Dragnea: Vor fi recalculate peste 5 milioane de pensii. Legea pensiilor este gata ca document, ar putea intra in vigoare de la 1 ianuarie

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 9:11 Actualitate | Esenţial

Liviu Dragnea
Foto: Captura Privesc.eu
Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat vineri seara ca "legea pensiilor este finalizat ca document" si ca vor fi recalculate cele peste cinci milioane de pensii. 

"In perioada urmatoare se face evaluarea financiara. Este vorba de un impact semnificativ si, de asemenea, (ministerul) trebuie sa ne prezinte cat de curand care este perioada necesara pentru recalcularea pensiilor, pentru ca este vorba de recalcularea a peste cinci milioane de dosare", a spus liderul PSD. 

Intrebat cand va fi prezentata public legea, Dragnea a raspuns ca acest lucru va fi facut dupa ce se vor pune la punct programul de recalculare si impactul financiar.

"Mai bine intarziem o saptamana sau doua astfel incat sa prezentam si desfasurarea in timp, perioada de recalculare, si unde va ajunge fiecare pensionar si impactul bugetar", a afirmat presedintele PSD, adaugand ca sunt sanse ca noua lege sa intre in vigoare de la 1 ianuarie.

"Punctul de pensie va evolua asa cum am spus in programul de guvernare", a mai spus el pe acest subiect

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

10326 vizualizari

  • +50 (50 voturi)    
    Inclusiv pensiile militzienilor de 40 ani si parla (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 9:14)

    un domn [utilizator]

    Inclusiv parlamentarii post decembristi? Acestia consuma MINIM 50 % din fondul de pensii al Oamenilor normali,simpli!
    • +33 (35 voturi)    
      Toata Romania sta in pensionari si bugetari! (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 12:11)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Doar despre asta se vorbeste. A, sa nu uit! Si despre asistatii sociali, atat de dragi PSD. Ce nu spune Dragnea este ca 163000 de pensionari cu pensii speciale, iesiti la pensie cand altii termina doctorate, iau pensii cat 4 milioane de pensionari la un loc.
      Asta datorita PSD-ALDE, care au reintrodus aceste pensii speciale, dupa ce Boc le scosese.
      In alta ordine de idei, la noi pensiile se tot recalculeaza din ciclul electoral in altul, de parca contributia acestor pensionari, marea majoritate niste comunisti imbecilizati de Antena 3 si Romania TV, se schimba cu ceva. Mi-e scarba!
      • +7 (7 voturi)    
        pensii (Duminică, 1 octombrie 2017, 9:17)

        maria889 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        total de acord! Dar astia care sustin acest site de stiri or sa il lase pe Dragnea sa anuleze pensiile speciale? ca doar speciale sint doar al securistilor!!
        • +4 (6 voturi)    
          Securistii sunt in P$D (Duminică, 1 octombrie 2017, 13:16)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui maria889

          Altfel in COR nu am regasit aceasta meserie,gresesc?
          • -3 (5 voturi)    
            pensii (Duminică, 1 octombrie 2017, 14:32)

            maria889 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            cauta sininime draguta ca sigur gasesti! Cred ca srii f f f f bine cum se numesc astia noi
    • +19 (21 voturi)    
      Va mai dau 100 de lei (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 14:57)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Ne asigura dinti-cariati, dar nu va mai legati de legile justitiei. Sa pot sa-mi cheltui miliardele furate pe plajele insorite din Brazilia. Luati de la daddy, milogilor, si nu mai faceti fite. Daca nu sunteti multumiti, va mai dau si o caldare rosie, poat si-un kil de ulei. Hai, valea...... am treaba, trebuie sa conduc Romania.
      • +16 (16 voturi)    
        Finalul comentariului tau ar fi fost (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 18:16)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Am treaba....trebuie sa fur Romania....
      • -9 (9 voturi)    
        pensii (Duminică, 1 octombrie 2017, 9:20)

