerate. Cand in sfarsit Chitac a ajuns a puscarie si era gata sa vorbeasca a facut rapid clasicul deja cancer Galopant si in 50 de zile s-a curatat.
    • +5 (5 voturi)    
      Popa Sârbu, alias tata socru..... (Vineri, 10 februarie 2012, 21:31)

      Optimista [utilizator] i-a raspuns lui bizonul

      cine altcineva să-l învețe mai bine pe ginerică să se comporte cu frică de Dumnezeu? N-ați văzut cu ce grijă părintească i-a urmărit speech-ul?
      Văd că nimeni n-a comentat venirea în parlament a celor două rudenii. Nu m-am uitat bine, dar poate că pe undeva prin balcoane era tupilată și Daciana, că doar așa se susțin membrii în familie. Bun, am să schimb tonul din glumă la serios.
      Domnule Tăpălaga....așa DA. Mai deunăzi, știți la ce articol, cel în care o atacați gratuit și fără argumente serioase pe Elena Udrea, v-am dat un hotărât ....așa NU. În artucolul de azi analiza dvs, mi-a plăcut mi s-a părut pertinentă. Inclusiv, și chiar, mai ales faptul că nu-i acordați lui Ponta credit nelimitat, pentru că aproape a devenit deja limpede că discursul lui din parlament a fost doar un act de cabotinism. Se potrivește cu Crin precum tusea cu junghiul și unul fără altul nu vor mai supraviețui....politic. Dacă se despart pierd amândoi. Tot. Dar nici dacă rămân împreună nu mai sunt sigură că vor mai câștiga ceva. Poate doar experiența alianțelor...ratate.
  • +23 (31 voturi)    
    Pasul politic al zilei! (Vineri, 10 februarie 2012, 13:41)

    ovidiu [anonim]

    Miscarea, in plan politic, gandita si aplicata de presedintele Basescu, a relansat PDL-ul si i-a prins in ofsaid pe cei de la USL.Credibilitatea guvernului va creste, intelegerea de catre populatie a timpurilor in care traim va fi benefica si va asterne linistea normalitatii peste Romania! Se vor aplica reformele, de care Romania are nevoie, in continuare si vom iesi la liman! Fostii activisti PCR si angajatii Securitatii se vor pregati pentru "lumea de apoi" lasand Romania celor tineri si celor care vor raspunde de ea pentru viitor. Doamne ajuta!
    • -1 (3 voturi)    
      pt ovidiu (Vineri, 10 februarie 2012, 16:10)

      danrpd3 [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu

      "Speranta moare ultima!"
      Si
      “Dumnezeu iti da, dar nu iti baga in traista”
  • +9 (15 voturi)    
    Intentii bune! (Vineri, 10 februarie 2012, 13:43)

    costa [anonim]

    Ponta poate chiar crede in ce spune si ce a facut. Din pacate, nu el este la butoane, asa cum s- a ghicit de mult. Dupa cum s-a mai spus, nu Ponta (de Crin nu mai amintesc , e caz patologic) este periculos ci gasca care se ascunde dupa el.
  • +16 (18 voturi)    
    am scris si ieri... (Vineri, 10 februarie 2012, 13:49)

    demaGOGU [anonim]

    dar se pare ca nu am putut insela vigilenta hotnews..oh well, one more try:)

    numai naivii ar putea crede ca schimbarea la fata a lui Ponta e fara voie de batranul bolshevic Ilici si de la cel uns cu toate alifiile Nasty: corifeii rosii au inteles(nu e nevoie sa fii mare strateg ptr asta!) ca discursul gaunos-demagogic al lui crin este suicidar ptr psd si, in consecinta, i-au tras presul de sub picioare!

    cu riscul de ma repeta, o lupta "individuala" intre cele 3 mafii - rosie, portocalie si galbena - este de dorit oricarei coalitii...diadice

    acest conflict tri-partit trebuie incurajat prin toate metodele de componenta nealiniata a societatii pentru ca numai de aici se poate naste un echilibru relativ stabil al puterii si al justitiei!
  • +11 (19 voturi)    
    In final (Vineri, 10 februarie 2012, 13:50)

    adrian [anonim]

    "Cat despre Crin Antonescu, doar atat: ii va mai lua ceva timp sa se impace cu ideea ca, in jocul de pocker al puterii, septarii nu sunt la el."
    Cred ca era vorba de septica nu de poker.

    Oricum, articol excelent, cum deja ne-a obisnuit D-l Tapalaga.
    Am realizat ca totusi in Romania mai exista speranta la nivel politic...
  • +23 (25 voturi)    
    Anti Secta (Vineri, 10 februarie 2012, 13:50)

    Vali [anonim]

    Antonescu: "USL demisioneaza din Parlament".

    Adrian Nastase: "Fireste, poate ar trebui gandita mai bine aceasta demisie, pentru ca bla, bla, bla..."

    2 Judecatori: Inscuipatul Nastase Adrian, este condamnat la 2 ani de inchisoare, cu executare".

    Adrian Nastase catre Ponta: "Victoras tata, fireste ca Antonescu a vrut sa "ma faca". Prin demisia din Parlament, pierd imunitatea, si merg pa-pa la sing-sing"

    Ponta: "Adio Crin, pe curand Traiane".

    Baselu': "Hă, hă, hă...ce-mi plac glumele mele"
    • +1 (1 vot)    
      fireste ...felicitari domnule (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 3:23)

      mahabaratan [utilizator] i-a raspuns lui Vali

      cel mai bun comentariu ...mai vrem :)
  • -7 (15 voturi)    
    Duel corect (Vineri, 10 februarie 2012, 13:51)

    Omics [utilizator]

    În mesajul precedent, duel corect sau concurență politică loaială, înseamnă că nu se va mai repeta ce a făcut președintele Băsescu când a „luat” parlamentari de la opoziție ca să-și pună primul-ministru (PC, respectiv UNPR). Adică președintele va respecta voința electoralului și Parlamentul.
    • +4 (4 voturi)    
      D-aia (Vineri, 10 februarie 2012, 22:46)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Omics

      e ales presedintele prin vot direct. Asta-i motivul pentru care-i investit cu 5 milioane de voturi: sa rezolve situatiile politice.

      Un singur lucru am sa-i reprosez lui Basescu: 300 de parlamentari!
  • -13 (19 voturi)    
    secta PDL (Vineri, 10 februarie 2012, 13:55)

    mihai [anonim]

    Daca exista o secta in politica romaneasca, aceasta este PDL-ul. Are un guru, are adepti 100% obedienti – cand ai vazut vreun pedelist sa aiba vreo atitudine publica contrara sau macar diferita de a sectantului sef ?, are “ritualuri” secrete, etc. Poti cumva sa negi ca guru Basescu controleaza total si guvernul si majoritatea parlamentara si partidul si serviciile secrete? Exista in aceste structuri enumerate mai inainte vreo opinie nuantata fata de ceea ce vrea, ce crede si ce face Basescu? Bucurati-va de democratia pedelista, o meritati.
  • +27 (31 voturi)    
    "Nu cred in Ponta... (Vineri, 10 februarie 2012, 13:55)

    Stefan Michiu [anonim]

    "Nu cred in Victor Ponta nici cand face daruri"... ca sa paraferazez un dicton latin.Am fost si eu, ca toata lumea -cred eu, de buna credinta- surprins placut de discursul lui Ponta. Dar nu pot sa nu ma intreb: cat din Ponta e Ponta, si cat Nastase, Dragnea,Hrebenciuc, Iliescu si tot neamul lor de jigodii!Cariera lui politica,Know how-ul lui, actiunile lui de pana in prezent nu ma incurajeaza in speranta ca viitorul Romaniei poate sa sune bine.Astept episodul urmator; cu o floare, nu se face primavara si nu pot sa-i dau un credit pe care dosarul lui nu-l merita..
  • -11 (19 voturi)    
    PDL este secta daunatoare.. (Vineri, 10 februarie 2012, 13:57)

    kitto [utilizator]

    secta pdl este cea mai daunatoare..

    a reusit sa distruga tot..ea este ciuma portocalie
    • +8 (8 voturi)    
      Adevarat ! (Vineri, 10 februarie 2012, 17:29)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui kitto

      Spre exemplu tie ti-a distrus in intregime ratiunea
      • -5 (5 voturi)    
        Si mai adevarat (Vineri, 10 februarie 2012, 20:18)

        Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        Iar tie coloana vertebrala, daca ai avut vreodata una...
  • -14 (22 voturi)    
    tapalaga. domnu' tapalaga. (Vineri, 10 februarie 2012, 13:59)

    gigi [anonim]

    domnu' tapalaga, spin doctor extraordinaire, alege pe un ton condescendent, in aparenta rece si chirugical, sa nu vada padurea de copaci. e o tara libera, after all. de fapt, domnu' tapalga este un taliban fanatic (pleonasmul este intentionat) care, desi stie ca marinarul alcoolic da cu oistea-n garda cand si cum are chef, alege sa vada paiul din ochiul altuia si nu barna din ochiul sau.
    • +5 (5 voturi)    
      Tot intentionat (Vineri, 10 februarie 2012, 17:30)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui gigi

      e scrisul agramat si lipsa de logica ?
  • +28 (28 voturi)    
    ha ha ha ha (Vineri, 10 februarie 2012, 14:00)

    unul [anonim]

    a fost un spectacol pe cinste. abia am asteptat sa vad reactia latrinelor lui voiculescu. au intrat in fibrilatie latraii mogulului. Tradarea lui Ponta nu a inceput insa de ieri dar ei sunt asa de orbiti de ura fata de Basescu incat nu au putut sa vada. Cand li s-a spus de mai multe ori ca Ponta este defapt prietenul PDL-ului nimeni nu a crezut. Debarcarea lui Geoana si oferirea cadou PDL-ului a postului de sef al senatului a fost un act lipsit de logica pentru un om normal. Era singura reduta a opozitiei si Ponta a facut-o cadou puterii. De aici incepe tradarea. Ponta la tradat pe Antonescu cand l-a lasat cu ochii in soare la acea 'super manifestatie'. Vom mai vedea asemenea acte de tradare. In momentul in care usl va ajunge la 45% se va destrama
  • -17 (23 voturi)    
    Tapalagă iar a fumat ce nu trebuie (Vineri, 10 februarie 2012, 14:01)

    ion [anonim]

    Traian Băsescu e popular în sondaje, dar la minus 90%. Pentru Tapalagă și pentru ceilalți propagandiști probabil că toată țara e o sectă anti.
    Minus 90% pentru cine vrea să știe unde se află pe lumea asta. Pentru Dan Tapalagă speranțele lui seamănă cu ale lui Goebbels în buncăr.
    • +10 (16 voturi)    
      1+9=10 (Vineri, 10 februarie 2012, 14:23)

      Leeview [anonim] i-a raspuns lui ion

      Tocmai asta a vrut si dl. Tapalaga sa scoata in evidenta. Dace esti din secta Anti ai impresia ca toti care nu sunt cu Basescu sunt cu tine.

      Deci daca doar 10% din romani mai au incredere in Basescu asta inseamna ca 90% din romani au incredere in Crin si/sau Ponta. Foarte adevarat, daca si numarul 10 s-ar descompune doar in 1 si 9. Dar se poate descompune si in 1+2+7 si in multe alte feluri.

      Dar daca au reusit sectantii Anti ( chiar mi-a placut analogia cu o secta religioasa) sa redefineasca notiunea de dictator/dictatura de ce sa nu poata redefini si notiunea de "adunare".

      Jos cu toata lumea care nu e cu noi deoarece este , evident, impotriva noastra.
      • +2 (2 voturi)    
        140% (Vineri, 10 februarie 2012, 22:32)

        Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui Leeview

        Urmatorul pas pentru Secta Anti este sa mai spele un pic creierul "gibonilor" ca sa il parafrazez pe Marele Preot Adjunct ca 140% de fapt inseamna 100%. ;) pentru cunoscatori.
  • +10 (18 voturi)    
    ce cred eu (Vineri, 10 februarie 2012, 14:07)

    Ghita [anonim]

    ca ponta vrea sa se indeparteze (de ochii lumii) de antonescu, intrucat antonescu in curand va fi sapat (pe buna dreptate) ca o persoana care nu a realizat nimic in 20 de ani de deputatie si ani ca ministru, o persoana care in acesti 20 de ani de functii importante nu a invatat macar o limba straina, si care se bazeaza doar pe flame-uri, cabareturi si scandaluri.

    atat ponta cat si antonescu au sotiile/amantele (nu le stiu starea civila) europarlamentari, niciuna nu a dovedit nimic mai mult ca eba, dar de eba se ia toata lumea (nu ca pe nedrept).

    Explicatia mea e ca usl nu mai are de unde sa creasca si e la mana prezentei la vot (ca sa nu zic ca ar scadea). Se impune (si) atragerea electoratului de nisa, de aici schimbarea in discurs, ca sa iasa in evidenta prin delimitarea de un clovn ca antonescu.

    binenteles si basescu poate face o mutare (tot de nisa): propunerea candidatului la presedintie a unei femei cvasi necunoscuta politic, si de aici vor veni voturi "pentru schimbare" asa cum voteaza romanu in dementa de 20 de ani. Iar Antonescu nu isi va putea prezenta tipicul lui speech de aruncator de rahat ca nu faci asta cu o femeie profesionista (necunoscuta).
    • +10 (10 voturi)    
      sa nu uitam (Vineri, 10 februarie 2012, 17:31)

      george [anonim] i-a raspuns lui Ghita

      ca pana la alegerile precedente numarul de romani cu drept de vot era estimat la 18 milioane. Acum ca au 'disparut' vre-o 3 milioane din evidenta, numarul romanilor cu drept de vot s-ar reduce undeva pe la 15 milioane. Numai ca acei 3 milioane de romani 'disparuti' nu au murit ci sunt raspanditi prin Europa si mai au si drept de vot si sunt in majoritate anti-pdsr. De asta se tem uslasii de votul diasporei, ca le strica foarte mutl calculele. Toate sondajele de opinie sunt facute in tara. Asa ca 50% in sondaje ar putea sa insemne in realitate, la vot 45% . De asta turbeaza usl-ul si vrea anticipate pentru ca pana in noiembrie mai au loc destul sa scada, mai ales in contextul in care discursurile lui ponta si antonescu devin deja gretoase. Faptul ca romanii nu au percutat sa iasa la demonstratiile lor este o dovada clara ca realitatea este mult diferita de cea din sondajele lor mincinoase.
      • -4 (4 voturi)    
        Fiecare cu motivele lui (Vineri, 10 februarie 2012, 20:27)

        Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui george

        Nu am idee de ce se tem uslasii de votul prin corespondenta; dar pot sa-ti spun de ce ma tem eu de el - pentu ca asa cum preaiubitul vostru marinar bun ls toate s-a votat singur la ultimul mandat cu ajutorul statisticilor din diaspora, la fel, dupa mega recensamantul al carui scop a fost exact identificarea numarului de romani care au migrat, viitoarea mare speranta pdl, care-o fi aia - va incerca sa se voteze iar.
        Nu imi place ideea de vot prin corespondenta pentur ca este foarte usor de corupt, de fraudat, si inca sper la o Romanie democrata, nu comunista ca acum....

        Sunt absurd?
  • +17 (17 voturi)    
    Secta anti (Vineri, 10 februarie 2012, 14:21)

    Marcela [anonim]

    Nu am nici cea mai mica indoialA CA DISCURSUL DIN PARLAMENT nu are nici o legatura cu adevaratul Ponta si psd-istii lui.Tot acest maret discurs a fost recitat pentru ca era transmis la TELEVIZOR.In rest noi sa fim sanatosi,ca prosti nu suntem.
  • -12 (18 voturi)    
    Care doi oameni in Pta Universitatii, domnu? (Vineri, 10 februarie 2012, 14:29)

    gimi [anonim]

    Care doi oameni in Pta Universitatii, domnu Tapalaga? Se vede ca nu prea dati pe acolo. Iar daca intr-adevar sunt doi oameni, pai inseamna ca sunt super-oameni din moment ce dadura jos guvernul Boc, ba mai rau: o dadura pe Udrea afara din guvern. O mana de oameni au iesit in cateva piete din tara si deja se schimba guverne si Udrea dispare in ceata. Pai la alegeri va fi jale pentru PDL.
    • +10 (16 voturi)    
      da,prazu'.... (Vineri, 10 februarie 2012, 14:52)

      iulian-bz [utilizator] i-a raspuns lui gimi

      cat e prazul?
      icearca sa mai faci si tu pauze,in curand o sa te doara ochii uitandu-te numai la tv.,mai iesi pe afara mai da si tu zapada,daca pica Basescu,te anunt eu!!!
    • +6 (6 voturi)    
      Domnu' Gimi, (Vineri, 10 februarie 2012, 16:19)

      nick [anonim] i-a raspuns lui gimi

      matale chiar crezi ca s-a schimbat guvernul ca s-au dat in stamba, in mijlocul drumului, cativa amarati platiti, cativa nostalgici comunisti si alti cativa frustrati manipulati de antene?
      Bre, daca matale chiar crezi asta, atunci considera-te un om fericit! Nimic nu e mai frumos pe lume decat naivitatea.
      Dar vezi matale, eu nu cred ca tu chiar crezi asta. Eu cred ca faci doar propaganda de 2 bani, ca esti un mic aspirant catre 'elitele" sectei.
      Niciun om cu adevarat informat, care are acces la informatii necenzurate (si nu poti spune, avand acces la internet, ca nu ai acces la informatii) nu poate ramane in naivitatea pe care incerci sa o afisezi. Asa ca, domnu' Gimi, mai scutiti-ne cu abureala.
      • +6 (6 voturi)    
        nick da'.. (Vineri, 10 februarie 2012, 18:00)

        aki [anonim] i-a raspuns lui nick

        ..ce bine i-ai spus-o... Ce mi-ar placea cineva sa le spuna si "sectantilor" ceva asemanator.. :D
  • +14 (14 voturi)    
    Bunul simt inseamna tradare ? (Vineri, 10 februarie 2012, 14:34)

