Un bebelus a murit la botez. Mitropolia Moldovei: Copilul care a murit nu a avut reactii neobisnuite dupa ce a fost botezat

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 18 septembrie 2017, 21:22 Actualitate | Esenţial

La botezul savarsit sambata nu a fost niciun fel de gest neobisnuit din partea preotului si nici copilul nu a avut reactii neobisnuite, afirma reprezentantii Mitropoliei Moldovei si Bucovinei (MMB), dupa ce un copil de doua luni a murit la botez, scrie Agerpres.

'Practic, slujba botezului, atat ca rit, cat si ca moment al scufundarii copilului in apa, a fost aceeasi pe care preotul o savarseste de fiecare data. Copilul a reactionat la fel cum reactioneaza marea majoritate a copiilor, adica a plans, a fost leganat, i s-a dat suzeta, a luat-o, a plans din nou. (...) De la momentul botezului, scufundarii propriu-zise in apa, este ungerea cu mir, inconjurarea mesei, impartasirea; pana la sfarsitul ceremonialului religios au trecut circa 20 de minute, copilul traia. L-am intrebat pe preotul care l-a botezat daca ia in calcul ca in momentul scufundarii in apa copilul sa fi inghitit apa, insa el a exclus total acest lucru. La spital am inteles ca s-ar fi gasit lapte in gurita copilului. Preotul era foarte afectat de ce s-a intamplat acolo. El si tatal copilului au aplicat primele manevre de resuscitare pana la sosirea ambulantei. Transmitem condoleante familiei pentru acest moment dramatic si asteptam si noi sa aflam care sunt rezultatele necropsiei', a declarat Marian Timofte, purtatorul de cuvant al Mitropoliei Moldovei si Bucovinei.

Reamintim ca politistii ieseni au demarat o ancheta dupa ce, la sfarsitul saptamanii trecute, un nou-nascut a murit in timpul oficierii botezului. Reprezentantii Serviciului Judetean de Ambulanta Iasi, cei care au sosit la fata locului cu o ambulanta tip C2 cu medic, sustin ca sugarul a fost gasit in stop cardiorespirator, cu cianoza, fara puls, fara respiratie. Desi s-au facut manevrele de resuscitare iar bebelusul a fost intubat si ventilat mecanic pana la preluarea sa de cei de la Spitalul de Copii 'Sfanta Maria' din Iasi, acesta a murit.

Conform rudelor, copilul a inceput sa planga inca inainte de a intra in biserica si, desi a fost hranit, ar fi continuat sa planga si in timpul oficierii ceremonialului religios. In timp ce il imbracau, rudele au observat ca acesta nu mai respira.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

6342 vizualizari

  • +29 (47 voturi)    
    parinit incostienti (Luni, 18 septembrie 2017, 21:37)

    MarianPConstantin [utilizator]

    de ce-si duc copii sa fie bagati cu capul sub apa? Daca tot vor sa-i boteze, sa-i dupa dupa 8 luni cand popii nu-l mai pot baga cu capul in apa. de asemenea ar trebui interzis prin lege bagatul botezul capul in apa a copiilor.
    • -48 (62 voturi)    
      da (Luni, 18 septembrie 2017, 22:11)

      Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

      sa fie interzis botezul crestin prin lege, si de asemenea obligati toti copiii, tot prin lege, sa se boteze musulmani.
      • +17 (31 voturi)    
        Argument idiot! Copiii nu se boteaza la 2 luni! (Luni, 18 septembrie 2017, 22:42)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

        i-a venit mincarea inapoi si l-a sufocat, desteptule.
      • +10 (16 voturi)    
        art 491 din legea 287/2009 (Marţi, 19 septembrie 2017, 7:23)

        Adrian2017 [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

        art 491 din legea 287/2009 codul civil:
        Drepturile şi îndatoririle părinteşti
        Art. 491

        religia copilului

        (1) Părinţii îndrumă copilul, potrivit propriilor convingeri, în alegerea unei religii, în condiţiile legii, ţinând seama de opinia, vârsta şi de gradul de maturitate ale acestuia, FARA A-L PUTEA OBLIGA SA ADERE LA O ANUMITA RELIGIE SAU LA UN ANUMIT CULT RELIGIOS.

