Romanii si bulgarii, un "mic miracol" pe piata muncii din Germania

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Joi, 5 februarie 2015, 22:47 Actualitate | Internaţional

Sfarsitul restrictiilor privind libera circulatie a lucratorilor romani si bulgari a dus la un "mic miracol" pe piata fortei de munca din Germania, sustine profesorul Herbert Brucker, conform Novinite.

De la 1 ianuarie 2014 restrictiile au fost retrase pentru cetatenii celor doua tari, in cadrul unui acord care le pastrase in vigoare pe o perioada de sapte ani dupa aderarea la Uniunea Europeana.

Evenimentul a declansat o reactie populista in Germania si in alte tari, unele partide argumentand ca romanii si bulgarii vor face uz de sistemele sociale ale tarilor care ii primesc si va creste somajul in randul localnicilor.

Cu toate acestea, nu exista vreo dovada cu privire la orice "abuz" social in randul imigrantilor din cele doua tari, sustine profesorul Brucker.

Rezultatele raportului pentru ocuparea fortei de munca, furnizat de Institutul de Cercetare din Nurnberg si citata de Herbert Brucker, arata o crestere de 14% in randul romanilor si bulgarilor, iar numarul persoanelor care si-au gasit de munca este mai mare decat cel al nou venitilor.

"In acest sens, libera circulatie a romanilor si bulgarilor este un mare succes sau un mic miracol, atat pentru piata muncii, cat si pentru sistemul social din Germania - pentru ca cei care lucreaza platesc si impozite", completeaza profesorul Brucker.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

24869 vizualizari

  • +29 (37 voturi)    
    Ce surprinsi sunt astia (Joi, 5 februarie 2015, 23:23)

    OmulNou [utilizator]

    ca romanii muncesc si isi platesc impozitele...
    • +2 (2 voturi)    
      da, idioti cei din Vest (Vineri, 6 februarie 2015, 9:27)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      uita ca romanii muncesc foarte bine si platesc impozitele si taxele la timp, in plus ROMANII si alti emigranti prin forta de munca in plus ajunga in tarile lor LE MENTIN SISTEMELE DE PENSII sa faca cwru mare la germanii pensionari !!
  • +25 (43 voturi)    
    bine ma ca ati descoperit apa calda (Joi, 5 februarie 2015, 23:27)

    clint [utilizator]

    dupa ce ati importat turci si musulmani pana la refuz, ca sa constatati ca aia vor de fapt sa va cucereasca, acum romanii nu mai par atat de rai.
  • +21 (39 voturi)    
    ca sa vezi (Vineri, 6 februarie 2015, 0:11)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    dar romanii si bulgarii au totusi un mare defect, nu sint musulmani. Daca erau si mai si munceau, atunci era un mare miracol pe piata muncii. Asa e doar un mic miracol.
    • +1 (1 vot)    
      Hahahaha (Vineri, 6 februarie 2015, 9:07)

      DaniAndi [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Mi-ai adus buna dispozitie in dimineata asta cu acest comentariu :)
  • +1 (1 vot)    
    . (Vineri, 6 februarie 2015, 8:59)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Dap, un mic miracol..daca erau romanii si bulgarii musulmani era miracolul mare?
  • +2 (2 voturi)    
    un miracol si mai bun ar fi..... (Vineri, 6 februarie 2015, 10:04)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    daca guvernul s-ar preocupa de ceva invenstitii marunte prin orasele si comune, ca romanii sa-si gaseasca de lucru in tara .... pt. investitii de mare anvergura, de unde se iau spagi grase, ne am convins, nu se prea mai poate.
  • +1 (1 vot)    
    Aloo, D-na Merkel... (Vineri, 6 februarie 2015, 11:04)

    azilant sau rezident [anonim]

    Cum e cu Schengen ?
    Sau v-ati hotarat deja sa intram odata cu Rusia ?
    Haideti, Doamna ca rad si afganii de noi...
    Ati luat muncitorii, medicii, inginerii, petrolul, etc...suntem deja acolo, dar fara acte, vine Putler peste noi ca la el acasa, nici n-o sa va pese...o tot dati cotita cu negocierile, parca-am fi Ucraina, nu Romania.
    Penibil si nedrept.
    Ce-ar fi sa iesim noi din NATO, UE si sa ne aliem total cu China ? Cred ca de fapt asta v-ar conveni si mai mult decat Zidul Berlinului, ar ramane Putler cu buza umflata! Auzi, nene Ponta, fa-ne blatul cu chinejii, ca e de-ai nostri ! ;)
  • 0 (2 voturi)    
    Voi ati inteles macar ce a vrut sa zica (Vineri, 6 februarie 2015, 11:20)

    adi [anonim]

    profesorul Herbert Brucker?

    Uite ce a zis:

    ..."arata o crestere de 14% in randul romanilor si bulgarilor, iar numarul persoanelor care si-au gasit de munca este mai mare decat cel al nou venitilor. ..."


    Asta inseamna ca noii-veniti (romani + bulgari) au crescut cu 14% iar NUMARUL PERSOANELOR care si-au gasit de munca a crescut.
    Deci si-au gasit de munca CEI CARE ERAU in Germania nu cei nou-veniti!!!