    Cristian [anonim]

    Antonescu e speriat de faptul ca Ponta a batut palma cu Ungureanu "eu viitor prim ministru iar tu viitor presedinte" .
  • +16 (24 voturi)    
    inca sper... (Vineri, 10 februarie 2012, 14:38)

    Cornelia [anonim]

    Miscarea d-lui Basescu a fost magistrala.Sah mat la vuvuzele.Incepand cu protestele din Piata Universitatii, Ponta s-a aratat mai chibzuit, mai ponderat.Apoi lucrurile s-au precipitat: actiunea urmata de fiasco de la Bruxelles ( unde probabil a fost tras de urechi), condamnarea lui Adrian Nastase, calatoria in SUA, unde a fost acceptat doar daca vine singur,culminand cu lovitura de maestru a Presedintelui, care a numit un guvern tanar. Este ceea ce-si dorea si Ponta.Sa vina la putere cei tineri, nu sa ramana o vesnica marioneta in trasa de sforile lui Iliescu, Hrebenciuc, Nastase,
    Mitrea. ...Urmarea discursul din Parlament i-a arata inca o data ce inseamna sa te bagi in troaca. Porcii , care pana mai ieri ii lingeau mana, au improscat cu laturi. Macar acum stie pe cine se poate baza.Daca i-a ramas o farama de onestitate, va continua pe drumul pe care a pornit. E vremea ca vechii comunisti sa dispara de pe scena politica o data pentru totdeauna.Sper, poate cu naivitate, ca este un nou inceput.
  • +10 (14 voturi)    
    Inspirat arrticol si profund. (Vineri, 10 februarie 2012, 14:59)

    mircea [anonim]

    Bravo DT.De mult nu am mai citit un articol cu interes .Multumesc pentru modul onest si curajos de a prezenta omul Ponta si Antonescu(caruia parca nu pot sa-i spun tot om).
    • +3 (3 voturi)    
      Multumiri (Vineri, 10 februarie 2012, 20:30)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui mircea

      si din partea mea, pentru doza de impartialitate cu care ai scris acest articol. Ne-ai dovedit inca o data ca esti un jurnalist echilibrat, serios, competent si ca iti iubesti meseria.
      Pacat ca ai uitat care e aia...
  • -5 (9 voturi)    
    Singura concluzie ... (Vineri, 10 februarie 2012, 15:05)

    Gigi Kent [utilizator]

    ... logica la care se poate ajunge este ca Romania este condusa de serviciile secrete care isi plaseaza oamenii de incredere in pozitii cheie. Securistii de pana in '89 (unul in pozitia de Presedinte) si SIE-istii, SRI-istii etc. de dupa '89 conduc tara. La fel ca in Rusia si probabil in foarte multe alte tari din fostul bloc comunist. In Rusia era super vizibila treaba demult. La noi a devenit foarte clara acum.

    Anuntul lui Ponta ca trebuie pastrati sefii la servicii (bine si BNR dar era o informatie aditionala) venit pe nepusa masa, apoi telefoanele de amicitie cu Ungureanu si in final discursul de ieri din Parlament sunt semnalul ca Ponta este cumva "in schema" serviciilor secrete.

    Zicea cineva mai sus ca din pacate singurul partid in care par a fi mai putini securisti, un fel de "partid laic" din punctul asta de vedere si prin urmare singurul autentic democratic - PNL-ul va fi singurul fara nici o sansa in viitor. Securistii au vrut sa inglobeze PNL-ul in PDL prin miscari gen Stolojan (noroc ca a existat Tariceanu in momentul respectiv) si tot securistii incearca sa scoata din joc acum singurul partid care nu le deserveste interesele. In acest sens, chiar daca nu este capabil sau doritor sa recunoasca tot adevarul (depinde cate trese / stele are pe epoleti el insusi), si dl. Tapalaga recunoaste ca Antonescu este in afara jocului la finalul articolului.
    • +9 (9 voturi)    
      OARE ? (Vineri, 10 februarie 2012, 16:54)

      eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      "Din 1990 și până în prezent, de fiecare dată când dreapta politică românească a încercat să se coaguleze ca o forță puternică în stare să se opună stângii comunistoide create de Ion Iliescu, PNL a ieșit în decor și a sabotat din interior orice fel de mișcare a dreptei. S-a întâmplat în 1990, în 1992, în 1996, în 2000, în 2004 și în 2007, când Valeriu Stoica strategul unificării dreptei formate din PNL și PD a fost exclus din partid. De fiecare dată, la capătul deciziei a fost miliardarul Dinu Patriciu, declarat recent cel mai bogat român. O privire retrospectivă asupra istoriei recente arată cum nu se poate mai clar că PNL nu a fost altceva decât calul troian al lui Ion Iliescu în interiorul forțelor anti PSD. Recent, Dinu Patriciu a fost declarat cel mai bogat român după ce a vândut rafinăria Petromidia rușilor. Acesta a fost prețul, plătit integral de PSD pentru trădările lui Patriciu în 2003, când Adrian Năstase l-a scutit de plata a 571 de milioane de euro către stat până în 2010."
    • +10 (10 voturi)    
      Mai 1990. Prima trădare a lui Radu Câmpeanu (Vineri, 10 februarie 2012, 16:58)

      eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      "1990. Primele alegeri democratice din România postcomunista. Cocoțat în fruntea unui grup de comuniști din linia a doua a PCR, Ion Iliescu fură startul. Transformă Frontul Salvării Naționale, o emanație toxică a revoluției în partid politic captând astfel simpatia întregii populații generată de înlăturarea regimului comunist. În ciuda prostelor partidelor de opoziție, FSN acaparează rapid televiziunea publică. Asupra liderilor partidelor tradiționale se prăvălește un val de acuzații mincinoase și calomnioase. Țintele erau Radu Câmpeanu, președintele PNL și Corneliu Coposu, președintele PNȚ.

      În mai 1990, Coposu îl roagă pe Radu Campeanu să nu participe la alegerile din 1990, pentru că scorul se întrevedea dinainte foarte clar, rezultatul ar fi fost o victorie masivă a FSN-ului, iar în aceste condiții participarea opoziției nu ar fi făcut decât să legitimeze niște alegeri câștigate nedemocratic de FSN. Câmpeanu a zis NU, PNL participă la alegeri și obține 7% un scor confortabil ptr. Iliescu și FSN."

      De fapt era a doua tradare a lui Radu Campeanu.
      Cine a participat la demonstratia din 28 Ianuarie 1990 stie de ce spun asta .
    • +8 (8 voturi)    
      Aprilie 1991-Patriciu rupe PNL și ajunge ministru (Vineri, 10 februarie 2012, 17:13)

      eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      In 1990 Patriciu, Tăriceanu și alți câțiva au scandalizat din nou opinia publică, propunand o alianță între PNL și FSN-ul lui Petre Roman. Aceasta tentativă nu s-a finalizat. Iulie 1990 : Patriciu persevereaza și în 25 iulie 1990 apare PNL Aripa Tânără (PNL-AT), printre fondatori aflându-se Viorel Cataramă, Dinu Patriciu,Călin Popescu-Tariceanu și Horia Rusu.
      Aprilie 1991 : PNL-AT, partidul pe care-l conduce Patriciu semnează, alături de FSN și ILIESCU, Carta pentru Reformă și Democrație, intrând în guvernul Roman remaniat. DINU PATRICIU DEVINE MINISTRUL LUCRARILOR PUBLICE SI AMENAJARII TERITORIULUI ÎN GUVERNUL LUI ILIESCU.

