Esec al progresistilor catolici: Sinodul Bisericii Catolice renunta la limbajul prin care se arata cea mai mare deschidere de pana acum fata de homosexuali

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 19 octombrie 2014, 10:50 Actualitate | Internaţional


Episcopii romano-catolici au respins sambata ceea ce ar fi putut fi o acceptare istorica a homosexualilor, renuntand la parti dintr-un document controversat care vorbeste intr-o maniera mai pozitiva decat oricand in istoria Bisericii despre homosexuali, scrie Reuters.

Documentul, emis la finalul sinodului, dupa doua saptamani, de circa 200 de episcopi Romano-Catolici din intreaga lume, indica o divizune puternica in randul Bisericii Catolice pe probleme precum homosexualii si catolicii care au divortat si s-au recasatorit.

Dupa ce luni a fost emis un draft initial, episcopii conservatorui au promis sa schimbe limbajul in ceea ce priveste homosexualii, coabitarea si recasatoria, spunand ca s-a creat confuzie in randul credinciosilor si s-a atentat la familia traditionala.

Sectiuna de doua paragrafe a documentului final referitoare la homosexuali era intitulata "Atentie pastorala catre persoanele cu orientare homosexuala". Cea dinainte, versiunea de trei paragrafe, spunea "Primirea homosexualilor".

Versiunea initiala vorbea de "acceptarea si valorizarea orientarilor sexuale ale homosexualilor" si de a ii "primi acasa" pe homosexuali. Versiunea finala a eliminat aceste fraze si mare parte din terminologia pe care progresistii din randul Bisericii si grupurile pentru drepturile homosexualilor au considerat-o un progres important.

Versiunea noua foloseste un limbaj mai vag, mai general, repetand afirmatii existente inainte - homosexualii "trebuie sa fie primiti cu respect si sensibilitate" si ca discriminarea fata de homosexuali "trebuie evitata".

Purtatorul de cuvant al Vaticanului, Federico Lombardi, a declarat ca intregul document va servi la o reflectare mai profunda in randul catolicilor inainte de sinodul definitiv de anul viitor.

In adresarea sa finala, Papa Francisc, care le-a cerut episcopilor sa se exprime sincer, a spus ca ar fi fost "ingrijorat si intristat" daca nu ar fi existat discutii asa aprinse si oneste.

Papa a avertizat si fata de "rigiditatea ostila" a traditionalistilor" precum si de "bunavointa distructiva" a progresistilor care vor schimbarea cu orice pret.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















4394 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    De ce progresisti ? (Duminică, 19 octombrie 2014, 10:32)

    Idealistu [utilizator]

    In numele caror principii este progresist o persoana care isi neaga valorile ?
  • +6 (32 voturi)    
    sinucidere culturala (Duminică, 19 octombrie 2014, 11:02)

    TeodorGligor [anonim]

    Papa Francisc e un papa liberal-marxist.Scandalul asta e doar 'incalzirea', e doar strategic ca sa testeze reactiile, ca sa vada de unde vine opozitia cea mai puternica, si sa aiba apoi ocazia sa condamne "rigiditatea".Pregateste terenul ca sa avanseze apoi prin "politica pasilor marunti".Sa obisnuiasca lumea cu ideea.

    Vaticanul se sinucide moral, iar Francisc o sa-l ingroape.
    • +5 (7 voturi)    
      right.. simpla manevra de adaptare la vremuri (Duminică, 19 octombrie 2014, 14:25)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui TeodorGligor

      O simpla manevra de adaptare/supravietuire. A mai fost și va mai fi. O elasticitate aplicata si cu privire la alte teme, in trecut. Presiunea opiniei publice liberale se face resimtita. Absolut toate mesajele emise pe teme calde sunt de adaptare sau de non-combat.
      • +1 (1 vot)    
        Sunt cam ramas in urma (Duminică, 19 octombrie 2014, 18:49)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        cu evenimentele.
        Au renuntat deja la arderea pe rug?
        Nu de alta dar am niste erezii legate de miscarea
        maselor monetare in jurul Vaticanului...
    • +4 (6 voturi)    
      Catedralele europene sunt goale (Duminică, 19 octombrie 2014, 17:27)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui TeodorGligor

      Ati fost in vreuna din marile tari catolice in ultimii ani?