        maria889 [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Draguta, de ce nu ai fost asa vehement cind hahaila betivanul a taiat scrisnind din dinti 25% din pensiile ROmanilor?? De ce esti asa suparat si agresiv ca PSD a crescut pensiile??!! Sa le scada cu 30% ca sa va placa si voua?? Lozincari cu lozinci de imprumut! nici un argument sanats sau inteligent!
        • +5 (5 voturi)    
          Au crescut pensia de 1000 lei cu 90 lei ! (Luni, 2 octombrie 2017, 9:22)

          deval [utilizator] i-a raspuns lui maria889

          Cu categoriile defavorizate , cu pensionarii trebuiau sa inceapa ! Pensionari cu aceleasi studii ca cei din guvern sau parlament trebuie sa traiasca 1000 lei iar lor isi dau 15000-20000 pe luna ? O persoana cu handicap grav are acum 235 lei pe luna si le mai da o suta anul urmator iar cineva care nu a muncit niciodata primeste 500 si anul urmator 650 ! Cate mii de argumente mai vreti ? Bonus :in criza au fost "taiate"doar pensiile speciale ale nemagistratilor ! Alt bonus : "romanilor", se scrie cu r mic !
    • -6 (8 voturi)    
      pensii (Duminică, 1 octombrie 2017, 9:16)

      maria889 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Nu draguta! Pensiile specialle ale securistilor mari suporteri ai licuricilor si DNAului neprihanit maninca 50% din buget!
    • +9 (9 voturi)    
      Un dialog lămuritor (Duminică, 1 octombrie 2017, 9:48)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Un pensionar îl întreabă pe Dreaqnea: Deci se măresc pensiile? Cu cât?
      Draqnea: La jumătate.
      Pensionarul: Vreți să spuneți cu jumătate.
      Draqnea. Nu. La jumătate.
      Pensionarul: Păi aia e micșorare.
      Draqnea: Nu. Este mărire negativă.
      • +7 (7 voturi)    
        Cu acordul tau pot distribui comentariul (Duminică, 1 octombrie 2017, 14:01)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

        Tau? Reprezinta chintesenta P$D, si masochismul votantului P$D
        • +5 (5 voturi)    
          Nici o problemă! (Duminică, 1 octombrie 2017, 16:58)

          Spiky [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Este fără drepturi de autor....
  • +34 (36 voturi)    
    demisia hahalera! (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 9:26)

    Francisc 1 [utilizator]

    .
    • +6 (6 voturi)    
      Ce-ar fi sa traiesti din pensie, daddy, dragutule (Duminică, 1 octombrie 2017, 9:47)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Nu aia de parlamentar, ci aia pe care o meriti pe baza contributivitatii. Sa mergi cu tramvaiul, sa locuiesti intr-o locuinta la bloc. Si sa beneficiezi de asigurarile de sanatate cu care ai procopsit poporul roman. O mai sta pubera langa tine sa-ti mangaie vrejul uscat ?????Dintii oricum nu o sa-ti-i repari pe veci, ca o proteza de plastic te consta cateva pensii.
      • -6 (6 voturi)    
        pensii (Duminică, 1 octombrie 2017, 14:31)

        maria889 [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Si ma rog de ce nu ii intrebi pe aia care nu au facut nimic pt pensiile ROMANILOR!! Pe hahaila betivan, pe ciolos si haita lui, pe Klaus Werner care de aproape 3 ani isi plimba mindra in lume si face totul pt americani, nemti dar mai ales austriece si ce a facut prt Romanii??1 De ce il intrebi pe Dragnea ca el increaca sa creasca daca nu ar latra intruna securistii si licuricii!
        • +9 (9 voturi)    
          Hamsterul de TR? Cocotierii? (Duminică, 1 octombrie 2017, 15:38)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui maria889