      Octombrie 1991- PNL îl spală de Iliescu de sângele mineriadelor, FSN se sparge iar Petre Roman iese de la guvernare
    • +9 (9 voturi)    
      Sa zicem - Part 3 (Vineri, 10 februarie 2012, 17:15)

      eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      "După guvernul Roman- aprilie 1991, PNL continuă să participe alături de FSN la guvernare, în guvernul Stolojan între 1991 și 1992. În guvernul Stolojan, PNL participă sub justificarea că “Romania are nevoie de credibilitate externă, după mineriadele care au zdruncinat imaginea țării“. Pentru cei care au uitat, a doua mineriadă s-a soldat cu căderea guvernului Petre Roman. Tiparul folosit de Iliescu a fost același ca în 1990, când a fost spartă manifestația anticomunistă din Piața Universității. Minerii au ajuns până în sediul Parlamentului, unde au intrat fără să întâmpine vreo opoziție. Și atunci au fost împușcați în stradă oameni nevinovați.

      În timp ce persoanele care vor forma peste doar cateva luni viitorul PD, ies de la guvernare, PNL intră la guvernare, ca să îl spele pe Iliescu de sângele mineriadelor.
      PNL va deține 3 portofolii : Ministerul Justiției, Ionescu-Quintus(dovedit ulterior turnător al securității), Ministerul de Finanțe, Danielescu, viitor devalizator al SAFI și Viorel Catarama, Ministerul Industriilor."
    • +9 (9 voturi)    
      PNL-PArt 4 (Vineri, 10 februarie 2012, 17:17)

      eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      "1992-PNL sparge unitatea CDR chiar înainte de alegeri. Câmpeanu îl propune pe Regele Mihai candidat la președinție!

      În 1992, în pregătire pentru alegerile locale se formează CDR care câștigă cu un scor neasteptat de bun aceste alegeri. Dar, surpriză ! În toamnă, la alegerile parlamentare, Radu Campeanu sparge din nou unitatea noii formațiuni de dreapta: rupe PNL din CDR, și candidează separat la alegerile parlamentare. Mai mult, propune drept candidat la președenție pe Regele Mihai – iar monarhia era atat de ne-populara încât acest gest echivala cu a-ti dori să pierzi alegerile.
      Rezultat: CDR: 20%, PNL 2%. Diverse aripi și persoane din PNL participă însă la guvernare împreună cu FSN în poziții de mai mică expunere, din 1992 până în 1994, păstrați de către Iliescu sub justificarea că guvernul are nevoie de tehnocrați."
      • +6 (6 voturi)    
        in tema (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 0:32)

        Rica [anonim] i-a raspuns lui eugenrc

        te rog adauga si ziua de 28 ian 1990 -marea demonstratie a opozitiei- provacarile securistilor au fost nenumarate ,si atunci televiziunea si a jucat rolul -in mod subit liberali sau retras lasandu i pe tzaranisti - de izbeliste -
        • +4 (4 voturi)    
          NU am uitat (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 11:37)

          eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui Rica

          Am sugerat asta ceva mai sus.
          Aceasta informatie se regaseste foarte greu pe internet.
          Cred ca doar ce care au fost acolo isi mai amintesc.
    • +8 (8 voturi)    
      PNL-Part 5 (Vineri, 10 februarie 2012, 17:20)

      eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      "1996- Diversiunea PAC-PL93 finanțată de Patriciu

      În 1996 Patriciu și Tăriceanu finanțează – tot SEPARAT DE CDR – grupul ANL (format din PAC și PL’93) cu candidat la președenție propriu – și separat de CDR – în persoana lui Nicolae Manolescu. Și de această dată CDR câștigă, ANL pierde. Manolescu obține un scor ridicol, 0,71% adică puțin peste 90.000 de voturi! În anul 1998 PAC fuzionează cu PNL iar în 2000 Manolescu demisionează din partid și se retrage din viața politică. Emil Constantinecu ajunge președintele României. După o guvernare de patru ani Constantinescu se recunoaște învins de trusturile de presă ale securității și acuză linșajul mediatic al acestora. Refuză să candideze pentru un nou mandat și, pe finalul guvernării sale determină două decizii care aveau să îngroape definitiv PNȚCD: mărirea pragului electoral la 5% și crearea unei alianțe fantomă între PNȚCD și câteva formațiuni civice sub denumirea de CDR 2000, care avea să susțină la alegerile din 2000 un candidat indepedent la președinție : Mugur Isărescu. Cum scorul necesar pentru accederea CDR2000 în parlament era de 15%, PNȚCD, singurul care a adunat voturi a rămas în afara scenei politice și a dispărut pur și simplu. O mișcare dizidentă în PNȚCD creată sub denumirea de Grupul de la Brașov, care intuise scenariul a fost anihilată în 1999 iar membrii ei au fost excluși din partid. Prin această manevră Constantinescu a făcut un mare serviciu lui Ion Iliescu: a neutralizat definitiv PNȚCD, singurul partid care se opunea cu adevărat lui Ion Iliescu și stângii. Hegemonia lui Iliescu din perioada 2000-2004 când a revenit la președinția României avea cale liberă. Nouă ani mai târziu, Emil Constantinescu s-a alăturat coaliției anti Băsescu creată în jurul lui Geoană, participând acum din plin la linșajele mediatice pe care le invoca în anul 2000 când a renunțat subit la candidatură. Ce a fost cu adevărat Emil Constantinescu, nu e greu de dedus."
      • +5 (5 voturi)    
        ridicolul prof june prim manolescu (Vineri, 10 februarie 2012, 19:52)

        sf. sisoe [anonim] i-a raspuns lui eugenrc

        cel care a fost rezistent cu sertarul.
        adica, a rezistat prin cultura, sau prin culturi, cu scrieri anticomuniste publicate in propriul sertar.

        el a distrus alianta civica, cea mai anticomunista si reformatoare organizatie a societatii civice.
        a infiintza pac, si, vorba altui mare om de cultura, pac-pac, a distrus'o.

        s'a inhaitat cu paturiciu, campeanu, tradiceanu, katarama, si toata gasca aia de zaharisiti si penelisti din tata'n fiu.
        s'a ales praful de alianta civica.
        a fost votat ilici, ca sa nu vina vadim...

        intre timp, alt sforar si manipulator a ajuns in fruntea statului.

        curand, romania va deveni o afacere de familie.
        este pe cale, baietii strang randurile.
        sefu cumatru cu se vrea rege pol cu fundu' gol,
        ponta, cel mai inrudit dintre toti.
        base a ratat partida. sarbu a fost mai iute.

        ce sa mai...
        capitalism de cumetrie si stat feudal.
        se poate, se poate capitalism intr'un stat de tip feudal.
        azi se poate orice. pana si capitalism comunist de tip ciu en lai/den siao pin.
        sau cpitalism kaghebist.

        faceti'va bagajele.
        scapa cine poate.
      • +4 (4 voturi)    
        Multumesc, @eugenrc ! (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 8:49)

        Fisherman [utilizator] i-a raspuns lui eugenrc

        Formidabilă este ideea dumitale de a ne reaminti în detaliu procesul prin care lideri ai liberalilor au pus piedică dezvoltării normale a clasei politice !
    • +4 (4 voturi)    
      Ridicol (Vineri, 10 februarie 2012, 17:34)

      george [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

      PNL singurul partid 'laic'. Ce gluma buna. PNL-ul a fost inca din 90 aliat cu comunistii. Radu Campeanu a fost primul tradator al democratiei. Despre Tradiceanu nu cred ca e cazul sa mai vorbim. Iar acum despre Antonescu chiar ca nu mai e nimic de discutat.
  • +13 (17 voturi)    
    EXPLICATIUNE! (Vineri, 10 februarie 2012, 15:08)

    GAVRILACHE [anonim]

