​VIDEO Un chinez Han, in varsta de 28 de ani, este cea mai "tipica" persoana din lume - National Geographic Magazine

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 4 martie 2011, 12:21 Actualitate | Internaţional

Un barbat chinez Han, in varsta de 28 de ani, este cea mai "reprezentativa" persoana din lume, transmite YahooNews, care citeaza un studiu realizat de National Geographic Magazine. Potrivit unui video clip dat publicitatii, pe glob traiesc in prezent circa noua milioane de indivizi care se potrivesc acestei descrieri.​

National Geographic Magazine a prezentat recent rezultatele unui studiu, ca parte a unei serii despre rasa umana, denumita "Population 7 billion."

Cercetatorii au ajuns la concluzia ca un barbat chinez Han, in varsta de 28 de ani, este cea mai "tipica" persoana din lume. Ei au folosit imaginile a aproape 200.000 de indivizi pentru a realiza "fata" omului tipic la nivel global.

In plus, cercetatorii au descoperit ca "persoana tipica" la nivel mondial e dreptace, castiga mai putin de 12.000 de dolari pe an, are telefon celular, insa nu detine un cont bancar.

Cu toate acestea, in urmatorii 20 de ani, cea mai "reprezentativa" persoana de pe glob va fi un indian.

Citeste mai multe despre chinezii Han.



Citeste mai multe despre   






















5465 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Pai de ce n-au venit la mine ?! (Vineri, 4 martie 2011, 12:24)

    gogu [anonim]

    Si eu indeplinesc toate conditiile astea.
  • +2 (18 voturi)    
    ? (Vineri, 4 martie 2011, 12:31)

    Mih. [utilizator]

    Si ce-i cu asta?
    Cercetatorii astia cat cheltuiesc pe "cercetarile" lor?
    Care e scopul?
    Care e relevanta?
    Are legatura cu incalzirea globala?
    Dar cu divortul Iri- Moni?
    In final vreau sa stiu adevarul: e din cauza lui Basescu?
  • -3 (3 voturi)    
    si (Vineri, 4 martie 2011, 12:32)

    adonis84 [utilizator]

    este extraterestru ...
  • +3 (7 voturi)    
    _ (Vineri, 4 martie 2011, 12:43)

    v [anonim]

    Naivule; TOTUL este din cauza lui Basescu.
  • -2 (4 voturi)    
    generos si plin de continut (Vineri, 4 martie 2011, 13:02)

    wolfgang [anonim]

    exceptional video. National Geographic ramine una dintr putinele intreprinderi umane generoase. Nu ne-ar sedea rau sa ne inspiram mai des din ea.
  • +1 (3 voturi)    
    Excelent (Vineri, 4 martie 2011, 13:45)

    Vizitiul [utilizator]

    Foarte informativ (lasand la o parte treaba cu omul tipic). Cea mai interesanta parte este cea cu apa.

    Romanii de mai sus care si-au luat ditai minusurile, felicitari, voi faceti parte din Romanii tipici :P
  • +1 (1 vot)    
    200000 (Vineri, 4 martie 2011, 14:03)

    media patratica de la chinez la european [anonim]

    din care 3/4 chinezi. Hai punem mai multe poze cu europeni si precis pusca un caucazian. Mai punem ceva poze cu europeni si iasa un roman.
  • 0 (0 voturi)    
    din revista (Vineri, 4 martie 2011, 17:14)

    agricultorul [anonim]

    tot articolul “omenirea: 7 miliarde” din revista National Geographic e foarte misto. de exemplu, cica in tarile suprapopulate precum India si China natalitatea de fapt e in scadere. numai populatia creste, din inertie...
  • 0 (0 voturi)