Traian Igas: Daca nu vor fi restructurari, salariile din MAI vor fi reduse in medie cu 30% din decembrie

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 30 mai 2011, 15:05 Actualitate | Esenţial

Salariile din Ministerul Administratiei si Internelor vor fi reduse cu 30% in medie, din luna decembrie, daca nu se va restructura ministerul, a declarat luni, la Palatul Victoria, ministrul de resort Traian Igas, transmite Agerpres.

Astfel, angajatii ministerului Administratiei si Internelor vor avea la dispozitie un fond de salarii cu 30% mai mic din luna decembrie, in conditiile in care restructurarea MAI nu se va putea face, a precizat ministrul Traian Igas.

"Daca restructurarea nu se va putea face, vom avea cu 30% mai putin din luna decembrie", a spus Igas.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1983 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    sunt curios... (Luni, 30 mai 2011, 15:40)

    me [anonim]

    pe ce baza legala.
    probabil nu e un lucru rau miscorarea salariilor din mai, dar totusi pe ce baze legala. acum nu mai pot invoca forta majora si altfel nu prea vad cum ar putea.

    pe langa asta nu pot sa nu remarc cum juristii sunt iertati de fiecare data (la fel si pensionarii) si platim noi si pentru ei... de cine face legea si cine voteaza (si poate fi cumparat usor) beneficiaza si de avantaje...
    • 0 (2 voturi)    
      . (Luni, 30 mai 2011, 15:53)

      Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui me

      In mod normal un angajator ar trebui sa poata stabili salariul angajatilor sai in functie de bugetul de care dispune si nu ar trebui sa existe o lege pentru asta.
      • 0 (2 voturi)    
        asa ai vrea tu (Luni, 30 mai 2011, 16:03)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Ivanu

        patronul God si angajatul slave, nu? vezi ca suntem in sec. XXI, nu XIX !
        • 0 (0 voturi)    
          ce patron? (Luni, 30 mai 2011, 16:19)

          a [anonim] i-a raspuns lui srpc

          ce patron? ca astia sunt bugetari nu privati. Daca statul nu are din ce le da, aia e, le scade, nu sunt primii care o patesc si nici ultimii. Si la ce e in ministerul ala, ar fi trebuit demult luata masura asta.

          Nu mai compara privatul cu statul. Chiar si privat daca era, daca angajatorul nu mai are de unde da, ce crezi ca se intampla? tot aia. Asta insa nu are legatura cu sclavia de care amintesti.
          • 0 (0 voturi)    
            AAAa (Joi, 2 iunie 2011, 6:26)

            Alex [anonim] i-a raspuns lui a

            dar nu te-ai gandit niciodata de ce nu mai are statul bani sa plateasca?Pentru ca suntem condusi de niste incompetenti!!!!!
        • 0 (0 voturi)    
          Incompetenta e la putere ! (Luni, 30 mai 2011, 16:20)

          Nicolae [anonim] i-a raspuns lui srpc

          Igas individul cu liceul la seral in doua licee,(unul condus de un coleg de partid) si facultatea de la DISTANTA nu inteleg cum poate face management intr-un minister asa complex si sensibil. (nu ma ajuta capul din dotare :)))
        • 0 (0 voturi)    
          pai mai ai o optiune... (Luni, 30 mai 2011, 16:44)

          dodu [anonim] i-a raspuns lui srpc

          Falimentul! asta e una din legile pietei...
          si nu o sa mai avem servicii publice de politie ci private, gen BGS.
          Cu parere de rau, dar asta e capitalismul! si e cel mai putin prost sistem de guvernare...
      • 0 (0 voturi)    
        politisti angajati cu ziua ca zilierii (Luni, 30 mai 2011, 16:17)

        sclava isaura [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

        Si dupa mintea ta de vinzator la gogoserie, angajatii la stat trebuie sa ii angajezi cu ziua si sa ii platesti in bonuri de masa. Sa te vad cind ceri sa vina politia sau iti arde casa si din 10 oameni vine unu cu un fluier si o bicicleta ( ca nu au bani de benzina).
        • +1 (1 vot)    
          hai sa nu fim papagali... (Luni, 30 mai 2011, 21:15)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui sclava isaura

          tariceanu a angajat la m.i. cateva zeci de mii de oameni. pe ce criterii? populatia in scadere avea nevoie de mai multa atentie? evolutia tehnologica?
          de ce nu poate boc sa-i concedieze? mai ales cand vine cu un proiect de lege care spune ca vor fi dati afara cei care au deja calificative de performanta slabe? a propus reducerea personalului doar cu 5%!!! orice organizatie se poate adapta la o scadere de personal cu 5%...
  • 0 (0 voturi)    
    demisia (Luni, 30 mai 2011, 16:58)

    cameleon80 [anonim]

    dar ar fi mai bine ca ministrul sa-si dea demisia impreuna cu sefii de la fianciar si resurse umane. de ce se mai fac angajari inclusiv pe functii de conducere daca nu mai sunt bani?! de ce se fac deplsari din bani publici la greu?! de ce mai exista pitipoance care nu fac nimica in sediul central?! dupa ce va lua toate masurile apoi sa zica ceva!
    • 0 (0 voturi)    
      de ce ?!!! (Luni, 30 mai 2011, 19:13)

      costica [anonim] i-a raspuns lui cameleon80

      pentru ca asa este in toate ministerele !!!! vorbele goale ale portocaliilor in materie de reforma nu mai conving pe nimeni, ar trebui inceputa intr-adevar reforma necesara a romaniei cu plecarea acestor incompetenti de la guvernare.....ai auzit vreun pdlist spunand ceva despre ceea ce inseamna reforma asta a lor?! ei stiu numai sa dea afara oameni, desi cei ce raman sunt cei de culoare portocalie in functii care habar nu au ce trebuie sa faca mai departe... nu tu criterii de eficienta, de profesionalism, de management in ministere, de reorganizare a ministerelor, i-ai auzit pe vreunul pronuntand aceste cuvinte magice ?! pai, cum i-ar sta lui boc sa pronunte cuvantul profesionalism??!! cred ca i s-ar incurca limba in gura, el nu are exercitiul folosirii acestor cuvinte complicate la nivelul lui de turuiala portocalie si atat...........
  • -1 (1 vot)    
    Corect (Luni, 30 mai 2011, 20:06)

    eugen [anonim]

    Sa dea afara 50% si sa le mareasca salariile la cei ramasi.
    • 0 (0 voturi)    
      Esti cumva pazit de SPP-isti? Altfel nu vad de ce (Marţi, 31 mai 2011, 11:46)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui eugen

      ai sustine reducerea numarului celor ce asigura siguranta cetateanului de rand.
      Si cand nu vei mai fi pazit de SPP-isti vei mai gandi la fel?
  • -1 (1 vot)    
    masura corecta (Luni, 30 mai 2011, 21:46)

    Claus [anonim]

    Nu doresc sa scada salariul nimanui, dar in conditiile in care celelalte categorii de bugetari au salarii jenant de mici, e nefiresc ca una-doua din meseriile bine apreciate pe vremea regimului totalitar sa se bucure in continuare de niste bani la care alti bugetari nici nu pot sa viseze. Ceea ce vreau sa spun este ca daca economia o duce greu, atunci toti ar trebui sa resimta asta, nu doar o parte. Si mai ganditi-va la raportul dintre salariile diverselor meserii si din alte tari, unde economia functioneaza bine...
    In plus, ma pune pe ganduri faptul ca am ajuns in punctul in care premiem politisti fiindca nu au luat mita!