Rusia acuza SUA si Marea Britanie ca vand camionete Toyota teroristilor de la Statul Islamic

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 14 octombrie 2015, 14:14 Actualitate | Internaţional

De ce prefera ISIS Toyota
Foto: ABCnews
Rusia cere Statelor Unite sa renunte la povestile cu rachetele rusesti care cad in Iran si sa se preocupe mai bine de problema camionetelor Toyoto, a declarat miercuri purtatoarea de cuvant al ministerului rus de Externe, Maria Zaharova, care sustine ca aceste pick-up-uri ar fi fost cumparate de islamistii Statului Islamic de la americani si englezi, scrie site-ul sputniknews.com, acuzat in nenumarate randuri de propaganda in favoarea Moscovei.

"Surse anonime fac comentarii despre rachete cazute, dar nici macar nu stiu de unde isi cumpara militantii SI masinile off-road Toyota, asa ca nu e nevoie sa ne spuneti povesti despre rachetele rusesti de croaziera, mai bine preocupati-va de jeep-urile voastre", a spus Zaharova, intr-o conferinta de presa.

Aceasta a sustinut ca masinile Toyota au fost livrate in Siria de Statele Unite si de Marea Britanie.

"Acum toata lumea se intreaba de ce militantii SI, si nu numai ei, dar si militanti din alte grupari teroriste, folosesc vehicule off-road produse de Toyota, si cel mai important lucru este de unde si le procura SI in astfel de cantitati. Raspunsul la aceste intrebari nu trebuie cautat in regiuni aflate sub controlul SI, si nici macar in Japonia … raspunsul e simplu. Probabil nimeni nu se asteapta la asta. Dar vehiculele off-road Toyota au fost livrate in Siria de colegii nostri americani si britanici", a spus Zaharova.













[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
4215 vizualizari
  • -6 (34 voturi)    
    raspuns (Miercuri, 14 octombrie 2015, 14:28)

    dum_i [utilizator]

    Pentru ca terorismul nu este decat o afacere.

    Si cine se pricepe mai bine la afaceri decat amicii americani.

    Au fost in stare sa vanda sufletele femeilor, copiilor si barbatilor morti la 9/11 pentru relatiile lor cu sauditii si lumea lor islamist-radicala, dar bogata in petrol si comenzi de armament.

    Nu ca mi-ar fi rusine nici cu rusii sau cu chinezii.

    Toti niste brute mascate.
    • +5 (19 voturi)    
      amuzant schimbul de replici (Miercuri, 14 octombrie 2015, 15:21)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      sua acuza rusia ca rachetele lor ajung prin Iran, iar Rusia se scuza ca SUA e de vina ca fundamentalistii cumpara Toyota.
      1 . Toyota = racheta balistica din punctul de vedere al rusiei.
      2. Piata auto e o piata libera. Nu poti sa controlezi la ce clienti se vand masini si ce fac ei cu ele, dar pt mentalitatea autoritara rusa e greu de imaginat.
      3. Cum se face ca majoirtatea pozelor si filmelor inregistrate cu teroristi se vad AK-uri si alte arme de productie rusa?
      ....etc
      • +4 (10 voturi)    
        Trebuia să cumpere Volga! (Miercuri, 14 octombrie 2015, 16:05)

        vali47 [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        Fraieri și teroriștii.Cred că nu știu că rușii fabrică Volga care să reziste în Orientul mijlociu! AKM-urile de unde sunt?
      • +4 (6 voturi)    
        eeeei, (Miercuri, 14 octombrie 2015, 17:54)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        a citit si putin articolul din hotnews, din urma cu vreo 2 zile, despre mirarea americanilor privind achizitia de catre mai toate gruparile teroriste arabe de camionete toyota hilux.
      • +1 (3 voturi)    
        Fuck iluminati, masoneria (Miercuri, 14 octombrie 2015, 18:47)

        adsf [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

        Salut, problema este ca, au venit si multe dintre ele echipate militar, cu mitrariere pe spatele masinilor. Doar ca asta nu se spune in articol.
      • 0 (0 voturi)    
        Balistice (Miercuri, 14 octombrie 2015, 21:01)

        io [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

        Cum ai ajuns tu la concluzia ca rachetele care ar fi cazut prin Iran erau balistice?!
    • 0 (4 voturi)    
      mai e ceva... (Miercuri, 14 octombrie 2015, 16:19)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      cand le-au vandut masinile toyota teroristii aia erau moderati, chiar nonislamisti.... pe urma s-au convertit... riscurile meseriei, doar nu vroiati ca usa sa duca toata tehnica din irak acasa, costuri ridicate, masinile poate si depasite si oricum se stia ce urmeaza in zona....
  • +14 (18 voturi)    
    probabil.... (Miercuri, 14 octombrie 2015, 14:30)

    un oarecare [utilizator]

