Comisia Europeana cere autoritatilor romane proiectele de legi pe justitie si explicatii: Este esential ca progresele Romaniei in lupta anticoruptie sa fie ireversibile

de Claudiu Zamfir     HotNews.ro
Joi, 24 august 2017, 14:19 Actualitate | Esenţial

Comisia Europeana
Foto: Comisia Europeana
Comisia Europeana solicita autoritatilor romane proiectele de legi privind modificarile din sistemul de justitie, prezentate miercuri de ministrul de resort, Tudorel Toader, intr-o conferinta de presa. Intr-un raspuns adresat joi HotNews, CE mai subliniaza necesitatea ca progresele Romaniei in lupta anticoruptie sa fie ireversibile.

Comisia a vazut stirile din presa. Solicitam autoritatilor romane proiectele de legi si explicatii suplimentare. Apoi vom studia cu atentie.Intre timp, vrem sa vedem ca autoritatile romane au urmat recomandarea noastra din raportul din ianuarie din cadrul Mecanismului de Cooperare si Verificare pe Justitie . Ireversibilitatea progreselor realizate de Romania in lupta impotriva coruptiei, din ultimii zece ani, este esentiala pentru Comisie. Comisia este pregatita sa coopereze cu Romania in ceea ce priveste obiectivele MCV” - a declarat, la solicitarea HotNews, un purtator de cuvant al Comisiei Europene.

Ministrul roman al Justitiei, Tudorel Toader, a prezentat, intr-o conferinta de presa, miercuri, o serie de modificari la Legea 304/2004 privind organizarea judiciara si Legea 317/2004 privind Consiliul Superior al Magistraturii, care ar urma sa ajunga in Guvern si apoi la Parlament ca proiecte de lege.


Iata cele mai importante modificari propuse de ministrul Justitiei la Legea 303/2004 privind statutul judecatorilor si procurorilor, Legea 304/2004 privind organizarea judiciara si Legea 317/2004 privind CSM:

1. Trecerea Inspectiei Judiciare la Ministerul Justitiei. Este o intoarcere la epoca Rodica Stanoiu, cand ministrul Justitiei putea pune presiune, prin Inspectia Judiciara, pe judecatori si procurori. Inspectia Judiciara poate decide cariera unui magistrat. Dupa 2005, cata vreme a fost la CSM, inspectia Judiciara s-a plasat deasupra oricarei banuieli de influenta si ingerinta politica.

In 2011, ministrul Catalin Predoiu a vrut sa o mute inapoi la Ministerul Justitiei. A avut de infruntat o reactie unanima a corpului magistratilor, careu au denuntat pe buna dreptate ingerinta politica in Justitie. Predoiu nu a avut ce face si a renuntat la proiect.

Hotnews.ro a criticat la vremea respectiva propunerea, la fel ca si acum. In 2011, doar reactia vehementa a magistratilor a oprit proiectul.

2. Raspunderea materiala a magistratilor. Este o propunere care, daca e prost implementata, poate fi dezastruoasa. Deocamdata discutam fara un text oficial, cunoscand doar declaratiile ministrului. Raspunderea materiala a magistratilor e normala, ea e prevazuta si in legislatia actuala. Modificarea propusa de Tudorel Toader introduce obligatia statului, prin Ministerul de Finante, de a cere despagubiri de la judecatorii si procurorii care au savarsit erori judiciare. E important ca in textul nou de lege sa apara sintagma "si-au exercitat functia cu rea credinta sau grava neglijenta". Astfel ar exista o departajare clara intre magistratii corecti, care au dat o solutie eronata dar de buna-credinta, si magistratii care au produs o eroare judiciara cu reac credinta sau din neglijenta.

Fara aceasta sintagma in lege, noua prevedere privind raspunderea magistratilor ar fi doar un instrument de presiune asupra judecatorilor si magistratilor, care vor avea tot timpul perspectiva unui proces din partea statului.

3. Eliminarea presedintelui din procesul de numire a procurorilor-sefi.
Eliminarea presedintelui din procesul de numire a procurorilor-sefi ai Parchetului General, DNA si DIICOT e o dorinta veche a penalilor din clasa politica. Principiul eliminarii presedintelui, care e om politic, poate fi corect intr-o democratie consolidata, cu sisteme stabile de checks and balances. Dar intr-o tara in care reformele in Justitie sunt inca in curs, eliminarea unuia dintre filtre in acest proces risca sa slabeasca intregul proces.