          Acolo e contravaloarea pensiei tale viitoare,in Brazilia,si conturi off shore Costa Rica,unde fostul coleg de scoala al Hamsterului a sucombat in avion...de la obanala diaree? (Verbala)
  • +48 (50 voturi)    
    Sa vedeti acum "suprize" . (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 9:39)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    In urma "recalcularii" pentru marirea pensiilor, pensiile vor fi mai mici! :))) Ce-as rade de hard-core-ul rusofil din rromanistan! Un ministru va aparea si va spune ca nu va fi miclsorata nici o pensie. A doua zi, vor aparea "scurgeri" in presa cum ca toate pensiile vor fi mai mici. Dragnea va aparea la TV si va spune ca schimba guvernul si va profera amenintari cu gesticulatia unui terorist care taie capete de occidental. Apoi un ministru va recunoaste ca pensiile vor fi mai mici dar nu pentru cei care au pensii speciale ci pentru 5 milioane de muncitori la CAP.:)) Dragnea va spune ca intr-adevar vor fi mai mici dar numai pentru ca s-a publicat si ca el abia asteapta sa vina 2045 sa poata sa le mareasca! Cautand resorturile acestei inexplicabile micsorari de pensii PSD va gasi vinovatii. Se pare ca erau niste homosexuali din ministerul Finantelor care asmutiti de Soros au facut prostii pe acolo si au luat banii poporului!
    • +4 (16 voturi)    
      ar vrea ei sa le faca mai mici (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 10:48)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      din recalculare, dar este neconstitutional. este un drept castigat.
      totusi, e bine ca recalculeaza, tinand cont ca multe arhive cu documente s'au pierdut prin cotloanele statului si multi oameni nu au putut obtine adeverinte cu sporuri de vechime, pt. conditii de lucru, desi contributiile lor au fost retinute la brutul realizat lunar...
      deci, f. multi pensionari au pensii mai mici decat ar trebui.
      puturosii de la pensii stiau legile, ce functii se incadrau la sporuri si puteau calcula direct, de pe cartea de munca, tinand cont de legislatia care era in vigoare in anii respectivi.
      asta o fac abia acum, cand multi beneficiari au dat deja coltzul....
      si cand au avut sute de mii de procese pierdute.
  • +33 (39 voturi)    
    Uite cum ne jefuiesc (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 10:05)

    OmulNou [utilizator]

    ca sa fie ei plini de bani nemunciti.

    Si totusi n-ati votat. De ce? Ce era mai important decat viitorul?
    • +15 (15 voturi)    
      Mda (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 15:08)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      Este identica povestea cu cea a manualelor: parintii tipa indignati ca nu au copiii lor manuale. Asta se intampla de peste 20 de ani. Si daca sunt intrebati ce au votat, oare ce vor spune? Fie "pe nimeni", fie "pe PSD".

      Cat despre jefuit, pentru cine a ratat stirea:
      http://www.hotnews.ro/stiri-politic-22024163-parlamentarii-modificat-statutul-pensiile-speciale-vor-actualizate-inflatia-anual.htm

      Va dau paragraful frumos:

      "Indemnizatia pentru limita de varsta va fi actualizata din oficiu, in fiecare an, cu rata medie anuala a inflatiei, de la 1 ianuarie a fiecarui an. Daca in urma actualizarii rezulta o indemnizatie pentru limita de varsta mai mica, se mentine pensia aflata in plata.
      De asemenea, deputatilor si senatorilor care nu au domiciliul in Bucuresti sau in judetul Ilfov li se acorda lunar, pe durata mandatului, pe baza de declaratie pe propria raspundere care reprezinta document justificativ, o suma forfetara din bugetul Camerei Deputatilor si, respectiv, Senatului, pentru acoperirea cheltuielilor de cazare in municipiul Bucuresti. Cuantumul acestei sume este stabilit prin hotarare a Birourilor permanente reunite ale celor doua Camere, in functie de resursele bugetare ale fiecarei Camere"

      Ati citit bine: cat timp batraneii se vor lupta cu pensiile de 400 lei intr-o tara cu inflatie mare, ei vor avea din oficiu pensia marita sa faca fata inflatiei. Pensii de 4-5-6 cifre. Iar daca in urma scaderii inflatiei, recalcularea pensiei da u nrezultat mai mic decat pensia lor curenta (ceea ce normal ca se va intampla), atunci va ramane cea mare chiar daca nu mai e nevoei de acel buffer al pensiei. Cu alte cuvinte: ea va tot creste