        Exact pe dos de ce ti se intampla dupa nastere.
        • -2 (6 voturi)    
          de ce? interpretezi greşti. (Marţi, 19 septembrie 2017, 15:37)

          vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui Adrian2017

          prima propoziţie îndrituieşte botezul copilului în religia părinţilor... dacă la maturitate are idei mai exotice, e liber să se convertească...
      • +5 (11 voturi)    
        Cand nu te duce capu... (Marţi, 19 septembrie 2017, 10:39)

        banel [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

        Tragi concluzii aiurea. Ce treaba are islamul cu bagatul copilului cu capul in apa?
    • -35 (49 voturi)    
      sa se interzica mersul la mare (Luni, 18 septembrie 2017, 22:13)

      Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

      pentru ca acolo intra mereu cu capul sub apa, si au fost multi morti. Cine merge la mare, intra direct la puscarie. e bine asa?
      • +24 (42 voturi)    
        bai desteptule!!!! (Luni, 18 septembrie 2017, 23:27)

        MarianPConstantin [utilizator] i-a raspuns lui Andrei3Bunescu

        Tu compari moarte unui adult care se avanta in mare pe propriul risc cu moarte unui copil neajutorat care este bagat fara voia lui cu capul in apa? Cat de inapoiat poti fi bai incultule???

        Daca eu te-as baga cu capul in apa fara ca tu sa tragi aer in piept cum te-ai simti? Botezul asta cu capul la fund al noilor nascuti este o practica barbara ortodoxa care ar trebui sa fie pedepsita prin lege foarte sever. Nicaieri in bible nu se pomeneste de asa ceva. Conform bibliei, daca ai avut macar intersul sa o citesti, Iisus s-a botezat la 30 de ani. Deci avea 30 de ani bai destepu' lu' peste prajit ce esti cand a fost bagat cu capul in apa de vara-su.
        Ortodoxia a inventat aceasta practica de rahat ca sa te converteasca rapid sa cotizezi la biserica ca nu cumva cand ai sa ai 30 de ani sa alegi sa fii catolic, protestant sau altceva.
    • +9 (23 voturi)    
      Tine cont si de faptul ca este apucat de cap (Luni, 18 septembrie 2017, 22:23)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

      Mai bine zic cu capul intre palmele popicului si scufundat in apa de 3 ori. E binecunoscuta sensibilitatea gatului unui nou nascut. Asta a ajuns in presa, dar s-au mai intamplat tragedii similare.
    • +1 (11 voturi)    
      Copii mici au o adaptare specială (Marţi, 19 septembrie 2017, 11:51)

      Gray51 [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

      Un copil de două luni aruncat în apă nu se îneacă. Are o adaptare specială care durează 4-6 luni. Pe asta se și bazează botezul copiilor la două luni. In altă ordine de idei, dacă ar fi aspirat apă, ar fi murit în câteva minute, 2-4 minute. Sau s ar fi învinețit imediat, ar fi tușit, ar fi letargic. Sau, dacă ar fi făcut pneumonie, ar fi durat câteva zile. Ar fi ușor de detectat la necropsie.
  • +8 (28 voturi)    
    bravo biserica... (Luni, 18 septembrie 2017, 22:24)

    liviu_ [utilizator]

    maine poimaine o sa dati vina pe diavol sau mai stiu eu ce alta fiinta imaginara!

    sa fim seriosi... copilul a inhalat apa cand a post botezat si cel mai probabil asta e cauza mostii...