    Oamenii trebuie sa faca doar ceea ce stiu! In cazul USL , trebuie sa strige permanent, inclusiv in somn, "Jos Basescu!". Deci, daca domnului Ponta i s-a nazarit ca este putin si neproductiv, inseamna ca dl.Ponta a inceput sa gandeasca : este o eroare groaznica! In fond, cu cat gandesti mai mult, cu cat iti pui mai multe intrebari, cu atat pierzi esentialul din vedere (jos Basescu). Dl. Antonescu a explicat foarte clar : am realizat aceasta constructie pentru a-l da jos pe Basescu! Poate dl. Ponta a inceput sa se-ntrebe ce pun ei in locul lui Basescu?! Pai simplu, pe Crin Antonescu! Da' daca dlui Ponta nu i se mai pare asa simplu? Cand n-o mai fi Basescu iar ei vor avea puterea, mezalianta stanga-dreapta nu va mai putea sa functioneze. Cine va conduce atunci, cine va castiga lupta dintre PSD si PNL? Nu cumva Antonescu, atunci presedinte, se va dovedi mai periculos chiar decat Basescu? Va mai putea, atunci, Ponta, sa strige JOS!? Il va mai crede cineva? Si cum sa accepti ca un partid de buzunar (asa e PNL in teritoriu), plin de veninoase oratanii, sa te conduca pe tine, partid care n-a uitat niciodata invataturile lu' nea Nelu cel Mare?! In plus, a inceput sa se-ntrebe cum va rezolva problema Voiculescu! Probabil ca are, deja, parul ridicat pe spate la gandul unui atac in haita : PNL, PC, presa! Infiorator cate rani ar putea produce un atac concertat, mediatizat intens de vuvuzele si analisti! Si daca, la o adica, sar pe ei si pedelistii, presa anti-PSD, mai intra o parte din vechea conducere la mititica? Dezastru, frate! Si daca mai trece si Mazare, primarul cu basca rosie, la PNL, pentru a fi alaturi de popor, rivolutziunea-i gata, piata Universitatii, jos Ponta! Oribil, frate!
  • +15 (15 voturi)    
    Nu va iluzionati (Vineri, 10 februarie 2012, 15:11)

    Eugenia Melencu [anonim]

    Inafara faptului ca pentru imaginea Romaniei-in caz ca ambasadorii au urmarit sedinta de investitura-un discurs echilibrat al sefului Opozitiei si relatii corecte intre parlamentari (nu au fost tropaituri, vociferari, fluieraturi) constituie un plus, altfel Ponta a demonstrat din nou ca este media-dependent. Sa ma explic: in ultima vreme se comenta ca Antonescu ii ia fata lui Ponta-mai impetuos, mai cu "poporul", si atunci Ponta a gandit aceasta miscare surpriza (gen Basescu) -comportandu-se altfel decat se asteptau toti, prieteni sau adversari, atingand 2 tinte: i-a luat fata lui Antonescu care a devenit greu de inghitit cu istericalele sale, si a umbrit noul guvern instalat, toata lumea dezbatand pe toate canalele si ziarele despre rasucirea lui Ponta (desigur in registre diferite). Tot media-dependenta l-a facut sa se replieze imediat. Si-a facut placerea de a-i dat peste botic "camaradului" Crin si acum, cuminte se aliniaza in spatele mentorilor Voiculescu-Iliescu. Asa ca nimic nou sub soare!
  • +13 (13 voturi)    
    :) (Vineri, 10 februarie 2012, 15:16)

    Adrian [anonim]

    confuzie: nu s-a schimbat Ponta, s-au schimbat obiectivele sale.

    salutari.
  • +15 (15 voturi)    
    Bine zis cu "secta anti" (Vineri, 10 februarie 2012, 15:18)

    ion [anonim]

    Ieri nu am putut sa nu ma uit la ei: la TV, pe forumuri, etc

    Pur si simplu acesti oameni au ajuns zombi. Spumega, injura, vad lumea apocaliptic, vad dictaturi si servicii care le controleaza viata in cele mai mici detalii (de la telefon la email), vad peste tot pensionari morti de foame pe sub poduri, fara mancare si medicamente, etc etc etc

    Si-au pierdut controlul, nervii si limbajul.

    Viata lor (atata cata mai au) se raporteaza la modul fundamental la Basescu. Inca doi ani cu Basescu par de nesuportat, cam ca doi ani de carcera si trebuie sa faca tot ce depinde de ei sa scape. Vor revolutii si sange pe pereti.

    Orice discutie rationala e distrusa din start. Daca ii intrebi mai exact cu ce s-a schimbat in rau viata lor in ultimii ani, te injura de mama. Nu despre ei e vorba, ei o duc la fel de bine sau de rau, au acelasi slujbe, aceiasi bani, aceleasi libertati, etc etc etc. E vorba despre POPOR si DICTATURA si SERVICII si despre alte vorbe mari.

    Zombii.

    Deci Felix nu e complet incapabil. Ceva, ceva a reusit, securistul...
    • +2 (2 voturi)    
      Din galerie (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 23:10)

      Serje [utilizator] i-a raspuns lui ion

      Felix are o inteligenta diabolica asemenea celor din seria Hitler, Stalin, Pol Pot si chiar si Scaraotchi. Asa a pus el mana pe averea de un miliard de euro, incepand cu banii de la Crescent, privatizari, afacerile cu energia electrica, etc, pentru care si are niste procese penale care nu se mai termina.
      Procesele il cam tulbura si de aceea face ca toti dracii ca sa-l dea jos pe Base. Mai apare si ideia confiscarii averilor obtinute prin talharie !! Daca n-ar fi fost Base cred ca avea vreo 4 miliarde de euro acum !!
      Cum naiba de mai sta la senat cand a fost declarat oficial ca turnator la securitate. Fost director la Crescent, firma securitatii lui Ceasca, si acum sef peste prostii de noi !!??
      In Piata ar trebui sa se poarte pancarde cu Jos imbuibatii de la revolutie, Jos talharii mafioti, Confiscarea averilor oligarhiei.
  • -4 (6 voturi)    
    Articol (Vineri, 10 februarie 2012, 15:31)

    Pintea Viteazul [anonim]

    De multa vreme nu am citit asa un articol prost. Nu pentru cele spuse despre Ponta, care se apropie de realitate, ci pentru asezarea faptelor in poveste. O asezare idioata!
  • +10 (12 voturi)    
    secta Anti (Vineri, 10 februarie 2012, 15:32)

    lamationairetia [utilizator]

    Un articol de nota 10.
    Mi-a placut in special aceasta noua titulatura: Secta Anti. Superba! Defineste in minimul de cuvinte totata brambureala de la Tv-uri. Mi-a placut si respectul acordat mesajului si votul de incredre pentru V. Ponta. Prezumtia de incredere este excelenta. Asa trebuie sa gandim, in acesti termeni. Daca cumva dl V. Ponta va face altceva, cu atat mai grav pentru dansul, dar noi speram intr-o normalitate.
  • +2 (4 voturi)    
    oare? (Vineri, 10 februarie 2012, 15:35)

    Mirciuc [utilizator]

    Toate bune si fruoase! V.P. e tradator al USL s.a.m.d.
    Insa ramine intrebarea>
    Ce este de preferat>
    Albul ideilor transante,
    Griul conduitei oportuniste si arivismului politic traseit
    ori
    Noaptea ideatica semanata de minciuna parvenitilor de orice afiliere partinica oficiala si oculta?

    Eu prefer LUMINA si imaculatul ALB al ceea ce este LEGE si vine de la El nu de la friseii ce se dau de casul mortii pentru interesul national si clameaza jertfa ce si-o aduc pentru perpetua reforma a statului, fara ca sa prezinte vreodata cum ar arata statul ROMÂN reformat, dar in schimb averile lor peronale ori ale acolitilor lor se inmultesc pe cind talpa tarii intra tot mai afund in nisipurile miscatoare ori mlastina saraciei dezdanajduite.
  • +15 (17 voturi)    
    chiar am vazut prima parte a emisiunii!!! (Vineri, 10 februarie 2012, 15:35)

    Marius [anonim]

    De vreo 3 ani nu m-am mai putut uita la a3 mai mult de 30 secunde consecutiv.

    Aseara, dupa flegmele aruncate pe bloguri de celebrii analisti, am vrut sa vad pe viu reactia SECTEI ANTI.

    Nevasta-mea: decat sa te uti la astia, mai bine treci si spala vasele ::))

    Spectacolul a inceput calm: un domn profersor ne povestea de neadecvarea discursului lui Ponta la situatia data.

    In studio, toti fierbeau; Oana Stancu era excitata la maxim; apropo de excitata, cred ca ea, dana grecu, si inca vreo 3-4 dudui de pe la realitati nu au mai facut sex de cateva luni bune. saracele!

    Ciutacu isi aduna tacticos provizia de bale pe care urma sa le reverse asupra singurului invitat "extern".

    Asta era celebrul Sova. N-am crezut in viata mea ca imi va fi vreodata mila de tov avocat Sova. Linsajul din studio, direct, la persoana, fara perdea, l-am mai vazut doar in filmele despre inchizitie.

    Ma asteam din clipa in clipa, sa se ridice balosu de ciutacu si sa-i arada una la propriu.

    Nu mai vorbesc de epitelele folosite la adresa lui ponta, de faptul ca i-au adus aminte de contractele de la Motru-Rovinari, ca l-au facut securist (pe propriatatea lui felix se considera asta un lucru rau?), dar masca am ramas cand i-a zis lui Sova: I-a vezi, ca ai tonul cam ridicat (saracul danut abia vobea), ti-ai cam luat nas de cand v-ati dat cu dictatoru''.