Sigur ca exista o recomandare a Comisiei Europene in raportul MCV, recomandare venita dupa trocul Basescu - Ponta din 2013, cand numirile s-au facut fara o procedura transparenta. Dar solutia corecta nu e eliminarea unuia dintre cei trei actori (ministrul Justitiei - CSM - presedintele Romaniei), ci, eventual, intarirea rolului CSM. Astfel, avizul CSM, care e acum consultativ, poate fi transformat intr-un aviz conform. Procedura de numire ar fi intarita prin pastrarea unui numar mai mare de institutii implicate in numire, astfel incat sa fie eliminata posibilitatea unui blat politic.

Si mai e ceva: daca modificarea procedurii de numire a procurorilor-sefi intra in vigoare rapid, actualii procurori-sefi ar putea fi revocati imediat. Daca vrea sa arate ca tinta modificarilor nu sunt Kovesi, Lazar ori Horodniceanu, ministrul Tudorel Toader trebuie sa prevada explicit in proiect ca modificarea intra in vigoare la finalul mandatului actualilor procurori-sefi. Ministrul a spus pe gura, dar trebuie sa o vedem si in lege.

4. Infiintarea unei directii speciale in Parchetul General pentru urmarirea penala a magistratilor.
Noua directie ar urma sa aiba o conducere numita dupa noul algoritm, adica un procuror-sef propus de ministrul Toader si numit de CSM. Riscul unei numiri politice e major, iar impactul asupra corpului magistratilor va fi urias.

Intrebarea legitima: sub aceste noi reguli, cu Inspectia Judiciara la minister si o directie noua in Parchet dedicata magistratilor, mai are un procuror curajul sa faca dosare cu Liviu Dragnea sau alti politicieni de frunte? Le fel in cazul judecatorului care are pe masa un dosar cu mari politicieni; cum va judeca el, stiind ca are nu una, ci doua mari amenintari deasupra capului?

5. Cresterea varstei pentru intrarea in magistratura la 30 de ani si a vechimii necesare pentru avansarea magistratilor in cariera. La impunerea unui prag de varsta exista argumente pro si contra; e datoria corpului magistratilor sa decida care e cea mai buna solutie.

Dar un argument realist impotriva acestei decizii e dat de realitatea din Romania: daca obligi un absolvent de drept sa stea pana la 30 de ani in afara magistraturii, in bresle care au dese probleme de integritate precum notarii, executorii sau chiar in avocatura, cu ce deprinderi va ajunge el la 30 de ani? O solutie simpla ar fi similara rezidentiatului din medicina: ar putea exista o stagiatura mai lunga, de cativa ani, a absolventilor de Drept pe langa magistrati.

6. Se mareste vechimea necesara pentru a promova in profesia de judecator si procuror, iar vechimea ca avocat nu mai e luata in calcul la promovare. Dispare dreptul ca mostenitorii unui magistrat sa pastreze locuinta de serviciu dupa decesul acestuia. Sunt doua masuri corecte, cu sprijin popular clar. Dar ele au exact rolul de care vorbeam mai sus: sa abata atentia de la grozaviile de fond.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

11560 vizualizari

  • +28 (32 voturi)    
    Stai asa sefu', era doar o ciorna (Joi, 24 august 2017, 14:38)

    banel [utilizator]

    .
    • +5 (7 voturi)    
      poate e cazul sa inventam cetatenia europeana (Joi, 24 august 2017, 17:47)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui banel

      ce se poate pierde daca te dovedesti un corupt nenorocit care te-ai imbogatit pe seama sarmanilor votanti platitori de taxe...
      • +6 (8 voturi)    
        Romania e singura tara (Joi, 24 august 2017, 19:37)

        thatchme [utilizator] i-a raspuns lui rov

        unde parlamentarii sunt deasupra legii.
        nici macar monarhiile nordului europei nu sunt deasupra legii. regii si reginele sunt supusi legilor precum oamenii de rand. In Romania sunt 633 de despoti care domnesc fiecare peste o bucatica din tara serbilor, iobagilor si sclavilor moderni care i-au ales in virtutea procedurilor electorale. Au case, masini, salarii, pensii, au furat bugetul de stat ca-n codru iar acum vor sa schimbe legislatia sa scape. Asta inseamna la revedere Uniune Europeana, La revedere libertate de miscare peste granite. Vor ucide si visul de a mai pleca in alta tara. ca sa se imbogateasca ei, sa huzureasca ei. Poporului nici macar visul de a scapa nu i se va mai permite.
        • +4 (6 voturi)    
          Si fiecare e locotenent in Mafia de Romanika (Joi, 24 august 2017, 23:35)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui thatchme

          Cu amante si nepoti in fctii faine.
        • 0 (0 voturi)    
          da ce-i dupa ei? (Luni, 28 august 2017, 14:44)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui thatchme

          Noi, astia care nu punem ciocul la jocurile lor credeti ca ramanem asa, doar parliti?