    d c nu invata popii daca tot folosesc obiceiuri barbare sa nu-I bage dracu pe copil cu capu in apa...
    si apoi se mai si disculpa... jeguri!
    • -1 (13 voturi)    
      Nu are cum sa se sufoce (Marţi, 19 septembrie 2017, 10:30)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      in momentul botezului. Preotul face anumite manevre care impiedica sa-i intre apa.
      • +5 (15 voturi)    
        si dupa cum stim (Marţi, 19 septembrie 2017, 10:58)

        Cetatean002 [utilizator] i-a raspuns lui aniod

        preotii sunt foarte buni la manevre
    • +1 (9 voturi)    
      Extreme (Marţi, 19 septembrie 2017, 10:45)

      subcultura [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Unii preoti merg intr-o extrema, tu oarecum spre cealalta.

      Majoritatea cetatenilor in Romania sunt crestini si e dreptul lor sa isi urmareasca propriile convingeri. Nu e usor nici pentru biserica sa intoarca de pe o zi pe alta practici si credinte vechi de mii de ani deja.

      Acestea fiind spuse, totusi, Sf Sinod ar putea sa se preocupe si de chestiunile mai importante, cum ar fi sa emita o indrumare si sa recomande botezul numai dupa varsta de 4 luni sa zicem si scufundarea sa fie recomandata numai dupa varsta de 10-12 luni. E atat de simplu si ar face atat de multa diferenta.
      Oricum majoritatea copiilor nu sunt scufundati complet.

      E si o contradictie logica in aceste vechi credinte, o data se spune ca botezul e valabil si la 50 de ani de ex., scufundarea nu cred ca e posibila pentru un adult in biserica, pe de alta parte sunt tot felul de scrieri cum ca botezul valabil se produce numai prin scufundare. Nu comentez fondul acestor credinte.
      • 0 (12 voturi)    
        Sau (Marţi, 19 septembrie 2017, 12:35)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

        "sa recomande botezul numai dupa varsta de 4 luni" .. dar dupa varsta de 14 ce are ? Sau chiar 18 ani !
        • -1 (5 voturi)    
          tu (Marţi, 19 septembrie 2017, 14:41)

          miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

          la ce varsta ai fost botezat atoatestiutorule?
          • -1 (3 voturi)    
            probabil că e tăiat împrejur... (Marţi, 19 septembrie 2017, 15:46)

            vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

            nu botezat.
      • -1 (5 voturi)    
        sunt tehnici de naştere subacvatică... (Marţi, 19 septembrie 2017, 15:45)

        vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

        care nu afectează cu nimic sănătatea copilului...
    • +1 (9 voturi)    
      sau (Marţi, 19 septembrie 2017, 12:34)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Sau socul termic combinat cu stresul la care supun bebelusii in timpul acestui ritual cre(s)tin !

      Daca e sa o luam dupa alea sfinte, ce varsta avea Gizas cand a fost botezat ? 2 luni sau 30 de ani, hmm ?
    • -3 (5 voturi)    
      mai acesta (Marţi, 19 septembrie 2017, 14:39)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      pe tine cum te-au botezat?cum drequ te-au bagat cu capul in apa ,de ai iesit asa un jeg?tot cu obicei barbar?
      hn,va rog sa publicati comentariul meu.am folosit doar cuvintele lui!
    • +1 (3 voturi)    
      citeşte comentariul aflat chiar deasupra ta! (Marţi, 19 septembrie 2017, 15:43)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      moartea prin înnec survine în minute, nicicum în zeci de minute...
      de ce or fi unii atât de agesivi în comentarii fără a avea o minimă informare în domeniu?
  • +8 (16 voturi)    
    La doua luni copilul se poate sufoca (Luni, 18 septembrie 2017, 22:42)

    Maniu [utilizator]

    este extrem de mic! Culpe convergente.
  • -1 (15 voturi)    
    director IML Iasi: (Luni, 18 septembrie 2017, 23:09)

    Altiro [utilizator]

    „Medicul legist nu a văzut nimic la analiza macroscopică. Până la acest moment, nu se poate preciza cu exactitate cauza decesului”, a precizat dr. Diana Bulgaru, directorul IML Iaşi.
    • +7 (15 voturi)    
      Avem film? (Marţi, 19 septembrie 2017, 0:16)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      Orice botez se filmează mai nou; noile boli ale românilor...
  • +13 (33 voturi)    
    Tzopaitul in jurul mesei... (Marţi, 19 septembrie 2017, 0:02)

    Clop [utilizator]

    Ungerea, lalaiala nesfarsita, facutul de BANI...