    Sesizand tensiunea, gidea cere pauza publicitara. Dupa, tine un discurs de "om rau" (gen cum incerca Boca sa-i sperie pe constructorii de autostrazi si Oprescu pe drumarii cu deszapezirea::))), dupa care incearca sa puna batista pe tambal: "ca poate totusi ponta nu e tradator, etc..."

    Pana aici am putut sa ma uit si sa ma ingrozesc, am schimbat apoi pe Discovery unde incepuse un documnetar despre Inchizitie. Am vrut sa vad si originalul :::)))
    • -4 (4 voturi)    
      un singur lucru mai adaug (Vineri, 10 februarie 2012, 15:55)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Marius

      daca pana acum aveam doar impresia, acum sunt sigur: Dictatoru' :) trebuia sa multumesca latrailor pentru al doilea mandat, dupa ce la primul a multumit evz.

      sectantii l-au victimizat pe marinar, rastignind-ul si scuipandu-l seara de seara.

      aceste lucruri imi provoaca o mare dilema: ori sunt idioti gramda, ori felix ii face jocurile lui base, asa cum a facut si sov
    • +2 (2 voturi)    
      mi-ai facut seara! (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 3:53)

      :) [anonim] i-a raspuns lui Marius

      de mult nu am mai ras asa!
  • +7 (9 voturi)    
    Despre un alt mod de abordare (Vineri, 10 februarie 2012, 15:50)

    stelian [anonim]

    Cind eram adolescent, urmaream dialogul la distanta intre Monica Lovinescu si Saptamina culturala a capitalei. Era absolut evident ca cei de la Saptamina urmareau emisiunile si apoi le raspundeau. Daca citeai numai Saptamina nu intelegeai nimic. Trebuia sa asculti si emisiunile respective. Pentru ca de fapt ele, emisiunile, nu tineau cont de ce spuneau cei de la Saptamina. Isi urmau cursul imperturbabil, convinsi ca aveau dreptate.
    Domnule Tapalaga, cu aceste articole sunteti pe pozitia Saptaminii barbiste si vadimiste, pentru ca cei de la antene sau alte posturi vor continua imperturbabil sa arunce cu laturi in stinga si dreapta.
    De ce sa va pierdeti vremea stind si privindu-i la televizor ore in sir. Nu se merita. Inmultiti-i cu 0 (zero).
    Este o mare nevoie de niste analize obiective, fara partizanat.
    In fond si la urma urmei a fost o schimbare de guvern. Este absolut normal. Unii au luat niste masuri dure, apoi vin altii si incearca sa mai dreaga busuiocul. Este psihologic asta si peste tot in lume se intimpla. Uitam relativ repede. Chiar daca raminea guvernul Boc si cresteau ei salariul minim sau pensii, nu puteau recupera. In schimb actualul guvern, pe linga avantajul unei perioade de intelegere populara (sunt la inceput), pot oferi ceva mai putin decit guvernul Boc avea de gind si tot vor cistiga.
    Guvernul Isarescu este perceput de multi ca fiind cel mai si cel mai. Ce-au facut concret? Nimic din punctul meu de vedere. Au fost mai calmi si fara reforme dure (dupa Ciorbea si mineriada lui Radu Vasile)...
    La vremea aceea era Florin Calinescu si Chestiunea zilei. In 2000 n-au mai avut "material"...
    Incetati sa le mai faceti reclama Ciutacilor si altora ca ei.
  • +7 (7 voturi)    
    niciodata (Vineri, 10 februarie 2012, 15:51)

    ninamutu [anonim]

    dane, imi asum un "pacat":

    la modul cum a reactionat la numirea lui MRU, niciodata nu va fi presedinte d-nul Antonescu

    d-nul Ponta mai are o sansa numai daca isi va mentine o linie de eleganta masculina si politica.
    dar, numai .....
    altfel .. mai sta o tura
  • +5 (5 voturi)    
    numai mie mi se pare... (Vineri, 10 februarie 2012, 15:52)

    Ruhe [anonim]

    sau a mai observat cineva ca Ponta si-a schimbat discursul de-acu' vreo 2 luni, adica cam de cand se discuta de venirea lui Ungureanu la Guvern, asa cum a 'dezvaluit' Basescu aseara.
    Eu cred despre Ponta ca-i pur si simplu incurcat. Cu astia e ca astia, cu ceilalti e ca ceilalti, depinde pe langa cine se gaseste. Acum mi-e ca D-l Ponta risca sa nu mai fie crezut de nimeni: eu unul, care-s 100% pe dreapta n-o sa-l cred (nu mai zic de votat) 100 de ani, nu mai zic de aia din secta Anti,la care le-a tras-o. Singur socoteala viabila, pe care eu unul nu cred ca nu si-a facut-o, este aceea in care se desparte de sectanti, de Adrian care-i condamnat si mai ales de Iliescu care-i oricum pe moarte si se porneste s-si faca o stanga, hai sa nu-i spun sanatoasa, dar cat de cat mai normala. CRed ca si-a dat seama ca-i singura lui sansa de a mai castiga vreodata alegerile in Romania.
  • +8 (8 voturi)    
    ciudat (Vineri, 10 februarie 2012, 15:54)

    pyxy [anonim]

    E ciudat cum ceea ce ne trebuie de fapt :"dialogul civilizat pe toate palierele societatii" i-a trimis pe unii direct in transa (desi va dau alt scenariu si aici : ei il distrug pe Felix varanul din interior,adica i-au luat o gramada de bani si rezultatul a fost :Traian Basescu doua mandate primar al Capitalei,doua mandate Presedinte al Romaniei).
    E ciudat cum n-a vazut dl.Antonescu ca atunci a crescut in ochii oamenilor cind vorbea nu numai elegant ,dar nici nu raspundea unor atacuri mai grosolane.
    E ciudat cum din acel om a ajuns foarte aproapre de nesimtire,evident in numele binelui poporului(de fapt poate asa e omul Antonescu(revedeti atacurile la dl.Tariceanu cind a cistigat sefia PNL).
    E ciudat cum un om care a dat dovada pina acum de nesimtire crasa si lipsa "celor 7 ani de acasa" - dl.Ponta ne ofera o mostra de ceea ce ar trebui sa aiba parte poporul roman - inca odata DIALOG CIVILIZAT .Doar ca e prea tirziu domnule.
    Aici ,de fapt,el e primul care a vazut de unde vine pericolul : dl.Ungureanu a cultivat pina acum limbajul civilizat si o conduita eleganta.Sper sa nu se schimbe nici atunci cind va intra in gura "varaneilor" de la Antene.
    E ciudat ca un om ca mine care a votat incepind cu 20mai1990 numai PNL(nu aripioarele lui) am ajuns sa fiu obligat sa nu ii mai votez mult timp de acum inainte.
    Apropo am fost observator ProDemocratia intr-o comuna la alegerile din 20mai1990.Rugati-l dv.pe dl.Pirvulescu sa-si dea demisia pentru felul in care a tacut la incalcarea flagranta a regulilor electorale la emisiunea de la Antena 3 la care a participat in ziua anuntarii rezultatelor din 2009(mai tineti minte cum tipau unii "ba Basescule ai pierdut","ce mai faci acum ba Basescule",Vadim dadea rezultatele cu citeva ore inainte ca legea s-o permita - ar fi tare sa fie reluata emisiunea din dupa amiaza aceea).
  • +5 (5 voturi)    
    tare (Vineri, 10 februarie 2012, 15:55)

    mihai [anonim]

    tare articolul asta si il aprob pozitiv!!!! :-) nu am mai citit cu atat nesatz de cand citeam articolele lui CTP acum 150 de mii de ani.
  • +4 (4 voturi)    
    Exceptional! (Vineri, 10 februarie 2012, 16:56)

    T.B. [anonim]

    Domnule Tapalaga, un articol exceptional. Felicitari!
  • -2 (4 voturi)    
    Domnului Tapalaga (Vineri, 10 februarie 2012, 17:34)

    Abracadabra [anonim]