      Plus bani de cazare, transport etc. Pe langa ce alte beneficii au deja. Asta ca sa nu mai spun de pensiile primite de angajatii MAI la 40 de ani

      Intre timp, restul care muncesc pe rupte se bucura de programul asta de guvernare ce nu este decat praf in ochi sa se ascunda jafurile din spate

      Sa stati toti in continuare cu palma intinsa
    • -3 (5 voturi)    
      pensii (Duminică, 1 octombrie 2017, 9:22)

      maria889 [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      daca se recalculeaza pensiile or sa fie plini de bani nemunciti??!!
  • +18 (20 voturi)    
    PotlogariiSociosDragnea (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 10:53)

    Plagarus [utilizator]

    Linda Belinda & SAD politic iresponsabil si cat de curand irespirabil economico - financiar.
  • +21 (23 voturi)    
    PSD nu mai gaseste bani (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 12:19)

    Ingwar [utilizator]

    economia tarii incet dar sigur se duce la vale cu acesti paraziti din PSD. au prostit lumea promitindule pensii si salarii mari, si au luat credite si inca vor mai lua, datoria externa a Romaniei creste rapid atunci cind vine ciuma rosie in guvern iar banii va trebui sa le intoarca noi si copiii nostri.
    • +22 (22 voturi)    
      P$D Trebuie sa vina cu banii de acasa (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 13:28)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ingwar

      In ordine:
      Adrian Nastase- nationalizarea Tuturor bunurilor conturilor bancare si participatiilor familiei pana la rude de gradul al IV lea
      Apoi
      Liviu Dragnea- idem masura impusa la A.N
      Radu Mazare- idem masura impusa la A.N
      Baronii de Cluj,Vrancea,Prahova (cu precizarea expres-nationalizarea Ghitza Empire)
      Natzionalizarea Varan Studios si Crescent
      Nationalizarea Gaterszag Kerestoy srl, si acolitii profitori sateliti
      Astia fiind cei mai suculenti care pot aduce in Trezoreria Romaniei minim 50 miliarde Eur
      Apoi shutzi de la partidele U$Lamice, etc
      Daca am omis pe cineva,mea culpa, Piratul de exemplu este un candidat serios daca nationalizam averea lu Popoviciu,insa prioritari sunt Mobsterii P$D si sustinatorii lor,inclusiv media audio-tv obedienta
      • -7 (7 voturi)    
        capital romanesc (Duminică, 1 octombrie 2017, 9:30)

        maria889 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Hai sa distrugen TOT capitalul Romanesc si toti intreprinzatorii Romani ca doar ei sint cei Corupti!! Multinationalele sint neprihanite dar nu platesc un leu la buget!! Ca doar fac munca patriotica in romania!! Astia trebuie protejati! Si sa ditrugem tot ce este capital romanesc sa aducem cit mai multi din astia care nu platesc la impozit pt ca vezi Doamne sint straini si neprihaniti si trebuie sa imbagateasca tarile din care vin jefuind prostanaci ca noi (ca doar nu fac asta in Ungaria sau polonia - la romani si la Bulgari au succes! Dumnezeule! ce metalitate de serbi! Mentalitatea asta comunista ca oricine este bogat in romania trebuie distrus o sa ne faca sa disparem ca natiune!!
        • +5 (5 voturi)    
          Capitalism Romanesc din bani publici (Duminică, 1 octombrie 2017, 13:14)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui maria889