    pentru ca toyota e cel mai mare producator auto din lume.
    chiar...de ce nu cumpara .... duster?
    • +12 (14 voturi)    
      corect (Miercuri, 14 octombrie 2015, 15:03)

      andreiu [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      Duster are si un nume destinat desertului....
      Romania ar trebui sa faca scandal.
    • +4 (6 voturi)    
      Nu are retea de service si garantie! (Miercuri, 14 octombrie 2015, 15:05)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      Dar pana la urma, eu nu sunt sigur ca fotografia aceia este facuta in Siria!
    • +8 (10 voturi)    
      daca cumparau vw (Miercuri, 14 octombrie 2015, 15:40)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      acum cu scandalul ,,dizal''gate, isis si-ar fi inoit parcul auto.
  • +3 (13 voturi)    
    a inceput (Miercuri, 14 octombrie 2015, 14:35)

    freestyle [utilizator]

    schimbul de replici.
    propaganda si antipropaganda. suntem in plin razboi informational intre SUA si Rusia pe tema Siriei.
    chestia asta cu cine e mai tare in gura nu ma intereseaza, problema este ce facem cu islamistii care omoara crestini in Siria. sau s-a uitat ca in Siria traiesc (sau traiau) peste 2 milioane de crestini?
    • +3 (15 voturi)    
      nu asta e problema (Miercuri, 14 octombrie 2015, 14:57)

      Tudor_Al [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

      Problema sunt zecile de trintori platiti de putin care nu fac decat sa umple forumurile cu commenturi.

      Eu zic ca ar fi mai bine sa ne vedem de interesele nostre locale, decat sa ne "implicam" in mizeriile altora in timp ce needucatii din propria tara fac legea, avem un penal pe post de prim ministru, un parlament de spagari iar BOR ne spune ce trebuie si ce nu trebuie sa invatam la scoala - INTRO TARA LAICA !!!! rusinea pamantului,
      • +2 (4 voturi)    
        intro (Miercuri, 14 octombrie 2015, 16:51)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Tudor_Al

        tara de anafabeti functionali neplatiti de mujicul de putin
    • -2 (2 voturi)    
      daca te (Miercuri, 14 octombrie 2015, 18:46)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

      limitai la "omoara oameni", era ok.
      te-a mancat in...crestetul capului sa bagi religia in discutie.
  • +8 (16 voturi)    
    fifty-fifty (Miercuri, 14 octombrie 2015, 14:39)

    anonimicus [utilizator]

    Zaharovo, zi-ne ceva şi despre cele o sută de mii de Kalaşnikoave!
    • -7 (13 voturi)    
      Aşa cum zici, (Miercuri, 14 octombrie 2015, 14:48)

      Matrix-4 [utilizator] i-a raspuns lui anonimicus

      juma'juma! Cam aşa funcţionează mintea ta! Armele de tipKalaşnicov, se fabrică astăzi în întreaga lume, pentru simplul motiv că sunt ieftine şi bune!
      • +6 (8 voturi)    
        ... (Miercuri, 14 octombrie 2015, 16:25)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui Matrix-4

        Al naibii ca masinile nu se produc decat in SUA si UK, nu? Asta dupa mintea postaceasca imbatata cu vodka...
    • -7 (11 voturi)    
      Mda, si de telefoane din China (Miercuri, 14 octombrie 2015, 14:49)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui anonimicus

      Mda, si de telefoane din China. Si maieuri din Bangladesh.

      Intreaba si despre ele, ca asa iti inchipui ca ti-ai multumi stapanii, sa pui ventilatorul pe rahat, sa nu mai inteleaga nimeni nimic.
    • +2 (12 voturi)    
      corect... (Miercuri, 14 octombrie 2015, 14:56)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui anonimicus

      si eu m-am antrenat cu kalasnikov in armata, oare de unde or fi avand rebelii aia kalasnicov, cand juma' de glob are in dotare kalasnicov, recunoscuta ca fiind o arma foarte buna... acu' daca stii tu cumva de vreun kalasnicov modernizat, ultrasecret, etc., atunci sa ne spuna de unde aveau aia kalasnikoavele astea ultra moderne!
      toyotele in schmb au fost folosite de americani in irak, sau poate or fi cumparat si irakienii niste masini de-astea smechere, curios ca sunt numai la teroristi, nu si la ceilalti...
      • +6 (8 voturi)    
        ... (Miercuri, 14 octombrie 2015, 16:28)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui lucyan

        Mister,

        Toyotele sunt asa populare pentru ca sunt masini foarte bune pentru teren accidentat, si sunt la preturi rezonabile. Si colac peste pupaza sunt foarte fiabile...