    De ce si-a schimbat tonul Ponta? Probabil datorita santajului! Basescu are la baza santajul. Zi de zi santajul. Este incredibil cat de corupti sunt politicienii din Romania! Evident in primul rand cei ai puterii. Iata insa ca la nivel foarte inalt un om e santajat si isi schimba brusc discursul. Santajul a mers la Cristian Diaconescu, cel cu amanta si cu caciula pe cap. Ponta a tradat ieri USL-ul asta e evident. Si stiti cum este, daca o faci odata, esti terminat! Sa nu-si fi dat seama Ponta caiei, liderii USL, reprezinta speranta a miilioane de oameni in schimbarea in bine a Romaniei? Vreau sa te contrazic domnule Tapalaga cum ca in Piata Universitatii sunt doi oameni. Esti intr-o grava eroare. Ai fost la Sibiu? La Timisoara?La Craiova?L Cluj? La Constanta? Chiar nu vezi? Nu te gandesti ce va fi in primavara? Defectarea lui Ponta e o spernta a lui Basescu ca va apuca sa treaca primavara cu bine. Toti va inselati amarnic. Nemultumirile sunt atat de mari incat reactiile vor fi cu atat mai puternice pe masura ce trece timpul, din partea poporului astuia obidit. In alta ordine de idei Domnule Tapalaga, nu ai simtit dictatura? Nu ai simtit umilinta? Nu ai simtit batjocura pornita de la Cotroceni? Eu da.
    Cat despre Ponta, viitorul sau a inceput sa fie incert. Bineamteles ca politician.
  • +3 (3 voturi)    
    nu cred in transformare... (Vineri, 10 februarie 2012, 17:47)

    viorel [anonim]

    Din pacate nu cred in transformarea subita a lui Ponta...Si Geoana a dat semne slabute de reformare dupa castigarea functiei de presedinte in fata lui Iliescu, dar a fost repede adus la matca de baronii PSD-ului...Chiar daca Ponta ar vrea sincer sa schimbe macazul ( ceea ce ma indoiesc), nu are nici o sansa cu partidul sau...si cu atat mai putin cu PNL-ul si " sfertul"lui ala "micu"...
  • +2 (2 voturi)    
    al 5-lea...coment (Vineri, 10 februarie 2012, 18:04)

    menandy [utilizator]

    n-am avut rabdare sa citesc toate comentariile voastre. insa, george, in al 5 lea comentariu, a pus punctul pe i... in rest... tapalaga, esti bun, poate ca ... cel mai bun editorialist si nu numai...
  • +1 (1 vot)    
    se prefigureaza (Vineri, 10 februarie 2012, 18:57)

    vercingetorix [utilizator]

    doi lideri: Ponta la stanga si Ungureanu la dreapta.
  • +2 (2 voturi)    
    :))) (Vineri, 10 februarie 2012, 19:04)

    nu conteaza:) [anonim]

    hai ca mi-ai placut, george!:). mai ai un pic si-l termini si pe terminator:). lasa mai fantasmagoriile deoparte si mai bine intreaba-te cine dracu' din clasa politica ar fi acceptat functia asta, in conditiile astea. io cre' ca nimeni, asa ca... si poate ca ponta respecta chestia asta. de obicei, asa ceva se numeste curaj. o seara frumoasa tuturor.
  • +2 (2 voturi)    
    Transformare? (Vineri, 10 februarie 2012, 19:08)

    Draky [utilizator]

    Nici eu nu cred in vreo transformare...
    Dupa intalnirea de la GRIVCO , dupa luni intregi de vorbe grele aruncate guvernului si presedentiei, e greu sa speli cu un discurs, chiar echilibrat si apreciat de analisti, toate laturile.
    Se pare ca Antonescu a ramas iar in urma, destul de defazat si contra curentului.
    Genul de discurs "JOS TOT ca noi suntem pe afara cam de mult" nu prea are subiect - de fapt nici nu a avut, doar ca presedintele a calcat pe bataturi cam multi sponsori...
  • 0 (2 voturi)    
    Doua scurte constatari... (Vineri, 10 februarie 2012, 19:58)

    Rescatorul/Judex [anonim]

    1. PSD, singur, poate castiga alegerile, adica poate obtine cele mai multe voturi (30 - 35%) si presedintele va fi nevoit sa desemneze premierul de la PSD. In cardasia USL le va pierde (nu vor aduna mai mult de 38-40% impreuna) si vor avea toate "sansele" sa ramana in opozitie. Se pare ca PSD a inceput sa aleaga.
    2. Viitorul presedinte al Romaniei va fi Razvan Ungureanu.
    • 0 (0 voturi)    
      Doua scurte constatari... (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 8:53)

      Rescatorul/Judex [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul/Judex

      1. PSD, singur, poate castiga alegerile, adica poate obtine cele mai multe voturi (30 - 35%) si presedintele va fi nevoit sa desemneze premierul de la PSD. In cardasia USL le va pierde (nu vor aduna mai mult de 38-40% impreuna) si vor avea toate "sansele" sa ramana in opozitie. Se pare ca PSD a inceput sa aleaga.
      2. Viitorul presedinte al Romaniei va fi Razvan Ungureanu.
  • -1 (3 voturi)    
    Despre jurnalism (Vineri, 10 februarie 2012, 20:01)

    Ovidiu [anonim]

    Jurnalismul asta, profesie de care voi, care va pricepeti la cuvinte putin mai bine decat restul, si cu siguranta mai putin bine decat aveti voi impresia - presupune, dupa umila mea parere, o doza de impartialitate. Sunt curios, stimat autor al acestui articol, "basismul" este crezul tau, bazat pe convingeri proprii si personalle, sau doar respecti fisa postului?

    Candva, site-ul asta avea stiri in adevaratul sens al cuvantului. Acum pare mai degraba blogul de campanie electorala PDL; jenant...


    Dar in fond si la urma urmei, cine se aseamana se aduna. voi sunteti competenti ca jurnalisti in aceeasi masura in care mai marii pdl sunt competenti ca politicieni.

    Spineless...
  • +1 (1 vot)    
    Ciutacu (Vineri, 10 februarie 2012, 20:08)

    alexandru [anonim]

    Fara nici o legatura cu persoana Dvs. V. Ciutacu va musca de f... cum se zice , in articolul de azi din JN.
    Tot om mic si de nimic ramine, nu-i de mirare.
    Cu stima Alex
  • -2 (4 voturi)    
    chiar nu v-ati dat seama maestre ce lovitura (Vineri, 10 februarie 2012, 20:31)

    viorel [anonim]

    Lovituuuura măiastră dată astazi de Victor Ponta, copresedinte USL!
    Nu-l credeam in stare de o asa lovitura mediatica.
    Dupa ce cu greu i-a lamurit pe colegii de alianta ca nu e bine sa demisioneze din Parlament, pentru ca se ivesc evenimente, precum demisia lui Boc si investirea unui nou guvern //, in care trebuie sa fii prezent si sa te faci auzit, astazi a reusit performata sa monopolizeze microfonul chermezei portocalii timp de aproape o ora si sa le spuna //, pe un ton politicos, cat de urati sunt… fara ca ei sa aiba motive sa protesteze sau sa huiduie.
    Intr-un moment de maxima audienta nationala, Ponta a prezentat, practic, intr-o forma digerabila de ascultatori, programul USL de guvernare, in 15 puncte, program pe care romanii nu ar fi avut rabdarea sa-l asculte in alta imprejurare.
    Mai pot Pora, Cristoiu si alti propagandisti portocalii sa minta ca USL n-are un program de guvernare cand Ponta l-a strecurat, astazi, in urechile fiecarui roman aflat in fata televizorului?
    Nuuu!
    Multi s-au mirat ca Ponta poate sa tina si un discurs lipsit de replici din zona “ba pe-a ma-ti”.

    S-a mai reusit ceva, la care a contribuit si Crin Antonescu. Nu stiu daca a fost premeditat sau asa a iesit!
    Discursul lui Ponta si supararea liberalilor a eclipsat mediatic intregul eveniment cu investirea lui Ungureanu.
    Mass media a vorbit si inca vorbeste mai mult despre discursul pacifist al lui Ponta decat despre discursul premierului clonelor.
    Se inflameaza doar naivii si talibanii antipesedisti! :mrgreen:(editat de HotNews.ro)
    • 0 (0 voturi)    
      real politic (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 9:00)

      Fost votant pdl [anonim] i-a raspuns lui viorel

      Corect.
      de acum inainte guvernul asta are deja limiele trasate...programul de guvernare facut de opozitie.
  • +1 (1 vot)    
    DAR DACA (Vineri, 10 februarie 2012, 20:53)

    Cetateanul Roman [anonim]

    e pur si simplu TRADARE? Baietii se vad deja cu sacii in caruta, e clar ca electoratul e dezorientat: psd-istii nu inteleg ce cauta liberalii in asta si vor vota ddd sau romania mare iar cei de dreapta nu inteleg alianta cu psd-ul si vor vota si mai aiurea. Asa ca e timpul sa ii arati lui crin ca rolul lui de mazeta e gata, sa il lovesti pe la spate in buna traditie comunista (cine vrea lamuriri sa sune la 917 56 68 89!). Liberalii si-au facut datoria, antonescu e imbatat de putere, e timpul sa dispara din ecuatie. Si e momentul sa adoarma vigilenta echipei Base: lasa-i sa creada ca ne-au speriat.
  • +2 (2 voturi)    
    Absolut ridicol (Vineri, 10 februarie 2012, 22:56)