          Asta e pe gustul tau,am inteles !
          • -6 (6 voturi)    
            pensii economie (Duminică, 1 octombrie 2017, 14:38)

            maria889 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            Nu draguta.. am incercat sa fiu sarcastica caci sint chiar dezgustata de cum ne denigram singuri!- Este e gustul astora care nu stu decit sa latre ce li se ordona .. de la stapini. Cine sa mai respecte romanii daca toata ziua ne porcaim singuri si ne purtam ca niste slugi! toata ziua cu gargara Coruptia hotii pebnalii ettc... Cind Vosghwagen a furat si mintit cu nerusinare i ai auzit pe nemti cu hotii si penalii de dimineata pina seara? sau au lasta sa fie firma for de frunte falimentata de amenzile impuse de USA??!! Nu au dat ajutor imprumut de la stat ca doar nu sint slugi ca noi! Si Trmp, cel mai corup om de afaceri din USA ne da noua lectii??
            • -4 (6 voturi)    
              pensii (Duminică, 1 octombrie 2017, 15:25)

              maria889 [utilizator] i-a raspuns lui maria889

              Vad ca adevarul si argumentele nu va plac - Votati in negativ.. Ha! ha! Ha1 lozincari cu agenda bine stabiliita! Da, au crescut pensiile de doua ori de la inceputul anului! Voi va mai uitati si la sondaje?
            • +6 (6 voturi)    
              Ai dat o dupa piersica (Duminică, 1 octombrie 2017, 15:33)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui maria889

              P$D prin elemente directe si indirecte a contribuit la disparitia din Banul Public a minim 50 miliarde eur din 1990 ytd,or acesta e subiectul nu capra lui trump dinslovenia sau vw, de caprele noastre care au praduit banul public din 1990 ytd,incluzand si Intaiul Marinar nu ai ceva a spune?
        • +7 (7 voturi)    
          Duamna , ati gresit site-ul, (Duminică, 1 octombrie 2017, 21:41)

          kokos [utilizator] i-a raspuns lui maria889

          latrina3 e primul la dreapta!
      • -6 (6 voturi)    
        economie si capital romanesc (Duminică, 1 octombrie 2017, 16:09)

        maria889 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Vai draguta! cum va da cineva un argument doua cum va suparati si dati minus!! mai sa fie..
        • +5 (5 voturi)    
          Te vaieti ca te impiedici (Duminică, 1 octombrie 2017, 16:41)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui maria889

          Dar daca cazi in gropi cum se spune?
    • -8 (8 voturi)    
      pensii (Duminică, 1 octombrie 2017, 9:25)

      maria889 [utilizator] i-a raspuns lui Ingwar

      Eu parca ii vad PSD marind pensiile si alariile - sa ii lasam sa incerce mai bine decit Ciolos ZERO si Betivanul care a taiat pensiile cu 25% sa aiba Blonda Suprema banii sa se joace cu parculete si teleferice!!
  • +23 (25 voturi)    
    RENUNT LA MARIREA PENSIEI (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 13:32)

    fc [utilizator]

    Daca pleaca dragnea si tericeanu din politica si politicienii care vor veni vor asigura o stabilitate economica si fnanciara.
    • -4 (4 voturi)    
      pensii (Duminică, 1 octombrie 2017, 9:32)

      maria889 [utilizator] i-a raspuns lui fc

      Mataluta si cei 16 care te au votat va rugan sa ne trimiteti documentele ca ati renuntat la marire! Sa va felicitam..Dar v ati gindidt la aia care au 400 pensie acum ??
      • +6 (6 voturi)    
        Sunt cei care voteaza P$D de 3 decenii (Duminică, 1 octombrie 2017, 13:15)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui maria889

        Altfel,aceste pensii nu se explica
  • +6 (6 voturi)    
    la anul si la multi ani ... (Duminică, 1 octombrie 2017, 9:11)

    astronaut [utilizator]

    credeti ca va face ceea ce zice ''abureli'', nu va reusi pentru ca nici nu vrea sa faca ''recalculari'', pai crede cineva ca isi asuma riscul sa-si ''toarne laturi in cap''de la ''SUSPUSII NEAMULUI''categorie pe care EI l-au inventat ? NU , niciodata astea's vise , abureli , manipulari de tip neocomunist !
  • +5 (5 voturi)    
    dar de ce? (Duminică, 1 octombrie 2017, 11:14)

    revo [utilizator]

    Intrebarea este de ce se arunca Mafia PSD-ALDE in recalcularea pensiilor? Care este scopul? Ca doar nu lupta pentru saracimea acestei tari!

