VIDEO Razie in Portul Constanta. Verificari la documentele vamale si la sistemele de depozitare

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 17 martie 2011, 11:57 Actualitate | Esenţial

Portul Constanta este verificat, joi, de politisti si jandarmi, impreuna cu inspectori de la Garda Financiara si vamesi, fiind controlate documentele vamale, sistemele de depozitare, transfer si masurare, pentru depistarea celor care introduc si distribuie ilegal marfuri in zona portuara, anunta Mediafax.

"Scopul actiunii comune consta in verificarea documentelor privind autorizarea si functionarea antrepozitelor vamale, legalitatea utilizarii sistemelor de depozitare, transfer si masurare. Totodata, va fi verificata legalitatea privind provenienta produselor energetice detinute si eliberarea acestora din antrepozite", se arata intr-un comunicat de presa de joi al Ministerului Administratiei si Internelor (MAI).

Controalele vizeaza infractiuni ce prejudiciaza bugetul de stat si submineaza economia nationala prin introducerea si distribuirea ilegala de marfuri in zona porturilor de la Marea Neagra.

Totodata, autoritatile urmaresc prevenirea si combaterea neachitarii taxelor si impozitelor aferente operatiunilor comerciale si destructurarea grupurilor infractionale specializate in infractiuni de crima organizata.

Actiunea din Portul Constanta este sprijinita si de Biroul Roman de Metrologie Legala, precizeaza MAI.

UPDATE - Societatea Oil Terminal, vizata de controlul declansat in Portul Constanta

Controlul din Portul Constanta vizeaza si Societatea Oil Terminal, astfel ca zeci de inspectori ai Garzii Financiare, politisti si jandarmi au descins la depozitele din port apartinand companiei, fiind verificate documentele contabile, dar si stocurile, relateaza Mediafax.

Controlul are loc la scurt timp de la retinerea, pentru fapte de coruptie, a fostului director al SC Oil Terminal Constanta Stefan Ene.

Directorul Oil Terminal, Liviu Wagner, a declarat, joi, ca se bucura ca are loc acest control pentru ca astfel societatea va scapa de acuzatiile de coruptie.

"In sfarsit a venit si la noi controlul, ca sa putem scapa de acuzatiile de asa-zisa frauda fiscala. Ne bucura ca avem ocazia sa demonstram ca nu suntem implicati in evaziune fiscala cu produse petroliere, asa cum s-a vehiculat in ultima perioada in mass-media, iar acest lucru se va dovedi in urma unui control facut de organele statului. Sunt convins ca acestea s-au autosesizat in urma acestor barfe din presa si bine au facut, pentru ca acum ne vom putea demonstra nevinovatia", a precizat Liviu Wagner.

El a precizat ca verificarile au inceput la ora 10.00, la cele doua depozite ale societatii si la sediul central, si vizeaza atat produsele finite si brute existente in depozite, cat si toate documentele contabile.

"Sper ca verificarile sa nu depaseasca 72 de ore pentru ca apoi ar putea aparea probleme in ceea ce priveste continuitatea activitatii nostre. De aceea le-am cerut tuturor angajatilor sa fie extrem de cooperanti cu organele de control si sa le dea tot ajutorul logistic astfel incat controlul sa fie cat mai rapid si cat mai exact", a mai declarat Silviu Wagner.

Oil Terminal are activitati de import export cu produse petroliere, brute sau finite, si produse petrochimice, actionarul majoritar al firmei fiind statul roman, cu peste 59 la suta din actiuni.



Presedintele Traian Basescu a declarat, la sfarsitul lunii februarie, ca nicio vama nu trebuie sa ramana necontrolata, vazand ce s-a intamplat pana acum, seful statului mentionand ca Portul Constanta trebuie sa fie, si este, o prioritate.

Tot atunci, seful DNA, Daniel Morar, afirma ca i se pare nefiresc sau nejustificat statistic faptul ca intr-o zona in care este port nu exista dosare penale, Portul Constanta fiind o zona cu potential criminologic, procurorul raspunzand unei intrebari privind o ancheta in acest loc.

Daniel Morar a sustinut ca poate fi vorba de o pasivitate a procurorilor constanteni, care ar trebui sa aiba o activitate proactiva.

"Mie mi se pare oarecum nefiresc sau nejustificat statistic ca intr-o zona care cuprinde principalul port al tarii s.a.m.d. ... unde avem Dunare, sa nu avem dosare, pentru ca nu cred ca asta inseamna ca nu avem activitate infractionala", afirma Daniel Morar.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2414 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    Asta e ! (Joi, 17 martie 2011, 12:00)

    HP [utilizator]

    In sfarsit ! Hai cu vreo 200 de vamesi, in frunte cu Mazare pe la DNA !
    • 0 (6 voturi)    
      stai tu linistit, (Joi, 17 martie 2011, 12:22)

      sellerman [utilizator] i-a raspuns lui HP

      au avut tot timpul sa isi faca curatenie, tocmai de aia au fost lasati la urma,
      • 0 (0 voturi)    
        Gata, de azi suntem corecti ! (Joi, 17 martie 2011, 13:56)

        ingaduinta [anonim] i-a raspuns lui sellerman

        Eu nu cred ca un sistem nici macar sub cea mai dura dictatura nu se poate schimba din rau in bine sau invers intr-o forma absoluta !

        Chiar daca s-au simtit anumite tendinte de corectare a sistemului este imposibil si riscant sa impiedici transferurile de spaga !