      Sunt cataloc, am urmarit fenomenul asta venind dinspre nord spre sud in ultimii 20 de ani; ceea ce acum 20 de ani era vizibil in Elvetia, Olanda, Belgia a devenit astazi evident in Franta, Italia, Spania: catedralele sunt goale, in cele mai fericite cazuri sunt pline de turisti care fac poze;

      Intr-o recenzie de acum cativa ani 83% din francezi se declarau catolici - 68% dintre ei credeau in reincarnare.

      Lumea se schimba; daca Vaticanul nu va tine seama de nevoile spirituale, de modelele culturale si de reperele morale ale lumii de azi, in 20 de ani va deveni o religie exotica a Americii Latine; in 20, nu in 200.
      • +2 (4 voturi)    
        Franta (Luni, 20 octombrie 2014, 3:32)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

        Franta este una din cele mai conservatoare tari din Europa, in ciuda aparentelor. Incearca sa mergi intr-o biserica ne-turistica. Eu am fost la slujba din seara de Craciun si biserica era plina ochi cu parizieni de-ai locului. Vezi si manifestatiile impotriva homosexualizarii din ultimele luni la care au participat sute de mii de oameni, inclusiv preoti catolici.
    • +1 (3 voturi)    
      homosexuali (Luni, 20 octombrie 2014, 3:28)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui TeodorGligor

      In Italia in ultimele saptamani au fost mai multe proteste tacute impotriva homosexualizarii societatii. Iata cum au reactionat grupurile de homosexuali si scursuri ale societatii:
      http://www.youtube.com/watch?v=jhU_-VM7rsY

      Ceea ce s-a intamplat la Bologna demonstreaza ca astia nu sunt oameni toleranti si nu trebuie nici ei tolerati.
      Problema crestinilor este intoarcerea celuilalt obraz. La violenta ar trebui raspuns cu violenta.
  • +5 (27 voturi)    
    cine crede cu adevarat.... (Duminică, 19 octombrie 2014, 11:19)

    translativus [utilizator]

    .....in Dumnezeu, urmeaza calea descrisa clar in Biblie.
    Cine tine cont mai mult de cele lumesti, va avea parte de rasplata corespunzatore.
    "Cu ce masori, cu aceea ti se va masura!"
    • -2 (6 voturi)    
      serios? (Duminică, 19 octombrie 2014, 12:41)

      Natasa [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      Si cine a scris Biblia, de trebuie urmata asa de strict? Poate cele lumesti sint uneori mai de bun simt, pana la urma viata omului e plina de buna si de rele, de incercari si de miracole. Sa pui la colt milioane de oameni cu alte inclinari sexuale decat ale majoritatii, nu arata decat ca biserica isi pune ochelari de cal si crede ca asa se tine de cele drepte si sfinte.
      • +3 (3 voturi)    
        doamna..... (Luni, 20 octombrie 2014, 8:39)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui Natasa

        ......faceti o uriasa confuzie,
        Nimeni nu va obliga sa credeti in Dumnezeu si sa acceptati cele zece porunci.
        Sunteti libera sa decideti iar raspunderea va apartine.
        Cu totii vom raspunde pentru faptele noastre.

        De ce atata incrancenare ? Vreti sa ne convingeti sau sa va auto-convingeti de faptul ca ceea ce faceti dvs este bine ?
    • +5 (9 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 19 octombrie 2014, 15:59)

      [anonim] i-a raspuns lui translativus

      • -4 (4 voturi)    
        Raspus (Duminică, 19 octombrie 2014, 18:28)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui

        Iti raspund la intrebare: autoritatea care stabileste ce e adevart si ce nu este Biserica (daca vrei, in termenii tai, preotimea)
        • +2 (2 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Luni, 20 octombrie 2014, 9:48)

          [anonim] i-a raspuns lui Setalcott

          • 0 (0 voturi)    
            Corect (Marţi, 21 octombrie 2014, 3:01)

            Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui

            Pai vedeti? Daca doctorul dvs. fumeaza, puteti shimba doctorul, dar asta nu ineamna ca fumatul e bun. Studentul din exemplu sper sa caute sincer adevarul obiectiv. La fel un credincios confruntat cu contradictia dintre invatatura bisericii cu privire la pedofilie si un preot pedofil. Inca nu stiu de vreun caz in care vreunul sa-si fi justificat acest pacat venind cu interpretari inovatoare ale scripturii.
      • 0 (2 voturi)    
        asa este (Duminică, 19 octombrie 2014, 18:51)

        derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui

        niciuna din religiile "avramice" nu interpreteaza textele ad litteram;