    Riturile in ultraordoxie dauneaza grav sanatatii mintale si, din nefericire, si integritatii fizice.

    Popi si comunicate oficioase de ti se face pielea gaina. Acesti talibani, care au capturat o buna parte din tara.

    :(
    • +2 (12 voturi)    
      cam asa-i ... (Marţi, 19 septembrie 2017, 9:31)

      ipsilon [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      din pacate ... biserica ortodoxa romana arata la fel ca tara intreaga, haos si hotie
    • +3 (13 voturi)    
      ortodoxia (Marţi, 19 septembrie 2017, 10:16)

      andreiu [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      Radem de altii care se inchinau la tot felul de statutui din aur si zeitati ciudate dar daca ne uitam la noi, detasati de obisnuinta ritaulurilor, o sa ne dam seama cat de ciudati suntem si o sa radem dupa zeci de ani uitandu-ne inapoi....
    • 0 (6 voturi)    
      Nu numai riturile (Marţi, 19 septembrie 2017, 10:31)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      Si fotografiatul in exces deranjeaza copilul
    • -3 (5 voturi)    
      invirteala (Marţi, 19 septembrie 2017, 11:47)

      Lakota [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      Asa ziceau si colonistii noului continent despre nativii americani, pe care i-au exterminat treptat, ca sint inapoiati si salbatici. Mai putin partea cu facutul de bani, ca aia ii preocupa doar pe ei. Bineninteles cei care comenteaza astfel sint straini de preocuparea de facut bani...Sa fie cumva primitiva?
      Pai da, ce nu intelegi si nici nu vrei, este fie primitiv, fie absurd, fie in cel mai bun caz inutil.
      Vorba romanului: te bagi ca musca in...sub coada... calului.
  • -2 (16 voturi)    
    Inca un articol din ciclul: (Marţi, 19 septembrie 2017, 8:54)

    Altiro [utilizator]

    "Injurati biserica aici". Lunar in tara mor 2-3 copii de rujeola si nu e nicio revolutie; dar daca moare(in conditii neelucidate inca de IML) unul, la cativa ani, la botez, se dezlantuie nedusii la biserica..
    • +2 (8 voturi)    
      spectatori (Marţi, 19 septembrie 2017, 12:02)

      Lakota [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      Ai vazut vreo epoca fara acea multime care sa rida, sa aplaude si sa intre in delir, la executii, torturi si condamnari publice?
      Asta e doar expresia secolului 21. Cel luminat si emancipat.
      Oamenii sint aceiasi. La fel de autonomi in gindire si la fel de liberi. Acum, ca si atunci.
      Pt. imbecilitatea omului occidental, ce se credea slujitor lui Dumnezeu, si care vina vrajitoare si eretici, acum trage ponoasele si estul Europei, rolurile fiind evident schimbate.
  • +10 (20 voturi)    
    Barbarisme (Marţi, 19 septembrie 2017, 9:43)

    Ecce_Homo [utilizator]

    Daca parintii ar face astfel baie bebelusului de doua luni si acesta ar muri atunci parintii ar infunda inchisoarea.

    Ideea e, insa, alta: exista un preot in Drumul Taberei care cearta parintii ca aduc copilul prea tarziu la botez, ca nu trebuie sa astepte mai mult de o luna, maxim doua. Ca de aceea le mor copiii, pentru ca nu ii boteaza repede. Sa nu se mire ca au colici, tot de la lipsa botezului e. E interesant discursul lui, demn de stand up comedy.

