Politia din Dubai: Liderul Hamas a fost drogat si sufocat

de A.N.     HotNews.ro
Duminică, 28 februarie 2010, 15:04 Actualitate | Internaţional

Un lider al organizatiei Hamas, care a fost ucis in camera sa dintr-un hotel de lux din Dubai, a fost drogat si apoi sufocat, a declarat duminica politia din emirat, citata de AFP. Mahmoud al-Mabhouh a fost gasit mort luna trecuta, iar autoritatile din Dubai au acuzat Mossadul israelian ca s-ar fi aflat in spatele asasinatului.

"Asasinii au folosit succinilcolina pentru a-l seda pe al-Mabhouh, dupa care l-au sufocat", a declarat adjunctul politiei din Dubai, generalul-maior Khamis Mattar al-Mazeina, adaugand: "ucigasii au folosit aceasta metoda astfel incat sa para ca moartea sa a fost naturala". Generalul a spus ca "nu exista semne ca victima ar fi opus rezistenta".

Succinilcolina este folosita pentru a induce relaxarea muschilor, fiind utilizata cu
precadere de catre anestezisti si doctorii din serviciile de urgenta.

Politia din Dubai a anuntat, miercuri, ca a identificat inca 15 persoane, detinatoare de pasapoarte occidentale, despre care sustine ca ar fi fost implicate in asasinarea, intr-un hotel de lux din emirate, a lui al-Mabhouh. Numarul persoanelor implicate in asasinarea liderului Hamas a ajuns astfel la 26.

Saptamana trecuta, seful politiei din Dubai, generalul Dhahi Khalfan Tamim, a declarat ca este 99% convins ca serviciul israelian de informatii Mossad s-a aflat in spatele asasinarii lui Mahmoud al-Mabhouh.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1413 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    nu inteleg (Duminică, 28 februarie 2010, 21:35)

    blec-bierd [utilizator]

    mi se pare mie sau ii condamna pe "asasini" ?
    nu vad nimic rau in a strivi un gandac ...
  • +2 (6 voturi)    
    .... (Duminică, 28 februarie 2010, 22:39)

    altul [anonim]

    Mare nevoie ar avea si România noastra de un general Dhahi Khalfan Tamim care sa identifice criminalii ei, ce o sufoca asa usor, usor ....
  • 0 (2 voturi)    
    executanti >= 4 acolo? E neplauzibil! (Duminică, 28 februarie 2010, 22:40)

    26 de cucu [anonim]

    Sa ai 15-26 pesoane trimnise de o organizatie secreta la fata locului unui asasinat organizat mie mi se pare o imensa prostie si eroare totala de organizare, mai ales intr-un loc super filmat si securizat precum Dubaiu.
    Lucrurile astea daca sunt organizate cu adevarat de profesionisti se organizeaza cu un personal mult mai redus.
    Poate, toata povestea asta e inscenata asa pe camere, ca sa se arunce vina asupra cui altcuiva? decat a evreilor
    ;)
    • -1 (3 voturi)    
      Lucrarea este executata... (Luni, 1 martie 2010, 9:26)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui 26 de cucu

      ...intr-adevar in mod profesionist, dar nu tocmai aceea la care se gandesc cu totii.
      Ceeace e organizat in mod profesionist este imensa lucrare de propaganda, mistificare si diversiune antiisraeliana realizata cu o aparentza de corectitudine de Dubai (tara araba), in efortul concertat de multa vreme de a delegitimiza Israelul si poporul sau.
      Daca s-ar fi referit la vreo alta tara, ar fi fost luata in deradere pentru stupiditatea ei. Dar in acest caz ea este crezuta, pentru ca este sadita in mod constient pe terenul existent al unei uri seculare si a efectelor obtinute pana azi de propaganda araba.
      Iar aceste efecte se vad deja bine pana si in postarile unora dintre "comentatorii" de pe aici.
      • +1 (3 voturi)    
        Concluzie: (Luni, 1 martie 2010, 16:10)

        Ene [anonim] i-a raspuns lui A.Corneliu

        A fost nevoie deci de 26 de asasini "curajosi" (in banda toti nemernicii au curaj), pentru a ucide un barbat care si-a aparat neamul, in fata genocidului la care acesta este supus de atatia ani de zile.