        Vaticanul nu recomanda de exemplu incestul interpretand ad litteram ultima parte din istoria lui Lot (Facerea 19.31 - 19.38); dau exemplul asta pt. ca prima parte a aceleiasi parabole este atat de frecvent interpretata ca argument impotriva practicilor homosexuale incat termenul "sodomizare" este prezent cu aceeasi semnificatie in mai toate limbile.
      • 0 (4 voturi)    
        Incearca (Duminică, 19 octombrie 2014, 18:53)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui

        Biblia vesela de Leo Taxil
      • +1 (5 voturi)    
        domnule... (Duminică, 19 octombrie 2014, 20:05)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui

        .....nu vreau sa va conving de nimic.

        Exemplele pe care le-ati dat au fost legi la vremea lor (in vechiul testament) iar a fi crestin, inseamna sa crezi ca Isus Nazariteanul este Mesia si sa crezi in unicul mesaj nou pe care Dumnezeu ni l-a transmis prin el si anume, promisiunea vietii vesnice pentru cei ce respecta legea, adica cele zece porunci.

        Atentie ! Nimeni nu va obliga sa respectati legea ! Decizia va apartine.

        In ceea ce priveste Sharia, aceasta i-a fost data de Dumnezeu, ultimului sau profet - Mohamed si in Coran (am inteles ca insamna dictare), musulmanilor li s-au dat sarcini clare.
        Ca unii intrepreteaza legea in functie de interesele lor lumesti, ii priveste si de aceea ni se spune "sa nu judecam" pentru ca judecata o va face Dumnezeu.

        Daca veti citi mai cu atentie cele zece porunci, veti observa ca ele sunt baza moralitatii sanatoase a oricarei societati si nu impiedica cu nimic "omul cavernelor" sa evolueze.
        Ramane la latitudinea si in raspunderea fiecaruia daca respecta sau nu, Legea.

        Spuneti, cu referire la Dumnezeu ca "cu El direct nu a intrat de ceva vreme cineva in contact direct".
        Dvs ati incercat ? "Cauta si vei gasi, intreaba siti se va raspunde, bate si ti se va deschide" !
        Incercati ! Veti avea o mare surpriza !

        Acum, referitor la initiativa papei : Profetul mincinos (antehristul), va avea chip de miel dar fapte de fiara (Apocalipsa).
        Fiecare crede ce vrea. El va raspunde !
        • 0 (0 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Luni, 20 octombrie 2014, 9:51)

          [anonim] i-a raspuns lui translativus

          • +1 (1 vot)    
            Incercati..... (Luni, 20 octombrie 2014, 10:26)

            translativus [utilizator] i-a raspuns lui

            ....sa si comunicati cu El.

            In ceea ce priveste preotimea, este de ajuns sa cititi ce le transmite Isus in Apocalipsa si va veti lamuri.
            De aceea, dupa ce Guttenberg a inventat tiparul, toti cei care stiu sa citeasca nu mai pot da vina pe preoti pentru ignoranta sau reavointa lor, pentru ca nimeni nu ii impiedica sa citeasca si sa Il intrebe pe Cel care are raspuns la toate intrebarile.

            In ziua judecatii, fiecare va raspunde pentru faptele sale si nu va putea arunca vina sa asupra nimanui, nici macar asupra preotilor pentru ca "Vai voua falsi invatatori, ca nu veti intra in imparatia Tatalui si ca prin invataturile voastre, nici pe altii nu ii lasati sa intre".

            Fiecare este raspunzator pentru faptele sale si "Sa nu il chemi pe Dumnezeu la judecata caci va veni si atunci, ce te vei face ?".
      • +1 (3 voturi)    
        david (Duminică, 19 octombrie 2014, 20:08)