    ION [anonim]

    Un clasic al filosofiei politice, Machiavelli, recomanda sa fim atenti catre ceea ce face un om politic nu catre ceea ce acesta spune! Or, deocamdata in Romania singurul lucru pe care il fac politicienii este sa spuna!!!, adica, sa ne faca din vorbe!!! De ce se tot da atata importanta unui discurs care pina la urma nu inseamna absolut nimic... ce face Victor Ponta? Daca cineva stie ce face, in afara de cursele alea, sa-mi spuna si mie!!! Deocamdata ceea ce face este sa vorbeasca, si cam atat!!! deci, ridicol, absolutamente ridicol!
  • -1 (3 voturi)    
    SECTA PRO (Vineri, 10 februarie 2012, 22:59)

    busola [utilizator]

    Dar trasaturile sectei PRO cand aveti de gand sa ni le infatisati domnule Tapalaga?...E suficient sa citim comentariile lipsite de nuante in favoarea carmaciului si deja apare o prima ciorna a imaginii sectantului portocaliu! Parca-s prelucrati in sedinte tovarasesti, toti pentru unul...
  • 0 (0 voturi)    
    Sa incercam sa vedem adevarul ! (Vineri, 10 februarie 2012, 23:08)

    Mirciulica [anonim]

    Citind atatea comentarii mi-a venit in minte o vorba:
    "Numai cine stie putin este sigur pe el"
  • -1 (1 vot)    
    secta? (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 0:10)

    f [anonim]

    daca aia care il critica pe Base sint secta, 90 % dintre astia care comenteaza aici ce sint?
  • +1 (1 vot)    
    compromis (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 7:51)

    dorel [anonim]

    antonescu s-a compromis ca candidat la cotroceni, precum si aparatul de propaganda, antena 3
  • +3 (3 voturi)    
    Broasca și Scorpionul (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 8:11)

    Fisherman [utilizator]

    ”O broască era pe malul apei și se pregătea să treacă dincolo, unde erau mult mai multe muște. Deodată apare un scorpion care o imploră să-l treacă și pe el dincolo pt. că-i mor copilașii de foame. Neîncrezătoare în bunele intenții ale scorpionului, broasca îl intrebă pe acesta..”

    Ei, știți voi cum s-a terminat istoria asta...
    (pentru cei mai tineri: Iliescu l-a înțepat pe Coposu).
    Așa cum un sistem natural este ecologic atunci când păstrează un echilibru între prădători și victime tot așa și o viață politică sănătoasă are nevoie atât de Putere cât și de Opoziție. Cu condiția ca ambele să respecte regulile.
    Până acum regulile NU au fost respectate.
    Dacă Victor Ponta a decis să devină un om politic adevărat, modern, va trebui să demonstreze că este exponentul partidului său. Cu o floare nu se face primăvară iar cu o declarație nu se face Politică.
    PDL a arătat că înțelege importanța reformării sale.
    Puterea a făcut un prim pas spre politica adevărată prin promovarea tinerilor din eșalonul al doilea, tineri posesori ai unor atestate profesionale prestigioase.
    Politica scorpionului promovată de USL s-a dovedit falimentară.
    Va reuși Broasca să scuture Scorpionul de pe spinarea ei ?
  • +3 (3 voturi)    
    doar o vorba (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 13:04)

    cristian [anonim]

    Cind ai doar un singur slogan de campanie,Jos Basescu!!,cind in fiecare seara nemernicii de la antene derileaza ore intregi ,cind Antonescu nu are nici o treaba cu meseria de a fi presedintele unei natiuni,cind ma ghindesc cu groaza ca exista oameni care cred in nebunia numita PPDD sau DDPP,chiar ca imi doresc cu indirjire sa-l mai votez odata pe Traian Basescu,chiar daca asta ar fi nedemocratic!!
  • +3 (3 voturi)    
    dezvaluire (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 13:15)

    dorin [anonim]

    m-am consultat cu motanul meu (fiind in. zootehnist) el este foarte activ in luna februarie,coada lui nu mai este asa zburlita dupa o intalnire amoroasa.Motivul singurului discurs ,de bun simt, a domnului Ponta se datoreaza in mod sigur doamnei Daciana ,pentru ca imediat dupa intalnirea cu motanul Felix i s-a zburlit coada instantaneu.In concluzie ,pe viitor,evitati intalnirea cu motanul zburlit si ascultati sfatul sotiei.
  • 0 (0 voturi)    
    Cred ca schimbarea lui P..a! (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 14:52)

    jib [anonim]

    Este explicabila prin simplu fapt, ca acest Ponta este un personaj dubios..de altfel ca si "creatorul" lui Bombo...Mai cred cu tarie ca MRU (ca si GRU..) il are la "mina" cu multe...si chiar grele...De altfel si Dl Basescu il avea, dar fiind opozitie si democratie nu l-a atacat direct..O face prin MRU..Mia exista aspectul semnalat in comentarii : PDL este terminat ca partid...nu va obtine mai nimic la urmatoarele alegeri attit locale cit si parlamentare.. Dl P..a! are sanse daca se separa de antene si de felix si de un alt bombo crin...Cu cca 35% sau chiar mai mult daca este inteligent poate cistiga cele mai multe voturi dintre partidele existente..Si deci dl Basescu il va numii primul PM...contra sustinerii "independente" a lui MSU la presedentie in 2013 !. Cistigatori : Basescu..care are plecarea garantata si Ponta noul PM...si MRU care va domina R pentru alti 5 ani, in stil Basescu..ibj
  • +2 (2 voturi)    
    Intrebari (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 17:48)

    David [anonim]

    Poate fi disociat Ponta de PSD? De toti nehalitii care vad politica ca singura ratiune de a exista? Nu cred! Dupa circul din PE de la Bruxelles au urmat reactii si sfaturi. In PE coexista PP si PS fara a se injura reciproc si a face circ in loc de dezbateri. Nu cred in schimbarea lui Ponta nici daca maine ar intra in PDL. Ungureanu are avantajul de a prelua un "Ferrari" detronat datorita greselilor si incearca sa-l aduca in linia I-a. Ferrari-ul PDL nu are cale de succes decat sa-i dea noului pilot toata decizia. Pe cand Ponta este in pozitia de a pilota o "Lada" fara modificari. Smart people intelege!
  • -1 (1 vot)    
    2 demonstranti in Piata !?!?!?!?!?!?!?!? (Duminică, 12 februarie 2012, 1:15)

    PEDELEU Aurel [anonim]

    "Urci vertiginos pe scara initierii Anti cand ajungi sa vezi in doi oameni adusi sa tremure in Piata Universitatii o multime revoltata si chiar crezi in asta, in ciuda evidentei ca acolo gasim doar doi amarati zgribuliti pusi sa tipe la TV cat tine transmisia in direct."
    Dumneata esti jurnalist echidistant ? Nu cred. Si atunci, ce esti ?
    Nu uita ca la Revolutia din '89 cel mult 1% din populatia tarii a fost la demonstratii. Dar erai prea imberb pe vremea aia...Tapalaga. Nu ca ai fi matur acum. Nitel caracter n-ar strica ! Dar el, caracterul, e din ce in ce mai greu de gasit in presa.
  • 0 (0 voturi)    
    Deci ! Sa ne-ntelegem ! (Duminică, 12 februarie 2012, 13:52)

    plecat de-acasa [anonim]

    Principiul Echilibrului Chimic(Fizico-chimic , Biochimic , Social , Economic …) : “Daca asupra unui Sistem aflat in Echilibru , se efectueaza o Constrangere exterioara ( variatia temperaturii , presiunii ,raportului echimolar , raportului de forte ) , Sistemul se deplaseaza in sensul diminuarii Constrangerii.”-Henri Louis Le Chatelier-Chimist si Fizician francez(1850-!936).
  • +2 (2 voturi)    
    Batul (Duminică, 12 februarie 2012, 23:47)

    Ciripoi Porumbacu [anonim]

    La grivco motanul Felix motanul i-a aratat PISICA lui Ponta.
  • 0 (0 voturi)    
    de ce (Luni, 13 februarie 2012, 20:04)

    de ce [anonim]

    atata mzerie , atata minciuna...ma uit si la Universitatea din Pitesti. Pentru functia de rector concureaza si un anume notar didea, care a COPIAT de la altii planul managerial...nici macar o idee proprie...cum este lasat? cum accepta comunitatea academica, locala?