A 17-a zi de proteste: Circa 600 de persoane au manifestat in Piata Victoriei. S-a strigat "Abrogarea nu sterge tradarea!". Manifestantii au scandat aproape 20 de minute "Demisia!"

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Joi, 16 februarie 2017, 19:07 Actualitate | Esenţial

Protest in Piata Victoriei - ziua 17
Foto: Ella Moroiu
Circa 600 de persoane au manifestat joi seara in Piata Victoriei in cea de-a 17-a zi consecutiva de proteste anti guvernamentale. Printre scandari precum "Demisia" sau "Noaptea ca hotii", oamenii au repetat: " Zi de zi aici vom fi!". La ora 21:00, manifestantii au aprins lanternele telefoanelor si au cantat imnul, dupa care au scandat pana la 21:20, fara oprire "Demisia!".

---------

22:02 In Piata Victoriei au mai ramas cativa manifestanti. Protestul se apropie de final.

21:40 Multimea incepe sa se micsoreze destul de abrupt, dar scandarile continua, cu precadere "Demisia".

21:32 Manifestantii scandeaza "Nu vrem / Sa fim / O natie de hoti"

21:22 De la 21:02 la 21:20 s-a scandat continuu "Demisia", acum se scandeaza "Zi de zi, aici vom fi". 18 minute de "Demisia". In Piata se afla la aceasta ora in jur de 600 de persoane.

"PSD, pleaca, lasa-ne", se mai aude in piata, dar si Imnul Golanilor, dintr-o boxa. Multimea din jurul boxei canta refrenul Imnului Golanilor. Cei care le stiu, canta si restul versurilor.

21:07 La ora 21:00, manifestantii au aprins lanternele telefoanelor si au cantat imnul, trei strofe.

20:39 Numarul manifestantilor pare sa se fi stabilizat la circa 500. Se striga "Nu scapati!", "Dragnea, nu uita, asteptam si cartea ta", "Jos Tariceanu, Dragnea si Grindeanu".



20:20 In piata protesteaza circa 450 de persoane. Se striga: "Abrogarea nu sterge tradarea!"



20:00
In Piata Victoriei sunt, la aceasta ora, sunt circa 370 de persoane. Se striga "Ziua muncim, noaptea va pazim!"



19:41 Circa 250 de persoane la ora 19:30. Se scandeaza "PSD ciuma rosie", "DNA sa vina sa va ia" si "Hotii"


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

8551 vizualizari

  • -6 (20 voturi)    
    Protestele apolitice continuă! (Joi, 16 februarie 2017, 19:42)

    Shaolin [utilizator]

    Felicitări geniilor erudite care au dezincriminat abuzul militând împotriva „hoților”!

    Acum abuzul este dezincriminat! Vezi art. 147 al. 1 din Constituție!

    Se pare, totuși, că sloganele monosilabice, deși cool nu prea au succes în a lupta eficient împotriva corupției!

    Nu contează! Strada strigă în continuareee!!!

    #coupția ucide
    #noaptea ca hoții
    #rezist
    • +8 (14 voturi)    
      #Rezistam si la postaci prosti (Joi, 16 februarie 2017, 22:23)

      DrN [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

      #Rezistam si la postaci prosti
      • -10 (12 voturi)    
        Adevărul doare. Știu... (Vineri, 17 februarie 2017, 0:44)

        Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui DrN

        Strada a fost masă de manevră la protestele anterioare!

        Rezultatul?
        Oamenii au protestat împotriva „penalilor” și ce a urmat? Datorită protestelor ABUZUL A FOST DEZINCRIMINAT!

        Puteți să aruncați cu toate lăturile în mine. Nu îmi pasă. Tot ce vreau e ca oamenii să înțeleagă adevărul și să învețe din greșelile lor.
        • +3 (3 voturi)    
          ehhh (Vineri, 17 februarie 2017, 8:11)

          transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

          Ce te face atat de activ la comentarii, ce te mana in lupta nenicule? Chiar crezi ca poti schimba fie si O SINGURA PARERE improscand cu propaganda. Ca nu te adresezi unor amarati de votanti pesede... Si cat de mult au inceput sa-ti placa glumitele cu hastag in coada, neicusorule...
    • +6 (10 voturi)    
      Alo! (Joi, 16 februarie 2017, 23:29)

      Anna O. [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

      Pai, domnu' Shaolin, ce v-am zis eu deunazi? Bag sama ca va cam plac minusurile...!
  • +6 (14 voturi)    
    #respect celor ce se abtin (Joi, 16 februarie 2017, 20:03)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Chiar si in cele mai oribile scenarii in care isi vor face de cap, stafia celor care striga " HOOOTIII I!!! " ii va bantui pana la moarte.