    Eu cred ca este doar un mic morcov pe care il arata prostimii, care este proasta dar multa, ca sa stea linistita si cu gandul la cei 25 de lei pe care o sa-i primeasca in plus (candva, nu se stie cand, ca doar recalcularea dureaza...), pentru ca in timpul acesta sa-si duca la capat planurile de acaparare totala a Statului si de anihilare a Justitie (in special DNA si Procuratura, ca de ANI nu se mai aude, DIICOT doarme de pe vremea lui Bica, iar puscariille se golesc pe zi ce trece de oamenii lor).
    • +6 (6 voturi)    
      De ce (Duminică, 1 octombrie 2017, 14:38)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Simplu , de ce se apuca sa recalculeze rapid pensiie ,pentruca au aflat ca "zidul dela Targoviste " a fost renovat cu bani europeni ! D'aia tremura lepadaturile hoate si mincinoase .
    • -6 (6 voturi)    
      pensii (Duminică, 1 octombrie 2017, 14:43)

      maria889 [utilizator] i-a raspuns lui revo

      ce profunda analiza! Pai deja pensiile au crescut de 2 ori pina acum in 2017.. Poate cu recalcularea mai scapam de astia care au pensii nerusinate de 20,000 - 30,000 EURO PE LUNA! Mai ce propagandisti i! DNA mare brinza a mai facut!! Unde sint recuperarile de la strainii care ne au furat MICROSOFT, Transgaz, golaneala cu companiile capuse distribuiroare de energie, golaneala cu defrisarea!!?? Retrocedarile, etc etc... de astia nu se ating ca sint stapinii licurici
      • +6 (6 voturi)    
        Defrisarea este pastorita de Gaterszag Kerestoy sr (Duminică, 1 octombrie 2017, 15:35)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui maria889

        Sponsori de guvernare si talharie cu P$D mandrii ca sunt ca tine!
        • -6 (6 voturi)    
          defrisari (Duminică, 1 octombrie 2017, 17:13)

          maria889 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          I-auzi! si eu care credeam ca austriecii care l au facut the Klaus Werver cetatean de onoare (ca al romaniei nu este!) sint in cirdasie cu asa zisul stat de drept! de astia de ce nu se atinge DNA? Ca doar vorbim de miliarde nu de milioane! Mai da si matale un argument doua nu numai insulte.. dar ete prea mult de cerut se la asa nivel..
          • +5 (5 voturi)    
            Te ai racorit (Luni, 2 octombrie 2017, 2:15)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui maria889

            Io cred ca esti LOV sau iubita ei...
  • +2 (2 voturi)    
    Oamenii astia . . . . (Luni, 2 octombrie 2017, 10:23)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . când nu au ce face, recalculeaza pensii. Asta pentru mine ar fi a patra recalculare. La o fi folosind Dumnezeule acesta corvoada pe capul functionarilor si stress pe capul pensionarilor?
  • +3 (3 voturi)    
    Legea poate fi gata doar pentru dezbatere publica (Luni, 2 octombrie 2017, 10:26)

    deval [utilizator]

    Fara
    1.taierea/plafonarea pensiilor speciale,
    2.respectarea principiului contributivitatii
    nu discutam despre o" noua" lege a pensiilor !
    Intre speciali sunt probabil si categorii afectate de aberatii legale din trecut dar pentru acestia un bonus de pana la 1000 lei, era suficient.
    Pensiile speciale ale magistratilor, au fost decise cand societatea nu putea plati salarii corecte acestora ! De ani de zile salariile reflecta importanta muncii lor , iar pensiile , nu pot fi modificate ca asa a zis candva GUVERNUL CCR. Un magistrat debutant are 10000 lei pe luna din 2015....