        E uluitoare reactia de bucurie si de sfidare a israelienilor in fata mortii unui erou, fie el si inamic. Acum intelegem de ce asuprirea palestinienilor nu va inceta, pana ce tarile lumii civilizate nu vor interveni militar.
        • 0 (2 voturi)    
          Comunicatele politiei dubaieze... (Luni, 1 martie 2010, 22:10)

          A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui Ene

          ...arata ca un roman politist in fascicole si sunt pline de penibilitati.
          Bineinteles ca nu puteau fi 26 (actualizat azi 27, to be continued) de executanti. In arhiva fotografica a acestei glorioase politii se mai afla desigur inca alte cateva mii de pasapoarte din aceleasi zile.
          N-au mentionat insa pasaportul fals cu care a venit banditul Mabhuh...
          Si mai ales, cu atata supraveghere si cu toate ca a fost atata vanzoleala, n-au observat de fapt ce se intampla. Halal politie!
          Iar in privinta "eroului", acesta a fost un terorist vechi, cu mult singe pe maini, care trebuia lichidat mai de mult. Acum se desfata in raiul lui Alla, dar de acolo nu mai poate face rau pe pamant.
  • +2 (8 voturi)    
    mda... (Duminică, 28 februarie 2010, 23:19)

    tyty [anonim]

    Deci seful politiei este convins 99 la suta, acum mai ramane sa vina si cu dovezi. Ce am vazut pana acum, turisti care se plimba prin hotel, iau liftul, isi cara bagajele nu prea sunt dovezi.
    • +2 (4 voturi)    
      deci (Duminică, 28 februarie 2010, 21:34)

      horia popa [anonim] i-a raspuns lui tyty

      "turistii" detineau pasapoartele unor cetateni israelieni cu dubla cetatenie. E o dovada. Vor veni si altele. Rabdare!
  • -3 (5 voturi)    
    Individul Mahmoud al-Mabhouh... (Luni, 1 martie 2010, 4:09)

    A.Corneliu [utilizator]

    ...n-a fost asasinat, ci trimis acolo unde-i era locul.
    Singura eroare a fost ca lucrul nu s-a petrecut mai devreme.
    Si chiar nu conteaza cine a facut-o. Conteaza rezultatul.
  • +1 (3 voturi)    
    uite ca apar si dovezile (Luni, 1 martie 2010, 4:45)

    lucid [anonim]

    Investigators from Britain's Serious Organized Crimes Agency have arrived in Israel to interview dual nationals whose names were used on forged passports by the assassins of a Hamas commander in Dubai last month, the Independent reported on Saturday.
    Australia's Prime Minister said he had yet to receive a satisfactory answer from Israel over the use of Australian passports in the killing of the Hamas commander in Dubai. Prime Minister Kevin Rudd said his center-left government had an "absolutely hard line" on defending the integrity of its passport system and took seriously allegations that suspected Mossad assassins had stolen Australian identities. "That is why the foreign minister has called in the Israeli ambassador and asked for an explanation," Rudd told reporters. "Thus far we are not satisfied with that explanation."
  • +1 (1 vot)    
    EXAGERAT! (Luni, 1 martie 2010, 12:47)

    Lucian* [anonim]

    Deci astia au identificat deja 26 de persoane implicate in asasinarea unui singur om!
    26 de oameni au mers in Dubai prin diferite filiere ca sa- asasineze pe nefericitul ala.
    Pai aia este deja o echipa de hochei cu tot cu rezerve si maseuri!
    Hai ca exagerati.
    Daca numai astia au fost identificati de unde stim ca nu au fost 100 sau 300 de agenti?
    Sau ca sa continuam in acelasi stil poate ca erau asa de multi pt ca ar fi vrut sa ia cu asalt hotelul si garnizoana.
    Daca Shin Beth a avut nevoie de mai mult de 4-5 oameni ca sa execute un om atunci nu a fost Shin Beth.
    26 Exagerati!