    Eu ma cunosc, coleric paroxistic demonstrat, nu am voie intre voi. Eu nu gandesc, eu actionez: Rup prima bordura schimbata de 88 de ori pana acum acolo - si gata , au castigat .

    Sper sa invat sa imi controlez toata ura. Urati-mi bafta, Alta intrebare.
    • -2 (10 voturi)    
      si eu sunt la fel (Joi, 16 februarie 2017, 23:08)

      PanaitCristian [anonim] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      La fel si eu, dar de data asta apar acest guvern care va salva firmele romanesti de expansiunea multinationalelor, cui nu-i convine sa mearga in mina sa ne dea lumina!
      • +4 (6 voturi)    
        Multe firme romanesti depind de multinationale (Vineri, 17 februarie 2017, 1:55)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui PanaitCristian

        Si de capitalul strain. Capitalul romanesc e in vilane ca a lyi Dracna. Dar n-ai tu habar.
    • -1 (7 voturi)    
      pff (Joi, 16 februarie 2017, 23:09)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      depinde cat de multi iti doresti sa traiesti intr-o tara "ca afara". dar asta este un alt motiv pentru care se iese. urlii din rasputeri sa-ti versi naduful. chiar si asta ajuta. cei care au iesit cel mai des sunt cei care sunt cei mai deranjati de starea de fapt. ai de ales intre a tine toate supararile in tine sau a face ceva in legatura cu asta.
  • -3 (13 voturi)    
    O IDEE GENIALĂ (Joi, 16 februarie 2017, 20:08)

    un revolutionar [utilizator]

    Proteste 17 și fără număr în zadar. Pe zi ce trece psd devine IREVERSIBIL tot mai puternic.
    Iată o idee genială care are șanse de reușită 100 la sută. Întrebarea de la referendumul pe care vrea Iohannis să-l inițieze trebuie să fie următoarea: PENTRU CONTINUAREA ȘI SUCCESUL LUPTEI ANTICORUPȚIE SUNTEȚI DE ACORD CU ALEGERI ANTICIPATE? Asta va zgudui psd, îl va pune la respect, îi va face pe români să stabilească soarta țării și ne va salva de la dezastru. Dacă există cineva apropiat de mister president să-i sufle la ureche și să-l convingă că acest referendum este pentru binele acestei țări care riscă să fie îngenuncheată, jucată în picioare și distrusă de psd. Având în vedere că doar 18 la sută din populația cu drept de vot a votat psd-ul care luptă cu toate mijloacele pentru apărarea corupților, succesul referendumului va fi garantat.
  • -4 (4 voturi)    
    In orice familie? (Joi, 16 februarie 2017, 20:41)

    nano2k [utilizator]

    Sa avem pardon, poate o fi vrut sa zica "in orice famiglie"
  • -6 (10 voturi)    
    către admin (Joi, 16 februarie 2017, 21:29)

    un revolutionar [utilizator]

    Rugăminte către administratorul sit-ului.
    Las la hotărârea dumneavoastră dacă este indicată publicarea postării mele o ideee genială despre referendum, sub numele genius. E bine ca ideea să ajungă imediat la cine trebuie.
  • +4 (6 voturi)    
    A3 cascadorii risului :) (Joi, 16 februarie 2017, 22:14)

    za-k [utilizator]

    Se leaga de un OUG a lu' Ciolos de 1.6 miliarde euro cu corvetele. Mint ingrozitor. Au fost dezbateri in parlament pe treaba asta, dar saracii au intrebat si n-au gasit :)
    Trebuiau sa caute pe goagal ca ala stie!
  • +5 (11 voturi)    
    Alooo (Joi, 16 februarie 2017, 23:14)

    vidra [utilizator]

    Si la Cluj au fost cateva sute de persoane! S-a iesit in fiecare seara.
  • +2 (4 voturi)    
    in sfirsit (Vineri, 17 februarie 2017, 10:34)

    vasilica_costica [utilizator]

    imi pare rau ca s-a fisait demostratia, da cam asa este ceea ce incepe e musai sa se si termine.