        Nu doar teroristii le au. Ia citeste mataluta despre asa numitul "Razboi al Toyotelor", dintre Libia si Ciad. Se petrecea prin 1986-1987.
        Uita-te sa vezi ca apar aceste Toyote si pe la rebelii africani din diferite tari...
    • -5 (5 voturi)    
      Ne spune Ponta (Miercuri, 14 octombrie 2015, 15:01)

      serban [anonim] i-a raspuns lui anonimicus

      Industria Romaneasca de armament are comenzi tot mai mari la export . Se fac publice sumele si statele importatorilor dar nu si structura exportului .
      Daca Romania face publica si structura putem vedea cat armament si munitie de model sovietic am exportat si unde sunt intermediarii.
    • +2 (4 voturi)    
      hm (Miercuri, 14 octombrie 2015, 15:06)

      UglyKidJoe [utilizator] i-a raspuns lui anonimicus

      chiar de ce nu au teroristii M16?
  • -6 (10 voturi)    
    e posibil sa aiba dreptate si rusii, (Miercuri, 14 octombrie 2015, 14:44)

    bancher [utilizator]

    si autovehiculele sa fi fost livrate de SUA si Marea Britanie. Adica e posibil ca britanicii si ameicanii sa nu fi cunoscut beneficiarul final cand au livrat comanda, dar nici sa nu fi pus multe intrebari. Au fost fericiti ca au primit comanda, ca isi iau banii...si asta e tot. Nu au avut nevoie si nici nu au vrut sa stie cina va beneficia de aceste autovehicule, in final.
    In materie de castig occidentalii nu au scupule. Asta e capitalismul lor : the money doesn't smell.
  • +6 (12 voturi)    
    :-) (Miercuri, 14 octombrie 2015, 15:00)

    Soljenitin [utilizator]

    Sputniknews - adica agentia aceea finantata de Moscova. ;-)

    Este la mintea cocosului ca daca luam in calcul ca:

    1) un post finantat de Moscova emite o stire;
    2) pana acum logica Moscovei a fost pe principiul "hotul striga prindeti hotul

    atunci adevarul este ca Moscova furnizeaza camionetele Toyota catre Statul Islamic.

    Gargara sovietica, domnilor! Nu merita nici un scuipat!
    • -5 (9 voturi)    
      Asa-i, (Miercuri, 14 octombrie 2015, 16:41)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Asa-i, Toyotele alea sunt rusi deghizati in masini de teren. Bine ca ne-ai luminat !
      • 0 (2 voturi)    
        baga (Miercuri, 14 octombrie 2015, 18:51)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        repede o remarca legata de limba romana, la adresa lui @rov, ca uite, ii lipseste un "i" din titlul postarii sale.
  • +5 (13 voturi)    
    propaganda rusa (Miercuri, 14 octombrie 2015, 15:03)

    andrei_2013 [utilizator]

    Asta e genul de propaganda care merge la indivizi usor de spalat pe creer / fani conspiratii. Cum numarul astora este semnificativ, as spune ca rusii fac o treaba buna.
  • +5 (11 voturi)    
    probabil au vandut compani private (Miercuri, 14 octombrie 2015, 15:06)

    rov [utilizator]

    In SUA si Anglia nu se da raportul la dictatura pe marfurile si produsele companiilor private.
    Ivan esti si prost.
  • +7 (9 voturi)    
    Toyota (Miercuri, 14 octombrie 2015, 15:30)

    JohnR [utilizator]

    1) Camionetele Toyota sunt cele mai fiabile. Imi amintesc si acum cu placere cum ma amuzam vizionand un episod celebru din Top Gear in care se incearca prin diferite metode neortodoxe distrugerea unei camionete Toyota. Daca nu ati vizionat episodul, va recomand.
    2) E interesant cu americanii si britanicii mai nou promoveaza un brand... japonez. Oare Land Rover sau Ford nu faceau mai mult sens?
    Cred ca o camioneta F-150 era mai impunatoare.
  • +7 (9 voturi)    
    trasabilitate (Miercuri, 14 octombrie 2015, 17:31)

    Mazeta [utilizator]

    Oare cât de greu este să iei o Toyota a ISIS și să identifici tot lanțul comercial?
  • +5 (5 voturi)    
    de ce teroristii nu au VW? (Miercuri, 14 octombrie 2015, 19:36)

    M.T.Doare [anonim]

    fiindca incalca normele euro5.
  • +2 (2 voturi)    
    remarcam in februarie 2015 acest aspect (Miercuri, 14 octombrie 2015, 23:11)

    Absurdistanul [utilizator]

    tot pe Hotnews, tot pe aceasta tema remarcam ceea ce acum este din ce in ce mai clar: ISIS pacatuieste pe fata, utilizand obiecte, utilaje si instrumente "ghiauresti".

    vezi my comment : http://www.hotnews.ro/stiri-international-19452395-video-noua-inregistrare-stat-islamic-prizonierii-sunt-purtati-custi-strazi-fata-unei-multimi-oameni.htm

    unde mai pui, ca utilizeaza si internetul, in timp ce isi macelaresc fratii care au pacatuit capital.... pentru ca au fumat.