    Exista si foarte multi preoti care tin copilul in brate, si ii pun putina apa pe cap si atat. Nu-l smucesc, nu-l baga brusc in apa. Verifica daca apa e ok ca temperatura.

    Pentru Andrei3Bunescu: nu zice nimeni de interzis botezul, nu mai sari ca o curca fara fulgi, cred ca toti oamenii cu ceva bun simt (cu sensul din engleza) vor sa nu mai fie bruscati bebelusii de cateva luni la botez.

    PS (ca sa bag putin batul prin gard): Hristos a fost botezat la cate luni?
    • +3 (7 voturi)    
      Eu eu eu (Marţi, 19 septembrie 2017, 14:05)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Ecce_Homo

      "Hristos a fost botezat la cate luni?"

      Stiu eu ! Eu Eu !

      Gizas avea aprox 360 de luni cand a fost botezat !
      • -3 (5 voturi)    
        dar tu, (Marţi, 19 septembrie 2017, 14:44)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

        la cate luni ai fost botezat?
    • 0 (6 voturi)    
      Curca fara fulgi: (Marţi, 19 septembrie 2017, 14:16)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Ecce_Homo

      In loc de bat prin gard, dadeai un simplu click si te informai: Iisus a fost evreu si a trecut prin ritualul circumciziei la 8 zile de la nastere. Mai "bruscat"decat atat un bebelus nu poate fi! La 30 de ani cand si-a inceput lucrarea de crestinare,in noul legamant, evident, Iisus s-a botezat, asa cum, cu mult timp in urma, Avraam(avea 99 de ani) s-a circumcis conform vechiului legamant stabilit de Divinitate.Botezul pruncilor se face pt ca nici un crestin sa nu plece din aceasta lume nebotezat. Domnul a spus clar: „Cel care va crede si se va boteza se va mantui!” (Marcu 16, 16).
      „Daca nu se va naste cineva din apa si din duh nu va putea sa intre in Imparatia lui Dumnezeu” (Ioan 3,5).
      • +2 (6 voturi)    
        Copy paste (Marţi, 19 septembrie 2017, 15:11)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Tu ai citit macar versetele care le repeti ca papagalul ? Unde mentioneaza Marcu si Ioan ca treuie sa te botezi la 2 sau la 3 luni ? NICAIERI !

        Poti sa te botezi si pe patul de moarte daca vrei o bucla tehnica si tot in raiul inexistent vandut de popi pe bani grei ajungi !
  • +3 (9 voturi)    
    in ce tara traim? (Marţi, 19 septembrie 2017, 9:50)

    Cetatean002 [utilizator]

    cum apare un bat prn gard cum sarim sa il atacam. nu inteleg de ce atata cearta, de ce e Vasile suparat ca Ion nu vrea sa isi boteze copilul, sau de ce e Gheorghe suparat pe biserica ca ii baga copilul cu capul sub apa.
    Ion are dreptul sa nu isi boteze copilul, botezul nu e obligatoriu, deci Vasile sa faca ce vrea cu copilul lui dar nu cu copilul lui Ion. Apoi Gheorghe are acelasi drept, daca el e credincios si vrea ca copilul lui sa fie ortodox atunci sa accepte ca Dumnezeu i-a vrut copilul inapoi, deoarece, conform credintei sale, a participat la un eveniment sfant, botezul, deci biserica se va disculpa. Daca Gheorghe nu vrea sa ii fie copilul bagat cu capul sub apa, si crede ca biserica e rau intentionata, sa nu isi boteze copilul, foarte simplu, indiferent de ce au de zis Ion si Vasile.
    Imi amintesc cand au murit acei copii in Retezat si parintii au fost trasi la raspundere, de ce nu trage nimeni la raspundere parintii care si-au botezat copilul? Ah, ca e in numele domnului, daca era in numele lui allah nu mai era o problema. Hai, duamneajuta.
  • -4 (6 voturi)    
    ingrozitor sa treci prin asa ceva la un botez (Marţi, 19 septembrie 2017, 10:13)

    andreiu [utilizator]

    sa-i faca test de alcoolemie bebelusului. S-ar putea sa avem suprize... sau nu !?
  • +3 (11 voturi)    
    Daca tot vor sa pastreze datina (Marţi, 19 septembrie 2017, 10:42)

    banel [utilizator]