          Hai sa ii parlim un pic si pe ei.
          DNA sa vina sa ii ia!
      • 0 (2 voturi)    
        Ai pierdut ocazia sa nu te faci de ras (Vineri, 25 august 2017, 12:28)

        Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui rov

        Stii vorba aia: ai pierdut ocazia sa taci din gura?

        Cetatenia Europeana exista de mai mult de 20 de ani, si DA chiar si tu ai cetatenie europeana.

        Pune mana pe Google si informeaza-te
    • 0 (0 voturi)    
      te joci cu focul? (Luni, 28 august 2017, 14:42)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui banel

      Pai stai ca acum te frig, la foc rapid!
      Tin tasta pe rapid inainteeee...

      Altul la rand!?
      Ca sa parafrazez chestiunea celebra - alta intrebare?
  • +32 (36 voturi)    
    Tudorel si Tudose dau extemporal la UE! (Joi, 24 august 2017, 14:39)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Ei domnilor T and T sa vedem ce faceti ?
    Voi credeati ca Comisia Europeana e la mare in vacanta, ca sa ii pacaliti? Ii pacaliti doar pe romani, pe astia nu. Va asteapta un extemporal la Bruxelles.
  • +31 (35 voturi)    
    Pai nu zicea Tudose... (Joi, 24 august 2017, 14:44)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Pai nu zicea Tudose ca Toader are OK-ul de la UE!!! Ori oamenii astia cer proiectul de modificare.
  • +21 (25 voturi)    
    ma indoiesc ca pe ei ii pot ignora (Joi, 24 august 2017, 15:03)

    lp [utilizator]

    asa cum ignora toate protestele din tara
    • +11 (13 voturi)    
      problema lor e alta (Joi, 24 august 2017, 16:36)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui lp

      1. Pentru eu o romanie in UE si NATO nu are nici o valoare atit timp cit nu se pot bucura de furaciuni in voie.
      2. Situatia bugetara devine din ce in ce mai disperata iar prin Ianuarie/Februarie, cind vor trebui sa anunte ca se amina majorarile salariale din nou, va fi extrem de greu sa mai stirneasca multimea.

      Asha ca timpul se scurge amenintator, iar la orizont se vede puscaria si pierderea puterii.

      In conditiile astea ma astept sa renunte la orice precautii si sa forteze mutilarea justitiei in forta, inidferent de consecinte. Iar singurii care-i pot opri sunt cei din strada. UE-ul nu a putut face mare lucru in privinta Ungariei sau Poloniei.
      • 0 (0 voturi)    
        sa vin cu ... (Luni, 28 august 2017, 14:46)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Furca in PV???

        Nu este prea greu, daca ajuta la luarea unor decizii mai bune si mai rapide...
  • +17 (23 voturi)    
    Stati sa vedeti (Joi, 24 august 2017, 15:17)

    omezu [utilizator]

    Asa cum brazilianul Liviu este singurul care stie programul de guvernare, asa si Tudorel este singurul care stie modificarile aduse legilor justitiei.
    Asa ca societatea civila, C.E., DNA, PG, DIICOT, americanii, opozitia, ONG-urile sa stea cuminti si sa astepte sa revina Tudorel din concediu si, daca are chef, poate da niste explicatii, da?
    • +6 (12 voturi)    
      Acest TT (Joi, 24 august 2017, 17:23)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      O sluga ceausiata, apoi una a gruparior criminale iesene. NU MAI ARE CE CAUTA IN GUVERN. El insusi e un mafit care si-a angajat odrasla in universitatea al carei rector e. O RUSINE PENTRU TARA un asemenea mafiot
  • +18 (22 voturi)    
    parerea mea (Joi, 24 august 2017, 15:19)

    gogu_milogu [utilizator]