        kripton [utilizator] i-a raspuns lui

        a fost pedepsit si inca sever:
        1 prin moartea copilului nascut din adulter. cand copilul era bolnav el a postit cu cenusa si sac spunand ca poate Domnul va ierta pacatul sau. Nu l-a iertat iar regele a suferit f mult pt pierderea copilului.
        2 rebeliunea fiului sau abesalom,pt asasinarea lui urie hetitul,capitanul de garda pe care regele l-a trimis la moarte in razboi pt a-i lua femeia in mod ''legal'' [cum ne-au luat astia tara,cu legi votate de parlament democratic ales s-au dat patrolul si activele din economie pe nimic] Ulterior comandantul armatei l-a executat pe absalom,decizie perfect legala,pt rebeliune si tentativa de paricid.
        Rog nu induceti cititorii neavizati in eroare.
        Cat priveste interpretarea LEGII,aici intram pe teren alunecos;oamenii vicleni pot demonstra ca sodoma si gomora erau ok,iar catastrofa, abatuta pt ca locuitorii cetatii spuneau '' unde sunt oamenii care au intrat sa ramana la tine? scoate-i ca sa-i CUNOASTEM''[ iar cand li s-au oferit spre ''cunoastere''2 fete ''care nu au cunoscut inca barbat' s-au apucat sa sparga usa...] e o poveste,ca de fapt asemenea lucruri sunt aiureli din vechime si ca uite,am evoluat etc etc etc.
        consecintele le vom suporta cu totii.
      • 0 (6 voturi)    
        .... singura problema .... (Duminică, 19 octombrie 2014, 22:26)

        cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui

        Singura problema este ca te lansezi in teritorii care nu-ti apartin. Daca cineva s-ar lansa sa faca afirmatii despre domeniul in care te pricepi (sa spunem zborul) l-ai privi cu mila / te-ai rasti la el ca nu stie despre ce vorbeste. Ramai unde te pricepi.
        • +1 (1 vot)    
          Comentariu sters de utilizator (Luni, 20 octombrie 2014, 9:54)

          [anonim] i-a raspuns lui cbogdan

    • 0 (4 voturi)    
      Precum este scis (Duminică, 19 octombrie 2014, 18:40)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      "Iubeste pe aproapele tau.."
      Mai intii il tragi aproape, apoi il iubesti..
      • +2 (2 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Luni, 20 octombrie 2014, 9:55)

        [anonim] i-a raspuns lui ipolitic

  • +3 (5 voturi)    
    nu-mi plac grupurile autointitulate "progresisti" (Duminică, 19 octombrie 2014, 13:00)

    Razvan_M [utilizator]

    Utilizarea unor cuvinte care manipuleaza printr-o conotatie pozitiva in chiar denumirea grupului este dubioasa si spune multe despre psihologia mesianica a acestui grup.
  • +2 (2 voturi)    
    Mdeah... (Duminică, 19 octombrie 2014, 13:05)

    Nea Hoisan [utilizator]

    Esecu asta chiar m-a lasat mut, nu alta... Unde ie fortza papei, unde e unitatea si hotararea Bisericii Catolice? Unde-s vremurile alea cand iera floare la ureche pentru un papa homosexual sa-si propulseze "protejatu" drept intr-o functzie de cardinal, fara ca cineva sa cracneasca, sau propriile venituri sa fie frumos "rotunjite" prin taxarea curvelor din Ravena? Clar, papa nu mai are vana de odinioara. S-au dus vremurile alea si, va zic io, in ritmu asta lumea asta se duce dreaq... LOL
  • -2 (2 voturi)    
    ilegal (Duminică, 19 octombrie 2014, 13:22)

    Tigertiki [utilizator]

    De fapt toate religiile se afla contra legii europene care interzice discriminarea ! In acelasi ordine de idei ar trebui sa fie legala si nazismul, communismul etc.
    Religia otraveste tot !
    • +3 (3 voturi)    
      hehe (Luni, 20 octombrie 2014, 3:33)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Tigertiki

      Eu zic ca prostia e toxica, te sfatuiesc sa intri in carantina.
  • +1 (3 voturi)    
    era si normal (Duminică, 19 octombrie 2014, 13:25)

    robert72 [utilizator]

    era o sinucidere a Bisericii Catolice. ca sa devina mai simpatici riscau sa piara vreo 500.000.000 de practicanti. puterea catolicismului sta in America Latina, in Polonia, Filipine...si in alte tari unde amatorii de oua si furtune nu sunt deloc iubiti. ce raspuns putea sa dea un argentinian cand era intrebat de conationalii sai despre acest subiect?
  • -2 (4 voturi)    
    biserica catolica (Duminică, 19 octombrie 2014, 14:00)

    kripton [utilizator]

    a luat-o de mult la vale. acum intra in putrefactie
    dupa ce vatican2 a desfiintat postul ca instrument ascetic de penitenta/purificare individuala,dupa ce a scurtat messa/liturghia,acum pregateste acceptarea homosexualitatii pt a fi pe placul ''lumii''
    Numai ca intemeietorul crestinismului ''nu e din lumea aceasta'' Ce nu e clar? pt a intra in imparatia Lui sunt reguli de observat; daca biserica se dezice de El si El se va dezice de biserica
    Biserica,atat cea catolica cat si astalalta,de la noi,este sapata pe dinauntru. oameni imorali, josnici si prefacuti sunt numiti de catre puterea politica in posturi cheie si in cateva generatii transforma biserica dintr-o fiinta vie intr-un cadavru imbracat in purpura si aur.
  • 0 (6 voturi)    
    PA (Duminică, 19 octombrie 2014, 15:09)