    Sa dea cu apa pe capul copilului, ca si cum i-ar face baie. E mai sigur...nu cred ca se supara vreo zeitate daca nu scufunzi copilul cu capul in apa.
    • -4 (6 voturi)    
      sa se dea... (Marţi, 19 septembrie 2017, 11:51)

      Lakota [utilizator] i-a raspuns lui banel

      ...medalii si distinctii unora, ca si cum ar gindi cu mintea proprie si profund.
      Si apoi sa li se dea apa rece, ca sa (nu) se imbete.
  • +4 (14 voturi)    
    Criminali (Marţi, 19 septembrie 2017, 11:33)

    Geo.B [utilizator]

    Mi-am botezat baietelul la 7 luni. Era cu mult prea mare ca sa poata fi scufundat. Le recomand asta tuturor parintilor, nu va repeziti cu nou-nascutul la botez, ca nu fuge biserica de-acolo.
    De asemenea si institutia bisericii ar trebui sa impuna anumite reguli, BOR ar trebui sa impuna o varsta minima pentru botez, de exemplu 6 luni, si doar in cazuri absolut exceptionale (de genul copii foarte bolnavi unde exista riscul de a deceda nebotezati) sa accepte botezul mai devreme.
    Dar cel mai important, BOR ar trebui sa vina in secolul 21 si sa interzica total practica scufundarii bebelusilor. Am avut candva o discutie cu un preot care mi-a spus ca in situatii exceptionale botezul se poate face si in desert, cu nisip in loc de apa.
  • 0 (10 voturi)    
    ce misto e biserica (Marţi, 19 septembrie 2017, 12:06)

    ColdNews2013 [utilizator]

    ei niciodata nu gresesc....ei face bine....popii ajuta...sunt ca popieasy hemoroeasy
  • -5 (17 voturi)    
    Botezul copiilor (Marţi, 19 septembrie 2017, 13:03)

    Altiro [utilizator]

    De foarte timpuriu, in istoria Bisericii au inceput sa fie botezati pruncii. Botezul omului inca din pruncie s-a impus pretutindeni. In mod firesc, la botez, omul ar fi trebuit sa fie matur pentru a fi catehizat, pentru a cunoaste crestinismul, pentru a cunoaste Evanghelia si pe Hristos, pentru a crede si pentru a hotari daca vrea sa intre sau nu in Biserica lui Hristos.
    Biserica insa a ingaduit, din iconomie, botezul copiilor pentru ca, daca nu ar fi facut acest lucru, foarte multi dintre oameni ar fi plecat din aceasta lume nebotezati. Şi Domnul a spus clar: „Cel care va crede si se va boteza se va mantui!” (Marcu 16, 16).
    „Daca nu se va naste cineva din apa si din duh nu va putea sa intre in Imparatia lui Dumnezeu” (Ioan 3,5).
  • 0 (8 voturi)    
    Lasati, ca o sa vina bisericosii (Marţi, 19 septembrie 2017, 14:12)

    vitezomanul [utilizator]

    si-o sa ne zica ca cel putin sufletul a ajuns in rai, ca a fost botezat. Mor copiii din cauza unor ritualuri desuete.
    • 0 (0 voturi)    
      "Specialistii" atotstiutori de pe internet (Joi, 21 septembrie 2017, 14:31)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui vitezomanul

      Medicii nu au gasit cauza mortii, dar tu stii sigur ca de la "ritualul desuet" a murit.