        Iar ce e mai grav pentru vamesi este aspectul, ca poate fi verificata si stabilita retrospectiv activitatea infractionala daca aceasta a existat, mai ales ca acum exista vointa pentru stoparea fenomenelor infractionale !

        Eu propun schimbarea tuturor vamesilor, chiar daca au fost si unii neutilizati de sistemul mafiot, si poate fi un precedent pentru profesionalismul inexistent al vamesilor romani !
      • 0 (0 voturi)    
        Ce curatenie? (Joi, 17 martie 2011, 23:11)

        Emil [anonim] i-a raspuns lui sellerman

        Sunt adunate probe de mai bine de 6 (sase) luni, asa ca...
        Cu rabdare si fara graba, ca nu scapa.
    • 0 (0 voturi)    
      E greu (Joi, 17 martie 2011, 14:01)

      Vamaiotul [anonim] i-a raspuns lui HP

      In Portul Constanta este greu.Acolo nu este ca la trecerea frontierei unde spatiul operativ este limitat la cativa metrii patrati unde se pot instala mijloace de strans probe.
      Portul Constanta este port liber .Avand acest regim sute si mii de containere stau in zonele de depozitare fara sa se cunoasca macar propietarii.Au documente "la ordin" si sub aceasta procedura internationala propietarul nu se cunoaste dect cand se doreste introducerea lui in spatiul vamal EU.Abia atunci se poate face vreun control.
      Mai interresant este ce se intampla cu containerele cat timp stau in zonele de depozitare.Pentru ca vine un container cu marfa din China sa zicem.Sta la depozitare pana cand primeste ordin sa fie descarcat partial si reimpachetat in alte 2 containere care vor sa plece sa zicem la Odessa.Operatorul portuar sau agentul marfii se duce ,deschide containerul reimpacheteaza marfa si pregateste reexpeditia.Totul este o practica normala internationala.Aici este smecheria.Un container pleaca la ordin la Bucuresti si altul la ordin in Zona libera Odessa.Dar este gol.
      Ce pot face? Sa infiltreze oameni sub acoperire printre angajati si sa adune probe timp de luni de zile si sa actioneze la pont.
      Credeti ca ei mai stiu cata marfa mai au prin containere declarate goale?Poate cineva sa manipuleze mii de containre sa vada care este inventaru????Imposibil.
      Nici in Oil Terminal nu mai stiu cata marfa este din cauza plusurilor.
      • 0 (0 voturi)    
        Chinezul Vasilica (Joi, 17 martie 2011, 14:35)

        Vama Veche [anonim] i-a raspuns lui Vamaiotul

        Umbla prin Dragonul Rosu chinezul Vasilica.El vinde actele pentru containre aflate in portul Constanta.Marfa din containre este la gramada.Adiasi amestecati cu cratiti,jucrii,tesaturi,evantaie si traninguri,blugi si lustre ,Toate la gamada.marfa este furat din fabricile zonelor speciale.De fapt este furata de la detinatorii marcii.Sefii locali chinezi dijmuiesc productia si incarca la nimereaala cu toata marfa si scapa repede de el.Important sa plece repede din China.Cat e pe drum vinde actele din mana in mana pana ajung la Vasilica.te tocmesti si cu 5 mii iei un container burdusti.Iese banul.problema este cu "scosul" Aici Vasilica te sfatuieste : te duci la Constanta si vorbesti acolo cu un baiat pe care il indica el.Baiatul asta este cel mai tare baiat din Constanta.El dirijaza"scosul".Riscul este ca sa nu te placa baiatul.sa mirosi a"mort" .Nu se baga.
    • 0 (0 voturi)    
      Tarziu nenicule (Joi, 17 martie 2011, 17:17)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui HP

      Ce curios .Constanta ultimul bastion controlat.Mai sa fie.Oare cine-o fi avand pe acolo niscai afaceri.Ia ghiceste?
  • +9 (9 voturi)    
    Denuntati orice evaziune sau coruptie ! (Joi, 17 martie 2011, 12:14)

    DNA da peste bot evaziunii [anonim]

    Dati telefon la Garda, la DNA, DIICOT, vor sti ei ce este de facut!

    E bine sa intelegem ca fiecare leu din evaziunea fiscala ne saraceste pe noi toti, pt ca nu ajunge la bugetul statului, de unde este redistribuit pentru salarii, pensii, investii, sanatate, etc. ci ajunge in buzunarul unor nemernici ghiftuiti ca niste porci si care va rad in nas din masinile lor de zeci si sute de mii de euro.

    Cereti bon fiscal pt orice cumparati, daca sunteti refuzat, sunati imediat la Garda, ANAF, etc.
    In felul asta, va ajutati singuri, nu ajutati doar Romania sa devina o societate normala, civilizata.
  • -4 (6 voturi)    
    stai linistit (Joi, 17 martie 2011, 12:19)

    relax [anonim]

    nu se intampla nimic. Vamesii plus ceilalti verifica ag. econimici din port. Adik lupii fac o verificare la oii sa vad daca mai e ceva de halit. Si o sa dea si niste amenzi , acolo,na!
    • 0 (2 voturi)    
      bingo (Joi, 17 martie 2011, 12:30)

      sellerman [utilizator] i-a raspuns lui relax

      credea cineva ca s-ar putea intampla ceva?
  • 0 (0 voturi)    
    ha,ha,ha... (Joi, 17 martie 2011, 13:27)

    belamy [anonim]

    dupa ce au spalat cu detergenti locul crimei , acum vin sa ancheteze. ce teatru ieftin, ce regie de doi bani. tot strainatatea ne rezolva cazurile.....o sa mai auziti de ce trafic se face prin port.