    AquaSam [anonim]

    VAI de lumea aceasta, se autodistruge vazand cu ochii, se arunca in prapastie cu avant.
  • +6 (12 voturi)    
    Limbaj media (Duminică, 19 octombrie 2014, 17:04)

    Setalcott [utilizator]

    Sa va propun niste titluri alternative:

    Suces al conservatorilor catolici: Pasajele controversate propuse de unii episcopi referitoare la homosexuali nu se regasesc in documentul final

    Triumf al invataturii bi-milenare a bisericii catolice impotriva asaltului marxismului cultural promovat de lumea secularizata

    Nu-i asa ca ambalajul stirii e totul? Uite asa s-a ajuns in Vest la redefiniea casatoriei, un succes al masinii propagandistice conduse de MSNBC, CNN etc., pusa in slujba agendei homosexuale. Sa nu se creada ca sunt eu cel care spune aceste lucruri; s-au scris carti foarte bine documentate despre asta

    http://www.amazon.com/Making-Gay-Okay-Rationalizing-Homosexual/dp/1586178334

    http://www.amazon.com/Queer-Thing-Happened-America-Strange/dp/0615406092

    Revenind la sinod, acesta a fost de fapt o cacealma pusa la cale de episcopii progresisti. Frazele la care face referire articolul au fost de fapt introduse in documentul de lucru de nu se stie cine, fara nici o dezbatere, si au fost puse la dispozitia presei fara cumostinta tuturor participantilor, pentru a crea valva mediatica si a influenta deciziile sinodului.

    http://www.youtube.com/watch?v=VCHc_JaANas&index=17&list=UUX17igkZ9JhU64JoTBVSWeQ

    http://www.youtube.com/watch?v=vaMzMGUFMFo&t=1m

    www.youtube.com/watch?v=PajgVWtgx1M&index=19&t=50s

    http://www.youtube.com/watch?v=cRWH4zh8kzE&t=3m50s
    • -1 (1 vot)    
      ... multumesc ... (Duminică, 19 octombrie 2014, 22:08)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Extrem de interesant.
  • +10 (18 voturi)    
    Da' de ce sunt astia 'progresisti"? (Duminică, 19 octombrie 2014, 17:53)

    LiviuIordache [utilizator]

    De ce li se spune diversionistilor, citiva, din cite am citit, "progresisti"? Adica daca renunti la anumite principii si la valori, daca redefinesti familia intr-un mod pe care, de 2000 de ani, il propovaduiesti pretutindeni in lume, esti progresist?
    Pai atunci, hai cu progresul pina la groapa, bagam si poligamia, bagam si sinuciderea rituala sau ca sacrificu, ne legam cite 2-3 kile de dinamita toti de briu si ne dam drumul in cap de la etajul 10! Ca asa s-a facut leaganul civilizatiei mondiale, Europa.
    Chiar nu mai gindeste nimeni. De pilda, de ce avem o limba de origine latina, cind romanii (amestecul provinciilor de fapt) au stat aici numai un secol si jumatate nu nu una turcica, desi turcii au stat 500 de ani? Pai romanii au lasat institutiile dreptului, drumurile, apeductele, organizarea, anumite valori perene.
    Ma uit si eu, ca tot omul, la seriale turcesti. Pai inafara de ioc, dusman si alte vreo 2 cuvinte, toate de rau, dupa cum se vede, nu avem nimic din limba osmanliilor.
    Si atunci, revin, de ce sa reinventam crestinismul? Cine este acest papa exhibitionist, care o tine cu tricouri de fotbal, cu socuri? Reactia la Ioan Paul al II-lea, cu care au luat rusii si altii plasa istorica a caderii comunismului? Ne mai aparam sau deschidem baierele tuturor otrepelor?
    • 0 (2 voturi)    
      de acord (Duminică, 19 octombrie 2014, 20:12)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui LiviuIordache

      cu dvs,mai putin povestea cu turcii care ar fi stat 5 veacuri pe aici.romanii au avut garnizoane SI TEMPLE,turcii au avut garnizoane doar la raialele de margine iar moschei IOC.
  • -1 (5 voturi)    
    Progres? (Duminică, 19 octombrie 2014, 18:36)

