Imigrantii in Italia produc un PIB mai mare decat cel al Ungariei (studiu)

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 18 octombrie 2017, 22:59 Actualitate | Internaţional

Imigrantii in Italia produc o parte din Produsul Intern Brut (PIB) national mai mare decat PIB-ul Ungariei sau aproape de trei ori mai mare decat cel al Croatiei, indica un studiu prezentat miercuri la Roma, relateaza Agerpres.

Circa 5 milioane de imigranti aflati in Italia cu acte in regula au produs in 2016 aproximativ 131 miliarde de euro din cele 1.670 de miliarde de euro ale PIB-ului italian, fata de 112 miliarde de euro cat este PIB-ul ungar sau 46 de miliarde de euro - PIB-ul croat, potrivit studiului realizat de Fundatia Leone Moressa pe baza datelor Bancii Mondiale si ale Institutului National de Statistica. Institutul de cercetari prezinta pentru a saptea oara "Raportul anual privind economia imigratiei".

"Cautam cu acest raport sa eliminam prejudecatile si sa permitem o discutie obiectiva care se bazeaza pe fapte si pe date", a explicat directorul stiintific al Fundatiei, profesorul de economie Stefano Solari.

In Italia, tara ce s-a confruntat recent cu fluxuri migratorii importante, "prezenta imigrantilor reprezinta o forta de munca indispensabila in numeroase sectoare", subliniaza raportul, reamintind ca peninsula "este o tara care imbatraneste, in conditiile in care exista sapte nasteri fata de 11 decese la mia de locuitori".

Potrivit profesorului Solari, "in constructii, sectorul hotelier, agricultura sau lanturile de restaurante", procentul fortei de munca provenite din randul imigrantilor este cuprins intre 17% si 18%, in timp ce ei nu reprezinta decat 8,3% din populatie.























Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

1779 vizualizari

  • +2 (14 voturi)    
    Numai că... (Miercuri, 18 octombrie 2017, 23:05)

    Nyk1 [utilizator]

    ...ghici de unde au venit cei mai mulți imigranți italieni în ultima vreme. Nu, nu din Africa (încă!) - ci dintr-o țară cu o limbă asemănătoare, nu spui care!
  • +8 (10 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 18 octombrie 2017, 23:59)

    tomalimos [utilizator]

    Exista si o statistica pe continente sau pe tari ?
  • +4 (16 voturi)    
    Așa car' va să zică! (Joi, 19 octombrie 2017, 0:38)

    Amerlocu [utilizator]

    Și acum ce ar fi să ne povestiți cât anume cheltuie Italia pe imigranții ailalti. Ăia veniți cu barca gonflabila pe Mediterana. Conform Deutsche Welle "refugiații" ajunși in Germania au costat 20€ miliarde doar in 2016. Asta e cam jumătate din bugetul italian al educației și dublul subvențiilor pentru sănătate ale Italiei.
  • -2 (16 voturi)    
    subiectul, important pentru cine? (Joi, 19 octombrie 2017, 1:00)

    Tulth [utilizator]

    Sunt si eu curios pentru cine este importanta aceasta stire? Sau de ce? In regula, am vazut acolo Ungaria ( dar ma asteptam sa apara si Polonia, Cehia si Slovacia ). Mi se pare discriminator faptul ca nu au fost integrate toate tarile din grupul Visegrad. Ma intreb ce semnale de alarma a vrut sa traga profesorul de economie Stefano Solari si catre cine erau directionate. Sau erau simple "statistici / concluzii" pe care simtea nevoia sa le destainuie?
  • -2 (4 voturi)    
    Nimic nou (Joi, 19 octombrie 2017, 6:29)

    tontu [utilizator]

    Sarantocii muncesc pentru cei bogati de cand lumea. Comunistii au incercat sa schimbe lucrurile, dar au esuat. Asa ca ne complacem cu totii(noi sarantocii) sa traim cu iluzia ca supravetuim intr-o democratie reala si ca cei bogati si puternici ne baga si pe noi in seama...
  • +5 (5 voturi)    
    Stire pro-emigranti. (Joi, 19 octombrie 2017, 8:05)

    Stef_and [utilizator]

    Sa spuna italienii - care emigranti?
    Cei care vand pe plaje produse contrafacute?
    Cei care sparg locuintele si le iau in folosinta?
    Ce comparatie de prost gust!
  • +5 (5 voturi)    
    Trebuie sa crezi (Joi, 19 octombrie 2017, 9:52)

    Robert M [utilizator]

    Citeste cu atentie si vei descoperi ca studiul apartine unei fundatii.
    De obicei fundatiile spun baliverne pentru a multumi finantatorii.
  • +4 (4 voturi)    
    eu ma indoiesc (Joi, 19 octombrie 2017, 9:59)

    LulacuNini [utilizator]

    Daca dadea exemplu Olanda sau Luxemburg sau Elvetia poate avea credibilitate aceasta statistica. Dar, surpriza, a dat exemplu Ungaria si Croatia, adica niste tari reticente in a primi azilanti economici.
    "Uite ce bine o ducem noi cu imigrantii ... asta i-ar ajuta si pe cei ce nu-i doresc". Ce ipocrizie macaronara.
    De fapt realitatea este alta. Nu stiu ce sa mai faca cu refugiatii si incearca manevre din astea ieftine. Nu spun cat de mult ii costa ceillati imigranti care sunt sustinuti de stat. Daca asa de bine o duc, de ce mai cer ajutoare in plus de la Bruxelles (ajutoare financiare desigur).
  • +2 (2 voturi)    
    Amestecati lucrurile. (Joi, 19 octombrie 2017, 12:45)

    AKM [utilizator]

    Sunt doua categorii de imigranti in Italia si in vestul Europei:
    1. imigranti din estul Europei, adica cei care au produs acel PIB;
    2. imigrantii veniti cu barcile peste mare, aia care nu produc nimic, consuma ceea ce produc cei din prima categorie si ocazional mai provoaca un atentat terorist.
    Este incorect sa amestecati cele doua categorii.
    • +1 (1 vot)    
      Crestere economica (Joi, 19 octombrie 2017, 22:28)

      Tulth [utilizator] i-a raspuns lui AKM

      Nu conteaza cine produce PIB-ul, ce imigranti. Normal ca daca populatia este mai mare, creste si PIB-ul, automat, asa se va intampla si cu India, China, etc. Problema e ca, chiar daca PIB-ul general creste, PIB-ul pe cap de locuitor nu trebuie neaparat sa creasca. Sa nu mai punem ca aproximativ orice tara din lume este pe plus, ok, poate nu de la an la an, dar macar pe o perioada de cativa ani, PIB-ul pentru orice tara din lume este in crestere, si nu conteaza daca au trecut printr-un razboi sau nu. Si sa nu mai punem ca e o comparatie foarte slaba, de ce nu au comparat cresterea PIB-ului Poloniei cu al Ungariei, Polonia care a acceptat cateva sute de mii spre un milion de Ucrainieni in vreo 2-3 ani. Este o asa mare diferenta de crestere a PIB-ului celor doua tari? Sa compari Italia ( adica nordul ei ) cu Ungaria, este ca si cum ai compara un sfert de Bavarie, sau chiar mai putin, cu Romania. In afara de interese leftiste nu vad scopul acestui articol.