    e ca trebuie sa fim atenti la detalii.... eu nu cred ca eu au crezut vreodata ca pot trece astfel de grozavii (eliminarea a ceea ce incearca ei sa reintroduca acum a fost conditie de preaderare) .... ci mai degraba este o perdea de fum care ascunde ceva mult mai nociv.
    De vazut si cum IJ a dat comunicat aprobator la 1 ora dupa conferinta si azi incepe sa retracteze.
  • -10 (16 voturi)    
    Deci pentru o corecta informare, CE NU a (Joi, 24 august 2017, 16:35)

    xrogo [utilizator]

    a reactionat in nici un fel ci a raspuns de fapt la o intrebare de genul, nu-i asa onorata comisie ca Romania prin ministrul justitiei o ia pe aratura, ia uite ce si cum, reactionati si voi ce mama naibii stati si va uitati!
    • 0 (4 voturi)    
      Și (Vineri, 25 august 2017, 8:40)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Unde scrie în articol altceva?
      Modul în care au procedat a fost absolut corect. Au auzit lucruri îngrijorătoare și înainte să se inflameze au cerut o informație oficială.
      Ghici ce, așa ar și trebui.
  • +1 (9 voturi)    
    UE? (Joi, 24 august 2017, 17:22)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Un stat mafioto-securist ca Romania, unde Justitia e sluga gruparilor criminale numite patride, nu are ce cauta intre tarile civiliziate. Premieri hoti sau plagiatori, sefi de partide condamnati penali, seful Senatului un sperjur traficant de influenta. ROMANIA = RUSINEA EUROPEI. Tara de hoti care a votat un parlament de hoti.
  • +5 (7 voturi)    
    Time over. (Joi, 24 august 2017, 17:32)

    Scapa cine poate [utilizator]

    Ba Liviu, faci odata referendumul ala a lu' CpF, ca sincer nu prea mai ai timp, cu toate ca tie ti se pare.ca timpul se dilata...
    • -6 (8 voturi)    
      A, bine ca mi-ai amintit, parca Johann cel (Joi, 24 august 2017, 19:01)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Scapa cine poate

      viteaz a promis un mare si esential referendum pe justitie, acum cu vanzoleala asta cred ca e timpul sa-l readuca in discutie, nu stia intrebarea principala dar poate din iarna s-a desteptat si el!
      • 0 (6 voturi)    
        Păi (Vineri, 25 august 2017, 8:37)

        Encounter [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Păi uite de ce a ținut cartea în mânecă: exact pentru măgăria pe care vrea p$d-ul să o facă acum. Deci, a jucat cartea asta cu istețime. Good for him!
  • +3 (9 voturi)    
    Justitie independenta nu...carpa politica (Joi, 24 august 2017, 18:36)

    morometu [utilizator]

    Dovada este chiar acest dorel ''uns politic'' , ce pentru un post, uita de toate regulile unui stat civilizat. Justitia trebuie sa aplice legea nu comanda politica a psd. Uitati-va in ce hal a ajuns ccr pe mana politicienilor!
  • +7 (9 voturi)    
    hn,pentru o corecta informare a cititorilor (Joi, 24 august 2017, 22:02)

    miculescu-rucar [utilizator]

    spuneti cum se numeste acel "un purtator de cuvant"!
    • -4 (8 voturi)    
      + (Vineri, 25 august 2017, 8:35)

      Encounter [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      Data angajării și CNP-ul nu îl vrei?
      • 0 (2 voturi)    
        nu, (Vineri, 25 august 2017, 20:24)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

        nu vreau cnp si data angajarii!
        vreau doar numele si directia unde lucreaza!
        al cui purtator de cuvant este?
        daca nu raspundeti la intrebarea asta inseamna ca in cel mai bun caz este o "FAKE NEWS"!
  • 0 (0 voturi)    
    acum nu stiu daca... (Luni, 28 august 2017, 15:26)

    ..13 [utilizator]

    primul la dreapta sau la stanga, depinde de unde vezi, trebuia sa fie Tudorel sau maestrul Tudose sau mai degraba insusi maria sa Dreagnea...

    Tudorel nu cred ca ar fi chiar daca nu l-ar fierbe putin astia de la P$D - adicalea, in ordinea inmormantarii, zic si io, ar trebui sa fie Dreagnea, Tudose si mai apoi stimabilul Tudorel - care este usor de plimbat...

    Poate ma insel...
  • 0 (0 voturi)