    EMP [utilizator]

    Mi se pare ingrijorator faptul ca se da apelativul de "progresisti" celor ce sustin homosexualitatea. In ce anume consta progresul?
    Sunt cu totul de acord cu faptul ca homosexualii nu trebuie discriminati. Dar de aici si pana la a declara ca homosexualitatea este o alegere la fel de legitima si morala ca si heterosexualitatea imi pare ca e o cale lunga. O cale ce trece peste o realitate incontestabila: principiul natural.
    Nu vreau ca proprii mei copii sa creasca intr-o societate cu valori morale pervertite. Si-asa sunt putini cei carora le pasa de valori morale dar macar sa le pastram intacte, acolo in vitrina. Poate in viitor vor apare generatii care vor sterge praful de pe ele.
    • 0 (2 voturi)    
      coprofagi (Luni, 20 octombrie 2014, 3:35)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui EMP

      Pai ce sa faci, asa zic coprofagii astia din mass-media asta din Romania. Niste papagali care copiaza pe imbecilii din Vest.
  • +1 (3 voturi)    
    De 2000 de ani (Duminică, 19 octombrie 2014, 20:24)

    ipolitic [utilizator]

    s-a mai cizelat si diversificat si crestinismul o leaca.
    Crestinizarea "barbarilor" din Nord, Razboaiele Sfante,
    Torquemada si inchizitia, "salvarea pacatosilor" din America Latina, masacrul hugenotilor, razboaie, sange,
    arsi pe rug- in numele credintei si a lui Hristos.
    Anglicani,Pietisti,Metodisti,Adventisti, Evangelisti,Lutherani,Penticostali, Ortodocsi,Neoortodocsi,Paleo-ortodocsi- si inca vreo cincizeci de biserici, culte, toate crestine.
    Deci: ce inseamna de fapt crestinismul?
    De exemplu, mormonii cu muuulte neveste-nu sunt crestini?
  • -2 (4 voturi)    
    Putin e singurul care luptă împotriva propagandei (Duminică, 19 octombrie 2014, 21:36)

    Nyk1 [utilizator]

    Homosexualii sunt 5% din populație maxim și totuși USA impune tuturor (inclusiv Vaticanului) nu doar să le acceptăm modul de viață în public, ci să îi și aclamăm. Nu este o problemă de discriminare adevărată, pentru că în Europa sec. XXI, nimănui nu-i pasă ce fac alții în dormitor.

    Ce văd eu: singurul care luptă pentru libertatea de a beneficia de decență în spațiul public și spune răspicat „noi nu acceptăm așa ceva” nu este nici măcar papa de la Roma, ci Vladimir Vladimirovici.
    • +1 (3 voturi)    
      SUA (Luni, 20 octombrie 2014, 3:37)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Majoritatea oamenilor din USA s-au pronuntat in nenumarate referendumuri impotriva mariajului homosexual, dar tribunalele s-au sters la fund cu vointa poporului si au dictat altfel. Toata chestia asta se va termina intr-o dictatura militara sau sub Legea Islamica.
  • +1 (1 vot)    
    Nu sunt nicidecum fan catolic, dar... (Luni, 20 octombrie 2014, 9:07)

    BEDE [utilizator]

    Nu sunt fan al Bisericii Catolice pt ca istoria cu inchizitia si cu arderea pe rug a ereticilor m-a edificat cu privire la aceasta organizatie. Totusi, macar bine ca d.p.d.v. al moralitatii nu au decazut atat de rau ca Biserica Angliei incat sa spuna ca homosexualitatea este ceva normal, ba poate chiar si bun si util societatii.
    Cat despre "progresisti", termenul mi se pare cam aiuristic. Mie progresisti mi s-ar parea aceia care ar renunta la ideea ca Papa ar fi succesorul apostolului Petru si ca Papa ar fi cumva infailibil (cum?). Dar aceia care sunt asa de progresisti sigur nu se gasesc in Biserica Catolica, iar daca ar aparea unul care sa sustina asaceva ar fi imediat excomunicat (nu si ars pe rug, pt ca azi nu se mai poate asaceva). Prin pretentiile lui, Papa este in situatia "aut Cezar, aut nihil" - nu ma refer neaparat la actualul Papa, ci la aceasta functie.